DİŞ BEYAZLATMA HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

dis-beyazlatma-hakkinda-onurozturk
22 Kas 2017

1. Dişlerimi Beyazlatmak İçin En Uygun Yöntemler Nelerdir?

Diş beyazlatma için temelde ofis tipi olarak adlandırılan klinikte uygulanan ve ev tipi olarak adlandırılan evde kendiniz uygulayabileceğiniz türde diş beyazlatma yöntemleri mevcuttur.

“Ofis tipi diş beyazlatma” iki şekilde yapılabilir. Diş hekimi güçlü bir beyazlatma jelini tek başına veya lazerle birlikte kullanır. İkisiyle beraber diş hekimi dişinizi plaktan arındırmak için ,önce dişlerinizin yüzeyini temizler. Daha sonra genellikle peroksit bazlı bir diş beyazlatma jeli sürülür beyazlatma sürecine yardımcı olması için ışık yardımıyla kullanılır. Çoğu jel tek başına kullanılmasına rağmen bazılarının ek bir ışık kaynağı ihtiyaçları vardır. Lazer dişi tek başına beyazlatmaz. Sadece beyazlatma jelini aktif ederek gerekli kimyasal reaksiyonu başlatır(lazer dişin içine işlemez.). Bu işlem 30-45 dakika civarı sürer ve anında sonuç verir. Ancak istenilen beyazlık seviyesine ulaşılması için birden fazla seans da gerekebilir.

Evde yapılan diş beyazlatma işlemi içinse, diş beyazlatma jelinin gücüne bağlı olarak gece boyunca veya birkaç saat dişe temas etmesini sağlayan bir diş kalıbı gerekir. Hazır olarak eczane gibi yerlerde satılan kalıplar vardır. Bunlar yerine mümkünse sizin ağzınıza göre ölçü alınarak, buna göre yapılmış bir plağın uygulanması çok daha doğrudur. Bunları kullanmadan önce diş beyazlatma sonuçlarını etkileyecek çürük veya diğer şeyler için beyazlatma işlemi öncesi diş hekiminizin sizi muayene etmesi ve gerekliyse tedavilerinizi gerçekleştirmesi gerekir.

Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın, dişinizin ne kadar beyazlaşacağı ilk baştaki rengi ve renk bozulmasının kaynağıyla ilgilidir. Kahverengi ve sarı dişler (Kahve, sigara ve çaydan kaynaklanır.) genelde daha iyi sonuç verir. Gri tonlara sahip dişlerse (lekelerden değil, dişteki pigmentlerden kaynaklanır) daha az beyazlaşır. Sonuçlar garanti edilemez. Dişinizin ilk rengini anlamak için diş hekiminiz dişinizin rengini alarak bir renk skalası aracılığıyla ölçebilir ya da fotoğraf çekerek saklayabilir.

Ofis tipi diş beyazlatma işlemi bazen birden fazla seans gerektirmesine ve fiyatıyla en pahalısı olmasına rağmen en hızlısıdır. Evde kullanılan diş beyazlatma setlerini diş hekimlerinden alabilir ve istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Eczanelerden alınabilen setler daha ucuzdur fakat diş hekimleri tarafından fazla etkili değildirler ve içeriği konusunda diş hekiminizin önereceği ürün daha etkili olacaktır. En bilinen yan etki, diş beyazlatma yapılırken ve sonrası 1-2 gündeki sıcak-soğuk hassasiyetidir. Eğer her akşam dişinize kalıbı yerleştirmeyi unutacağınızı düşünüyorsanız veya sonuçları beklemek için çok uzun beklemek istemiyorsanız ofis tipi diş beyazlatması sizin için daha iyi bir çözüm olabilir. Bu çözüm, eğer dişleriniz renk olarak birbirlerinden farklılarsa diş doktorunun dişlerinizle teker teker ilgilenebilmesini de sağlar. Bilinen en etkili yöntem ise ofis tipi diş beyazlatması ve ev tipinin birlikte kullanılmasıdır. Düzgün bir bakımla beyazlatılmış dişler birkaç yıl parlak kalırlar. Dişlerinizi olabildiği kadar beyaz tutabilmek için şu yöntemleri deneyebilirsiniz:

Beyaz diş diyetini uygulayın: Kırmızı şarap yerine beyaz, espresso yerine cappucino, koyu renkli meyve suyu yerine açık renkli olanlarını tercih edin.

