Etkileyici Bir Gülüş İçin Yaprak Porselenler

29 Oca 2015

Göz kamaştırıcı bir gülüşe sahip olmak istiyorsanız yaprak porselenler (laminate veneerler) sizin için doğru seçim olabilir. “Diş benzeri materyallerden yapılmış, dişlerin ön yüzünü örtmek için tasarlanmış, diş renginde, çok ince yaprak şeklinde porselenler” olarak tanımlayabileceğimiz bu işlem normal dişlerinizi örter, parlak ve güzel bir gülüş kazandırır. Günümüzün yarı saydam ve yüksek kalitede porselen laminate veneerler, eskilere oranla daha doğal bir görünüme sahiptir.

Laminate veneer işleminde kullanılan porselen, lekelere karşı daha dirençlidir ve ışığı daha az yansıtır, bu nedenle dişlere daha çok benzer. Kullanılan bir çok marka olmasına rağmen e.max (emax) bu işlem için kullanılan en popüler ve kaliteli materyallerden bir tanesidir. Dişlerin ön yüzü kaplanır ve dişlerin büyüklüğüne, şekline ve uzunluğuna bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Porselen Laminate Nasıl Uygulanır?

Yaprak porselenler genellikle üç seansta yapılır. Diş hekiminize yaptığınız ilk ziyarette hekiminiz bu işlemin sizin için olup olmadığına bakar, teknik değerlendirmeden sonra dişlerinizde estetik olarak istenilen görüntü ile yüzünüz arasındaki uyum, seçilecek diş şekli gibi detaylar belirlenir. İkinci gidişinizde diş hekiminiz porselen laminate veneerlere yer açmak için dişlerinizden çok az bir miktarda mine aşındırabilir. (bugün prepless yani aşındırmasız olarak da geçen diş minesine hiç dokunmadan da bu işlemi yapmak mümkündür ama bunun için diş ve gülüş yapınızın bu işleme uygun olması gerekir).

Genellikle 0.3 – 0.5 mm arası doku aşındırılır. Bu işlem için lokal anestezi gerekebilir. Dişlerinizin kalıbı alınır ve laboratuvara götürülür. Burada porselen laminateler hazırlanır. Üçüncü ziyarette ise diş hekiminiz porselen laminateleri -özel bir materyalle birlikte- dişlerinize yapıştırır.

Porselen Laminate Venerleri Artıları ve Eksileri

Estetik diş hekimliği tedavilerin en pahalısı olan bu işlemin artılarının ve eksilerinin iyice ölçülmesi gerekir.

Porselen Laminatelerin Avantajları

• Dişlerinizin doğal görünümüne çok benzeyen bir materyal içerdiğinden, dişlerinizin porselen olduğunun anlaşılması neredeyse imkânsızdır. (Çok aşırı beyaz bir renk seçilmediyse)

• Porselen laminateler, diğer diş estetiği tedavilerinin tedavilerin aksine, sigaradan, kahveden, çaydan ve kırmızı şaraptan etkilenip lekelenmez.

• Yaprak porselenlerin rengine siz karar verebilirsiniz. Ancak aradaki farkın anlaşılmaması için doğal dişlerinizle aynı renkte olmaları gerektiğini unutmayın ya da doğal dişlerinizin renklerinin beyazlatılması gerekir.

• Sağlıklı dişlere yapılan porselen laminateler yani yaprak porselenler klasik yöntemlerle yapılan porselen kuronlarla (porselen kaplamalarla) aynı işlem değildir. Kuronda olduğu gibi diş dokusunun çok büyük bir kısmı aşındırılmamaktadır. Bu sebepten çok daha sağlıklı bir işlem olarak belirtilebilir.

Porselen Laminate’lerin Dezavantajları

• Nerede yaşadığınıza bağlı olarak maliyeti değişir, yurt dışında tek bir diş için maliyet 3000 dolarlara kadar çıkabilmektedir. Ülkemizde çok daha uygundur ama kullanılan materyal, teknik ekibinin işçiliğinin maliyeti ve diş hekiminin kendi vizyonu çerçevesinde rakamlar farklılık gösterebilmektedir. Porselen laminate veneerlerin maliyeti genelde sigortalar tarafından karşılanmaz. Bu yüksek maliyet nedeniyle yalnızca güldüğünüzde görünen kısımlara laminate yaptırabilirsiniz; geri kalan kısımları ise diş doktorunuz beyazlatabilir.

