10 Eki 2014

Bir bardak buzlu su içtiğinizde, şekerli bir şeyler yediğinizde ya da sıcak çorba içtiğinizde bir veya birden fazla dişinizin, sinirleriniz aracılığıyla ilettiği his sizi yerinizden oynatıyor değil mi? Bu, hassas dişlere sahip olduğunuz anlamına geliyor.

Peki, bu neden oluyor? Dişiniz niye sıcağa, soğuğa, tatlıya ya da ekşiye, hatta kimi zaman baskıya tepki gösteriyor? Diş hekimleri de hastanın neden hassas dişlere sahip olduğunu bulmak için dedektiflik oynamak zorunda kalıyor. Çünkü dişlerin hassas olmasına yol açan, diş yapılarını zedeleyebilen ve acıyı dindirmek için kanal tedavisi gerektiren -travmadan diş hastalıklarına kadar- pek çok farklı neden bulunuyor. Bir ya da birden fazla diş en ufak bir baskıya karşı hassaslaşabiliyor. Örneğin sert bir mısır tanesini yanlışlıkla ısırdıysanız ve bunun sonucunda dişiniz kırıldı veya zarar gördüyse bu diş genelde diş hekimleri tarafından temizlendikten, doldurulduktan ya da başka şekillerde üzerinde çalışıldıktan sonra hassasiyet kazanabiliyor.

Bazen bu tür bir hassasiyetin geçmesi haftalar, hatta aylar alabiliyor. Diğer durumlarda da insanlar, dişlerini gıcırdatarak ya da ağızlarını sıkı sıkı kenetleyerek diş hassasiyetine sebep olabiliyor. Baskıya karşı gelişen bu tarz bir hassasiyet, endişe duyulacak bir durum değil. Tabii eğer bir ya da iki defa olduysa ve bir – iki gün içinde geçtiyse. Burada bunu bir uyarıcı gibi kabul etmek gerekir eğer diş sıkma veya gıcırdatma durumunuz varsa hassasiyetle birleştiği zaman çözümü için diş hekiminizi ziyaret etmeniz gerekir.

Dişlerin travmayı atlatması için zaman gerekir. Baskı hassasiyeti kalıcı bir durum haline geldiği zaman kırılmadan, çatlamadan ya da çürümeden şüphelenebilir ve diş doktorunuzu ziyaret edebilirsiniz. Isıya karşı hassasiyet, genellikle dişlerin bakımı ihlal edildiği, kimi zaman da bir veya daha fazla dişin çok kısa aralıklarla ya da çok sert travma geldiği anlamına gelebilir. Çünkü ufak da olsa yerinden kayma olabilir, böylece yüzeyinin ısırığınızı şekillendirdiği noktayı değiştirmiştir. Bu tür kaymalar, parmak emme gibi alışkanlıklar ya da bir veya daha fazla dişinizin travma görmesinden kaynaklanabilir.

Isıya, tatlıya ya da ekşi yemeklere karşı gelişen diş duyarlılığının en yaygın sebebi korunmasız dentin dokusudur. Diş minelerinin hemen altında bulunan ve mikroskopik tünelleri (tübül) barındıran sert dokular olan dentinler, diş çürümesi, diş eti çekilmesi, yemek ya da diş fırçası aşındırması yüzünden korunmasız bir hale gelebilir. Sebebi ne olursa olsun, korunmasız bölgeler diş hassasiyetine yol açarlar.

Bir veya daha fazla dişinizde duyarlılık geliştiyse öncelikle neyin sebep olduğunu öğrenmek için diş doktorunuza görünün. Duyarlılığınız basit bir diş minesi aşınması ya da diş eti çekilmesi sonucu oluşmuşsa aşağıda detaylarını bulabileceğiniz 4 altın kuralı mutlaka uygulayın:

1. Hassasiyeti azaltan diş macunlarını kullanın:

Diş minesi aşınması veya diş eti çekilmesi yüzünden oluşmuş diş duyarlılığı, ne yazık ki dişlerinize dolgu yaptırmakla geçmez. Bunun yerine hassasiyeti azaltan diş macunu ile dişlerinizi fırçalayın. Marketlerden satın alabileceğiniz bu tür diş macunlarının içinde, dentindeki kanalları (tübülleri) doldurarak duyarlılığı azaltan maddeler bulunur.

