19 Haz 2014

Gömük diş, çıkacağı yerde bloke olmuş diştir. Yirmilik dişler genelde şıkışırlar, çoğunlukla 17 – 21 yaşları arasında çıkarlar. Bunlara 3. Büyük azı dişleridir. Ağızda yeterince yer olmadığından gömük kalabilirler. Yirmilik diş yandan çıkmaya çalışır veya çenedeyken yamulur.

Gömük bir diş acı vermeyebilir. Orada olduğunu fark etmeyebilirsiniz bile. Fakat diş çıkmaya çalıştığında üzerindeki dişeti kabarır ve bu acı verir. Yakındaki dişlerden veya o taraftaki kulaktan acı hissedebilirsiniz. Ayrıca yiyecek parçaları kabaran dişetine sıkışabilirler. Bu periokoronit denilen enfeksiyona yol açabilir ve tedavi edilmezse boğaza ve boyuna yayılır.

gomuk-gomulu-dis

Gömük diş çürüyebilir veya yakınındaki azı dişini itebilir. Bu da dişlerin hareket etmesine veya çürük olmasına yol açabilir. Aynı zamanda dişlerinizin birleşme şekillerini de değiştirir. Nadiren de olsa gömük dişler çenede kiste yol açabilir.

Gömük Diş Belirtileri

  • Arka taraftaki dişetlerinde şişme
  • Çeneyi açmakta zorlanma
  • Ağız kokusu
  • Ağızda kötü bir tat
  • Ağzınızı açtığınızda ağrı
  • Yemek yerken veya bir şey ısırırken ağrı
  • Ağrı birkaç gün kendini gösterip yok olur. Haftalar veya aylar sonra da geri gelebilir.

Teşhis

Diş hekiminiz ağzınızı inceleyerek gerekirse röntgen çeker. Röntgen yirmilik dişlerin nerede olduklarını ve nasıl sıkıştıklarını gösterir.

Beklenen Süre

Diş çekildiğinde bütün belirtiler de biter.

Önlemleri

Gömük dişi engellemenin yolu yoktur. Diş fırçalayarak ve diş ipi kullanarak çürükleri engelleyebilirsiniz.

Tedavi

Rahatsızlığı azaltmak için ağzınızı ılık tuzlu suyla çalkalayabilirsiniz. Eczanelerden alabileceğiniz ağrı kesiciler de işe yarar.

Eğer diş ağrı yapmaya devam ediyorsa, enfekte olduysa veya yandaki dişlere dayanıyorsa genelde uygulanan tedavi dişi çekmektir. Dişi çekmek, dişin yerine göre ortalama olarak 5 dakika ile 30 dakika arası zaman alır.

Diş çekilmesinden önce doktorunuz size işlemi ve kullanılacak anestezileri anlatır. Araba ile gidilecekse arabayı başkasının kullanması daha iyidir.

Operasyon sonrası yanaklar ve çenede şişkinlik olabilir. Bazı yiyecekleri yemeniz zor olacaktır. En kısa sürede geçmesi için diş hekiminizin tavsiyelerine uymanız gerekir.

Gömük bir diş sizi rahatsız etmeyebilir veya yakınındaki dişi etkilemeyebilir. Bu durumda acil bir tedaviye gerek yoktur. Fakat diş hekiminiz ileride sorun çıkmasını engellemek için dişin çekilmesini tavsiye edebilir.

Çoğu insanın bütün yirmilik dişleri aynı anda çekilir. Bazen dişler çıkmaya başlamadan da ameliyat yapılabilir. Bu ileride çıkabilecek sorunları ortadan kaldırır. Bu operasyonlar anestezi ile yapılır. 21 yaşını doldurmadan yirmilik dişleri aldırmak en iyisidir. Operasyon genelde daha az sorunludur. Dokular ve kemik de daha hızlı iyileşir.

Ne Zaman Bir Profesyonele Başvurmalı?

Eğer arka dişlerinizde ağrı hissediyorsanız diş hekimine başvurmanız gerekir. Eğer düzenli olarak diş kontrolüne gidiyorsanız, diş hekiminiz yirmilik dişlerinizi takip ederek çekilmeleri gerektiği zamanı söyleyecektir. Yirmilik dişlerinizin kontrolü için ekstra röntgen çekmek gerekebilir.

Öngörü

Ameliyat sonrası iyileşme mükemmeldir.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Gömük Diş

Tedavilerimizden yararlanmak, detaylı bilgi almak ve Dr. Onur Öztürk ile iletişime geçmek için hemen randevunuzu alın!

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Dişlerle Ortaya Çıkan Sırlar

Diş Eti Hastalıkları

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.