İçinde peroksit bulunduran veya beyazlatıcı özelliği olan diş macunu kullanın.

 

2. Çok hassas dişlerim var, beyazlatma diş hassasiyetine sebep olur mu ve olursa nasıl tedavi edilebilir?

Dişleriniz beyazlatıcı jel kullanmaktan dolayı mı hassas? Yoksa normalde de aşırı hassasiyet mevcut mu? Eğer diş beyazlatma işlemi öncesi de diş hassasiyeti mevcutsa bu durumda diş hekiminiz hassasiyet giderici tedavi uygulamalı sonuç alındıktan sonra diş beyazlatmasına geçilmelidir, değilse diş beyazlatma işlemi sizin için uygun olmayabilir. En çok karıştırılan durumlardan biriyse ağızda mevcut olan ama fark edilmeyen bir diş çürüğünün yaptığı hassasiyettir. Bunu diş hekiminiz tespit edecektir.

 

3. Diş Beyazlatma dişlere zarar verir mi, güvenli midir?

Yapılan araştırmalar ve mikroskobik çalışmalar yüzde 10’luk ev beyazlatma solüsyonunun uzun dönemde kullanımında zarar olmadığını göstermişlerdir. Çok yeni olan ve güvenliği daha test edilmemiş yöntemler veya bu işlemin çok sık veya aşırı yoğun uygulanması ile bazı riskler doğmaktadır. Bu konuda doktorunuzun tavsiyesine göre hareket etmenizi öneririm. Tek diş renkleşmelerinde dişin içine uygulanan jelin kontrollü uygulanması ve zamanında çıkartılması çok önemlidir aksi takdirde kök rezorpsiyonu riski mevcuttur. Ayrıca ev tipi diş beyazlatmalarında jelin tüm gece ağızda kalması önerilmez, jelin yutulması iyi değildir. Bunun yerine uyanıkken bir kaç saat uygulanması daha güvenlidir.

 

4. Diş beyazlatma işleminin yan etkileri var mıdır?

Diş beyazlatma jelleri az çok geçici diş hassasiyetine sebep olabilir. Soğuk/sıcak içeceklere ve havaya bile karşı oluşan hassasiyet kişiye rahatsızlık verir. Bu normal ve beklenen bir yan etkidir. Bazı markalar beyazlatma sonrası hassasiyeti azalttığı iddia edilen maddeler içerirler. Diş hassasiyeti 24-48 saat içinde geçmezse beyazlatıcı kullanımını kesmeniz tavsiye edilir. Hassasiyet durumunda diş hekiminizin uygulayacağı flörür ve size önereceği diş macunu veya kremleri bu diş hassasiyetini azaltacaktır. Hassasiyeti azaltmak için içerisinde potasyum nitrat, arginin bulunduran diş macunları da işe yarar.

 

5. Hamile veya yeni doğum yapanlara diş beyazlatma neden tavsiye edilmez?

Bu konuda bir araştırma yapılmamıştır ve üretici firmalar bu işlemin hamile ve emziren annelerde yapılmasını tavsiye etmezler. Bebeğe olan etkileri ilerde sıkıntı doğurabilir.

 

6. Dişlerimin maksimum beyazlaması ne kadar sürecek?

Sonuçlar farklıdır ve kişiye göre değişir. Bazı dişler bir iki günde beyazlarken, bazıları bir iki ay sürebilir. Çoğu insanın dişleri 2-3 haftada beyazlar. Dişlerinizde sarılaşma, grileşmeden ne kadar fazlaysa beyazlatma o kadar iyi olacaktır. Antibiyotik kullanımından kaynaklanan grileşmenin beyazlatılması daha zordur ve sonuca ulaşmak daha uzun bir süreç gerektirebilir. Sonuç alınamazsa laminate vener şeklinde dişlerin ön yüzeyine uygulanan estetik porselen uygulaması düşünülebilir.

 

7.Diş Beyazlatma ne kadar süre etkisini korur?

Genelde beyazlatma sonrasında renk önce parlaklığını kaybederek yavaşça kaybolur ve altı ayla iki yıl arasında sabit kalır. Her 4-6 ayda bir 1-2 seansla bakım sağlanması tavsiye edilir.

 

8. Beyazlatma jeli kaplama, porselen kuronlarımı da beyazlatır mı?

Bütün beyazlatma maddeleri doğal diş yapısı üzerinde çalışırlar. Bu demek olur ki porselen kaplama kuron ve köprüler beyazlamazlar. Yeni beyazlamış dişinizin rengine uyması için bütün bunların değişmesi gerekebilir.

