dis-beyazlatma-yontemleri

Diş Beyazlatma Nedir?

Diş beyazlatma dişlerin beyazlamasını ve renk değiştirmelerinin azalmasını sağlayan bir işlemdir. Dişlerinizin görüntüsünü önemli ölçüde değiştirdiğinden günümüzde en çok kullanılan estetik işlemlerden biridir ve çoğu diş hekimi tarafından uygulanır.

Dişin en dış katmanına mine denir. Her gün minenin üstünde ince bir tabaka oluşur ve bu katmanda lekeler oluşur. Mine tabakasında aynı zamanda lekelerin sabitleşmesini sağlayan minik gözenekler vardır. Beyazlatma tek seferlik bir çözüm değildir ve daha parlak bir renk elde etmek için zaman zaman tekrarlanması gerekir.

Diş Beyazlatma Ne için Kullanılır?

Dişlerin sararıp lekelenmesini sağlayan en önemli etkenler, yaşlanma, sigara, kahve ve çay gibi renkleştirici gıdalardır. Bunların hepsi dişte leke bırakır.

Dişin içinde lekelenme de mümkündür. Bunlara iç lekeler denir. Örneğin, iç lekeler çocukken ve dişler gelişirken tetrasiklin tarzı antibiyotik veya çok fazla fluorid kullanımından kaynaklanabilir. Tetrasiklini hamilelik sırasında kullanım veya çocuğun 8 yaşına kadar kullanmasıyla bu lekeler oluşabilir. Dişler bu sırada hala gelişmektedirler.

Diş beyazlatma yaş, yiyecek ve içeceklerden kaynaklanan lekeler için en etkili çözümdür.

Hazırlık

Dişler beyazlatılmadan çürüklerin tedavi edilmesi gerekir. Bunun sebebi beyazlatıcı solüsyonun çürük bölgeleri geçerek dişin iç kısımlarına ulaşabilmesidir. Eğer bu olursa dişteki hassasiyet artar. Beyazlatma aynı zamanda mine tabakasına sahip olmayan köklerde de işe yaramaz. Çekilen dişetleri köklerin ortaya çıkmasına neden olur. Beyazlatma kuron ve kaplamalarda da işe yaramaz.

Beyazlatma evde veya klinikte yapılabilir. Klinikte temizletme için diş hekimi dişlerinizin fotoğrafını çeker. Bu adım dişlerin beyazlamasını ölçmek için kullanılır. Diş hekimi aynı zamanda dişlerinize bakarak lekelerin türünü ve yoğunluğunu inceler.

Klinikte beyazlatma yaklaşık 30 – 60 dakikalık bir kaç seans arası sürer. Muayene bittiğinde, diş hekimi dişlerinizi temizler ve beyazlatma işlemini başlatır.

Evde beyazlatma için diş hekimi ağzınıza uyan ve içinde beyazlatıcı jeli barındıran kalıplar yapar. Evde beyazlatma genelde iki üç hafta sürer. Eczanede satılan setler de kolayca kullanılabilir. Evde kullanılan setler için diş hekiminizle görüşmeniz önemlidir. Talimatlara uyarak kullandığınızdan emin olun çünkü fazla ya da yanlış kullanım dişlere ve ağıza kalıcı hasar verebilir.

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

İki çeşit beyazlatma işlemi vardır. Non-vital beyazlatma kanal tedavisi yapılmış ve canlı siniri kalmamış dişe uygulanır. Vital beyazlatma ise canlı sinirleri olan dişe uygulanır.

Non-Vital Beyazlatma

Vital beyazlatma kanal tedavisi yapılmış dişin görüntüsünü geliştiremez. Bu durumda diş hekimi farklı bir metot kullanarak dişi içten temizler. Dişin içine beyazlatıcı madde yerleştirilerek üstüne geçici dolgu uygulanır ve diş birkaç gün böyle bırakılır. Bu işlem istenilen tona ulaşana kadar tekrarlanabilir. Arkasından kalıcı dolgusu yapılarak diş kapatılır. Bu işlem bir kaç sefer tekrarlanabilir gelecekte de ama aşırı tekrardan kaçınmak gerekir çok uzun dönemde iç rezorpsiyon oluşturma riski vardır.

