Diş Hekimine Gitmeniz Gereken Acil Durumlar

02 Oca 2015

Ağrı insanların diş hekimini ziyaret etme sebeplerinden biridir. Diş ağrısı sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklerden kaynaklanabilir. Aynı zamanda sert ısırma veya diş gıcırdatma yüzünden de dişler kırılabilir ve ağrı oluşabilir. Bazen de dolgunuzun düşmesi sonucunda sızlayan bir ağrı hissedebilirsiniz.

Dişte veya diş etlerinde oluşan bir hasar yok sayılmamalıdır çünkü sinirler veya kan damarları hasar almış olabilirler ve bu da enfeksiyon kapma riski oluşturabilir. Eğer enfeksiyon tedavi edilmezse baş veya boyuna yayılarak ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Hatta bazı durumlarda tüm vücut sağlığımızı tehdit edebilir. Dişteki bir yaralanmada tedavi çok önemlidir. Hasar görmüş dişin tedavi olması yapılacak en önemli şeydir.

Günümüzde diş hekimleri acil diş problemlerini çözmek için çeşitli tedavi seçeneklerini kullanmaktadırlar. Ağrıyla baş etmede ve dişleri restore etmede çeşitli gelişmeler olmuştur. Dişler kendi dokusuna benzeyen sentetik maddelerle tedavi edilebilirler. Diş hekimlerinin sorunu ve çözümünü anlayacak eğitimi ve yeteneği vardır ve birkaç dakika içinde ağrınızın bitmesini sağlayabilirler. Daha kompleks durumlarda bir kaç branştan diş hekiminin durumu değerlendirmeli hatta bazen bir tıp doktorundan da yardım almaları gereken durumlar olabilir.

Ne Zaman Diş Hekimine Gitmeli?

Eğer dişinizdeki sorunun acil olup olmadığından emin değilseniz, diş hekimlerinin tavsiyesini dikkate almalısınız: “Eğer acıyorsa acildir”. Küçük gözüken yaralanmalar bile dişin içindeki yaşayan dokuyu etkileyebilirler. Çabuk müdahale, hasarlı veya yaralanmış dişin kurtarılma ihtimalini arttıracaktır.

Dişte görünen herhangi bir hasar olabildiği kadar çabuk tedavi edilmelidir. Kırılma veya çatlamalar dişin içindeki dokuya hasar vererek gelecekte de sorun çıkmasını sağlayabilirler. Bu durumda ancak diş hekiminin yapacağı tedavi hasarın büyümesini engelleyebilir.

Aynısı düşen dolgu veya kuron (kaplamalar) içinde geçerlidir. Belirtiler gözükmese bile diş desteğini kaybettiği için kolayca hasar alabilir. Tedavi edilmezse daha fazla parça kırılarak ileri derecede tedavi gerektirebilir. Eğer hemen diş hekimine giderseniz hasarın hızlıca onarılma şansı çok yüksek olacaktır.

Kırık Teller ve Braketler

Ortodontik tellerdeki problemler:

 • Kırık Teller (Braketler)
 • Gevşeyen teller
 • Dışarı sarkan teller

Eğer bu sorunlardan herhangi birine sahipseniz hemen bir ortodontiste başvurmanız gerekmektedir. İlk olarak ortodontistinizi arayarak sorununuzu anlatabilirsiniz. Bu durumda o size hemen müdahale edilmesi gerektiğini veya bir sonraki randevuya kadar sorunu geçici olarak çözüp çözemeyeceğinizi söyler. Ancak tellerdeki sorun başka bir problemden kaynaklanıyorsa hemen yardım istemeniz gerekebilir.

Ne Yapabilirsiniz?

Ortodontik braketler, bantlar, teller kırılabilir veya eskiyebilirler. Daha da sık rastlanan parçalardan birinin gevşemesidir. Bu durum biraz rahatsızlık yaratabilirler. İşte bunlardan kaynaklanan birkaç olası problem;

 • Gevşek teller – Ortodontik tedavide braketler dişinize yapışan metal veya seramik parçalardır. Genelde kompozit materyali ile yapıştırılırlar. Dolguda kullanılan diş rengi materyale benzerler. Eğer çok sert veya yapışkanlı bir şey çiğnerseniz, yapıştıran kompozit güçsüzleşir veya kırılır. Bu durumda da braket gevşer ve diş etlerine, dilinize veya yanağınıza batabilir. İlk defa braket taktırdığınızda, ortodontistiniz size özel bir pat verir. Batmayı engellemek için bunu kullanabilirsiniz. Bu, ortodontiste gidene kadar rahatsızlığı azaltır.
 • Gevşek bantlar – Ortodontik bantlar arka dişlerin çevresine yapıştırılan metal halkalardır. Eğer bant gevşerse, yeniden yapıştırılması veya değiştirilmesi için ortodontistinizden randevu almanız gerekir. Tamamen çıksa bile yerine koymaya çalışmayın. Saklayın ve kliniğe getirin.
 • Çıkıntı yapan veya kırılmış tel – Bu çok sık rastlanan bir problemdir. Eğer bir tel çıkıntı yapıyorsa veya kırıldıysa, diş etlerinizi, dilinizi veya yanağınızı acıtır. Teli daha iyi bir yere itmek için kalemlerin arkasındaki silgiyi kullanabilirsiniz. Eğer bu işe yaramazsa, telin ucuna ortodontik pat (mum) sürmeniz tavsiye edilir. Bu durumda teli kesmeyin çünkü kesilen teli kazara yutabilirsiniz. Eğer tel şişlik yarattıysa ağzınızı antiseptik gargara ve ılık tuzlu suyla çalkalayın. Gargara ağzınızı temiz tutarak rahatsızlığı azaltır. Aynı zamanda ağrı kesicide kullanabilirsiniz. Eğer ağrı azalmaz ve şişlik artarsa ortodontistinize başvurmanız gerekir.
 • Gevşek yer tutucu – Yer tutucu ya da separatörler dişlerin arasına konulan plastik yuvarlaklardır. Genelde birkaç gün yerlerinde tutulurlar. Ortodontik bantların dişlerin arasından kolayca geçebilmesi için minik bir aralık yaratırlar. Bazen bu iş için yay veya pirinç teller de kullanılır. Ancak bazen bu parçalar yerinden kayar veya düşer. Eğer bu olursa ortodontistinizle görüşerek yenilerini taktırın.

Ortodontist Ne Yapar?

Kırık braket veya tellerin tamiri genelde kolaydır. Ortodontistiniz var olan telleri veya braketlerinizi ayarlayabilir, pozisyonunu değiştirebilir, yeniden takabilir ya da değiştirebilir.
Eğer braket veya tellerinizde sorun varsa hemen ortodontistinize haber verin. Bu durumda ortodontistiniz bir sonraki randevudan önce sizi görmek isteyebilir ya da bir sonraki randevuda sorunu halletmek için gerekli zamanı ayırır.

Yerinden Oynamış Diş

Ne Yapabilirsiniz?

Bazen bir diş yerinden oynayabilir. Eğer dişin sinirleri ve damarları halen dişe bağlıysa diş kurtarılabilir.

Dişi kurtarmak için hemen bir diş hekimine görünmeniz gerekmektedir. Kliniğe varana kadar buz paketi veya ağrı kesici ile ağrınızı azaltabilirsiniz.

Diş Hekimi Ne Yapabilir?

Diş hekimi diş tekrar yerleştirebilir. Daha sonra ise plastik sabitleyici ve tel braketlerle dişi yerinde sabit tutar.

Eğer diş sinirleri veya damarları hasar görmüşse, diş hekiminin kanal tedavisi yapması gerekebilir. Bu dişin renk değiştirmesini ve enfeksiyon oluşumunu engeller. Diş hekimi sinirlerde hasar olup olmadığını anlayabileceği bir test yapar. Ancak bu testlerin dişin hasarından hemen sonra yapılması genelde tam sonuç vermez. Bir sonraki randevuda testin tekrar yapılması gerekebilir.

Eğer diş hekimi kanal tedavisine karar verirse, tedavi sonrası dişe porselen kuron yapılması gerekebilir. Bazı durumlarda ise dişi kurtarmak mümkün olmaz ve diş çekilir. Bu durumda diş hekiminiz çekilen dişin yerini doldurmak için en uygun yola karar verecektir. Bugün için alttaki kemik dokusu hasar görmemiş bir dişte boşluğu doldurmak için en doğru seçenek implant yapmak olacaktır.

Çatlak veya Kırık Diş

Dişler genelde güçlüdür ancak bazen kırılabilir veya çatlayabilirler. Bu, birkaç şekilde olabilir;

 • Sert bir şeyi ısırmayla,
 • Ağız veya yüze alınan darbeyle,
 • Düşmeyle,
 • Dişi zayıflatan çürüklerle…

Dişiniz kırıldığında canınız yanmayabilir ve hasarı hemen fark etmeyebilirsiniz çünkü küçük çatlaklar genelde acımazlar. Ancak dişin daha büyük bir kısmının kırılması sonucunda ağrı hissedebilirsiniz. Bunun sebebi ise dişin içindeki sinirin hasar görmüş olmasıdır.
Kırık veya çatlamış dişin ağrısı sabit de, gelip geçici de olabilir. Çoğu insan dişe gelen baskı dolayısıyla çiğneme esnasında acı hisseder.

Ne Yapabilirsiniz?

Çatlamış Diş

Evde çatlak bir dişi tedavi etmenin hiçbir yolu yoktur ve bir diş hekimine veya diş kliniğine gitmeniz gerekir. Bazen yemek yediğinizde veya ağzınızdaki sıcaklık değiştiğinde ( Örneğin, sıcak soğuk bir şeyler içmek ) dişlerinizde acı hissedersiniz. Eğer dişiniz de devamlı acı hissediyorsanız bu sinirlere veya kan damarlarına hasar geldiği anlamındadır ve ciddi bir uyarı sinyalidir. Bu durumda zaman kaybetmeden diş hekiminizin müdahale etmesi gerekir.

Kırık Diş

Eğer kırık bir dişiniz varsa olabildiği kadar hızlı bir şekilde diş hekimine gitmeniz gerekir. Diş hekimi kırılmanın çürüklerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını ve diş sinirlerinde hasar olup olmadığını anlar. Sinirleri hasarlı yetişkinlerde genelde kanal tedavisi gerekirken, çocuklarda ise problem hemen çözülebilirse hasarlı diş sinirleri tedavi edilebilir.

Diş kliniğine gidene kadar:

 • Parçaları saklayın. Diş hekimi parçaları tekrar yapıştırabilir.
 • Ağzınızı ılık suyla çalkalayın.
 • Kanama durana kadar kanayan yerlerin üstüne temiz gazlı bez koyabilirsiniz, kanamayı en iyi baskı yapmak durdurur.
 • Kırılan dişin üstünde yanağa veya dudaklara buz paketi koyun. Bu şişmenin azalmasını sağlayacak ve ağrıyı azaltacaktır.
 • Ağrı kesici alın.

Diş Hekimi Ne Yapabilir?

Çatlak Diş

Birkaç farklı çeşitte kırılma ve çatlama vardır ve hepsinin tedavisi de farklıdır. Bunlar;

 • Küçük çatlaklar – Bu yüzey çatlakları dişin sadece dış beyaz yüzeyi olan mine tabakasını etkilerler. Küçük çatlakların nadiren tedaviye ihtiyacı vardır. Bu durumda diş hekimi dişi cilalayarak bu sert çıkıntıları düzeltir.
 • Çatlak Diş – Bu tip çatlaklar çiğneme yüzeyinden sinirlere kadar bütün dişi kapsarlar. Parçalar yerlerinde kalır fakat çatlak gitgide büyür. Çatlaklar bazen dolgu malzemesiyle tedavi edilebilir ve genelde çatlağın büyümesini engellemek için porselen kuron yapılması gerekir. Eğer pulpa ( sinir ve diğer canlı dokular ) hasar görmüşse kanal tedavisi de gerekebilir.
 • Minik kırılmalar – Minik kırılmaların her zaman tedaviye ihtiyacı yoktur. Diş hekimi kırılmaların ilerlememesi ve dişin daha iyi gözükmesi için dişin kompozit dolgu malzemesi ile tedavisini önerebilir. Eğer kırılma çok küçükse diş hekimi kırık alanı cilalayıp düzleştirebilir.
 • Kırık Uçlar – Bu kırılmalar dişin çiğneme yüzeylerini etkiler. Pulpayı (dişin sinirlerini) etkilemezler ve çok ağrı yaratmazlar. Eğer çiğnemeye engel oluyorsa diş hekimi hasarı onarabilir. Bazen diş hekiminin dişin şeklini düzeltmesi için ufak bir miktar aşındırması gerekir. Genelde ise kuron ve porselen dolgu (onlay) yapılması gerekir.
 • Ciddi Kırılmalar – Bu kırılmalar sinirleri ortaya çıkaracak kadar derin olurlar ve dişin ağrımasını ve hassaslaşmasını sağlarlar. Genelde dişin kırılan tarafı kanar. Açığa çıkan siniri almak için kanal tedavisi ve yeme içmenin normal işleyebilmesi için de sonrasında porselen kuron yapılması gerekmektedir.
 • Bölünen Dişler – Bu dişin dikey olarak ikiye ayrıldığı durumdur. Azı dişleri gibi bazı dişlerin birden fazla kökü vardır. Eskiden kırılan kök alınıp kalanı restore edilse de bugün bu yönteme başvurmak yerine dişi komple çekip yerine boşluğu doldurmak için uygunsa implant yapmak daha mantıklı bir çözümdür.
 • Dikey kırılmalar veya ayrık kök – Bu çatlaklar dişin kökünde başlayarak çiğneme yüzeyine kadar çıkarlar. Bu kırılmalarda acı vardır çünkü kökün çevresindeki alan enfekte veya iltahaplı olur. Bu vakalar genelde dişin çekilmesiyle son bulur.
 • Çürük kaynaklı kırılma – Bu durumda, çürüğün içeriden zayıflattığı diş kırılır. Diş hekimi çürüğe bakarak en iyi tedavi yöntemini bulur. Bazı durumlarda sadece basit bir kompozit dolgu, bazı durumlarda kanal tedavisi ve porselen kuron, bazı durumlardaysa dişin çekilmesi gerekmektedir.

Yerinden Çıkmış Diş

Bu en önemli acil durumlardan birisidir fakat hasar her zaman kalıcı değildir. Eğer hızlı davranırsanız dişin kurtarılma şansı vardır.

Ne Yapabilirsiniz?

Diş yerinden çıktığında, sinirler, kan damarları ve destek dokuları da hasar almış olurlar. Sinirler ve kan damarları tamir edilemezler fakat diş çıktıktan bir kaç saat içinde yerine takılabilirse destekleyen dokuların yeniden kaynayarak dişi yerinde tutma ihtimali vardır.

Bu durumda acilen bir diş kliniğine gitmek çok önemlidir. Bu sırada yapmanız gerekenler;

 • Dişi üstünden tutarak kavrayın. Köküne dokunmaktan kaçının.
 • Eğer diş kirliyse, akan suyun altında birkaç saniye durulayın. Kolay zedelenebileceğinden ovalamayın. Temizlendiğinde dişeti ve yanak arasında tutmaya hatta yerine sokmaya çalışın.

Dişin doğru tarafa baktığından emin olun. Doğal ortamında dişin sağ kalma ihtimali çok daha yüksektir. Diğer bir seçenek ise dişi süt dolu bir bardak veya tükürük ile ıslatılmış kap içinde tutmaktır. En önemli şey dişin nemli kalmasıdır. Eğer hiçbirşey yoksa dişi su içinde tutun.
Hızlı davranılıp acilen diş kliniğine gidildiğinde dişin kurtarılma ihtimalinin arttığını unutmamak gerekir.

Diş Hekimi Ne Yapabilir?

Dişi yerine sokmak basit bir işlemdir. Diş hekimi diş soketindeki kalıntıları uygun bir şekilde temizler. Daha sonra dişi yerine takar. Diş, komşu dişlere splint ismi verilen bir sabiteyiciyle tutturulur. Bu çözümler dişi yerinde tutarak iyileşerek yerine yapışmasını sağlayabilir.
Diş her zaman yerine düzgün yapışmayabilir bu olduğunda ise uzun dönemde diş kökü eriyebilir (rezorpsiyon) veya vücuda geri absorbe olabilir. Bu olay çok yavaş gerçekleşir. Diş hekiminiz durumu gözleyerek ilerisi için kanal tedavisi veya dişin çekilmesi gibi tedaviler tavsiye edebilir.
Darbe ile düşen dişteki sinirler ve kan damarları genelde iyileşmezler. Eğer bu olursa diş kararmaya başlar. Bu genelde kanal tedavisi olmanız gerektiğini gösteren bir işarettir. Eğer tedavi edilmezse diş zayıflar ve sonunda kırılır. Bu durumda ise bir enfeksiyon oluşabilir. Enfeksiyon olduğunu bilmeseniz bile hasarlı dişin yanında sivilce ucuna benzer bir kabarıklık görüyorsanız diş hekiminize görünmeniz gerekir.

Dişe Saplanmış Yabancı Maddeler

Küçük yiyecek parçaları — özellikle mısır kabukları — diş etlerinin altına kaçabilirler. Eğer bu parçalar alınmazsa dişe tinde iritasyon ve ileride enfeksiyon oluşabilir.

Ne Yapabilirsiniz?

Eğer dişetinizin altında birşeyler hissediyorsanız, diş ipi kullanarak çıkarmayı deneyin. Eğer işe yaramazsa bir kürdan alıp zorlamdan diş eti çizgisinde kullanın. Kürdanla diş etine hasar vermemeye ve kazara daha da derinlere saplamamaya dikkat edin.

