10 Tem 2017

Diş Beyazlatma

Genetik faktörler, sigara ve kahve tüketimi, antibiyotik kullanımı, ağız ve diş bakımının ihmal edilmesi gibi pek çok neden dişlerde zamanla beyaz görünümün yok olmasına sebebiyet verir. Dişlerde sararma meydana gelir ve çoğu zaman diş yüzeylerinde koyu renkli lekeler oluşur. Estetik bir görünümü son derece olumsuz bir şekilde etkileyen bu görünüm çeşitli diş beyazlatma yolları ile ortadan kaldırılabilir. Daha beyaz bir diş görünümüne kavuşmak doğru şekilde uygulanan yöntemler ile mümkün olmaktadır.

Ortodonti

Alt-üst çeneler ve diş çapraşıklıklarının düzeltilmesi ile uğraşan bir diş hekimliği branşı olan ortodonti, çene yapısına ya da dişlere erken dönemde müdahale edilmesini, böylece ileride ortaya çıkabilecek bir anomalinin önlenmesini amaçlar. Çocuklarda dişlerin doğru konumlanmasını sağlamak ortodontinin en önemli çalışma alanlarından biri olarak kabul edilir.

İmplant

İmplant, eksik dişlerin tamamlanması için uygulanan ve son yıllarda daha fazla tercih edilmeye başlanan yöntemdir. “İmplant nedir?” sorusuna verilebilecek en basit yanıt; “Eksik olan dişin, çene kemiğine yerleştirilen vidalar yardımı ile tamamlanması” olacaktır. Titanyumdan imal edilen bu vidalar çene yapısına herhangi bir zarar vermez.

Laminate Veneer

Yaprak porselen olarak da bilinen laminate veneer uygulaması adını kullanılan takma tırnak kalınlığındaki plakalardan alır. Bu yöntem, dişlerin daha beyaz görünmesini ve diş bozukluklarının ortadan kaldırılmasını sağlar. Peki laminate veneer nedir ve nasıl uygulanır?. Daha fazla bilgi için başlığa tıklayınız.

Tam Seramik Kuronlar

Aşınmış, kırılmış ya da bir bölümü çürümüş dişleri eski haline getirmek amacıyla uygulanan kaplama metoduna kuron kaplama adı verilir. Günümüzde çok sık kullanılan bu yöntem hem dişleri korumak hem daha güzel bir görünüm elde etmek hem de dişleri sağlamlaştırmak amacıyla tercih edilmektedir. Zayıf ve çatlamış dişlerin sağlamlaştırılması amacıyla da bu yönteme sıklıkla başvurulur.

Pembe Diş Estetiği

Daha estetik bir gülüş ve daha estetik bir diş görünümünü yakalamak için günümüzde pek çok yöntem uygulanıyor. Bunlardan biri de pembe estetik ya da pembe diş estetiği olarak adlandırılan metot. Güzel bir gülüş için sadece düzgün dişler yeterli olmayabilir. İstenen görünümün elde edilmesi için diş etlerine de müdahale edilmesi gerekebilir. İşte bu durumda pembe estetik yöntemleri uygulanır.

Porselen Dolgu

Dişin eksik olan bölümünün anatomik esaslara göre tamamlanması işlemine porselen dolgu denir. Genellikle dişte fazla kayıp olan durumlarda bu dolgu yöntemi kullanılılır. Konservatif bir tedavi şekli olan bu yöntemde en temel amaç dişin doğal yapısını ve görünümünü korumaktır. Özellikle azı dişlerine sıklıkla uygulanır. Bunun nedeni, yiyecekleri çiğneyen dişler olmaları nedeniyle azı dişlerinin diğer dişlerden daha dayanıklı olmasının gerekmesidir.

Gülüş Tasarımı

Estetik bir gülüşe sahip olmak kuşkusuz herkesin hayalidir. Ancak dişlerin renginden görünümüne, diş etlerinin uzunluğundan kalınlığına kadar pek çok etmen gülüşün görünümünde belirleyici olur. Bu nedenle gülüş tasarımı uygulaması ile kişinin hayal ettiği gülüşe kavuşması sağlanır. Peki gülüş tasarımı nedir ve kimler gülüş tasarımı yaptırabilir?

Diş Eti Hastalıkları

Periodontal olarak adlandırılan dişeti hastalıkları diş yuvasında başlar. Dişetinde hissedilen çekilme, kanama ya da sallanma bu bölgedeki hastalıkların başlıca belirtilerini oluşturur. Bu ve benzeri rahatsızlıklar sonucunda tedavi uygulanmaz ise çene kemiğine kadar uzanan rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Kanal Tedavisi

Bir dişin canlı dokusuna, çoğunlukla “dişin siniri” olarak bilinen yerine, “pulpa” dokusu denir. Bu doku içerisinde oldukça ince kanallar yer alır. Dişin çürümesi ya da dışarıdan gelebilecek etkiler sonucunda ortaya çıkan kırıklar pulpa adı verilen bölgeye bakteri olarak döner. Bu dönüş sonucunda diş iltihap kapabilir ya da tamamen ölebilir. Bu da yeme-içme esnasında hassasiyet oluşmasına neden olabilir.

Bu gibi durumlarda kullanılacak ağrı kesiciler sadece geçici bir etki bırakır. Diş bir süre sonra ağrımaya devam ederek rahatsızlık verir ve bu rahatsızlıklar beraberinde şişlikleri de getirebilir. Bu durumda diş çekilmek zorundadır. Ancak bir dişin yerinin doldurulması çok zor ve maliyetli olduğu için bunun yerine pulpalarda yer alan sinirlerin temizlenmesi, yani dişte kanal tedavisi ön görülen bir tedavi biçimidir.