 

9. Eğer dişimde köprü veya ortodontik tel varsa diş beyazlatma yaptırmam sorun olur mu?

Ortodontik (tel) tedavinizin bitmesinin ardından diş beyazlatma yapılması daha uygundur. Köprü protezleriniz arka bölgede ise problem olmaz ama ön bölgede ise dişleriniz beyazlayıp porselenleriniz daha koyu kalacağı için bu problem yaratabilir, bu durumda da eğer zamanı geldiyse köprü veya kuronunuzu yeniletmek ve yeni beyazlamış renge göre yapılması daha uygun olacaktır.

 

10. Hangi diş beyazlatma jeli daha iyidir?

Şu an farklı diş beyazlatma sistemlerini tarafsız olarak kıyaslayan bir araştırma yoktur. Hepsinin işe yaramasına rağmen bazı jeller daha hızlı sonuç verebilirler. Hangi ürün kullanılırsa kullanılsın bazı dişler çok iyi beyazlamalarına rağmen bazı dişlerde çok az beyazlama olabilir. Tavsiyem daha önce kullandığınız markayı kullanmanız veya memnun değilseniz yeni bir marka denemenizdir. Sonuçta kullanılan beyazlatıcı madde gerçekten bir kişisel seçimdir. Bu seçimde de daha önceki tecrübelerinize dayanarak en iyi kararı diş hekiminiz ile beraber verebilirsiniz.

 

11. Diş Beyazlatma jelinin raf ömrü nedir?

Beyazlatma jelinin raf ömrü buzdolabında 2 yıl, normal ortamda 1 yıldır. Dışarıda tutulan jel kuru ve serin bir ortamda saklanmalıdır. Kullanılan miktar ürünün gücüne bağlıdır. Ayrıca ürünlerin üzerinde son kullanma tarihleri yazar, ofis tipi diş beyazlatma jellerinde soğuk zincirinin genelde bozulmaması gereklidir ve bu konudaki sorumluluk medikal şirketlerle diş hekiminize aittir. Ev tipi diş beyazlatma jellerinin ise buzluk dışında buzdolabında saklanması mantıklıdır.

 

12. Hangi diş beyazlatma jeli en etkili veya hızlıdır?

Çoğu beyazlatma ürünündeki aktif madde aynıdır ya da benzerdir. Bazıları biraz daha hızlı etki göstermelerine rağmen çalışma prensipleri aynıdır. Bazı dişler ürün ne olursa olsun diğerlerinden daha zor temizlenebilir. Yaşlandıkça ve dişlerde gri tonlar arttıkça diş beyazlatma işleminin etki etmesi zorlaşacak ve daha az sonuç alınacaktır. Bazı dişlerde kullanılan ürün ve markadan bağımsız diş beyazlatma tam istenilen sonucu vermeyebilir. Bu noktada beklentilerinizi diş hekiminizle beraber belirlemek daha doğru olacaktır.

 

13. Dişlerimi evde beyazlatmak için kaç tane beyazlatma şırıngası almam gerekir?

Her markanın şırıngasının içindeki madde miktarı farklı olduğundan şırınga yerine ml. ve cc. kullanmak daha kolay olacaktır. Genelde her seans başına 0.5 ml. beyazlatma jeli yeterlidir. Bu yüzden sarı dişleri olan ortalama bir insanın 10-15 ml’ye ihtiyacı olacaktır. Daha sonra bakım için biraz bulundurmanız gerektiğini unutmayın. Grileşmiş dişlerin temizliği daha zor olacağından daha fazla jel gerekir. Yapılmış olan kalıbın iç yüzeyine sadece 8 dişin olduğu yere küçük bir damlanın yeteceğini unutmayın. Ağzınızın arkasındaki dişler gülümseme sırasında gözükmediğinden bunları beyazlatmak gerekli değildir.

 

14. Herkesin dişi aynı oranda mı beyazlar?

Herkesin diş beyazlatmaya verdiği sonuç farklıdır… Bazı dişlerde beyazlatma bir kaç günde fark edilir olsa da bazı dişlerde fark edilmesi haftalar alabilir. Dişlerdeki sarılaşma miktarı grileşmeden ne kadar fazlaysa o kadar iyi sonuçlar alınır. Antibiyotik kullanımından kaynaklanan renkleşmelerin çıkartılması daha zordur. Bazı dişlerde hangi ürünü kullanırsanız kullanın beyazlatma muhteşem bir sonuç vermeyebilir. Sonuçlar garanti edilemez. Diş hekiminiz bu konuda doğru bilgilendirmeyi yapacaktır sizin için.

