13 Haz 2014

Diş Beyazlatma Nedir?

Diş beyazlatma dişlerin beyazlamasını ve renk değiştirmelerinin azalmasını sağlayan bir işlemdir. Dişlerinizin görüntüsünü önemli ölçüde değiştirdiğinden günümüzde en çok kullanılan estetik işlemlerden biridir ve çoğu diş hekimi tarafından uygulanır.

Dişin en dış katmanına mine denir. Her gün minenin üstünde ince bir tabaka oluşur ve bu katmanda lekeler oluşur. Mine tabakasında aynı zamanda lekelerin sabitleşmesini sağlayan minik gözenekler vardır. Beyazlatma tek seferlik bir çözüm değildir ve daha parlak bir renk elde etmek için zaman zaman tekrarlanması gerekir.

Diş Beyazlatma Ne için Kullanılır?

Dişlerin sararıp lekelenmesini sağlayan en önemli etkenler, yaşlanma, sigara, kahve ve çay gibi renkleştirici gıdalardır. Bunların hepsi dişte leke bırakır.

Dişin içinde lekelenme de mümkündür. Bunlara iç lekeler denir. Örneğin, iç lekeler çocukken ve dişler gelişirken tetrasiklin tarzı antibiyotik veya çok fazla fluorid kullanımından kaynaklanabilir. Tetrasiklini hamilelik sırasında kullanım veya çocuğun 8 yaşına kadar kullanmasıyla bu lekeler oluşabilir. Dişler bu sırada hala gelişmektedirler.

Diş beyazlatma yaş, yiyecek ve içeceklerden kaynaklanan lekeler için en etkili çözümdür.

Hazırlık

Dişler beyazlatılmadan çürüklerin tedavi edilmesi gerekir. Bunun sebebi beyazlatıcı solüsyonun çürük bölgeleri geçerek dişin iç kısımlarına ulaşabilmesidir. Eğer bu olursa dişteki hassasiyet artar. Beyazlatma aynı zamanda mine tabakasına sahip olmayan köklerde de işe yaramaz. Çekilen dişetleri köklerin ortaya çıkmasına neden olur. Beyazlatma kuron ve kaplamalarda da işe yaramaz.

Beyazlatma evde veya klinikte yapılabilir. Klinikte temizletme için diş hekimi dişlerinizin fotoğrafını çeker. Bu adım dişlerin beyazlamasını ölçmek için kullanılır. Diş hekimi aynı zamanda dişlerinize bakarak lekelerin türünü ve yoğunluğunu inceler.

Klinikte beyazlatma yaklaşık 30 – 60 dakikalık bir kaç seans arası sürer. Muayene bittiğinde, diş hekimi dişlerinizi temizler ve beyazlatma işlemini başlatır.

Evde beyazlatma için diş hekimi ağzınıza uyan ve içinde beyazlatıcı jeli barındıran kalıplar yapar. Evde beyazlatma genelde iki üç hafta sürer. Eczanede satılan setler de kolayca kullanılabilir. Evde kullanılan setler için diş hekiminizle görüşmeniz önemlidir. Talimatlara uyarak kullandığınızdan emin olun çünkü fazla ya da yanlış kullanım dişlere ve ağıza kalıcı hasar verebilir.

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

İki çeşit beyazlatma işlemi vardır. Non-vital beyazlatma kanal tedavisi yapılmış ve canlı siniri kalmamış dişe uygulanır. Vital beyazlatma ise canlı sinirleri olan dişe uygulanır.

Non-Vital Beyazlatma

Vital beyazlatma kanal tedavisi yapılmış dişin görüntüsünü geliştiremez. Bu durumda diş hekimi farklı bir metot kullanarak dişi içten temizler. Dişin içine beyazlatıcı madde yerleştirilerek üstüne geçici dolgu uygulanır ve diş birkaç gün böyle bırakılır. Bu işlem istenilen tona ulaşana kadar tekrarlanabilir. Arkasından kalıcı dolgusu yapılarak diş kapatılır. Bu işlem bir kaç sefer tekrarlanabilir gelecekte de ama aşırı tekrardan kaçınmak gerekir çok uzun dönemde iç rezorpsiyon oluşturma riski vardır.