Diş Hekimi Ne Yapabilir?

Eğer yabancı nesneyi siz çıkaramıyorsanız olabildiği kadar hızlı bir şekilde bir diş hekimine görünün. Diş hekiminin elinde dişetinin altına kaçan nesneleri görmesini ve çıkarmasını sağlayan özel aletler vardır. Diş hekimi aynı zamanda enfeksiyon olup olmadığını da kontrol eder.

Perikoronit

Yirmilik dişler ağızda her zaman düzgün çıkmazlar. Bazen yarım çıkarlar ve üstlerinde diş eti olur. Bu durum alt yirmi yaş dişlerinde üstlere nazaran daha sık gözlenir. Bu diş eti parçasının altına yiyecek ve bakteri sıkışır ve ortaya çıkan enfeksiyona perikoronit denir.

Ne Yapabilirsiniz?

Perikorontin belirtileri;

 • Ağızda kötü bir tat (genelde enfeksiyon varsa olur)
 • Kötü Nefes (halitosis)
 • Arka dişler çevresinde ağrı
 • Arka dişlerin çevresindeki diş etlerinin şişmesi (Diş etlerini ısırmadan ısırma işlemini gerçekleştiremeyebilirsiniz.)
 • Ağzı tamamen açamama

Yüzünüzde sıcak kompres kullanmayın. Ağzınızı tuzlu suyla gargara yapabilirsiniz. Gargara şişmeyi azalmakla beraber kalıcı bir çözüm değildir. Olabildiği kadar hızlı bir diş hekimine görünün.

Diş Hekimi Ne Yapabilir?

Perikoronitin tedavisi zorlayıcı olabilir. Dişin üstünü kaplayan diş etinin gitmesi için;

 • Dokunun alınması
 • 20 yaş dişinin çekilmesi
 • Diş çıkması gerektiği gibi tamamen çıkması gerekmektedir.

Diş hekimi alanı temizleyerek hasarlı dokuyu yok eder ve eğer enfeksiyon varsa antibiyotik verir.
Diş hekimi o bölgeyi temiz tutmanızı isteyecektir. Bu çözüm problemin yeniden oluşmasını engellemenin en iyi yoludur. Hergün diş fırçalamanız, diş ipi kullanmanız ve ağız gargarası kullanmanız gerekir. Bu ağzınızda yiyecek birikmesini engelleyecektir.
Eğer perikoronitin oluşması yeniden gerçekleşirse, diş diş etinin üst kısmını alır. Diş ortaya çıktığında, problemin bir daha görülme ihtimali bu durumda azdır. Eğer problem alt yirmilik dişin üstündeki etin, üst yirmilik diş tarafından ısırılmasıyla oluşuyorsa üst yirmilik dişin de alınması gerekebilir.

Yumuşak Doku Zedelenmeleri

Ağızdaki yumuşak dokular narin ve hassastırlar ve çok kolay incinirler. Aynı zamanda çok fazla sinir içerirler ve ağrısı da çok şiddetli olur. Yanaklar, dil, diş etleri ve dudaklar aşağıdaki şekilde incinirler:

 • Kazara ısırırsanız.
 • Düşerseniz.
 • Kaza geçirirseniz.
 • Ağzınızı sıcak yiyecekle yakarsanız.
 • Sert nesneleri ısırırsanız.

Ne Yapabilirsiniz?

Yumuşak doku zedelenmeleri çok kanarlar çünkü ağızda çok sayıda küçük kan damarı vardır. Çok kan olduğundan genelde olduğundan daha kötü gözükürler ancak kanama genelde birkaç dakika içinde durur.

Yapabileceğiniz şeylerden birkaçı:

 • Temiz bir bez (gazlı bez, eczanelerden alabilirsiniz) kullanarak yaranın üstüne basınç uygulayın. Bezi 10 dakika boyunca yerinde tutun. Bu kanamayı durduracaktır.
 • Ağzınızı hafif tuzlu suyla çalkalayın. (1/2 çay kaşığı tuz).
 • Alanın üstüne 5-10 dakika buz koyun. Buz şişmeyi, kanamayı ve ağrıyı azaltacaktır.
 • Kanama eğer 10-15 dakika içinde geçmezse zedelenme ciddi olabilir. Tedavi için acil yardıma gitmeniz gerekir. Kontrole girene kadar kanayan bölgenin üstüne basınç uygulayın.

Diş Hekiminiz Ne Yapabilir?

Eğer acil yardıma giderseniz, genelde bir doktora veya çene ve diş cerrahına görünürsünüz. Doktorunuz alanı yıkayarak kalıntıları temizler ve dişlerin gevşek veya hasarlı olup olmadığına bakar.

Yerinden Çıkmış Dişi Kurtarma Yolları

Köklerinden çekilerek yerinden çıkarılmış bitkiler geri konulduklarında hayatta kalabilirler. Aynı şey dişler için de geçerlidir. Kemikli ve cansız görünmelerine rağmen, dişler de canlıdırlar ve genelde kurtarılabilirler. Sadece acele etmeniz gerekir. En yüksek başarı şansı çocuklarda olmasına rağmen yetişkinlerde de dişler kurtarılabilir.

Bu durumda olabildiği kadar çabuk diş hekimine gidin. Dişi ne kadar hızlı ağıza geri koyarsanız o kadar iyidir.
Yerinden çıkmış dişteki kan damarları ve sinirler genelde iyileştirilemeyecek kadar zedelenmişlerdir. Fakat çenedeki küçük ligamentler diş yerine yerleştirildiği anda dişin köküne bağlanmaya başlarlar.

Dişin kurtarılmasını sağlamak için bazı önerileri vardır;

 • Dişi dikkatle tutun. Köke (Dişin, dişeti altında kalan bölümü) dokunmamaya çalışın çünkü kolayca hasar görebilir.
 • Eğer diş kirliyse, üst tarafından tutarak süt içinde çalkalayın. Herhangi bir kurulama bezi veya kumaşla kurulamayın. Dişe zarar verebilirsiniz.
 • Dişi nemli tutun ve bir bardak süt içinde tutmaya çalışın. Eğer süt yoksa ağzınızda yanak ve dişeti arasında tutmaya çalışın. Çocukların dişi yutmadan yanak ve diş eti arasında tutmaları zor olabilir. Bunu yerine çocuğu bir bardağın içine tükürtün ve dişi tükürük içinde saklayın. Eğer hiçbiri olamıyorsa dişi su içinde saklayın. Bu durumda en önemli şey dişin nemli kalmasıdır.
 • Dişi soketine takmayı deneyin. Çoğu durumda yerine rahatça oturur. Ancak doğru yere dönük olduğundan emin olun. Sokete zorla sokmaya çalışmayın. Eğer kolayca yerine oturmuyorsa nemli ( süt, tükürük veya su içinde ) tutmaya gayret edin ve olabildiğince hızlı bir diş kliniğini ziyaret edin.

Diş hekimleri dişin kurtarılamayacağını düşünseniz bile denemenizi tavsiye ediyorlar.

Bir Sonraki Adım

Çenedeki ligamentlerin dişe sıkıca yapışmaları için yaklaşık iki hafta gerekir. Yerine takılan bu dişte büyük olasılıkla kanal tedavisi yapılması gerekecektir. Kanal tedavisiyle zedelenmiş sinirler alınarak dişin kararması engellenir. Aynı zamanda enfeksiyon oluşumunu da engeller.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Acil Durumlar

Tedavilerimizden yararlanmak, detaylı bilgi almak ve Dr. Onur Öztürk ile iletişime geçmek için hemen randevunuzu alın!

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 310 )

 • Ahmet

  dişim diş etimde çıktı ne yapabilirim ACİLL

  • Onur Öztürk

   Yaşınız gereği dişleriniz yeni çıkıyorsa geçici bir durum olabilir fakat durduk yerde çıkıyorsa diş olmayabilir. Her iki durumda da vakit kaybetmeden bir diş hekimine muayene olursanız, gerekli bilgilendirme yapılacaktır.

   • Ymr

    Bende çene kıtlaması var yaşım 13 sizce ne olabilir ben ortodontik tedavi görüyorum buna bağlı olabilirmi kısa sürede cevap vermeniz benim için çok önemli çok korkuyorum

    • Onur Öztürk

     Evet ortodontik tel tedavisine bağlı olarak geçici eklem yanıtları alınabilir, bu konuda tavsiyem tedavini gerçekleştiren ortodonti uzmanına danışmanız olur.

   • tua

    ilk önce merhaba onur bey benim sağ taraftakı sağtarafın ortasında dişim var yemek yerken o kısma gelince yemek çok acıyor acil ne yapmalıyım evde yapılacak bir çözüm söyler seniz iyi olur:)

 • salih

  dişim yanındaki dişime çapraz olarak buyuyor ne dişime baskı uygulandığında acıyor ne yapabilirim

  • Onur Öztürk

   Bir diş hekimine göstermeniz gerekir.

 • Malik

  7 yaşındaki Oğlumun perşembe günü yani 4 gün önce alt çenede bulunan ortadaki kalıcı dişi havlu ilmeğine girerek oğlumun ayağa kalkmasıyla yerinden fırlayarak çıktı doktor bey. yaklaşık 45 dakika sonra dişi peçeteye koyup götürdüğümüz klinikte ilk önce serum fizyolojikte dişi bekletip sonra yerine oturtularak kompozit dolguyla yanındaki dişlere sabitlendi ve antibiyotik kullanıma başladık. Bu 4 gün sonunda oğlum herhangi bir şikayette bulunmadı ve yumuşak besinler tüketerek çıkan dişini hiç kullandırmadık. sorum şu doktor bey.
  Çocuklarda dişin tutma olasılığı yüksek demiştiniz. Acaba ne kadar bu oran, hiç böyle bir olayla karşılaşıp iyi sonuçlar aldınız mı, 2 hafta sonunda bir sorun çıkmaz ise vücut dişi kabul etmiş diye bilirmiyiz ve bundan sonraki süreç ne olur. (kanal tedavisi gerekir mi) ilerde ne gibi sorunlar olabilir. Şimdiden çok teşekkür ederiz anne, baba olarak vereceğiniz cevap için. İnanın bizim için çok üzücü bir durumdu oğlumuzun kalıcı dişinin çıkması bu yüzden söyleyecekleriniz bizim ve oğlum için çok önemli.

  • Onur Öztürk

   Merhaba, geçmiş olsun, gözüktüğü kadarıyla doğru işlemler yapılmış, bu süreçten sonra dişin üzerine travma gelmemesi
   ve iyi bakımını yapmanız gerekir. İlerde de takip eden diş hekiminin önerdiği sıklıklarda muayene edip röntgen çekilere ilerdeki durumu değerlendirilir. Uzun dönemde dişin çene kemiğine kaynaması muhtemeldir ama bu süreci takip etmek gerekir ki bir enfeksiyon gibi bir durum oluşmasın.

 • Ezgi

  Dilim dişlerimi kesiyor ne yapmam gerek. Kenarları hep kesik kesik bi dişciye başvursam yardimci olurlar mi? Lütfen yardımcı olun

  • Onur Öztürk

   Merhaba, tabii ki olunması gerekir, bunlar eğer çürük veya başka bir sebepten dolayıysa dolgu yapılarak, yok sağlam dişlerinizde keskin kenarlar oluştuysa cilalanarak düzeltilebilir.

 • kerem

  6 sene once dusme sonucu ön disim kirildi tedavi ettirmedim su an agriyo ve oynuyo

  • Onur Öztürk

   Muhtemelen gördüğünüz travma sebebiyle diş kökünüzde bir enfeksiyon ve buna bağlı hareket hissi oluşmuş olabilir. Vakit kaybetmeden bir diş hekimine giderek, kanal tedavisi ve restoratif tedavi seçeneklerini konuşmanız gerekir.

 • Yeliz Yıldız

  Merhaba oğlum 4.5 yasinda on disleri koltuğa vurdu kararma başladı dişçiye goturdum dediler sinirleri ölmüş biraz panikledim sizce ne yapmam gerekir ?

  • Onur Öztürk

   Geçmiş olsun, bu durumda mümkünse kanal tedavisi yapmak ya da röntgen eşliğinde takip etmek gerekir, süreç için bir pedodontist (çocuk diş hekimine başvurabilirsiniz)

 • Fatma

  Hamileyken çene dişlerimden birinin yarısı kırıldı hamile olduğum için herhangi bi işlem yaptıramadım herhangi bi Ağrı’m yoktu aradan bi sene geçti şimdi kırılan yerden et büyüdü ama gene Ağrı’m yok fakat dilimi bile değdirsem kan akıyo ve uzunca bi süre durmuyo tam doktordan randevu aldım bu seferde ağır bi grip oldum bir haftadır ayağa kalkamıyorum bi yandanda et büyümesi kafamı kurcalıyor sebebi ne olabilir

  • Onur Öztürk

   Muhtemelen kalan diş kökünün üzerini diş etiniz kaplamıştır, polip dediğimiz bir yapı olabilir ve çok fazla kanama yapar,zaman kaybetmeden bir diş hekimine gidin ve mümkünse dişinizi tedavi ettirin değilse dişinizin çekilmesi gerekecektir.

 • pinar

  Bnde sağ azı dişinin üstundeki damar veye bilmiyorum eti sisti çok agri yapio yapabilirim bna yardımcı olan

  • Onur Öztürk

   Pınar hanım orada enfeksiyon olabilir, randevu için kliniğimizi arayabilir: 02122317979 ya da yakınınızdaki bir diş hekimine acil başvurabilirsiniz,
   iyi günler.

 • serpil

  Mrh. Doktor bey benim ön dişimin birisi geriye doğru gitti rahat gulemiyorum artık resimlerde bariz belli oluyor bu disim geri gidene kadar bi ağrım olmadı ama psikolojikmi bilmem ama sizliyor arada sanki bide azcık bi kahverengimsi bi renk var arasında öyle sallantıda falan da değil ama çok geride doktora gitsem nasıl bi tedavi uygulanır 26 yaşındayım ve bu gerileme olayı son 1 senede daha çok oldu cvp verirseniz sevinirim

 • nazlı

  Dişlerimde tel var 1 yili gecti on ust dislerim tamamiyla duzelmisti fakat simdi on iki disim ayrik duruyor cevap verirseniz cok sevinirim

  • Onur Öztürk

   Ortodontik tel tedavisi sonrasında sabitleyici kullanmanız gerekir aksi durumda bu tip nüksler yaşanabilir, doktorunuza danışmanızı öneririm.

 • Murat

  Sol üst tarafta kanal yapılıp içi geçici dolgu ile doldurulmuş dişimin ön kısım parçası kırılıp düştü. Dişin arka kısmı duruyor. Bu dişimin çekilmeden dolgu veya başka bir tedavi yoluyla kurtarılma şansı nedir? Teşekkürler.

 • Dilek

  Merabalar..8 ay once dişime dolgu yaptirdim ağrı cok yoktu fakat sıcak soğuğa karşı aşırı hassasiyet vardı kanal tedavisi uygulanmadan dolgu yapıldı sonrasında hassasiyet kayboldu ama şimdi diş etde kızarma ve bir miktar şişme var sadece dolgulu diş üzerinde sebebi ne olabilir? teşekkürler..

  • Onur Öztürk

   Tedavi sonrası gelişen bir komplikasyon ya da kanal tedavisi yapılan dişinizin tedavi öncesinden nekroz olması (sinirlerinin ölmesi) gibi bir durum gerçekleşmiş olabilir, doğru bir kanal tedavisi yapıldıysa beklemek, durum şiddetlenirse diş hekiminizin önereceği bir antibiyotik kullanmak gerekebilir.

   • Dilek

    Cevap için çok teşekkürler Doktor Bey fakat kanal tedavisi yapılmadi.Soğuğa karşı hassasiyet şiddetli olmayan ağrılar nedeniyle doktora gittim kanal tedavisi yapılmadan dolgu yapıldı dolgu sonrasında hassasiyette kayboldu aradan 8_9 ay geçtikten sonra sadece dolgu yapilan dişin diş etinde kızarma ve şişlik oldu ve tekrar soğuk hassasiyeti başladı 1 ay once doktoruma tekrar gittim dişin arasina sıkışan artıklardan olduğunu soyledi diş aralarını temizledi şişlik indi fakat hala bir miktar kızarıklık var ara sıra küçük ağrılar hissediyorum, başka bir doktora gittim öncesinde diş taşı temizliği önerdi netice alınmazsa dolgu derin olduğu için dolgu çıkarılıp röntgen çekilebileceğini soyledi sizin sayfanızı ve başka sayfalarıda okudum .Kanal tedavisi yapılmadığı için mi oluyor?Kusura bakmayın doktor bey sizi de çok yordum sonrasında daha büyük problemlerle karşılaşır mıyım çok endişleniyorum

 • Komando

  Alt dişimde tartar var ve cok oldugu için dişim düşecek gibi oluyo ne yapmam lazım Acil

  • Onur Öztürk

   Gecikmeden diş taşlarınızı temizletmeniz gerekir, dişiniz diş taşı, tartar sebebiyle duruyorsa da bu yapılmalıdır, çünkü aşırı diş taşları diş eti hastalığını gösterir bekletmenizi önermem.

 • Fatih

  Benim arka (büyük) dişim çürük olduğu içinyavaş yavaş kırıldı ve bir tarafı hep açıldı. Bazen çok acıyor ve dişlerimin içindeki diş etlerimi bile görebiliyorum bunun tedavisi nasıl olabilir?