 

15. Diş etlerine yakın olan kısımlar dişin diğer bölgelerine göre neden daha az beyaz?

Eğer ev tipi diş beyazlatma ürünü kullanıyorsanız beyazlatıcının dişin sadece alt kısmını değil her yerini kapladığından emin olun. Ortalama diş, beyazdan, diş etlerine yakın bölgelerde daha az beyaza doğru gider. Bu normal ve tahmin edilen bir sonuçtur. Bu bölgedeki daha ince mineden dolayıdır, yani dip kısımlarda içeriden yansıyan daha koyu bir dentin tabakası olabilir. Grileşmiş dişlerde bu geçiş daha az fark edilebilir. Unutmayın ki bu aradaki renk farkı zamanla karışacaktır.

 

16. Beyazlatmaya yeni başlamama rağmen benekler ve beyaz noktalar yüzünden düzgün durmuyor. Beyazlatmaya devam mı etmeliyim yoksa bırakmalı mıyım?

Dişin bazı bölgelerinin örneğin dekalsifikasyon bölgelerinin beyazlatıcıya daha hızlı tepki vererek beyaz noktalar çıkarması normaldir. Beyazlama bittikten sonra bu beyazlıklar kaybolarak daha uyumlu bir görüntü vermektedirler.

 

17. Diş beyazlatma için kalıplarım var yeni beyazlatma jelleri kullanabilir miyim?

Yeni diş beyazlatma işlemine eski plaklar teknik olarak kullanılabilir ama diş beyazlatma işlemi öncesi tekrar diş hekiminize danışarak dişlerinizin uygun olduğunu teyit etmenizde fayda vardır.

 

18. Kullanılan farklı yüzdeler ne anlama geliyor?

Kullanılan yüzdeler (%’ler) beyazlatma maddesinin oranı demektir. Genelde yüzdesi fazla olan ürünün gücü ve etkisi de daha fazladır. Fakat yine de bu kanıyı destekleyen bir araştırma yoktur. Yüksek yüzdelerin bir avantajı kullanım ve etki süresidir. 10-16% birkaç saatten bir geceye kadar kullanılırken, 20-22% her seansta bir kaç saat kullanılabilir. Diş beyazlatma sistemlerinin içerik ve muhteviyatlarına bağlı olarak diş hekiminiz süre ve uygulama konusunda size en doğru yönlendirmeyi yapacaktır.

 

19. Karbamit peroksit ve hidrojen peroksitli diş beyazlatma jelleri arasındaki fark nedir?

İki tane beyazlatma ana maddesi vardır. Karbamit peroksit (Opalescence, fgm vs) ve hidrojen peroksit (Day White, Zoom vs). kıyaslarsak 7.5% hidrojen peroksit 16% karbamit perokside denk gelirken, 9.5% hidrojen peroksit 26% karbamit perokside denk gelir. Karbamit perokside hidrojen perokside ayrışır. Aralarındaki tek fark kullanım süresidir.

 

20. Beyazlatma sonrası kahve ve kırmızı şaraptan ne kadar uzak kalmalıyım?

Diş beyazlatma ve sonrası yaklaşık 2 hafta boyunca bunlardan ve diğer renkleştirici gıdalardan uzak kalmanız gerekir. Genel olarak ilk iki hafta boyunca beyaz diş diyeti yapmanızı öneririz. Eğer dişlerinizin zamanla sarılaştığını görürseniz, ortalama her 6 ayda bir bakım yapılabilir.

 

21. Beyazlatma jelini ne kadar süre kullanmalıyım?

Beyazlatmanın ne zaman bitirileceği kişisel ve diş hekiminizin kararı ile sonuçlandırılacak bir tercihtir. Sonuçlardan memnun olduğunuz zaman bırakabilirsiniz. Dişler birkaç gün veya 2 hafta içinde beyazlarlar ve sonunda daha fazla beyazlamayacakları bir noktaya gelirler. Bu ulaşacağınız son noktadır ve buradan sonra daha fazla beyazlamayacaktır. Biraz solmaları ve daha sonraları stabil bir renkte durmaları normaldir. Genellikle 3-4 haftadan daha fazla beyazlatma tavsiye edilmez. Çoğu diş tedavinin ilk haftasında iyice beyazlarlar.