Vital Beyazlatma

En çok rastlanan vital beyazlatmada jel benzeri solüsyon kullanılır. Bu ürün genelde hidrojen peroksit içerir. Beyazlatıcı solüsyonu ağızlığa koyar ve belirli bir süre ağızda tutarsınız. Diş beyazlatma evde veya klinikte yapılabilir. Klinikte yapılan beyazlatma diş hekiminin kontrolünde yapılır ve daha dikkatli gözlenir.

Klinikte beyazlatma genelde 30 ila 60 dakika arası sürer ve tamamlanması için 2-3 seans gerekir. Seans sayısı dişlerinizi ne kadar beyaz istediğinize ve lekelere bağlıdır. Diş hekimi ilk başta tıbbi geçmişinizi sorarak dişlerdeki renk değiştirmenin sebebini bulmaya çalışır. Değişik tür lekeler tedaviye değişik cevap vereceklerdir.

Diş hekimi önce özel bir koruyucu jel sürüp arkasından beyazlatıcı maddeyi kullanır. Klinikte beyazlatmnalarda en sık kullanılan madde karbamid peroksittir.

Bazı beyazlatma maddeleri ısı, özel ışıklarla veya kimyasal aktive olurlar. Beyazlatıcı madde sürüldükten sonra diş hekimi ışığı dişinize kısa bir süre tutar. Bazı diş hekimleri ısı yerine sadece lazer kullanmaya başlamışlardır. Tüketiciler lazerin son teknoloji özelliklerini sevmelerine rağmen teknoloji daha çok yenidir. Amerikan Diş Birliği teknolojinin sağlam olabileceğini söylemekle birlikte, diş beyazlatmada lazer kullanımının güvenilirliği veya efektifliği üzerine yapılmış araştırma azdır.Eğer dişlerinizin rengi çok kötüyse klinikte daha detaylı beyazlatma yaptırabilir veya evde beyazlatmayı tercih edebilirsiniz.

Evde yapılan beyazlatmalar için diş hekimi dişlerinizin ölçüsünü alarak size özel 1-2 kalıp yapar. Bu sayı alt ve üst dişleri temizletip temizletmeyeceğinize bağlıdır. Tam oturan bir ağız ölçüsü beyazlatma maddesinin dişler yerine diş etleriyle temas etmesini engeller. Eczaneden alınan kalıpla genelde iyi uymazlar ve bu da diş etlerinde rahatsızlığa yol açar.

Evde, her kalıbı diş hekiminin sağladığı beyazlatıcı maddeyle doldurup her gün bir kaç saat kullanmanız gerekir. Çoğu insan istediği beyazlığa bir iki haftada ulaşır.

Diş hekimi beyazlatmadan bir kaç gün sonra dişetlerinizi kontrol eder. Eğer dişetleri beyazlatıcıyla kontağa girerse rahatsızlık oluşabilir. Eğer dişlerinizi evde beyazlatıyorsanız diş hekimi işlemin doğru yapıldığından emin olmak ister.

Beyazlatmak kalıcı bir çözüm değildir ve lekeler her zaman geri gelirler. Eğer sigara içiyor ve çok fazla leke bırakıcı yiyecek ve içecek tüketiyorsanız bir ay gibi kısa bir sürede lekelerin yeniden oluşmaya başladığını görürsünüz. Eğer bu tarz leke kaynaklarından uzak durursanız yaklaşık 12 ay tekrar beyazlatmanıza gerek kalmaz.

Tekrar beyazlatma evde veya klinikte yapılabilir. Eğer evde özel yapım kalıp ve beyazlatıcı maddeniz varsa diş hekiminizin önerdiği sıklıkta tekrarlayabilirsiniz.