  • Onur Öztürk

   Büyük çürüklü ve ciddi madde kayıplı dişlerde, çürük temizlendikten sonra gerekliyse önce kanal tedavisi yapılır sonra da madde kaybını doğru bir şekilde telafi etmek için “porselen inley / onley” ismini verdiğimiz restorasyon tipiyle bu tip dişler restore edilir, daha fazla bilgi için:

   https://www.onurozturk.com/porselen-dolgu/

 • muhammed

  Dis etim sisti ve kaniyor o kani yutarsam bi zarar verirmi

  • Onur Öztürk

   Hayır ama diş hekimine giderek dişlerinizi temizletip o şişliklerden kurtulmanız gerekir ve sonrasında iyi ağız bakımı tabii ki.

 • Alperen

  Merhaba onur abi çürük dişimden bi plato gibi düşünün içinden diş eti çıktı ve üzerine yattığımda şişiyor yemek yedigimdede et büyüyüp küçülüyor lütfen yardımcı olur musunuz.

  • Onur Öztürk

   Merhaba, geçmiş olsun, dişinize mümkünse kanal tedavisi ve onu koruyacak bir restorasyon, eğer tedavi edilemeyecekse diş çekimi yapılmalıdır, bunu ancak muayene ederek netleştirebiliriz, geç kalmadan bir diş hekimine başvurmanı öneririm.

 • Alperen

  Plato yazmışım pardon krater☺ yazıcktm

 • M

  Ön dişimde düz bir çizgi halinde bir çatlak farkettim diş hekimine başvurdum ve bunun mühim birşey olmadığını sadece diş minesinde mevcut olduğunu söyledi ama ön dişimde olduğu için içim hala rahat değil ve yiyecekleri ısırırken tedirgin oluyorum acaba zarar görmemesi için nelere dikkat etmeliyim ve böyle dişler için beyazlatma yöntemi sakıncalı mıdır

  • Onur Öztürk

   Merhaba görmeden yorum yapmam biraz zor olur. Çatlağa bağlı olarak aşırı sert şeyleri ısırmamanız iyi olabilir, beyazlatma ise bu çatlak çok derinse sıkıntı olabilir.

 • görkem

  Merhaba 2 senedir diş teli takıyorum üst sağ azı tarafımdan kanal tedavi olmuştum ancak dişim ortadan ikiye yarılmış ve tedavimi etkileyebilir daha büyük bir hastaneye gideceğim dişim kurtulması mümkün mü ve tedavim zarar görür mü?

  • Onur Öztürk

   Merhaba, eğer kırık çok derin değilse porselen kuron yapılarak dişiniz restore edilebilir, ortodontik tel tedavisi sürecinde telleriniz geçici olarak çıkartılıp, buraya geçici bir kuron yerleştirilebilir, ortodontik tel tedaviniz bittikten sonraysa bu kuron kalıcı olan porselen kuronla değiştirilebilir ama bunun mümkün olup olmayacağı, detaylı muayene ve röntgen filmleriyle tespit edilebilir, geçmiş olsun.

 • Beyaz

  Merhaba benim dişim ilthaplanmisti bir hekime gittim antibiyotik verdi kullandıktan sonra tekrar gel dedi ben yaklaşık 5 ay oldu gitmedim bu dış tekrar ağrı yaparmi ?

  • Onur Öztürk

   Muhtemelen tekrar ağrı olacaktır, enfeksiyon şu anda yeniden oluşuyordur ve bir sonraki sefer gittiğinizde daha güçlü bir antibiyotik kullanılması bile gerekebilir. Sürekli olarak gereksiz yere ilaç kullanmamak ve doktorun işlem yapacağı alanın ya da kitlenin büyümemesi için bir an önce tekrar diş tedavinize başlamanızı öneririm.

 • Maria

  Benim dişimin üstünde bir diş daha çıktı ve yerine oturmuş durumda sizce ne yapmalıyım?

  • Onur Öztürk

   Diş hekimine göstermenizi öneririm.

 • Selma has

  Benim dislerim bunda 10 yıl once kasplasma yapıldı bu sene iki disimin kaplaması kırıldı ben simdfi korkuyorum kaplamalarımı cıkartırda sancı yapar diye acaba agrı yaparmı dislerime

  • Onur Öztürk

   Merhaba, porselen kuronlar sökülürken doktorunuzdan rica ederseniz anestezi yapılması atlanmazsa süreci rahat atlatabilirsiniz, şimdiden geçmiş olsun.

 • Berat

  Hocam iyi gunler 10 gun once azi disime kanal tedavisi akabin de o dise kaplama yaptirdim bu sabah kosesinden kucuk parca kirildi ne yapmam gerekiyor. Kaplma yaptirdiktan sonra geceleri disim cok gicirditma oluyo ben ondan biliyom. Geceleri disim hic gicirdamizdi . kaplama yaparken bi sikinti olabilirmi hocam ne yapmaliyim. Yasimda 38

 • Tuba Sacan

  Merhabalar benim 7yaşındaki kızımın azı dişi çıktı üzerine arkadan sarkan et parçası beni endişelendiriyor lütfen yardımcı olursanız sevinirim

  • Onur Öztürk

   Merhaba muhtemelen yeni çıkan diş bağlı bir diş eti parçasıdır, yakın zamanda kaybolmazsa bir diş hekimine göstermenizi tavsiye ederim.

 • korku

  dişimin üstünü et kapladı

  • Onur Öztürk

   Dişiniz kırılmış ya da çürümüş olabilir, zaman kaybetmeden bir diş hekimine başvurun.

 • ismail

  merhaba benim yaşım 15 azı dişimin sağında yeni bir diş çıkıyor ve orda çıkan dişin yanında ip gibi bir diş eti sallanıyor dilimle sallandırabiliyorum ne yapmalıyım

  • Onur Öztürk

   Muhtemelen çıkan dişinize yapışan bir diş eti parçasıdır ama kaybolmazsa bir diş hekimine gösterin.

 • Emine

  Arabalar benimet yaşım şimdi 20 . Dış teli kullandığımız 18 yasindaydim 1 yıl dış teli taktım sebep 17 yaşımda köpek disim çıkmamis o cikti ve süt disimizda çektirmek zorunda kaldım bu yuzden arkada kalan asıl köpek disni öne getirmek için tel kullandım dilerim durgundu ama tabi oynamalar daha düzeltmeler oldu ve diş tellerimi çıkardıktan sonra plastiğin 6 ay hergun tak 6 sadece geceleri bakabilirsiniz dediler beim şimdi dış tellerim ciktiktan sonra plastik gibi olan kalibi ben cok nadir taktim hatam oldugunu biliyorum ilk ay taktim sonra biraktim 1 ay takmadim bidaha taktim ve her takisimda aci cektim 1 sene oldu benim simdi sorum su . Ben boyke duzensiz taktigimdan dolayi dislerim surekli yerlerinde oynama yaparlar mi ? Bu arada simdi 3 gun oldu plastiklerimi tekrardan taktim gercekten biraz yamulmuslar … Bide dis telli kullananlar dislerinin oynadigini hissediyorlarmis bende oyle hissediyordum simdi plastikleri duzenli suresini doldurdugumda da hala yerinden oynar mi ?

  • Onur Öztürk

   Merhaba, size önerilen aparatları tavsiye edilen sürelerde kullanmanız gerekir, mevcut tedavileriniz aksayabilir ya da geri gidebilir.
   Bunlarla ilgili olarak zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanızı öneririm.

 • furkan bircan

  Merhaba ben 18 yasinda bir gencim ust en arka siradan bir disimin 4/1 i curuktu bana agri felan yapmazdi ama son gunlerde acayip agrimaya basladi ams sonra dismi kirildi bilmem agri gitti ama soguk sicak bisey ictigimde disim sizliyor nefes bile alsam sizliyor dis kirilip acaba sinirlermi aciga cikti ne yapmam lazim

  • Onur Öztürk

   Bahsettiğiniz büyük bir çürüktür bunun için dişin içi açılmadan da direkt ağrı başlayabilir, zaman kaybetmeden diş hekimine başvurmanız ve gerekirse kanal tedavisine başlanması gerekebilir.

 • Zeynep

  Merhaba bir hafta once dis taslarimi temizlettim ogun bugundur on dislerimin agrisindan duramiyorum tekrar gittim ayni doktora bikacvune gecer dedi ama gecmedi neden agriyo olabilir ve ne yapmaliyim

  • Onur Öztürk

   Diş taşları temizlendikten sonra bazen dişlerin kök yüzeyleri açıkta kalır ve bunlar aşırı hassasiyete yol açabilir, diş hekiminizin uygulayacağı hassasiyet giderici preparatlar ve buna uygun kullanılacak diş macunları süreci rahat geçirmenizi sağlayabilir.

 • Zeynep

  Agri kesici iciyorum ama fayda etmiyo curuk filanda yok film cekildi temizlettikten sonra oldu temizletirken cok aciyip kanamisti

  • Onur Öztürk

   Tekrar diş hekiminize danışırsanız soruna yol açan problem için daha doğru yorum yapabilir.
   Dolgu yapılan dişinize kanal tedavisi gerekebilir.

 • pinar

  Merhaba kanal tedavisi olan disim çurumustu çektirdim fakat 18 ay dircekilen yerde dis kemigimde gozlr gorulmesi giç yarim ay şeklinde kizarik yara izi var hayatimi mahvediyor ama doktorlar bisey yok deyip goderiyorlar piskolejim bozuldu calisacak durumda degilim agrida var

  • Onur Öztürk

   Röntgen çektirerek bir daha baktırabilirsiniz ama çekim yerleri bazen garip bir şekil alıp o şekilde kalabilir.

 • Emine

  Mrhb doktor bey bir sorum olacak benim neredeyse 10 senedir bitmek bilmeyen bir dis agrim vardi kac tane disciye gittiysem disin arasinda kucuk bir curuk var dis agrisi degil sinusleriniz dolu yorumu yapildi ve kbbye yonlendirildim.kac tane kbb gittim ama hicbiri digerinden farkli birsey soylemeyip hicbir probleminiz yok sinusleriniz temiz dediler gecen sene kbb doktorunun biri trigeminal nevralji teshisi koydu sonra baska bir doktor daha aynisini dedi ilac verdi kullandim ama tekrar disci disci dolandim ve en sonunda bir dis doktoru curugunuz var dolgunun altinda dedi tekrar dolgu yapildi ikinci kere ama benjm agrim bitmedi disciye tekrar gittim 1 hafta sonra doktor bana disinizin curugu derindi kanal yapilacak dedi ben de baska doktora gittim o doktorda muayene filmden sonra kanal dedi ve kanala basladik ve dolgunun altinda kocaman bir curuk vardi sasirdik kanaldan sonra dis iltihap yapti 2 kutu antibiyotik kullandim ve agridan duramiyordum disimin arkasindaki sislik damaga dogru cikti ve orada yuvarlak bir sekilde duruyor disciye söyledim sana oyle geliyor dedi ama ben dilimle ve elimle bastirinca agriyo disim gercekten sislik damagin disina dogru degil icine dogru kanala baslamadan once doktor dis etinin oldugu bolumde buyuk bir enfeksiyon var disin koku bu enfeksiyonun icinde kaliyor demisti kanalla enfeksiyon kucultuldu dedi geri kalan enfeksiyon kemiklesmeye baslayacak diyor ve disime ara ara zonklayici sekilde agri vuruyor ayriyeten kanal yapilirken dis kirildi post yapildi cvb tesekkurler

  • Onur Öztürk

   Emine hanım öncelikle geçmiş olsun, trigeminal nevralji yüz sinirlerini ilgilendiren ama dişlerden ağrı duyuyorsunuz gibi kendisini hissettiren keyifsiz bir ağrıdır, bunun diş ağrılarından iyi ayırt edilmesi gerekir. MEvcut ağrılarınızdan bağımsız olarak dişlerinizle ilgili sorunların net bir şekilde tespit edilip buna yönelik olarak tedavilerin yapılması gerekir. Bahsi geçen dişinizin durumunda ise diş artık enfeksiyon oluşturduysa bunun mutlaka kanal tedavisi ile tedavi edilmesi gerekir:

   https://www.onurozturk.com/kanal-tedavisi-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/

   https://www.onurozturk.com/kanal-tedavisi/

   Kanal tedaviniz konusunda farklı öneriler var ve sonuca ulaşmak konusunda arada kalınıyorsa, dişi kurtarmak için önerim bu konuda bir kanal tedavisi uzmanına, yani endodontiste danışmak olacaktır. Dişinizin kurtarıldığını varsayarak daha sonrası için mutlaka porselen bir restorasyon yapmak daha doğru olacaktır, bunun için de porselen dolgu veya porselen kuron doğru bir seçim olacaktır, bu restoratif yöntemler hakkında bilgi almak içinse:

   https://www.onurozturk.com/tam-seramik-kuronlar/

   https://www.onurozturk.com/porselen-dolgu/

   sayfalarında hazırladığım bilgilendirmelere göz atabilirsiniz, iyi günler.

 • Yiğit

  Benim dişlerim durmadan çıkıyor 13 yaşındayım süt dişlerimden sonraki dişlerimde çıkıp yeni dişler geliyor bunun nedeni ne olabilir bi bilginiz varmı .

  • Onur Öztürk

   Muhtemelen ana dişleriniz çıkıyordur, yine de bir dişhekimine gösterip emin olabilirsiniz.

 • ümmühan

  diş doktorum 3 dişime geçici kaplama yaptı iki tanesi düştü bir hafta sonraya randevu vermişti düştüğü için ağrı yapıyor ne yapmam lazım

  • Onur Öztürk

   Merhaba ümmühan hanım en kısa sürede hekiminize danışmanızı tavsiye ederim iyi günler.

 • Erhan

  Merhaba 22 yaşındayım ve ön dişimde süt dişinden kalma leke var ne yapmalıyım.

  • Onur Öztürk

   Erhan bey merhaba leke sizi çok rahatsız ediyorsa lekelerin boyutuna göre esnetik dolgu veya lamine tedavisi yapılabilir iyi günler.

 • mustafa

  Merhabalar, diş etlerim her fırçalamada kanaması bi problem olduğunumu gösterir?Birde gene diş etlerimin kök kısımları kalıp şeklinde oynuyor yani dişle çok bi bağlantısı yok gibi öne doğru açılabiliyor ve ağız kokusa da oldukça var.Şimdiden teşekkür ederim.

  • Onur Öztürk

   mustafa bey merhaba sizin için diş taşı temizliği gerekiyor olabilir,iyi günler.

 • Tugba

  Kizim bugün cenesini lavaboya carpti ayaginin altindan tabure kaymasiyla.üst damak morardi.doktora goturduk sinirler zedelenmiş muhtemelen dedi enfeksiyon oluşabilir o yüzden antibiyotik verdi.en az 10 gün sert yiyecek yedirmeyelim dedi.sonrasında kontrole cagirdi…çok cnm sikildi.beni bu konu hakkında bilgilendirirmisiniz

  • Onur Öztürk

   Muayene eden doktorunuzun takibini ihmal etmeyin, bunu görmeden değerlendirme şansımız olamaz maalesef.

 • ismail

  merhaba benim alt çenemdeki ön dişlerim yani köpek dişlerinin arasındaki dişlerimde oynama var oynamz isen düzelir oynamaz felan deıler ama yok hala çok az oynuyorlar sebebı nedır

  • Onur Öztürk

   İsmail bey merhaba, diş eti uzmanıyla görüşmenizi tavsiye ederim,iyi günler.

 • Meryem

  Benim sağ azı disimdeki dolgu sakız cignerken düştü dış iki kısma ayrıldı sağ kısım sallanıyo sol kısım hiç sallanmıyo 3 gün oldu ağrım yok ne yapmalıyım acill

  • Onur Öztürk

   Meryem hanım merhaba ,diş dolgusu düştüğünde ağrı oluşması ve dişin desteksiz kalan kısımlarının kırılması gibi riskler meydana gelebilir. Bu risklerin biran önce ortadan kaldırılması için tekrar diş hekiminize giderek dolgunun yeniletmeniz gerekir iyi günler

 • Yeliz

  Disime dun kanla tedavisi yapildi ama bugun surekli disimde sinir atar gibi ve agri var neden acaba ?

  • Onur Öztürk

   Yeliz hanım merhaba, Kanal tedavisi yapılan bir diş, özellikle ilk bir kaç ay ağrı yapabilir normaldir. Diş de diğer her organımız gibi bir organdır ve iyileşebilmek için zamana ihtiyacı vardır. Parmağınıza bir iğne battığı zaman bile bir süre oraya dokunmak acı verir. Ya da bir uzvu kesilen birisi bir süre hala eli-kolu- bacağı yerinde imiş ve ağrıyormuş gibi hisseder. Bu ne kadar normal bir durumsa kanal tedavisi yapılan bir dişin ilk zamanlar ağrı yapması da o kadar normal bir durumdur.Kanal tedavisi ile de dişinizden bir parça alınıyor.
   Ancak 3-4 ay sonrasında bile geçmeyen bir ağrı, gece uyutmayan zonklama yapan bir ağrı, yüzde şişlik gibi durumlar oluşursa, dişteki kanal tedavisinin yenilenmesi ilk düşülecek seçenek olmalıdır. Tam temizlik sağlanamayan bir kanalda bakteriler olabileceği gibi, dişte ekstra sinirler ya da farklı anatomik oluşumlar da olabilir iyi günler.

