19 Haz 2014

Kanal Tedavisi | Diş Tedavi Yöntemleri | Onur Öztürk
Endodonti, diş hekimliğinin diş köklerindeki hastalıklarıyla uğraşan dalıdır. Doku, sinir ve kan damarlarından oluşan pulpa (dişin özü, sinirleri) dişi ilk çıktığında besler. Diş olgunlaştığında ise pulpa güvenle alınabilir ve böylece kök kanalları ve diş korunur. Bunun sebebi dişin aynı zamanda çevreleyen damarlarla da beslenebilmesidir. Pulpanın alınması işlemine endodontik tedavi denir ve genelde kök kanal tedavisi olarak bilinir. Kök kanal tedavileri çok yaygın tedavilerdir. Amerika’da her yıl kanal tedavisiyle 24 milyon dişin kurtarıldığı tahmin edilmektedir.

 

Neden Kanal Tedavisine İhtiyacınız Olur?

Kök kanal tedavisine genelde iki sebepten ihtiyaç duyulur: enfeksiyon ve pulpada geri dönülemez hasar. Tedavi edilmemiş çürükler pulpa enfeksiyonunun ana sebepleridir. Tedavi edilmemiş çürük, mine ve dentin tabakasını aşarak kök kanallarına bakterilerin sızmasını sağlar. Dişin içindeki enfeksiyonlar antibiyotiğe cevap vermezler. Enfeksiyonun yol açtığı şişme, dişe kan akışını yavaşlatır ve böylece kandaki antibiyotikler enfeksiyon bölgesine ulaşamazlar. Azalan kan akışı aynı zamanda pulpanın kendini iyileştirmesini de engeller.

Pulpa aynı zamanda travma, kırık ve üst üste yapılan dolgular gibi yoğun diş tedavileri dolayısıyla da hasar görebilir. Bazen, normal bir diş işlemi bile pulpanın şişmesini sağlayabilir. Örneğin, bazen dişi kurona hazırlarken de kanal tedavisine ihtiyaç olur.

Pulpanın şiştiği ama enfekte olmadığı çoğu durumda diş iyileşir ve eski haline döner. Diş hekiminiz kanal tedavi öncesi bu durumu gözleyebilir. Bazen ise şişme, acı vererek enfeksiyona yol açar.

Pulpa enfekte olduğunda, enfeksiyon diş çevresindeki kemiğe de yayılarak apse yapabilir. Kanal tedavisinin amacı hasarlı pulpayı alıp, enfeksiyonu tedavi ederek boş kanalların hareketsiz materyalle doldurulmasıdır.Eğer kanal tedavisi yapılmazsa dişin çekilmesi gerekebilir.

Doğal dişlerinizi olabildiğince korumanız önemlidir. Eğer diş çekilirse komşu diş sıradan çıkabilir ve üzerinde aşırı yük oluşur. Doğal dişlerinizin olması aynı zamanda implant ve köprü gibi pahalı ve uzun süreli tedavilerden kaçınmanızı sağlar. Eğer enfekte olmuş bir dişte kanal tedavisi yapılmazsa o dişi kaybedebileceğiniz gibi enfeksiyon vücudun diğer taraflarına da yayılabilir.

Bir dişte endodontik tedavi uygulanması o dişin birkaç içinde çekileceği anlamına gelmez. Kanal tedavisi yapılmasının ana sebebi genelde büyük bir çürüktür. Diş yapısal olarak zayıflar, ama kanal tedavisi sonrasında kuron veya dolgu yapılırsa uzun yıllar dayanabilir.

 

İşaretleri ve Belirtileri

  Eğer pulpada enfeksiyon varsa ilk başta acı hissetmeyebilirsiniz. Fakat tedavi edilmezse enfeksiyon ağrı ve şişmeye yol açar. Bazı durumlarda apse de oluşur ve sonunda dişin çekilmesi gerekir. Dişe kanal tedavisi gerektiğinin bazı belirtileri:

 • Isırdığınızda, dokunduğunuzda veya ittiğinizde acıyan diş
 • Sıcağa hassasiyet
 • Soğuğa karşı birkaç saniye süren hassaslık
 • Etkilenmiş dişin yakınında şişme
 • Ağrılı veya ağrısız, rengi değişmiş diş
 • Kırık diş
  Dişinizin kanal tedavisine ihtiyacı olup olmadığını anlamak için diş hekimi dişinize sıcak ve soğuk nesneler yerleştirir, çevre dokulara bakarak dişe nazikçe dokunur. Aynı zamanda dişin röntgenini çeker.
  Eğer bu testlerden dişin durumu anlaşılmazsa diş hekimi elektrikli pulpa testleri kullanabilir. Bu elde taşınan aletle pulpaya minik elektrik akımları yollanarak pulpanın canlı olup olmadığını anlaşılır. Bu test herhangi bir acı veya şoka yol açmaz ve dişte sadece çok güçsüz bir gıdıklanma hissi yaratır. Testler dişten ayrıldığı anda his geçer.

Uyarı: elektrikli pulpa testlerı kalp pili veya diğer elektrikli yaşam destek aletlerini kullanan insanlarda kullanılmamalıdır.

 

Tedavi Süresi

Kanal tedavisi duruma bağlı olarak bir veya bir kaç seferde yapılabilir. Enfekte olmuş diş için bir kaç sefer kliniğe gitmek gerekebilir. Bazı dişlerin tedavisi pozisyon itibarıyla daha zordur çünkü bulunması zor olan bir çok kök kanalı olabilir. Sorunsuz bir kanal tedavisi genelde tek seferde tamamlanır. Kanal tedavisi bittiğinde kuron veya dolgu için diş hekiminizi ziyaret etmeniz gerekir.

 

Kök Kanallarının Ölçüm ve Tedavisi

Ölçüm

İlk önce diş hekimi veya endodontist diş çevresindeki alanı uyuşturur. Daha sonra pulpaya ulaşmak için dişin üstüne veya arkasına bir yuva açarak hastalıklı pulpanın bir kısmını alır. Arkasından kök kanallarının ölçülmesi gerekir.
Diş hekiminin kanalların uzunluğunu anlaması ve kanalların tamamen temizlendiğinden emin olması gerekir. Aynı zamanda kanal temizlendikten sonra kullanılacak olan maddenin kanalı tamamen kaplaması gerekir.

Diş hekimleri kanal uzunluğunu anlamak için röntgen veya apex locator denilen aleti kullanırlar. İlk işlemde diş hekimi kanala bir el aleti yerleştirerek röntgen çeker ve kanal sonuna ne kadar yaklaştığına bakar. Apex locator ise küçük bir elektrik akımına verilen dirence bakar. Bu yöntem kök kanal uzunluğu hakkında detaylı bilgi verir ve genelde iki yöntem beraber kullanılır.

 

Temizleme

Kanallar ölçüldükten sonra diş hekimi veya endodontist özel aletlerle hastalıklı pulpayı temizler. Pulp temizlendikten sonra, kanal enfeksiyona karşı yardımcı olacak antiseptik solüsyonla temizlenir.
Kanal tedavisinin etkili olması için, diş içindeki bütün kanalların temizlenmesi gerekir. Genelde üst ön dişlerde bir kanal, alt ön dişlerde bir veya iki ön kanal, azı dişlerinde ise üç veya dört kanal bulunur. Fakat bu kanalların tip ve yerleri çok değişir.

Kanallar temizlenip enfeksiyon bitirildiğinde kökler doldurulur ve yeni kök dolgusunu korumak için geçici dolgu yapılır. Kısa süre içinde diş kuronu kalıcı dolgu veya kuronla yenilenmelidir.

Çoğu durumda, özellikle azı dişleri söz konusu olduğunda, dişe kuron veya porselen dolgu (inley/ onley) gerekir. Bu tip indirekt bir restorasyon dişin gücünü kazanmasına yardımcı olur ve çatlamalardan korur. Kuron kanal tedavisi yapılan ay içinde değişmelidir. Kalıcı çözüm bulunması dişe daha ileride hasar gelmemesi için önemlidir.

Kanal tedavisi sırasında alınan pulpa dişin sıcaklığa hassas olan tarafıdır. Dişi çevreleyen dokular ve sinirler yerlerinde kaldığından basınç ve dokunmaya karşı his varolmaya devam eder.

 

Kök Kanal Tedavisi Sonrası

Tedavi sonrası 2-3 gün dişinizde şişme olabilir ve bu sürede diş hekimi sert yiyecekler çiğnememenizi ister, dişin üstüne basmanız sıkıntı verebilir. Tedavi öncesi enfeksiyon ne kadar kötüyse, tedavi sonrası şişme de o kadar uzun sürecektir. Rahatsızlığı azaltmak için ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Olası Komplikasyonlar

Çoğu prosedürde olduğu gibi bu tedavide de komplikasyonlar oluşabilir. Aşağıda bunlardan bazılarını bulabilirsiniz.
Bazen kök kanalı tedavi için açıldığında havadaki oksijen bazı bakterilerin büyümesini tetikleyerek şişme ve ağrıya neden olur.

Bakteriler köklerin ucundan dışarı atılabilir. Kan damarları dişin altındaki küçük bir delikten dişe girerler. Bazen kanal tedavisi sırasında bakteriler bu küçük delikten çevre dokulara atılırlar. Eğer bu gerçekleşirse çevre dokular iltihap oluşturup enfekte olurlar. Bu durum antibiyotik ve ağrı kesici yardımıyla tedavi edilebilir fakat iyileşene kadar ağrı devam eder.

Kanal tedavisinde kazara dişin yanı delinebilir. Bu durum, eğer kanal bulunamıyorsa veya kıvrımlıysa görülür. Kullanılan aletler esneklerdir ve kanalın yapısına uygun hareket ederler fakat bazen alet dişin kenarında minik bir delik açar. Eğer deliğin içine tükürük kaçarsa, ileri tedavi veya dişin çekilmesi gerekir. Eğer delik diş etinin altında kalıyorsa kendi kendine iyileşebilir.

Bir kök kanalı atlanmış veya tam temizlenmemiş olabilir. Diş içindeki kanalları belirlemek zor olur. Eğer bir kanal atlanmışsa diş enfekte olarak kalır ve kanal tedavisinin tekrarlanması gerekir. Bu durum aynı zamanda kanal doğru ölçülmediyse ve enfekte olmuş pulpa parçaları tam alınmamışsa görülür.

El aleti kanal içinde kırılabilir. Genelde kırılan parçayı diş içinde bırakıp kök kanalı bitirilebilir ama kanalın temizlenmesi bitmediyse, parçanın mümkünse alınması gerekir. Bazen bu dişin üstünden yapılır. Bazı durumlarda ise rezeksiyon denilen işlemle bu parça alınır. Diş etinden açılan ufak bir kavite ile diş köküne ulaşılır ve tel aletinin parçasını içeren kökün bir bölümü alınır.

 

Acı veya Acı Olmayışı

Çoğu durumda kanal tedavisi sırasında ağrı hissetmezsiniz. Diş hekimi, diş ve çevresi alanı uyuşturur. Günümüzde doğru uygulandığında lokal anesteziler çok etkilidir, eğer işe yaramıyor gibi gözükürse diş hekiminizi hemen uyarın. Bazı insanlar iğneden kanaldan çok korkarlar, fakat uyuşturucu jeller ve modern enjeksiyon teknikleri sayesinde bu kısım daha rahat geçmektedir. Bunu diş hekiminize anında söylemeniz ağrının devam etmemesi için tekniği değiştirmesini sağlar.

 

Kanal Tedavisi Sonrası Dişin Yenilenmesi

Eğer diş önde ve kavite küçükse dolgu ile halledilebilir, fakat çoğu durumda arka dişlerde kuron veya porselen onley gerekir. Dişi kurona hazırlamak için diş hekiminin ilk önce bir destek oluşturması gerekir. Bu desteğe kor denir. Koru yerinde tutmak için diş hekiminin post kullanması gerekir. Bunu yapmak için diş hekiminin kök kanal dolgu malzemesinin bir bölümünü çıkararak fiber veya metal bir çubuk olan posta yer açması gerekir.

Postlar daha önceden yapılmış olup dişteki core’la kullanılabilirler ve tek parça olarak dökümlenirler. Döküm post ve korlar genelde ön dişlerde kullanılır. Tedavinin tamamlanması iki seansta gerçekleşir; Bir seans dişin hazırlanması, bir seans ise postun yerine takılması için.

Sonrası için hazırlanan kuron restorasyonu metal seramik veya tam seramik olabilir. Eğer estetik tam seramik bir restorasyon yapılacaksa bu durumda kök kısmında metal içermeyen fiber post kullanmak daha doğru olur.

 

İkinci Sefer: Olası Tedavi ya da Ameliyat

Kök kanal bir kaç sebepten dolayı başarısız olabilir. Eğer bütün enfeksiyonu kanallardan temizlenemezse diş yeniden enfeksiyon kapabilir.

İşlem aynı olmasına rağmen, tekrarlanan bir kanal tedavisi (retreatment) daha zor ve uzun sürer çünkü diş hekiminin tedaviye başlamadan dolguyu çıkarması gerekir. Bu yüzden tedavi tekrarı ilk kanal tedavisine göre daha zor olur. Tedavi tekrarı daha uzun sürmesinin başka bir sebebi ise başarısız olmuş kanal tedavilerinde yok edilmesi daha zor olan enfeksiyonlar bulunmasıdır.

Bazı insanların ise tedavi tekrarı yerine endodontik operasyona gereksinimleri olur. Eğer ikinci kanal tedavisi sorunluysa cerrahi ameliyat gerekebilir. Örneğin, dişte post ve kor restorasyon yapılmış kanal tedavisi varsa dişe hasar vermeden restorasyonu çıkarmak zor olabilir. Retreatment sonrası diş hala enfekte ise rezeksiyon şeklinde köke ameliyata ihtiyaç olabilir.

Diş hekimi operasyon sırasında, diş yakınındaki dişetlerine minik bir yuva açar ve kökün ucundaki enfeksiyonu temizler. Daha sonra kökün 3-4 milimetresini de alarak nüks olmaması için ( bu işleme rezeksiyon denir) kök ucundan enfeksiyonu temizler ve tekrar kök ucuna dolgu yaparak kapatır.

Bu operasyonda başarı ihtimali yüksektir. Eğer ameliyatta enfeksiyon temizlenemezse dişin çekilmesi gerekir. Kurtarılamayan kanal tedavileri için çekilen dişin yerine belli bir zaman geçtikten sonra implant en sağlıklı çözüm olacaktır.

 

Kanal Tedavisi Hakkındaki Mitler

Kanal tedavisi genelde acılıdır.
İnsanlara kanal tedavisi gerektiğini söylediğimizde genelde acı çekeceklerini düşünüyorlar ama hissettikleri acı kanal tedavisinden değil, enfeksiyondan kaynaklanıyor. Kanal tedavisi acıyı yok etmek için yapılır ve çok nadir yan etkisi vardır.

Tedavi öncesi uygulanan lokal anestezi ile diş ve çevresi uyuşur ve böylelikle kanal tedavisinin mümkün olduğu kadar acısız geçirilmesi amaçlanır.

 

Dişin sinirleri alındığından bir daha acı hissetmem.
Çoğu insan kanal tedavisi olmuş dişte acı hissedilmeyeceğini düşünür. Fakat bu yanlış bir düşüncedir. Kanal tedavisi sonrasında sıcak ve soğuk hassasiyeti olmamakla birlikte, bir kaç gün rahatsızlık devam edebilir. Ağrı diş çevresindeki şişmiş dokulardan kaynaklanıyor olabilir. Eğer bu olursa diş hekimi ağrı kesici bir ilaç yazar.

 

Eninde sonunda dişim çekilecekse niye kanal tedavisi yaptırayım?
Kanal tedavisi yapılan dişin bir süre sonra çekileceğini düşünmek doğru değildir, açıkçası, çoğu kanal tedavisi başarılıdır ve dişi korurlar.

 

Ağrım yok o yüzden kanal tedavisine de ihtiyacım yok.
Kanal tedavisi gereken çoğu dişte ağrı olmaz fakat ağrı olmaması kanal tedavisi gerekmediği anlamına gelmez. Diş hekimi veya endodontistler yaptıkları testlerle dişin pulpasının sağlam olup olmadığını anlayabilirler. Eğer sağlam değilse kanal tedavisi gerekmektedir.

 

Bazen enfeksiyon olup olmadığını bilemezsiniz çünkü ağrı yoktur ama diş yakınında sivilce benzeri bir kütle görüyorsanız, diş hekimine görünmeniz gerekir. “Sivilce” de denilen bu sinus alanı yüzeydeki bir doku tünelinden akan enfeksiyon cerahatidir. Enfeksiyonun temizlenmesi ve kanal tedavisi yaptırılması önemlidir. Eğer yaptırılmazsa komşu dokular da hasar görmeye başlar.

 

Kanal tedavisi, diş köklerimin veya bütün dişimin alınması demek.
Kanal tedavisi sırasında tedavi edilen dişin dışı değil içidir. Kanal tedavisinde endodontist dişin merkezinde bulunan pulpayı alır ve dişin köklerine dokunmaz. Kanal tedavisi yaptırmanın bütün mantığı dişi çekmek değil kurtarmaktır.

 

Kanal tedavisi bittikten sonra uzun bir süre diş hekimine gitmem gerekmez.
Kanal tedavisi bittiğinde uzun bir süre diş hekimine gitmek istemeyebilirsiniz fakat kalıcı bir restorasyon için diş hekimine gitmeniz önemlidir. Pulpa alındıktan sonra yerine konulan kök dolgusu dişi enfeksiyondan korur ama dişin üstü de tedavi edilmelidir.

Eğer kuron arka dişte değilse yemek yeme ve ısırma anında dişin çatlama ihtimali çok daha yüksektir. Bu yüzden kanal tedavisi biter bitmez ikinci bir randevu alınarak kalıcı restorasyon yapılmalıdır.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 399 )

 • umut

  Merhaba doktor bey , 2 sene once kirilmis disime kanal tedavisi yapildi. Disin yarisi yoktu.Bugun yemek yerken disin dolgulu kisminin birazi kirildi. Herhangi bir ağrım yok ama bu kirigin bana bi zarari olur mu bilmiyorum. Hemen doktora gitmelimiyim yoksa geciktirebilir miyim ?

 • Celil Can

  Merhaba.Ben 14 yaşındayım.Sağ üst çenemde azı dişim çok ağrıyordu doktora gittik tek sefer 1-1 buçuk saatte kanal tedavisi yaptı.2 saat yemek yeme dedi yemedim. gün o tarafınla yemek yeme dedi yemedim.2 hafta çok ağırmadı ama 2 hafta geçtikten sonra hava girince,o dişime su gelince çok şiddetli ağırmaya başladı.Doktora gitmeyi düşünüyorum.Sizce normal mi bu şiddetli ağrı?Şu an o dişimle yemek bile yiyemiyorum.Alt dişimle bastırınca ağrıyor.Ne yapmalıyım?

  • Onur Öztürk

   Merhaba kanal tedavisi görmüş bir dişin normalde soğuk su ile ağrımaması gerekir, buna sebep olan yakında başka bir diş olabilir röntgenle tekrar kontrol ettirmeniz gerekir, geçmiş olsun.

 • Anıl

  14 Eylül sabahı kanal tedavim bitti.( 3. ve son seanstı.) Bugün iki buçuk gün oldu. Sabahtan beri kulak ağrım var, dişin üzerine baskı yapınca ağrı oluyor ve akşama doğru dişim ağrıyordu. Etol Fort adlı ağrı kesiciyi içtim şimdi kulak ağrım var, dişimde anlık sızılar oluyor gibi. Kanal tedavisinden sonra kaç gün ağrı olur? Doktorum ile görüştüm ağrınız varsa mecburen dişinizi çekeriz dedi. Dişimin çekilmesini istemiyorum. Ağrı kaç gün sürer acaba?
  Yanıtınız için teşekkürler.

  • Onur Öztürk

   Merhabalar, kanal tedavisi sonrası işlem yapılan dişler ortalama 1 hafta civarı üstüne basınca ağrı yapabilirler, eğer sürekli bir ağrı var ve geçmiyorsa bu durumda ek bir tedavi veya çekim gerekebilir, buna röntgen eşliğinde bakmak gerekir, iyi günler.

 • Ali Can Çoban

  Peki ön dislerde uygulanan kanal tedavisi disin rengini hangi durumda degistirir ve bunun çözümü var mı?

  • Onur Öztürk

   Merhabalar, bunun bir çok sebebi vardır, kullanılan kanal dolgusu patının tipi, dişin üst kısmında kullanılan dolgu malzemesi veya kanal dolgu artıklarının temizlenmemesi genelde en şiddetli renkleşmelere yol açar ama genel olarak kanal tedavisi görmüş dişler artık beslenemediği için zamanla daha gri ve soluk bir renk alırlar. Her vaka için bu süre aynı olmayabilir. İçsel diş beyazlatma (internal bleaching) en etkili yöntemdir ve hızlı, efektiftir ama burda uygulanacak diş beyazlatmada keskin sınırlar vardır, kök yüzeyini iyi izole edebiliyorsak ve dişte iç rezorpsiyon (erime) dediğimiz risk yoksa bu durumda uygulanabilir.

 • AYGÜL KUYUMCU

  kanal tedavisi oldum yaklaşık 3 ay önce fakat şuan dişim apse yaptı tedavisi süreci nasıl olacaktır. antibiyotik kullanıyorum dişim çekilir mi ?

 • Onur Öztürk

  Merhabalar, eğer kemik yapınız uygunsa en ideal çözüm diş implantlarıdır, eksik dişin yerine uygulanarak ideal bir çözüm sunarlar, geçmiş olsun:

  https://www.onurozturk.com/implant/

 • Buse

  Merhaba. Yaklaşık 4 sene önce 3 tane dişimde oluşan küçük kırıklar yüzünden dişçiye gitmiştim ama kanal tedavisinin gerekli olduğunu söyleyince korkup yaptırmadım ve bugüne kadar bekledim. Şimdiye kadar hiçbir problem yaşamamıştım fakat son 4-5 haftadır ara ara 2şer gün süren şiddetli ağrılarım oluyo. Dişe dokunduğum zaman sızlıyor ve yemek yiyemiyorum. Gerçekten dişçiyle ilgili çok büyük korkum var ve ne yapıcağımı bilmiyorum.

  • Onur Öztürk

   Problemli dişlerinizde enfeksiyon başlamış olabilir, bu durumda tedaviyi daha da geciktirmek can sıkıcı sonuçlara yol açabilir. Uyutularak (sedasyonla) tedavi tercih edebilirsiniz, opsiyonlarınızı doktorunuzla değerlendirebilirsiniz, iyi günler.

 • özer

  Merhaba doktor bey, 20 ekimde sağ üst büyük azı dişimden kanal tedavisi oldum. Kanal tedavisi olduğum gün ağrım çoktu akşam da ağrı kesici alıp yattım. 22 ekim yani bugün ise (hiç bir şey yapmazsam çiğneme vs.) dişimde ağrı yok. Ancak dişimi sağa ve sola oynattığımda ve alt üst dişi birbirine bastırdığımda acayip ağrı oluyor. Sizce burda bir anormallik var mıdır ? Ben hala bu dişimle yemek yiyemiyorum. Ağrı geçermi yakın sürede yada ne kadar beklemeliyim doktora gitmek için ? Teşekkürler.

