Dişlerinizi Renkleşmelerden Korumak İçin Bunlara Dikkat Edin

24 Ara 2014

Bazı gıda maddelerini tüketmek ve bazılarından kaçınmak, dişlerinizi beyazlatma yöntemlerini uyguladıktan sonra, dişlerinizin beyaz kalmasına yardımcı olabilir.

Kendi kendine, evdeki yöntemlerle ya da diş doktorunun müdahalesiyle dişlerini beyazlatan pek çok kişi için dişlerinin beyaz kalmasını sağlamak oldukça önemlidir. Dişlerinizin tekrar lekelenmesini engellemek için bir takım yiyeceklerden uzak durmanız, dişlerinizin beyaz kalmasını sağlayan yiyecekler tüketmeniz gerekir.

Elma, yeşil fasulye, karnıbahar, havuç ve kereviz gibi katı meyve ve sebzeler, onları çiğnerken dişlerinizi mekanik olarak temizleme görevi görür ve aynı zamanda tükürük salgılamanıza yardımcı olan bu yiyecekler, ağzınızdaki asit seviyesini normalleştirir ve dişlerinizi korur (mekanik temizlemeleri diş fırçalamanın yerine geçmez, dişlerinizi fırçalayamadığınız ara öğünlerde dişlerinizin daha temiz olmasını sağlar).

Günlük tüketilen özellikle peynir gibi içinde kalsiyumu yüksek olan ürünler de hem mekanik olarak ağız temizliğine faydası olduğu hem de diş mineleri kalsiyum içeriğinden faydalandığı için dişlerinizin temiz kalmasını ve daha güçlü olmalarını sağlar.

Dişleri renkleştiren yiyeceklerden ya da tütün, soya sosu, asitli içecekler, beyaz/ kırmızı şarap, yaban mersini gibi maddelerden /gıdaların fazla tüketiminden uzak durmalı veya bunları mümkün olduğunca az miktarda tüketmelisiniz. Diyetiniz için tüketmeniz gereken antioksidan özellikli gıdalarda ise miktarı sınırlı tutmak ve arkasından ağzımızı su ile çalkalamak, şekersiz sakız kullanmak iyi bir çözümdür.

Profesyonel veya doktorunuzun önerisiyle evde diş beyazlatma etkili bir yöntemdir fakat doğru uygulansa bile diş hassasiyeti gibi kısa süreli (geçici) yan etkilere sebep olabilir. Diş beyazlatma tedavileri çok fazla, kontrolsüz ve aşırı yüksek konsantrasyonlarda uygulandığı zaman, diş minelerinin aşınmasına sebep olarak kalıcı zararlar verebilir. Bu tip tedavilere başlamadan önce mutlaka diş hekiminize danışın ve kontrollü gitmenizin önemli olduğunu unutmayın.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Dişleriniz Gelinliğiniz Kadar Beyaz Olsun

Estetik Diş Tedavileri Sizi 10 Yaş Gençleştirebilir!

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.