 • Eren

  MERHABA BU ÇOK ACİL BEN BU AKŞAM SAAT 23:40 TA DİŞİM KIRILDI. PEÇETEYLE DURDURDUM KANAMAYI SONRA ORADA KÖKÜN KALDIĞINI GÖRDÜM DİĞER SİTELERDE DE KÖK ÇOK DERİNSE AMELİYAT LAZIM FALAN DİYODU (BİRAZ TIRSTIM :D) NE YAPMAM GEREKİYOR ? ACİL ACİL ACİL

  • Onur Öztürk

   Eren bey merhaba öncelikle geçmiş olsun size tavsiyem biran önce diş hekimine görünmeniz, iyi günler.

 • nuran

  Mrb azı dişlerim çevresinde damarlarım sürekli şişiyor ve ağrı yapıyor bunun için acile gidilir mi iltihap olduğu bariz belli oluyor . Tşk

  • Onur Öztürk

   Nuran hanım merhaba öncelikle geçmiş olsun,diş hekiminize başvurmanızı tavsiye ederim.

 • Oğuzhan Göktaş

  Merhabalar. Benim 4 sene önce çürük bir dişim vardı sürekli oynayarak kırlıdı ve damağın altında kaldı, şimdi ise çürük, yemek yerken soğuk veya sıcak içecekler içerken hiç bir ağrı sızı yapmıyor. Kırılan dişimin kenarındaki et ise biraz hasarlı yani kırmızı. Bu bana ciddi bir zarar verir mi yoksa direk doktora gösterip çeksin mi dişimi?

  • Onur Öztürk

   Mümkünse dişinizin tedavi edilip kuronlanması daha ideal olur ama imkan yoksa da bu şekilde bekletmeyin, çekim işlemi yapılsın.

 • Aydan

  Merhaba Onur Bey 20 lik disim çıkamadigi icin bir sure ağrı yaptı ve sisti ancak ağrı gecti sisligi duruyor yine de dia hekimine gorunmeli miyim

  • Onur Öztürk

   Mutlaka

 • Zeynep Uzun

  iyi günler benim azı disimin yanında alt tarafında küçük diş çıktı ne yapmam gerekir? cevaplarsaniz çok mutlu olurum.

  • Onur Öztürk

   Diş hekiminize bu dişi gösterip, röntgen ile değerlendirmesini isteyebilirsiniz, arkada ise yirmilik dişiniz
   olabilir, iyi günler.

 • Cansu

  Merhaba. Ben 19 yaşındayım bir sene önce üstteki azı dişimin altında bir tane daha azı dişi çıktı ve tedavısinin sadece tel olduğu alttaki dişin zararlı olmadığı söylendi.ama ben istemiyorum başka yöntemi Yok mu ?

  • Onur Öztürk

   Bir ortodontiste danışmanızı öneririm, altlı üstlü çıkan dişler düzeltilmezse diş çürükleri ile karşılaşabilirsiniz.

 • Pınar

  Merhaba, yaklaşık 20 gün önce implant oldum ve bi yanındaki disimin rengi 2 gündür mor. Endişelenmeli miyim ?

  • Onur Öztürk

   Merhaba, implant tedavisinin sonrasında dişinizin renginin değiştiğinden emin misiniz? Operasyon yapılan alandaki
   ödemden kaynaklı diş etinizden yansıyan renk de olabilir, o dişinizde başka bir sorun da olabilir,
   önerim vakit geçirmeden diş hekiminize tekrar gitmeniz ve röntgen eşliğinde bir kontrol edilmesi gerekir.

 • Elid

  Merhaba benim alt çene dişlerimin kökleri apse yaptı antibiyotik kullandım yüzüme vurdu çene bölgesi şişti daha sonra iltihabı dışarıya verdi çenemin ucundan patladığında sonra normale döndü derken dişimin siniri olduğunu farkettim kopardığım da kalıyordu şimdi sert bi et beni gibi duruyor ve dokunduğumda açıyor sizce ne yapılmalı

  • Onur Öztürk

   Bence bir diş hekimine vakit kaybetmeden başvurun, yüzünüzün görünüşünü etkileyecek kadar ilerlemiş bir enfeksiyon
   risklidir, buna yol açan diş muhtemelen ilaç kullanımı ile beraber çekilecektir.

 • Aslıhan su

  Merhaba Dişime dolgu yaptırdım ve dolgusu kırıldı. Diş etim şişmeye başladı . Napmam gerekiyor

  • Onur Öztürk

   Merhaba, tekrar diş hekiminize zaman kaybetmeden gitmenizi öneririm.

 • Mehmet can

  Merhaba onur bey benim on dislerim den en sag kosede olan kendiligin den dustu ve tekrar cikmaya basladi ama ilerleyisi cok yavas 2 senede yarisi cikti gibi bu durum normalmidir bu arada yasim 27

  • Onur Öztürk

   Merhaba normal gelmiyor, bir diş hekimine giderek röntgen eşliğinde kontrol ettirmenizi öneririm.

 • Arda Vurucular

  Merhaba 12 yaşındayım suluğumun kapağını açarken alttaki köpek dişim hasar aldı sallanmaya başladı yani biraz elledim sonra biraz daha fazla sallanmaya başladı ne yapabilirim Bidaha çıkarmı çeksem?Yada tedavisi varmı?

  • Onur Öztürk

   Arda merhaba, muhtemelen son süt dişlerinden birisinin sallanmasına yol açtın, o dişin düşecek yerine yenisi çıkacaktır
   ama yine de bu gerçekleşmezse ailenle konuşup diş hekiminize başvurmanızı öneririm.

 • ILGIN

  Dişim sallanıyor ve çekmeye korkuyorum .Gece yatarken yutarım diye de çok korkuyorum sizce yutulan diş herhangi bir rahatsızlığa neden olur mu ? LÜTFEN ACİLLL CEVAPPP

  • Onur Öztürk

   Sevgili İlgin sallanan dişin için vakit kaybetmeden diş hekimine gidersen sana bu konuda yardımcı olacaktır, geçmiş olsun.

 • Sümeyra

  Merhaba lar benim sekiz yaşındaki oğlumun dişinde yertutucu var 6 ayfır.yertutucunun takıldığı diş etinden şişme oldu ne yapmak gerekiyor.Şimdi den teşekkür ederim

  • Onur Öztürk

   Sümeyra hanım yer tutucunun altında diş etinde basit bir besin gömülmesi vb bir sorun da olabilir ya da tutunduğu dişlerden birisinde enfeksiyon da olabilir, diş hekiminize tekrar göstermenizi öneririm.

 • ayse

  Merhaba iki sene once yapilan kopru kaplamanin altindaki disim ozellikle basi sonrasi agri oluyor kaplama altindaki dis hasar gorduyse kaplama sokulmesimi gerek.yada bu durum neden oluyordyr

  • Onur Öztürk

   Ayşe hanım merhaba, öncelikle bu dişin mevcut durumunu röntgenle kontrol etmek gerekir, buna göre gereken bri tedavi varsa eğer o kuronun (kaplamanın) komple çıkartılıp iç kısmın tedavi edilmesi gerekir.

 • Tuana

  Merhabalar. Diş kökü apse yaptı, doktor dişi açtı pansuman yaptı, beş gün sonra tekrar pansuman yaptıktan sonra yanağım ve dış etim çok şişti. Doktora gittim 2 antibiyotik yazdı, bittikten sonra gel dış çekeceğiz dedi. Antibiyotik 4 gün kullandıktan sonra şişlik inmedi ağrı da çoktu, tekrar gittim, dış etimi kesip iltihabı boşaltı. 5 gün daha antibiyotik verdi. Şuan ikinci pansuman yaptıktan sonra 2 haftadan daha fazla zaman geçti, antibiyotik bittiğinde bir hafta geçti şişlik indi, ağrım da yok. Röntgende diş kökü çok sağlam görünmüyor, ama başka doktor dişi kurtarmaya deneyelim dedi ve bir hafta sonra randevu verdi. Ne yapayım sizce, kafam çok karışık, dişimi kurtarmak da istiyorum, kurtarmaya gecekecegim diye korkuyorum.

  • Onur Öztürk

   Merhaba, kanal tedavisi bir dişi kurtarmak için başvurulan en son çaredir ama bu her dişini de kurtarılabileceği anlamına gelmez. Bugün kanal tedavisi (endodonti) teknik ve yöntemleri çok ilerlediği için genellikle ilk önerimiz bunun denenmesi yönünde olur. Tabii ki sizin dişinizi muayene edip görmediğimiz için yorumumun afaki olduğunu göz önünde bulundurarak; eğer imkan varsa dişi kurtarma şansı kullanılarak kanal tedavisi yapılmasını öneririm. Kanal tedavisi konusunda bilmeniz gerekenler, ya da diş hekiminize sormanız gerekenler için şu yazımı da okumanızı öneririm:

   https://www.onurozturk.com/kanal-tedavisi-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/

 • Damla

  Onur hocam dün dolgu yaptırdım iki adet yan yana dillerine ve eve geldiğimden beri damağımda mavi mor bir görüntü var doktorumu arayıp sordum ancak damağımı ısırmış olabileceğimi söyledi.Açıkçası damağımı ısırma ihtimalim ne kadar bilemiyorum ama ısırmadım.Sizce neden olmuş olabilir hocam, anesteziden kaynaklanabilir mi?

  • Onur Öztürk

   Damla hanım merhaba, bunu görmeden yorumlamam doğru olmaz ama dolgu yaparken kullandığımız matriks bandı ismini verdiğimiz bantlar ya da diş etlerine geçici olarak yerleştirdiğimiz özel diş ipleri veya kamalar bu tip renkleşmelere geçici olarak yol açabilir. Bunun yanı sıra kullanılan bonding ajanları da diş eti üzerinde renkleşmelere sebep olabilir ama bunların hepsinin oluşturduğu renkler geçicidir, en fazla bir kaç gün içinde siz diş fırçaladıkça kaybolması gerekir. Devam etmesi durumunda tekrar doktorunuza muayene için başvurmanızı öneririm, iyi günler.

 • Mustafa

  Hocam merhaba.Yaşım 23 . 2 yıllık dolgu olan azı dişimin ucundan küçük bir parça koptu. Ne yapmalıyım? Bir de dolgu ne zaman değiştirilmelidir?

  • Onur Öztürk

   Merhaba , diş hekiminize tekrar göstermenizi tavsiye ederim, eğer ufak bir tamir veya düzeltme ile halledilebiliyorsa hemen yapılmasını öneririm, yok
   daha büyük bri defekt ise yenmilenmesini tavsiye ederim, iyi günler.

 • Aydan

  Onur Bey iyi akşamlar disimizde bulunan dolgunum amalgam dolgu olup olmadığını nasıl anlayabiliri simdiden cok tesekkur ederim tekrar iyi akşamlar

  • Onur Öztürk

   Aydan hanım merhaba, dolgunuz eğer metalik ve siyah renkli ise dolgunuzun amalgam olup olmadığını anlayabilirsiniz.
   Kompozit vb dolgu malzemeleri ise genellikle diş renginde ya da beyaz olurlar, burdan ayırt edebilirsiniz, iyi günler.

 • murat

  Merhaba onur bey Birinci azı dişim kırıldı ve bir parçası hala dişim de ve ben nedense hala gitmedim doktora belli bir aradan sonra tam olarak bilmiyorum süreyi şuan kırık dişim içinde et var nasıl desem 2 ayrı et biri beyaz renkte diğeri ise normal et acaba neden oldu bu hala gitmesem bana ne kadar sorun yaşatır.(yaşım 18)

  • Onur Öztürk

   Rengi beyaza dönen diş etini ya kırılan parça çok bastırdığı için rengini kaybetmiştir ya da enfeksiyon sebebiyle renkleşmiştir,
   her iki durumda da acil olarak diş hekimine gitmenizi öneririm.

 • m. uludağ

  Merhaba. Benim sol üst yirmilik dişim ve yanındaki dişim çekilmişti. Yaklaşık 2 yıl oldu. Ona bağlı olarak sol alttaki 2 dişim büyümüş.yandakilerle farklı kotta.yeni farkettim. Bi sorun olur mu acaba.

  • Onur Öztürk

   Merhaba, evet sorun olabilir o dişlerin ara yüzleri temizlenmesi zor hale geldiği için çürük vb durumlar ile karşılaşabilirsiniz,
   önerim kontrol ettirmeniz olur.

 • Zeynep Başaran

  Merhaba doktor bey dişimin içinde ki yumusak doku ortaya çıktı . Çok acıyor ama kanama yok asitli bir yiyecek yediğimde aşırı ağrıyor. Tuz deydğinde ağrıdan duramıyorum nasıl bir yol izlemelyim .

  • Onur Öztürk

   Muhtemelen dişinizdeki çürüğün içine giren diş etinizin ortaya çıktığı bir polip hissediyorsunuz, vakit kaybetmeden diş hekimine başvurmanızı öneririm.

 • Aydan

  Onur Bey iyi akşamlar diliyorum merhabalar diş ipini her gün mü kullanmalıyız 2 güne bir mi kullanalım

 • Şenay

  Dişimin yarısı yok ve disim curuk agrimiyor ama aciyo korkuyorum disciye gitmekdende ne yapmam lazım.

  • Onur Öztürk

   Şenay hanım bu kadar madde kaybına uğrayan bir dişiniz şu an için sizi ciddi bir problemle diş hekimine taşımıyorsa bile kesinlikle zaman kaybetmeden tedavi için başvurmanızı tavsiye ederim, çünkü şu anda eğer bir şans varsa bile ilerde dişiniz biraz daha çürür vb bir sıkıntı olursa direkt çekime gidebilir.

 • Talha

  İyi geceler Onur abi ben bundan bir yıl önce falan kanal tedavisi yaptırdım ve şimdilerde o yaptırdığım dişim hafiften siyahlaşmış çürümeye benziyor ama hafif sizce bir sıkıntı olabilir mi ? Teşekkürler.

  • Onur Öztürk

   Talha merhaba, kanal tedavisi gören dişler koyulaşırlar zamanla, yine de bunun normal olup olmadığına emin olmak için diş hekimine başvurarak bir röntgen eşliğinde kontrol ettirmen iyi olabilir.

 • Can

  Öncelikle merhaba 17 yaşındayım 3 veya 4 ay önce tel takıldı. Her yemekten sonra yani günde en az 3 defa dişimi fırçalamama rağmen ağzım kokuyor. Buna bir çare varmı varsa nedir? Şimdiden teşekkürler (:

  • Onur Öztürk

   Can merhaba , diş fırçalama sürenin 2-3 dakikanın altında olmamasına dikkat et. Ara yüz fırçası kullanabilirsin ve ağız gargarası, bunlar ağız kokunun rahatlamasını sağlar.

 • Hasan

  çok faydalı bir yazı olmuş. bu yazı sayesinde sorunumun perikoronit olduğu öğrendim. emeği geçenlerin emeğine sağlık.

  • Onur Öztürk

   Teşekkürler

 • Funda

  Merhaba onur bey
  27 yaşındayım bu hayatta dişten yana hiç şansim olmadı ilk dişimi 6 yasinda çekmek zorunda kaldim inci gibi dişlerim var temizliğede ozen gosteren biriyimdir toplamda 4 dis eksigim var sag ust 2 azi disim implantlıdir simdi benim bircok sikintim var gibi duruyor ama doktor gezmekten usandim biktim benim hikayem biraz uzun ben dişlerim hepsi dolguludur yaklasik 5 6 senelik dolgular cok memnundum implantimdanda cok memnundum oda 5 senelik ama gecen yaz 1 misir tanesi yuzunden hayatim cehennem gibi oldu sag alt arka dislerimden birine denk geldi agri seruven basladi dr gittim sorun yok dedi ama cigneme yaptigimda agri oluyordu dr ilk dişin koke daha yakin oldugunu soylerek tekrar dolgu yapti 2 hafta sonra tekrar agri yapti yine gittim ayni dise kanal yapti 2 ay rahatladim simdi hem kanalli dis sag ve sol hem ust dislerim agri var gece gunduz hic bitmeyen sabit ordan oraya ziplayan bir agri var kbb ye gidiyrm gitmedigim dr kalmadi yok diyolar bisey implant olan taraf surekli kasılıyor kopek disi denen dis sapasaglam cok agriyor dişlerimin uzerine kuvvet yukleyemiyorum kesinlikle soguk sicak birsey icemeiyorum tum dislerim zonklarcasina agriyor benim durumum nedir implantlarim kemigimimi eritiyor dr benden gizliyormu bilmiyorum bana psikolojin bozulmus diyor ama sag tarafimi birbirine degdirince agriyor benim sorunum nedir allah askina siz bir cozum yolu soyleyin cok sıkıldım 60 kilodan 50 kiloya dustum ekmek yemeyi unuttum cigneyemiyorum hemen agriyolar

 • Osman

  Merhabalar, benim dış kökünden gelen anlık ağrılarım oluyor. 1 buçuk sene önce hafif düzeyde olmuştu yumuşak şeyler yedigimde sağ alt tarafta ağrı oluyordu. Doktora gittim dişlerin sağlam hiç bir sorunun yok geçicidir dedi. 2 haftalik bir sürede kendi kendine geçti. Şu an da dahil 2 aydır anlık ağrılar başladı. İlk başta peynir gibi yumuşak şeyler oraya gelince ağrı yapiyordu. 4 farklı dişçiye gittim disislerin sağlam hiçbir sorunun yok rontgende temiz .. belki dönemseldir geçer dediler. Şimdi daha da arttı ağzımdaki tükürük oraya geldiği anda felaket bir ağrı oluşuyor dişin dibinden geldiğini net bir şekilde hissediyorum. Son 3 gündür dilimi tampon olarak kullandim o bölgeye tükürük gelmesini engellemeye çalışıyorum. Yemek bile yiyemiyorum zorlayan zorlaya pipetle pure haline getirilmis şeyleri direk yutuyorum. Sağ alt bölgede ne bi şişme ne bir cürük var dış eti çekilmeside yok.. 2 ay da 4 kilo verdim . Ne yapacağımı bilemiyorum.