  • Onur Öztürk

   Bazen kanal tedavisi sonrasında ortalama 1 hafta gibi bu tip hassasiyetler devam edebilir, diş hekiminizin de önerdiği bir ağrı kesici ile ağrınızı azaltabilirsiniz, geçmiş olsun.

 • merve nur Baştürk

  merhabalar, iki gün önce arka üst dişime kanal tedavisi uygulandı. iki gündür dişlerimin üzerine baskı yapamıyorum yemek yiyemiyorum alt ve üstdislerimn birbirine temas etmesi halinde bile canim cokca acitiyor herhangi bir agrim yok sadece baski halinde canim yaniyor.. bii tedavi uygulandı elbette normal bi durum ama acı dayanilacak gibi degil iyileşme süreci daha ne kadar sürer ? hekimim ilaçta vermedi ne yapmalıyım?

  • Onur Öztürk

   Bazen kanal tedavisi sonrasında ortalama 1 hafta gibi bu tip hassasiyetler devam edebilir, diş hekiminizin de önerdiği bir ağrı kesici ile ağrınızı azaltabilirsiniz, geçmiş olsun.

 • Anıl

  Merhaba Doktor Bey,

  Kanal Tedavisi olduktan sonra o diş ve dişin kökü ne kadar sürede iyileşir.
  Tedaviden ne kadar sonra o dişi kullanarak çiğneme vb. yapabiliriz.
  Ve tam manasıyla o dişi ne zaman kullanmaya başlayabiliriz?

  • Onur Öztürk

   Genellikle kanal tedavisinden 1 hafta sonra her şey normale dönmeye başlar fakat bazen üzerine basınca oluşan hassasiyet ve rahatsızlık uzun süre devam da edebilir, bu durumda doktorunuza da danışarak kontrol etmeniz gerekebilir.

 • ayse

  Merhaba ben daha once kanal tedavi olmus disimi kaplama yaptirmistim fakat aradan 5 yil gecince kanal tedavi olan disimin kokunde problem olusmus bu sebeple disci tekrardan kanal tedavi yapti ve kanallari temizledi. Bu arada kaplama disimi cikardi ve islem bittikten sonra yine ayni disi gecici olarak denemek icin takti. Fakat bu islem yapildiktan sonra agzimin ici yanmaya basladi. Ozellikle kanal tedavi olan taraf. Ilac tadi almaya basladim bogazima kadar yanma hissediyorum. Dilim de yaniyor. Son seansta Discime soyledigimde agzin ilactan tahris olmustur ilaca karsi alerji olmus ola ilirsin dedi. Sonrasinda son kez disimi temizledi ve kaplama disimi yapistirdi. Fakat yanma ve ilac tadi agzimdaki uyusukluk gecince devam etmeye basladi yine.Acaba kaplama disim cikarilirken catlamis olup da icinden ilac sizabilir mi? Agzimin ici dilim hatta bogazim bile yaniyor 1 haftadir gecmedi. Cok rahatsizlik duyuyorum.

  • Onur Öztürk

   Zaman kaybetmeden tekrar doktorunuza gözükmenizi öneririm, detaylı bir şekilde incelemek gerekir.

 • gülçin

  merhaba yaklaşık 1 yıl önce kanal tedavisi oldum, bir haftadır dişimde yemek yerken sızlamalar yada dişimi fırçalarken sızlamalar meydana gelmektedir dişimdeki sorun nedir ön bilgi edinmek istiyorum.

  • Onur Öztürk

   Diş sızlaması ile kast ettiğiniz “diş hassasiyeti” ise muhtemelen bu kanal tedavisi gören dişinizden değilde yanındaki veya alt/üstteki dişten olabilir, yani yansıyan ağrı hissediyor olabilirsiniz. Vakit kaybetmeden diş hekiminize giderseniz gerekli şekilde değerlendirilecektir.

 • Handan

  Merhaba yaklaşık 8 ay önce sol üst köpek dişimin yanındaki ikinci azı dişim kırıldı. diş hekimi dişin içinın çürük olduğunu kanal tedavi gerektiğini söyledi. Dişime kanal tedavi yapıldı fakat dolgu yapıldıktan hemen sonra çok fazla ağrım oldu ve 1 hafta sürdü. 1 hafta sonra röntgen çekti ve enfeksiyon var dedi. Antibiyotik kullandım defalarca pansuman yaptı kürdana benzer materyallerle 8 ay sürdü. 4 gün önce asıl dolguyu yaptı yeniden. Ama uyutmayacak kadar şiddetli ağrım var ve dolgunun dibi siyahlaştı. şimdi de dişin çekilmesi gerek diyor. ne yapmalıyım sizce?

  • Onur Öztürk

   İyileşmeyen inatçı bir enfeksiyon olabilir sorununuz ama bunu muayene edip, detaylı incelemeden
   yorum yapmamız doğru olmaz.

 • Mustafa

  İyi Günler Bugun diş doktoruna gıttım ve eskıden kanal tedavısı yaptırdıgım dişimin yanındaki dişi ağırıyordu.
  Direk baktı vurdu dişe ağrı yapıyormu dedı evet dedım oda kanal tedavısı olacak dedı.Rotgen çekmeden veya baska birsey yapmadan teshis koyması normal mi ? Birde antibiyotik yazmıs 1 hafta iç gel dedi tedavi olmaya içmessem buyuk bır sıkıntı olurmu ?

  • Onur Öztürk

   Detaylı muayene etmeden bir tip bir durum için internet üzerinden teşhis koymamız doğru olmaz maalesef.

 • emre deren

  hocam mrb ben kanal tedavisi yaptırdım.agzıma bir takım sular geldi tuzlu sudur yut bişey olmaz dedi.normalde yutulurmu.birde kullanılan aletler pek hijyen diildi.her ahngi bir hastalık kapılrmı.özellikel hepatit gibi

  • Onur Öztürk

   Sodyum hipokloritse yuttuğunuz bunların yutulmasını tercih etmiyoruz ama bazen yutulabiliyor bunun tamamen önüne geçmek mümkün olmayabilir. Aletlerin hijyenik olup olmadığını bakarak anlamak pek mümkün değildir, bununla ilgili doktorunuza şüpheniz varsa kullanılan yöntemleri sorabilirsiniz. Evet bulaşıcı hastalıklar doğru yapılmayan sterilizasyon sonrası bulaşabilir.

 • Fuat

  İyi geceler Doktor bey ben haftalardir diş ağrısı çekiyorum doktora gittim antibiyotik ve ağrı kesici iğne verdi sabah 2 akşam 2 ama ne şişliği geçti ne ağrı dayanamıyorum ne yapmam lazım kanal tedavisinden de cok korkuyorum

  • Onur Öztürk

   Muayene etmeden yorum yapmamız doğru olmaz ama kanal tedavisi ya da diş çekimi olmadan ağrınızın kaynağı çözülmeyecektir.

 • Ebru

  Merhabalar,ön 2 disim 15 gün önce uçlarından kırıldı yarin kanal tedavisi olacak,ondan sonra kirik yerler dolgu ile tamamlanmadan direk zirkonyum kaplamaya geçilebilir mi ,teşekkürler

 • Necati

  Merhaba.Ben kanal tedavisi icin kendi doktoruma gitdim.Disin icinde et gibi birsey vardi.Doktor onu yok etmek icin macun gibi birsey vurdu.Simdi o et yok.Yarin tedaviye gidicem.Agri oluyormu onu bilmek isterdim.Hemde yazilanlari okudum Iyne bazen kirilib icinde kala biliyor diye yazmissiniz.Kala bilirmi?Simdiden tesekkurler!

  • Onur Öztürk

   Doğru bir anestezi ile konforlu geçirmeniz gerekir özel bir durum olmazsa ama bunun standardı her zaman yoktur. Kanal aleti kırılması istisnai bir durumdur normal şartlarda.

 • büşra

  merhabalar, azı dişimde 2 yıl önce yapılan kanal tedavisi ve dolgu vardı gittiğim doktor normalde 1 kanal olması gerekirken 2 kanal olduğunu ve röntgende gözüktüğü halde bulamadığı söyledi ve dişimnin çekilmesi gerektiğini söyledi ve çektirdim sizce kanalı bulamama gibi durum söz konusu mu bu 1.sorum 2..si çekilen dişime implant mı zirkon mu yapılması daha uygundur şimdiden teşekkürler

  • Onur Öztürk

   Bazen diş kanallari tıkalı olabilir ve ulaşamayabiliriz. Eksik diş yerine de eğer kemik uygunsa en ideal tedavi implant yerleştirmektir.

 • Murat

  Merhaba

  Kanal tedavisi oldum geçici dolgu yapıldı ancak o günün gecesi diş apse yaptı ve yanak şişti.ertesi gün pek müdahale olmadı . şu an 12 saat 1 antibiyotik ve günde 4 tane ağrı kesici kullanıyorum.3 gündür geceleri hiç uyuyamıyorum,gündüzde ağrının ne zaman geleceği hiç belli olmuyor,doktorum 1-2 hafta beklememiz gerekir dedi,ancak ağrılar beni bitiriyor.Sizce nasıl ilerlemeli.teşekkürler

  • Onur Öztürk

   Röntgeni görmeden bu tip bir durumu yorumlamamız doğru olmaz ama bazen kanal dolumu sonrası flareup dediğimiz şişmeler ve ağrılar olabilir bu durumlarda diş hekiminizin kontrolünde ve antibiyotik şemsiyesi altında beklemek gerekir, geçmiş olsun.

 • mehmet

  3 sene önce kanal tedavisi oldum. Şuan dişim tekrar ağrımaya başladı. Doktora gittim bir haftalık anyibiyotik tedavisi verdi. Agrı gecmezse dişin çekilmesi gerektigini söyledi. Kanal tedavisi yapılmış dişe tekrar kanal tedavisi yapılamaz mı? Başka türlü dişi kurtarma imkanım var mı?

  • Onur Öztürk

   Bazen tekrar kanal tedavisi (retreatment) yapabiliyoruz ama bunun için röntgen eşliğinde dikkatli incelemek ve buna göre karar vermek gerekir.

 • Enes

  Hocam ben ayni doktora 3 ay once kanal tedavisi oldum o zaman ne islem sirasinda nede sonrasinda agri sizi hic bisey olmadi bu doktara bugun heme. Yandaki diste bosluk oldugunu soyledim ayni sekil kana tedavisi arti dolgu yapti 45 dk icinde ve müthiş bi agri var gecmiyor 24 saat oldu yanlislikla üstüne baski yapinca dayanilmaz bir agri oluyor gecen hic bisey olmamasina ragmen simdi neden boyle bi agri var

  • Onur Öztürk

   Bazen kanal tedavilerinden sonra üstüne basına ağrı ve rahatsızlık olabilir normaldir, dikkat etmek ve ağrı kesici kullanmak gerekebilir ama yine de doktorunuza danışmanızı öneririm.

 • Elif

  Merhabalar,
  Üstte ara dişlerimden birine bir kanal yaptırdım üstte şişlik oluştu, daha sonra kanal tedavimi yeniledim şişliği ilk Zamanlar inmiş gibi hissetsem de daha sonradan o dişimin hemen üstünde minik bir şişlik oluştu ancak ağrı hissetmiyorum bu daha yeni oldu , yeni kanal gerekiyor mu yoksa dişim çekilir mi

  • Onur Öztürk

   Merhabalar, kanal tedavisinden sonra oluşan şişlikler bazen bir süre kalabilirler ama röntgen eşliğinde takip ederek
   değerlendirmek gerekir, bunun için takibi bırakmamanız lazımdır. Aksi iyileşmeyen bir durum olmadıkça diş çekimine veya tekrar kanal tedavisine gerek yoktur.

 • şura

  Merhaba benim sorum kanal tedavisi 1 veya 1.5 saatte yapılır mı.?
  Kök dişime kanal tedavisi die yönlendirilen bir doktora gittim..1 saate yaptı..Çevreden duyduklarım 1 saatte olmaz 1 kaç seans sürmesi gerekir diyorlar..şüphe kaldı doktorada sormadım kanal tedavisi mi yaptı yoksa sadece çürük yerini temizleyip dolguyu öyle mi taktı….?

  • Onur Öztürk

   Merhabalar, evet kanal tedavisi aynı seansta halledilebilir, bu dişin durumuna bağlı olarak da değişebilir.

 • tuğba

  Merhabalar. Dişerimde 13 aydır tel var ve üst çene sağ dişim çürümüş telliyken dolgu yapılabilir mi? Tahminime göre kanal tedavisi yapılır bastırınca felan ağrıyor çünkü. Teller dişlerimi mahfetti tüm gerekli bakımları düzenli ve doğru bir şekilde yapmama rağmen dişlerim teker teker çürüyor

  • Onur Öztürk

   Çoğunlukla büyük dolguları ortodontik tel tamamen çıkmasa bile geçici olarak çıkartılıp, tedavi yapılır ve teli tekrar geri takabilirsiniz. Kanal tedavisi gerekliliği ise ancak muayene sonucunda netleşir, iyi günler.

 • Merve bayram

  Merhaba doktor bey, ön ust disime kanal tedavisi yapildi gecen hafta. Doktor ilac koydugunu sonraki seansta tekrar ilac koyacağını soyledi. Fakat yogunlugundan dolayi sonraki randevumu haftaya verdi yani tekrar gittiğimde disime ilac koyulali 2hafta olmuş olacak. Bu kadar uzun sure disimin bu sekilde beklemesi saglikli mi? Ön dişim oldugu icin yanlis islem yapılmasindan endiseleniyorum. Suan disime dokundugumda bile aciyo önceki halinden daha kötü durumda. Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekürler.

  • Onur Öztürk

   Bazı koyduğumuz antiseptikleri 2-3 haftaya kadar bekletebiliyoruz, fakat dişinize tam olarak ne konulduğunu bilme şansımız yok, bu açıdan vakit kaybetmeden doktorunuzu ziyaret etmenizi öneririm, geçmiş olsun.

 • Alsjsna

  Ben 2 gün önce kanal tedavisi yaptırdım , 2 seanste bitti ilkinde iltihap temizlendi ikincisinde bitti . 2. Sine başlarken de apse vardı dişin üstünde ve hala var. Sıcak soğuk hassasiyeti de var . Hafif de bi sızlama gibi bişey de vae arada ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olun.

  • Onur Öztürk

   Kanal tedavisi sonrasında bir süre hassasiyet normaldir, fakat soğuk hassasiyeti beklediğimiz bir durum değildir bu başka bir dişinizden kaynaklanabilir, tekrar doktorunuza danışmanızı öneririm.

   • züleyha

    onur bey ben 2 ay önce ön üst dişime kanal tedavisi yaptırdım ama sürekli agrım oldu sürekli doktora anlattım dişin üzerine vuruyor dişte birşey yok diyor bende başka bir dişçiye gittim panoramik röntgende dişin dibinde lezyon var dedi ben napmalıyım zamanla düzelirmi

 • Okan Özonur

  Onur Bey Ben Dişime Kanal Tedavisi yaptırdım . Ama dişime sert bir nesne çarpması sonucu Dişin %20 si Kanal tedavinin hepsi çıktı çok az bir parça diş kaldı bu dişe hangi tedavi gerekir.

  • Onur Öztürk

   Merhabalar, kanal tedavinizin çıkmış olmaması lazım teknik olarak, kırılan dişinizin kendisidir, biz kanal tedavili dişlerin dolgu yerine indirekt porselen dolgularla (inley, onley dolgu) ile restore edilmesini öneriyoruz, bununla ilgili olarak da:

   https://www.onurozturk.com/hangi-dis-dolgusu-daha-iyi/

   https://www.onurozturk.com/porselen-dolgu/

   sayfalarını okuyabilirsiniz ama çok fazla madde kaybı varsa bu durumda porselen kuron yapılması daha doğru bir seçenek olur, iyi günler.

 • Hilal

  dişimde büyük bi kırık vardı bugün kanal tedavisi için başladık sinirlerimin çok ince ve uzun olduğu söylendi sinirler alındı ve yerine geçici dolgu kondu 2 hafta sonra geçici deolgu alınacak dişimdeki ağrı normal mi? ne kadar sürede geçer ?

  • Onur Öztürk

   Kanal tedavisi sonrasında ağrı bir süre için normaldir ve doktorunuzun önerdiği bir ağrı kesici kullanabilirsiniz,
   daha şiddetli bir ağrı için tekrar doktorunuza danışmanız gerekir.

 • İsmail KATI

  Merhaba doktor bey. Benim sağ üst arka dişlerimden birisi 1 yıl önce yemek yerken dağılarak düştü ama ağrı yoktu taki bundan 2 hafta öncesine kadar hiç birşey yokken dişime kuvvetli bi ağrı girdi ve sonra geçti ama şuan yemek yerken bile ufak ağrılar giriyor genelde o tarafla yemek yemiyorum. Diş doktoruna gitmekten çekiniyorum. Uygulanacak tedavinin çok ağrılı geçeceğini düşündüğüm için Sizce ne yapmalıyım ve tedavide izlenebilicek olası yollar nelerdir ?

  • Onur Öztürk

   Merhabalar, kırılan yerden diş kökünüz tekrar enfekte olmuş olabilir bu durumda da tekrar kanal tedavisi (retreatment) ya da diş çekimi gerekebilir. İki durumda da iyi bir anestezi tekniği ile süreci rahat atlatmanız sağlanabilir, geçmiş olsun.

 • tolga

  Hocam benim sol arka alt dişim kırık çok uzun süredir her gittiğim doktor kanal tedavisi dedi fakat çok ağrı yapıyor kanal tedabisi istemezsem çekmelerini söleyebilirmiyim yanıtınız için teşekürler

  • Onur Öztürk

   Merhabalar, eğer yapılabiliyorsa kanal tedavisi uygulanarak dişinizin kurtarılması daha doğru bir tercih olur, eğer tedavi mümkün olmaycaksa bu durumda çekimi düşünülmelidir, geçmiş olsun.

 • nergis tastan

  iyi gunler. ben on gun once sag arka ust disimden kanal tedavisi oldum. disimde sıkıntı yok ama tedavinin ertesi gunu yanagim morardi ve on disimde renk degisikligi basladi. nedenleri neler ve ne yapmam gerekir. Teşekkür ler

  • Onur Öztürk

   Ön dişinizdeki renkleşme ile tedavi gördüğünüz dişinizin direkt ilgisi olmaz o dişinizde ayrı bir sorun olmuştur, tekrar diş hekiminize danışarak gerekliyse ilaç tedavisi ve yapılan kanal tedavinizin tekrar kontrol edilmesi diğer renkleşen dişinizin ise röntgenle kontrol edilmesi gerekir, geçmiş olsun.

 • birgül

  merhaba hocam ben salı gunu kanal yaptim yuzum cok sismis ne yapa bilirim bir de kis oldugunu soyledi

  • Onur Öztürk

   Diş hekiminize tekrar danışarak gerekiyorsa ilaç (antibiyotik) tedavisine başlamanız ya da ağrı kesici ile sabretmeniz gerekebilir, iki durumda da diş hekiminize ulaşmanız gerekir, geçmiş olsun.

 • Tuncay

  Merhaba…
  Yaklaşık 1 hafta önce soldan 3. Dişime kanal tedavisi yaptırdım ilk 3-4 gün herhangi bir ağrı hissetmedim fakat son 2-3 gündür hassasiyet oluştu dişimde herhangi bir sıvı madde tüketirken aniden ağrı yapıyor. Dişlerimi fırçalarken macun o bölgeye geldiğinde ani ağrılar yapıyor sizce bu normal mi?

  • Onur Öztürk

   Merhabalar, bahsettiğiniz soğuk hassasiyeti kanal tedavisi olan dişten gelmemesi lazım, bunun için tekrar diş hekiminize başvurursanız röntgenle kontrol ederek gerekiyorsa başka bir kanal tedavisi yapılabilir.

 • melike

  Kanal tedavisi cok acitiyor mu

 • Burcu

  Merhabalar, bu cuma günü azı dişime kanal tedavisi yapıldı doktorum 4kanal oldugunu ve temizledigini söyledi kanalları kapattı ve üstünede gecici dolgu yaptı bugun cok gün içersinde cok agrım oldu agrı kesiciylede dindi bu agrılar normal midir acaba

  • Onur Öztürk

   Kanal tedavisinden sonra kanal sayısından bağımsız olarak geçici bir ağrı oluşur ve diş hekiminizin önerdiği ağrı kesicilerle geçmesi gerekir, şiddetlenirse tekrar doktorunuza danışmanızı öneririm, geçmiş olsun.

 • Yilmaz Aslan

  Merhaba Doktor bey , 12 Yasindayken on sol disimin ucu kirilmisti,zamanla bu disimde sararma oldu. ve dis etimde sisme meydana geldi…15 gun once doktora gittim antibiyotik verdi agri gecti ancak dis etim cok sert oldugundan enfeksiyon oldugunu ve kanal tedavisi ihtiyacim oldugunu soylediler.Disimde bir delik acip siniri kestiler fakat enfeksiyonlu oldugu icin dise henuz bir mudahale edilmedi. uc gunde bir disime acilan delige tikadiklari bir macunu cikartip temizliyorlar fakat sislik hep ayni duruyor.degisen birsey yok agri yok sizi yok.yemek su ictigimde simdiye kadar hicbir aci yoktu.simdide yok.Sizce bu tedavi sekli dogrumu ? cunku bir ilerme gormuyorum dis etim ayni sislikte duruyor.Enfeksiyonu kurutmanin baska bir yolu yokmu ? cunku tedavi uzun surecege benziyor.kanal tedavisi enfeksiyon gecemeden tamamlanamiyormus..tesekkurler islerinizde basarilar. bu arada yasim 43

  • Onur Öztürk

   Merhaba, geçmiş olsun bazen inatçı enfeksiyonlarda bir kaç defa temizlik ve antiseptik yerleştirmek gerekebilir ama sizin durumunuz için muayene etmeden ve röntgen çekmeden direkt fikir vermek yanıltıcı olabilir.

 • Esin

  Merhabalar,benim dişime kanal tedavisi yapıldı kanallarda kapatıldı üstüde gecici dolguyla yapıldı fakat bugun gecici dolgumun cok az bi kısmı düştü daha randevumada var bu sorun yaratırmı dişime enfeksiyon falan kapabilir mi yani

  • Onur Öztürk

   Merhabalar, kanal tedavisi sonrasında kullandığımız geçici dolgu maddelerinin bir çoğu bir miktar aşınır, eğer geçicinin tamamı çıktıysa diş hekiminize tekrar uğramanız gerekebilir fakat bir kısmı aşındıysa dikkatli kullanarak ve o bölgeyi nazik fırçalayarak sıkıntı yaşamayabilirsiniz, geçmiş olsun.

  • Onur Öztürk

   Ek olarak geçicisi düşen diş çok fazla madde kaybına uğramış bir diş ise kanal tedavisi sonrası direkt dolgu ile doldurulması yerine diş hekiminiz tarafından porselen kuron ya da porselen dolgu (inley, onley önerilebilir:

   https://www.onurozturk.com/hangi-dis-dolgusu-daha-iyi/

   Bu tip indirekt bir restorasyon tercih edilmelidir.

