Fotoğraflarda Daha Güzel Gülebilmenin Sırları

fotograflarda-daha-guzel-gulebilmenin-sirlari
06 Şub 2015

Parti pozlarından doğal videolara, #nomakeup selfie’lerine, sosyal medyanın bu kadar yaygın olması size, her an kamera karşısına çıkmaya hazır olmanız gerektiğini hissettirebilir. Bu durum herkesi endişelendirecek bir durum, özellikle de siz de pek çok kişi gibi fotoğraflardaki halinizden hoşnut değilseniz. Fakat bu konuda fazla dikkatli olmak, flaşlar patlamaya başladığında bile sizi anı yaşamaktan mahrum etmemeli. Parkta bir kamerayla karşılaştığınızda en yakın ağacın arkasına saklanmak mı istiyorsunuz? Bunu yapmanıza gerek yok!

Doğası gereği “3 boyutlu bir şeyi 2 boyutlu bir görüntüye çeviren” fotoğrafta her şey gerçek hayattakinden çok farklı görünebilir. Yani “Hayır, hayır sen kesinlikle bu fotoğraftakine benzemiyorsun!” dediklerinde inanabilirsiniz. Eğer kırmızı halı video çekimlerini izlerseniz, sanatçıların yandan oldukça komik görünen. Fakat kamera açısına uygun, önceden planlanmış pozlar verdiğini fark edeceksiniz. Çünkü menajerleri onlara, ışık kurallarını avantajları doğrultusunda kullanmalarını sağlayacak ufak numaralar öğretir. Siz de bu hilelerden birkaçını öğrenin ve arkadaşlarınızın Facebook’a koyduğu fotoğraflardan etiketinizi kaldırmayı artık bırakın!

 

Her Şeyin Anahtarı: Gülüşünüz…

Çok aptal hissettirse de aynanın karşısında gülüş egzersizi yapın ve farklı ifadeleri denemek için bol bol selfie çekin. Kameralar karşısında doğal ve güzel bir gülüş vermek için çalışın. Yapabilirseniz, flaş patlamadan önce gülüşünüzü hazırlayın ki yanaklarınız ve/veya dudaklarınız dişlerinize yapışık kalmasın.

Eğer hem fotoğraflarda hem de günlük hayatta daha genç, daha güzel ve daha dinç gözükmek istiyorsanız dişlerinizi beyazlatın. Özellikle yazın, bronz teninizle kontrast oluşturacağından beyaz bir gülüş size çok yakışacaktır. Dergilerde gördüğümüz Photoshop’lu fotoğraflar ve ünlülerin yaprak porselenli gülüşleri hepimiz için çıtayı yükseltti. Örneğin eskiden gayet normal olan hafif sarımsı dişler artık anormal karşılanıyor. Bugün modern diş hekimliğinin bize sunduğu “Diş Estetiği” yöntemleri ile gülüşünüzde harikalar yaratmak artık mümkün.

güzel gülmek

“Beyaz Diş Diyeti” ile Beyaz Gülüşler!

Düzgün sıralanmış, güzel görünümlü dişlere sahipseniz ve tek sıkıntınız dişlerinizin renkleri ise bir diş hekimi tarafından yapılacak diş beyazlatma işlemi hızlı bir şekilde çok daha beyaz dişlere sahip olmanızı sağlar. Beyazlatılmış dişlerle yapmanız gereken ise renklerini koruyabilmeleri için renklendiricilerden uzak duracak şekilde “Beyaz Diş Diyeti” yapmanız. Birkaç diş beyazlatma seansının sonunda gülüşünüz uzun bir süre beyaz kalacaktır.

Dişleriniz çarpık, aralıklı, düzensiz vb. ise diş beyazlatma tek başına işe yaramayabilir. Bu durumda “yaprak porselenlerle (porselen laminate venerlerle) yüzünüze en çok yakışacak gülüşü yakalamanız mümkündür. Bugün yine modern diş hekimliğinin sunduğu imkânlarla “dijital gülüş tasarımı” ile hayal ettiğiniz gülüşün tasarımını önce bilgisayarda görerek karar verme aşamasını kolaylaştırabilirsiniz. Diş hekiminizle konuşarak hangi uygulamanın size uygun olduğunu öğrenip yıllarca kullanacağınız bir gülüşe sahip olabilirsiniz.
Dişlerinizi daha düz ve mükemmel göstermek için üst ön dişlerinizin kenarları alt dudağınıza hafifçe değecek şekilde gülümseyin ve fotoğraf çekilirken dilinizi tam o dişlerinizin arkasına konumlandırın. Böylece mümkün olduğunca fazla diş göstereceksiniz, görselde pürüzlü kenarları düzeltmiş olacaksınız ve aralarından karanlığın görünmesini engelleyeceksiniz. Böylece dişleriniz daha büyük ve parlak görünecek! Ayrıca bu hile dudaklarınızı da daha dolgun gösterecek.