• İşlem sırasında diş minelerinizin bir kısmı alındığı için kaplamalar uygulandıktan sonra dişleriniz geçici bir süre daha hassas olabilir.

• Dişleriniz bir kez porselen laminate veneer yapılmak üzere hazırlandığında, bu işlem için ne kadar az da olsa diş dokusuna dokunulsa da bunun geri dönüşü yoktur.

Porselen Laminate Veneer Sizin İçin Doğru Seçenek Mi?

Eğer dişleriniz arasında boşluklar var, diş aralıklarından rahatsızsanız porselen laminate yaptırmak sizin için iyi olabilir. Laminate Veneerler aynı zamanda kırıkları, ve yamukluğu da gizler, düzeltebilirler. Ayrıca porselen Laminate Veneerler diş beyazlatma tedavisine yanıt vermeyen dişler için en iyi çözüm olabilir.

Bazı hastaların dişlerinde öyle lekeler vardır ki ne kadar beyazlatsanız da o lekeler çıkmaz. Porselen Laminate Veneerler, çürüklerle, derin dolgularla zarar görmüş dişler için kesinlikle uygun değildir. Bu dişlerde bunun yerine porselen kuron uygulaması düşünülmelidir. Ayrıca dişlerini aşırı sıkan ve gıcırdatan kişiler porselen laminatelerini kırabilecekleri için bu uygulama bu kişilere çok özel önlemlerle uygulanabilir.

Hangi Materyal Tercih Edilmelidir? Zirkonyum Mu, E.max ‘Mi?

Bu maalesef diş hekimleri olarak hastanın sormasını beklemediğimiz bir sorudur. Teknik malzeme seçimi konusunda en doğru tercihi bu konuda tecrübeli ve bilgili bir diş doktorun hastanın ağız yapısına ve estetik beklentilerine göre yapması en doğrusudur.

Bu konuda maalesef ciddi bir bilgi kirliliği mevcuttur. Zirkonya ya da zirkonyum dioksit sağlamlık özelliği yüksek olan aynı zamanda da ışık geçirebilen, eskiden kullandığımız metal alt yapının alternatifi iyi bir malzemedir ama porselen laminate gibi diş yüzeyine yapışabilen porselenler için uygun değildir. Sadece kuron olarak uygulanabilir, böyle olsa bile ön dişlere yapıldığında opak yani ışık geçirgenliği açısından doygun olan alt yapısı onu estetik olarak diğer malzemelerin yanında dezavantajlı kılmaktadır. Porselen laminatelerde ışık geçirgenliği çok yüksek olan seramik materyalleri kullanılmaktadır, bunlar da gerçek dişin doğal görüntüsüne çok yakın bir görüntü elde edebilmemizi sağlamaktadır.

E.max (emax eskiden de empress versiyonu vardı), Vita ve GC markaları ile bilinen malzemeler bugün için en popüler porselen laminate veneer malzemeleridir. Bunlardan hangisinin sizin için en uygun malzeme olacağına diş hekiminiz karar verecektir.

Porselen Laminate’leri İdame Ettirmek

Porselen Laminate’ler düzgün bir bakımla 10 yıl ya da daha uzun yaşayabilir ancak laminateler çok ince bir yapıya sahip olduğundan kolaylıkla kırılabilir ya da çatlayabilir. Bu ihtimali en aza indirgemek için tırnaklarınızı yemekten; kalem, buz gibi sert cisimleri çiğnemekten uzak durmanız gerekir. Diş fırçalamak ya da diş ipi kullanmak kaplamalara zarar vermez. Tam tersine doğru bir ağız bakımı hem restorasyonların hem de dişlerinizin sağlığını ve ömrünü uzatacaktır.

