24 Ara 2020

Merhaba, ben @unlulerindisleri. Bu haftaki konumuz bir diş modası: Dental grillz. Bunu en çok tercih eden kişiler Amerika’daki rapçiler, ama modanın ne zaman nasıl değişeceği belli olmuyor. Günümüzde bu altın-pırlanta diş aksesuarını kadınlarda görmeye başladık. Bu akımı ilk uygulayanlar da rapçi sevgili ve kocaları olan Kardashianlar.

İlginç sahne kostümlerini çok seven Katy Perry de “Roar” şarkısının ilk çıktığı zamanlarda mücevherli bir grillz yaptırmıştı. Üzerinde de şarkının ismi yazıyor. Beyonce, Rihanna, Miley Cyrus gibi birçok ünlü de bu akımın öncülerinden.

Grillz’in yapılması için gereken işlemler aslında bir protezle aynı. Ağzınızdan alınan ölçü teknisyene gönderiliyor, teknisyenler de mumdan bir model hazırlayıp istediğiniz materyalde (genellikle altın) dökümünü yapıp, üzerinin mücevherlerini işliyor. Üzeri taş kaplı alt-üst çene bir grillz’in fiyatı 250.000 dolara kadar çıkabiliyor.

Bu grillzer’in bazıları dişleri tamamen kaplarken kadınların tercih ettiği modeller genellikle daha ince, çizgi şeklinde olanlar. Ancak bu aksesuarı birkaç gün boyunca takamıyorsunuz. Genelde birkaç saatten fazla takılması uygun değil, dişleri yerinden oynatabilir, kapanışı değiştirebilir. Gece ağzınızda uyursanız ertesi sabaha büyük bir ağrıyla uyanabilirsiniz.

Grillz’lerin rahat takıp çıkartılması için tercihen hastanın arka dişlerinde porselen kuron (kaplamalar) varsa bunların üzerlerine mıknatıslı bir parça yerleştirerek bu porselenler değiştirilebilir daha sonra takıp çıkartılacak şekilde yapılan grillz aparatı bu mıknatıslara takılarak rahat yerleştirilebilir bu da grillz’in ergonomisini arttırıp ağza takıp çıkartırken diş ve diş etlerine zarar vermeyi engeller, bir yandan da uzun vadede diş aşınmalarının da önüne geçer, çünkü takıp çıkartılırken dişler değil mıknatıslı parça aşınacaktır ve bu da deforme olduğu zaman ilerde grillz değişmese bile sadece bu parçanın değişimiyle basit bir şekilde halledilebilir.

Eskiden hastalar diş hekimine altın kaplama yaptırmak için giderken artık o işin modası geçti. Yeni nesil diş hekimlerine de grillz akımı düştü. Henüz ülkemizde pek yaygın olmayan bu moda bize de gelir mi, bekleyip göreceğiz. Bir diş hekimi olarak ben böyle bir işi keyifle yapardım J  İlk tercihim doğal dişler ve onların yüzde yarattığı güzellik olsa da estetik diş hekimliği insanların kendilerini güzel görme beklentisi ile beraber kendilerini ifade etme biçimlerinden bir tanesi halini de aldı. Diş ve genel sağlığı etkilemeden bu amaca hizmet edecek bir aparatı (grillz) yaparken en önemli noktalardan birisi de diş hekiminin ve bu işleri hazırlayan diş teknisyeninin hassas çalışmaları olacaktır.

Yazar

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Diş Fırçalarındaki Gizli Tehlike

Yetişkinler İçin Diş Macunu Çeşitleri

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.