Vital Beyazlatma

En çok rastlanan vital beyazlatmada jel benzeri solüsyon kullanılır. Bu ürün genelde hidrojen peroksit içerir. Beyazlatıcı solüsyonu ağızlığa koyar ve belirli bir süre ağızda tutarsınız. Diş beyazlatma evde veya klinikte yapılabilir. Klinikte yapılan beyazlatma diş hekiminin kontrolünde yapılır ve daha dikkatli gözlenir.

Klinikte beyazlatma genelde 30 ila 60 dakika arası sürer ve tamamlanması için 2-3 seans gerekir. Seans sayısı dişlerinizi ne kadar beyaz istediğinize ve lekelere bağlıdır. Diş hekimi ilk başta tıbbi geçmişinizi sorarak dişlerdeki renk değiştirmenin sebebini bulmaya çalışır. Değişik tür lekeler tedaviye değişik cevap vereceklerdir.

Diş hekimi önce özel bir koruyucu jel sürüp arkasından beyazlatıcı maddeyi kullanır. Klinikte beyazlatmnalarda en sık kullanılan madde karbamid peroksittir.

Bazı beyazlatma maddeleri ısı, özel ışıklarla veya kimyasal aktive olurlar. Beyazlatıcı madde sürüldükten sonra diş hekimi ışığı dişinize kısa bir süre tutar. Bazı diş hekimleri ısı yerine sadece lazer kullanmaya başlamışlardır. Tüketiciler lazerin son teknoloji özelliklerini sevmelerine rağmen teknoloji daha çok yenidir. Amerikan Diş Birliği teknolojinin sağlam olabileceğini söylemekle birlikte, diş beyazlatmada lazer kullanımının güvenilirliği veya efektifliği üzerine yapılmış araştırma azdır.Eğer dişlerinizin rengi çok kötüyse klinikte daha detaylı beyazlatma yaptırabilir veya evde beyazlatmayı tercih edebilirsiniz.

Evde yapılan beyazlatmalar için diş hekimi dişlerinizin ölçüsünü alarak size özel 1-2 kalıp yapar. Bu sayı alt ve üst dişleri temizletip temizletmeyeceğinize bağlıdır. Tam oturan bir ağız ölçüsü beyazlatma maddesinin dişler yerine diş etleriyle temas etmesini engeller. Eczaneden alınan kalıpla genelde iyi uymazlar ve bu da diş etlerinde rahatsızlığa yol açar.

Evde, her kalıbı diş hekiminin sağladığı beyazlatıcı maddeyle doldurup her gün bir kaç saat kullanmanız gerekir. Çoğu insan istediği beyazlığa bir iki haftada ulaşır.

Diş hekimi beyazlatmadan bir kaç gün sonra dişetlerinizi kontrol eder. Eğer dişetleri beyazlatıcıyla kontağa girerse rahatsızlık oluşabilir. Eğer dişlerinizi evde beyazlatıyorsanız diş hekimi işlemin doğru yapıldığından emin olmak ister.

Beyazlatmak kalıcı bir çözüm değildir ve lekeler her zaman geri gelirler. Eğer sigara içiyor ve çok fazla leke bırakıcı yiyecek ve içecek tüketiyorsanız bir ay gibi kısa bir sürede lekelerin yeniden oluşmaya başladığını görürsünüz. Eğer bu tarz leke kaynaklarından uzak durursanız yaklaşık 12 ay tekrar beyazlatmanıza gerek kalmaz.

Tekrar beyazlatma evde veya klinikte yapılabilir. Eğer evde özel yapım kalıp ve beyazlatıcı maddeniz varsa diş hekiminizin önerdiği sıklıkta tekrarlayabilirsiniz.

Diş Beyazlatmanın Riskleri Nelerdir?

Beyazlatma işleminin yan etkileri yoktur ama yine de dişler bir süre hassasiyet gösterirler. Beyazlatma işlemleri hamile kadınlarda kullanılmamalıdır. Beyazlatma materyallerinin fetüs üzerindeki etkileri bilinmemektedir. İşlem tamamen estetik kaygılı olduğundan, doğum sonrasına kadar ertelenmelidir.

Ne Zaman Profesyonele Başvurmalı?

Eğer dişlerinizin beyazlatma işleminden fayda sağlayabileceğini düşünüyorsanız işlemi tartışmak için diş hekimini arayabilirsiniz.

Diş Beyazlatma

Tedavilerimizden yararlanmak, detaylı bilgi almak ve Dr. Onur Öztürk ile iletişime geçmek için hemen randevunuzu alın!

