Hassas Dişler (Diş Hassasiyeti)

dis-hassasiyeti

Diş Hassasiyeti Nedir?

Çoğumuz hassas dişlerimiz olduğunu söyleriz. Aşağıdaki durumlarda dişlerimizde ağrı veya rahatsızlık hissederiz:

 • Soğuk, sıcak bir şeyler yemek veya içmek
 • Tatlı yemek
 • Dişe başka dişlerin veya dilin dokunması
 • İki çeşit diş hassasiyeti vardır:

Dentin hassasiyeti dişin dentin tabakası oraya çıktığında oluşur. Normalde dentin tabakası, dişeti çizgisinin üstünde mine tabakasıyla, altında ise sementle kaplıdır. Dentin, tübül denilen minik açıklıklardan oluşur. Her tübülün içinde dişin merkezinden gelen sinir uçları vardır ve bu sinirlerin dış kısımla bağlantısı tübülü dolduran bir sıvı aracılığıyla olur. Dentin ortaya çıktığında, sıcak soğuk ve baskı bu yapıyı etkiler. Bu da hassasiyete yolaçar.

Dentin hassasiyeti bir veya birkaç dişi etkiler. Bu dişin dış koruyucu mine katmanları yok olduğunda ya da diş eti çekilip açığa çıktığında oluşur. Dentin hassasiyetinin sebepleri aşağıdaki gibidir:

 • Dişleri çok sert fırçalayarak mine tabakasına hasar vermek
 • Kötü ağız hijyeni yüzünden dişeti çizgisinde tartar birikimi ve bu bölgede oluşan mikrobiyal tabakanın oluşturduğu asidin dentin yüzeyini etkilemesi
 • Tedavi edilmeyen çürükler
 • Çatlak veya aralığı olan eski dolgu
 • Diş kökünü ortaya çıkaran diş eti çekilmesi. Diş eti çekilmesi genelde sert diş fırçalamaktan veya periodontal hastalıklardan oluşur
 • Dişin kökünü ortaya çıkaran dişeti ameliyatları
 • Diş kökleri zaten ortaya çıkmış insanlarda fazla diş beyazlatma
 • Sıklıkla asitli yiyecek ve içecek tüketmek

Pulpa hassasiyeti diş özünün bir reaksiyonudur. Pulpa her dişin merkezindeki damar ve sinir toplamıdır. Pulpa hassasiyeti genelde sadece tek dişi etkiler. Sebepleri;

 • Çürüme veya enfeksiyon
 • Yeni yapılan dolgu
 • Diş sıkma ve gıcırdatmadan doğan fazla baskı
 • Çatlak veya kırık diş

Eğer birşey ısırınca keskin bir acı hissediyorsanız, dişiniz veya dolgunuz çatlamış veya kırılmış olabilir.

Belirtileri

Hem dentin hem de pulpa hassasiyeti genelde ısı değişimi veya basınca duyarlılıktan olur. Soğuk yiyecek ve içeceklere karşı hassaslık en sık görülen sebeptir. Daha az rastlanmakla birlikte dişler sıcağa da hassasiyet gösterebilir. Eğer bir dişin hassaslığı soğuktan sıcağa geçiyorsa dişin sinirleri ölüyor olabilir. Bu durumda kanal tedavisi gerekli olur.

Teşhis

Diş hekiminiz diş geçmişinizi inceleyerek gıcırdatma ve diş sıkma olup olmadığını sorar. Diş gıcırdatma ve sıkma diş hassasiyetini etkileyebilirler. Aynı zamanda çürük, derin dolgu ve ortaya çıkmış kök olup olmadığına da bakılır. Diş hekimi dişinizdeki hassasiyeti görmek için detaylı muayene etmesi gerekebilir.

Dişler dolgu sonrası 2-3 hafta soğuğa ve baskıya karşı hassasiyet hissedebilir. Amalgam dolgudaki metaller soğuğu çok iyi ileterek dişin merkezinde hissedilmesini sağlarlar. Diş rengindeki kompozit dolgularda ise bugünkü bonding (yapışma) ve tabakalanarak uygulama teknikleri ile hassasiyet daha az seviyelere inmiştir. Diş hekiminiz veya endodontistiniz yapacağı testlerle kanal tedavisi gerekip gerekmediğini anlayabilir.

Beklenen Süre

Dişinize dolgu yapıldıktan sonra da hassaslık olabilir, ancak bu hassasiyet bir kaç haftada geçer. Bazen bu hassasiyet geçmez. Bu durumda ise kanal tedavisi gerekebilir.

Birkaç dişi etkileyen hassaslık genelde kısa bir süre sonra geçer. Hassaslığın sebebine bağlı olarak hassaslık devam edebilir. Bazı insanlar 1-2 ay hassasiyet hissetmelerine rağmen bazı insanlar hayat boyu bunu hissederler.