 

22. Grileşmiş lekeli dişlerim var ve dişlerimi beyazlatmak istiyorum.

Tetrasiklin benzeri ilaçların renkleşmelerinin beyazlatılması zordur. Sonuçlar değişir ve garanti edilemez. Eğer bir marka beyazlatıcı kullandıysanız diğer bir markayı kullanmanız çok şey fark ettirmeyecektir. Tetrasiklinli dişleri beyazlatırken bazen ortaya eşit olmayan beyazlama veya düşey tetrasiklinli çizgileri çıkabilir. Bazı durumlarda ise dişler düzgün beyazlayarak kullanıcıyı memnun etmiştir. Beyazlatma ürünlerini kullanmak, kullanımdan doğacak bütün riskleri kabul etmek demektir. Tetrasiklinli lekeli dişlerde temizleme öncesi diş doktoruna görünmeniz önerilir ve sonuçları görmek için birkaç ay beklemek gerekebilir.

 

23. Tetrasiklin lekeli dişlerimi ne kadar süre beyazlatabilirim?

Normal dişler için 6 aya kadar beyazlatma kabul edilebilir. Bazı araştırmalar tetrasiklinli lekeli dişler için 6 aya yakın beyazlama yapılabileceğini söylese de biz 8 haftalık bir sürenin yeteceğine inanıyoruz. Eğer dişleriniz daha fazla beyazlamıyorlarsa bu durmak için iyi bir zamandır.

 

24. Birkaç aydır dişlerimi karbonatla fırçalıyorum ve şu an dişlerim çok hassaslar. Yıllık muayenemde diş hekimim dişlerimde diş eti çekilmesi veya diş eti hastalığı olmadığını söyledi. Diş beyazlatma için ne tavsiye edersiniz?

Sürekli olarak hassas dişlere sahip olmak normal değildir ve teşhis edilip düzeltilebilirler. Bu konuda sorumlu olmamak için en doğrusu diş hekimine gitmenizdir. Kendi başınıza diş hassasiyeti konusunda içinde potasyum nitrat, arginin içeren herhangi bir diş macunu kullanmanızı tavsiye edebiliriz, bunlar marketlerde genelde “hassas dişler” ve benzeri başlıklar altında satılır. Bu diş macunlarının tavsiye edilen kullanım sürelerinin birkaç hafta olduğunu unutmayın. Bugünlerde sadece diş hassasiyetine değil reminerilazyon sayesinde küçük çürükleri de geçiren remineralizasyon diş macunları çıkmıştır.

Beyazlatma diş hassasiyeti yaratır ve olan hassasiyeti artırır, bu yüzden diş beyazlatmadan birkaç hafta önce hassasiyet giderici diş macunu kullanımını tavsiye ederiz.

 

25. Diş Macunundaki Florür veya Potasyum Florür ne anlama gelir?

F fluorid ve PF de fluorid ve potasyum nitrat demektir. İkisi de diş hassasiyetine karşı beyazlatma jelinin içinde bulunurlar. PF hem potasyum nitrat hem fluorid içerdiğinden daha etkilidir. İkisi de aynı miktarda beyazlatmalarına rağmen PF’in daha az hassasiyet yarattığı bilinmektedir.

 

26. Çocuklarımın benekli dişleri var. Beyazlatma işe yarar mı?

Benekli dişler diş gelişimi sırasındaki fazla flordan kaynaklanır. Bu duruma fluorozis denir. Mükemmel gözükmeseler de bu dişler çürümeye karşı dayanıklıdırlar. Benekler aynı zamanda ortodontik tedavi sonrasında da görülebilir. Yetersiz hijyenden kaynaklanan bu dekalsifikasyon durumunda bu bölgeler çürüğe karşı daha hassastırlar.

Çocuklar ve beyazlatma üzerine bir araştırma yapılmamış ama geçici diş hassasiyeti haricinde yan etkisi görülmeyen beyazlatma işlemleri yapılmıştır. Beyazlatma için dişler tam çıkana kadar beklenmesini tavsiye ederiz, aksi takdirde diş çıkmamış bölgeler beyazlamayacaktır. Beyaz noktalar daha hızlı beyazlamalarına rağmen çevrelerindeki bölge beyazladıkça aradaki fark yok olur. Çevredeki bölgeler daha beyaz olacağından beyaz noktalar daha zor fark edilir. Sonuçlar değişir ve garanti verilemez.

