Aldatmaca: Diş Macunu Tüplerindeki Karelerin Rengine Göre Sağlıklı Diş Macunu Seçmek

13 Şub 2015

Diş macunu seçerken dikkatli olun! Diş macunu satın alırken dikkatinizi verin. Diş macunu tüpünün altında renkli bir kare bulunur. Bu renklerin anlamlarını biliyor musunuz?

Yeşil ya da maviyi seçmeye özen gösterin, tüplerde 4 tip renk bulunuyor:
Yeşil: Doğal
Mavi: Doğal ve ilaçlı
Kırmızı: Doğal ve kimyasal karışımlı;
Siyah: Kimyasal karışımlı.

Diş macunu tüplerinin renk kodları gerçekten içeriklerindeki kimyasal oranları yansıtıyor mu?

Hayır! Bu tamamen bir şehir efsanesinden ibarettir.

Diş Macunlarının İçeriğindeki Kimyasalları Nasıl Anlayabiliriz?

Buradaki mesaj, kişilere sağlıklı ve doğal bir diş macununu tercih etmeleri için diş macunu tüplerindeki renkli karelere dikkat etmelerini öneriyor. Bu tür mesajların diğer versiyonları, genel olarak tüm diğer tüpler hakkında aynı şeyi söylüyor – karelerin renklerinden diş macununun içeriğinin doğal ve/veya kimyasal olup olmadığının anlaşılabileceğinden bahsediyor. Bunların hiçbiri gerçek değil, bütün bu iddialar birer aldatmaca.

Çoğu tüpte görebileceğiniz bu renkli kareler, diş macununun içindekilerin kimyasal olup olmadığı anlamını taşımıyor. Bu karelere “Göz İşareti” adı veriliyor ve bu göz işaretleri, aslında paketleme sürecinde kullanılıyor – elektronik makinelere tüpü nereden kesmeleri ya da kıvırmalarını söylemek gibi birtakım görevleri yerine getiriyorlar.

İmalat endüstrisinde kimi zaman bu göz işaretlerine “göz lekesi” deniyor. Yani, diş macununun kimyasal içeriğiyle hiçbir alakaları yok. Farklı renklerin bulunmasının sebebi, seçime ve makine sensörlerinin paketleme kolaylığına bağlı. Hemen hemen bütün diş macunlarında bu tür işaretleri görebilirsiniz, ancak her zaman görünür değiller. Ayrıca yukarıda bahsedilen renkler dışında başka renklerle de karşılaşabilirsiniz: pembe, mor vs.

Sonuç olarak, diş macunu tüplerinin ya da diğer tüplerin altında bulunan renkli karelerin, kimyasal içeriklerle bir ilişkisi yoktur. Eğer kişi diş macunu hakkında bilgi edinmek istiyorsa, o kişinin tüpün üzerindeki renkli kareye değil, içerik listesine bakması gerekir.

Diş macunlarının içeriklerini okuyarak içerikleri konusunda daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz, bu konuda blogumda daha önceden yazdığım şu konulara göz atmak isteyebilirsiniz:

Diş Macunu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
İnsanların Neden Triklosan İçeren Diş Macunundan Korkuyorlar?
Diş Macunlarında Bulunan Ve Temelde Bir Çeşit Sabun Olan Sodyum Lauryl Sülfat Nedir?

Yazar

Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 24 )

 • Crappy Crap

  Gercekten mantikli bir paylasim yapmissiniz. Acikcasi ben de bu renk meselesini bir arkadasimdan duymuştum,seçimimi renklere göre yapiyordum. Demek ki her duyduğumuza inanmamak gerekirmiş. Teşekkürler

  • Onur Öztürk

   Bazen şehir efsaneleri yaygın bir kanıya yol açabilmektedirler. Biraz araştırmak her zaman iyidir. İyi günler.

 • Semih

  Yeşil kullanın abi. Bulamıyosanız bana mail geçin size tedarik edeyim.

  • Onur Öztürk

   Siz yazının tamamını okumadınız sanırım? 🙂

   • hasan

    işine gelene kadar okumuş

 • Nihan

  Bu bilgileri nereden edindiniz, kaynağınız neresi? Çünkü bu yazılanlar tamamen yanlış bu renklerin bir amacı var tabi ki makineler algılasın falan diye değil. İnsanları yanlış bilgilendiriyorsunuz.
  Yeşil ürün: doğal ürün
  Mavi ürün: doğal ve tıbbi ürün karışımı ürün
  Kırmızı ürün: doğal ve kimyasal karışımı ürün
  Siyah ürün: tamamen kimyasal ürün
  Ben bu konu hakkında laboratuvar araştırmaları yaptım ve diş macununda da bulunan triklosan adlı zehirli maddenin kanserojen alerjen ve irritan kategoride olduğunu öğrendim.
  Ayrıca diş macunun arkasındaki renklerinin bu maddelerin derişimini gösterdiğini profesörlerden öğrendim. Lütfen insanları bilgilendirmeden önce doğru bilgi verdiğinizden emin olun.

  • Onur Öztürk

   Diş macunlarının içindeki hangi maddelerin “kimyasal” hangi maddelerin “doğal” içerik olduğuna karar veriyorsunuz?
   Bahsettiğiniz profesörlerden bu bilgilerin kaynaklarını da öğrendiyseniz bizimle paylaşır mısınız?