 • Berke

  İyi gunler 17 yasindayim sag ust kopek disinin arkasindaki azi disi icin bugun kanal tedavisinin ilk seansi yapildi %15 ihtimalle disini kurtarabiliriz ancak olmazsa cekilicek dendi sizce disim cok siser mi veya kurtarilma ihtimali var mi

 • can eyi

  eşimin kök uc kisti olduğu söylendi ameliyat dendi devlet diş hastanesinde yaptırmaya gittik öncelikle kanal tedavisi dediler 2 dişi için ama dişlerinde kron kaplama olduğu için kanalı bulamayız kronları sökmemiz lazım vurduğumuzda dişler gelebilir ve ağzı toparlayamayız dendi bizde kronlardan delik açarak yapın dedik ve riski almadılar birazda başlarından savdılar daha sonra özele giderek kanal tedavisini yaptırdık geçici dolgusunu yaptılar ikinci kontrolde ise kistin bulunduğu yerde diş etinde nohut kadat iltihap olmuş doktorda dişe neşter atarak iltahıbı boşalttı daha sonra devlet diş hastanesinde uzman cerraha gittik ve yarının iyleşince gelmesini söyledi ve şuan tedavinin ypıldığı 15 gün oldu ağrı sızı yoktu ve şuan eşimin ağrısı başladı ve ameliyat günümüzede daha var özele gittiğimiz doktor çekmemiz lazım ve yeniden porselen yapmam lazım diyor 1500 istiyor durumumuzda yok antibiyotik falan kullansa ameliyat tarihine kadar geçer mi kurtulurmu nasıl bir yol izleyelim bilemedik inanın psikolojimiz bozuldu

  • Onur Öztürk

   Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Maalesef kök ucunda oluşan bir enfeksiyon varsa, üstteki porselen kuronları sökmek en emin ve güvenilir yoldur. Bu şekilde belki de bu enfeksiyona yol açan çürük vb oluşumlarda temizlenebilir ve hem diş köküne tam ulaşım sağlandığından tedavide başarı şansı yükselir de hem de kanal tedavisi yapan doktorun diş kanalını temizlemesi, yıkaması daha rahat olur. Dişin röntgeninin vs görmeden dişin prognozu için yorum yapmamız doğru olmaz ama tekrar ameliyat yapılacak yere giderek ağrınız olduğunu söylerseniz ya sadece ağrı kesici ya da antibiyotik + ağrı kesici vereceklerdir. Bu şekilde idare edebilirsiniz ama rasgele antibiyotik kullanmanızı önermiyorum. Ayrıca genel olarak fikrimi sorarsanız; kanal tedavisinden sonra tekrar enfeksiyon oluşması ve o bölgenin rahatlamamasını da göz önünde bulundurursak o dişinizi kaybetme ihtimaliniz yüksek gözüküyor. Maalesef kaliteli bir işçilik ve malzeme ile kuron yapmak belli bir maliyet tutar ve tavsiyem bunun ucuzuna kaçmamanız yönünde olur. Maddi imkanlar açısındansa acil tedavinizi hallettirdikten sonra üniversite hastanelerinden birisine başvurarak protez bölümünde biraz sıra bekleyerek protezinizi (porselen kuron kaplamanızı) yaptırabilirsiniz. Tekrar geçmiş olsun.

 • aysenur erdem

  iyi gunler,

  Benimde bir sorum olacakti size. yaklasik bir bucuk yil once bir disime kanal tedavisi olmustu doktor zor kurtardigini soylemisti. tedavi yapiminindan 1 yil sonra kontrole gittim bir sorun yoktu. ben o disimle sert bir yiyecege isirdim o zamandan beri cok siddetli agrimaya basladi 2 gundur agri kesici ile duruyorum. ve amerikada ogrenciyim, burda doktorada gitmeye cekiniyorum. turkiyeye donusum yaklasik 5 ay sonra. beklesem 5 ayi eger siddetli agrilarim olmazsa bana buyuk zararlari olur mu ? oradaki agri sert bir darbe oldugu icin mi yoksa disimde baska hasarlarin oldugunun mu gostergesidir?

  • Onur Öztürk

   Merhaba, dişinizi muayene etmeden buna cevap vermek çok zor, bazen travma şiddetli ağrılara yol açabilir ama 2 gün geçmemesi çok normal değil buna doğru yorum yapabilmek için röntgen eşliğinde bakmak gerekir. Tahminim travma orada oluşan sorunu tetiklemiş ve şu anda aktif hale gelmesini sağlamış olabilir eğer ağrınız uzun sürerse daha fazla beklemeden acil bir diş hekimini ziyaret etmeniz gerekir.

 • bahire

  merhaba.. alt azı dişime 6 ay önce kanal tedavisi yaptırdım. herhangi bir problem yok fakat ara ara disime bastırdığımda ya da çiğnerken hassaslık oluyor normal bir durum mu? Tekrar doktora gitsem nasıl bir işlem uygulanabilir? Teşekkürler..

  • Onur Öztürk

   Merhaba, bazen kanal tedavilerinden sonra bu dişler
   üzerinde hassasiyetler oluşabilir çiğneme kuvvetleriyle ama risk
   almamak için bir diş hekimine giderek röntgen eşliğinde kontrol ettirirseniz
   daha doğru olur.

 • Deniz

  Bişey sorucaktım ben , sişimi yaklaşık 3 hafta önce kanal tedavisi oldu ağrılarım oldu daha öncelerde sonra hafifledi şuan ağrım yok pek ama dişimde şişkinlik hissi var bide dişin bayağı üstünde hafif bi şişlik var yardımcı olursanız sevinirim

  • Onur Öztürk

   Merhaba, kanal tedavisi doğru yapılmış ve başarılı bir tedavi de olsa dokudaki şişlik bazen geç
   iyileşebiliyor, bunu takip etmek ve doktorunuza kontrol ettirmeniz gerekir.

 • Deniz

  Kanal tedavisinin başarısız olduğunu kesin bir şekilde nasıl anlarız

 • Seda

  Kanal tedavim yarım kaldığı ve enfeksiyon kaptığı için tekrar yenileniyor. Şimdilik geçici olarak ilaç koyuldu, dolgu yapıldı ve 10 gün sonra gelmem söylendi. Ancak şu an dişim oldukça şişti, ağrı da yapıyor. Bu durumda 1 gün bekletme yapmak herhangi bir sorun yaratır mı ?

  • Onur Öztürk

   Merhabalar, diş hekiminize danışarak muhtemelen bir antibiyotiğe başlamanız gerekir, rasgele ilaç kullanmaktan kaçının mutlaka doktorunuzun bilgisiyle kullanın.

 • Selenay

  Merhabalar, sizce kanal tedavisi uygulanırken röntgen illaki gereklimidir bir de kanal tedavisinin sizce tek seansta bitmesi normal midir

  • Onur Öztürk

   Evet Selenay hanım “mutlaka” röntgen gereklidir, ancak hamilelik vb istisnai durumlarda kök boyunu ölçen cihazlarla izafi olarak çalışılabilir. Güncel konseptte kanal tedavilerini 1 seansta bitirmeyi tercih ediyoruz.

 • aysun

  doktor bey bnm dişimde apse oluştu 2 aydır geçmiyo kanal tedavisi önerildi ama bnm korkularım var birşey olurmu diye birde tedaviden 30 dk önce klindamisin verilmesi önerildi bu ne kadar doğrudur saygılar..

  • Onur Öztürk

   Merhaba, muayene etmeden net bir şey söylememiz doğru olmaz ama bu tip bir durumda imkan varsa mutlaka kanal tedavisi olmuyorsa dişin çekimi düşünülmelidir. İlaç için muhtemelen profilaktik amaçlı doktorunuz öngörmüştür, tıbbi durumunuzu bilmeden yorumlayamayız ama teknik olarak doğru bir uygulamadır.

 • cansel

  Merhabalar hocam bugun aksam 6 da disimin kanal tedavisi oldu ancak suan haafif agri ve baskı oldugunda agri hissediyorum normalmi?kac gun surer?bakimi icin ne önerirsiniz?

  • Onur Öztürk

   Merhaba kanal tedavisi sonrasında ortalama 1 haftaya kadar bu devam edebilir, o dişin üzerine uygulanacak baskıyı azaltmanız faydalı olacaktır.

 • aysun

  teşekkür ederim soruma cevap verdiğiniz için ..kanal tedavisi yapıldı yeni apse gecmesi gerekiyormu tedaviden sonra sivilce gibi tekrar belirdi ve yanağımda şişlik oldu bu normal midir ..saygılarımla şimdiden teşekkürler..

  • Onur Öztürk

   Kanal tedavisinden sonra enfeksiyonlu dişlerde dokulardaki fistüller bir süre daha aktif kalabilirler buna beklemek dışında yapacak çok bir şey yoktur ama yine de doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

 • Elif gulenc

  Merhabalar doktor bey,gecenin bu saatinde kivraniyorum disim kirildi ve ben 4 gun once gittim haliyle kanal tedavisi dedi doktor bana 2 tane anestezi ignesi uyguladi uyusmadi anlatamiyacagim sekilde aci hissettim ve hali tavrindan dolayi koltuktan kalktim ben panikliyorum igne zaten beni tutuyor tansiyonum dusuyor doktorada zorluk cikariyorum ama dayanamiyorum benim ameliyat talep etme sansim var mi cunku ciddi anlamda korkuyorum son care cektiricem dayanamiyorum lutfn bana en kisa zmanda cevappp 🙁

  • Onur Öztürk

   Geçmiş olsun, ağrı kesici kullanarak sıkıntılı anı atlatıp tekrar anestezi yapılarak denenmesini tavsiye ederim.

  • Ebru

   Bende de aynı sorun var kaç tane uyuşturucu yapmasına rağmen uyusmadi ve dayanamicak kadar acı çektim 🙁 2 hafta sonra tekrar gidecegim nasıl gideceğim bilmiyorum 🙁

   • Onur Öztürk

    Günümüzde modern anestezi yöntemleri ile doğru bir teknikle yapılan anestezide eğer enfeksiyon yoksa gerekli uyuşma sağlanmalıdır Ebru hanım.

 • Gamze

  Merhabalar benim azı dişime kanal tedavisi yapılıyorum doktorum kanalları doldurmadı agrım oldugu için 3kere pansumana gittim bugun gittigimde dişi acık bi şekilde birakti cok agrım oldugundan fakat dişimin sallandıgını ve cekebilme ihtimalinin oldugunu söylüyo sallanan dişi kurtarma sansım varmıdır

  • Onur Öztürk

   Gamze hanım buna detaylı bir muayene yapmadan net bir cevap veremeyiz fakat inatçı enfeksiyonlarda dişlerin durumu bir süre için keyifsiz seyredip tedavide başarılı olunursa semptomlar normale dönebilir. Bu konuda bir endodontiste de dişinizi gösterebilirsiniz.

 • Gamze

  Merhabalar azı dişime kanal tedavisi yapılıyor 3kez gittim kanallarımı doktorum doldurmadı agrım oldugu için bugun gittigimdede gecici dolguda yapmadı kanalları acık birakti ve dişimin sallandıgını cekebilme ihtimalinin oldugunu söyledi sallanan dişi kurtarabilirmiyiz

  • Onur Öztürk

   Dikey mobilite olarak adlandırdığımız dişlerin yukarı aşağı hareketi genel olarak onları ağızda tutma ve kurtarma ihtimalimizi azaltır ama dişinizi muayene edip röntgenini görmeden yorumlamamız doğru olmaz, geçmiş olsun.

 • Demir

  Merhabalar bir şey sorabilirmiyim , 1 ay önce kanal tedavisi uygulandı apse tam inmedi yani tamamen kaybolmadı dişimden 1 aydır çok hafif bişekilde diş üştünde durmakta ,arada dişim ağrı yapıyor, dişimde sürekli bi şişkinlik hissi var ,bir de çok soğuk su değdiremiyorum 1-2 sn lik sızlama oluyor . Sızlama olduğu için de yemeği diğer tarafımla yiyorum ne yapmam gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim şimdiden

  • Onur Öztürk

   Merhaba, enfeksiyonlu dişlerin kanal tedavisinden sonra enfeksiyona yol açan mikro organizmalar temizlenmiş de olsa yumuşak dokudaki sıkıntı hemen geçmeyebilir, bunun için biraz zaman gerekir ama teknik olarak soğuk su ile kanal tedavisi görmüş dişiniz ağrıyamaz! Bu ağrı başka dişinizden gelen bir yansıyan ağrı olabilir, hem şişliğin takibi hem de bu soğuk hassasiyeti için işlemi yapan diş hekiminize tekrar başvurmanızı öneririm.

 • Sevda

  Merhabalar.. 3 hafta ønce yeni arka disler takdirdim ( køpru ) agri nedeniyle doktora bi kac kez gittim ancak iki gun ønce gittigimde takma disimi delip siniri øldurdu ve 2 gundur cok agriyor resmen uyuyamiyorum. Gunde 3-4 tane agri kesicii iciyorum Acaba siniri mi ølduremedi yoksa bukadar agrimasi normalmi, yurtdisinda yasadigim icin tekrar o doktora gittme sansim yok.

  • Onur Öztürk

   Geçmiş olsun, vakit kaybetmeden bir endodonti (kanal tedavisi) uzmanına gitmenizi öneririm.

 • Nursina

  İyi geceler.sol ust azi disime bir sene once kanal tedavisi uygulandi simdi disimin ust kisminda biraz daha one yakin bir yerde sert bir sisme var ve hic gecmiyor agri oluyor sizliyor disimin uzerine bastirdigimda yada tatli seyler yedigimde beni rahatsiz ediyor doktora gittim dis rontgeni sonucunda kanal tedavili disin kokunde bi problem goremedigi soyledi ama oyle olmasa neden o disimi sıktıgımda sisen kisim agrisin ??ne yapmaliyim tavsiyelerinizi bekliyorum

  • Onur Öztürk

   Merhaba bunu görmeden yorumlayabilme şansına sahip değiliz, arzu ederseniz kliniğimiz endodontistinden randevu alıp muayene olabilirsiniz: 02122317979

 • melike

  Oncelikle iyi aksamlar. Dun esime kanal tedavisi yaptirdik ve felaketttt derecede agrisi oldu bugun agriya dayanamadi ve sisilik olustu tekarar gittik. Doktor gecici dolguyu cikardi ve sali gunu gelmesini soyledi suanda esim felaket kivraniyor. Bu nornalmi napmamiz gerekiyor bilemedik biz. Ayrica korkuyorum bisey olmaz degilmi. Buarada doktor ilgincki hic iltihap cikmadi dedi

  • Onur Öztürk

   Merhaba, bazen kanal tedavilerinin ara seanslarında şiddetli ağrı olabilir ama ilaç kullanmanız ve kök kanallarının tekrar temizlenmesi gerekebilir.

 • kevser

  Merhabalar 2 sene önce kanal tedavisi yaptirdim agzimda surekli olarak bi koku oluyor ancak çürük diş yok dolgularm var son zamanlarda agrilarim olmaya basladi neden kaynaklaniyor aceba bilgi verebilir misiniz

 • ebru

  merhabalar.daha öncede 4 kez kanal tedavisi yaptırdım hiçbirşey hissetmedim.dişimdeki çürük,iltihaplanma nedeniyle 10 gün antibiyotik kullandım ve bugun kanal tedavisine başladım ama hiç hissetmediğim şekilde acı hissettim saatler geçti ama agrım hafiflemedi dahada arttı.doktorum bi açıklamada yapmadı.sebebi ne olabilir?

  • Onur Öztürk

   Her dişin mevcut kök yapısı ile kanal tedavisi sonrası sinirlerinin temizlenmesinin yaratacağı etki farklı olabilir ya da o dişiniz çürüğe veya travmaya daha fazla maruz kalmış olabilir.
   Doğru yapılmış bir kanal tedavisinde bu ağrı bir süre sonra rahatlayacaktır ama yine de doktorunuza danışmanızı öneririm.

 • Alican

  Merhabalar Onur bey;
  Ben dün yan yana olan 2 dişime kanal tedavisi yaptırdım ve içini temizleme işlemi bitti 1haftalığına geçici dolgu ile kaplandı.fakat dişimde ağrı sadece biraz azaldı hala devam ediyor antibiyotiklerle bir müddet dindirebiliyorum.bu sizce normal mi?bu arada saat gecenin 4 ü ve ben ağrı sebebi ile uyandım

  • Onur Öztürk

   Merhaba geçmiş olsun, dişinizin tekrar açılarak daha fazla temizlenmesi gerekiyormuş gibi duruyor ama vakit kaybetmeden diş hekiminize başvurarak en azından pansuman yaptırmanızı öneririm.

 • Ebru

  Merhaba iyi günler , bana 2 gün önce kanal tedavisine başlandı ama tedavi sırasında canım dayanamicak kadar çok acıdı bunun için dişim oyuk sinirler açık kaldi. Yurt dışında tedavi oluyorum. Doktor belki sinirler kendisi ölür bukadar acı çekmezsin dedi. 2 hafta sonra tekrar gidecegim. Sizce sinirler ölürmü ? Ve neden tedavi sırasında çok şiddetli acı çekiyorum sizce daha çok acı çekermiyim? İnanın pskolojim bozuldu. O koltuğa oturcak gücüm dahi kalmadı 🙁

  • Onur Öztürk

   Merhaba geçmiş olsun, dişinizde enfeksiyon olabilir ama dişi açık bırakıp belki sinirler ölür diye açık bırakmak sık başvurulan bir yöntem değildir.
   Bir kanal tedavisi uzmanı (endodontiste) başvurmanızı öneririm.

 • handenur

  merhabalar doktor bey, geçen hafta mecburiyetten kendi doktorum haricinde bir doktora kanal tedavisi için gittim. tedavi esnasında aşırı derecede kanama oldu ve saatlerce durduralamadı. şimdi geçici dolgu var ve bi kaç gü içinde kendi dolgusu konacak.ancak dişimde aşırı hassaslık var bir şey ısırırken birden sızlıyor. kanal tedavisi yaparken de doktor bey herhangi bir röntken çekmedi tedirgin oldum acaba sızlamanın sebebi nedir? yardımcı olur musunuz?

  • Onur Öztürk

   Kanal tedavisinde oluşan kanama eğer diş kanallarından geliyorsa bunun çok aşırı olmaması gerekir. Bu sonrasında da basınç oluşturararak hassasiyete yol açabilir. Kanal tedavisinin tamamlanması için hamilelik gibi özel bir durum yoksa mutlaka röntgen çekilmesi gerekir. Röntgensiz yapılan kanal tedavisi (eğer kök ucu mesafesi ölçümü için özel bir cihaz kullanılmadıysa) başarısız olacaktır ki ölçüm cihazla yapılsa bile güvenlik amacıyla röntgen çekmek gerekir mutlaka.

 • Abdullah

  Hocam merhaba,
  Ben yaklaşık 1 ay önce alt köpek dişi denilen dişe kanal tedavisi ve üzerine kaplama yaptırdım. Bu süreç yaklaşık 1 ay sürdü. İlk tedavide bayağı bir ağrılı oldu. Yaklaşık 8 seans sonra tedavi işlemi bitti. Fakat şuan yemek yerken dişimde hafif ağrı ve yüzümde devamlı bir uyuşma var. Çenemden yüzüme yayılıyor ve hatta kulağıma kadar ulaşıyor. Geceleri bu uyuşma daha çok. Acaba nedeni nedir ve tedavi süreci ne olur. Yaptırdığım dişçide bana uzak gitme şansım yok. Başka doktor ne kadar çözebilir bu sıkıntıyı

  • Onur Öztürk

   Abdullah bey merhaba, bahsettiğiniz durum bizim köpek dişlerinde sıklıkla karşı karşıya kaldığımız bir durum değildir, önerim en yakınınızdaki bir diş hekimine giderek bir adet panoramik röntgen filmi çektirmeniz olur. Bununla hem kanal tedavisi sonrası aşırı taşan bir kanal dolgusu patı var mı yok mu ona bakılır, hem de buna sebep olan başka bir yirmilik diş veya enfeksiyon vb var mı bu incelenir. Geçmiş olsun.

 • sevda

  Merhabalar, sol alt çenemde sondan 2. Dişime dolgu yapildi 2 yıl önce dolgu düştü ve birdaha yapıldı o da düşünce 1 ay önce başka bir hekime başvurdum ve kanal tedavisi yapılması gerektiğini söyledi geçici dolgu yaptı ve sanırım sinirlerin çok aşağıda olduğunu söyledi aralık 31’de tedavi başlayacak. Tedavi süreci ne kadar sürer ve ne kadar sürede iyileşir? Sinirlerin aşağıda olması kötü bir durum mudur?

  • Onur Öztürk

   Diş köklerinin eğri olması ile doktorunuz kanal tedavisinin zor olmasını kast etmiş olabilir. Normalde kanal tedavileri bir kaç seans sürebilir bu da dişin durumu, enfeksiyonu olup olmaması, doktorun tecrübesi gibi durumlarla değişir.

 • Bülent

  Merhaba doktor bey beim azı dişime 20 25 gün önce dolgu yapıldı.Dolgu yapıldıktan sonra ağrı yoktu fakat şimdi dişime bastırdığımda ağrı yapıyor bunun nedeni ne olabilir.Kanal tedavisi yapılması gerekir mi ?

  • Onur Öztürk

   Merhaba, diş dolgusu sonrasında bir süre hassasiyet normaldir, bu ağrı eğer geçmez veya artarsa diş hekiminize tekrar başvurun. Bu durumda kanal tedavisi gerekebilir ama bazen de besin sıkışması gibi basit bir sorun da bu ağrıya yol açabilir.

 • rana

  Merhabalar ben dün azı dişime kanal tedavisi yaptirdim gecici dolgu yapti dişimde hafif ağrı ve şişlik var sizce normal mi?

  • Onur Öztürk

   Merhaba, kanal tedavisi sonrası bu semptomlar normaldir, daha fazlalaşması ya da geçmemesi durumunda diş hekiminize tekrar başvurmanızı öneririm.

 • Burak

  Merhaba. Ben bugün sol arka dişime kanal tedavi yaptırdım. 1 seansta ve yaklaşık 50 dakikada işim bitti. Bu normalmi sizce birde ne kadar süre yemek yerken sızlama yapar? Başka bir dişime büyük bir dolgu yaptırdım o 6 önce yaptırıldı ama hala yemek yerken sızlama oluyor tam basamıyorum bu ne zaman geçer ve sağlamlığı nasıldır normal yemek ekmek yerken düşer mi?

  • Onur Öztürk

   Tek seansta kanal tedavisi güncel olarak sık başvurduğumuz bir yöntemdir, normaldir. Kanal tedavisi sonrasında ortalama bir haftaya kadar üzerine basınca sızlama olabilir. 6 aydır sızlayan dolgunuzu ise kontrol ettirmeniz gerekir, başka bir sıkıntı olabilir. Muayene etmeden dolgunun stabilitesi konusunda yorum yapamam.

 • burcu

  Merhaba Onur Bey bir gün öncesinde sol üst çenemdeki azı dişime kanal tedavisi yaptırdım. Tedaviden sonra disimde herhangi bir ağrı olmadı ancak sol gözüm de ağrı ve yanma var bu kanal tedavisinden kaynaklanabilir mi sizce?