Diş Beyazlatmanın Riskleri Nelerdir?

Beyazlatma işleminin yan etkileri yoktur ama yine de dişler bir süre hassasiyet gösterirler. Beyazlatma işlemleri hamile kadınlarda kullanılmamalıdır. Beyazlatma materyallerinin fetüs üzerindeki etkileri bilinmemektedir. İşlem tamamen estetik kaygılı olduğundan, doğum sonrasına kadar ertelenmelidir.

Ne Zaman Profesyonele Başvurmalı?

Eğer dişlerinizin beyazlatma işleminden fayda sağlayabileceğini düşünüyorsanız işlemi tartışmak için diş hekimini arayabilirsiniz.

Diş Beyazlatma

Tedavilerimizden yararlanmak, detaylı bilgi almak ve Dr. Onur Öztürk iletişime geçmek için hemen randevunuzu alın!

Yazar

Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 102 )

 • Pingback:Estetik Diş Tedavileri | Onur Öztürk

 • Pingback:Ünlü Gülüşü: Neden Bu Kadar Mükemmel Olmak Zorunda? Nasıl? | Onur Öztürk

 • Pingback:Dişlerdeki Lekelere Etkin Çözüm! | Modasahne

 • Enes kaan

  Merhabalar hocam diş beyazlatmak istiyorum fiyatlarini mail adresime yollar misiniz

  • Onur Öztürk

   Enes bey merhaba, kliniğimizde diş beyazlatma ücretlerimizi mailinize gönderdik.

   • Mustafa Uygur

    Merhaba Onur Bey ben diş beyazlatma işleminin fiyatını öğrenmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler 😁😁

    • ezgialtinel

     Mustafa Bey Merhaba, diş beyazlatma fiyat listemiz mailinize gönderildi. İyi günler dileriz.

  • Sude

   Merhabalar Onur bey kolay gelsin beyazlatma için fiyat bilgisi almak istiyorum bende yardımcı olabilir misiniz

   • Dr. Onur Öztürk

    Sude Hanım Merhaba, diş beyazlatma fiyatımız mailinize gönderildi. İyi günler dileriz.

 • Esra

  Ücretler hakkında bilgi alabilirmiyiz ve kliniginiz Nerede acaba?

 • selen göreci

  merhaba,

  diş beyazlatma fiyatlarınızı mailime iletebilir misiniz.

  Teşekkürler.

  • Onur Öztürk

   selen hanım merhaba diş beyazlatma fiyatlarımızı e-posta adresinize gönderdik iyi günler.

 • fatih

  diş temizleme ve diş beyazlatma fiyatlarını ayrı ayrı olarak mail atarsanız sevinirim. ve diğer bakım fiyatlarını

  • Onur Öztürk

   Fatih bey merhaba diş temizleme ve diş beyazlatma fiyat bilgilerimizi e-posta adresinize gönderdik,iyi günler.

 • Pınar

  Merhaba Onur Hocam, mail adresime diş beyazlatma işlemi için fiyat bilgilendirmesi amaçlı bir mail atabilir misiniz ?

  • Onur Öztürk

   Pınar hanım merhaba, diş beyazlatma fiyatlarını gönderdik, daha hızlı iletişim için 02122317979 arayabilirsiniz, iyi günler.

 • Büke Yavuzer

  Merhabalar Onur Bey. Diş beyazlatma işleminin fiyat listesini bana mail atabilir misiniz? Teşekkür ederim. İyi çalışmalar..

  • Onur Öztürk

   merhaba diş beyazlatma güncel fiyat listemizi e -posta adresinize gönderdik,iyi günler.

 • Erkan

  Merhaba
  Dis beyazlatma sonrasi, ihlamur,yesil cay (sallama formunda) icilebilir mi?
  Tesekkurler

  • Onur Öztürk

   Merhaba, diş beyazlatma işlemi sonrası tüm renkleştiriciler 2 hafta boyunca etki edebilir, kısıtlı tutmak şartıyla yeşil çayların
   çok boyamadığını söyleyebilirim.