Önlemleri

Dentin hassasiyeti— Dentin hassasiyeti ihtimalini aşağıdakileri uygulayarak azaltabilirsiniz:

• Günde 2 defa diş fırçalamak ve düzenli diş ipi kullanmak
• Yumuşak uçlu diş fırçası kullanmak ve dişleri 45 derecelik açıyla oval hareketlerle doğru fırçalamak
• Fluoridli diş macunu ve ağız gargarası kullanmak
• Onaylı ve hassaslığa karşı koruma sağlayan diş macunu kullanmak
• Diş gıcırdatma ve sıkma için tedavi olmak (bruxism)

Pulpa Hassasiyeti — Eğer bir dişe kanal tedavisi yapılması gerekiyorsa, ortaya çıkacak hassaslığı gidermek için gereken tedaviyi yaptırmaktan başka çare yoktur. Kanal tedavisini geciktirmek ileride problem yaratmakla birlikte tavsiye edilmez.

Hassas Diş Tedavisi

Dentin hassasiyeti sebebi ne olursa olsun tedavi edilebilir. Diş hekiminiz dişlerinizi temizleyebilir. Eğer dişleriniz çok hassassa diş hekiminiz temizleme öncesi lokal anestezi kullanabilir.

Temizleme sonrası dişlerinize koruma amaçlı fluoridli cila sürülebilir. Bu geçici olarak hassaslığı azaltır ve dişlerinizi güçlendirir. Diş hekiminiz aynı zamanda hassasiyete karşı tedavi de uygulayabilir. Bu tedavi dişlerinizdeki tübülleri bloke ederek hassasiyeti azaltır.

Evde fluoridli diş macunu ve ağız gargarası kullanmak hassaslığı azaltmaya yardımcı olur. Sadece hassas dişler için uygun olan diş macunları vardır. Bu konuda diş hekiminize danışabilirsiniz.

Hangi fluoridli ağız gargarasını kullanacağınızı diş hekiminize danışabilirsiniz. Bazı ağız gargaraları asidik bazıları ise değildir. Nötr sodyum fluorid kullanan bir ağız gargarası seçmelisiniz.

Pulpa hassasiyeti, eğer diş sinirleri hasarlı veya ölmüşse kanal tedavisiyle tedavi edilebilir. Eğer hassaslık yeni yapılan bir dolgudan kaynaklanıyorsa bir kaç hafta içinde kendi kendine geçer. Bazı durumlarda dolgu yüksek olup hassasiyet yaratır. Bu durumda diş hekiminiz yüksek dolguyu düzeltir. Diş gıcırdatma ve sıkmadan kaynaklanan hassasiyet ise gıcırdatma bittiği anda kesilir.

Ne zaman bir profesyonele başvurmalı?

Eğer hassasiyet birkaç haftadan fazla sürüyorsa diş hekimine başvurmanız tavsiye edilir. Eğer yakın süre içinde diş temizletmeyi düşünüyorsanız, hassasiyet ve olası sebepleri için diş hekiminize danışın. Çoğu hassasiyet kolayca tedavi edilir, özellikle erken dentin hassasiyeti varsa.

Öngörü

Sonuç her insan için farklıdır. Bazı insanlarda hassasiyet birkaç haftada geçmesine rağmen bazen de yıllarca devam edebilir.

doktorunuza-sorun

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez. Bu sayfadaki tüm yazılar Onur Öztürk'e ait olup, kaynak göstermeden kısmen veya tamamen izinsiz olarak alınması, kopyalanması ve kullanılması, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre suç teşkil etmektedir.

22 thoughts on “Hassas Dişler (Diş Hassasiyeti)

 1. Pingback: Asitli İçeceklerin Zararları |Onur Öztürk

 2. Pingback: Diş Hassasiyeti Nasıl Giderilir? | Onur Öztürk

 3. Pingback: diş hassasiyeti nasıl geçer

 4. Pingback: Hamilelikte Diş Sağlığı | Onur Öztürk

 5. tuğçe

  2 ay önce 3 dişime dolgu yapıldı 2 tanesinde hala hassasiyet var özellikle de sıcağa karşı hala devam ediyor. Ne yapmalıyım ? Yarın azı dişlerimden birine kanal tedavisi yapılacak acı çeker miyim etrafımda ki insanlar hep çok acıdığını söylüyor korkuyorum…

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Merhaba, hassasiyetiniz normalden uzun sürmüş, bunu tekrar doktorunuza göstererek bilgisini almanız uygundur. Doğru bir anestezi ile kanal tedavisi genel olarak “konforlu” bir tedavidir ama bu dişin durumuna ve ağrı eşiğinize göre değişkenlik gösterebilir.