Yatmadan önce diş macununuzdan biraz parmağınıza ya da küçük bir pamuklu beze sürün ve duyarlı noktalara yaymayı deneyin. Fırçalarken diş fırçanızı ıslatmayın, diş macununun tükürüğünüzle köpürmesini sağlayın ki normalde de doğru diş fırçalama şekli budur. Tükürün, ancak durulamayın. Birkaç hafta içinde dişlerinizdeki hassasiyetin azaldığını hissedeceksiniz.

Florür oranı yüksek ve içerisinde nitrat barındıran macunlar hatta daha da yeni bir ürün olan arginin içeren macunların bu konuda ümit verici sonuçları vardır.

2. Florür içeren ağız gargaralarını deneyin:

Reçetesiz satılan ve her eczanede ya da markette bulabileceğiniz florür içeren ağız çalkalama suları, özellikle çürük sorunları yaşayan kişilerde hassasiyeti azaltmaya yardımcı olabilir. Bu çalkalayıcıları günde bir – iki defa kullanın; ağzınızın içinde gezdirin, yaklaşık 1 dakika boyunca ve daha sonra tükürün, üzerine de en az 30 dakika her hangibir şey yiyip içmeyin.

Hassas dişlere sahip kişiler kimi zaman marketlerde bulunanlara göre daha güçlü florür içerikli bir çalkalayıcıya ya da jele ihtiyaç duyar. Örneğin diş eti hastalıkları için uygulanan bazı tedaviler (plakaları azaltan kök düzeltmesi gibi) hassas dişleri daha da duyarlı hale getirebilir. Bu gibi durumlarda diş hekimleri sorunu ortadan kaldıracak özel bir florür jeli önerebilir.

3. Dişlerinizi temiz tutun:

Dişlerin üzerinde şekillenen beyaz yapışık maddeler olan plaklar, özellikle takma dişleriniz doğal olarak hassassa, dişleri rahatsız eden bir asit üretir. Dişlerinizi günde en az iki defa fırçalayarak her gün plaklara karşı savaş açabilirsiniz. Bunu tercihen yemekten en az 30 dakika sonra ve yatmadan önce yaparsanız daha olumlu sonuç alırsınız. Bunun yanı sıra dişlerinizi günde en az bir defa diş ipi ile temizlemeyi de unutmayın.

4. Yumuşak bir diş fırçası kullanın:

İnsanlar diş hassasiyetine çoğunlukla koruyucu diş minelerine zarar vererek, dişlerini çok sert fırçalayarak ya da sert diş fırçaları kullanarak yol açar. Diş eti çekildiği zaman korunmasız dentin, diş fırçası aşındırmasına karşı daha kırılgan bir hal alır. Bu nedenle yumuşak diş fırçasını kullanın ve dişlerinizi fırçalarken çok küçük bir baskı uygulayın. Yumuşak dokunuşlar, fırçanın daha özgür hareket etmesini ve dişlerinizi daha etkin bir şekilde fırçalamanızı sağlayacaktır. Bu konuda piyasada çok nitelikli ürünler bulunmaktadır, ürün tavsiyesi için diş hekiminize danışabilirsiniz.

Yazar

Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 20 )

 • Pingback:Diş Minesi Tedavisi | Onur Öztürk

 • S.