Dişleriniz çok iyi baksanız da sıkıntı yaşatabilirler. Bu nedenle diş doktorunuzu düzenli olarak ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Diş ve ağız sağlığınıza dikkat ettiğiniz sürece bir süper star gülüşüne sahip olabileceğinizi asla unutmayın.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

 

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 40 )

 • Zeynep

  Benim bir disim yamuk tek dişe yaptirmak istiyorum bu işlemi tek diş olacagi icin sırıtacağına dair şüphelerim var

 • Onur Öztürk

  Merhabalar, yaşınıza ve diş yapınıza göre şeffaf teller kullanılarak daha az hissedilmesi sağlanabilir ayrıca tek dişiniz yamuk ve yeri çok darsa bu durumda diğer dişlerin de ortodontik tel tedavisi ile kaydırılması gerekir. Bunun bir bütün olarak değerlendirmek gerekir, ya da diş yapınız uygunsa tek dişinize porselen lamina vener uygulanarak da estetik ve form olarak dişiniz düzeltilebilir, daha fazla bilgi ve randevu için bizi arayabilirsiniz: 02122317979 iyi günler.

 • KÜBRA AKALIN

  MERHABA BENIM ÖN IKI DISIM ARASI BOSLUK VAR .ONUN ICIN DUSUNUYORUM AMA DIS HASSASIYETIM MEVCUT BU DURUM DEZAVANTAJ OLURMU? SADECE ARAYI KAPATMAK ICIN NE KADAR TUTAR TAHMINI YARDIMCI OLURSANIZ SEVINIRIM

  • Onur Öztürk

   Merhaba, ön diş aralıkları için yaprak porselenler ideal çözümlerden birisidir, porselen laminate (lamina) fiyatları, ücretleri için bize email atabilir ya da 02122317979 dan ulaşabilirsiniz. İnternet ortamında fiyat bilgisi paylaşamıyoruz.

 • Fatma Şahin

  Merhaba Onur bey,
  benimde dişlerimle sorunum var, daha doğrusu sadece renginle. Çok sarılar çünkü. Diş beyazlatmak benim dişlerimde işe yaramıyor maalesef. Onun için lamine düşündüm. Fiyatı ne kadar olur ortalama ve bir hafta yeter mi? Gece dişlerimi sıkıyorum yanlız, kırma tehlikesi var mı? Başka bir şey önere bilirmisiniz? Lamine yaptırdıktan sonra herhangi bir dişim ağrırsa ne olacak? Lamine çıkacak mı Ozaman?

  Şimdiden teşekkürler, saygılar.

  Fatma Sahin

  • Onur Öztürk

   Fatma hanım merhaba, porselen lamina (yaprak porselen) bu tip durumlar için çok etkilidir, doğru bir kapanışla ayarlandığında
   uzun ömürlü olurlar, tabii ki detaylar için mutlaka sizi muayene etmem gerekir, örnekler görmek için:
   https://www.instagram.com/dronurozturk/
   ziyaret edebilirsiniz, bize 02122317979 dan ulaşabilirsiniz.

 • yusuf yıldırım

  merhaba 8 veya 9 adet yaprak kaplama için fiyat alabilir miyim? bu ay içerisinde yaptırmayı planlıyorum teşekkürler

  • Onur Öztürk

   Yusuf bey merhaba, internet üzerinden fiyat veremiyoruz maalesef, porselen lamina (yaprak porselen) fiyatları için 02122317979 dan bize ulaşabilirsiniz, fikir vermesi için de :
   https://www.instagram.com/dronurozturk/

 • Semra

  Merhabalar,

  Bişey sormak istiyorum.Ön tek dişime öncelikli olarak lamina yapıldı.Daha sonra doktorum rengini beğenmediği için zirkona dönüş yaptı.Ben zirkon tam bir kaplama olduğu için arkası beni rahatsız etti.Tekrar laminaya dönmek istedim.Doktorum dişin tamamen kesildiğini arkasıda kesik olduğu için dönüş olmadığını iletti.Laminaya tekrar dönebilir miyim?