  • Onur Öztürk

   Osman merhabai şiddetli diş hassasiyeti yaşıyor olabilirsin, buna yönelik bir tedavi yolu izlenebilir belki, tekrar danışmanı tavsiye ederim.

 • Nadide

  Merhaba Onur bey, üst ön iki dişimde dikey diş etine doğru çatlaklar oluştu. Ve ağrılar da var ayrıyeten bu çatlaklar sebebiyle diş doktoruna gittim ve hiçbir şeyimin olmadığını dişlerimin sağlıklı olduğunu söyledi. Ağzımı açınca en ufak esinti de sızlıyor dişlerim zaman zaman da öne doğru bir şey değdirince kopuyor gibi ağrıyor hafif de hareket ediyor gibi ama dokunmamaya çalışıyorum. Bu çatlaklar nasıl önlenebilir ön dişler olduğu için de çok kaygılıyım kaybetmekten çok korkuyorum. Yani benim gibi bu durumda olan hastalara ne yapıyorsunuz lamine dolgu vs cevaplarsanız müteşekkir olurum.

  • Onur Öztürk

   Merhaba Nadide hanım, yapısal olarak dilerde bazen çatlaklar oluşabilir, bunlar fiziksel olarak dolgu yapılacak kıvamnda bir madde kaybı veya kırık olarak değerlendirebileceğimiz durumlar değilse bu durumda diş hassasiyeti için önlem alabiliriz. Diş hassasiyeti için bir diş macunu kullanmanız dişlerinizi rahatlatabilir. Ayrıca diş hassasiyeti için yazdığım şu yazıdan bilgi alabilirsiniz:

   https://www.onurozturk.com/dis-hassasiyeti-nasil-gecer/

 • Hüseyin ışık

  ACİL. 2 yaşındaki çocuğum düştü ve dişi arkaya doğru yatık oldu dişin bağlı bulunduğu dokuya zarar verip arkaya doğru iyice yatmış. Doktorlar buna ne yapabilir acaba.?

 • Tuba

  Merhaba alt çeneed en arkadaki dişimin diş eti dişimden ayrılmıs durumda sancı yapıyor yemek yıyemıyorum sebebi ne olabılır

  • Onur Öztürk

   Tuba hanım merhaba, 20’lik dişiniz çıkıyor olabilir, bir dişhekiminize giderseniz o diş etinizi rahatlatıp sonrasında da 20’lik dişinizi çekecek şekilde program yapabilir, iyi günler.

 • Songül

  Merhaba onur bey. Korkudan cektiremedim curuk disim var. Senelerdir duruyo. Yeni yeni agrimaya basladi. Ete girdi resmen sipsiyah oldu. Ve soguk hassasiyetinde hemen agriyo. Siddetli bir sekilde. Sizce doktor normal bir sekilde ceker mi? Birde ben dolgu yaptirdim 2 tane pespese aradan 6 ay gecti disimin arasi kirildi. Ne yapmam gerekir? Doktor ne yapar?

  • Onur Öztürk

   Songül hanım merhaba, görmeden yapacağım yorumlar sağlıklı olmaz ama mutlaka röntgen eşliğinde değerlendirmek gerekir. Öncelikle dişetinizin altında kalan kökün uzaklaştırılmasına öncelik verin, enfeksiyon yaparsa daha zorlu bir süreç sizi bekleyebilir. Kırılan dolgularınız ise tercihen öncelikle tamir edilebilir ama eğer yük taşımada sorun yaşanacağı düşünülüyorsa porselen dolgu ya da kuron kaplama yaptırmayı önerebilir doktorunuz, buna yönelmenizi öneririm.

 • buğra

  Merhabalar benim sol alt 1. azı dişim kırık, içi oyuk ve çürüğü var. Kötü nefes problemim ve seyrek olarak korkunç ağrılarım var ve içini görebiliyorum, bir parçası daha kırıldı 2mm’lik. Yaşım 16, çektirirsem yeni diş çıkar mı? Ağrı kesici (parasetamol) kullandım geçici olarak. Bir yerde okuduğuma göre 8-9 yıl içinde yeni azı diş gelebiliyormuş bünyeye bağlı olarak, ancak pek bir umudum yok. Vitamin eksikliğinden ligone kullanıyorum.

  • buğra

   Konu dışında ama; böyle bir doğum günü hediyesi olmaz artık hediye değil ceza gibi resmen.

  • Onur Öztürk

   Merhaba, dişinin durumunun tam olarak değerlendirilmesi için diş hekimine başvurmanı öneririm. Dişindeki kırık tedavi edilmez gibiyse dişin çekilir fakat çekilen dişin yerine yenisi gelmez maalesef , okuduğun bilgi muhtemelen çekilen süt dişi yerine ana dişinin gelmesi olabilir, insanlarda maalesef köpek balıkları gibi kaybettiğimiz dişin yerine yenisi gelmez. En muhtemel çözüm implant yerleştirilmesi olabilir. Kendi sağlam dişlerini kaybetmemen için önerim onlara iyi bakıp, sahip çıkman olur.

 • Gizem

  Merhaba Onur bey
  19 yaşındayım dişim travma sonrası sallanmaya başladı doktorumdan bilgi aldım eğer dişiniz travma sonrası sallandı ise 1 veya 2 hafta içinde düzelme gösterir dedi bende düzelmeye destek amaçlı doğal elma sirkesi ile gargara yapıyorum, sizce dişim travma sonra 1-2 hafta içinde düzelir mi?

  • Onur Öztürk

   Gizem hanım geçmiş olsun, travma sonrası hareket hissi bir süre olur, iyileşip iyileşmeyeceğini muayene etmeden anlayamayız hatta röntgen de çekmek gerekir. Eğer hareket azalır ve şikayetiniz olmazsa iyi olduğunu düşünebiliriz. Sirkenin işe yarayacağını düşünmüyorum, ağız bakımınızı aksatayın.

 • Oguz

  Hocam mrb.
  Benim sag arkadan ikinci disim curuktu bi sorun olmuyordu gecen yil bu aylarda yan taraftan biraz kirildi agri kanama yapmaya basladi doktora gitmedim halende gidemiyorum suan kanama yok arada bir agri ve sizi yapiyor yalniz yedigim yemekten kucuk bi parca oraya degdigi an veya dilimle dokundugum gibi pois bi koku ayni zaman da dilimi uyusturan igrenc bi tad veriyor dis etimde de o zamandan beri kucuk bi sisiklik var son iki haftadir da basim agriyor sizce sorun buyuk mu lutfen acil cevap verin

  • Onur Öztürk

   Oğuz merhaba, öncelikle geçmiş olsun, mevcut durum maalesef dişinin acil tedavi edilmesi gerektiğini gösteriyor, bunu ertelememeni öneririm, bahsettiğin şişlik de bir enfeksiyon olabilir bunlar zamanla başka sorunlara da yol açarlar, zaman kaybetmeden bir diş hekimine giderek o dişine tedaviye başlanılmasını tavsiye ederim.

 • SedaK

  Hocam mrb ben ondeki iki disime zirkonyum kaplama yaptirdim ama dis etlerimde morarma var.Doktoruma soyledigimsde dis eti baski yapmistir felan dedi ama. Benim 7 yasimdayken dislerime tas gelmesi sonucu sinirleri felan alinmisti hocam simdi bitane kalici disim bu zirkonyumdan sonra sanki bana sallaniyomus gibi geliyo. Bu sallanti hissinin damaga baski yapan etle bi alakasi varmidir. Gercekten korkuyorum kalici disim dusecek diye doktruma demistim benim dislerim bana sallaniyo gibi geliyo diye ama o dusmez onu tutan cok kok felan var demisti. Hocam bu damakta baski hissiyse eger belli bi sure sonra gecer mi bide disimin alt damaklari surekli sis gibi hocam cevabiniz bekliyorum tesekkurler.

  • Onur Öztürk

   Seda hanım şişlik hissi için muayene olmanız ve röntgenle köklerin kontrol edilmesi gerekir. Diş etlerinize proteziniz baskı yapıyorsa bu da diş etlerinde rahatsızlık yaratabilir.

 • Ali

  Merhaba diş kaplamam ilk günden kırıldı ne yapmalıyım?

  • Onur Öztürk

   Tekrar diş hekiminize giderek kırılan porseleninizi göstermeniz gerekir, bir kapanış problemi ya da üretim hatası olabilir.

 • emre

  hocam merhaba dişçiye gittim 6 kanal tedavisi 2 dolgu 1 estetik dolgu yaşım 18 sizce uygun mudur yada başka tedavisi varmı dişerim çürük ve kırık

  • Onur Öztürk

   Emre merhaba, eğer dişlerinde bu problemler varsa uygundur tabii ki ama tedavi planlaması için görmeden yorum yapamayız.

 • Yaşar

  Merhabalar
  ben 18 yaşındayım altta en sağdaki azı dişimin eti çekilmeye başladı ve dişin yanındaki diş etinin altında sanki yeni bir diş çıkıyormuş gibi sivri bi çıkıntı oluştu sizce nedir en kısa zamanda bir diş hekimine gideceğim fakat yine de sizden bilgi almak istiyorum

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Yaşar merhaba, çekilen diş etinin altındaki kök yüzeyi olabilir ama bunu görmeden yorumlamak zor olur, diş hekimine muayene ettirmeni öneririm.

 • Basak

  Merhaba, sol ust kucuk azi disimde yaklasik iki yildir suren, bir hafta boyunca araliksiz agri ve baski hissiyatina sebep olan ancak sonra 3-4 ay boyunca hicbir sorun yasatmayan ancak sonra tekrar devam eden agrim var. Doktora gidiyorum o disimde bir sorun bulamiyorlar. Yanlarindaki iki dise kanal tedavisi yapildi ancak agrim hala duzenli araliklarla oluyor ve hicbir agri kesici etki etmiyor. Antibiyotik de kullandim apse ihtimaline karsin doktor tavsiyesi ile ancak o bile gecirmedi. Bu neden olabilir acaba gercekten merak ediyorum sebebini?

  • Onur Öztürk

   Merhaba, röntgen eşliğinde bir çene cerrahı ve bir endodontist (kanal tedavisi) uzmanına danışabilirsiniz, sorun dişlerde değilse belki nevralji ismini verdiğimiz bir sinir ağrısı olabilir, bunun için de nörolojiye başvurmanız gerekebilir.

 • Semra

  İyi akşamlar hocam 6 yaşında ki oğlumun üst ön kalıcı dişi çıkmaya başladı fakat çok acıyor hiç elletmiyor fırçalarken hafif dokunuşlarla fırçalıyoruz birde süt dişi düşeceği zaman diş eti sarkmıştı yani dişi sarkan et tutuyordu doktora gittik gazlı bezle tutup kırt diye bi sesle çıkardı.diş etinde herhangi bi kızarıklık yok sizce bu acı hassasiyeti normal mi ?kanında crp wbc yüksek çıkıyor.

  • Onur Öztürk

   Semra hanım süren dişe bağlı diş eti üstündeki hassasiyetin normal olduğunu blmeniz gerekir ama crp vb değerlerin yüksek olmasının diş ile ilişkisinin olup olmadığı ancak detaylı muayene ve röntgen eşliğinde değerlendirilebilir, iyi günler.

 • İlker

  Merhaba hocam. Dün diş etimin içerisine plastik ufak ölçekte bir kürdan kaçtı. Epey bir kanama oldu ancak çıkartmak neredeyse imkansız gibi iki sağlam dişin içerisinde tam olarak hafif ağrısı oluyor ara sıra. Bunun için Devlet destekli diş hekimine gitsem bir şey yapılabilir mi yoksa Özel için mi başvurmam gereklidir. Yardımlarınızı bekliyorum.

  • Onur Öztürk

   İlker bey geçmiş olsun, herhangi bir diş hekimi diş etinize batan kürdan için yardımcı olacaktır, bu tip bir acil diş tedavisi için devlet hastanesi ya da özel fark etmez, iyi günler.

 • Beyza Duman

  Merhaba. Ben 12 yaşındayım. 1. Azı dişim çok iltihaplandığı ve aşırı ağrı yaptığı için bir sağlık ocağından diş antibiyotiği aldık. Kullandım,ağrılarım çok az hafifledi ve iltihabım geçmedi. 2. Kez yine aynısını yaptık. 3. Kez bir dişçiye gittik. Azı dişim çürüdüğü için 1 senedir dolgu vardı dişimde. Dişçi dolgunun baskı yaptığını,dişimin kök ucunun kapandığını ve bunun yüzünden 2. Azı dişimin çıkamadığını söyledi. Kanal tedavisi bile imkansız olabilir dediler. Sizce dişime ne olur?

  • Onur Öztürk

   Beyza geçmiş olsun, sana önerilen tedavi ne ise onu dinlemeni öneririm.

 • ezgi

  merhaba dişim çürük olduğu için kırıldı fakat çektiremedim korktuğum için. uzun süredir ara ara kanıyordu. şu an kanaması yok herhangi bir ağrısıda fakat çürük dişin ortasında et parçası çıktı cok korkuyorum. çıkan et parçasının tedavisi nasıl olur alınmasımı gerekiyo dişim zaten çekilecek tedavisi yoktu.

  • Onur Öztürk

   Merhaba dişinizin içinde (ortasında) et parçası çıkması değil de alttaki dokunun büyümesi diyebiliriz ona, diş çekiminiz yapılırken zaten temizlenir, eğer farklı bir durumsa diş hekiminiz değerlendirecektir, iyi günler.

 • Merve

  Mrb üstteki ön iki dişimin ortası çürümüş gittikçe çürür mü tedavisi var mı

  • Onur Öztürk

   Merve merhaba, evet diş çürüğü muhtemelen büyümeye devam edecektir, dişin için de daha kötü hale gelecektir, zaman kaybetmeden dolgu vb tedavi ettirmeni öneririm.

 • Selcen

  Merhaba. Pazartesi günü sol üstten 8 numaralı kanal dolgulu dişim çekildi. Ve şu an perşembe sabahı. Çekildiği günden beri ağrıyor dişi üç parça hâlinde almıştı doktor. Dilime batan bir şeyler olduğunu fark ettim. Elimle çekim boşluğunu kontrol ettim. 7 numaralı azı dişin yanında kalan parça olduğunu gördüm ve işin ilginci parçayı bir miktar zorlama ile aldım. Fakat o bölgede damağım şiş ve hâlâ ağrıyor, içerde yine ufak kemik parçası var gibi de geliyor dilime batan net bir şey de olmasa . Ne yapmalıyım hocam ? Bu durum nedir ? Kendi kendine düzelir mi ? O parça çıkan dişin kalıntısı mı yoksa çene kemiği mi ?

  • Onur Öztürk

   Selcen merhaba bazen diş çekimleri sonrası ,diş çekilen bölgede sökestr ismini verdiğimiz ufak ölü kemik dokuları kalabilir, bunlarda diline hafif bir batma veya rahatsızlık verebilir, genelde kendiliğinden geçer ama yine de emin olmak için diş hekimine başvurabilirsin. Hızlı iyileşmesi için de elin temizken hafif bir şekilde o sivriliğin olduğu yere baskı uygulayabilirsin.

 • Emine ozen

  Merhaba hocam benim dolgum düştü ve aradan 1 sene gecti. İçinden dışarı et çıktı. Şuanda ağrı yapıyor. Sigortaya gittiğimde yapmak istemedi eti çevirerek aldıklarını söyledi. Özelde direk kesiyolarmis bir aletle. Ne yapmam lazım bunla ilgili

  • Onur Öztürk

   Merhaba, görmeden yorum yapamam ama dişinizin tekrar tedavi edilmesi gerekir, devlet ya da özel vakit kaybetmemeniz faydalı olur.

 • nagehan kurt

  merhaba onur bey, benim diş eti kanamam vardı ve de sol tarafımla yemek yerken vs. sızlamalar oluyordu.diş etinde bi sıkıntı olduğunu söylediler ve periodontoloji bölümüne yönlendirdiler. oradaki doktor dış macunu kullanmanın zararlı olduğunu, dişleri aşındırdığını ve dişlerime çok sert davrandığımı söyledi. bunun için bi diş fırçası önerdi ve diş ipi kullanmamın yararlı olacağını söyledi. ben doktorun söylediklerini aldım 2 gündür kullanıyorum ancak dış fırçasının ince kılları dış ekimin aralarını temizlerken acı oluyor ve diş ipini kullanırken dişimin arasında kaldı, bastırınca sızlama yapıyor, acıyor. ayrıyetten yandaki dişlerimide sıkıştırmış gibi hissediyorum. sizce ne yapmalıyım?

  • Onur Öztürk

   Nagehan merhaba, muhtemelen diş etlerin ve dişler diş etinin birleşim yerleri çok tahrip olduğu için sana çok yumuşak fırça ve arayiz bakımı önermişler ayrıca da aşındırıcı diş macunu kullanmamanı istemiş olabilirler.
   Tamamen diş macunu kullanılmamasını ben önermiyorum ama diş minelerinde aşınmalar oluşuyorsa bu durumda aşındırma özelliği düşük (RDA değeri normalde 70 ve üstüdür, bunun daha altında değeri olan bir diş macunu daha az aşındırır ve diş minesini korur)
   bir diş macunu ile hem temizliğini tam yapmanı hem de diş mineni korumanı öneririm. Marka olarak da Sensodyne Pronamel tercih edebilirsin. Tabii ki bu konuda başka özel bir durumun olabilir bunu muayene etmeden bilme şansım olamaz, doktoruna danışmanı yine de öneririm.