Genel olarak çocuklarda pulpa odası (diş sinirlerinin bulunduğu kısım) fazla genişse diş beyazlatma önerilmez, buna uygun olup olmadığını ise çekilecek filmler ile diş hekiminiz tespit edecektir. Ancak normal şartlar altında en alt sınır 16-18 yaş olarak kabul edilebilir.

 

27. Evde kullandığım diş beyazlatma jellerini önerilen şekilde günde iki defa her biri bir saati aşmamak kaydıyla kullanmama rağmen bir kaç defa kullanım sırasında uyuya kaldım. Şu an dişlerimin bazı yerlerinin düz bazı yerlerinin ise pürüzlü olduğunu hissediyorum. Dişimin minesine hasar vermiş miyimdir ve eğer öyleyse bunu düzeltmenin bir yolu var mıdır?

Beyazlatma üzerine yapılan çoğu araştırma önerilen saat aralıklarında güvenli olduğu bulunmuştur. Piyasada diş yüzeyi tarafından emildiğine inanılan gerekli mineralleri içeren remineralizasyonu sağlayan diş macunları vardır. Aynı zamanda hassasiyete de iyi geldiği bilinen bu tarz diş macunlarının beyazlatma sırasında kullanımı tavsiye edilir. Ayrıca bu tip bir durumda diş hekiminizin uygulayacağı florür ve benzeri takviyeler de faydalı olacaktır.

 

28. Beyazlatma sırasında diş etlerim yanmaya başladı ve bazı yerleri beyaz. Bu fazla jel kullanmaktan olabilir mi?

Plaklar ya diş etlerinin üstünde ya da çok dolu olabilirler. Bütün yapmanız gereken plağın içine her diş veya diş beyazlatma çizgisine küçük bir damla jel damlatmaktır. Diş etleri bir kaç saatte normale dönerler ve beyazlık kaybolur. Diş etleri düzelene kadar yeniden beyazlatmadan veya acı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun. Bir sonraki sefer daha az süre kullanın ve yavaş yavaş arttırın.

 

29. Hazır diş beyazlatma stripleri de dişlerde hassasiyete yol açar mı?

Evet bütün beyazlatma ürünleri hassasiyete yok açabilir fakat kullanımdan birkaç gün sonra hassasiyet yok olur. Eğer dişleriniz hassassa stripleri bir kere kullanın ve oluşan hassasiyet azalınca tekrarlayın. Bütün beyazlatma maddelerinin hassasiyet yaratabileceğini unutmayın.

 

30. Yaptırdığım kalıplara beyazlatıcıyı yaymak çok zor. Jeli daha eşit dağıtmak için bir tavsiyeniz var mı?

Yapılması gereken beyazlatıcıyı uzun ince bir hat halinde plağın dış yüzeyinin iç tarafına yaymaktır ve mümkün olduğu kadar ön dişlerin dışarı bakan yüzeylerine denk gelmesine dikkat etmek gerekir. Böylece ip şeklini alan jel taşma yapmaz. Plağı dişinizin üstüne yerleştirince diş beyazlatıcıyı yayacaktır.

Beyazlatıcının dişi kapladığı yerleri görebilirsiniz ve eğer bazı yerlere az gelmişse plakla biraz oynayarak jelin eşitçe yayılmasını sağlayabilirsiniz. Jel her zaman yoğun ve akışkan olmalıdır. Rutinde alacağınız beyazlatma jeli zaten bu özelliklere sahiptir. Bu konuda sıkıntılı bir ürün kullanırsanız diş hekiminize danışmanız gerekir.

Diş beyazlatma jelleri genellikle oda sıcaklığında tutulmadıkları için kıvamı yoğun olacaktır daha akıcı olması için birkaç saat oda sıcaklığında bekletilmesi tavsiye edilir.

 

31. Diş beyazlatıcı jelinin kapağından sızmasını nasıl engelleriz?

Kullandıktan sonra şırınganın gerisini biraz çekerek şırınga içindeki basıncı azaltabilirsiniz. Bu taşmayı engelleyecektir.