 • merve merdane

  Merhaba. Iki dis arasi cok sıkışık oldugu ve hic bosluk olmadigi icin kendi dis doktorum laminate yapılmasının uygun olmadigini kopek dislere kadar kesilmesi gerektigini soyledi. 28yasindayim ve dislerim saglikli hafif sekilde hassasiyetler disinda. Sizin onerdiginiz yontem cok sık disler icinde uygulanabiliyormu ve kullanim suresi kac yıl?

  • Onur Öztürk

   Merhaba, bu tip durumları muayene ederek değerlendirmek gerekir, değişik bir çok durumda porselen lamina
   uygulaması mümkün olabilir, fikir vermesi için:
   https://www.instagram.com/dronurozturk/
   sayfamı inceleyebilirsiniz, iyi günler.

 • aslı

  merhaba benim üst köpek dişlerim doğuştan eksik ve bundan kaynaklı ön 4 dişlerimde ayrıklık söz konusu estetik olarak kötü bir görüntü sağlıyor bu uygulama benim dişlerime yapılır mı acaba cevaplarsanız sevinirim

  • Onur Öztürk

   Merhaba teknik olarak yaprak porselenler, doğru bir planlama ile çoğu hastada uygulanabilir. Bunun için
   muayene etmemiz gerekir, info@plusdent.com adresine fotoğraf atarsanız bilgi vermeye çalışırız, ayrıca fiyat
   bilgilerini de 02122317979 arayabilirsiniz.

 • Aylin

  Merhaba benim ön dişlerimin ucu tırtıklı yani hos durmuyo kücükken kırılmış diş etlerimde koyu kirmizi duruyo ve fircalarken kanama yasiyorum benim icin uygun tedavi yontemi nedir acaba onur bey?

  • Onur Öztürk

   Aylin hanım merhaba, diş uçlarınız düzeltilebilir , yaprak porselenler daha çok diş yüzeylerindeki
   düzensizlikler için uygulanan estetik bir yöntemdir, diş etlerinizdeki sorunlar için diş eti tedavisi
   görmeniz gerekir, randevu için : 02122317979 arayabilirsiniz, iyi günler.

 • Eser

  Merhaba Benim Ön Dişimin Yarısı Kırıldı Buna Ne Yapılabilir Onur Bey ?

  • Onur Öztürk

   Merhaba, dişinizdeki kırık büyükse kısmı porselen uygulaması ya da dişin ön yüzeyini tamamen içine alan yaprak porselen uygulaması
   yapılabilir, eğer defekt daha küçükse bu durumda kompozit dolgu da çözüm olabilir, bunlar için muayene ederek değerlendirmek gerekir.
   Randevu ve fiyat bilgileri için bizden randevu alabilirsiniz: 02122317979, örnekleri görmek içinse:
   https://www.instagram.com/dronurozturk/
   ziyaret edebilirsiniz.

 • Eser

  Benim Ön Dişimin Birinin Yarısı Kırık Oraya Ne Yapılır Onur Bey

  • Onur Öztürk

   Merhaba, duruma göre kompozit dolgu veya yaprak porselen (laminate vener) yapılabilir, bunun için muayene ederek bakmak gerekir,
   https://www.instagram.com/dronurozturk/

   adresinden örneklere bakabilirsiniz, iyi günler.

 • Aslı

  Merhaba benim ön dişlerim çarpışık ve dişlerim çok sık yaprak diş uygulaması olurmu olursada nasıl bir tedavi uygulanır dişlerin arasını bir tırnak boyu kadar kesmek gerekiyor interneten araştırdım öyle yaprak diş uygulanıyormuş peki ben yaprak dişten memnun kalmadım diyelim tekrar kendi dişkerim eski hali ile kulanabilecekmiyim

  • Onur Öztürk

   Aslı hanım merhaba dişlerinizde “az miktarda çapraşıklık varsa laminate vener ya da yaprak porselenler çözüm olurlar fakat çapraşıklık miktarı fazlaysa doğrudan ortodontik bir tel tedavisi görmeniz daha doğru olur.
   Yaprak porselen (laminate vener) uygulamasında duruma göre bir miktar diş dokusuna dokunmak gerekir, bu da eğer memnun olmazsanız ilerde kendi dişlerinizi kullanma imkanı sunmaz size, tavsiyem arzu ettiğiniz gülüş için doktorunuza danışmanız
   size bir planlama yapılması ve bunun ışığında tedaviye daha bilgili bir şekilde başlamanzı olur. Ortodontik tel tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak içinse:
   https://www.onurozturk.com/ortodonti/
   inceleyebilirsiniz.

