05 Kas 2018

Aktif kömürlü diş macunu, günümüzün en büyük trendlerden biridir ve bir diş hekimi olarak bana göre, aktif kömür işe yarıyor ama kullanımında dikkat etmeniz gereken noktaları da iyi bilmeniz gerekiyor. Bu yazıda aktif karbon hakkında bilmeniz gereken her şeyi(diş beyazlatma ve diğer faydalarını) anlatacağım.

Güncel olarak sağlık endüstrisini takip ediyorsanız, bu aralar herkesin aktif kömürden bahsettiğini duymuşsunuzdur. Hayır, kömür derken kastettiğim mangalı yakmak için kullandığımız siyah taş parçaları değil. Güçlü detoks etkisine sahip bir madde elde etmek için Hindistan cevizi kabuklarından ve diğer doğal bileşenlerden üretilen siyah bir tozdan bahsediyorum. Muhtemelen Instagram’daki öncesi – sonrası fotoğraflarını görmüşsünüzdür. Aktif kömürün, yüz maskeleri ve vücut peeling’leri, şampuanlar ve enerji içeceklerinde kullanıldığını sıkça görüyorduk. Şimdi de diş macunu ve diş fırçaları da dahil olmak üzere birçok diş bakım ürününde karşımıza çıkıyor.

Diş beyazlatmak için doğal bir yöntem olmasının yanı sıra, aktif kömürün sayabileceğim diğer faydaları :

– Ağız florasını dengeleme
Diş çürüğünü önleme
– Dişin remineralizasyonu (çürüme sürecinin tersine çevrilmesi, durdurulması )
– Ağız kokusunu iyileştirme/ferahlatma

Öncelikle, aktif kömürün tarihçesine ve faydalarına bakalım, ve bu güçlü içeriğe sahip diş macunlarını günlük rutininize eklemeye karar vermenizi sağlayacak özelliklerine göz atalım.

 

Aktif Kömürün Kullanımının Tarihi

Kömürün emici özelliğinin belgelenmesi 1700’lü yıllara dayanır;  ilk klinik uygulamaları ise 1800’lü yıllara denk düşer. İlk araştırmacılardan bazıları (Bertrand, Tovery, Hort ve Garrod), 1835’ten önce bile insanlarda ve hayvanlarda zehirlenmenin klinik etkilerini önlemek için aktif kömür kullanılabileceğini ispatlamışlardır.

1831’de Tovery, kömürle karıştırarak, öldürücü dozda striknin zehri yuttu. Tovery’nin bu tehlikeli deneyi, kömürün bu antitoksik özelliğinin en net kanıtı oldu. Kömürle karıştırıldığı için strikninden zehirlenmedi, hiçbir hastalığa yakalanmadı. 1834’te Amerikalı bir fizikçi olan Hort, civa biklorürü yutan bir hastanın hayatını kömür kullanarak kurtardığını bildirdi.

Bunu takip eden elli yıl boyunca kömür, emici gücünü geliştirmek için daha da saflaştırıldı ve aktive edildi. Ne yazık ki, sahip olduğu pek çok faydaya rağmen geçtiğimiz yirmi yıl boyunca çoğunlukla zehirlenme vakalarında kullanıldı. Popülerliğinin artmasıyla birlikte, kömür hala esas olarak yalnızca mide yıkama işleminde (lavaj) ve emezis (kusma) sonrasında kullanılıyor.

Peki bu ürünün diğer faydaları neler?

 

Aktif Kömürün Yararları

1- Detoks Etkisi Vardır

Genel olarak mide emilimden daha güçlü olduğu düşünülen aktif kömür, kimyasal maddelere tutunur ve zararlı maddenin mide tarafından sindirilmesini önler. Bilinen en güçlü detoksik ajanlardan biridir, bu yüzden şişkinliği ortadan kaldırabilir ve hatta sizi “Hangover”dan kurtarabilir.

 

2) Negatif Yüklüdür

Aktif kömür, negatif yüklü olması sayesinde, serbest radikaller, toksinler, gazlar ve kimyasallar da dahil olmak üzere, pozitif yüklere sahip birçok maddeyi tutma ve emilmesini engelleme gücüne sahiptir.

 

3) Kullanımı, Klinik Araştırmalar İle Onaylanmıştır

Çalışmalar, aşırı dozda zehirlenmiş hastaların tedavisi için neredeyse hiç yan etkisi olmadığı, ayrıca zehirlenme ve aşırı dozda diğer geleneksel tedavilerden daha etkili olduğu için, aktif kömürün gücünün kullanılmasını onaylıyorlar.