   Dişlerinin bakımında yaşadığın zorluklar ise muhtemelen alışık olmadığın bir şekilde temizliği içerdiği için sıkıntı yaşıyor olabilirsin ama yapmaya çalıştığın diş fırçalama ve arayüz bakımı doğru olan yöntem gibi duruyor. Tavsiyem önerilen ürünleri de alarak
   dişhekimine gitmen ve sana öğreteceği bakım şekliyle beraber süreci devam ettirmen olur. Kesinlikle doğru bakım alışkanlığından vazgeçip, zarar verdiğin şekle ise dönmemeye çalış.

 • Gizem

  Benim azı dişimde çürük vardı dolgu yapıldı bir süre önce ancak son iki gündür ara ara çok düşük seviyede de olda agrı yapıyor neden olabilir

  • Onur Öztürk

   Diş dolgusu sonrası ağrı ve hassasiyet bir süre devam edebilir normaldir, ilerlerse doktorunuza tekrar danışmanızı öneririm.

 • Mustafa

  Diş etimin içine sert kuruyemiş parcaları girdi. Rahatsız ediyor ve çok hafif agrı yapiyor. Kurdanla ve diş ipiyle çıkmadı. Parçalar zamanla cıkar mı? Parçaları nasıl çıkartabilirim?

  • Onur Öztürk

   Mustafa bey merhaba, geçmiş olsun, mekanik olarak diş fırçası – diş ipi ve çok önermesek de kürdan ile çıkartamıyorsanız diş arasında giren çerez parçalarını, bu durumda zaman kaybetmeden diş hekiminize ya da bir hastane veya polikliniğin diş bölümüne acil giderek bir diş hekiminden yardım isteyebilirsiniz. Zamanla kendi kendine çıkabilir tabii ki ama rahatsızlık vermemesi ya da çıkmaması durumunda diş eti sorunları yaşamamanız için yine de diş hekimine başvurmanızı öneririm.

 • mert

  merhabalar benim dişim intihap yapmıştı çektirdim çektirdikden 6 ay sonra çektirdiğim diş etimde çökme meydana geldi sizce bu normal mi ? yoksa tedavi mi olmam lazım azı dişime yakın olan dişti saygılarımla

  • Onur Öztürk

   Mert merhaba, diş çekimlerinden sonra çekim yerlerinde bir miktar çökme olur ama bunun aşırı olduğunu düşünüyorsan doktoruna tekrar danışmanı öneririm, geçmiş olsun.

 • Can

  Sol alt altıncı dişim kanal tedaviliydi ancak 5 sene sonra güçsüzleşerek geçen gün fındık ısırmamla iç taraftan diş eti kökünden dikey olarak kırıldı. dişin üst kısmı tamamen var ön ve dış kısmı da. Sadece iç kısmı diş etinin altından yukarı doğru kırıldı. Diş hekimim doldurulması zor diyor. Benim merak ettiğim porselen dolgu bu dişe bi şekilde tutturulmaya çalışılırsa dişin hassasiyeti azalır mı? Yani ilerde yine bir kırıkla karşılaşır mıyım? Bunların dışında zaten kanallı bir dişe kaplama yapılabilir mi? Kaplama olduğunda yine kırılma vesaire geciktirilebilir mi? Yukarıda dişin köküne çivi koyup kaplama yapıldığından bahsetmişsiniz bu diş çürüklerini kırılganlığı ne derece korur? Ömrü ne kadar olur? Ağzımda azı dişi kalmadı da bu yüzden soruyorum

  • Onur Öztürk

   Can bey merhaba, maalesef görmediğim bir durum için doğrudan yorum yapmam yanlış olur. Genel olarak az diş desteği kalmış dişlerde porselen dolgu veya dişin köküne fiber post / pivo yerleştirilerek diş tekrar kullanılabilir hale getirilebilir.Sizin yaşadığınız gibi diş kırıklarında maalesef kırık hattı diş kökünün altına doğru derin ilerliyorsa bu durumda o kırığı kurtarmak kolay olmayabilir ayrıca kalan diş dokunuz çiğneme kuvvetlerini karşılamak ya da post yerleştirmek için yeterli olmayabilir, ferrule efekt ismini verdiğimiz bir tutuculuk kavramı dişin kuvvet karşısındaki taşıyıcılığını belirler. Bu her dişte yeterli olmayabilir bu durumda da çiğneyici dişlerde farklı tedavi seçenekleri düşünülebilir. Porselen dolgular hakkında genel bilgi almak için:

   https://www.onurozturk.com/porselen-dolgu/

   okuyabilirsiniz.

 • Mira

  Merhaba hocam. Ben diş telimi taktıralı 2 gün oldu. Şimdilik üst dişlerime takıldı alt diş telim 1 ay sonra takılacak. Diş teli için 4 dişim çekilecekti. 2 si çekildi ve o boşluklara arkadaki dişlerimin gelmemesi için ağzıma bir aparey taktılar. Yani damağımda bir tel var diş telimle birlikte. O damağımdaki tel yüzünden dilim kanadı. Yemek yiyemiyorum, konuşamıyorum. Doktorumla durumumu paylaştım. Normaldir dedi. Sizce hocam? Bana fikir verebilir misiniz? Bir de şey arayüz fırçasını eğer dişlerimde artık kalmamışsa kullanmak zorunda değilim. Öyle değil mi?

  • Onur Öztürk

   Mira ortodontik tedavide ilk işlemlerde adaptasyona bağlı bu tip durumlar olur, mum gibi bazı apareylerle dilin alışana kadar ortodontik apareylerin diline zarar vermesi engellenebilir. Arayüz fırçasını sürekli kullanman gerekir, kullandığında diş fırçasının temizlemediği birçok artığın geldiğini fark edersin zaten.

 • İzel

  Hocam merhaba. Dişlerime tel taktırdım ve ikinci ayında doktorum diş taşlarımı tekrardan temizledi. Öndeki dişimin arka tarafı sabaha kadar aralıksız kanadı ve hala da kanıyor. Ne yapmam lazım? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Onur Öztürk

   Diş etiniz tahriş olmuş olabilir, birkaç gün ılık tuzlu su ile çalkalayabilirsiniz, rahatsızlığınız geçmezse tekrar doktorunuza danışabilirsiniz.

 • Onur Öztürk

  Soruna cevap verdim ama yoğun bir tempo dışında kalan vakitlerimde insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum, önceliğiniz dişhekiminize danışmak olmalı

 • deniz

  merhabalar dişimın içinde parçalar düştü ve dilimi kesiyor dişim mi kırılıyor çürük yok diye bilyorum dilimi degdirdigmde parçalar geliyor

  • Onur Öztürk

   Dişinize dolgu yapmak gerekebilir, diş hekimine gitmenizi tavsiye ederim.

 • Canan

  Hocam merhaba. Ön alt dişimin bir tanesinde dişeti çekilmesi vardı. Pazartesi sdg ameliyati oldum. Damağıma dikiş atılmadı pat yerleştirildi. Aklıma takılan greft uygulanan bölgenin bi tarafı sarı renkte greft beyazımsı bi tarafi sarıya dönük damağımin yan tarafi beyaz. Bunlar normal mi. O bölgede çapraz dikişte var ve çene kısmım şiş durumda. Pazartesi dikişlerim ve pat alınacak. Enfeksiyon iltihap gibi bir şey değildir demi hocam o renkler.

  • Onur Öztürk

   Canan merhaba, öncelikle geçmiş olsun, yumuşak doku ameliyatlarında diş eti ve damaklarda yapılan işlemlerden sonra doku iyileşirken farklı renklere bürünebilir. Yine de doktoruna göstermeni tavsiye ederim.

 • burcin

  hocam meraba benim ust dislerimde sabah kalkiynca beyaz beyaz lekeler oluyo sonra gecio ama sabah tekrar oluyo nedeni nedir onemli niseymi son 2gundur olmaya basladi

  • Onur Öztürk

   Merhaba, eğer ağzınızdaki lekeler geçmezse doktorunuza göstermeniz gerekir, görmeden yorumlayamayız.

 • Senem

  Merhaba,
  Benim 1 haftadir sol ust dislerimde agrilar oluyor once ön disimde basladi sirasiyla arka tarafa dogru ilerledi agrı devamli olarak degisiyordu agrili diş artık butun sol tarafım agriyor bugun dis hekimime gittim film cekti iltihap, curuk, dis cekilmesi yok muayene sirasinda agrimiyordu ama sebebini bulamadi problem neyse gecti herhalde diye dusunduk ama gecesi yine basladi,
  En ufak dokunusumda tepki veriyorlar ne yapmaliyim sizce yardimci olabilir misiniz ?

  • Onur Öztürk

   Senem hanım merhaba, bu tip durumlar maalesef muayane etmeden teşhis edilemez. Röntgen eşliğinde başka bir doktora daha danışabilirsiniz, ayrıca bazen aşırı diş sıkma, soğuk algınlığı vb baş boyun bölgesini etkileyen rahatsızlıklar dişlere ve diş etlerine yansıyabilir. Ayrıca yansıyan ağrı diş hekimliğinde sık görülen bir durumdur. Şimdiden geçmiş olsun.

 • Serkan

  Selam aleyküm onur hocam sağ üst dişim çok ağrıyor ama sallanma yok sadece ağrı var çürümüş dişim ama az bişey çürük ağrı yapıyor dediğim gibi dişim sallanmıyor nasıl çektirebilirim onur hocam Allah rızası için yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Onur Öztürk

   Serkan merhaba ağrı yapan diş hemen çekilmez, çürük dişin dolgu veya kanal tedavisi yapılabilir eğer kurtarılamazsa çekilmesi gerekir, geçmiş olsun.

 • Tarık

  Hocam şimdiden tşk ederim cevabınız için. Dişfilmin de ve diş emarında 3 boyutlu çekim yaptırdım. Fakat arka dişlerimde problemler var film lerde gözükmüyo bu mümkünmüdür. Dişlerin yüzeyinde ve etin üstünde olan kısımlarında bişe yok. Filmlerden de cürük olduğu belli olmıyor fakat arka dişlerimde cep denen boşluklar var. Ve bu dişlerde etin altında kalan saçma sapan yerlerinde çürükler var. Bunları tespit etmek etleri kaldırıp bakmaktan başka yoku yok der dişcimiz. Bu çağda inanasım gelmedi sizin fikrinizi almak isterim. Başka bir çözümünüz varda muayeneye de gelmek isterim. İyi çalışmalar…

  • Onur Öztürk

   Tarık merhaba, mr normalde rutin diş tedavileri için alınan bir görüntü değildir, panoramik ya da bilgisayarlı tomografi olabilir
   ama diş çürüklerini panoramik ya da daha ufak olan periapikal röntgenler gösterir, bazı derin diş taşı oluşumları için diş etlerinin altına müdehale etmek gerkebilir, anlattıklarından anladığım bu kadar maalesef. Çünkü röntgenle diş çürüğü tespit edilebilir.

 • Halis Emre

  Merhaba öncelikle bugün kofte yerkenken sert beyaz birşey çıktı (tabiki tabağa tukurdugumde fark ettim) yemeye devam ettim bu sefer beni ağlatan bir ağrı geldi sonra neyse dedim akşam yemeği yerken gine disim ağrıdı bu sefer anneme dedim ki anne disime bak dedim annem çürümüş dedi bide kardeşime sordum oda dedi ki disinde siyahlik var dedi bende fotosunu çek dedim o dışımde hem oyu gun hemde siyahligin olduğunu fark ettim ve evde olan parolu içtim ağrısı geçti ama hala yemek yerken ağrıyor ne yapmalıyım lütfen yardım edin . (13 yaşındayım on disim kırıkdı dolgu yaptırdım oda kırıldı bidaha yaptırdım bugün on disimin arası ayrıntı orayıda dolguyla kapattirdim.)

  • Onur Öztürk

   Emre merhaba, dişin çürükten dolayı kırılmış olabilir, zaman kaybetmeden diş hekimine giderek tüm dolgularını yaptırman, tekrar elden geçirtmen olur.

 • Bahar

  Hocam merhaba benim 2 senedir arka dip dislerim agriyor ve hem alt 4tane hem üst 4tane soldada 4 4 toplam 16 disimde agriyor sallaniyor hava aliyor napmam lazim cok korkuyorum dis cektirmekten ????bide 3tane 20lik disim cikti

  • Onur Öztürk

   Bahar merhaba, diş eti hastalığın olabilir ama böyle bir durumda internetten cevap aramak yerine acilen diş hekimine görünmeni öneririm.

 • Kazım

  Yengemin alt diş etinde 2 gun önce cikan siyahlasma var.ust diş etlerinde beyazlaşma var ama bu eski.ne yapmamız gerekir ve sebebi nedir teşekkürler ıyi çalışmalar onur bey

  • Onur Öztürk

   Merhaba, mevcut renklenme eğer bir hafta içinde geçmezse bir diş hekimine acil başvurarak değerlendirtmeniz gerekir.

 • Beyza

  Alt ön dislerimin arkasında küçük bi boşluk çıktı ne oldu anlamadım dilim değiyor rahatsız oluyorum

  • Onur Öztürk

   Diş etiniz çekilmiş olabilir, tavsiyem diş hekiminize giderek diş etinizi kontrol ettirmeniz röntgen eşliğinde muayene ettirmeniz olur.

 • Metin

  Merhaba. İki dişimde sıkıntılı. Yalnız ağrı yok, üst dişim yeni çürümesi veya az bi çürük varken çürüğün ilerlemesi. Alt dişimde ise içi et dolu, sadece kök ve kenarları. Bazen hafif böyle acı hisseder gibi oluyor üst dişim. Bunlara ne yapılabilir, çektirmek istemiyorum, özellikle üst dişim için. Teşekkürler.

  • Onur Öztürk

   Metin merhaba, anlattıklarına göre üst dişine dolgu yapılabilir alt dişininse fazla beklenmeden çekilmesi gerekir.

   • Metin

    Yalnız alt diş çekilirse yanı boş, orda koca bi boşluk olacak. Bu durum nasıl değerlendirilir.

    • Onur Öztürk

     Metin bey, eksik dişler için en ideal çözüm boş bölgeye implant yapılmasıdır

 • Fatma Zehra

  Dişlerimde tel var ve 3 güne yakındır sol tarafın en arkasındaki diş etim şiş baloncuk şeklinde nasıl geçirebilirim doktor randevuma 1 ay var

  • Onur Öztürk

   Fatma hanım merhaba, takılan tel bir yerde diş etinize baskı yapmış olabilir, eğer geçmiyorsa zaman kaybetmeden doktorunuza başvıurmanızı öneririm.

 • Elif

  Merhaba, 24 yaşındayım 2 ay önce sol alt çeneme bir tane implant yapıldı, bir hafta önce de kalıcı vidalı porselen dişim takıldı. Fakat porselen dişin takıldığı günün akşamında yanındaki dişimde bir hassasiyet oluştu, porselen dişim yanındaki dişimi sıkıştırıyormuş gibi.Özellikle katı gıdalar tüketirken hafif ağrı ve hassasiyet oluyor.Porselen dişim ile yanındaki dişim arasında diş ipi kullanırken de zorlanıyorum, neredeyse diş ipini aradan zorla geçiriyorum.Üst dişlerimle temasında herhangi bir sorun hissetmiyorum.İmplant dişimin yanındaki dişimdeki bu hassasiyet neden kaynaklanıyor olabilir, porselen dişim takılmadan önce böyle bir sorunum yoktu.İlk günlere göre hassasiyet biraz azaldı ama yine de rahatsız ediyor.. ????

  • Onur Öztürk

   Elif merhaba, restorasyonların genellikle aralarında boşluk olduğu zaman bu besin gömülmesine sebep olduğu için sıkı bir kontağa sahip olmasını tercih ediyoruz.Bu bazen bahsettiğiniz tarzda sorunlara yol açabilir, bu durumda kontağın bir miktar rahatlatılması mümkündür, doktorunuza danışabilirsiniz, iyi günler.

 • Erdem

  Hocam benim 26 .dişime üst sol azı dişime kuafaj ve derin dolgu yapıldı ağrım yoktu o dişin olduğu kısmı fazla kullanmamıştım 1ay önce dişin damak tarafında şişlik oldu röntgen de birşey gözükmedi antibiyotik aldım indi az bir şişlik kaldı oda drenaj yapıldı az şişlik vardı ama dişe yüklenmedim başka doktora gittim film çekildi birşey gözükmedi preapical filmde çektirdim yine birşey gözükmedi dolgum onun arkasındaki dişe yapışacak şekilde yapılmış diş ipi dahi zor geçiyordu kendi doktoruma gittim söyledim orayı açtı ben bunu görsem düzeltirdim dedi yine dolguya arkadaki dişe dayadı ortodontik tedavi gördüğüm için o azı dışının sınırı arkadakinden yaklaş ık 3 4 mm mesafe var ama oraya dayadı diş etinin üzerinde aynı şekilde araya kürdanın ucu felan girmiyor şimdi ben bu dişin olduğu tarafta yemek yedim damak tarafı yine şişti ama dolgu arka tarafa yapıldı şişlik ön tarafta nedeni nedir hocam beklemeden kanal tedavisimi yaptırayım

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Erdem merhaba, öncelikle geçmiş olsun, maalesef böyle bir durumu muayene etmeden değerlendirmemiz mümkün olmaz, mümkünse tekrar doktorunla röntgen eşliğinde değerlendirmeni ekstradan da istersen ortodontistine de tekrar danışabilirsin. Dolgunun fazla basınç yaparak diş etin üzerinde yarattığı baskı ile bu probleme yol açabilir, iyi günler.