 • Ozge

  Iyi gunler. Diz beyazlatma fiyatini mail olarak atarmisiniz?

  • Onur Öztürk

   Özge hanım merhaba,diş beyazlatma fiyat bilgisini e-posta adresinize gönderdik,iyi günler.

 • YASEMİN GENC

  Merhabalar Onur bey; ben diş beyazlatma için doktora gittim . Fakat bana senin dişlerin beyazlama kemik renginden kaynaklanıyor dedi . Önerebileceğiniz bir yöntem veya formül varmıdır. teşekkürler.

  • Onur Öztürk

   Diş beyazlatma teknik bir engel yoksa dünyanın her yerinde güvenle uygulanan bir işlemdir.

 • Caner Keskin

  Merhabalar dış beyazlatma işleminin fiyatını mail adresime gonderirmisiniz

  • Onur Öztürk

   Caner bey merhaba ,diş beyazlatma fiyat bilgisini e-posta adresinize gönderdik.

 • Mustafa Ekim

  Merhaba Onur Hocam, mail adresime diş beyazlatma işlemi için fiyat bilgilendirmesi amaçlı bir mail atabilir misiniz?

  • Onur Öztürk

   Mustafa bey merhaba,diş beyazlatma ofis ve ev tipi olarak fiyat bilgisini e-posta adresinize gönderdik,iyi günler.
   02122317979

 • Bertan

  Merhaba diş beyazlatma ücretini mail ile alabilirmiyim, teşekkürler.

  • Onur Öztürk

   Bertan bey merhaba,diş beyazlatma fiyatımızı e-posta adresinize gönderdik,iyi günler,

 • Duygu

  Merhabalar diş beyazlatma fiyatlarını mail ile rica edebilir miyim

  • Onur Öztürk

   Duygu hanım merhaba,diş beyazlatma fiyatları ve diş beyazlatma seçeneklerine göre oluşan ücretleri e-posta adresinize gönderdik,iyi günler.
   02122317979

 • Seda

  Meraba Onur hocam, mail adresime dış beyazlatma işlemi için fiyat bilgilendirme açmalı bir mail gonderir misiniz?

  • Onur Öztürk

   Seda hanım merhaba,kliniğimizde 2016 diş beyazlatma ücretleri ve fiyatları hakkında bilgileri email adresinize gönderdik,yine de direkt olarak diş beyazlatma hakkında bilgi almak için 02122317979 u arayabilirsiniz,iyi günler.

 • Ebru

  Doktor bey merhaba
  Dis beyazlatmayla ilgili fiyat alabilirmiyim

  • Onur Öztürk

   Ebru hanım merhaba,diş beyazlatma fiyat bilgilerini e-posta adresinize gönderdik,iyi günler.
   02122317979

 • Aybige Aslan

  Merhaba,
  Diş beyazlatma işlemi fiyatları hakkında bilgi alabilir miyim ? Teşekkürler.

  • Onur Öztürk

   Aybige hanım merhaba, diş beyazlatma fiyatlarını e-posta adresinize gönderdi,iyi günler.
   02122317979

 • Yeliz

  Iyi gunler diş beyazlatma ücretleri hakkinda bilgi alabilir miyim ?

  • Onur Öztürk

   Yeliz hanım merhaba, diş beyazlatma fiyatlarını e-posta adresinize gönderdik, iyi günler.
   02122317979

 • Vildan

  Merhaba Onur Bey diş beyazlatma ücretlerini mail adresime gönderebilir misiniz?

  • Onur Öztürk

   Vildan hanım merhaba , diş beyazlatma ücretlerini e-posta adresinize gönderdik,iyi günler.
   02122317979

 • Umut Yazar

  Diş beyazlatma ücretini mail olarak yollarmısınız

  • Onur Öztürk

   Merhaba diş beyazlatma ücretlerini mail olarak gönderdik ama daha hızlı iletişim için 02122404718 i arayabilirsiniz, iyi günler.