Şimdi de asıl konumuzdan, aktif kömürlü diş macunları ile diş fırçalamanın faydalarından biraz bahsedelim…

 

Aktif Kömürle Diş Fırçalamanın Yararları

Bunun işe yarayıp yaramadığını, güvenli olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Aktif kömür içerikli, onaylı diş macunları ile diş fırçalamak güvenlidir ama emin olmadığınız tozlar ve karışımlardan uzak durmanızı tavsiye ediyorum.

 

1) Aktif kömürlü diş macunları, lekeleri yok eder.

Bu diş macunları, dişteki yüzeysel lekeleri(şarap, kahve, çilek vb.) gidermenin harika bir yoludur. Fakat bunun diş beyazlatma işlemiyle aynı şey olmadığını unutmayın. Yine de, lekeleri yok etmesi, dişleri güzelleştirmenin önemli bir parçasıdır.

Uyarı: Aktif kömür ürünleri kumaş vb. şeyleri lekeleyebilir, bu nedenle kullanmadan önce kıyafetlerinizi, tezgah, parke gibi alanları koruyun.

 

2) Aktif kömürlü diş macunları, asidik plağı yok eder ve nefesi tazeler.

Bu tür bir diş macunuyla dişinizi fırçalamak ağzınızın pH derecesini yükseltir. Çünkü kömür asidik elementlere bağlanır, ve böylece bunların vücuttan atılma oranları artar. Bu da, asidik plak oluşumunu azaltmaya ve ağız kokusu ile mücadele ederek nefesi tazelemeye yardımcı olur.

 

3) Kömür bazlı diş macunu kullanımı, ağız sağlığı(ve genel vücut sağlığı) için iyidir.

Ağız floramızın dengede tutulmaya ihtiyacı vardır. Aktif kömürlü diş macununun doğru kullanımı bu dengenin sağlanmasına yardımcı olur ve aynı zamanda ağzınızın bağışıklık sistemini güçlendirerek oluşabilecek hasarları önleyebilir. Dahası, aktif kömür sadece bağışıklık sistemine iyi gelmekle de kalmaz- bazı araştırmalar, aktif kömür kullanımının kötü kolesterolü bile iyileştirebileceğini göstermiştir.

 

Aktif Kömürlü Diş Macunu Kullanımında Alınması Gereken Önlemler

Faydası olan her ürün gibi aktif kömür içerikli diş macunları da doğru ve kısıtlı kullanıldıklarında destekleyici, yanlış kullanıldıklarında ise riskli olabilirler. İşte göz önünde bulundurmanız gereken birkaç durum:

 

Aktif kömürlü diş macunu, diş minenizi aşındırabilir.

Diş macunu çok aşındırıcı içeriğe sahipse, diş minenizi yıpratır ve bu yüzden zamanla kalıcı hasara neden olabilir. Diş macunu çok dokulu (sert / yoğun) görünüyorsa, muhtemelen diş minenizi aşındıracaktır. Diş macununun Bağıl Dentin Aşındırıcılığını (RDA) tek bir arama motoru sorgusuyla kontrol edebilirsiniz. Eğer RDA derecesini bulamadıysanız, asla risk almayın ! Diş minesini aşındırma riski olan bir malzeme söz konusuysa dişlerinizin sağlığı daha önemlidir, bunun için diş hekiminize danışabilirsiniz.

 

Aktif kömür bazlı diş macunu kullanımının doğru bir yöntemi vardır.

Aktif kömürlü diş macunu kullanırken çok agresif olmamalısınız. Sert fırçalamadan ziyade, dairesel hareketlerle hafifçe fırçalayın. Daha sonra tükürüğünüz diş macununun renginden tamamen arınana kadar ağzınızı durulayın. Ayrıca dişlerinize sürüp 5 ile 10 dakika bekleterek etkisini arttırmasını sağlayabilirsiniz.

 

Bazı aktif kömürlü diş macunlarının içerikleri korkutucudur.

İyi bir aktif kömürlü diş macunu ürünleri, sodyum lauryl sülfat, yapay tatlandırıcılar (titanyum dioksit gibi) şeylerden arındırılmış olmalıdır. Aktif karbonu kullanarak elde edebileceğiniz etkileri sıfırlayabildikleri için, kullanacağınız macunda bu sağlığa zararlı bileşenlerin bulunmamasına dikkat edin.