  • Onur Öztürk

   Olabilir, tedavi öncesinde dişin durumu, enfeksiyon riski taşıması vb gibi olasılıklarla değerlendirmek gerekir, doktorunuza danşmanızı öneririm rahatlamazsanız.

 • Emre Kilinc

  Doktor bey ben 1 ay once disim icin kanal tedavi yaptirdim ama bir gun sakiz cignerken kanal tedavisi oldugum disim dolgu ve hatta kenar kisimlari komple kirildi bu disim icin tedavi yontemi ne olur…vereceginiz bilgi icin simdiden tesekkur ederim

  • Onur Öztürk

   Merhaba, çok fazla madde kaybetmiş kanal tedavili dişleri genellikle direkt dolgu yöntemleriyle değilde, porselen inlay onlay olarak adlandırdığımız porselen dolgularla restore etmemiz daha doğrudur. Bu işlem için:
   https://www.onurozturk.com/porselen-dolgu/

   bilgi alabilirsiniz.

 • Neslihan

  Merhaba Onur Bey benim 1 yıl öncesinde sol üst dişlerimden birisine kanal tedavisi uygulanıp kaplama yapıldı. Bu dişim 4-5 gündür ağrıyordu son günlerde sadece yanakta oluşan bir şişme vardı. Diş hekimine gittim kontrol amaçlı dişe vurduktan sonra benim şişliğim arttı ve diş etimde de şişme oluştu. Bana antibiyotik, ağrı kesici ve gargara verdi. İlaçlar bittikten sonra tedavi edileceği söylendi. Benim sorum şu ki bu dişim çekilecek mi yoksa tekrar bir kaplama mı yapılacak? Diş tedavisi sırasında yapılan iğnelerden uyuşma sağlanamadığı için çok korku duyuyorum ve her defasında gitmemek için direniyorum. Dişime ne yapılır ve çok ağrılı mı olur beni bilgilendirirseniz minnettar olurum… İyi seneler dilerim…

  • Onur Öztürk

   Dişinize kanal tedavisi veya çekim işlemlerinden hangisinin yapılması gerektiğini ancak muayene ederek ve röntgeni inceleyerek cevap verebiliriz. Siz doktorunuza kolay uyuşmadığını belirtirseniz biraz ek anestezi yapılabilir, bugün kullandığımız modern anestezi malzemeleri ve teknikleri ile ağrıyı genellikle iyi bir şekilde kontrol edebiliyoruz. Size de iyi seneler, geçmiş olsun.

 • Irem

  Disimde derin bi curuk sonrasi doktoruma gittim agri sizi yoktu ama kirildigini hissettigimi soyledim bakti dolgu yapti ve belki kanal tedavisi gerekebilir dedi benim 6 yasindan beri gittigim biri oldugu icin dislerimi cok iyi taniyor ve agrisina dayanabilirsin ama dislerin cok kirilgan dikkat et dedi tamam dedim eve gittim gece bir sey yoktu sabah okula gittigimde dolgunun kirildigini fark ettim doktorumu aradim beni gormeye gel dedi ama gidemedim bazi aksakliklardan dolayi gecen gun disim agrimaya basladi uyuyamiyorum ama sicak ve ya soguga karsi bi hasasiyet yok havayla temas edincede bi agri yok ama dun gece o disime 4 dis uzaklikta olan disim agrimaya basladi sadece alt disimle ustune dokununca bi aci soz konusu sallaniyor gibi geldi basta sonra olmadigini anladim zaten kalici disim giderse yeniside gelmicek sorun ne anlamadim ama uyuyamiyorum cok rahatsizim ne yapmam gerekir

  • Onur Öztürk

   Zaman kaybetmeden diş hekiminize gidin, eğer mümkünse kanal tedavisi yapılarak dişinizin kurtarılması yoluna gidilecektir muhtemelen.

 • Fatma

  Meraba onur bey ben kanal tedavili disime ic beyazlatma yaptiriyorum dün son seans yapildi ama bi disimde damagimda yanma aci ve cok az agri var bide üstüne bastiramiyorum bu normal mi sizce bide bu disimde kanal kök dışına tasmis onla alakali bisey olabilirmi. Ama daha onceki seansta diger yapilan disimdede bu agri oldu sizce neden

  • Onur Öztürk

   Bazen diş beyazlatma sonrası yumuşak dokularda geçici hassasiyet olur normaldir, devam ederse doktorunuza tekrar danışınız.

   • Emin

    Merhaba onur bey ben kanal tedavisi yaptirdim disimin ortasında vidanin bir kısmı gözüküyor bir sıkıntı yaratirmi

   • fatma

    Merhaba onur bey ben daha önce kanal tedavili dişime iç beyazlatma yaptırdığımda ağrım olduğu icin danışmıstim kök ucu taşkınıda vardı tedavimin üstünden 8 ay gecti hic agrim falan olmadı ama 1 haftadır bir hassasiyet var disimde bastirdigimda agri falan yok ama sanki disimi yeni kanal tedavisi yaptırdigim zamanki gibi hafif bi sızlama var bu gecici birseymi yoksa bi problem olabilirmi?

 • Ayse

  Merhaba. Kanal tedavisinden uc hafta kadar sonra dis etim iltihaplandi. Gorustugum doktorlar disin cekilmesi gerektigini retreatment yapilsa bile buyuk ihtimalle basarisiz olunacagini soyledi. Sizin fikriniz ne olur?

  • Onur Öztürk

   Merhaba, bu konuda muayene edip röntgen eşliğinde değerlendirmeden yorum yapamam, arzu ederseniz kliniğimizen endodonti uzmanımızdan randevu alabilirsiniz:
   02122317979

 • Miraç

  Merhaba. Ben 18 yaşındayım ve dişimde çürük başlangıcı var diye dolgu yapıldı. İlk 1-2 hafta herşey normaldi sonrasında baskı ve soğuk su deydiğinde aşırı hassasiyet başladı. Sonra doktorla görüştüm dolguyu yeniledik fakat yine aynı sorun yeni dolgudan bu yana birbuçuk ay geçti hala kurtulamadım bu hassasiyetten. Sağ tarafı kullanamaz oldum her su içtiğimde sızlamasıda cabası ne yapmamı önerirsiniz röntgenlerde bişey çıkmıyor şunuda eklemeliyim diye düşünüyorum ilk dolgudan 1 ay öncesinde aynı bölgede ( Sağ-alt ) 20 lik dişim çekildi biraz zor bi operasyon oldu ve öndeki dişin köküne 90 derece duruyodu anlamışsınızdır umarım 🙂 dolgu yapılan dişle 20 lik diş arasında bitane diş daha var . Lütfen yardımcı olun kanal tedavisi yaptırmak istemiyorum başka bi çözümü yokmudur ??

  • Onur Öztürk

   Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun, muayene etmeden durumunuz hakkında net bir öngörüde bulunmamız maalesef doğru olmaz. Ortalama olarak dolgu vb tedavileri sonrası oluşan hassasiyetlerin en fazla 2 ay sonra rahatlamaya başlaması gerekir, bazen daha uzun da sürebilir ama yaşam kalitenizi bu kadar düşürüyorsa çok daha uzun beklemek sıkıntı verebilir.

 • neslihan

  merhaba onur bey benim dişim kanal tedavili kaplamalı bir diş apse yaptı ve on gündür baya sıkıntılar çektim, doktorum ilaç verdi bitince gel dedi kullandım bitti fakat apse kuculup nohut büyüklügünde kaldı şu an dişte agrı yok fakat apse de kaybolmadı. hastane randevu günüme 5 gün var. dişime tekrar kanal tedavisi mi yapılır yoksa çekilir mi ve ağrı olur mu? sol üst dişim. teşekkür ederim şimdiden cevabınız için…

  • Onur Öztürk

   Neslihan hanım merhaba, öncelikle geçmiş olsun, bunu dişinizin röntgenini ve mevcut durumunu inceleyemeden bilemeyiz, genel olarak antibiyotik enfeksiyon sebebiyle verildiği için bu çözüldükten sonra mevcut duruma göre hareket edilecektir, bazen enfeksiyonların oluşturduğu kitleler uzun süre kalabilirler, bunu tabii ki doktorunuzun kontrolünde olmasına dikkat edin.

 • Nisa

  Merhaba 2 ay önce kanal tedavı yaptırdım dışın ıcıne de vida konuldu.Dısıme baskı uygulayınca acı hıssı oluşuyordu.Diş yüksek kalmıştır denıldı torpu ıslemı yapıldı.Fakat Dısıme dokunduğumda halen o hafif olan acı hıssı var.
  Şiddetli Ağrı olmadığı ıcın önemsemedım.Acaba Zaman gectıkce Ağrı oluşur mu?

  • Onur Öztürk

   Nisa hanım buna tekrar bir röntgen çekerek bakmak gerekir, doktorunuza danışmanızı öneririm.

 • Haluk Ulu

  Merhaba, öndeki dişimde hatalı yapılan dolgu sebebiyle renkleşen dişime kanal tedavisi yaptırmam gerekiyormuş.
  Bu sefer doğru bir tedavi yaptırmak istiyorum, kliniğinizden kanal tedavisiuzmanından randevu almak istiyorum,
  maille irtibata geçebilir misiniz? Teşekkür ederim.

  • Onur Öztürk

   Haluk bey merhaba, kliniğimiz nişantaşı’ndadır, kanal tedavisi uzmanımızdan randevu almak için bize:

   02122317979

   nolu telefondan ulaşabilirsiniz. Ayrıca size email gönderimi de yapıldı, iyi günler.

 • Asli

  Merhabalar,
  Alt azı disim bir iki senedir çürüktü. Dişçi fobimden dolayı cesaret edip gidemiyordum. Bir ay önce hafif ağrıyla doktora gittim. Rontgen çekmedi fakat bu dış kurtulmaz, cekmemiz gerek dedi. İki antibiyotik ve bir ağrı kesici verdi(biteral,rovamicyn,apranax fort).
  Antibiyotikler biter bitmez gittim ve doktorum tekrar aynı antibiyotikleri verdi. Yine biter bitmez gittim. Uyuşturucu iğne yapıp fazla beklemeden disı ikiye bölme işlemine geçince çok canım yandı ve uyuşmadan yaptırmak istemediğimi söyledim.
  Doktor da sırada başka hastaları olduğundan beni bekleyemeyecegini söyledi. Yarısı kesilmiş dış ile ertesi sabaha kadar ağrılı bir şekilde bekledim.
  Farklı bir dış hekimine gittim. Rontgen çekip dışı kurtarabileceğini söyledi ve kanal tedavisini başladı. İlk seans biter bitmez uyuşturucu etkisi geçince şiddetli ağrılar çekmeye başladım ve dişin apse yapmış antibiyotik kullanman lazım dedi.
  Şuan beş gundur geçici dolgu ve sis bir diş le yaşıyorum agrilarim çok arttı.
  Bugün farklı bir hekime daha gittim dişin apse yaptığını kesinlikle çekilmemesi gerektiğini söyledi fakat aradan yarım saat geçince diğer doktorum disini cekelim dedi. Yuzumde şişlik olmasa da dış etlerimde gözle gorulur bir apse var . bademciklerim de sisti . Çektireyim mi kanal tedavisi mi yaptirayim kararsız kaldım.
  Bir doktorun apseli dediğine diğeri değil diyor. Apseli diş çekilir mi ? Yoksa kanal tedavisi ve dolguyla kurtarmaya mi çalışalım ?

  • Onur Öztürk

   Aslı hanım geçmiş olsun, enfeksiyon oluşmuş dişlerde çok ideal bir şekilde yapılacak kanal tedavisi ile başarılı olma şansımız vardır ama bunun yüksek olmadığını bilmeniz gerekir. Bu konuda görüp muayene edip değerlendirme şansımız olmayacağı için önerim, kanal tedavisi uzmanı (endodontist)’e başvurup konunun uzmanı bir diş hekimine başvurmanız olur.

 • Serkan

  Doktor bey ben 17 yaşındayım İmplant yaptırabilir miyim?

  • Onur Öztürk

   Genellikle implant için 18 yaşı bekliyoruz ama röntgen eşliğinde yapılacak bir muayene ile doktorunuz bu durumu daha iyi değerlendirecektir, implant hakkında daha fazla bilgi için:

   https://www.onurozturk.com/implant/

 • Serkan

  Doktor bey ben 17 yaşımdayım dişimi çektiler fakat yerini doldurmak için implant istiyorum. 18 yaş sınırı varmış 1 yıl oranın boş kalması sorun yaratır mı?

  • Onur Öztürk

   Merhaba, teknik olarak diş çekiminden sonra da belli durumlarda 6 ay en az beklemek gerekir implant uygulamak için,
   1 yıl beklemek kabul edilebilir bir süre ama yine de bu arada diğer dişlerin çekilen dişin boşluğunda bir problem doğurmaması için takip edilmesi gerekir. İmplant için tedavi engeli oluşturacak bir durum olursa diş hekimi bunun önlemini alacaktır. İmplantla ilgili daha fazla bilgi için:

   https://www.onurozturk.com/implant/

   okuyabilirsiniz.

 • Burhan

  Hocam merhabalar.
  Bundan yaklaşık bir ay kadar önce diş implantı tedavisi görmeye başladım. İlk seansta sağ azı dişlerimden 2 tane ve sol azı dişlerimden 1 tane olmak üzere kayıp olan 3 diş için 3 implant kondu. 1 hafta sonra dikişleri aldırdım. Hiç bir sorun yok idi. Ancak 4-5 gündür sol implantın yapıldığı dişin dil tarafında bir şişlik var. Dil değince hafif bir sızı oluşuyor. Doktorum Afyonkarahisar’da ben de Kütahya’da olduğum için kendisi ile telefonda görüşme fırsatım oldu. İmplant konduktan sonra çekilen rmntgenime baktı ve bir enfeksiyon olacağını zannetmiyorum, diş eti rahatsızlığı olabilir dedi. Bu arada bu dişimin hemen yanında bir azı dişi ve onun arkasında da yirmilik diş çıkıyor. acaba bunun etkisi olabilir mi? Değerli görüşünüzü alabilir miyim? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Onur Öztürk

   Burhan bey geçmiş olsun, teknik olarak 1 ay sonra bu sorunun ortaya çıkmış olması ve yirmilik dişin çıktığı bölgeye çok yakın olması implantta değil de yirmilik dişiniz ya da diş etinden kaynaklı bir sorun olduğunu düşündürüyor. Bu konuda yakınınızda bir görüntüleme merkezinde panoramik röntgen çektirterek doktorunuza ulaştırmanız implantlarda oluşacak herhangi bir sıkıntıyı daha net gösterecektir. Nihai karar mutlaka elle, gözle ve röntgen filmiyle muayene ederek verilebilir. İmplant hakkında daha fazla bilgi için:

   https://www.onurozturk.com/implant/

   ziyaret edebilirsiniz.

 • Gamze

  Merhabalar kanal tedavisi yaptırdıksan sonra agrının olmaması normal bi durummudur acaba ben cuma günü azı dişime yaptırdım ve tek seanstada bitti yaparken canım acımıstı sanırım dişim uyusmadı doktorum ek anestesi yaptı fakat gene uyusmayınca dayanmamı söyledi ve dayanıp yaptırdım cıktıktan sonra agrımın olacagını agrı kesici almamı söyledi bugun 3. Gün ve hiç agrım yok tabikide agrımasını istemiyorum ama bu durum normal mi

  • Onur Öztürk

   Kanal tedavisi sonrasında ağrı bir süre için birlikte seyreden bir durumdur, olmaması dokularınızın reaksiyonun daha az olması ya da işlem gören dişinizin çiğneme vb kuvvetleri çok karşılamaması sebebiyle olabilir. Yoksa teknik olarak endişelenmeye gerek yoktur ama yine de sıkıntılı bir durum için diş hekiminize danışmanız en doğrusudur.

 • ersin

  Merhabalar hocam ben üst çenemde sol en sondan bir önceki dişime bir hafta önce kanal tedavisi yaptırdım ve yaklaşık 1 saat sürdü Dr. bir saat sonunda tamam dedi ve film çekti filmde de çok temiz ve başarılı dedi. 2 3 gün agrı olur geçer dedi fakat ağrı hala devam ediyor. günlük kesin 2 ağrı kesici içmek zorunda kalıyorum. neden olur ne yapmam gerek yaş29

  • Onur Öztürk

   Merhaba , geçmiş olsun, kanal tedavisi sonrasında dişinizin kök ucunda bulunan periodonsiyum dediğimiz dokular geçici olarak travma gördüğü için üzerine basınca oluşan hassasiyet bir süre devam edebilir bazen 1-2 haftayı da bulabilir ama yine de tedaviyi yapan diş hekiminize bir danışmanızı önerirm.

 • İrem

  Slm onur bey 3 gun once köpek disimin yanindaki dise kanal tedavisi yaptirdim … İlk gun agri olmadi sonraki gun şidetli bir şekilde agri ve şisme oldu doktorum cekilmesi gerektigini soyledi iltahaplanmis antibiyotik verdi 2 gun kullan cekelim kurtarilmaz diş dedi kanal tedavisi uygulanmis ve iltahaplamis bir dise iki gun icilen antibiyotik ne kadar yararli olur bir kac gun daha beklessemmi bilemedim yardimci olursaniz sevinirim tskler ..

  • Onur Öztürk

   Merhaba, antibiyotiğin kanınızda belirli bir seviyeye gelmesi genel olarak bizim için yeterlidir eğer daha ağır seyreden bir enfeksiyon varsa doktorunuz bu süreyi uzatabilir ya da takviye olarak ek bir antibiyotik önerebilir.

 • osman

  merhaba hocam 3 gün önce kanal tedavisi oldum. ilk iki gün hiç ağrı olmadı hatta yemek bile yedim dişimin o kısmı ile. fakat şu an dişime en ufak temasda bile ağrı yapıyor nedeni ve çaresi nedi? teşekkürler hocam

  • Onur Öztürk

   Kanal tedavisi olan bölgeyi dikkatli kullanmak, basınç yapmamak, diş hekiminin önerdiği bir ağrı kesiciyi kullanmak, sorununuz geçmezse doktorunuza başvurmak en doğru yol olacaktır.

 • öner

  Merhaba Onur Bey,
  Kanal yenileme için ortodontist e gittim.Ama 30 dakika uğraştıkran sonra apex tıkalı dedi. Augmentin antibiyotik yazıp 5 gün sonra gel çekelim dedi. Ertesi gün dişimte apse ve yüzümde şişlik oluştu.Bir zararı olur mu ?

  • Onur Öztürk

   Kanal tedavisi için muhtemelen endodontiste gitmişsinizdir. Enfekte bir dişte tedavi olmuyorsa ve ilaca başladığımızda akut döneme denk geldiysek şişme olabilir ama doktorunuzun süreçten haberi olması gerekir, iyi günler.

 • Masaal

  Merhabalar bir şey sormak istiyorum ben yaklaşık 2 ay önce kanal tedavisi yaptırdım , şikayetlerim devam edince doktoruma gittim o da muayene ederek bi sıkıntı olmadığını sorunun diş etlerimde olduğunu söyleedi , bende diş etiyle ilgilenen bölüme gittim yapılan dişimin arka tarafına doğru hava sıkınca dayanılmayacak derecede sızlama oldu, hassas dişler için olan macunlardan kullan dedi , şuan o kadar ağrı yok dişimde ama dilimle değdiğimde fazlalık hissi veriyor ne yapmam lazım diş etlerindeki hassasiyet bu sorunların nedenimidir ? Şimdiden çok teşekkürler , iyi çalışmalar

  • Onur Öztürk

   Merhaba, muayene etmeden sorunuzun tam cevabını vermemiz maalesef mümkün değil ama görünen kanal tedavisi yapılan dişinizin arkasındaki dişinizde diş hassasiyeti olduğudur, bu da bazen diş çürüğü bazen de kök yüzeyi hassasiyeti ile olur, ikincisi ise hem hassasiyet giderici diş macunu (sensodyne onarım, colgate pro-relief, bulabilirseniz biorepair öneririm) ayrıca diş hekiminin yapacağı fluor ve hidroksiapatit içeren vernik uygulamaları çok faydalıdır, bu konuda kliniğimizden hizmet alabilirsiniz: 02122317979 iyi günler.

 • Şeyda

  Merhaba ben 17 yasindayim yillar once azi disime kanal tedavisi yapilmisti .Bu yazdan beri agrim cok oldugundan doktor gittim . Rontgende sorun olmadigi gozukuyormus. Ama yinede kanalim bir kismi yenilendi. Agri olursa diger yarisininda yapilmasi gerektigi soylendi. Disim gece beni uyandiracak kadar cok agriyordu dun tekrar doktora gittim yeniden kanal yapildi. Ve surekli agri kesici icmeme ragmen cok fazla agri yapiyor yemek yerken zorlaniyorum . Sizce hala disimde bir sorun mu var?

  • Onur Öztürk

   Maalesef muayane etmeden bu konuda yorum yapamayız.

 • Özge

  Merhabalar. 4 ay önce sağ alt büyük azı dişimde bir ağrı oluştu. 2-3 gün şiddetli bir ağrı olduktan sonra ağrı kesicilerle geçti. Daha sonra- 1 ay kadar sonra- tekrar ufak sızlamalar oldu ve doktora gittim . büyük azı dişin ile küçük azı dişimin ortasının çürüdüğünü kanal tedavisi yapılması gerektiğini söyledi. O sıralar okulum yeni başladığı için erteledim. Şuan dişime kanal tedavisi yaptırmak istiyorum ama kararsız kaldım. Çünkü şuan ve okul süresi boyunca dişimde ağrı veya sızlama hiç olmadı. Çiğnemede de bir sorun yaşamıyorum. Yukarıdaki yorumları okuduğumda kanal tedavisi sonrasında oluşan ağrıları, enfeksiyonları görünce açıkçası korktum biraz. dişimde şuan ağrı yokken sizce kanal tedavisi yaptırmalımıyım? Ne kadar bir süre ve ne kadar şiddettli olur ağrısı? Ve kanal tedavisi sonrasında veya bu tedavi süresince neler yapmamalıyım?

  • Onur Öztürk

   Merhaba, maalesef bu kanınız doğru değil, beklemeye devam ederseniz dişinize kanal tedavisi uygulaması da işe yaramayabilir ve dişinizi kaybedebilirsiniz, bunun olmaması ya da durumun kötüleşmemesi için bir an önce tedavinize başlamanızı öneririm. Kanal tedavisi sonrası dişin üstüne bastığınızda bir süre hassasiyet olacaktır bu da normaldir ve genellikle ağrı kesici ile geçer. Daha güvenli bir kanal tedavisi işlemi yaptırmak isterseniz önerim: Kanal Tedavisi Uzmanı (Endodontist Diş hekimi ) görmek olacaktır.