 • Emrah uygur

  Diş alt yanaklarınıdan birinde yırtılma oldu kanama yok ama çok acıyor ne yapabilirim

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Merhaba, aft veya benzeri bir ağız yarası olmuş olabilir, ağız hijyenine dikkat edip, takip edebilirsiniz, geçmezse doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.

 • Mustafa

  merhaba Onur Bey ben 3 sene önce protez diş yaptırdım ve şimdi oynamaya başladı bir zararı olurmu yada ne gibi bir zararı olur

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Mustafa bey merhaba, protezini bu şekilde kullanmanız doğru olmaz , diş ve diş etiniz zarar görebilir, tavsiyem zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanız yönünde olur

 • Orhan

  Hocam dolgu yaptırdığım diş veya yanındaki kanal tedavili diş bazen durduk yerde kanamaya başlıyor. Özellikle abdest almak için ağzıma su aldığımda oluyor bu durum. Bazen de kendiliğinden oluyor. 1 dakika içerisinde duruyor genelde kendiliğinden. KPSS’ye hazırlanıyorum ve dişte herhangi bir ağrı olmadığından doktora gitmedim ya da güvenemediğim için gitmedim de diyebiliriz. Askerdeyken diş hastanesine 2 defa gittim ikisinde de memnun kalmadım. Şuan da Özel’e gidemiyorum. Ne yapmalıyım sizce?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Orhan merhaba geneld bu tip diş eti kanamaları ya diş etlerindeki problemden ya da dolgu yapılan yerdeyse özellikle , bu dolgunun diş eti uyumsuzluğundan kaynaklanır. İki durumda da çok vakit kaybetmeden doktora başvurmanı öneririm ama kısa süre için çok güzel mekanaik olarak o bölgeyi yumuşak bir fırça ile düzenli fırçalayarak temiz tutabilir, diş ipi kullanarak ara yüzeyini temizlersin ve kanamaların artınca günde 2-3 defa tuzlu su ile çalkayalabilirsin.

 • Vildan

  Merhaba doktor bey. 10 yaşinda oğlumun sol ust çene dişinin arka kisminda sislik olustu sonra da yanagi sisti fakat hic ağrı yok. BU YUZDEN doktora da götürmedim.Yaklaşık bir haftalık mesele ağız da ki sislik ve yanakta ki şislik azaldı.Yine de doktora gitmeliyim emin olamadım.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Vildan hanım merhaba, bu tip şişlikler bir enfeksiyon belirtisi olabilir, şişlik insede bu şekilde beklemeyin, zaman kaybetmeden diş hekiminizi ziyaret edin

 • Furkan

  Hocam seneler öncesinde dişlerimden birine dolgu yaptırmıştım(sanırım beyaz dolgu deniyor kanal değil). Yıllar sonra dolgumla beraber dişimin yarısı kırıldı ve içi oyuk. İçinden de 2 tane ipe benzer şeyler çıktı. Durumum acil midir bilemedim. Bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Furkan merhabalar, muhtemelen kanal tedavisi yapılan dişin kırılmış, bahsettiğin dişin içinden çıkan ipler, gutaperka ismini verdiğimiz kanal dolgu malzemeleridir. Tekrar doktoruna zaman kaybetmeden gitmeni, bu tip bir kırık sonrası tekrar dolgu değil de porselen kuron gibi bir malzeme kullanılarak dişin korunacağı şekilde restore edilmesini öneririm.

 • Melek

  İyi günler hocam, ben bugün diş taşı temizliği yaptırdım aradan yaklaşık 10 saat gibi bir zaman dilimi geçti fakat hala kanama ve morluk gibi izlenimler görüyorum dişimin arasında beyaz ip kadar ince bir şey farkettim çekmek istedim fakat diş etimle birlesik oldugunu farkettim görüşlerinizi arz ve rica ediyorum

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Melek hanım merhaba, bazen derin yapılan diş taşı temizlikleri, küretajlarından sonra diş etlerinizde ufak hasarlar görmeniz normaldir, bir kaç gün dikkatli fırçalayıp, sıcak ve baharatlılara dikkat ederseniz normalleşirler. Bahsettiğiniz ip gibi oluşum diş etinizden bir iyileşme parçası olabilir, güzel ve yumuşak fırçalayın ertesi güne bir şey kalmaz, eğer hala görüyorsanız doktorunuza danışmanızı öneririm, geçmiş olsun.

 • Ümmühan

  Merhabalar hocam aşilama tedavisi yaptirdim 1 hafta oldu yani hamile olma ihtimalim var 2 hafta önce dislerim sag alt üst sol alt üst köprü taktirmistim gecmeyen dis agrilari sonucu bugun kontrole gittim köpruyu cikarirken kesilmis agri yapan dis butun köpruyle cikti bu neden olur bide bunun hamilelige zarari olurmu carsambada diger tarafin koprusunu cikaralim olmadi o agriyanida cekeriz dedi ne yapmam lazim hocam yardim edin

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Ümmühan hanım geçmiş olsun, durumunuz konusunda diş hekiminizi bilgilendirmeyi unutmayın, ondan yapılacak ya da öngördüğü tedavileri isteyin ve bunları da aynı şekilde kadın doğum doktorunuzla da paylaşın, iki tarafın da öneri ve yönlendirmeleri neticesinde bu süreci en makul şekilde atlatacak işlemleri yaptırıp asıl büyük işlemleri hamilelik sonrasına bırakmanızı öneririm.

 • Gül

  Merhaba hocam
  Benim bi dişim kırılmıştı, doktora gittim doktor da “dolgu yaparsam bu diş yine düşer, kaplama yapalım” dedi.
  Bu sebepten 3 dişimi kesti, kalıp aldı. Yapılan dolgu sonradan düştü. Dişim ağrımaya başladı bu yüzden gittim tekrar ve antibiyotik ve ağrı kesici verdi. Bunları kullandım.
  Aslında kaplama yapılması gerekiyordu ama corona nedeniyle hastane kapatıldı.
  Yani şu an dişlerim kesik ve hala ağrı var. Dolgu da yok. Her gün ağrı kesici alıyorum. Dişimin bu şekilde kesik olması, ağrıması ve ağrı kesici almam uzun süre içinde sorun olur mu?
  Hastanenin ne zaman açılacağı da belli değil.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Gül hanım merhaba, durumunuz için hastane ile iletişime geçerek size bir çözüm üretmelerini isteyebilirsiniz,
   bu şekilde kanal tedavisi gerekebilir veya enfeksiyon olabilir.

   • Gül

    Ağrı kesiciden başka bir şey önermediler en son gittiğimde maalesef. Şu an ağrı yok ama bu durumda kalması ne gibi bir sonuç doğurabilir acaba? En kötü kanal tedavisi mi gerekir?

    • Diş hekimi Onur Öztürk

     Gül hanım maalesef bunu rönten eşliğinde muayane edilmeden yorumlamak doğru olmaz.

     • Gül

      Çok teşekkür ederim cevaplarınız için

 • songul

  Merhaba benim bir tanıdığımın yere düşme sebebiyle ön dişi içeri kaydı diş etinin içine kaçtı diş yarısı dışarıda şimdi ne yapabilir acaba

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Merhaba, acil dişhekimine gitmeniz ve acil müdehale ettirmeniz gerekir

 • Yunus Emre

  Hocam büyük azı dişimin görünen kısmı çürük nedeniyle %70 i kırıldı ve ağrı yapıyor kanal tedavi ile kurtulma ihtimali nedir

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Yunus Emre merhaba, geçmiş olsun, o dişinin olduğu yere fazla baskı yapma, güzel fırçalayarak temiz tut, karantina süreci sonra erince diş hekimin röntgen eşliğinde dişini kontrol edip uyguna kanal tedavisi arkasından da porselen kuron gibi bir restorasyon yaparak dişini kurtarmayı deneyebilir.

 • Selen

  Merhaba, karantina günündeyiz, en arka sağ taraftaki dişim çürük sebebi ile yarısı kadar kırıldı yarısı duruyor çürük var ama ne yapacağımı bilmiyorum doktora gitmeli miyim doktor var mıdır alırlar mı hiçbir şey bilmiyorum yardımcı olur musun korkuyorum

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Selen merhaba, kırılan dişin şu aşamada ağrı yapmıyor ve idare edebiliyorsan korona virüs süreci geçip rahat hizmet alabileceğin döneme kadar idare etmeni öneririm. Bu sürece kadar da o dişin olduğu bölgeyi zorlamamak ayrıca çok güzel diş fırçalayarak bakımını yapmak iyi gelecektir, acil bir durum içinde evde ağrı kesici bulundurmayı unutma.

 • Hande

  Merhaba hocam. Benim yirmilik dişim çıkıyor alttakiler tam çıkmadı üsten de sağ taraftaki dişim biraz çıktı diğer dişlere göre de geride ve dışa doğru agzımı açınca üst kemiğim çok şiddetli agırıyor yemek yiyemiyorum ve bazen agzımı açtığımda kırt kırt ediyor sanki üst damağımın kemiği kırılacak gibi. Yirmilik dişim sanki kemiğe deyiyor gibi corona virüsünden dolayı diş iye gidemiyorum. Normal bir durum olup olmadığını da bilmiyorum o yüzden korkuyorum. Agzımı bile açamıyorum çok hafif açınca bir sıkıntı olmuyor ama çok açınca çok agırıyor üstteki kemiğim kırılmış gibi sanki. Yardımcı olurmusunuz lütfen 🙏🏼…. Teşekkür ederim.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Hande hanım merhaba, bahsettiğiniz rahatsızlıklar daha çok çene eklemi rahatsızlığına benziyor. Muayene etmeden teşhiş koymak tabii ki mümkün olmaz ama doktorunuza ulaşamıyorsanız ve midenize dokunmuyorsa eczaneden anti enflamasyona iyi gelecek ağrı kesici alıp bir süre kullanın ve çene ekleminizi çok zorlamayın. Bu şekilde şimdilik ötelerseniz, süreç (covid-19) rahatlayınca çenenizi veya dişinizi gösterebilirsiniz.

 • Melek

  Onur bey merhaba bir sorum olacakti size yaklasik bir ay once yemek yer iken sanirim sert bir sekilde isirdigimden azi disimde cok siddetli aci ve daha sonrasinda agri olustu ertesi gun yanak kismimda sertlik olusmaya basladi ve bu burun kemer kismina dogru ilerlemeye basladi hem disimde agri hemde yuzumde agri vardi bazi imkansizliklardan dolayi doktora gidemedim bir hafta sonra yuzumdeki sislik, agri kendi kendine gecti disimdeki aci da gecti yemek yiyemiyordum en ufak dise temas canimi yakiyordu 2 3 haftadir bir problem olmadi suanda yeniden yuzumde sislik var ve disim yine cok hassas alt disime degdiginde veya yemek yerken aci veriyor agri degil ama aci ve yuzumde ayni sekilde burun kemerime yakin sislik var dokundugumda agri yapiyor koronadan dolayi doktora gitmeye korkuyorum sizce ne yapmaliyim disime ne olmus olabilir çuruk oldugunu dusunmuyorum ama bilemiyorumda yardimci olurmusunuz ?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Melek hanım merhaba, muhtemelen kök enfeksiyonunun alevlenmesi bu tip bir duruma yol açmıştır, bu eski bir kanal tedavinden ya da derin bir diş çürüğünden kaynaklanabilir, genellikle bir ilaç takviyesi ile kanal tedavisi veya diş çekimi gerekir, diş hekiminle acil işlemler için görüşebilirsin.

 • Bahar

  Merhabalar benim üst cene en arka dişlerim sol taraf bu arada kararmaya başladı ne demek bu acaba 23 yıldır bir gün bile dış ağrısı cekmemisimdir. Fakat son 1 sene ara ara ağrı yapıyor..sizce napmaliyim..dişlerimi düzenli fircaliyorum.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Bahar hanım bir dolgunun ortalama ömrünün çok üstünde kullanmışsınız, bugüne kadar dolgunuzun dayanması hayatınızın sonuna kadar kullanabileceğiniz anlamına gelmeyebilir 🙂 Tavsiyem diş hekiminize giderek muayene ettirmeniz ve gerekli ise tedavi ettirmeniz olur.

 • Mehmet

  Merhaba iki tane azı dişime kanal tedavisi yaptırdım bu dişleriin yanında da birer dişim düştü köprü olmaz dediler köprü gerçekten olmuyormu ne yapmalıyım

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Mehmet bey merhaba, diş eksiklikleri içn ilk tercihimiz (*mümkünse) implant yapmaktır, kanal tedavili dişlerin taşıyıcı kısımları az ise onları uzun bir köprünün taşıyıcısı yapmak riskli olabiliyor bazen ama bunu kapanışınızla beraber iyi değerlendirmek gerekir. Arzu ederseniz bir kaç dişhekimine daha (tercihen protez uzmanı öneririm) danışırsanız farklı fikirleri de almış olursunuz.

 • Buse

  Merhaba hocam, yaklaşık 2 sene önce üst 6 dişim geçen sene de alt 8 dişime zirkonyum kaplama yapıldı. 2-3 gündür üst iki dişim ağzıma ağır geliyor gibi içten bir sızı da var. Sallanıyor gibi hissediyorum. Kaplama içten çürümüş olabilir mi eğer öyleyse bunun tedavisi nasıl olur ve şuan doktora virüsten dolayı gidemiyorum durum ciddi mıdır ? Kaplama düşer korkusu ile dış fırçalarken korka korka fırçalıyorum. Bu sızı neden olur ve nasıl geçer ?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Buse hanım merhaba, röntgen ile bakıp muayene etmek gerekir bunun tespiti için mutlaka. Protezinizin yapıştırıcısının çözülmesi gibi basit bir sorun da olabilir, bir enfeksiyon belirtisi de , bunu anlamak maalesef zor olur muayenesiz. Doktorunuzla konuşup, işlemlere başlayacağı dönemi öğrenerek program yapabilirsiniz.

 • Melike

  Merhaba, neredeyse 15 yıl önce düşme sonucu ön dişlerimden bir tanesi yarıya kadar kadar kırıldı şu an ön alt dişim kırılan dişimden dolayı öne geldi ve üst ön dişimle birleşik gibi oldu. Tavşan diş olduğumdan kırık bariz belli oluyor son zamanlarda çok rahatsız olmaya başladım bu durumun yarattığı görünüş probleminden. Bu durumu düzeltmek için diş teli tedavisi olmam gerekir mi yoksa ufak bir protez veyahut porselen ile düzeltilebilecek bir şey midir bu sizce? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Melike merhaba, bunu kapanışınla beraber iyi değerlendirmek gerekir, direkt şu olur demek doğru olmaz, sorun basit bir düzenleme ise kompozit dolgu (bonding), parsiyel porselen (laminate vener) veya porselen kuron (kaplama) yapılabilir ama dişin pasif sürmüş ya da konumları çok değişmişse bu durumda bir süre de olsa ortodonti gerekebilir, doktorunla değerlendirmenizi öneririm.

 • Sinan Gamsız

  Onur Bey merhaba, ben geçen yıl sağ üstte çıkan 20lik dişimi çektirdim. Şimdide onun yanındaki dişimin bir kısmı çürük ve birazda yemek yerken kırıldı, gittiğimiz doktor iki öneri sundu . 1.si kanal tedavi yapıp dolgu yapalım ama garanti veremiyorum dedi. 2. si dişi çekelim dedi ama bu seferde arkadaki iki azı dişin olmayacağı için çiğnemede sıkıntı olabilir dedi, siz ne yapmayı önerirsiniz, şimdiden teşekkürler

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Kanal tedavisi ve dolgu ya da porselen kuron öneririm tabii ki, dişinizi çektirtmek son çare olmalıdır her zaman. Eğer kanal tedavisi komplike olacaksa ve doktorunuz bu konuda emin değilse sizi bir endodontiste (kanal tedavisi uzmanına) yönlendirmesini isteyebilirsiniz.

 • Seda

  Merhaba sol taraftaki üst dişim için doktora gittim çok fazla ağrı vardı baktı çok hafif bi şişme var dedi antibiyotik, gargara verdi iltihap var kullan gel diye . Kullandıktan sonra ağrı geçti gittim doktora yeniden şu an bir sorun yok bir işlem yapılmasına gerek yok dedi 3 4 gün sonra sol üstte kaplamalı bir diş etimin tam üzerinde içi kırmızı sivilce gibi bir şişlik oluştu biraz da beyazlık var yemek yediğimde hafif ağrı oluyor şu an antibiyotik ve gargara kullanıyorum bunun nedeni nedir ne yapmam gerekiyor ? Bu sefer kendiliğinden antibiyotik ile geçer mi o sivilce gibi şişlik ?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Seda hanım merhaba, kaynağı çözülmeyen enfeksiyonlar antibiyotiklerle sadece mevcut sorunları ertelenir ve yakın bir zamanda nüks ederler. Muhtemelen bir diş kökünüze ya da diş etinize bağlı bir enfeksiyon odağının dışa aktığı noktadır o bölge. Röntgen eşliğinde tekrar değerlendirilip tedavi yaptırmanızı öneririm.

