28 Şub 2018

Soru:

Gün içinde ana öğünler dışında bir şeyler yedikten sonra diş fırçalamak zorunda kalmadan ağzımı temizleyebileceğim herhangi bir ürün ya da yöntem önerebilir misiniz? Diş fırçalamayı bırakmak istediğim zannedilmesin ama yediğim her şeyden sonra da diş fırçalamak istemiyorum. Öğlen yemeğinden sonra örneğin bir parça bitter çikolata yemişsem günün sonunda dişlerimi fırçaladığım zaman diş etlerimin biraz hassas olduğunu fark ediyorum.

Cevap:

Elbette ki kuru diş fırçalama(diş macunu olmaksızın) en iyi seçenek ve ben de bunu uyguluyorum. Ancak içinde kullanılan yapay tatlandırıcı güvenilir ise(xylitol gibi)  sakız çiğnemek de son derece etkili bir yöntemdir. Eğer yüz kaslarınızda ağrıya ya da temporomandibular eklem bozukluğuna (çene eklemi bozukluğuna) ilişkin herhangi bir belirti varsa, bu durumda sakız çiğnemek iyi bir fikir olmayabilir.

Faydasından istifade etmek için sakızı sadece beş dakika civarında çiğnemeniz yeterli olacaktır. Sakız çiğnedikten sonra meydana gelen tükürük üretimi, ağız gargarası ya da su ile ağzı çalkalamaktan çok daha etkilidir. Çünkü, dişlerinizi aside yol açan bakterilerden korumada en etkili silahınız olan tükürük, asitlerin etkisiyle kaybedilen mineralleri yeniden yerine koyan remineralizasyon sürecini destekler. Bir diş, minerallerini kazandığından daha hızlı bir şekilde kaybettiği, başka bir deyişle demineralize olduğu zaman ise çürükler oluşur. Pek çok doğal sakızda yaygın olarak bulunan xylitol de remineralizasyon sürecini destekler.

Bir şeyler yedikten sonra pH değeri yüksek sıvılar tüketmek de yardımcı olacaktır. Örneğin Pellegrino maden suyunun pH’ı 7.9 iken Perrier’inki 5.9’dur. Musluk suyu pH yelpazesinde genellikle asidik tarafta yer alır. İçtiğiniz şişe suyunun pH’ı ise genellikle üzerinde yazar. PH değeri 7’nin üzerinde olan, yani alkali sıvıları tüketmenizi tavsiye ederim.

Aralarda xylitol içerikli sakız veya alkali bir içecek bulamasanız da dişlerinizi temizlemek için yapacağınız en temel şey su içmek veya su ile çalkalamaktır. Suya her zaman erişebileceğimiz için öğün aralarında ağız bakımı için ayrı bir stres yaşamak yerine en azından bu tarz basit çözümlere başvurmak daha doğru olur.

Not: Özellikle asit oluşturan gıdalardan hemen sonra diş fırçalamaya çalışmak daha sıkıntılı bir duruma sebep olabilir. Şöyle ki tükürüğümüz yediğimiz besinlerden dolayı ağzımızda oluşan asidik ortamı dengelemeden diş fırçalamak, diş minelerinin daha fazla aşınmasına yol açabilir. Kısaca burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, özellikle diş fırçalama işleminin bir şeyler yedikten en az 1 saat sonra yapılması gerektiğidir.

Peki ya siz? Öğünler arasında dişlerinizi nasıl temiz tutuyorsunuz? Uyguladığınız yöntemleri aşağıdaki yorumlar kısmında benimle paylaşabilirsiniz…

Yazar

Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.