Dişlerinizle gurur duyuyor olsanız bile çoğu insanın gülümserken alt dişlerini göstermediğini aklınızdan çıkarmayın. Yani tüm kesici dişlerinizi göstermek için alt dudağınızı aşağı itmeye zorlamayın. Çünkü böyle yaptığınız takdirde mutlu görünmekten çok yüzünüzü ekşitmiş gibi görüneceksiniz.

Birkaç saat içinde çok fazla fotoğraf çektirecekseniz, güzellik dünyasından tüyolar almalısınız: dişlerinizin önüne bir parça vazelin sürmek onları daha beyaz ve yansıtıcı gösterecektir. Bu, hem gülümserken dudağınızın dişlerinize yapışmasını hem de koyu rujunuzun dişlerinize bulaşmasını önleyecektir. (Alternatif olarak her fotoğraf çekiminden önce yalnızca dişlerinizi yalayabilirsiniz.)

 

Kamera Dostu Makyaj

Eğer doğduğu anda doğal güzellik ve kusursuzlukla kutsanmış birkaç insandan biri değilseniz umutsuzluğa kapılmayın. Çünkü dünyadaki en güzel kadınların büyük bir kısmı da öyle değil. Olduğunuzun en iyisi görünmek için biraz çalışmanın ve makyajın gücünü kullanmanın hiçbir kötü tarafı yok! Mercan veya turuncumsu kırmızı renkler dişlerinizi daha sarı gösterebilir. Tipik olarak mavi bazlı veya soğuk tonlardaki ruj renkleri dişlerinizi daha beyaz gösterir ve yüzünüze hafif bir pembelik katar. Modayı ve tüyoları bir kenara bırakın ve eğer bir şey sizde iyi durmuyorsa onu yapmayın. Kameralar cilt dokunuzu vurgulayacak şekilde ışığı yakalar. Bu yüzden teninizi mutlaka ışığı düzgünce yansıtacak şekilde hazırlayın.

 

Poz Vermek O Kadar Kolay Değil!

Gerçek ve sinir bozucu bir durum ama 3 boyutlu vücutlarımızı 2 boyutlu görüntülere çeviren kameralar bizi olduğumuzdan 4-5 kilogram fazla gösterir. (Üzülmeyin gerçekte öyle görünmüyorsunuz!) Vücudunuzun bir tarafını kameradan hafifçe açılı konumlandırmak, doğrudan kameranın karşısında durmaktan çok daha iyi görüntü verir. Bacaklarınızı dizleriniz hizasından çapraz tutmak veya dizleriniz bitişikken bir topuğunuzu yerden kaldırmak bacaklarınızı çok daha zayıf ve uzun gösterecektir. Prova yapın!

Gıdı nedeniyle oluşan çift çene görüntüsünü engellemek için, çekim esnasında çenenizin altındaki bölgeyi sıkılaştırmak amacıyla dilinizi damağınıza götürmenizde fayda var. Kambur durmamaya veya yüzünüzü arkaya doğru eğmemeye dikkat edin. Hatta çenenizi hafifçe kameraya doğru öne getirebilirsiniz. Bu da vücudunuzun daha ufak görünmesini sağlayacaktır. Çünkü uzakta olan her zaman daha küçük görünür. Aynı sebepten dolayı, çenenizden öte gözlerinizi ön plana çıkarabilmek için başınızı hafifçe öne eğip gözlerinizi kameraya doğrultabilirsiniz. Belki de bu en iyi tavsiye ve kesinlikle bir hile değil; kendine güvenli bir duruş ve gerçek bir eğlence.

Kendi görüntümüz hakkında başkalarından çok daha hassasız. Önce kendimizi ve hayatlarımızı sevmeliyiz ki fotoğraflarda da gülüşümüz yeterince gerçek çıksın. Ama yine de fotoğraflarda, gerçekte olduğumuz kadar güzel çıkmamızın kimseye bir zararı olmaz!

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Geceleri Dişlerimi Gıcırdattığımı Nasıl Anlarım?

Ortodonti

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.