Diş Eti Hastalıkları

Periodontal olarak adlandırılan dişeti hastalıkları diş yuvasında başlar. Dişetinde hissedilen çekilme, kanama ya da sallanmabu bölgedeki hastalıkların başlıca belirtilerini oluşturur. Bu ve benzeri rahatsızlıklar sonucunda tedavi uygulanmaz ise çene kemiğine kadar uzanan rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

dis-eti-hastaliklari

Dişeti Hastalıkları Nasıl Başlar?

Dişeti hastalıkları dişi destekleyen kökler üzerinde başlar. Et dokusu üzerinde bulunan kökler et ile sürekli bir iletişim içerisindedir. Bu tür hastalıklar erken teşhis edildiğinde dişlerin kurtarılma yüzdesi çok fazladır.Hastalık genel olarak dişetlerinde meydana gelen şişlikler ve kanamalar ile başlar. Ağız ve diş bakımıiyi yapılmadığı taktirde, dişleri destekleyen “alveol” adı verilen kemik üzerinde geri dönüşü olmayan hasarlar ortaya çıkabilir.

Dişeti Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Bu konuda ağız ve diş sağlığı birinci derecede önemlidir.Diş üzerinde bulunan renksiz plaka genel olarak yeme içme sonrasında dişlerin tam temizlenmemesi ile ortaya çıkar. Dişeti problemleri temel olarak bu durumdan dolayı kendini gösterir.

Bakterilerin çok olması ve zaman içerisinde dişin bakımsız kalması ile birlikte oluşan cepler her geçen gün daha da genişler. Bu ceplerden yürüyen bakteriler son nokta olan alveol kemiğine ulaşır ve yıkım başlar. Bu aşamada dişeti tedavisi artık kaçınılmaz bir hal alır.

Dişeti hastalıklarının tedavisi oldukça basittir; öncelikli olarak plak ortadan kaldırılmalıdır. Bunun için günlük diş bakımının eksiksiz bir biçimde yapılması gerekir. Ancak bu sayede plak ve bakteri oluşumunun önüne geçilebilir. Dişeti bakımı normal diş fırçalamanın yanı sıra daha yavaş ve fırçanın ete masaj yapar gibi uygulanması ile etkili hale getirilebilir. Oluşabilecek plak bu sayede engellenmiş olur.

İlerleyen vakalar üzerinde mutlaka cerrahi tedavi uygulanmalıdır. Başlangıç aşamasındaki rahatsızlıklar için önerilen şey sürekli bakımdır. Günlük olarak dişler doğru bir biçimde fırçalanmalı ve ağzın ihtiyacı olan temizlik eksiksiz bir biçimde yerine getirilmelidir.

Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.