  Merhaba!
  Ben yurtdusunda yasiyorum dislerimle ilgili bir tahilsizlik oldu.
  Benim dislerimde hicbir agri yada problemim yoktu disetlerimde de sorun yoktu. Daha önce yillik kontrollere gidiyordum. Röntgen cekip dis tasi varsa onu el aletiye biraz tirtiklayip birakiyordu dis hijyenisti. Bu sefer cok farkli oldu. Bana dislerine iyi bakmissin fazla dis tasin yok dedi, sonra biraz temizlicem dedi. Dislerimde herhangi bir lekede yoktu. Ön ust ve alt dislerimde elektrikli bir alet kullandi ve köklerden yukari dogru kullandi. Ben aslinda anlamadim niye böyle yaptigini ama daha önce bana hic bir zarar vermedigi icin ona guvendim aklima kötu bir sey olacagi gelmedi. Sonra dislerimi parlatacagini söyledi ve bastirarak surttu o parlatici elektrikli aleti. Ilk gun tuhaf hissedilecegini dusundugum icin birsey anlamadim dha sonra soguk sicak ictigimde sìzi hissetmeye basladim ve hatta hic birsey yemedigim zamanlar bile zonklayan sizliyordu bazen dislerim uyusmus gibi de sanki sadece aci var dis yok gibi hissediyrdum. Bir ay oldu halen ara ara dislerimin aralari sizliyor. özellikle alt ön dislerimde. Dilimlede dislerimin seyreldigini hissediyordum ve cok sik olan dislerrimin ust taraflarinin seyreldigini özellile bir yerde alttan yukari tam bir seyreklik aciklik olustugu cok bariz birsekilde görunuyor. Ustelik oparlaticiyi surttugu yerlerde dis minelrimde siyriklar kesik seklinde görunuyor. Benim dislerim kucuk ve mineleri ince. Bu islemi kbelkide kaldiracak yapida degillerdi. Bunu bilmesi gerekmez miydi? Onun sefiyle konustum. Kullandigi macunun aletlerin dislere zarar vermicegini söyledi. Kimse daha önce böyle birsey duymamis. Kendiside benim abarttigimi böyle dusundugumu söyledi guya yanlis birsey yapmamis. Öyleyse bu olanlari benmi yaptim? Bana belki geceleri disini gicirdatiyorsun agrilar ondan olabilir dediler. Oysa o dis hijyenistine gitmeden önce asla bir agrim yoktu disimi gicirdatsam agrim olurdu ya da dislerin birbirine degdigi yerde asinma olurdu. Baska bir disciye gittim ogördu siyriklari ama bana yardimci olmadi. Biriside disini daha önce görmedigim icin bilmiyorum sen kendin daha iyi bilirsin tabi farkliligi dedi. Hassa disler icin macun kullan florurle calkala dedi. O hijyenisti sikayet edicem ama keske bir disci beni anlasa ve bir rapor gibi birsey yazsa elimde bir kanit olurdu. Sizce iyi bir disci bunu anlar mi? Ayrica neden böyle yapti neden bu oldu bana diye dusunmekten ve aglamaktan depresyona girdim. Hicbirseyden zevk almiyorum yemek bile yiyemiyorum. Hayat durdu sanki benim icin. Bana bir tavsiyede bulunurmusunuz? Kim anlar bana yapilan zarari? Cok caresizim. Bu ilk defa dunyada benim basima mi geldi yoksa sizin bildiginiz duydugunuz bir vaka oldu mu? Ne yapmam gerek seyrek disleri sevmem ve alisik degilim. Dilimle surekli hizsediyorum ksanki dilim arasina girecek ibi olyur. Yemek yerken hemen birseyler araya takiliyor. Cok rahatsiz oluyorum ve uzuluyorum keske gitmeseydim diye cok pismanim.
  Saygilrimla

 • Onur Öztürk

  Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun, bu durum için direkt birisini suçlamak doğru olmaz, mevcut derinde diş taşlarınız var ve bunlar temizlenmişse bunlar boşluk hissi verebilir ve bir süre sızlamalara yol açabilir, Bunu azaltmak için diş hekiminize giderseniz topikal fluorür uygulayabilir ek olarak da kendiniz colgate pro – relief gibi arginine içeren veya sensodyne onarım gibi novamyne içerene veya bulabilirseniz biorepair gibi hidroksiapatit içeren bir diş macunu kullanırsanız bu da tamir sürecine yardımcı olacaktır. Geçmiş olsun.