   Triklosan tartışmalı bir katkı maddesidir, şu anda triklosanla ilgili yapılan son çalışmaların 2016 sonunda
   sonuç vermesi bekleniyor, bu sürenin sonuna kadar benim doktor olarak önerim triclosan içeren ürünlerden
   bir süre daha uzak durulmasıdır, bu konudaki yazıma şurdan ulaşabilirsiniz:

   http://onurozturk.com/triklosan-dis-macunu/

   Bunun yanı sıra, bahsettiğiniz arkasında yeşil vb renkler olan aynı zamanda SLS içeren diş macunları
   hakkında da bilgi almak isterseniz:

   http://onurozturk.com/dislerimizi-zehir-ile-mi-temizliyoruz/
   http://onurozturk.com/dis-macununun-iceriginde-hangi-maddeler-vardir/

   okuyabilirsiniz.

  • yusuf

   Nihan hanik bu arkadas anlasilan dis macunu ureticisi hep.ben hep ben diyor mantikli. bi aciklama yok

   • Onur Öztürk

    Linklerdeki yazılarda genellikle referans aldığım dernek ve kuruluşları belirtiyorum, bunları kendiniz de internetten araştırabilirsiniz.
    Ürettiğim veya sattığım herhangi bir ürün olmadığını da siteyi biraz incelerseniz görebilirsiniz.

  • Kadir t

   Zehirli madde oldugunu tespit ettiginizi ve bu durumu da profesörlerden de bilgi edidiginizi soyluyorsunuz peki bu durumu bakanliga bildirdiniz mi

 • Arda

  Bu konudaki kaynağınız nedir? Doğruluğuna ya da yanlışlıģına dair bilimsel bir veri bulamadım. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

 • Hayt

  Cokta irdeleyen biri degilim.. 3 gündür kirmizi etiketli dis macunu kullaniyorum.. Dis etlerim agrimaya basladi.. Degisik bir agri bu alakali alakasiz iskillenmeye basladim.. Arastirirken bu forma denk geldim.. Bence makine algilama renklendirme sacmalik illaki bir nedeni var! İnsandan bahsetmiyoz makineden basdeioz modu sec takir takir on binlerce ayni rengi kafasi karismadan basar.. Yarin ilk isim aldigim tupleri cipe atmak olacak

 • rabia

  Bende bugün radyoda duydum çok şaşırdım hep merak ediyordum o renkleri ne diye araştırmalar sonucunda bişey anlamadım ama bizim Türk milleti akıllı dir bir gıdanın içine zarar veren birsey koyuyor onu kesinlikle yazmaz çünkü bende bir gıda sektöründe çalışıyorum bize bile söylemiyorlar ben ürünün içeriğini okumuştum ordan biliyorum ne yapmamız lazım

  • Onur Öztürk

   Bu konuda büyük ve güvenilir firmaların tabii olduğu regülasyonlar olduğunu biliyorum, bunun için hala tartışılan bazı materyalleri koysalar da bunlara rağmen yazıp, kamuoyunu karşısına almayı riske eden global firmalar mevcuttur. Tercihen güvenilir markaların ürünleri ya da doktorunuza danışıp onların da tavsiye ettiği ürünleri kullanabilirsiniz, iyi günler.

 • Erhan

  Şimdi sonuç olarak renk hikayesi yanlışmı doğrumu

 • Hakan

  Lütfen insanları yanlış bilgilendirmeyin..
  Renk kodları kimyasal karışım ya da doğal olup olmadığını gösteriyor..!!!

   • Hakan

    Bu işin içinde olan biri olarak.. O kadar yazmışsınız ama hiçbir kanıtınız bile yok..
    İnsanları yanlış bilgilerle yanıltıyorsunuz..

    • Onur Öztürk

     Hakan bey yukarda da yazmıştım; bir iddianın doğru olması için önce onun ispatlanması gerekir,
     diş macunu renk kodlarının diş macunlarının kimyasal içeriklerine göre belirlendiğini gösteren
     kanıtınız varsa bizimle paylaşır mısınız?

 • Serdar

  Diş macunu yada merhem tüplerinin içerisine koyulan ürünler tüpe alttan doldurulur ve daha sonra katlama yada ısıl işlem ile kapatılırak sızdırmazlık sağlanır. Tüplerin alt tarafında bulunan renkli işaret ise makinenin tüpü kapattığında marka, ürün kodu yada bilgilendirme yazılarının her zaman geniş tarafta okunabilir alan üzerinde kalması için tüplere basılan işarettir. Bu işaretleri sensör yada algılayıcılar tespit ederek dolum fincanı üzerinde çevirilen doluma hazır tüpün aynı noktada durmasını sağlayarak her tüpün aynı standart da olmasını sağlayan yardımcı bir işarettir.
  Kullanılan renklerin seçimi ise dolum yapılan makinede kullanılan algılayıcı sensörün hassasiyeti ile ilgilidir. Fason imalatını yaptığımız bir üründe sensörün kullanılan kırmızı rengi algılamaması nedeniyle ruhsat sahibi firmadan işaretin mavi renge çevrilmesi için yaptığımız başvuru sorgusuz sualsiz kabul edildi ve renk maviye çevrildi.
  Şayet renk ürününü saflık durumunu gösteriyor olsaydı bizden sensörü değiştirmemiz istenirdi fakat böyle olmadı.
  Yaşadığım bu durum, olayın sadece şehir efsanesi olduğununun kanıtıdır.

 • Zeynep

  Semih arkasındaki yeşilden bahsetmrmis macunun rengini yazmış sanirim

 • Nesrin

  Keşke diğreleride bu kadar açıklayıcı olsalar teşekkürler

Yorum Yaz

Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.