Hareketli Protezler

Sağlıklı bir diş yapısında çürüklerin ve diş kayıplarının olmaması, bunun içinde insanların diş sağlığına dikkat etmesi gerekir. Özgürce gülümseyip yemek yemeniz için gerekli olan dişlerin zamanla çürümesi veya kayıpların yaşanması nedeni ile bir takım önlemler geliştirilmiştir. Bunların en bilineni protezlerdir. Gün içerisinde tüm ihtiyaçlarınızı rahatça karşılayabileceğiniz protezlerin çoğunun en temel özelliği hareketli olmaları, böylece kullanıldıktan sonra çıkarma olanağı sunmalarıdır.

Bu gibi durumlarda kullanılacak ağrı kesiciler sadece geçici bir etki bırakır. Diş bir süre sonra ağrımaya devam ederek rahatsızlık verir ve bu rahatsızlıklar beraberinde şişlikleri de getirebilir. Bu durumda diş çekilmek zorundadır. Ancak bir dişin yerinin doldurulması çok zor ve maliyetli olduğu için bunun yerine pulpalarda yer alan sinirlerin temizlenmesi, yani dişte kanal tedavisi ön görülen bir tedavi biçimidir.

Çene Eklemi Rahatsızlığı

Ağız yapısında oldukça önemli bir yere sahip olan çene eklemi genel olarak çiğnemeye yarar ve kasların hareketi ile harekete geçer. Çiğnemelerin yapıldığı bu eklem ve kaslar üzerinde oluşan problemler çene eklemi rahatsızlıkları olarak adlandırılır.

Bu gibi durumlarda kullanılacak ağrı kesiciler sadece geçici bir etki bırakır. Diş bir süre sonra ağrımaya devam ederek rahatsızlık verir ve bu rahatsızlıklar beraberinde şişlikleri de getirebilir. Bu durumda diş çekilmek zorundadır. Ancak bir dişin yerinin doldurulması çok zor ve maliyetli olduğu için bunun yerine pulpalarda yer alan sinirlerin temizlenmesi, yani dişte kanal tedavisi ön görülen bir tedavi biçimidir.

Dolgu Teknolojisi

Çürük nedeni ile kullanılamayan dişin doğal ve sağlıklı bir görünüme kavuşturulması işlemine diş dolgusu denir. Her insan sağlıklı ve bembeyaz dişlere sahip olmak ister. Kullanılan ilaçlar ve diğer etmenlerden kaynaklanan bazı olumsuz durumlar diş kaybına neden olabilirken porselen diş tüm bunlara bir çözüm olarak gösterilebilir. Oldukça hoş ve sağlıklı bir görüntüye sahip olan bu dişlere ufak operasyonlarla sahip olmak mümkündür.

Kron ve Köprü Protez

Dişler zaman içerisinde yıpranır ve tedaviye ihtiyaç duyar. Bu yıpranma bireyin doğumu ile başlar ve yeme-içmenin başlaması ile birlikte daha da gelişir. Bakımı düzgün yapılan dişler ve önemsenmeyen dişler arasında farklar olduğu gibi bu dişler arasında aynı zamanda sağlık açısından da çeşitli farklar vardır. Yapılan tedaviler sonrasında dişlerde küçültme olabilir. Protez kron, tedavi sonrasında ya da başka bir sebebe bağlı olarak küçültülen dişin kaplanması ile yapılır.

Gömük Diş

İnsan hayatında önemli bir yeri olan, kimi zaman bir özgüven kaynağı sayılabilen dişler, en lezzetli yemeklerin öğütücüsüdür. Ancak herkes hem dişlerinin işlevini hem de gülüşünü olumsuz etkileyecek bazı durumlarla karşılaşılabilir. Bunlardan biri ve en sık karşılaşılanı olan gömülü/gömük diş, etkili bir tedavi yöntemi ile yeniden sağlıklı dişlere ve güzel bir gülüşe kavuşmanızı sağlar.

Tüm Tedaviler

Tedavilerimizden yararlanmak, detaylı bilgi almak ve Dr. Onur Öztürk ile iletişime geçmek için hemen randevunuzu alın!

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 4 )

 • Gözdenur Kezzap

  İyi günler ben babam için bakıyorum dişlerinin yarısını çektirdi yarısı da çürük implant işlemi uygun sanırım ben fiyat ve bilgi alabilirim miyim lütfen?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Merhaba, fiyat ve ücret bilgileri için 05443536646 dan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

 • Asım DOĞAN

  Dişlerinde ileri boyutlara çürümeler meydana geldi.dişlerimi günde iki kez düzenli fırçalamayı özen gösteriyorum.Çok defa defa devlet hastanesi ne gittim ,dolgu ve kanal tedavisi yaptılar ama dolgular kısa sürede düştü.istambylda birkaç kez özel hastane de dış muayenesi ve dış temizliği yaptırdım.o hastanelerdeki ilgi alaka çok iyiydi.diş tedavisi için fiyat çıkardılar fakat bu fiyatı karşılama durumum o kadar çok olmadığı için devam ettiremedim.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Asım, üniversite hastanelerine başvurup tedavi bölümlerinde işlemlerin için sıra alıp düzgün bir şekilde yaptırabilirsin.

Yorum Yaz

Devamını oku:
DENTAL GRILLZ

dis-beyazlatma-hakkinda-onurozturk
DİŞ BEYAZLATMA HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.