Yazar

Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 21 )

 • Onur Öztürk

  Merhaba diş beyazlatma fiyatlarını ilettik, diş kliniğimiz Nişantaşı’ndadır, detaylı adres bilgileri için:
  http://www.plusdent.com.tr/contact
  02122317979

 • Erkan

  Merhaba
  Dis beyazlatma sonrasi, ihlamur,yesil cay (sallama formunda) icilebilir mi?
  Tesekkurler

  • Onur Öztürk

   Merhaba, diş beyazlatma işlemi sonrası tüm renkleştiriciler 2 hafta boyunca etki edebilir, kısıtlı tutmak şartıyla yeşil çayların
   çok boyamadığını söyleyebilirim.

 • YASEMİN GENC

  Merhabalar Onur bey; ben diş beyazlatma için doktora gittim . Fakat bana senin dişlerin beyazlama kemik renginden kaynaklanıyor dedi . Önerebileceğiniz bir yöntem veya formül varmıdır. teşekkürler.

  • Onur Öztürk

   Diş beyazlatma teknik bir engel yoksa dünyanın her yerinde güvenle uygulanan bir işlemdir.

 • Onur Öztürk

  Seda hanım merhaba,kliniğimizde 2016 diş beyazlatma ücretleri ve fiyatları hakkında bilgileri email adresinize gönderdik,yine de direkt olarak diş beyazlatma hakkında bilgi almak için 02122317979 u arayabilirsiniz,iyi günler.

 • Onur Öztürk

  Duygu hanım merhaba,diş beyazlatma fiyatları ve diş beyazlatma seçeneklerine göre oluşan ücretleri e-posta adresinize gönderdik,iyi günler.
  02122317979

 • Onur Öztürk

  Ümmühan hanım merhaba,2016 diş beyazlatma ücretlerimizi e-posta adresinize gönderdik,iyi günler.
  2122317979

 • Onur Öztürk

  Fatih bey merhaba,diş beyazlatma ücretini e-posta adresinize gönderdik,iyi günler.

 • Onur Öztürk

  Elif Nur hanım merhaba,diş beyazlatma ile ilgili 2017 güncel fiyatlarımızı e-posta adresinize gönderdik,iyi günler.

 • Elif Ata Soygazi

  Çok güzel ve ayrıntılı bir yazı olmuş. çok istifade ettim, sağolun.

 • Dr. Onur Öztürk

  Berfin Hanım merhaba, Diş beyazlatma işlemi ücretimiz mailinize ilettik. İyi günler dileriz.

 • Berk

  estetik kompozit dolgu diş için de ofis tipi beyazlatma yapabiliyor musunuz? Fiyat bilgisini de mailime bekliyorum.

  • Dr. Onur Öztürk

   Merhaba, estetik kompozit dolgu ve ofis tipi diş beyazlatma yapıyoruz. Fiyat listemiz mailinize gönderildi. İyi günler dileriz.

 • ismail

  Rahat gülüşler içinde dişlerin sağlıklı olması ve özellikle de dişlerin beyaz görünmesi çok önemli bir noktadır.

  • Onur Öztürk

   Evet İsmail bey, beyaz dişler hem özgüven hem de sağlık açısından hem karşı tarafa hem kendimize verdiğimiz net bir mesajdır.

 • Sude

  Merhabalar Onur bey kolay gelsin beyazlatma için fiyat bilgisi almak istiyorum bende yardımcı olabilir misiniz

 • Mustafa Uygur

  Merhaba Onur Bey ben diş beyazlatma işleminin fiyatını öğrenmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler 😁😁

 • Betül Karaman

  İşlem Gayet başarılı görünüyor ben de mail ile fiyat tablosu alabilirsem sevinirim. Hatta mümkünse ben yaprak porselen işleminde de başarılı buluyorum sizi bunun da fiyat bilgisini alabilirsem sevinirim. Sevgiler

  • Onur Öztürk

   Merhaba, iki işlemin de vakaya göre avantaj – dezavantajları vardır. Sadece genel olarak bleaching işleminde düzgün bir yapısı olan dişlerin rengi açılır, yaprak porselende ise şekil değişikliği ya da düzeltme de yapılarak gülüşün şekli değiştirilir. Bir tanesinde çok daha fazla işçilik ve materyal kullanımı olduğu için maliyetleri farklıdır.

Yorum Yaz

Devamını oku:
Beyazlatmadan Dişleri Daha Beyaz Göstermenin 4 Yolu

Diş Macunu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.