 • Mert

  Merhabalar ben bugun ilk kez kanal tedavisi olucam ancak ilk yaptirdigim icin biraz korkum var daha cok igneden korkuyorum igne fazla acitiyormu veya hissedilebilir bi aci veriyormu

  • Onur Öztürk

   Merhaba, şimdiden geçmiş olsun, anestezinin ağrısı tamamen göreceli bir rahatsızlıktır. Günümüzde modern anestezi materyalleri ve yöntemleri ile genel olarak bu sürecin daha konforlu geçtiğini söyleyebilirim ama tabii ki bu ağız anotominiz ve ağrı eşiğinize bağlı olarak sizde bıraktığı etki değişecektir.

 • Enis

  İyi günler Onur Bey. Ben birkaç gün önce kanal tedavisi oldum. Fakat anestezi yapılmadı. Buna rağmen acı da hissetmedim. Bunun sebebi ne olabilir ? Teşekkürler.

  • Onur Öztürk

   Merhaba, muhtemelen dişiniz nekroz yani sinirleri ölmüştür bu sebepten dolayı da hissetmemiş olmanız normaldir.

 • AYŞE

  İyi günler onur bey. 1 yıl önce üst ilk azı dişime kanal tedavisi uygulandı. Dişimin yarısı kırıktı. Tedavi sırasında bir sıkıntı yaşamadım.Tedaviden 3 ay sonra dişimi hemen üzerinde diş etimde sivilce gibi bir iltihap oluştu. Dokununca hemen patladı zaten . Doktoruma gidince bunun yüzeysel olduğunu tedavi ile bir alakası olmadığını, diş etimi fırçalarsam geçeceğini söyledi. Ayrıca bir antibiyotik verip gönderdi. Önce diş etimi fırçaladım bir kaç ay geçer diye. Geçmeyince antibiyotiği kullandım .Bir süre iltihap kurdu. Fakat birkaç hafta sonra tekrar sivilce oluştu. Açıkcası ağrı olmadığı için de ihmal ettim. Beklesem kendiliğinden geçer mi? Yoksa acilen başka bir doktora mı görüneyim?

  • Onur Öztürk

   Merhaba, diş etinizden kaynaklı besin gömülmesi vb kaynaklı bir durumsa en azından mekanik olarak o bölgenin tekrar temizlenmesi sizi rahatlatacaktır ve bunun için rast gele antibiyotik kullanmanızı önermem ama kanal tedavisine bağlı olarak bir fissül oluşmuş ve 1 kere ilaç kullanmanıza rağmen geçmeyip nüks etmişse bu bölgeyi ihmal ettirmeden tekrar kontrol ettirip, röntgen çektirmenizi, röntgen çekilirken de fissül ağzının kaynağı tespit edilirse problemin o dişin kökünden mi başka yerden mi kaynaklandığı görüntülenebilir. Sonuç olarak doktorunuza ya da başka bir doktora başvuracaksanız tercihen kanal tedavisi uzmanı (endodontiste) görünmenizi öneririm.

 • oguzhan

  merhabalar dun disime kanal tedavisi uygulandi 2 gundur diger disler tarafindan baski yapinca aciyor ve biraz agriyor bu agri ne kadar surer

  • Onur Öztürk

   Merhaba, ortalama 1 hafta bu devam eder, geçmez ya da şiddetlenirse tekrar doktorunuza başvurmanızı öneririm.

 • Sarp

  İlk olarak 20 ocakta ağırmaya başlayan ön dişim 2 gün sonra dayanılmaz hale geldi ve 25 ocakta bir diş hekimine gittim kanal tedavisi olması gerektiğini söyledi ön dişimin arkasını deldi ve 29unda gelmem gerektiğini söyledi dişimin arkası delikken hiçbir sıkıntım yoktu ağrım da yoktu dün gittiğimde ise kanala devam etti ve arkasına birşey koydu işlem biter bitmez 2 saat sonra ağırımaya başladı şuanda ağırıyor ve zonkluyor ağrı kesici ve antibiyotikle ağırıyı kestim ama bu neden olmuştur teşekkürler

  • Onur Öztürk

   Dişiniz kanal tedavisi işlemi gördükten sonra yerinden çıkartılan diş sinirleri bir süre için geçici bir ağrı oluşturabilir, antibiyotiği gereksiz yere kullanmanızı önermem ama ağrı kesici iyi gelir onu da doktorunuza danışarak bir kaç gün almanız gerekebilir, geçmiş olsun.

 • halil ibrahim yılmaz

  merhabalar ;
  Benim dişimde çok belli olmayan şişlik oluştu doktora gittiğimde diş kökünde iltihap olduğunu ama çok ilerlememiş olduğunu söyledi.kanal tedavisi + drenaj yapılmasını söyledi önce dişimin içi boşaltıldı ve 3 hafta sonrasında da kanal tedavisi yapıldı ama bu süreçte o şişlikde çok fazla bir değişme olmadı ve kanal tedavisinden sonra da biraz daha arttı ama yine en baştaki haline geri döndü sizce son çare olarak dişimi çektirmelimiyim

  • Onur Öztürk

   Merhaba, bu durumu röntgenlerle beraber görüp değerlendirmeden yorumlamamız çok doğru olmaz ama fikir vermesi amacıyla; bazen enfeksiyonlu dişlerde kanal tedavisi çok başarılı bir şekilde gerçekleştirilse bile tedavi gören dişten dolayı oluşan şişlik hemen inmeyebilir, bunun için kontrol edilerek bir süre beklemek gerekebilir. Semptomlar devam eder ve şişlik artarsa bu durumda tekrar kanal tedavisi (retreatment) denenebilir ya da olmazsa dişin çekilmesi gerekebilir.

 • Işıl HELVACI

  İyi günler, iki gün önce dişime kanal tedavisi yapıldı. Tedavi sonra bir gram bile ağrı hissetmedim. Hala da ağrım yok. Fakat çiğneme esnasında ya da üstüne baskı yaptığımda sızlama oluyor. O kısımla bir şey yiyemiyorum. Dolgumda da herhangi bir yükseklik yok. Tedavi sırasında da doktorum defalarca röntgen çekti bir sorun olmadığından emin olmak için. Sadece yemek yerken ya da baskı yaptığımda sızlama var. Bu sızlama ne kadar sürer? Ya da tekrar kanal yapılma gibi bir durum olur mu?

  • Onur Öztürk

   Kanal tedavisinden sonra dişin üstüne basılınca ağrı bir süre daha devam eder normaldir, bir kaç haftaya kadar azalmazsa tekrar doktorunuza başvurabilirsiniz.

 • Hakan

  Hocam merhaba
  Dış eti problemi sebebi ile küretaj yaptırdım sonra dişlerim ufaltildi ve kaplama yaptırdım dişlerim takıldı fakat geçici yapıştırılDi ağrıyı izlemek için sonra çok ağrım olduğu için alt en arka disimin önündeki 2 dişe kanal tedavisi yapıldı fakat sayısını bile hatırlamadığım kadar iğne yapmasına rağmen hiç yapmamış gibi hissettim ağrıyı ilaç koyup gönderdi bugün tekrar gittim bu sefer yarım şırınga uyuşturucu yaptı fakat ufak çubukları disime koyarken yine o kadar acıdı ki tarif bile edemem 1 tanesini zar zor yaptı diğeri bundan daha da acılı idi tarif bile edemiyorum 2. Dışı de yapamadı ilaç koyup haftaya çağırdı bu durum olası bir aplikasyon mu yoksa dış hekimineden kaynaklanan bir aciyami maruz kaldım şuan da çok ağrıyor birde bu tarz işlemleri bizim ağrısız varsa yapmaları yerine bir genel röntgen ile hangi dışın kanal tedavisine ihtiyaç duyulduğu belirlenemez mi

  • Onur Öztürk

   Geçmiş olsun, bugün doğru anestezi ile ağrıyı kontrol edebiliyoruz ancak akut gelişen enfeksiyon vb gibi durumlarda bu sıkıntı olabilir o da ilaç eşliğinde biraz beklendiğinde sonraki seansların rahat geçmesini bekleriz, röntgen filmi ise öncesinde ve tüm kanal tedavisi boyunca çekilmelidir, aksi bir şekilde röntgensiz kanal tedavisi düşünülemez.

 • Buğra

  Merhabalar Onur Bey ben dişime 2-3 hafta önce kanal tedavisi yaptırdım ve dişim üstüne yemek yerken baskı yapınca acıyor ne yapmalıyım neden olur

  • Onur Öztürk

   Kanal tedavisi sonrasında dişin üstüne basınca ağrı bir süre devam edebilir, azalmazsa doktorunuza tekrar danışınız.

 • Irem

  Meraba ben bugun kanal tedavisi yaptirdim tedavi sirasinda hic bir agri hissettmedim fakat uyusukluk gectikten sonra inanilmaz bi agri basladi suan serum olarak aldigim agri kesici sayesinde agrim hafifledi doktor bana disimin kurtulma sansnin yuzde 50 oldugunu soyledi bu agrilar normalmidir ? Yoksa yarin tekrardan gitmelimiyim

  • Onur Öztürk

   Merhaba kanal tedavisi sonrasında dişin durumuna göre bazen işlem sonrasında şiddetli ağrılar olabilir, yine de doktorunuza tekrar danışmanızı öneririm.

 • Ayşe

  Merhaba
  Benim üstte soldan 4. Dişime 3 yıl önce kanal tedavisi yaptırdım fakat iki haftadır sızlıyor ve kararmış. Bu dişime nasıl çözüm bulabilirsiniz ne yaptırmamı önerirsiniz cvp yazarsanız Sevinirim şimdiden teşekür ederim.

  • Onur Öztürk

   Merhaba genelde kanal tedavisi görmüş dişler sızlamazlar, sızlama başka dişinizden kaynaklanan ve yansıyan bir hassasiyet olabilir. O dişinizdeyse eğer mümkünse kanal tedavisi retreatment ismini verdiğimi bir tedavi ile tekrarlanabilir. Renkleşme içinse dişinizin porselen kuronla kaplanması doğru olacaktır, bu işlemler için kliniğimizden randevu alabilirsiniz: 02122317979
   http://www.plusdent.com.tr/kanal-tedavisi

 • Havva bakdemir

  Mrb Hocam yaklaşık iki ay önce Sol azı dişime kanal tedavisi ve dolgu yapıldı doktor röntgen çekmeden direk yaptı hamile de degilim sonra dişim sürekli agrı yaptı kaç kere gittim doktora agrı yapması normal Biraz Bekle dedi sonra tekrar gittim dişimin rontgenini çekti dişinde hiç bişey yok istersen dişini çekelim dedi bende çektirmek istemedigimi söyledim bna ilaç verip yolladı günden beri dişim çok kötü agrıyor şimdi agrısı kulagıma vuruyor şimdi ne yapmam lazım doktor beni hep başımdan savuyor kanal tedavisin de dişin bu kadar agrıması normal mi.doktoru mahkemeye versem kazanrmıyım

  • Onur Öztürk

   Merhaba, öncelikle geçmiş olsun, tedavi sürecinizi tam olarak bilemediğimiz için buna net bir yorum yapmamız doğru olmaz ama genel olarak hamile değilseniz ve başka özel bir durum yoksa kanal tedavisi için mutlaka röntgen çekilmelidir, aksi hassas ölçümü ve dolayısıyla dolumu engeller. Ağrınız hala o dişten geliyor mu öncelikle bu tespit edilmelidir, eğer o diştense dişi çekmek yerine mümkünse tekrar kanal tedavisi (retreatment) yapılabilir, bu konuda isterseniz bir endodontist (kanal tedavisi uzmanı)na başvurabilirsiniz.

 • nurcan

  merhaba doktor bey ben 14 yaşındayım 1 tane kanal tedavim oldu 26numaralı dişim kanal tedavisi olacak canım çok acırmı ya

  • Onur Öztürk

   Merhaba, doktorunuzun yapacağı modern anestezi yöntemleri ile süreci rahat geçirmenizi bekleriz, siz yine de kaygınızı doktorunuza da iletirseniz gereken özeni göstereceğinden eminim, ayrıca bu yaşta kanal tedavisi gerekmesi için ağız hijyeninizde bir şeylerin yanlış gidiyor olması lazım, size önerildiği şekilde ağız ve diş bakımınızı yapmanız ve diyetinize dikkat etmenizi öneririm, geçmiş olsun.

 • Onur

  merhaba ben bu gün kanal tedavisi oldum 16 yaşındayım daha önce dolgu yapılmıştı ama dolgunun bir kısmı kırıldı ve enfeksiyon yaptı bu gün tedavide dolgu temizlendi temizlendikten sonra doktor o bölgeye 3 adet neyden yapıldğını bilmiyorum çubuk yerleştirdi dolguyu sonra yaptı şuan dişimde bir ağrı var sıcak soğuk hassasiyeti yok ama dişin dolgu olmayan kısmında temas veya baskıda acı oluşuyo bu normalmi birde çevremde herkez kanal tedavisi sırasında geçici dolgu kullandıktan sonra tam tedavi olmuş bende direk 1 saat içinde yapıldı

  • Onur Öztürk

   Artık kanal tedavilerinde tek seansta tedavi daha güncel olarak kabul ettiğimiz bir konsepttir, tedavi sonrası dişin üstüne basınca hassasiyet bir süre için normaldir.

 • Onur Öztürk

  Konulan ilacın içeriğine bağlı olarak değişir bu ama yine de kanal ağızlarının tükürük ortamına açılması istediğimiz bir durum değildir, diş hekiminize tekrar başvurabilirsiniz.

 • Hüseyin yılmaz

  Merhaba hocam,
  2 ay önce kanal tedavisi yaptırdım dişimi, ağrı vs yok normalde fakat diş üstüne tık tık vurunca hafif sızlama var bu normalmidir? Teşekkürler.

  • Onur Öztürk

   Kanal tedavisi sonrası bir süre hafif hassasiyet seyredebilir, devam eder ya da artarsa tekrar diş hekiminize danışmanızı öneririm.

 • Nazli

  Merhabalar hocam, bir gun arayla yapilan kanal tedavim dun sona erdi. Ancak disimin uzerine basinca agri yapiyor kullanamiyorum sizce bu normal midir normalse eger ne zmna kadar gecer ?Tskkler.

  • Onur Öztürk

   Merhaba, ortalama 1 hafta bu normaldir, geçmezse tekrar diş hekiminize başvurabilirsiniz.

 • Gamze

  3 gün önce sag alt azı dişime dolgu yapılmıştı. Ama 3 gün boyunca ağrıdı ve bisey cignerken o disimle dehset bi sızı hassasiyet oluyodu. Bugün baska bi disciye gittim ve kanal tedavi yapilmaliydi dedi. Bugün kanal tedavisine basladi sinirleri aldi. Tedavi tamamlandiktan sonra yine bisey cignerken aynı büyük sızı ve hassasiyet hissedecek miyim korkuyorum

  • Onur Öztürk

   Kanal tedavisi sonrası kısa bir süre dişlerin üzerine basınca ağrı ve hassasiyet olur bu normaldir, biraz sabır ve doktorunuz önerdiyse ağrı kesici kullanmanız gerekebilir.

 • gizem

  Merhaba
  Ben 20 yaşındayım 3 gün önce sol üst azı dişimden kanal tedavisi oldum doktorum kanama olmazsa tek seansta bitecegini söyledi sanırım olmadı bir seansta bitti hiç agrım olmadı fakat ağzımı kapattıgımda tedavi olan dişim diger dişlerimin birleşmesini biraz engelliyor dolgunun yüksek oldugunu tahmin ediyorum doktora tekrar bir hafta sonra gidicem bu yükseklik düzeltilirmi acaba

  • Onur Öztürk

   İlk aşamada bu şekilde hissedebilirsiniz, aksi bir durum olursa doktorunuza başvurmak kaydıyla biraz beklemeniz daha doğru olur.

 • onur

  merhaba dis hekimi dislerimi kontrol ettiginde derin bir curuk gordu yalniz hicbir sekilde agri hissetmiyordum, disin enfekte olmasi soz konusu degildi. curugu temizlerken sinir uclari acikta oldugu icin kanal yapacagiz dedi ve yapti. bu enfekte olmamis dise kanal tedavisi yapmaya gerek var miydi? tesekkurler.

  • Onur Öztürk

   Merhaba, buna dişi muayene etmeden hiç bir diş hekiminin tam cevap vermesi mümkün olamaz, teknik olarak dişiniz nekroz olmuş olabilir, bu şekilde sinirleri ölmüş bir dişin pulpası açıldığında,üstüne göre göre yapılan bir dolgu ilerde daha çok sorun doğurabilir, bu sebepten dolayı profilaktik olarak kanal tedavisi yaparak tedavi edilmesi çok daha doğru olur.

 • Yiğit Balamir

  Azı dişimde boşluk var kanal tedavisi ya da dolgu yapılacak dediler ama bir kısmına az da olsa azı dişime çürük varmış salı günü doktora gideceğim eğer dişimin çekilmesi gerektiğini söylerlerse azı dişimi çekmeden önce beni uyutabilirler mi yaşım 14 çünkü önceden azı dişim çekildiğinde iğne işe yaramamıştı cidden fazla acı çektim

  • Onur Öztürk

   Bu yaşta bilinçli sedasyon dahi olsa basit bir çekim işleminde uyutulmanı önermem, doktoruna sıkıntını anlatırsan ve gerekirse öncesinde antibiyotik vb kullanılırsa, doğru bir aneztezi ile süreci konforlu atlatabilirsin.

 • Aslı

  Merhaba.
  Dişlerimden birine kanal tedavisi yapıldı. Bir kaç yıl sonra apse olduğunu farkettim ve bir diş doktoruna gitrim. O kanal tedavisini tekrarlamamız grtektiğini söyledi. Yapıldı. Tedaviden 2ay sonra kontrole gittipimde apsenin küçüldüğünü söyledi. Daha sonra ben şehir degiştirfim ve bir daha kontrole gidemedim. Bir süre sonra hamile kaldım.şimdi 20haftalık hamileyim. Bu durumda her hangi bir agrı sızım yok falat apse geçmediyse bebegi etkilemesinden tedirgin oluyorum. Bu durumdayken doktor bir işlem yapabilir mi? Teşekkürler

  • Onur Öztürk

   Merhabalar, öncelikle bu süreçte tekrar kanal tedavisi (retreatment) yaptıramazsınız, dişinizin kanalının tekrar açılıp hassas olarak
   milimetrik bir şekilde doldurulabilmesi için röntgen çekmek gerekir, bu da maalesef hamileyken mümkün değildir. Eğer sorununuz nüks ederse
   ağrırsa mümkünse bir kanal tedavisi uzmanı (endodontiste) gösterin. Dişin durumu iyi görülmezse bu süreçte çekilebilir, şansı olduğu düşünülürse
   röntgensiz bir kanal tedavisi yapılarak denenir, hamilelik süreciniz bittiken sonra tekrar röntgen alarak durum değerlendirilir ve imkan olursa
   bir daha yenilenen kanal tedavisi ile dişinizin şansı olabilir ama bunu detaylı muayene etmeden bilmemiz maalesef mümkün olamaz.

 • yüksel alemdar

  merhaba,1 yıl önce kanal tedavili dişimin üzerine kaplama yaptırdım (sağında bir kaplama solundada protez diş var köprü yani) 2 hafta önce sıcak yemek yerken ağrı girdi ve o günden beri hassasiyet var ve üzerine bassınca baskı hissi var,bu ara diş doktoruma gittim diş etlerinde problem var dedı ve 3 seanslık temizleme işlemine başladı.Antıseptık gargarada kullanıyorum gerçi biraz hafıfledi ama üzerinde yiyemiyorum.Size sormak istediğim kaplamayı söktürüp yeniden yaptırmam faydalı olabılırmı zıra doktorum rahatsız olmaya devam edersem söküp yeniden yapmamız lazım dedı yoksa bıraz daha bekleyeyımmı? cevabınız için teşekkür ederim

  • Onur Öztürk

   Merhaba, evet eğer sorununuz devam ederse bu durumda dişhekiminize danışmanız gerekir, rahat ederseniz bile bu durumda kontrol ettirerek uzun dönemde sessiz bir şekilde nekroz olup (ölmesi) gibi bir durum olması durumunda acil kanal tedavisi gerekebilir. Takip etmenizde fayda var.

 • Meral Demirtaş

  Doktor bey 3 hafta önce kontrol Amaçlı dişçiye gittim dişimde iki tane azı çürük OLDUĞUNU doldurulması gerektiği söyledi bende randevu Alıp gittim iki dişime de dolgu Yaptılar fakat eve geldim narkozun etkisi geçer Geçmez her iki dişiminde hava aldığını sıcak ve soğuğa karşı duyarlı OLDUĞUNU hissettim ertesi gün Ağrı dayanılmaz hale geldi doktoruma başvurdum tekrar muane ettiler kanal yapmak için önce bir dişi açtılar kanal tedavisine rağmen dişimdeki hava alma dışında zonklamalar devam etti tekrar doktura başvurdum zaten geçici dolgu yapmışlardı diş etimin hassas OLDUĞUNU Söylüyorlar ilaç koydular birde antibiyotik ve Ağrı kesici yazıp bir hafta sonraya randevu verdiler antibiyotik ve Ağrı kesici kullanmama rağmen Ağrı belli bi saat sonra devam ediyor sizce bu durum benim diş yapımdan mı Kaynaklı bazen Ağrı o kadar dayanılmaz oluyor ki özellikle gece uykudan uyandırıyor sizce bu Dişi çektirmem dahamı doğru

  • Onur Öztürk

   Meral hanım merhaba, bu tip durumlar detaylı muayene ile netleşir ama imkan varsa dişlerinize kanal tedavisi yapılarak ağızda tutulmalarını ve kullanıma devam etmenizi öneririm.

 • Arda

  Merhaba. 4 gün önce sağ alt arka dişime kanal tedavisine başlandi. Şuan gecici dolgu var. Ama agri sızı var. Yani 4 gün olmasına ragmen agri sızı olmasi normal mi yoksa sinirler tam alınmamıs olabilir mi

  • Onur Öztürk

   Genellikle 1 haftaya kadar ağrı olabilir, şiddetlenir ya da geçmezse doktorunuza danışın.

 • Çağla

  Meraba doktor bey. Kanal tedavisi yapildiktan sonra dişin kurtarilma şansı kalmıyor mu artık. Yani kanal tedaviden sonra ağrı devam ederse kanal tedavisi tekrar yapılır mi yoksa bir kez yapıldığı icin tekrar yapilmayip dişi çeker mi

  • Onur Öztürk

   Kanal tedavisi yapıldığında diş kurtarılmış oluyor aslında, eğer ilerde tekrar bir sorun olursa tekrar kanal tedavisi (retreatment) şansı vardır. Başta bununla ilgili riski minimuma düşürmek için çok ideal bir kanal tedavisi yapılması gerekir.

 • Yunus

  Merhaba Doktor Bey;
  Ben bugün kanal tedavisi ve dolgu yaptırdım daha önce sol arka dişimi yaptırmıştım ama hafif sızı olurdu şuanki yaptırdığım sağ arka dişimde sişme ve normal diş ağrısı var ağrıdan duramıyorum bi sorun olabilirmi dişimde yoksa normalmidir bunlar ?

  • Onur Öztürk

   Şişme normal olmayabilir, vakit kaybetmeden doktorunuzu görmenizi öneririm.