 • ELİF NUR KÜPELİ

  Onur Bey Merhaba, beyazlatma işlem ücreti için bilgi rica ederim.

  • Onur Öztürk

   Elif Nur hanım merhaba,diş beyazlatma ile ilgili 2017 güncel fiyatlarımızı e-posta adresinize gönderdik,iyi günler.

 • Fatih

  Diş beyazlatma ücretini mail olarak yollarmısınız

  • Onur Öztürk

   Fatih bey merhaba,diş beyazlatma ücretini e-posta adresinize gönderdik,iyi günler.

 • ümmühan

  merhabalar, diş beyazlatma ücretlerini mail atma imkanınız var mı? şimdiden teşekkürler

  • Onur Öztürk

   Ümmühan hanım merhaba,2016 diş beyazlatma ücretlerimizi e-posta adresinize gönderdik,iyi günler.
   2122317979

 • talha

  merhaba onur bey diş beyazlatma ücreti ne kadardır mail olarak yollarmısınız ?

 • Beyza

  Merhaba diş beyazlatma ücretlerini mailime yollayabilir misiniz?

  • Onur Öztürk

   merhaba diş beyazlatma ücret fiyat bilgisini e-posta adresinize gönderdik iyi günler.

 • Elif Ata Soygazi

  Çok güzel ve ayrıntılı bir yazı olmuş. çok istifade ettim, sağolun.

 • Berfin

  Acaba Diş Beyazlatma işleminin ücretini mail adresime gönderebilir misiniz ?

  • Dr. Onur Öztürk

   Berfin Hanım merhaba, Diş beyazlatma işlemi ücretimiz mailinize ilettik. İyi günler dileriz.

 • Berk

  estetik kompozit dolgu diş için de ofis tipi beyazlatma yapabiliyor musunuz? Fiyat bilgisini de mailime bekliyorum.

  • Dr. Onur Öztürk

   Merhaba, estetik kompozit dolgu ve ofis tipi diş beyazlatma yapıyoruz. Fiyat listemiz mailinize gönderildi. İyi günler dileriz.

 • Yunus

  Ben de fiyat listenizi mailime göndermenizi rica edebilir miyim efendim , Teşekkürler.

  • Dr. Onur Öztürk

   Yunus Bey merhaba, diş beyazlatma fiyat bilgisi mailinize gönderildi. İyi günler.

 • Emre

  Merhaba Onur Bey. Rica etsem benimde mail adresime fiyat listesini gönderebilirmisiniz ?. Teşekkürler.

  • Dr. Onur Öztürk

   Emre Bey merhaba, fiyat listesi mailinize gönderildi. iyi günler dileriz.

 • Oğuzhan

  Merhaba fiyatları mail atarsanız sevinirim

  • Dr. Onur Öztürk

   Oğuzhan Bey Merhaba, Diş Beyazlatma ücretimiz mailinize gönderildi.
   İyi günler.

 • Erhan

  Merhabalar diş beyazlatma ile ilgili fiyat bilgisini mail olarak iletebilir misiniz ? İyi çalışmalar.

  • Dr. Onur Öztürk

   Erhan bey merhaba, diş beyazlatma fiyat bilgisi mailinize iletildi. İyi günler.

 • Esra nur

  Merhaba hocam. Fiyat hakkında bilgi alabilirmiyi ?

  • Dr. Onur Öztürk

   Esra Hanım Merhaba, diş beyazlatma ücretimiz mail olarak iletildi. İyi günler.

 • Çilem

  Onur bey merhaba , diş beyazlatma ile ilgili fiyat bilgisi alabilir miyim?

  • Dr. Onur Öztürk

   Çilem Hanım Merhaba, diş beyazlatma fiyatımız mailinize gönderildi. İyi günler dileriz.

 • ismail

  Rahat gülüşler içinde dişlerin sağlıklı olması ve özellikle de dişlerin beyaz görünmesi çok önemli bir noktadır.

