Kahve ya da Çayın Diş Lekesi Yapmaması İçin Ne Yapmak Gerekir

12 Eyl 2014

Kahve ve çay demlerken kullandığınız su çeşidinin, dişinizde ne kadar kahve ya da çay lekesi oluşacağı üzerinde tahmin ettiğinizden daha fazla etkisi var. Dişlerimizin üzerine yapışarak leke yapan moleküller diş yüzeyinizde bulunan protein ve kalsiyuma özellikle siyah çaydaki flavin maddesi karşı bir sempatisi vardır. Aynı kimyasal etkileşim, suyun içindeki mineraller için de geçerli. Bu, şu anlama geliyor; çay ya da kahvedeki lekeleyici moleküller, çayı ya da kahveyi demlemek için kullandığınız sudaki kalsiyum yükü ve proteinlerle birleşiyor ve dişlerimizin yüzeyine çökeliyor.

Diş Lekesi Nasıl Azaltılır?

Eğer çay veya kahve demlemek için sert su ya da “acı su” mineral içeriği, yani tipik olarak kalsiyum ve magnezyum oranı yüksek su kullanırsanız, leke yapan moleküller dişinize daha az yapışır. Suyun, mineral taşıyıp taşımadığı sertliğinden anlaşılıyor. Sert su, aslında toplumdaki genel kanının aksine daha kalitelidir. Yumuşak içimli suların, sert sulara göre daha az mineral taşıdığı da bilinmektedir.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Diş Beyazlatma Tedavisi | Onur Öztürk

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
SALAK İLE AVANAK

Dişleriniz Gelinliğiniz Kadar Beyaz Olsun

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.