Bu yazılarımız da dikkatinizi çekebilir:

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 20 )

 • Eylül

  Dişleri beyazlatma sırasında diş etlerini korumak için mavi macunu kullanmadılar ve ara sıra kanıyor kan birikiyor diş etlerim de bu durum düzelir mi

  • Onur Öztürk

   Eylül hanım merhaba, diş etlerinizi diş beyazlatma işlemi esnasında korumak için mavi renkli jel dışında başka bir ürün kullanılmış olabilir mi? Çünkü herhangi bir koruyucu olmadan diş beyazlatma jelini uygulamak pek mümkün olmaz, bu tip diş eti koruyucuları bizlerin yani diş hekimlerinin de işini kolaylaştırır.
   Diş beyazlatma işlemi esnasında her ne kadar diş eti koruyucusu kullanılsa da diş beyazlatma jeli bir miktar diş etine sızıp geçici bir rahatsızlık oluşturabilir bu da geçici bir durumdur ve bir kaç saat içinde iyileşir, eğer rahatlamıyorsa ılık tuzlu su ile çalkalamak iyi gelir, bir kaç günü geçmemesi gerekir, uzarsa tekrar diş hekiminize danışmanız gerekir.

  • şakir yiğit

   merhabalar bende beyazlatmak istiyorum dişlerimi 20 yaşındayım ilk kez yaptırmayı düşünüyorum beyazlatma yapılınca çok sararıyormu?

   • Onur Öztürk

    Şakir merhaba, diş beyazlatma işlemi doğru uygulandığında iyi bir bakımla beraber ortalama kalıcılığı 1.5 -2 sene arasıdır. Daha sonrasında bu süre sonrasında beyazlatılan dişler eski renklerine yakın bir tona dönerler ve tekrar diş beyazlatma uygulanarak kalıcılığı korunabilir. Diş sararması sadece mekanik olarak değerlendirirsek, dişin sahip olduğu renkten öte dış kısmına biriken tabakadan kaynaklandığın için düzenli temizliklerle de giderilebilir.

 • Onur Öztürk

  Ecem hanım merhaba, diş beyazlatma sonrası diş etlerinizde de geçici bir hassasiyet oluşabilir ama bu diş düşmesi gibi bir duruma yol açmaz.

 • Paşa

  Merhaba,
  Ev tipi beyazlatma işlemine başladık diş hekimimle , 2. Gün kan birikmesi ve yanma oldu . Kanin ve premolar dişler arasında aralık var , en çok burası tahrip oldu. Jelin tam olarak ne kadar koymam gerekiyor , az koyduğumda dişin bütün ön yüzüne jelin ulaşmadığını düşünüyorum , plaktan da bişey görülmüyor.
  Black out nedir ? Ne işe yarıyor ,kutudan çıktı ama ne işe yaradığını bilmiyorum.
  5 şırınga geldi , hepsi bitene kadar mı kullanmak gerekiyor ?
  Kompozit ile kaplı diş beyazlar mi ?
  Teşekkürler.

  • Onur Öztürk

   Merhabalar öncelikle diş beyazlatma ile ilgili dişlerinizin durumunu en iyi bilecek olan bu sistemi size tavsiye eden diş hekimidir, onun için kullanmaya devam etmeden önce kendisine danışmanızı tavsiye ederim. Blockout sizin kullanacağınız bir materyal değildir, plak hazırlanırken kullanılır. Diş beyazlatma plağının ortasında çukur bir alan varsa buraya yoksa dişin üstüne gelen yüzeye çok az bir miktar yani yaklaşık ufak bir mercimek tanesi kadar diş beyazlatıcı jel koymanızı öneririm. Diş beyazlatıcı jellerin kullanım miktarı ise başta genelde öngörülerek tavsiye edilir ama genel bilgi olarak kullandığınız konsantrasyona bağlı olarak 2-4 hafta arası kullanacak şekilde ayarlamanız gerekir.

 • narin

  ben yaşındayım dış beyazlatma olur mu

  • ezgialtinel

   Narin hanım merhaba genel olarak 18 yaş üstü diş beyazlatma için uygundur, yine de muayene ederek değerlendirmek gerekir tabii ki.