  • Onur Öztürk

   Evet İsmail bey, beyaz dişler hem özgüven hem de sağlık açısından hem karşı tarafa hem kendimize verdiğimiz net bir mesajdır.

 • Mehtap Satır

  Merhaba
  Fiyat alabilir miyim?

  • Dr. Onur Öztürk

   Mehtap hanım merhaba, diş beyazlatma ücretimiz mailinize gönderilmiştir. İyi günler.

 • Ezgi Gönültaş

  Onur bey merhaba , diş beyazlatma ile ilgili fiyat bilgisi alabilir miyim?

  • ezgialtinel

   Ezgi hn merhaba, diş beyazlatma ücretimiz mailinize gönderildi. İyi günler dileriz.

 • Pinars

  Merhaba, diş beyazlatma ve ön diş dolgu fiyatı nedir ?

  • ezgialtinel

   Pınar hn merhaba, diş beyazlatma ve dolgu ücretimiz mailinize gönderildi. İyi günler.

 • Aslı

  merhaba diş beyazlatma fiyatlarınızı öğrenebilir miyim?

  • ezgialtinel

   Aslı hanım merhaba, diş beyazlatma ücretimiz mailinize gönderildi. İyi günler.

 • gökhan demirbaş

  Merhaba Onur Bey, bende fiyat bilgisi almak istiyorum.

  • ezgialtinel

   Gökhan bey merhaba, diş beyazlatma ücretimiz mailinize gönderildi. İyi günler.

 • Hatice

  Onur bey merhaba.dis beyazlatma fiyatını öğrenebilir miyim?
  Ayrıca zirkonyum kaplama yapıyorsanız onun da fiyatını öğrenmek istiyorum.iyi günler.

  • ezgialtinel

   Hatice hn merhaba, diş beyazlatma ve zirkonyum fiyatımızı mailinize ilettik. İyi günler.

 • Ege

  Merhaba diş beyazlatma ve laminate veener fiyatını öğrenebilir miyim?

  • ezgialtinel

   Ege bey merhaba, diş beyazlatma ve laminate veneer ücretimiz mailinize gönderildi. İyi günler dileriz.

 • Ocak

  Merhaba , diş beyazlatma ile ilgili fiyat bilgisi alabilir miyim??

  • ezgialtinel

   Merhaba, diş beyazlatma fiyatımız mailinize gönderildi. İyi günler dileriz.

 • Can Karabuz

  Onur bey iyi günler diş beyazlatma ile ilgili ücret bilgilendirmesi alabilir miyim?

  • ezgialtinel

   Can bey Merhaba, diş beyazlatma fiyat listemiz mailinize gönderildi. İyi günler.

 • Emre

  Diş beyazlatma fiyat bilgilerini mail göndere bilir misiniz?

  • ezgialtinel

   Emre bey merhaba, diş beyazlatma ücretimiz mailinize gönderildi. İyi günler.

   • Sinem Sila

    Merhaba fiyat bilgisini öğrenebilir miyim?

    • ezgialtinel

     Sinem hn merhaba diş beyazlatma fiyat listemiz mailinize gönderildi. İyi günler.

 • Suna

  Diş beyazlatma fiyat bilgisi öğrenebilirmiyim?

  • ezgialtinel

   Suna hn Merhaba, diş beyazlatma fiyat listemiz mailinize gönderildi. İyi günler.

 • Cem

  Diş beyazlatma fiyat bilgisi öğrenebilirmiyim?

  • ezgialtinel

   Cem bey merhaba, diş beyazlatma ücretimiz mailinize gönderildi. İyi günler.

 • Mehmet Ali

  Merhabalar diş beyazlatma ve temizleme ile ilgili fiyat listenizi gönderebilir misiniz ?

  • ezgialtinel

   Mehmet bey merhaba, diş beyazlatma ve temizletme ücretimiz mailinize gönderildi. İyi günler.

Yorum Yaz

Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.