 • Şifa

  Merhabalar benim 3-4 yıl önce kırık olan ön tek dişime küçültme yapılarak kaplama yapıldı(zirkonyum değil) .haliyle görünümü doğallıktan uzak oldu ve artık çok rahatsız gülüyorum.bu dişimi estetik görünümlü doğal dişlerim gibi gözükebilecek hangi tedaviyi önerirsiniz?

  • Onur Öztürk

   Merhaba günümüzde alt yapısında metal bulundurmayan tam seramik olarak da isimlendirdiğimiz, zirkonya veya e.max alt yapılı porselen kuronlar (kaplamalar) estetik olarak en üst düzey ve doğal sonuçları verirler. Tavsiyem konusunda tecrübeli bir diş hekimine danışmanız ve size önereceği çözüm önerilerine göre değerlendirmeniz olacaktır, yaprak porselenler ve diğer diş estetiği tedavileri için kliniğimize de başvurabilirsiniz, diş estetiği fiyatları ve randevu için: 02122317979 dan bize ulaşabilirsiniz, iyi günler.

 • Şule

  Onur bey merhaba, iyi günler.
  Benim ön dişimde kanal tedavisi var ve gülerken renginden rahatsız oluyorum. Acaba yaprak porselenle bu rahatsızlık giderilebillir mi?

  • Onur Öztürk

   Şula hanım merhaba, kanal tedavisi yapılan dişler içerden koyulaşarak zamanla daha kötü bir renge bürünürler. Ön dişlerde sadece renkleşme dışında kanal tedavisi yapılırken kavite erişimi sağlamak için dişinizin içinin açılması ve arkasından yapılan taşıyıcı büyük kompozit dolgular sertleştirilirken oluşan polimerizasyon büzülmesi dediğimiz stres mekanizması, kanal tedavisi görmüş dişlerin zaman içinde sıvı kaybederek daha kristalleşen yapısını zedeler ve stres birikimine neden olarak kırılmalara yol açabilir. Bu sebepten dolayı ince bir yaprak porselenle tek başına koyu rengi maskelemek teknik olarak çok zorken , zayıflayan bir dişi korumak amacıyla da kuronlanması yani tamamen kaplanması genellikle daha sağlıklı ve mantıklı bir opsiyondur, bunun içinde alt yapısı zirkonya veya e.max’den üretilen tam seramik bir kuron iyi bir laboratuarla, hassas bir çalışma ile üretilirse renk açısından tatmin edici sonuca ulaşılabilir, ön dişinizdeki renkleşmenin miktarı ve diğer faktörler başarıyı etkileyecektir. Daha detaylı değerlendirme için diş hekiminize danışabilirsiniz, iyi günler.

 • Yağmur

  Merhaba , benım sağ ust tarafta ıkı tane süt dişim düşmediği için dislerimde kayma olustu . Görüntü olarak rahatsızlık duyuyorum . Dişlerim için en uygun tedavı ne olabılır?İyi calısmalar

  • Onur Öztürk

   Yağmur hanım merhaba, mevcut durumunuzu dişler ve yüz ile beraber görüp değerlendirmeden estetik olarak size uygun olacak tedaviler için öngörüde bulunmak zor olur. Arzu ederseniz e-posta ile dişlerinizin gülerken çekilmiş bir fotosunu bizimle paylaşırsanız, tahminen fikir vermeye çalışabiliriz.
   Detaylı diş estetiği fiyatları, yaprak porselen ücretleri içinse kliniğimizi arayabilirsiniz: 02122317979

 • Kader

  Ben dişlerimden nefret ediyorum. Çünkü ne yaparsam yapayım. Lekerinden ve kokulardan kurtulamıyorum

  • Onur Öztürk

   Kader hanım merhaba, gülüşünüzle ve dişlerinizin sağlığıyla ilgili yapılacak olan değişiklikler ve işlemler hem ağzınızın daha sağlıklı olmasını hem de gülüşünüzü sevmenizi sağlayabilir. Tavsiyem diş hekiminize başvurarak sorunlarınızın detaylı çözümleri için tedavi sürecini başlatmanız olur.

