Diş Çekimi Sonrası Yapmamız Gerekenler

diş çekimi sonrası ne yapmalı
08 Eki 2019

Dişimi çektirdim. Şimdi ne yapmam gerekiyor?

Günün devamında mümkün olduğunca az hareket etmeye çalışın ve dinlenin. Kanamayı önlemek için başınızı yukarıda tutmaya özen gösterin. Sakin bir gün geçirmeye çalışın.

 

Ne gibi önlemler almalıyım?

Anestezinin etkisi geçene kadar sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durun. Anestezi etkisindeyken acı hissetmeyeceğiniz için, ağzınızı yakabilirsiniz. Ayrıca yanağınızı çiğnememeye de dikkat edin. Anestezi nedeniyle his kaybolduğu için, bu çok sık rastladığımız bir problemdir. Dinlenecekseniz, mümkünse fazladan bir yastık daha kullanarak gece boyunca başınızı yüksek tutmaya çalışın. Eğer kanamanız varsa, eski bir yastık kılıfı kullanın ya da yastığınıza kağıt havlu koyun.

 

Ağzımı çalkalamalı mıyım?

 24 saat boyunca ağzınızı çalkalamamaya özen gösterin. Diş soketinin iyileşmesine izi vermek çok önemlidir. Soketin bulunduğu bölgeyle çiğnememeye ve dilinizi o tarafa götürerek pıhtılara zarar vermemeye özen gösterin. Bunlara dikkat etmezseniz, bölge enfeksiyon kapabilir, bu da iyileşmeyi zorlaştırır.

 

Uzak durmam gereken herhangi bir şey var mı?

En az 24 saat boyunca alkolden uzak durun. Alkol kanamaya neden olup, iyileşmeyi geciktirebilir. Ilık yiyecek ve içecekler tüketin. Diş çekilen bölgeyle hiçbir şey çiğnememeye özen gösterin.

 

Dişlerimi ne zaman fırçalayabilirim?

Diş çekiminden sonra ağzınızı temiz tutmak önemlidir. Bununla birlikte çekilen dişin çevresinde dikkatli olmanız gerekir, diş fırçalama ertesi gün başlayabilir, yara yerine dikkat etmeniz gerekir.

 

Kanama durmazsa ne yapmalıyım?

İlk gün hafif bir kanamanız olabilir, bu normaldir. Çoğu insan kanama miktarı konusunda endişe duyar. Az miktardaki kan, tükürükle karıştığında, insanlar çok kanamaları olduğunu düşünüp tedirgin olurlar. Kanamanın devam ettiğini fark ederseniz, çalkamaktan kaçının. Bunun yerine diş çekilen boşluğa temiz bir tamponla baskı uygulayın. Temiz bir parça pamuğu sıkıştırıp, çekim yerinin üstüne yerleştirip, en az 15 dakika boyunca ısırın. Pamuğu düzgünce yerleştirdiğinizden emin olun ve gerektiğinde yenisiyle değiştirin. Kanama bir veya iki saat sonunda hala devam ediyorsa, diş hekiminizle iletişime geçin.

 

Ne zaman sigara içebilirim?

Kan basıncınızı arttıracak şeyler, kanamanın artmasına neden olabilir. Diş çekiminden sonra mümkün olduğunca sigaradan uzak durmanızı öneririm. En azından çekim günü ve ertesi gün hiç sigara içmemelisiniz.

 

 İyileşmesi hızlandırmak için yapabileceğim bir şey var mı?

Diş çekiminden sonra iyileşme hızı kişiden kişiye değişir. Genel olarak ağzınızı ve özellikle de çekilen dişin olduğu bölgeyi temiz tutmak, yiyecek kalıntılarını bu bölgeden uzak tutmak önemlidir. Ağzınızı 24 saat boyunca çalkalamamak iyileşmenin başlamasına yardımcı olacaktır. 24 saatten sonra tuzlu suyla gargara yapmak da iyileşmeye yardımcı olur. Bir bardak ılık suyun içine bir çay kaşığı tuz karıştırarak bununla günde iki kez ağzınızı çalkalayın. Bunu diş hekiminizin önerdiği süre boyunca uygulamaya devam edin. Ben en az bir hafta devam etmenizi öneririm. Düzgün beslenmek de iyileşme süreci için önemlidir. Örneğin bu süreçte C vitamini takviyesi alabilirsiniz.