 • S.

  Cevap verdiginiz icin tesekkurler. Biorepair sanirim daha iyi onu satin almayi dusunuyorum. Sizce hangisi daha iyi onarim saglar benim durumumdaki biri icin?
  saygilarimla

 • S.

  Biorepairin icinde flour yok sanirim. Sensodyne de flor var. Florsuz macun kullanmak iyi mi? Biorepairi kullandiktan sonra disleri florlu suyla calkalamalimiyim?
  saygilarimla

 • S.

  Websayfanizda Lazer uygulamasiyla dis dokusu yeniden olusturluyor adli kisimi okudum. Bu tedavi ne zaman mumkun olabilir. Bu tedaviyle herhanagi bir sebebten dolayi ayrik olan dislerin arasi tekar olusturulabilir mi ya da dis minesinde olusan siyriklar ya da kesik gibi görunen izler onarilip yeni dis minesi olusturulabilir mi?
  saygilarimla

 • Onur Öztürk

  İki macunu kombine (birini sabah, birini akşam) kullanabilirsiniz, ya da biri bitince diğerine geçebilirsiniz, evet fluorürlü (tercihen alkolsüz) bir gargara takviye edebilirsiniz.
  Hayır hayata geçmiş değil lazerle doku tamamlama, bugün için kompozit dolgu ya da yaprak
  porselen ile bu aralıkları kapatabilirsiniz. Daha fazla bilgi için:

  http://onurozturk.com/dis-estetigi-icin-yaprak-porselenler/

 • S.

  Cok tesekkur ederim. Dislerimde olusan seyreklik beni rahatsiz etmeye devam ederse kompozit dolgu yaptirabilirim. Ama dis minelerindeki siyriklar zamanla onarilir mi bilmiyorum. Tekrar tesekkurler. Sag olun.

 • Gölge

  Merhaba.!
  Benim ön dişlerim de soğuk,sıcak ve tatli olan şeylere karşı birden bir hassasiyet oluşumunu başladı.
  Yemek yiyemiyorum su dahi içemiyorum.
  Rahatsızlığım dan dolayı evden çıkamadığım için evdeki imkanlar ile nasıl geçirebilirim.
  Birde çürük olan dişim durmadan kanıyor bununla ilgili ne yapabilirim..?

  • Onur Öztürk

   Sensodyne çok yönlü koruma veya Colgate Pro Relief ile susuz bir şekilde dişlerinizi yumuşak
   bir diş fırçası ile fırçalayabilirsiniz, hassasiyet ağrıya dönüyor ya da geçmiyorsa çok gecikmeden bir diş hekimine gitmeniz gerekir sorun daha ciddi bir diş çürüğü vb olabilir. Çürük dişinizdeki kanama ise muhtemelen diş etinizdendir bunu da bekletmenizi önermem. Geçmiş olsun.

 • Atakan

  Öncelikle merhaba benim dișimde sıcak bir șey yiyip içince dișimde büyük bir ağrı oluyor fakat en fazla 20 dk sürüyo bu ağrıyı nasıl geçirebilirim.
  Birde 1 sene once diș teli takıyordum dișçim içerideki telleri çıkartmadı fakat öndeki telleri çıkattı sizce bunun ile bir alakası varmı ?