 • Şerife

  Merhaba düstüm ve ön disim dudağımı patlattı iki üc gün sonra da aşırı hassasiyet başladı alt disim de baski yapıyor üzerine , yemekleri ısıramıyorum pskolojik olarak sallanıyor gibi hissediyorum elimle oynayınca acaba ne yapmalıyım?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Merhaba Şerife hanım, öncelikle geçmiş olsun akut travma sonrası dişlerinizde bir süre boyunca sallanma olabilir ama tavsiyem dişhekiminize giderek kontrol ettirmeniz ve röntgen çektirterek baktırmanız olur.

 • Kagan mete

  Merhaba ben ortodonti tedavisi görüyorum doktorum bi kaç gün önce ön dislerimin arasını ve sağ dişimin uç kısmını kesti kesilmeye yardımcı olan tırtıklar kayboldu birazda eğri kesti sanırım çok kötü duruyo acaba diş tekrardan gelisirmi çok tedirgin ediyo beni nolur acil cvp verirmisiniz

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Kağan merhaba geçmiş olsun, selektif mölleme dediğimiz bu tip düzenlemeler ortodontik tedavilerde sıklıkla yapılan işlemlerdir, süreç tamamen bitmeden hüküm vermek doğru olmaz yine de doktoruna bir sonraki kontrole gittiğinde danışırsan o daha iyi değerlendirecek ya da sana açıklayacaktır.

 • Betül

  Porselen diş ve dolgu dişimin arasına sert bir cisim kaçtı çıkmıyor ne yapabilirim

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Betül merhaba; diş ipi, ara yüz fırçası gibi ürünler kullanarak çıkartmayı deneyebilirsin, eğer çıkmazsa ya da tekrarlayacak şekilde aynı sorunlar kaşılaşırsan mevcut restorasyonlarını değiştirmen gerekebilir.

 • Sibel

  Merhaba. Benim 5gun önce 5tane dişim yerinden cıktı dişimde tel olduğu için. Devlet hastanesinde dişlerim yerine takıldı kanal tedavisi olucağını soylediler. Rontgenimde kirik gorunmedigini söylediler. 23 yaşındayım,yerine tutar mı acaba

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Sibel hanım merhaba, dişlerin tekrar yerine yerleştirilmesi ve kanal tedavisi yapılıp sonra sabitlenmesi çoğunlukla olumlu sonuç verir ama uzun vadede sonuçlarını öngörmek kolay olmaz. Tavsiyem doktorunuzun önerdiği şekilde tedavi süreçlerine girmeniz sonra da ihmal etmeden düzenli kontrollerle röntgen çektirip diş köklerinin ve kemikteki konumlarının değerlendirilmesi olur.

 • Belgin

  Merhaba benim alttaki iki ön disim arasında bir boşluk oluştu önceden daha azdı şimdi mesafesi daha fazla olduğu için farkediliyor sebebi nedir acaba çürük ya da tartar çok yok halbuki merak ediyorum, teşekkürler.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Belgin hanım merhaba bu tip durumlar için detaylı muayene etmemiz ve röntgen çekmemiz gerekir. İlk aklıma gelen bir diş eti hastalığı sebebiyle kemik erimesi ve sonucunda dişlerinizin ayrılması ya da bir kapanış sorunuyla dişlerinize fazla kuvvet gelmesi ve hareket etmeleri olabilir. Tüm olasılıklarda zaman kaybetmeden doktorunuza başvurup muayene olmanızı öneririm.

 • Merve

  Hocam öncelikle 15 yaşındayım iki ön dişimin bir tanesi önceden kırılmıştı zaman geçtikçe çürümeye başladı ve bu çürük diğer yanındaki dişide çürütmeye başladı doktora gittim ve kırılmış dişimi önce incelttiler sonra diş formunu verdi yandaki dişimin de azıcık ucunu çürütmüştü onun da ucuna dolgu yaptı ama kökten kendi dişim. Sorun şu ki kırılan dişimin yanındaki diş( kökten kendi dişim yani ucuna küçük dolgu yapılan) o dişim çok sızlıyor diş hassasiyeti mi acaba bilmiyorum hiç bir şey ısıramıyorum çok acıyor dokununca bile acıyor ne yapmalıyım sizce nedeni ne olabilir acill lütfen !!! Teşekkürler.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Merve merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Derin diş çürüklerine bağlı olarak dolgu sonrası dişler bir süre aşırı hassas olabilir, tekrar doktoruna giderek göstermeni öneririm.

 • Dilara

  Merhaba hocam. Benim alttaki 2 kesici dişimin arasındaki etim oynuyor. Tamamiyle ayrıldı ne yapmam gerekir? Diş kaybı ihtimali var mi?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Dilara merhaba, ayrılan diş etinin altında muhtemelen diş taşı birikimi vardır, zaman kaybetmeden diş hekimine giderek diş taşı temizliği yaptırmanı öneririm.

 • İlaydanur

  Merhaba 17 yaşındayım, dişim birbirine çok bitişikti ben diş ipiyle arasına zorla girdim fakat diş ipini yapınca bi garip his oldu dişimde sonra dişim hafif sallanmaya başladı, dişimde hiç çürük yok diş etimden mi onu da anlayamadım ama (tabii naçizane gördüğüme göre) diş etim pembe ve çekilme de yok gibi ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz bir de o dişimle yemek yemem sallantıyı daha da arttırır mı

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   İlayda merhaba, diş ipi ile sağlıklı bir dişi yerinden oynatamazsın, dolgu vb bir parçasını kırmış olabilirsin, direkt olarak büyük bir sorun olmaz ama oynattığın parça diş taşı vb ise diş etinde enfeksiyona da yol açabilir, doktora göstermeni öneririm.

 • İbrahim

  Hocam iyi günler. Hocam iki tane azı dişimi çürük nedeni ile çektirdim. Üst ön dişimin birinede dolgu yapıldı. Yaklaşık 1 senedir konuşma yaparken zorlanma harfleri çıkaramama gibi sorunlarım çıktı. Ağzım bi tarafa kaymış gibi senkron kuramıyorum. Ne yapmam gerekiyor cevabını bekliyorum

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   İbrahim merhaba, bu tip işlemlerden sonra bahsettiğin tarzda komplikasyonlarla normalde karşılaşmayız, tavsiyem buna yol açan başka sorunlar var mıdır detaylı bir şekilde muayane olman, röntgen çektirmen ve eklem açısından da değerlendirilmen olur.

 • Ayşe

  Hocam merhabalar. Diş taşı problemim var bir süredir de ön dişlerimde hareket hissediyorum çok az sağa sola doğru hareket ediyorlar. 20 yaşındayım düşme ihtimalleri var mı?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Ayşe merhaba, dişlerimizde hafif bir hareket olması normaldir, ufak bir miktarda esnemeleri mümkündür ama öncelikle diş taşlarını temizletip bu aşamada da diş hekimine röntgen eşliğinde kontrol ettirirsen altında başka bir problem olup olmadığına bakılabilir, geçmiş olsun.

 • Kadir

  Merhaba hocam azı dşimde tam ortasında bir kırık, boşluk var, fotoğraf linkini bırakacağım hocam, şöyle hocam, hava alıyor ve ağrıyor, en ufak bi yiyecek temasında uzun ağrılar çekiyorum. umarım fotoğraftan durumumu anlarsınız. https://hizliresim.com/VZfPs7

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Kadir merhaba dişinde çürük var temizlenmnesi ve dolgu ya da kanal tedavisi yapılması gerekiyor, zaman kaybetmeden diş hekimine başvurmanı öneririm.

 • GöZde

  25 ve 26 numaralı dişlerimn arasına yemek kaçıyor, çok rahatsız ediyor beni, iki dişim de dolgulu, 25 in dolgusu değiştirildi ama şikayetm devaö ediyor, bu durumda 26yu da değiştirmek mi gerekir

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Gözde merhaba bunu görmeden karar vermek doğru olmaz muhtemelen ikisinin birlikte değiştirilerek doğru bir kontak sağlanması daha doğru olur.

 • Aleyna

  Merhaba yasim daha 17 olmasina ragmen ozensizligim yuzunden dislerim mahvoldu curukle doktora gittim ameliyat oldum ve riskli bi ameliyatti cene kemiginin kirilma ihtimali var dendi bu ameliyattan sonra baya kontrollere gittim fakat daha sonra aksattim ve bidaha gitmedim curuklerim asiri ilerledi ve oyuk hale geldi icleri bombos oldu daha sonra kirildilar ust arka dislerim ama dislerimin asiri curuk ve bakimsiz olduklarindan disciye gitmeye cekiniyorum ve utaniyorum ne yapmam lazim lutfen yardimci olun .

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Aleyna merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Tüm sağlık sorunlarında olduğu gibi her sorunun bir çözümü oluyor ve biz her gün birçok farklı ağız yapısı ile çalıştığımız için gönül rahatlığı ile dişhekimine başvurmanı öneririm. Yaşın çok genç 🙂 önündeki uzun yıllar boyunca seni taşıyacak olan dişlerin için gereken bakımları gecikmeden yaptır. Tavsiyem içine sinen, seni anlayan ve işleri konusunda güvenebildiğin bir diş hekimi bulup teslim olman olur. Geçmiş olsun şimdiden.

 • gülcan hakkan

  merhabalar dişim kırıldı çok fazla ağrı var ve ben her gece gündüz dişlerimi sıkıyorum bütün dişlerim bu yüzden kırıldı nerdeyse ve en son kırılan dişimin içinde et çıktı acaba korkmalı mıyım bu durumdan dişimin içinden çıkan et parçası dişimi çok ağrıtıyor. herhangi bir öneriniz varmı doktora gittim durumun ciddi derecede kötü olduğunu büyük bir diş hastanesine gitmem gerektiğini söyledi ama şuan maddi durumum kötü olduğu için gidemiyorum

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Gülcan hanım merhaba, görmediğim bir durum için yorum yapmam sağlıklı olmaz ama iki öneride bulunabilirim. Dişinizin durumunu kötü bulduysa gittiğiniz diş hekimi, zaman kaybetmemeniz lazım, maliyetler sebebiyle uzak duruyorsanız yakınınızdaki bir üniversite hastanesinin diş bölümüne ya da ağız , diş sağlığı merkezine giderek sigortanızı kullanabilirsiniz.

   İkincisi ise diş sıkma ciddi bir sorundur ve bu tip kırıları sık yaşıyorsanız bunu engellemek için acil tedavilerinizi yaptırdıktan sonra mutlaka koruyucu bir gece plağı yaptırmanızı öneririm. Geçmiş olsun.

 • Kübra

  dişimde çürük yok doktor birton film çekti dişin sapa sağlam diyor ama yemek çiğnerken 2 diş arasında inanılmaz bir ağrı oluyor tatlı tuzlu farketmez , diş ipi kullan dedi doktor 1 yıl kullandım geçmedi ne yapmalıyım

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Kübra merhaba, dişlerinin arasına besin gömülüyor olabilir, bunun için düzenli ve sürekli diş ipi kullanmak arayüz fırçası kullanmak gerekir ama istersen röntgen çektirerek farklı görüşler de alabilirsin.

 • Merve

  Merhaba hocam 3 gün önce tel taktırdım ama bu işlmeden hemen önce 14 numaralı sağlam dişim çekildi o dişim değil de yanındaki dişten kan geliyor. Sanki çekilen dişle yanındali diş arasında ince bir damar belirmiş gibi. Doktora sorduğumda normal dedi ama emin olamadım. Pek ilgilenmedi gibi geldi bana.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Merve merhaba, çekilen diş veya yakın bölgesinde bir miktar kanama olabilir, 3 gün boyunca devam ettiyse doktoruna bunu belirterek danışman iyi olur.

 • Ekrem

  Mrb hocam yaklaşık olarak 8 gün gün önce dış çektirdim ön alt tabirle kopek dişi ama maalesef dişimin ağrısı kesilmedi tekrar gittim 4 gün sonra alveol olmuş dedi başka bi doktor başka işlem yaptı yine halen aynı ağrı devam ediyo gece gündüz ağrıyo artık hicbiseye odaklanamiyorum lütfen bu konuda yardımcı olun artık dayaniyorum sağlık personeliyim ve artık kendim uyusturmaya başladım bu ağrı ne zaman bitecek dayanılarak bı agri değil doktor 14 gün çekersin dedi kemikte parça kirilmis olabilirmi ölmek istiyorum artık 8 gün yıl oldu ve Ağrı’da bı değişiklik yok

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Ekrem merhaba, alveolit bazen uzun süren bir sıkıntı olabiliyor, kalıcı bir kemik problemine dönmemesi için düzenli pansuman yapılması, ilaç kullanman ve orayı temiz tutman gerekir bir de sigara vb içiyorsan tüketimini kesmen ya da azaltman lazım. Doktoruna tekrar danışarak takibini sağlamanı öneririm, geçmiş olsun.

 • .

  merhaba yaşım 13 kızım dişim 2 ye bölündü alttan diş geliiyor bi yarısı yemek yerken çıktı diğer yarısı da sallanıyor endişelenecek bi durum var mıdır acaba?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Kayra merhaba, geçmiş olsun, eğer o ağzındaki parça çok sallanıyorsa muhtemelen kendi kendine düşecektir, parça diş etine iyi yapışmışsa onun oradan doktor tarafından ufak bir işlemle alınması gerekir. Benim tavsiyem ailenle konuşup yine de diş hekimine basit de olsa muayene olup o parçayı aldırman şeklinde olur, geçmiş olsun.

 • Burcu

  Merhaba doktor bey benim 2015 doğumlu oğlumun 20 dişi vardı 2ay önce sağ alt köpek dişinin yanındaki değil onun yanındaki disinde çürük vardı dış Hastanesi’ne pandemiden dolayı randevu alamadım çok özel olmasada özel dişçiye götürdüm dedim gereken neyse yapın doktor bey siz bilirsiniz dedim ama çocuğumun röntgen ini çekmedi ve dolgu yapacağı yerde çıkacak zaten deyip çocuğumun dışını çekti bı baktım ki köpek dişinin yanindakini çekmiş sonra tekrar çürük olanı cekti ben şok oldum sonrada bana çıkacak zaten dedi ben bilmiyordum hani çekilince yenisi çıkacak sanıyorum sonra öğrendim ki o dişler 12yasina kadar cikmiycakmis ve çekilmesi yanlismis tedavi edilip dolgu yapılması lazımmış şimdi oğlumun çekilenler in en sondaki disi patlamış çıkıyor acaba eğri olurmu yanındakiler çekik olduğu için yada olumsuz neler bekliyor bizi daha sol alt ve yurdaki en sondakiler çıkmadı acaba gelisim geriligimi var napacami bilmiyorum çocuğun azıcık çürüyen dışını ve yanlış olan dışını çekti ya bunlar nasıl doktor oluyor anlamiyorum

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Burcu hanım merhabalar, bazı dişlerda çürükler ufak da gözükse bazen çok ileri seviyede çıkıp tedavisi mümkün olmayabilir, görmediğimiz bir diş için “diş kurtarılabilirdi” demek zor olur. Erken çekilen ya da çekilmek zorunda kalınan süt dişleri için yer tutucu yapılabilir bunlar için bir ortodontist ya da çocuk diş hekimi (pedodontiste) başvurabilirsiniz.

 • Sede

  Merhaba hocam benim 20lik dis kirildi kok kaldi yarim kaldi cunku o kalanda yavas yavas kirlidi ve yaninda et parcasi gibi sivilce oldu apse ypmis olabilirmi agri ypyo kulagma vuruyo ne yapmaliyim simdiden tesekkurler

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Zaman kaybetmeden diş hekiminize başvurup kalan kökün alınması için program yapılması gerekir, bunun için bir çene cerrahına da danışabilirsiniz. Bu sorun çözülmeden sıkıntınız geçmez.

 • Rabia

  Hocam dişlerimi frçalamdan diş etim kanıyor ve bu beni çok rahatsız ediyor ne yapmalıyım ?(son zamanlar öndeki dişimin etine elesem bile hemen kanıyor )

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Rabia diş etlerinde diş taşı vb sıkıntılar olabilir, zaman kaybetmeden diş hekimine giderek gerekli gördüğü diş eti temizliği vb işlemlerini yaptırmanı öneririm.

 • Mikail

  ben 14 yasımdayım üst cene kesici dislerimden birisi sallanıyo dism cekilse yenisi cıkarmıv

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Mikail merhaba, teknik olarak hayır yeni dişin çıkmaz ama bir dişhekimine göstermeni öneririm, sorunun anlaşılsın.

 • Gulden

  Onur bey merhaba
  Ön üst sekiz dişimi bundan aylar evvel zirkonyum kaplama yaptırdım
  İki zirkonyum dişimin arkasını bombeli hissettiğim için doktor törpülemişti (sağ kesici işle köpek dişin arka arasını)
  Şimdi o iki kaplamanın arka arası çukurumsu gibi oldu dilimi daha da rahatsız eder hale geldi
  bu iki zirkonyumun arka arasını dolgu malzemesiyle doldurabilir mi
  Bir de alt solda boş dişimin yerine yanlar kesilerek üçlü zirkon kaplama yapıldı ama orta diş etine oturmadığından o da devamlı dilime takılıyor
  Ne önerirsiniz?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Gülden hanım merhaba, maalesef porselen kuronlar veya köprüler bu tip durumlard ek bir maddeyle doldurulamaz. Çok istisna durumlarda ufak tamirler yapabilmekteyiz ama bu tip fonksiyonel sorunlar için doktorunuzun uygun görmesine bağlı olarak komple yenilenmeleri gerekebilir.

Yorum Yaz

Devamını oku:
Lazerle Diş Tedavisi

Dünyanın En İlginç Diş Sergisi!

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.