 • Mevlüt

  Ben üst çene öndeki 4 dişime porselen yaptırdım diğer dişlerim sarı ve onları beyazlatmak istiyorum porselenin rengi ile diş beyazlatmanın rengi farklı olurmu anlaşılırmı gülerken acaba

  • ezgialtinel

   Mevlüt bey merhaba teknik olarak evet diş beyazlatma ile açılan diş renkleri porselenlerinizi yakaladığı zaman diş beyazlatma bitirilir ve dengelenebilir ama bunu pratikte olabilir mi doktorunuza danışarak diş beyazlatma sürecine başlamanızı öneririm

 • Servan

  Ben diş teli tedavisi gördükten sonra dişlerim beyazlatıldı ve plak takmaya başladım. Şimdi ise plak tedavisini sadece geceleri kullanmaya başladım. Peki bu aşamadan sonra neler yemem, neler içmem doğru olmaz?

  • Onur Öztürk

   Merhaba, ofis tipi de olsa ev tipi diş beyazlatma da olsa, diş beyazlatma işlemlerinden sonra yaklaşık olarak 2 hafta boyunca renklendirici ve dişlerinizi boyayıcı gıdalardan uzak durmanız gerekir. Bunlarla ilgili daha önceden hazırladığımız diş beyazlatmayla ilgili soru – cevaplardan faydalanabilirsiniz:

   https://www.onurozturk.com/dis-beyazlatma-sikca-sorulan-sorular/

 • Özge

  Merhaba opalescence %16 kullanıyorum geçen yıl almıştım alt dişlerimde tel olduğu için iki tüpümü buzdolabında muahfaza etmiştim. Bir gün önce kullanmaya başladım.Şuan son kullanım tarihi 01.2019. Sabah plağı çıkardığımda sürdüğüm jelin aynı kıvamda plakta olduğunu gördüm acaba bu normal mi? Kullanmam da sakınca var mı ?

  • Onur Öztürk

   Merhaba üründe bir sorun olabilir, tavsiyem diş hekiminize tekrar götürürseniz bir görmesi olabilir ama bu tip ürünlerde tercihen markadan bağımsız olarak yenisini kullanıp bleaching işlemine bu şekilde devam etmeniz daha önemlidir. Diş beyazlatmanın güvenliği ile ilgili aklınızda da soru işareti kalmamış olur.

 • Kadir

  Aklımdaki bir çok soruya yanıt buldum hocam teşekkür ederim.

 • naz

  Merhaba ben 5 yıl önce doktorumun tavsiyesiyle dişlerimi markasını unuttuğum ama şırınga içindeki bir jel ile beyazlattım benim dişlerim çok sarıydı ve 3 günde bembeyaz olmuştu şimdi ise sarı değiller fakat ben yinede eski beyazlığı göremediğim için tekrar bi kereliğine kullanmıştım bu sefer sabah kalktığımda dişlerimin kenarlarında bazı bölgelerinde ekstra beyaz lekeler gördüm moralim bozuldu açıkçası bunun sebebi nedir ve nasıl geçer acaba? birde acaba dişlerim beyaz olduğu için mi böyle bir tepki verdi? şimdiden teşekkürler.

  • Onur Öztürk

   Naz merhaba, ev tipi diş beyazlatıcı jellerin, konsantrasyonu, kullanım miktarı ve kullanma süreleri önemlidir, bunları doktorunun gözetiminde yapmanı öneririm. Dikkatsiz yapılan bir ev tipi beyazlatmada dişlerine hasar verebilirsin. Bir gecede çok fazla problem olacağını tahmin etmiyorum, muhtemelen bahsettiğin beyazlıklar da diş etindeyse eğer geçici tahrişler olabilir ama bunların muayene edilerek değerlendirilmesi gerekir, zaman kaybetmeden doktoruna görünmen lazım.

 • Sena

  Merhaba sadece tek bir dişimin yanında kahverengi yuvarlak bir leke oluştu böyle lekelerin tek dişte oluşması normalmidir

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Sena merhaba, bu tip lekeler bir çok sebepten oluşabilir, bunların en başında dişinde aşınan bir bölgenin zamanla renklenmesi olabilir, bunlar mekanik olarak dişi aşındırmadan temizlenebiliyorsa doktorunun temizlemesi en mantıklısıdır, eğer sürekli oluyor ya da çürük vb bir sebeple oluyorsa bu durumda dolgu vb restoratif bir işlem yapmak daha doğru olacaktır.

Yorum Yaz

Devamını oku:
Diş Ağrısı Nedir
Diş Ağrısı Nedir? Neden Olur? Nasıl Giderilir?

Dolgu Varken Dişleri Beyazlatmak Mümkün Müdür

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.