   Reply
 6. ihsan

  arkadaşlar dişimde 7-8 aydan beri hassasiyet var doktor diç macunu önerdi şimdi uzum zamandan beri kullanıyorum ama sabah bi acıyla uyanıyorum hiç fayda etmedi ve büyün dişlerimde belirmeye başladı

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Merhaba, 7-8 aydır diş hassasiyetiniz geçmediyse bunun altında yatan başka bir problem olabilir ya da sadece diş hassasiyetiyse bile bir diş macunu ile geçmeyecek kadar şiddetli olabilir. Bu durumda diş hekimleri olarak sıkıntılı bölgeleri özel olarak örttüğümüz örtücü maddeler ve diş hassasiyeti için başka diş macunu önerebilir, tabii bundan da önemlisi diş hassasiyeti olan kısımda diş çürüğü vb bir sıkıntı da olabilir, bunun da tedavi edilmesi gerekir, iyi günler.

   Reply
 7. Simge

  Merhaba, 4 tane dişimde hassasiyet var. Dişçim once dış tası temizliği yapılması gerektiği sonra hassasiyet olan dişlere dolgu yapılacağını söyledi. Dis tası hassasiyeti etkiler mi ( hassas olan dişlerimde dosyası yok) ve hassasiyet olan dişlere dolgu ile tedavi yapılır mı?

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Merhaba, geçici olarak diş taşı temizliği diş hassasiyetinizi arttırabilir ama diş taşlarınız ağız hijyeninizi bozuyor ise teknik olarak bunların dolgu işleminden önce yapılması gerekir, süreciniz hızlı bir şekilde gerçekleşirse kısa bir süre hassasiyet ile atlatabilirsiniz sonrası için doktorunuzun önerilini dikkate almanız gerekir ama ek olarak Colgate Pro-Relief gibi bir diş macunu ile diş fırçalamanızı takviye ederseniz işlemlerden sonra sizi bir süre rahat ettirecektir.

   Reply
 8. Gül

  Merhabalar diş dolgularımi yeni yaptırdım fakat damaklarim da şişkinlik ve sızı oldu normal mi acaba teşekkürler…

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Dolgu için anestezi yapılan yerlerde ya da işlem için istemeden uygulanan basit mekanik travmalardan kaynaklanabilir, geçmezse tekrar diş hekiminize başvurmanızı öneririm.

   Reply
 9. Zeynep Sipahi

  Mrh. Onur bey, benim sorunum dişlerimdeki hassasiyet. Kanal tedavisi ve diş taşlarını temizlettim. Dr. Önerdiği diş macunu hassasiyete çözüm olmadı. Çok önceden kullanmıştım ama şimdi unuttum. Parodontax veya Sensodyne diş macunu idi. Sizin önerinizi öğrenmek istiyorum .Tşk. Ederim

  Reply
 10. Berkay

  Hocam kolay gelsin 2 gün önce dolgu yaptırdım ilk gün çok fazla sızladı şimdi ise sızlama sıvı bişeyler tükettiğim Zaman oluyor ılık su bile içsem hafiften sızlıyo sizce normal mi tekrar doktora gitmelimiyim ?

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Berkay bey merhaba,dişinize dolgu yapıldıktan sonra hassaslık olabilir, 1 hafta süresinde geçmezse hekiminize başvurmanızı tavsiye ederim iyi günler.

   Reply
 11. Tarih

  Sayın Öztürk vermiş olduğunuz malumatlar ve de tavsiyelerden ötürü teşekkür ve hürmetlerimi arz ediyor ve çalışmalarınızda muvaffakiyetler temenni ediyorum.

  Reply
 12. Iclal

  Alt disimin dip kisminda bi nokta var dokundugum zaman inanilmaz aciyor bir hassasiyet var ama sicak veya soguga degil dokundugum zaman nedeni ne olabilir

  Reply
 13. Fatih

  Hocam 4 gün önce köprü yapıldı sağlam olan dış kesilip kaplama yapıldı fakat bir şey yedigimde yada diyer disle baski oldugunda sızlama oluyor sizce ne zaman geçer yada ne yapmalıyım

  Reply
  1. Onur Öztürk Post author

   Fatih bey merhaba, geçmiş olsun, yeni yapılan köprü ve porselen kuronlardan sonra bir süre hassasiyet gelişebilir, bu bazen bir kaç hafta ile bir kaç ay arasında sürebilir, bu süreçte dişe aşırı baskı uygulamamak, mutlaka iyi fırçalamak gerekir, sorun şiddetlenir ve gece uykudan uyandıran bir ağrı vb.’ye dönerse kanal tedavisi tercih edilebilir.

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook’ta Takip Et

Twitter’da Takip Et

Instagram’da Takip Et

dronurozturk

Takipte kal

Yeniliklerden haberdar olmak için isminizi ve eposta adresinizi giriniz.

Adresimiz


Valikonağı Cad.
Feza apt. No:141/9
Nişantaşı / İSTANBUL
0212 240 47 18