 • Meral Ekin

  Merhabalar hocam yaklaşık 4 ay önce sağ alt azı dişim kırıldı küçük bir parça daha sonra ufak bi kırıntı daha oldu 1 ay sonra soğuk hassasiyeti başladı ve bu ay tarifsiz acılar vermeye başladı haftasonu 2 gün aralıksız ağrım oldu soğuk su ile gargara yapınca duruyordu ağrı dun doktora gittim çeker diye beklerken kanal tedavisi uyguladı . Yaklaşık 15 -20 dakika surdu acaba bu sure normal mi ? Yanağım da iğnenin yeri sanırım ağrıyor şuan . Dişim arada hafif sizliyor ama en önemlisi sağ tarafımda ki diş etlerim agriyo fircalayamadim ağrıdan . Doktorum bana tekrar gel falan demedi siz geçici dolgu demissiniz acaba bendeki demi geçici dolgu ama tekrar gitmemi istemedi doktorum . Şimdiden teşekkürler.

  • Onur Öztürk

   Muhtemelen tekrar kanal tedavisi veya dolgu bitimi için gitmeniz bekleniyordur, bir karışıklık ya da iletişim hatası olmuş olabilir, diş hekiminize kanal tedavisi vb için tekrar danışmanızı öneririm.

 • şenay

  Merhabalar 2-3 gün önce sağ alt azı disimde az bi sızı hissettim ama bu sadece 4 saat kadar sürdü sonra ağrı kesildi hatta o disimin olduğu yerde yani dış etinde bi şişme vardı baya az ama ağrı kesildikten ertesi gün sonra çene tarafında az bi şişlik oluştu yalnız disimde herhangi bi ağrı yok yemek normal yiyebiliyorum ne yapmalıyım şimdiden teşekkür ederim

  • Onur Öztürk

   Merhabalar, genellikle dişe bağlı enfeksiyonlar oluşmadan önce akut bir şekilde ağrı yaparak gelirler ama bazen sizin dişinizde olduğu gibi sessiz bir şekilde öncesinde ağrı yapmadan enfeksiyon da oluşturabilirler, bu tip bir şişme vb durum varken beklemek doğru değildir, muhtemelen oluşan içi asidik bir sıvı ile dolu olan enfeksiyon bekledikçe hem büyür hem de kemiğinizde bölgesel erimeye yol açabilir. Zaman kaybetmeden kanal tedavisi yapılması (mümkünse) gereklidir. Kanal tedavisi ile ilgili ekstra bilgi almak için:

   https://www.onurozturk.com/kanal-tedavisi-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/

   sayfasını ziyaret edebilirsiniz, iyi günler.

 • Enes

  Merhaba doktor bey. Ben 2 gun once kanal tedavisi yaptirdim. Tedavi agrisiz ve acisiz gecti ancak anestezinin etkisinin gecmesiyle birlikte agri basladi. Hic durmadan orta siddette devam etti. Disimi dusunmeyince agri hissetmedim. Bu agri kalici okarak gecermi ?

  • Onur Öztürk

   Ağrınız psikolojik olarak da etkileniyorsa bir süre sonra geçmesi gerekir.

 • yekta

  Mrb doktor bey
  1 hafta once sol arka disine kanal tedavisi uygulandi 3 gun hic agri yiktu fakat daha sonra agzimi actikca sanki kasiliyormus gibi oluyor ve agri giriyor bu durum normalmidir agiz kasilmasi disinda bi agrisi yok

  • Onur Öztürk

   Kanal tedavisinde uzun süre ağzınız açık kaldığı için bunu yaşıyor olabilirsiniz. Çenenizi yoracak hareketlerden kaçının ve üç dört gün boyunca
   günce bir kaç saati geçmeye buz kompresi yapabilirsiniz çene ekleminize. Geçmezse diş hekiminize başvurunuz.

 • Tuğba

  Merhaba hocam ben bugun kanal tedavisi oldum tedaviden 6 saat sonra çay içtim herhangi bir sakınca sorun oluşur mu içmemek daha mı iyi

  • Onur Öztürk

   Çok sıcak belki rahatsız edebilir ama normalde sıkıntı olmaz endişelenmeyin.

 • Enes

  Hocam 2 sorum var. Kalici dolgunun dusme sansi varmidir ? Ve kanal tedavisi sonrasi dis fircalama nasil olmalidir ?

  • Onur Öztürk

   Düşebilir, fakat daha çok kanal tedavili dişler zayıfadığı ve çok madde kaybına uğradığı için sıklıkla kırılırlar bunun için doktorunuzun önerisine göre porselen dolgu (inley, onley) veya porselen kuron yapılmasını öneririm. Normal bir şekilde diş fırçalamanız yeterlidir.

 • Enes

  Doktor bey dis hekimimden avri ksici almayi unuttum bende aile hekimine giderek kanal tedavisi oldugumu ve disimin agridigini soyledim. Aile hekimi apranax 275mg yazdi. Aldim ve kullandim ama agriyi gecirmedi dun 3 tane aldim araliklara bugun 2 tane ama gecmiyor agri. Sebebi nedir ?

  • Onur Öztürk

   Ağrınızın sebebi o veya başka dişinizde oluşan bir sorun olabilir ,kaynağını kesmeden tek başına ağrı kesici kullanmanız sorunu çözmez, o dişinizse tekrar imkan varsa kanal tedavisi yapılması yoksa çekilmesi gerekebilir. Çok aşırı ağrı kesici kullanmanızı önermem.

 • elid

  Mrb. Bn disime knal tedavisi yaptırdım bir hafta oldu fakt Hla ağrı devam ediyor dizinin oldgu tarfta yemk yiyemiyorum disimn yanları şis gbi duruyor dojtrum bna 2-3 gün ağrı olur dedi ve ağrı kesici vermedi ağrılar neden oluyor

  • Onur Öztürk

   merhaba kanal tedavisinden sonra 1 hafta hassasiyet oluşabilir geçmezse uzman hekiminize tekrar danışın iyi günler.

 • ayse

  İyi günler benim disimin köke yakın yerde dış aletinin 2 mm ucu kırıldı sorun olur mu yine enfeksiyon apse yaratır mı kanal tedavisi bitmedi daha acaba kanala daha devam etmiyip direk cektirsem mi yardımcı olabilir misiniz?

  • Onur Öztürk

   Ayşe hanım merhaba endodonti uzmanına danışmanızı tavsiye ederim iyi günler.

 • Batuhan

  Merhaba doktor bey bugun kanal tedavi oldum ama ustune dolgu yaptim eve geldim folgu dagilmis arkadaki dislere bulasmis acaba neden kaplama yapmadi

  • Onur Öztürk

   Geçici dolgunuz dağılmış ve bulaşmış olmasın? Muhtemelen doktorunuzla tekrar bir seansınız daha vardır, yoksa bir daha randevu almanızı öneririm

 • yagmur

  dişime 4 gün önce kanal tedavi ve dolgu yapıldı ilk gün uyutmayacak derecede şiddetli ağrım oldu ve hala ağrım var beni rahatsız ediyor yemek yiyemiyorum ve zor uyuyorum acıdan doktorum ilaç yazmadı bende ilk defa yaptırdığım için bu kadar ağrı olacağını düşünmemiştim agrı kesici veya her hangi bir hap kullanamıyorum rahatsızlık veriyor ne yapmalıyım

  • Onur Öztürk

   Yağmur hanım merhaba, kanal tedavisi sonrasında ortalama 1 hafta gibi bu tıp hassasiyetler devam edebilir,diş hekiminizin de önerdiği bir ağrı kesici ile ağrınızı azaltabilirsiniz iyi günler.

 • Kemal uzun

  Hocam bugun yaptırdım kanal lakin o disin önündeki dişler agriyo normal mi

  • Onur Öztürk

   Kemal bey merhaba, kanal tedavinizi bugün yaptirmişsiniz ağrı olması normal iyi günler.

 • Batuhan

  Doktor bey gittim 15 saniye bakti kanal tedavi dedi 3 gun sonra gittim tek seansta 20 dakikada kanal tedavi islemini yapti 1. Aydir o disimin ustune basamiyorum cok aciyor ve kanal tedavisinden sonra muthis bi derecede agiz kokusu basladi
  Tekrar. Gitcem bide rontgen cekmedi acaba sinir kalmis olabilir mi cunku istune basinca feci bi agri oluyor

 • songül

  MERHABA dişime yaklaşık 3 ay önce kanal yapıldı ağrı yaptığı için üç hafta sonra yenilendi ağrı yeniden başladı bir ay sonra tekrar yenilendi üstünden 20 gün geçti fakat hala ağrı geçmedi uyku bile uyutmuyor nedeni ne olabilir ve ne yapılması gerekir

  • Onur Öztürk

   Songül hanım merhaba,öncelikle geçmiş olsun vakit geçirmeden diş hekiminize başvurun.

 • Berkay

  Kanal tedavisi kaç gün aralıklarla yapılır

  • Onur Öztürk

   Merhaba, genellikle aynı seansta bitirilmesini öneriyoruz, enfeksiyon vb bir durumda bir kaç seans yapılabilir.
   Bu tip bir durumda kanal tedavisi seansları arası bir kaç hafta sürebilir, iyi günler.

 • Berkay

  kanal tedavisi kaç gün arayla yapılır ? tedavi tek seansta biterse hemen dolgu yapılır mı ?

  • Onur Öztürk

   Berkay bey merhaba, Kanal tedavisi duruma bağlı olarak bir veya bir kaç seferde yapilabilir.Enfekte olmuş diş için bir kaç sefer gidip gelmeniz gerekir..Kanal Tedavisi bittikten sonra dolgu yapılabilir,iyi günler.

 • Murat

  Merhaba ben 2 gün önce dis dolgusu yaptırdım yaptırdıktan sonra ağrı vardı ikinci gün yanagim şişti 3 gün ise yüzüm şişti sebebi nedir ve nasıl geçer?

  • Onur Öztürk

   Dişinizde enfeksiyon vardır, gecikmeden diş hekiminize göstermenizi tavsiye ederim.

 • ismail

  merhaba benim ust ön disimde dolgu var cok siddetli ağrıyor doktora gittim kanal tedavisi dedi merak ediyorumda dolgulu kqnal tedavi kac seansda olur ve seanslar kac saat surer

  • Onur Öztürk

   Dişe göre değişkenlik gösterebilir ama genel olarak kanal tedavisini tek seansta tamamlayıp bitiriyoruz.

 • NAZLI

  Hocam merhabalar. Bugun sag alt disime kanal baslangici yapildi tedavi esnasinda disimin icine enfeksiyon kapmamasi icin solusyon kullanilmadi, olcu alinmadi ve rontgen cekilmedi daha onceki kanal kanal tedavimde bunlar yapilmisti bu defa yapilmadi bir sorun olur mu ayrica uyusukluk gectikten sonra cok fazla agri yapmaya basladi acaba tamamiyla sinirler temizlenmedi mi simdiden cevabimiz icin tesekkur ederim

  • Onur Öztürk

   Merhaba düzgün bir kanal tedavisinde kök kanalları yıkanır ve röntgen alınır (istisnai bir durum yoksa), bu konuda tekrar doktorunuza danışmanızı öneririm.

 • Mahsum

  İyi günler hocam ben ön üst dislerime zirkon köprü yaptırdım 9 tane ama iki Disim çok birsey çiğnerken ağrıyor doktoruma sordum kanal tedavisi gerekli dedi sizce kanal tedavisi yapmalımıyım yada biraz daha beklemelimiyim 3 üncü hafta oldu köprüyü yapali ??? cevabı içim teşekkür ederim

  • Onur Öztürk

   Bunu doktorunzla beraber röntgen eşliğinde takip etmeniz gerekir, eğer spontan ağrılarınız var ve gece ağrısı yapıyorsa
   kanal tedavisi için fazla beklenmemelidir.

 • Onur Öztürk

  Nazan hanım merhaba tekrar röntgen çekilerek kontrol edilmesi gerekir.Sebep o diş mi iyice incelemek gerekir iyi günler.

 • mehmet karakaya

  Hocam iyi gunler
  Ben 1 ay evvel kanal tedavisi yaptirdim. Bikac gundur agri sizi olmamasina ragmen hafif bir zonklama var. Cok az ama beni yinede rahatsiz ediyor. Bu normal mi acaba?

 • esra

  Merhaba onur bey benim sıkıntım sağ alt en son azı disim kırıldı ve iltihaplanma yaptı su anda amoklavin 1000 mg ve bitteral 500 mg antibiyotik kullanıyorum ta boynuma vurdu enfeksiyon perşembe günü disi çekecekler fakat bende panik atak var çok korkuyorum bu dişe kanal tedavisi yapılsa ve porselen kaplnsa ne kadar sağlıklı ne olur cevabinizi bekliyorum inşallah çekim olmaz çok kotuyum ..kolay gelsin

  • Onur Öztürk

   Merhaba, dişinizi görmeden yorum yapmamız doğru olmaz, tekrar kanal tedavisi (retreatment) ve üzerine porselen dolgu:
   https://www.onurozturk.com/porselen-dolgu/
   https://www.onurozturk.com/dolgu/
   yapılabilmesi için dişinizin detaylı değerlendirilmesi gerekir ama ciddi bir enfeksiyona maruz kalmış ve ciddi madde
   kaybına uğramış dişlerde bazen kanal tedavisi maalesef çözüm olamamaktadır, iyi günler.

 • Şule

  Merhaba Doktor bey. Ben memlelette tedavi oldum tihabı alması için disime dolgu tarzında ilaç koyuldu. 2 hafta sonra üniversite okuduğum şehirde kanal tedavim yapılması gerekiyor. Yani 2 hafta ilaç dolgusuyla kalıp kanal tedavimi orda olacam. Bu süreç normal mi isliyor ? 2 farkli yerde tedavi olacagim icin kafamda soru isareti var

  • Onur Öztürk

   Bu konuda kanal tedavisini gerçekleştirecek olan diğer doktorunuzun bu konuda bilgisi olup istişare edilmesi faydalı olacaktır.

 • Büşra

  Merhabalar. Öncelikle detaylı bilgilendirme yaptığınız için teşekkürler. Kanal tedavim yarım kalmıştı ve enfeksiyon kapmıştı. Ardından bir doktora gittim ve röntgen çekmeden dişime kanal tedavi yapmaya başladı. 4 ay boyunca ayda iki defa seansa gittim. Seanslarda dişi uyuşturacak ilaç kullanmıyor. Seans sırasında ağzımı su ile çalkalamamı istiyor. Bu durum normal midir? Ne yapmalıyım?

  • Onur Öztürk

   Dişiniz canlı olmadığı için anestezi gerekmemektedir, çalkaladığınız su ise muhtemelen antiseptik bir solüsyondur.

 • Aleyna

  Merhaba 7 yıl önce dişime kanal tedavisi uygulandı. Şimdi agrimiyor ama soğuk içeceklerde içtiğimde hafif sızlama var ve morarma oldu. Dişimin çekilmesini istemiyorum başka tedavi uygulanabilinirmi

  • Onur Öztürk

   Merhaba kanal tedavisi yapılan dişler tekrar soğukla “sızlamazlar”, soğuk ile hassasiyet gösteren başka bir dişinizdir, kanal tedavisi yapılan dişte hissetmeniz ise yansıyan ağrıdır, bunu bulmak için röntgen eşliğinde diş hekiminizin tekrar kontrol yapması gerekir. Dişinizdeki morarma ise dişinizin artık canlı olmamasından kaynaklanır. Morarmanın ve rengin kötüleşmesinin estetik olarak verdiği negatif sonuçlardan çok dişin kırılganlığı üzerine olumsuz etkisi vardır, dişinizi ilerde de daha sağlam kullanabilmeniz için porselen dolgu veya kuron yapılmasını öneririm, bilgi icin:

   https://www.onurozturk.com/porselen-dolgu/

 • Nhl

  Merhabalar sol alt 4dis agrisi icin ozel doltora gitmistim ancak doktor 3.disi yapmis o gece cok kotu agrim oldu tekrar gittigimde yanlis disi yapmisiz dedi 4.ye kanala basladi 15gun sonra tekrar gel bitirelim dedi ozellerin fiyatlari malum o yuzden agrimda olmayinca gitmedim o dis yarim kaldi. Subatin 2sinde devlete gittim yarim kalani gosterdim kanal tedavisi yapti gecici dolgu ile kapatti 10gun sonra gel dedi o gecede acaip derece agrim oldu ertesi gun tekrar gittim ilk defa basina boyle birsey geldigini soyledi ve kanali iptal etti ama 4gundur agrim hic gecmiyor antibiyotikler bi kac saatten sonra etki etmiyor agri sizi zonklama hepsi var cekilmelimi ne yapmaliyim agrirken diş cekilmez diyorlar napmaliyim

  • Onur Öztürk

   Merhaba, kök kanalları tekrar temizlenmesine rağmen ilaçlarla da ağrınız geçmiyorsa bu durumda dişin çekilmesi gerekebilir.

 • Zeynep

  Merhaba, 1 yıl önce öndeki iki dişin sağdaki olanının sağındaki ara dişime kanal tedavisi yapıldı hiç ağrısı olmadı ama son 3 aydır soğuk su içtiğimde çok sızladı ve bir hafta önce ağrı yaptı. Çarşamba günü doktora gittim antibiyotik ve ağrı kesici verdiler kanalı tekrar temizleyeceğini söyledi. Dudağım ve üstü çok fazla siştiler bu normal bir durum mudur?

  • Onur Öztürk

   Merhaba, soğuk ağrınız oluşan dişiniz ile şişen dişiniz aynı diş değildir, bazen kanal tedavisi önceden görmüş olan dişlerin tekrar tedavi edilmeleri (retreatment) gerekebilir, şişme için süreci doktorunuzun da takip etmesi gerekir, geçmiş olsun.

 • Melek

  Merhaba ben iki gün sonra kanal tedavisi yaptıracağım. Ancak çok korkuyorum. Kanal tedavisi sırasında diş etime dokunulacak mı. Ve yapılan işlem tamamen sert dokunun içinde mi olacak. Herhangi bir kanamaya sebep olacak mı. Bir de içine sokulan iğneler çok acıtır mı. Ağrılı bir yöntem midir ?

  • Dr. Rüştü Dağlaroğlu

   Merhaba,
   Ksnal tedavisi işlemi lokal anestezi altında yapılır. Doğru ve yeterli bir anestezi ile tedavi esnasında hiçbir ağrı hissetmezsiniz. Geçmiş olsun.

   Dr. Rüştü Dağlaroğlu
   Endodonti Uzmanı

 • kübra

  Merhabalar 8 yıl önce kanal tedavisi yaptırdım bir sorun yoktu iki hafta önce dişim de ısırdığımda ağrı ve dişimin renginin grileştiğini gördüm doktora gittim doktorum tekrar temizlemesi gerektiğini söyledi ilk gidişimde kanalları açtı ilaç koydu geçici dolgu yaptı bu sefer bir daha aynı işlemi yaptı ancak işlemden 2 saat sonra dişimde ilaç ağzıma iğrenç bir tat vermeye başladı ve geçmedi işlemden 2 gün geçti ve şuan dişim ağrıyor ve şişti sizce normal mi her şey , neler yapılabilir ?

  • Onur Öztürk

   Merhaba, tekrar kanal tedavisi gereksinimi doğan dişlerde retreatment dediğimiz bu tedavi tekrarı uygundur ama
   işlem için temizleme ve arkasından ilaç konulması çözüm olmazsa sorunun geçmediği düşünülerek dişin çekilmesi kararı verilebilir,
   bunun net kararını tedavinizi gerçekleştiren doktorunuz verecektir, iyi günler. Kanal tedavisi tekrarı ile ilgili daha fazla bilgi almak içinse:
   https://www.onurozturk.com/kanal-tedavisi-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/
   ziyaret edebilirsiniz.

 • Hacer

  Merhaba. Hocam , 10gün önce sol alt arka dişime kanal tedavisi yaptırdım. Üstü porselenle kaplandı ama ağrım hala geçmedi. Bazen geceleri uyandırıyor. Doktorum antibiyotik verdi bu Ağrı ne kadar sürer korkmaya başladım

  • Dr. Rüştü Dağlaroğlu

   Merhaba. Kanal tedavisi gören dişlerin tedavi sonrası 7-10 gün kadar üzerinde çiğnediğiniz zaman hassasiyet göstermesi normaldir. Ancak gece uykudan uyandıran bir ağrı kanal tedavisi gören bir diş için normal değil. Hekiminize başvurup tekrar muayene olmanızda ve radyografi alınmasında fayda var. Geçmiş olsun.

   Dr. Rüştü Dağlaroğlu
   Kanal tedavisi uzmanı

 • refigul

  Hocam simdieden tesekkurle..37yasinda bir bayanim..disci fobim yuzunden 20 yildir dis.dr gitmedim ve dislerim cok kotu ama 1ay once oyuk bir kirik olan disim cok kotu agri yapti basimi duvarlara vurdurcaka jadar dis hastanesine gittik antibiyotik agri kesici verdi emzirdigim icin hafif bir agri kesici..nys tekrar gittim ilaclar bitrikten bir hafta sonra cnk randevu oguneydi dr.demir gibi biseyle vurdu agiriyor dedim gecmemis dedi ayni antibiyotigi verdi 1000 mg aguamentin onuda kullandim gittim yine vurdu agirmiyor dedi cekti..tamponu 45 dak tut dedi ben bir saat tuttum cwktigimde hala kanama vardi cok tekrar koydum bes kere saatebir sonra birakti bayagi akti azaldi ama 40 saat sizinti gibi devam etti sonra durdu ..suan bir hafta oldu ve disimin cekildigi yer yanagim dilim sanki yanma oluyo biber surulmus gibi bu neden olabilir anesteziden sonra agrim oldu ama cok degil ilac bile icmedim ama bu yanma cok kotu hissettiryo..ve ilk iki gun su bile icmedim yemgi birakin vucudum bile suzuz kaldi kanam olacak pihti cikacak die..neolur cvp verin neyapam gerk…yanma neden olur tahrismi oldu bilemiyorum yri guzel gorunuyo hani bayagi kapandi ..

  • Onur Öztürk

   Merhaba, geçmiş olsun, muayene etmeden değerlendirmemiz doğru olmaz ama tavsiyem röntgen eşliğinde bir çene cerrahına muayene olarak ikinci bir görüş almanız yönünde olur.

 • cansu

  Merhabalar,
  8 yaşındayken ön dişim kırıldı.18 yaşında bu dişime ilk kez kanal tedavisi yaptırdım. 24 yaşımda da rezeksiyon yapıldı aynı dişime fakat rezeksiyondan yaklaşık 6 ay sonra tekrar fiskül oluştu. Bu yuzden tekrar kanal tedavisi ve üzerine kaplama yapıldı. 6 ay geçti fakat şimdi yine iltihaptan şüpheleniyorum. Eğer tekrar iltihap varsa kanal tedavisi uygunmudur? Uygunsa başarı oranı nedir? Değerli bilgileriniz için teşekkürler.

  • Onur Öztürk

   Merhaba öncelikle geçmiş olsun, bu kadar işlem gören bir dişin tekrar tedavi görerek başarılı bir sonuç vereceğini düşünmüyorum.
   Önerim eğer sorununuz varsa vakit kaybetmeden dişin çekilip sağlam ve kaliteli kemik varken implant yapılmasıdır:
   https://www.onurozturk.com/implant/
   sayfasından da bilgi alabilirsiniz.