 

Aktif kömürlü diş macununu her gün kullanmamalısınız.

İnsanlar genelde bu tür diş macunlarını kullanırken aşırıya kaçma eğilimindedirler. Haftada en fazla 1-2 gün kullanarak, diş minenizin aşınması riskinin önüne geçebilirsiniz.

 

Aktif Kömürlü Diş Macunlarında Aranması Gereken Özellikler

Bu nispeten yeni bir tür diş macunu olduğu için, satın alırken ekstra özen göstermelisiniz. Aramanız gereken özelliklerse:

Kaliteli bir üretime sahip olması: Aktif kömürün nerede üretildiğini bilmeniz gerekir. 2007 yılında, NY Times, yabancı bir ülkede üretilmiş, FDA’nın el koyduğu zehirli bir diş macunu hakkında bir makale yayınladı. Üretim yerinin doğrulanması, diş macununuzda istenmeyen içeriklerin olmadığından emin olmanızı sağlar.

Hindistan cevizleri: Kaliteli aktif kömürlü diş macunlarının çoğunun üretiminde Hindistan cevizi kabuğu kullanılır.

Direkt kömür mü, macun formu mu: Ben, direkt kömür yerine, dikkatli bir şekilde seçilmiş kömürlü diş macunu ya da toz kullanmayı öneriyorum. Aktif kömür yanlış kullanıldığında, diş minesini, düşük RDA derecesine sahip bir diş macundan çok daha fazla aşındırabilir.

 

Sık Sorulan Sorular

Soru: Aktif kömürle diş fırçalamak güvenli midir ?
Cevap: Birçok durumda evet, güvenlidir. Fakat, dişlerinizde çok lekelenme problemi yoksa, yukarıda belirttiğim gibi hafta da 1-2 kez değil, daha az kullanılmanızı tavsiye ederim. Diş mineniz çok değerlidir ve onu korumak için dikkatli olmanız gerekir.

Soru: Aktif kömür kullanırsam, dolgum / porselen kaplamalarım / kronlarım lekelenir mi ?
Cevap: Aktif kömür kullanımı, dolgu, kron ya da porselen kaplamalar için de güvenlidir. Fakat, dişlerin doğal kısımlarında olduğu gibi, kron ya da kaplamalarda lekeleri yok etme gibi bir etkisi olmaz.

Soru: Peki ya hamileler için de güvenli mi ?
Cevap: Hamilelikte aktif kömür kullanımı güvenli değildir. Çalışmalara göre, hamilelik sırasında safra akışını (kolestaz) düşürüyor. Bunun dışında, herhangi bir ilaç almadan önce de (doğal veya başka bir şekilde) kadın doğum uzmanınıza danışmalısınız.

Bu yazı sayesinde, artık aktif kömürün gerçek faydalarını ve güvenli bir şekilde nasıl kullanılacağını anladığınıza inanıyorum.

Aktif Kömürlü Diş Macunları

Tedavilerimizden yararlanmak, detaylı bilgi almak ve Dr. Onur Öztürk ile iletişime geçmek için hemen randevunuzu alın!

 

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 4 )

 • Mavi

  Aktif kömür içeren gerçek bir dış macunu satın alabilecegim bir site biliyor musunuz? Yada siz satıyor musunuz? Bu ürüne nasıl ulaşabilirim? Piyasadaki her ürüne güvenemiyorum maalesef.

 • Nurullah

  Merhaba bende aktif karbon kömür içeren diş macunu kullandım kullanırken çürük dislerimin ağrısını kesti bıraktığımda ağrılar tekrar başladı tekrar kullanmak istiyorum ama diş minerallerine zarar vermesinden korkuyorum ne önerirsiniz yardımcı olur musunuz

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Nurullah merhaba, tek başına bir diş macunu çürük dişlerine kalıcı olarak iyi gelemez, bir şekilde iyi fırçaladığın için seni rahatlatmış olabilir ama çürük dişlerinin çözümü; zaman kaybetmeden diş hekimine giderek gerekli tedavilerini yaptırman olur.

Yorum Yaz

Devamını oku:
Doğru Diş Hekimi Nasıl Seçilir?

Ağız ve Diş Sağlığı Sorunları Nasıl Önlenebilir

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.