 • pınar

  Merhabalar benim ön iki dişim çarpışık yani bir dişim diğerinin üstünde ve doktorum düzeltmek için e-max uygulaması yapacagını soyledı sizce sağlıklı ve dayanıklı oluyormu e max cok korkuyorum acıkcası

  • Onur Öztürk

   Merhaba, çapraşık dişleri düzeltmek için tercihen ortodontik tel tedavisi görmeniz daha doğru olur, eğer kesinlikle restore edilerek düzeltilmesini istiyorsanız bu durumda porselen lamine (yaprak porselen) yerine e.max porselen kuron yapılması en doğru seçim olur çünkü dönmüş, rotasyona uğramış dişleri tek yüzeyli hazırlamak biomekanik sorunlara yol açabilir, bu durumda öngörülebilir bir hazırlıkla daha iyi uyumlu ince bir e.max porselen kuron uygulaması daha doğru olur. Bu tedaviyle ilgili örnekleri:
   https://www.instagram.com/dronurozturk/
   ulaşabilirisiniz.

 • Ebru

  Merhaba onur bey benim ön 2 dişim yamuk onlardan dolayı bir dişim de ön iki. Dişimin altına girmiş durumda ben doktorumdan bu tedaviyi istediğimde en az 4 veya 5 dişimin kesileceğini önerisinin ortodonti olduğunu söyledi fakat bu tedavide de al ve üstten 4 dişimin çekileceğini söyledi her tedavide de diş kaybı yaşanıyor üstelik ben zahmetli tellere katlanmak istemiyorum bana yardımcı olabilir misiniz acaba

  • Onur Öztürk

   Ebru hanım merhaba, diş çapraşıklıklarının en doğru tedavi yöntemi ortodontik tedavi yöntemidir, ortodontik olarak tel takmak istemiyorsanız , çene ve diş yapınız da uygunsa bunun için şeffaf plaklarla (aligner veya piyasada bilinen ismi invisalign ile tel takmadan da ortodontik tedavi görebilirsiniz).

   https://www.onurozturk.com/ortodonti/

   Ortodontik tedavideki diş çekimi ile fazla diş kesilerek diş küçültülmesi aynı şey değildir, ortodontide çene arkınıza sığamayan fazla gelen dişler çekilir bu da doğru bir işlemdir, diğerinde ise aşırı çapraşıklıkta fazla kesilip küçültülen diş dokusu size ilerde sıkıntı yaşatabilir.
   Porselen lamina veya yaprak porselen yaparken diş dokusunu koruyarak yapılabiliyorsa ortodonti için iyi bir alternatiftir diyebiliriz ama aynı şey aşırı aşındırmada geçerli olmaz.

 • Funda öztürk

  Merhaba hocam benım dişlerimde ayrıklık var ve dişlerim biraz öne doğru çıkık yaşım 31 inanın gülümseyerek cektiğim bir fotoğrafım yok ne önerirsiniz

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Funda hanım merhabalar, görmeden yorum yapmak zor olur ama hem açıklık hem de pozisyon bozukluğu varsa ortodontik tedavi ile dişlerinizi düzeltmek daha doğru olur, fakat şiddetli değilse porselen laminateler gülüş tasarımı yapılarak da revize edilebilirler. Bu konuda arzu ederseniz:

   https://www.instagram.com/dronurozturk/

   Orada farklı çalışmalar konusunda da fikir alabilirsiniz.

 • Rustic Plastic Salad

  digital

 • San Marino

  Azerbaijanian Manat

 • Andorra

  program

 • Developer

  Wisconsin

Yorum Yaz

Devamını oku:
Beyaz Dişler ve Güzel Bir Gülüş İçin Bilmeniz Gerekenler

Diş Minelerinizi Korumanız İçin Bilmeniz Gerekenler

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.