 • ecrin

  Merhabalar ben 2 aydir ayni disimden muzdaribim ve doktorum 5 kez kanal tedavisi yapti ama hala bi sonuc alamadi son kanal tedavisinden sonra cok siddetli ağrıları m var sizce doktorumumu degismeliyim

  • Onur Öztürk

   Merhaba, öncelikle geçmiş olsun, böyle bir yorum yapmamız doğru olmaz ama 5. sefer kanal tedavisi olmaz, belki pansuman yapılıyor olabilir ama bu da uzun bir süreç. Tavsiyem bir endodontis, kanal tedavisi uzmanından fikir alabilirsiniz, iyi günler.

 • hüseyin

  mrb dişine dolgu yapıldı ama çene alt ima ve boğaza doğru dıştan sislikler oluştu ne yapmalıyım tehlikeli bu durum mu

  • Onur Öztürk

   Merhaba, şişlikler geçmezse doktorunuza başvurun.

 • hüseyin

  mrb 3 kez temizlendi dis in içi kanal tedavisinde 3ay aralıklarla apse vardı sürekli içinde bu bir yıl kadar sürdü den sonda tekrar temizleme işlemi sonrası bu sefer bir daha enfeksiyonun tekrarlanmaması ümidiyle dolgu yapıldı kapatıldı antibiyotik ve kemik içi iltihap tedavisi için onun yanında bır hap daha verdi doktor biraz icdim bıraktım.çene altımda bogazâ doğru yuvarlak sertlikler oluşmuş dıştan dokundugumda yanma hafif agri hissi oluşuyor.ilaçlara tekrar baslamalimiyim ne yapmalıyım.

  • Onur Öztürk

   Merhaba tekrar röntgen çekilerek kontrol edilmeldir, eğer sorun devam ediyorsa önerim bir endodonti (kanal tedavisi) uzmanına danışarak tedavi olmanız olur.

 • Halil

  Merhaba Onur hocam ben 15 gün önce kanal tedavisi yaptım son bir haftadır şiddetli agrima var hangi ilacı kullandiysam ağrı geçmiyor hekime gittim enjeksiyon akıyor muş iğne yazdi onu da kullandım agrida hafifleme yok ne yapmam gereklidir acaba

  • Onur Öztürk

   Eğer ağrılarınız geçmiyorsa antibiyotik eşliğinde dişinizin çekilmesi gerekir ama öncesinde mutlaka panaromik bir röntgen ile çevre dişlerin de kontrol edilmesini öneririm, bazen yansıyan ağrılar olabilir.

 • hulya

  merhaba benim sol ust arka disime 3 yil once kanal tedavisi yapilmisti, son 1 yildir devam eden dis agrilarim ve sol yanagimin uyusmasi ve beraberinde bas agrilarim vardi, disciye gittigimde kanal tedavisi yapilan disin kokunde igne birakildigini ogrendim dr almaya calisti ama alamadi ara ara takip edip risk olusma durumunda damaktan girip alabilecegini soyledi. olusacak risk nedir? gec olmadan alinmasi mi gerekmez mi ya da direkt dis cekilse olmaz mi bu igne zamanla yerinden oynayip tedavi edilemez ya da zor olan surece neden olur mu kafam cok karisti, sizin oneriniz nedir

  • Onur Öztürk

   Hülya hanım merhaba, kök kanalının içnde alet kırılması maalesef başımıza gelebilen bir durumdur, kırık aletin olduğu kök ucunda enfeksiyon vb yoksa filmle kontrol edilerek takip edilebilir. Sorun çıkartıyorsa endodontik yollardan alınamazsa, rezeksiyon yapılarak alınabilir ya da dişin çekilmesi gerekir. İlk tercihimiz diş çekimi olmadığı için kurtarma yollarını deneriz.

 • Aysel Elri

  Hocam merhaba, bir üniversite hastanesinde asistan ve zaman zaman uzman takviyesiyle kanal tedavisi yaptırdım. Yaklaşık 3 saat sürdü, son zamanlarda ağrı arttı. Sadece kanal dolgusu kaldı. Söylendiğine göre zor bir kanalmış. 3 saat fazla mıdır? Ayrıca çamaşır suyuna benzeyen sıvı nasıl olduysa bir süre sonra burnuma kaçmış gibi oldu. Sanırım sinüslerime en azından kokusu doldu. Alerjik rinitim var- ev tozu akarına karşı. Önce karıncalanma, burun akıntısı, göz yaşarması yaptı. Nefes alamamaktan falan korktum ama olmadı şükür. Bir dişimin daha kanal tedavisi yapılacağı için biraz endişeliyim. Korkulacak bir şey var mıdır? Bu konuda da bilgilendirirseniz sevinirim. Saygılarımla.

  • Onur Öztürk

   Aysel hanım, kanal tedavisi bir veya bir kaç saat sürebilir, kanal tedavisi esnasında sodyum hipoklorit ismi verilern çamaşır suyu koku ve tadında bir solusyon kullanılır, kök kanallarının dezenfeksiyonu için. Bunun ağız ortamına kaçmasını istemeyiz ama olursa bahsettiğiniz keyifsiz tat ve koku geribildirimi olabilir, bu konuda tekrar doktorunuza danışarak riski değerlendirmenizi öneririm.

 • Gönül

  Merhaba,bende diş konusunda acı çekenlerdenim. Sağ alt ve sol alt dişime 4 5 yıl önce kanal tedavisi yaptırdım. Biri dolgu biri kaplama yapıldı. Yapılan dişlerde küçük şişlikler ve iltihaplanmalar geçmedi. Doktora gittiğimde 20 lik dişlerimin çekilmesi gerektiğini söyledi. Biri gömülü olduğu için ameliyatla aldırdım. Ameliyattan 1 ay sonra dikiş yerinden iltihap çıkmaya başladı. Ameliyatı yapan doktor kanal tedavisi yapılan dişlerin tekrar yenilenmesi gerektiğini ağrının sebebinin o olduğunu söylemişti ameliyattan önce. 4 ay sonra ağrılar geçmeyince tekrar gittim. 10 gün arayla kanal tedavisi yenilendi iki disimde de. Dolgu yapılan diş ilk gün biraz ağrı yaptı ama daha sonrası iyiydi. Fakat kaplamalı olan diş kanal tedavisinin olduğu günden beri yani bugün 3 gündür inanılmaz ağrı yapıyor. Damadimda şişlik vardı tırnağım değince patladı iltihap çıktı. Çıktıkça tekrar iltihaplanıyo ağrı kesici bana mısın bile demiyo. Artık dayanamıyorum ne yapmam lazım lütfen? Bi de yenileme olduğu için ücret ödedim böyle bişey mümkün mü?

  • Onur Öztürk

   Merhaba, geçmiş olsun, bazen yenilenen kanal tedavileri (retreatment) ile istediğimiz sonuç alınamayabilir bu durumda dişi ağızda tutmaya çalışmak yerine o dişi çekmek daha doğru bir çözüm olabilir.

 • Ayse

  Merhabalar cok siddetli agriyan bir disime kanal tedavisi yaptirdim.doktorum temizlerken zaten dis kokunde hic sinirin kalmadığını söyledi parca parça kucuk sinirler geliyor dedi. Diş agrim gecmezse ki suanda da çok siddetli ağrıyor. Disimin ust kismi saglam yine de cekilebilir mi? Kanal tedavisi her agriyan dise çözüm degil mi

  • Onur Öztürk

   Merhaba kanal tedavisi sonrasında dişin kök ucunda geçici olarak akut, alevli bir dönem sorun oluşabilir ve dişiniz daha da hassaslaşabilir, bu durumda bir süre ağrı kesici kullanmak (doktorunuzun tavsiye ettiği tabii ki) uygundur. Ağrınız geçmez ve şiddetlenirse diş hekiminizle irtibata geçmeniz gerekir. Bunlar kanal tedavisinde olabilen durumlardır. Eğer dişinizdeki problem tedavi edilebilir değilse, dişinizin mekanik olarak ne durumda olduğuna bakılmaksızın, gerekirse cerrahi müdehale ile de sıkıntılı dişiniz çekilebilir, iyi günler.

 • murad

  benm dishimde şişkinlik yok hic bir shey yok yalnizca basdirinca agri oluyo bunadami kanal tedavisi lazim ve ya o arini gitmesi icin ne yapmaliyim lutfen cevab vern korkuyorum

  • Onur Öztürk

   Murad bey merhaba, baskı ile oluşan ağrı bize genellikle kanal tedavisi gereksinimini düşündürür ama bu konuda önerim diş hekimi kontrolünde tekrar muayene edilip röntgenle bunu kontrol edilmesi olur, kanal tedavisi ve muhtemel kanal tedavisi gerektiren durumlar hakkında daha detaylı bilgi için:

   https://www.onurozturk.com/kanal-tedavisi-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/

   ziyaret edebilirsiniz, iyi günler.

 • Elif

  Merhaba ben hafif bir dis agrisiyla dr.a gittim ve kanal tedavisu denicem eger kurtaramazsam disi cekicem dedi antibiyotik verdi pek duzenli icemedim 10 tanede 7 sini ictim bu yeterli olur mu?
  Daha oncede bircok disime kanal tedavisi yapilmis discim sonradan soyledi ve rontgen cekilmedi bu sıkıntı yaratir mi rontgen cektirmemek.
  Dislerimde genel olrak bir sikinti yasamadim 4 tane kopru var agzimda ve hepsine kanal tedavisi yapilmis benim disci fobim oldugu icin soylemeden yapmis iyide yapti ama ben rontgenden tedirgin oldum bana acil cvp verebilir misiniz bugun yine kanal tedavisi yaptirmaya gidiyorum koprumjn yani iyi gunler

  • Onur Öztürk

   Merhaba maalesef röntgensiz kanal tedavisi yapılamaz ya da sağlıklı olmaz öyle diyelim. Geçici amaçlı veya hamilelik vb durumlarda olabilir ama rutinde röntgen şarttır. Antibiyotiği ise yarım bırakmanızı kesinlikle önermiyorum, size tavsiye edilen sürenin sonuna kadar kullanmanız antibiyotik direnci oluşmaması için çok önemlidir.

 • Mutlu ozdemir

  1 hafta önce 24-25 numaralı iki dişe kanal tedavisi uygulandı. 3 gün sonra. Diste değil cenede değil alakasız çeneninde üzerinde nohut kadar şişlik oluştu. Dr gittim film çekti. Dedi kanalda bir sıkıntı yok. Cene kemiğinde bir sıkıntı yok. Ama her ihtimale karşı sen agumentin bid kullan. Disimde agri yok. Yanlızca o sislige dokunduğunda agri oluyor.
  Ne olabilir

  • Onur Öztürk

   Merhaba, sebepsiz yere oluşan bir şişlik normal değildir, kanal tedavisi yeni bittiği zaman olabilir ama sonra tekrarlamaması gerekir, devam ederse röntgen eşliğinde tekrar değerlendirilmesini öneririm.

 • Nerman

  Merhabalar , 4 – 5 ay önce çürük disime kanal tedavisi uygulandı . Tedaviden önce çok iğrenç bir koku ve ona takiben kokuyu hissettiricek kötü bir tat geliyordu. Kanal tedavişinden sonra dolgu yapildi fakat hala o disime kurdanla kontrol ettiğimde aynı koku ve bazen aynı tat geliyor . Herhangi bir ağrı sizi şişme yok , iyi temizlenememis olabilir mi ? Temizlenmeseydi ağrı ve sislik olurdu diyorlar , cok rahatsız oluyorum suanda

  • Onur Öztürk

   Merhaba bir röntgen ile diş hekiminizle tekrar kontrol edebilisiniz, bu şekilde daha garanti olur, iyi günler.

 • gonca

  Merhaba Onur Bey,

  bir hafta şiddetli diş ağrısı sonra dişçiye gittim.en arka altta olan azı dişime kanal tedavisi olmam gerektiğini söyledi.ama korkunç ağrım olduğu için ağrı kesici ve antibiyotik verdi.sadece 2 gün içebildim antibiyotiği ve 2 gün sonra kanal tedavisine başladı. ama tedavi için doktora giderken bile dişim çok ağrıyordu ve ağrı kesiciler bile fayda etmemişti.
  işlem sırasında bir kaç iğne vurmasına rağmen acım dinmedi.işleme başladı ama ağrı olan yere gelince durdurdum.
  doktorum bana kızdı. enfeksiyonlu alanın iğneyle uyuşması mümkün değil dedi ve işleme devam etmek istedi.
  ama çok ağrım olduğu için istemedim.
  geçici olarak dolgu ile kapadı. ve bir hafta antibiyotiği bitirmemi söyledi.
  antibiyotik bitti.
  ağrım dindi ama ben doktora yarım kalan işlemi tamamlaması için gidemiyorum. çünkü korkuyorum.
  yine aynı durumla karşılaşırmıyım?
  içmiş olduğum antibiyotikler tedavi sırasında acı çekmemi engeller mi?

  • Onur Öztürk

   Gonca hanım merhaba, öncelikle geçmiş olsun daha önceki yaşadığınız aksilik sıradışı bir enfeksiyon vb olduğunda nadiren görülür, şu aşamda ilaç da kullanıp rahatladığınız için
   rahat olması gerekir, eğer beklerseniz enfeksiyon tekrarlayacağı için önerim olabildiğince hızlı bir şekilde sorununuzu çözdürmeniz yönünde olur.

 • Emir

  Hocam sabahtan beri yorumları okuyorum kimse benle aynı sorunu yaşamamış kanal 3. Seansta anestezi yapılırken iğne çok fazla acı verdi ve diğer seanslarda olmayan gözümün altına kadar anında sıvının geldiğini hissettim sonra seans bitti komple sağ yanağım şişti dişimde hiç bir ağrı yok doktora tekrar gittik röntgen çektiler bi enfeksiyon vesayre bişey yok dediler 4 gün oldu pazartesi tekrar gidecem dolgu için gözümün altından itibaren yanağım bombeli bir şekilde inenin yapıldığı yer ve elmacık kemiğimin altı ağrıyo bu dişimde hiç ağrı yok 0 ağrı diş te bide elimi içerden attığımda çene kası mıdır dokusumudur diğer yanağıma göre daha sert nedir bu illet inmeyecek diye çok korkuyorum teşekkürler…

  • Onur Öztürk

   Merhaba geçmiş olsun, enfeksiyon değilse ödem vb kaynaklı bir sorun olabilir, bir süre daha geçmezse o bölgeden bir MR alınarak kontrol edilebilir, kanal tedavinizin bitip, röntgeninin de temiz olduğunu teyit ettirmenizi öneririm.

 • Bilge

  Dişime 2 yıl öncekanal tedavisi yapıldı şimdi şişti ve yanağımda şişti bunun sebebi nedir ve ne yapmalıyım

  • Onur Öztürk

   Merhaba yapılan kanal tedavisi başarısız olmuştur muhtemelen, dişinizin çekilmesi gerekebilir, beklemeden diş hekiminize başvurmanızı öneririm.

 • Aleyna Kurt

  Merhaba. dişime kanal tedavi yapılması gerekiyordu yaptırmadım aradan 2 aya kadar geçtikten sonra gidincede çekilmesi gerekiyo dediler 1 yıl oldu çektimedimde korkudan ama dişim delindi iyice kenarı kırık içi delik çekilebilir dimi şimdiden teşekkür ederim

 • Ayşe

  Merhaba Onur Bey, 23gun önce 5 tane dolgu yapildi o gunden beri 2 kez tasma oldugu icin traslama yapildi ama sag tarafimla hala dogru duzgun bisi yiyemiyorum sag ust sondan 2. Azi disim alt disimle bastirip sag sol yaptikca aciyo cikolata yiyince ve soguk su icince sizlama oluyo ama surekli degil ani ve siddetli sonra geciyo 3 gundur de sanki o disin ustunde bi agirlik var o hisle yasiyorum agri ve zonklama degil dra gittim 16. Dis kanal tedevasi dedi yarin sabah yapicak ama bana sanki tasma var gibi geliyo bosuna kanal yaptirmak istemiyorum

  • Onur Öztürk

   Merhaba, rahatsızlıklarınız sabredilir gibiyse biraz daha bekleyerek takip edilebilir , değilse şiddetlendiyse bu durumda kanal tedavisi yapmak uygun olur.

 • Hatice Özsoy

  Hocam merhaba ben dişçiye kontrole gittiğimde 46 nolu dişte çürük olduğunu söyledi ve kanal tedavisi uygulayacağını söyledi ve bu dişimde herhangi bir ağrı yoktu 5 gün önce de bu tedaviyi doktorum uyguladı anestezi etkisi geçtikten sonra ağrılarım başladı özellikle diş etimde sürekli dürtme şeklinde ağrılar mevcut hiçbir şekilde sağ tarafımla çiğneme yapamıyorum sanki dişimin ortasında bir boşluk var ayrıca hassasiyet ve kaşıntıda söz konusu sizce önemli bir durum var mı? Geçici midir yoksa doktoruma tekrar mı gitmeliyim? Teşekkürler.

  • Onur Öztürk

   Hatice hanım geçmiş olsun, iki durum olabilir kanal tedavisi yapılan dişiniz işlem sonrasında bir süre ağrıyacaktır, ya onu hissediyor olabilirsiniz ya da kanal tedavisi gerektiren başka bir dişiniz daha var onun ağrısı da tedavi olanınkine karışmış olabilir, tekrar doktorunuza danuışmanızı öneririm.

 • Hamza

  İyi günler hocam. Pazartesi günü Kanal Tedavisine başlandı, o iki gün içinde biraz ağrım oldu. Daha sonra Çarşamba günü gittiğimde diş hekimim dişime canlı olarak birkaç işlem uyguladı ve bayağı ağrılıydı. O süreçten sonra günde birkaç kere az birşey ağri oldu. Cumartesi(Bugün) dolgumu yaptı ve şu anda genelde bir ağrı yok ama ara sıra azda olsa sızlıyor sorun nedir ve ne kadar süre devam etmesi normaldir ? Çok teşekkür ederim.

  • Onur Öztürk

   Merhaba, kanal tedavisinin ara aşamalarında dişinizin biraz ağrıması, kanal tedavisi bitip de arkasından biraz süre geçtikten sonra bir süre yine ağrıması , normal bir durumdur, devam ederse doktorunuza danışabilirsiniz.

 • Burak

  Merhabalar, geçen hafta pazartesi günü kanal tedavisinin ilk seansını oldum. Doktorum kanalları temizleyip geçici dolgu koyduğunu söyledi. Bu Pazartesi tekrar geçici dolguyu alıp normal dolgu işlemine geçeceğini söyledi. Operasyon sırasında ve sonrasında hiçbir ağrı olmadı. Asıl şorum su geçici dolgunun üzerine dişlerimi getirdiğimde hafif bi sızı-hassasiyet meydana geliyor. Ama gariplik şu ki parmağımla hafif geçici dolgunun üzerine dokunduğumda hassasiyet devam ediyor. Biraz bastırdığımda ise hassasiyet yok oluyor. Hafif yük gelince sızı olmuyor. Biraz bastırınca sızı kesiliyor. Nedeni ne olabilir bunu merak ediyorum.

  Saygılar

  • Onur Öztürk

   Burak bey kanal tedavisinin hemen arkasından bir süre için baskı ile dişlerde hassasiyet olur, bu normaldir, bazen atipik şikayetler de olabiliyor, devam ederse doktorunuza danışmanızı öneririm.

 • Ebru Gül

  Merhaba Onur Bey,
  8 sene önce sol üst 6 numaralı dişime kanal tedavisi uygulandı. Sonrasında biraz hassasiyetim oldu. Ama ağrım olmadı. Senelerdir, yanağım, sinüs boşluğuma dopru bastırdığımda bir acı var. Diş helimleri kanalı açmak istemediler. Geçenlerde bir diş hekimi kanalı yenileme riskini aldı. Ve ilaç koydu ancak yanağa bastırunca acı aynı şekilde devam ediyor. Normalde ağrım yok. Ne yapmalıyım?

  • Onur Öztürk

   Ebru hanım merhaba, muayene etmediğimiz bir durum için yorum yapmam doğru olmaz ama sökülen ve enfeksiyon riski öngörülen kanal tedavili diş köklerinde bazen tedavi edici ilaçlar konulur ve bu bekleme süresinde hassasiyetleriniz devam edebilir, buna bağlı olabilir
   ama en doğru yorumu doktorunuz yapacaktır.

 • Ali okan

  Hocam öncelikle cevap yorumlara cevap verdiğiniz için teşekkürler ben 3 gün önce üst sağ arka dişe kanal tedavisi yaptırdım dişte hiç ağrı hissetmiyorum sadece gece yatarken hafif sızlıyor ama sızlamadan sonra acayip şekilde baş ağrısı yapıyor bunun diştenmi kaynaklandığını nasıl anlarım buzla ilgili bir şey yazmışlar ama detaylı anlamamışlar

  • Onur Öztürk

   Merhaba, kanal tedavisi işleminin hemen arkasından baş ağrısı vb ağrılar birlikte seyredebilir fakat bir kaç gün sonra bu ağrıların ayrılması gerekir, hala hissediyorsanız doktorunuza danışmanızı öneririm. Geçmiş olsun.

 • Mirsat Demir

  Hayırlı akşamlar hocam size bir sorum olacaktı ben bugün çürük olan dişime kanal tedavisi yaptırdım doktor bir tane iğneyle uyuşturdu ve ağzımı açamıyorum hafif açtığım zaman ağzımın sol tarafında ağrı oluyor bunun nedeni nedir hocam

  • Onur Öztürk

   Anestezi yapılan diş etinizdeki yer veya çene ekleminiz yorulduğu içindir, kısa bir süre sonra normalleşir fakat yine de doktorunuza danışmak isteyebilirsiniz.

 • Mirsat Demir

  Birde doktor iğneyi sol taraftan yaptı hocam

 • Mirsat Demir

  Hocam benim kanal tedavisi yaptırdığım dişimin üstüne basamıyorum biraz şişlik var hocam beni aydınlatırsanız çok sevinirim

  • Onur Öztürk

   Mirsat merhaba, işlemden hemen sonra ödem ve kaanl tedavili dişin üzerine basında bir miktar ağrı olabilir normaldir, doktorunun önerdiği bir ağrı kesiciyi kullanabilirsin. Rahat etmezsen ya da şişlik, ağrı artarsa zaman kaybetmeden doktoruna tekrar başvurmayı ihmal etmemeni öneririm.

   • Mirsat Demir

    Tamam Çok sağolun hocam allah razı olsun

 • Meryem

  Merhaba ben bugün kanal tedavisi oldum ama alt dudağımın sağ kenarında yani kanal tedavisi olan dişimin tarafında beyazlık var ve şişti bunun sebebi ne sizce teşekkürler

  • Onur Öztürk

   Meryem merhaba, kanal tedavisi yapılan dişinin nekroz olması (sinirlerinin ölü olması) sebebiyle enfeksiyon oluşmuş olabilir, işlem sonrasında bazen görülebilir ama yine de başka bir durumdan kaynaklanmaması için dişhekimine tekrar danışmanı tavsiye ederim.