 

Ağrım var, ne yapmalıyım?

Genellikle birkaç gün boyunca bölgede bir hassasiyet olur. Bunu hafifletmek için basit bir ağrı kesici almanız yeterlidir. Baş ağrısı için kullandığınız herhangi bir ilaç yeterli olacaktır. Yine de emin olamıyorsanız doktorunuza danışın. Kanamaya neden olacağı için aspirinden uzak durun.

 

Uzak durmam gereken herhangi bir ilaç var mı?

Söylediğim gibi, daha fazla kanamaya neden olacağı için aspirin içeren herhangi bir ilaç kullanmamalısınız. Çünkü aspirin kanı sulandırır. Astım hastaları projen bazlı ağrı kesicilerden kaçınmalıdır. Hangi ilacı kullanacağınızdan emin değilseniz veya daha güçlü bir ilaca ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, diş hekiminize danışmanız faydalı olacaktır.

 

Hala ağrı çekiyorum, ne yapabilirim?

Eğer bölge enfeksiyon kaptıysa bu şiddetli bir ağrıya neden olabilir. Bu durumda kan pıhtılaşması çok az olur ya da diş soketindeki kemik ortaya çıkabilir. Bu “kuru soket” olarak adlandırılır ve bazı durumlarda normal bir diş ağrısından çok daha kötüdür. Böyle bir durumda diş hekiminiz bölgeye pansuman yapabilir ve enfeksiyonu hafifletmek için antibiyotik tedavisine başlar. Dilinizle dokunduğunuzda soketin keskin kenarlarını ve küçük kemik parçalarını hissedebilirsiniz. Bu tamamen normaldir. Sonrasında diş hekiminizin de gördüğüne emin olun.

 

Diş çekiminden sonra Diş Hekimi’mi tekrar ziyaret etmeli miyim?

Zor bir diş çekimiyse, diş hekiminiz size takip için tekrar randevu verecektir. Randevularda sadece iyileşmeyi takip edebilirken, varsa dikişlerinizi de alabilir. Aksi giden durumlarda doktorunuzla iletişimde olmanız gerekir.

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 9 )

 • Onur Güngör

  Bilgilendirme için teşekkürler hocam

 • Münire

  Onur bey benim saat 11 30 da azı dişim çekildi .saat 2 00 oldu hala diş kanaması durmadı .yanağımda şişti.dis çekilmeden antibiyotik kullandım fakat dişimin dışardan bastırınca olan bir zonklama değil ama hassasiyet vardı.dişim çok kolay çekildi.doktorum hiç canımı acitmadi sevinerek geldim ama kanama geçmiyor.gazlı bezle tampon yaptım.gecmedi.yüzumde şişmeye başladı.buz koyuyorum oda fayda etmiyor.lütfen banayapmam gereken ne var öneride bulunabilirmisiniz lütfen

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Münire hanım merhaba, diş çekimi sonrası durmayan kanama için tamponlama yaptıysanız ve kanamanız bahsettiğiniz gibi devam ediyorsa zaman kaybetmeden işlem yaptırdığınız kliniğe veya yakın bir hastanenin aciline başvurmanızı öneririm, ayrıca doktorunuza da ulaşıp durumu bildirirseniz sizi yönlendirecektir, geçmiş olsun.

 • medine

  merhaba geçen hafta diş çektirdim içindeki pıhtı çıktı içi çukur gibi ne yapmam gerekiyor

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Medine hanım merhaba, diş çekim yaraları çukur şeklinde kalabilir ama yine de doktorunuza danışmanızı öneririm.

 • Delal

  Ramamzan da diş çektirdim kanama hafifledi ama hala başım dönüyor midem bulanıyor ne yapmalıyım??

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Dişinizdeki bir enfeksiyonun etkisi olabilir, diş çekimi sonrası şiddetlendiyse çok gecikmeden doktorunuza başvurun.

 • Celil

  Merhaba onur bey ben dun dişimi cektirdirim bu gun hala kaniyor ne yapmam lazimki kani dursun

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Celil bey merhaba, 1 günü geçtiyse işlemi yapan doktorunuza veya bir tıp merkezine acil başvurmanızı öneririm.

Yorum Yaz

Devamını oku:
Gülmenin Anlamı
Yüzle İlgili Farkındalık: Gülmenin Anlamı

Ağız Çalkalama Suları (Gargaralar)

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.