  • Onur Öztürk

   Merhaba öncelikle geçmiş olsun, diş hassasiyetini oluşturan dinamikler kompleks bir mekanizmadır bazen tek ve basit bir sebebi bulunmayabilir, yaşınızı bilmiyorum ama yetişkinlerde yapılan ortodontik tel tedavileri maalesef işlemler sonrasında bir süre diş hassasiyetine yol açabilir, dişlerinizin düzelmesi ve daha sağlıklı bir ağız yapısına kavuşmanız için katlanılabilecek bir bedeldir bu. Önemli olan diş hassasiyetine yol açan başka bir sorunun olup olmadığıdır bu konuda diş hekimine başvurarak detaylı bir röntgen filmi çekilerek tüm dişlerinizin değerlendirilmesini talep edebilirsiniz, buna yol açan özel bir durumun olup olmadığı yönünde (diş çürüğü vb). Özel bir sorun bulunmazsa diyetinize dikkat etmeniz, diş hekiminizin uygulayacağı hassasiyet giderici preparatlar ve kendizin kullanabileceği Biorepair isimli diş macunu (yurtdışından temin edebilirsiniz) ya da Colgate pro-relief isimli diş macunu ve ek olarak GC tooth mousse isimli kremle yapacağınız takviyeler sizi rahatlatacaktır, iyi günler.

 • Onur

  Kolay gelsin bulunduğumuz Muhitte sular çok kirecli bi arkadasin tavsiyesi üzere dislerimi sirkeye carkaladim ve acayip hassasiyet oluştu yemek yerken çok zorlanıyorum ne yapmaliyim

  • Onur Öztürk

   Sirke aşırı asidik yapısından dolayı diş hassasiyeti yaratmış olabilir normaldir, en kısa zamanda bir diş hekimine giderek bunu ekstra şiddetlendiren bir düş çürüğü vb olup olmadığına baktırın öncelikle, ayrıca bir fluor uygulaması vb yapılabilir ve hassasiyet giderici diş macunu olarak colgate pro-relief kullanabilirsiniz.

 • Tugce

  Merhabalar benim bir haftadir dislerimde kamasma var bazende agriyo hangisinin agridigini da ayirt edemiyorum soguk sicak tatlı eksi fark etmiyo birsey yemesem icmesemde oluyo kisa araliklarla geciyo sol yanagimda dahi agri hissediyorum bazen okul tahtasina tirnak surtunurde kamasirya disler onun gibi bircok seyi birakin gormeyi aklima gelmesi dahi kamastiriyo dislerimi bu kismi psikolojik de olabilir bilemiyorum bunun bir tedavisi var midir ne yapayim bu kamasma icin 6 ay once falan dis taslarimi da temizlettim…

  • Onur Öztürk

   Hassasiyet giderici diş macunu kullanabilirsiniz ama ayrıca profesyonel olarak da diş hekimin tekrar bakması uygun olur.

 • Ceren Yılmaz

  Onur bey öncelikle merhaba benim sorunum 12 yaşımda kırdığım ön üst dişim zamanla öne çıkmaya başladı bunun ilerlemiş kist olduğunu söylediler .bu dişin çekilmesi gerektiğini ve aynı zamanda da ortodonti tedavisi görucem o diş boş kalıcak büyük ihtimalle tedavi sonucunda implant olucak ama tel tedavisi boyunca öndeki boşluk nasıl kapatılır 20 yaşında üniversite öğrencisiyim bu beni rahatsız edicek. Tele bos olan kısma diş yapistirilabilir mi? Böyle bir imkan var mı? Simdiden Teşekkürler.

  • Onur Öztürk

   Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun, ortodontik tedavi esnasında bu tip geçici çözümler sunabiliyoruz ama bunların vaka ve diş yapınıza göre değişiklik gösterebileceğini unutmayın, ortodontik tedavi için arzu ederseniz kliniğimiz ortodontistinden randevu alabilirsiniz:
   02122317979

 • gul

  İyi günler benim dişlerde sürekli bir kamasma oluyor ne yapabilirim çok kötüyüm

  • Onur Öztürk

   Merhaba genel diş hassasiyetine yol açan bir çok etken olabilir, bunların başında asidik tüketim alışkanlıklarınız buna
   yol açabilir, buna dikkat edin, hassasiyet giderici bir diş macunu kullanın ve diş hassasiyetiniz hala devam ederse
   gecikmeden diş hekiminize başvurun.

Yorum Yaz

Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.