 • Kübra

  Merhabalar, üst azı dişim için kanal tedavisi uygun görüldü fakat boğazıma kadar uyuşukluk hissetmem beni çok tedirgin ediyor nefes problemim var panik oluyorum. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz nasıl bir yol izleyelim…

  • Onur Öztürk

   Merhaba, soğuk algınlığı veya başka bir sağlık problemi diş ağrınıza eşlik ediyor olabilir, tavsiyem boğaz ağrınız ve detayları doktorunuzla paylaşmanız olur.

 • Nevzat

  İyi günler benim dişime kanal tedavisi yapılacak ama yüzümde şişlik. Var yapılabilirmi

  • Onur Öztürk

   Nevzat bey geçmiş olsun, bu durumda kanal tedavisi olacak dişin içi açılarak drenaja yardımcı olunabilir, süreci biraz daha rahatlatacaktır ama yine de doktorunuzun görmesi gerekir tabii.

 • Onur Öztürk

  Onur merhaba, diş çürükleri için maalesef bilinen etkili bir ilaç mevcut değil. Diş çürüklerinin ilerlemesini engelleyen veya yavaşlayan, xylitol (ksilitol) gibi bazı takviyeler mevcut iken direkt tedavi eden birşey yoktur. Antibiyotiğin diş hekimliğinde kullanımı yumuşak dokuya yayılan ve ateş çıkartan, şişlik yapan enfeksiyonlarda uygundur. Bunun dışında doktorunun bilgisi, önerisi dışında diş sıkıntıları için ilaç kullanılmasını önermiyoruz.

 • Meral

  Onur bey benim sol alt 7 numaralı dişim çekildi birkaç gün önce yanındaki yani 6 numaralı diş için kanal verdiler ve randevu yaklaşık 3 hafta sonra. Yanyana oldukları için zararı olur mu sizce açıkçası korkuyorum bu durumdan şuan da şiddetli olmayan ağrılarım ve biraz şişlik var

  • Onur Öztürk

   Merhaba ağrı ve şişlik biraz daha acil bir durumdur, böyle bir durumda standart bir kanal tedavisi için bekleme süreci yerine, aciliyetini belirterek erkene alınmasını rica edebilirsiniz. Bu durumda şişlik vb daha kötü bir enfeksiyon haline gelmeden çözülebilir, geçmiş olsun.

 • Zeynep sevinik

  Merhaba Onur Bey, ben doktora gittim. Dişlerime kanal tedavisi yaptıktan sonra hemen dolgu yaptı. Normalde dolgu işlemini başka seansta yapması gerekir miydi tek seansta kanal ve dolgu tedavisi oluyor mu?

  • Onur Öztürk

   Zeynep hanım merhaba, evet kanal tedavisi ve dolgu tek seansta yapılabilir. Dişinizin beklemesi gereken bir durum varsa geçici dolgu ile bekletmek uygundur, değilse tek seansta tamamen bitirmek,ağız içindeki tükürük vb ile kontaminasyon olmaması açısından da daha doğrudur.

 • DERYA

  Merhabalar Hocam, bir dişime 2. kanalımı yaptırdım dişimde ağrı ya da bi sıkıntı yoktu fakat tesadüfen dişin kistli olduğunu öğrendim bu nedenle kanalı yeniledik. bi daha farklı yerde panoramik film çektirdim farklı nedenle.tesadüfen yaptırdığm kanalın kökten taştığını gördüm. doktoruma gittim anlattım filmi gösterdim.kontrol etti. kendisi küçük kamerayla tekrar görüntü aldı orda normal çıktı kanalın ucu sınırda aşmamaış görünüyordu. sıkıntı yok dedi. hangi filmi dikkate almalıyız ve taşması durumunda ne olur ne zararı var ne yapmamız gerekir.

  • Onur Öztürk

   Derya hanım merhaba, röntgenleri tam olarak incelemeden net bir şey söylemek doğru olmaz. Genel bilgi olarak panoramik röntgenler tüm ağız görüntüsü aldığı için detaylar daha az belirgin olabilir, periapikal dediğimiz ufak röntgenler sadece belli bir bölgeyi distorsiyonsuz çektikleri için daha doğru görüntü verdikleri yorumunda bulunabilirim.

 • seyide özer

  Merhabalar onur hocam nasılsınız benim bir sorum olacak benim 1 yıl önce 46 numaralı dişim tekrar kanal tedavisi oldu şimdide metal post core uygulamasına başlandı geçici kalıp yapılalı 1 hafta oluyor şimdiye kadar hiç ağrım yoktu fakat dün geceden buyana şiddetli bir sağ çenemde ağrı ve şişlik var randevu alamadım acaba alışma süreci mi yoksa kanalda tekrar problem mi var sizce iyi çalışmalar dilerim şimdiden teşekkür ederim

  • Onur Öztürk

   Seyide merhaba, teşekkür ederim 🙂 her şey harika. Dişinde geçirdiğin süreçte bahsettiğin sorunun 2 sebebi olabilir. İlki kanal tedavisinde veya post uygulamasının kök kanalı ile ilişkisinde sıkıntı olabilir, bunda oluşan bir problemden dolayı çenende şişlik olduysa kanal tedavinin ve postun gözden geçirilmesi, tekrar röntgen ile kontrol edilmesi gerekir. Diğer muhtemel sorun ise geçici kuron (kaplamanın) diş etine baskı yapması ile oluşan sorundur ki bu geçici kaplamanın düzeltilmesi ile giderilir. Şimdiden geçmiş olsun, iyi günler.

 • Ali

  Msrhabat doktor bey. İki gün önce kanal tedavisi oldum ancak doktor kanal tedavisi olurken kökte sorun olduğunu söyledi kanal tedavisi olduktan sonra antibiyotikle ağrı kesici verdi ama bir gün sonra yüzümün o tarafı hafiften şişti diğer günse şişlik biraz daha arttı ancak hiç ağrı yok sadece şişlik bu durum tehlikeli mi yoksa antibiyotikletin etkisini göstermesini mi beklemeliyim

  • Onur Öztürk

   Ali merhaba, bazen enfeksiyonlu kökler sebebiyle kanal tedavisi sürecinde alevlenme ve şişme gerçekleşebilir, ilaçlarına devam etmen ,doktorunun kontrolünde süreci takip etmeniz gerekir. Flare up olarak da adlandırılan bu durum tehlikeli olabilir, antibiyotik desteğini aksatmaman gerekir, geçmiş olsun.

 • GULSE

  merhaba .ben üst sağ köpek dişimi kırdım doktora giittiğimde vida ile kanal tedavisi uyguladı.yaklaşık 2 sene oluyor .1 haftadır sinüzit zannettim başım ağrıdı daha sonra gözüme ağrı yaptı şimdide elmacık kemiğime ağrı yaptı.şuan elmecık kemiğimdeki ağrıyı ve iltihabı dokununca hisseddiyorum .yardımcı olur musunuz?

  • Onur Öztürk

   Gülse hanım merhaba, geçmiş olsun, bahsettiğiniz rahatsızlık sanki köpek (kanin) dişinize yapılan kanal tedavisinin kök ucunda problem olmuş ve buna bağlı olarak da enfeksiyon gelişmiş gibi duruyor. Özellikle köpek dişlerinin kökünde oluşan problemler göz altında ve elmacık kemiğinin orda şişme, ağrı gibi durumlara yol açar, köpek dişlerine halk arasında “göz dişi” denmesinin de sebebi budur. Tavsiyem mutlaka röntgen çekilerek dişinizin kontrol edilmesi olur, buna bağlı olarak eğer mümkünse dişinize tekrar kanal tedavisi (retreatment) yapılarak dişiniz kurtarılabilir, öncesinde bazen antibiyotik kullanmak gerekebilir ama buna röntgen eşliğinde kontrol etmek gerekir.

 • Sema

  Merhaba onur bey ben 12 gün önce kanal tedevisi yaptırdım akşamına ço şiddetli ağrı ve şişlik oluştu ve hala geçmedi alt dudağımda ve öndişlerimin bir kısmında hala uyuşukluk devam ediyor doktoruma danıştım tekrar röntgen çekildi antibiyotik kullanmamı önerdi bide çene cerrahına muayene olmamı istedi.sizce bu kanal tedavisi çeneme bir zara vermiş olabilirmi.teşekkur ediyorum

  • Onur Öztürk

   Sema merhaba, röntgen eşliğinde görmeden yorum yapamam ama kanal sonrası oluşan enfeksiyonlarda antibiyotik gereklidir, duruma göre kanalının da yenilenmesi gerekebilir, röntgen çekilerek takip edilmesi gerekir. Tercihen bir endodontiste (kanal tedavisi uzmanına) başvurmanı öneririm.

 • AYTENN

  merhabalar onur bey kanal tedavisi yaptırdım doktor kanalın tam açılmadığını söyledi ve dolguyu yaptı bu normalmi ilerde sıkıntı olurmu ve kanal tedavisi ücreti aldı 33 yaşındayım baktığı her dişe çekilip implant olacağını söylüyor lütfen yardımcı olun

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Ayten hanım merhaba, bazı kanal tedavilerinde kök uçlarına tam olarak ilerleyemeyebiliriz, anatomik olarak apeks yani kanal ucu kısa konumlanmış olabilir ya da fizyolojik olarak kök kanalları zaman içinde daralarak tıkanmış da olabilir ama bunlar çok sık başımıza gelmediği için biz mümkünse kanal tedavilerinde tam olarak kök ucunda veya bir kaç milimetre yakınında dolum görmek isteriz ki bu anatomik olarak o kök kanallarını tıkasın ve tekrar enfeksiyon olmasın diye gereklidir.

   Sağlam dişlerin sorunları olsa da direkt çekilip implant yapılması en son çare olmalıdır, dişleriniz sağlıklı bir şekilde ağzınızda tutulabilecekse bu ilk tercih olmalıdır, size sunulan tedavi opsiyonu içinize sinmiyorsa, bir endodontist (kanal tedavisi uzmanına) başvurup farklı bir görüş alabilirsiniz. Alttaki yazımdan da kanal dolumu ve sonrası hakkında da daha fazla bilgi alabilirsiniz, geçmiş olsun:

   https://www.onurozturk.com/kanal-tedavisi-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/

 • Yunus

  Hocam merhabalar,
  1 sene önce kanal tedavisi yaptım. Üstü kaplama. İki diş ikisi de yanyana ve kanallı köprülü. Dişim hafif şiddette zaman zaman orta şiddette ağrımaya başladı. Ağrının 2.günü augmentin kullanmaya başladım. İlacın 2.günü ağrı filan kalmadı. Acaba sorunum geçti mi. İltihap geçmiş midir. Hastaneye gidip film çektirecem. Ama diyelim filmde sorun yok. O zaman bu ağrı neydi. Yok eğer filmde apse görünürse dişi çektirmeli miyim?
  İyi çalışmalar
  Saygılar

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Yunus merhaba, röntgen mutlaka çektirmen gerekir , bununla daha sağlıklı değerlendirilir. Kanal tedavinde bir enfeksiyon varsa mümkünse tekrar kanal tedavisi (retreatment) yapılması ilk tercih olmalıdır.

 • gokhan

  merhaba, bundan yaklasik 1 hafta once zaten sorunlu oldugunu bildigim disimin dis etinde bir aci hissettim sonra kendiliginden gecti. Gectikten sonra bir bas agrisi basladi ama disimde hic bir agri olmadi. Dun gun icinde disim apse yapti sisti fakat yine bir agri olmadi. Bugun kanal tedavisi uygulandi, dis hekimi 3-4 seans daha gitmem gerektigini temizlenmesi gerektigini soyledi. Agrim 3-4 gun icinde gecmezse baska bir sorun olabilecegini soyledi. Baska bir sorun olabilir mi? Iyi calismalar.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Gökhan bey merhaba, enfeksiyon olan dişlerde şişme olur ve bu süreç bir süre kanalı temizleyip ilaç koymakla giderilir çünkü antibiyotik gibi ilaçlar yumuşak dokularda enfeksiyonları uzaklaştırır ama kök içine giremez onun için buraları ayrı antiseptiklerle dezenfekte etmemiz gerekir.

 • Görkem Vatansever

  Merhabalar doktor bey
  daha önceden kanal tedavisi yapılmış sol üst 4 numaralı dişimin kökü ufak bir apse yaptı durumalrdan dolayı gidemedim 2 ay içinde 10-15 gün arayla 3 defa 1 kutu agumentin kullanmak zorunda kaldım dişim 1.5 ay önce sızlamaya başlamıştı 1ay öncede ufak bir apse yaptı şu anda biraz daha büyük ama dışarıdan pek gözükmüyor. en son gittiğimde 1 hafta agumentin kullanıp drenaj yaptı içine geçici ilaç koydu doktorum fakat şu anda üstünden 1.5 gün geçmesine rağmen dişimin kökü hala şiş önceden olan yemek yerkenki yada diş ipi kullanırken baskı yapınca olan sızı yok baskı falan yok dişimde fakat hala şiş durumda ve şişliği bastırınca acıyor şişliği bastırıp iltihabı kendim akıtmaya çalışsam problem olur mu dişimin içinden kanal yaptı diş etinden yani dışarıdan değil.Ayrıca tekrardan antibiyotik kullanmalımıyım iltihabın inmesi için yoksa o koyduğu ilaç yeterlimidir? Ne yapmamı önerirsiniz dişimi kaybetmek istemiyorum yaşım daha genç 20, daha önceden tel tedavisi uygulanmıştı dişlerime, dişimi kaybedersem açılan boşluk kalan süre içinde dişlerim tekrardan bozulur mu ?
  İyi günler

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Görkem merhaba, maalesef bu konuyu takip etmeden yorumlamak doğru olmaz ama enfeksiyonlu dişler için genel olarak antibiyotik kurtarıcı değildir, kanal tedavisi kurtarır, antibiyotik şişme, ateş vb varsa bu belirtileri baskı altına almak vücut sağlığını riske etmemek için kullanılır. Kanal tedavisine cevap vermezse çekilmesi gerekebilir, çekilirse de ortodonti sonrası o boşluğun kalması dişlerin kaymasına yol açabilir bunun için de mümkünse implant öneririm. Kanal tedavisi için sıkıntı olması durumunda bir endodontistten de ikinci bir görüş alabilirsin.

 • Merve

  Merhaba yaklaşık 1 sene once dişime kanal tedavisi yapmışırmıştım. Son zamanlarda o dişim sıcak şeyler tukettigimde ve havayla temas ettiginde sızlıyor.Yakın zamanda doktora gidicem ama acaba disim cekilir mi endişe icindeyim.Bu arada disim sut disi daimi disim cikmadi.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Merve merhaba, kanal tedavisi yapılan dişlerde özellikle sıcak ağrısı yeni başlayan bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Aynı zamanda soğuk ağrısı ise kanal tedavili dişinden gelmez, muhtemelen başka bir dişinin ağrısının yansımasıdır. İki olasılığın da doğru değerlendirilmesi için doktorunun röntgen eşliğinde o bölgedeki dişlerine bakması gerekir, çaresizsek ve tekrar kanal tedavisi çözüm olmayacaksa bu durumda ancak diş çekimini öneririz, bunlar tabii ki muayene ederek değerlendirilebilir, tavsiyem zaman kaybetmeden doktoruna başvurman olur, geçmiş olsun.

 • Tugce

  Merhabalar hocam 7aylik gebeyim ön dişim çok silzadigi için dün kanal tedavisi yapıldı kökü agrimiyor ama şu an dişin kendisi ağrıyor dilim degdiginde parol kullaniyorum sizce normalmi bu ağrı doktora gitmeli miyim tekrar

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Merhaba kanal tedavisinin hemen arkasından bir süre ağrı olabilir ama yine de doktorunuzla irtibatta olmanızı öneririm.

 • Hatice

  İyi günler doktor bey. 22 yaşındayım ve 3 Sene öncesine 20’lik dişimin iki önündeki dişi kanal tedavisi olmuştu. Şimdi ara ara sızlamalar oluyor ve bu sızlamalar ağrı niteliğinde ama çok az bir şekilde. Bunun nedeni ne olabilir?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Merhaba kanal tedavili dişlerde ilerleyen yıllarda bazen atipik ağrılar oluşabilir ama bunların sebebi başka bir dişinizin ağrısının yansıması olma ihtimali de yüksektir. Zaman kaybetmeden diş hekiminize görünüp röntgen çektirmenizi öneririm.

 • Betul

  Merhaba doktor bey. Kanal tedavisi sırasında temizleme sıvısı sinüse kaçtı. 3 saat geçti halen burnumdan geliyor. Zarar verir mi sinüslerime ne yapmalıyım? Teşekkürler

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Betül merhaba, geçmiş olsun, diş kökünün ucu ile sinüsünün bağlantısı olabilir bu durumu doktorunun değerlendirmesi gerekir, en hızlı şekilde tekrar iletişim kurmanı öneririm.

 • Ferhat

  Dişime kanal tedavisi yapıldı sinirleri bulunamadı içi çürümüş dedi geçici dolgu yaptı

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Dişinize çekim öngörülmüştür, çekmeden önce geçici olarak uygulanmış olabilir.

 • Ayşenur

  Hocam iyi günler ben 1 buçuk ay önce falan sol azı dişim kırıldı özel bi yerde kanal tedavisi yaptılar dişi kurtarırız dediler dolguyla kapattılar 1buçuk ay ağrı hissetmedim hiç ama 1 haftadır sızı demeyelimde sanki o dişimde ağırlık var hocam dayanılmaz bir acı yok fakat orda ki ağırlık beni çok rahatsız ediyor ve en önemlisi sağ tarafımda yemek yediğimde o yapılan sol tarafımdaki diş yemek öğütürken birbirine temas ettiğin de canım acıyor napmam gerek hocam tekrar gitmelimiyim o doktora normalde alt dişim üst dişime temas etmiyordu ama şimdi yemek yedim mi alt üst diş birbirine deyiyor o çok acıtıyor normal mi sizce

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Ayşenur hanım merhaba, tekrar doktorunuza giderek röntgen çektirip kontrol ettirmeniz gerekir, belki kanal ucunda bir sorun vb olduğu için tedaviniz revize edilebilir ya da daha basit bir şekilde yükseklik gibi bir durum da olabilir, zaman kaybetmemenizi öneririm.

 • Seher ÖZKAYA

  Hocam iyi günler 1 sene önce kanal tedavisi yaptırdım ve amalgam dolgu uygulandı dişime ancak şuan yirmilik dişlerim çıktığı icin onların çene yapısına verdiği bir etki midir bilemiyorum ama kanal tedavisi uygulanan diş beni rahatsız ediyor ve sıcak bir şeyler içtiğim zaman sızlıyor böyle bir durumla yeni yaptırdığımda karşılaşmamıştım ne önerirsiniz teşekkür ederim.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Seher merhaba, maalesef böyle bir durum röntgen eşliğinde ancak değerlendirilebilir, tavsiyem zaman kaybetmeden doktoruna tekrar başvurman ve kanal tedavisi yapılan diş ile yirmilik dişin röntgenlerini çekerek sorununu değerlendirmesi olur.

 • selin

  Merhaba, benim dişime çürük sebebiyle dolgu yapıldı. Daha önce en ufak bir sorunum bile yoktu ne acıma ne hassasiyet hiçbir şey sadece çürüğün siyah renginden dolayı ve ileride dişimi kaybetmemek için dolgu yaptrdım ama sonrasında başladı her şey oda sıcaklığındaki suyu bile içerken bıçak saplanıyor gibi ağzımın o tarafını kullanamıyorum yemek yerken, kanal tedavisi istedi hekim çok merak ediyorum bu diş hekiminin dolguyu yaparkenki bir yanlışından kaynaklı olablilir mi lütfen samimi cevap verin. Çünkü öyleyse hekimimi değiştireceğim. Hiç içime sinmiyor bu durum

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Selin merhaba, derin dentin çürüğü olan dolguların bir kısmında maalesef dolgu yapıldıktan sonra diş sinirleri kendini rejenere edemezse bahsettiğin gibi spontan ağrılar olur ve dişlere kanal tedavisi gerekir, bu gerçekleşebilen bir durumdur, doktorunuzla birlikte değerlendirmenizi öneririm.

 • Sümeyye Uğurlu

  Merhaba, benim dişime retreatment tedavisi konuldu ve tedaviye başladık şuan o dişimde geçici bir dolgu bulunmaktadır bunun ardından doktorum antibiyotik ve ağrı kesici almamı önerdi, tedavi devam etme sürecinde daha bitmedi ancak ilk yapılan işlemden bikaç gün sonra dişimde apse gerçekleşti bu normal mi birde ben dişim çok ağrıyor diye dişimin o bölgesine karanfil koymuştum apse yapmasının sebebi bu olabilir mi hocam teşekkürler şimdiden:)

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Merhaba, tekrar yapılan kanal tedavilerine yol açan enfeksiyonlar bu tip apse oluşumuna yol açabilir, antibiyotik kullanmak (doktorunuz önerdiyse) iyi gelir, ağrı için arada pansuman yapılabilir ya da enjeksiyon şeklinde ağrı kesiciler düşünülebilir, dişinizin durumuna göre doktorunuz daha iyi değerlendirecektir.

 • Ahmet Talha Aytaç

  Merhaba Hocam
  Bugün sabah saatlerinde yaklaşık 7-8 sene önce kanal tedavisi yaptırdığım sol alt azı dişimi tekrardan operasyona aldık . Doktorum Yeniden kanal tedavisi olacağını ve bugün sadece eski kanalı , dolguyu gibi şeyleri temizleyeceğini çarşamba günü da kanalı kapatıp dolgu yapacağını belirtti . Bütün işlemler bitip eve geldim ve uyuşması sonlandığında ağrı başladı . Şuan dişimin olduğu damağımda şişme ve şiddetli ağri var . Doktoru ağrı için aradığımda eskiden operasyon geçirdiğim bir diş olduğu icin dişe ilaç ve bi meteryal bıraktığını bakteri vb olan şeyin tespitini yapmak icin bekleyeceğimizi belirtti . Hocam bu durum normalmidir ? Eskiden kanal tedavisi yaptırdım diye bu şekilde bir işlem yapması doğrumudur ? Şuan disimde bulunan şişlik tedaviyi aksatır veya süreci değistirirmi ?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Merhaba, maalesef bazen tekrar enfeksiyon olan dişlerde işlem yapıldığında bu tip ağrılı durumlar olabilir, doktorunuzla iletişim halinde olarak, gerekirse (doktorunuz gerek görürse) antibiyotik ve ağrı kesici desteğiyle beklenilebilir.

 • Gizem

  Merhaba doktor bey. On gün önce disime kanal tedavisi yapıldı. Geçen gün çay içerken disime sıcak degince hassasiyet ve kaşıntı oluştu bu normal bir durum mudur ? Çok teşekkür ederim.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Kanal tedavisi yapıldıktan bir süre sonra bazı hassasiyetler normaldir, şiddetlenir ve günlük yaşam kalitenizi bozarsa doktorunuza başvurmanızı öneririm.

Yorum Yaz

Devamını oku:
Çocuğunuzun Dişlerini Fırçalaması İçin 8 Tüyo

Dişinizde En Fazla Leke Yapan Çay Türü Hangisi?

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.