Diş çekimi acıtır mı
04 Mar 2020

Evet, diş çekilmesi uyuşturulmazsa ağrılı bir işlemdir. Bununla birlikte, diş hekiminiz genellikle ağrıyı ortadan kaldırma prosedürü sırasında size lokal anestezi verecektir. Ayrıca, çekme işlemini takiben, diş hekimleri ağrıyı yönetmenize yardımcı olmak için genellikle reçetesiz veya reçeteli ağrı kesici ilaç önermektedir. Diş çekimi sırasında ve sonrasında ağrının nasıl yönetildiğini ve işlem sırasında neler olacağını öğrenmek için okumaya devam edin.

 

Diş çekimi sırasında acı

Diş çekimi sırasında acı

Konfor seviyenize ve diş çekiminizin zorluk derecesine bağlı olarak, diş hekiminiz veya çene cerrahınız bir veya daha fazla tip anestezi kullanabilir.

Lokal anestezi: Lokal anestezi için, diş hekiminiz veya çene cerrahınız, çekilecek olan dişe yakın bölgedeki damak kısımlarınıza uyuşturucu madde uygulayacaktır. Daha sonra çekim bölgesinin yakınındaki bir veya daha fazla yere enjeksiyon yoluyla lokal bir anestezi uygularlar.

Anestezi tüm hisleri ortadan kaldırmaz. Hareket ve baskı hissedebilirsiniz, ancak acı veya keskinlik yaşamazsınız. Lokal anestezi tipik olarak basit bir çekim için kullanılır ve işlem sırasında uyanık olursunuz.

Sedasyon anestezisi: Sedasyon için birkaç seçenek vardır. İşlem sırasında hafızanız sınırlı olacaktır. Damar yoluyla verilen sedasyon daha derin bir sedasyon seviyesi sağlar. Her durumda, diş çekimi bölgesindeki ağrıyı uyuşturmak için lokal anestezi verilecektir.

Sedasyon anestezisi daha karmaşık çekimler ve cerrahi işlemler için kullanılır. Sedasyon türü diş çekimi kaygınıza ve prosedürün karmaşıklığına bağlıdır.

Sedasyon sonrasında uyandırıldığınızda tamamen bu süreç ile herhangi bir anıya sahip olmazsınız. Süreç boyunca bilinçli ama sürecin sonunda bu kısmı unutmuş olursunuz. Sedasyon daha özel bir işlem olduğu için doktorunuz bu konuda uzman başka bir doktorla çalışmak isteyecektir ve ayrı bir ekipman donanım gerekir, ya da ayrı bir merkeze yönlendirilebilirsiniz.

Genel anestezi: Genel anestezi genellikle sadece özel durumlarda sunulur. Burnunuzdan solunduğunuz bir hava veya kolunuzdaki bir damar yolu ile uygulanır. Bazen ikisi de aynı anda kullanılır.

Genel anestezi ile bilincinizi tamamen kaybedecek ve uyuyacaksınız. Diş çekimi sırasında solunum, kan basıncı ve sıcaklık gibi hayati belirtileriniz izlenecektir. Acı hissetmez veya işlemle ilgili bir hafızaya sahip olmazsınız.

 

Diş çekimi sonrası ağrı

Operasyon sonrası hızlı iyileşme için size büyük olasılıkla ağrı kesici verilecektir. Diş hekiminiz, postoperatif rahatsızlığı yönetmenize yardımcı olmak için naproksen sodyum (Apranax) veya ibuprofen (Advil) gibi bir reçetesiz ağrı kesici önerebilir.

Diş çekimi karmaşık veya diş eti ve kemik cerrahisi gerektiriyorsa, diş hekiminiz daha güçlü bir ağrı kesici ilaç reçete edebilir.

Ağrı kesicilerin midemiz üzerinde bazen yan etklileri olabilir, eğer mideniz hassas ise bunu diş hekiminize en baştan belirtirseniz ona göre ilaç tercihi yapabilir.

 

Kişisel Bakım

Ağrı yönetimine yardımcı olmak için, işlem sonrası kişisel bakım önerileri de verilebilir, örneğin:

 • Yanağınıza buz torbası koyun
 • Dinlenme
 • Uzanırken başınızı bir yastıkla destekleyin
 • Yumuşak, ılık yiyecekler yiyin
 • Ameliyattan 1 gün sonra ağzınızı tuzlu suyla durulayın
 • Dişlerinizi bir gün sonra yumuşak bir diş fırçası ile nazikçe fırçalamayı ihmal etmeyin.

 

Diş çekimi esnasında beni neler bekliyor?

Basit diş çekimi: Lokal anestezi uygulandıktan sonra diş hekiminiz veya ağız cerrahınız dişetindeki dişi gevşetmek için elevatör adı verilen bir araç kullanacaktır. Sonra dişi tutmak ve diş etinden çekmek için forseps kullanırlar.

Baskı hissedebilirsiniz, ancak herhangi bir acı hissetmemelisiniz. Ağrınız varsa diş hekiminize söyleyebilirsiniz ve bölgeyi uyuşturmak için daha fazla lokal anestezi uygularlar.

Cerrahi diş çekimi: Lokal anestezi uygulandıktan sonra doktorunuz veya çene cerrahınız diş etinize bir kesi yapar.

Kemik dişin köküne erişimi engelliyorsa, onu alacaktır. Sonra diş çekilir. Bazen daha kolay çıkarılması için parça parça çekerler.

Hem basit hem de cerrahi diş çekimleri için, gerçek çekimden sonra diş hekiminiz veya çene cerrahınız alanı temizler ve yarayı kapatmak için dikiş atabilir.

Son olarak, kanamayı kontrol etmek ve kan pıhtısı formuna yardımcı olmak için genellikle gazlı bez alanın üzerine yerleştirilir. Diş çekiminden sonra 20-30 dakika boyunca bu gazlı bezi ısırmanız istenecektir.

 

Diş çekimi sonrası iyileşme süreci

Diş çekimi sonrası iyileşme süreci

Farklı insanlar farklı hızlarda iyileşse de büyük olasılıkla 1-3 gün boyunca diş çekilen alanında hassasiyet ve ağrı, acı hissedersiniz. Bunlar ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir, ilaçlarınızı yazdırdığınızdan emin olun. İşlem sırasında ağzınızı açık tutmanız nedeniyle çenenizde ve ekleminizde sıkışma ve sertlik yaşayabilirsiniz.

Ağrı 3. gün civarında devam ederse veya daha şiddetli hale gelirse, iyileşmeyen diş çekim soketi (alveolit) durumu oluşmuş olabilir.

İyileşmeyen diş yuvası, çekim sonrası oluşan yuvada kan pıhtısı oluşmadığında veya yerinden oynandığında oluşur ve yuva duvarlarının kemiği açığa çıkar.

İyileşmeyen diş yuvası tipik olarak diş hekiminizin yuvayı örtmek için yuva içerisine yerleştirdiği bir jel ile ya da bazı pansumanlar ile tedavi edilir. Bu durumda zaman kaybetmeden diş hekiminize başvurmanız önemlidir.

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 26 )

 • Pingback:Diş Hekimi Fobisi (Dentofobi) Nedir? Korkunuzu Yenmeniz İçin İpuçları - Onur Öztürk

 • Elanur

  Merhaba 13 yaşındayım ve ağzımızın arka tarafında kalan çürük dişlerim çekilecek bazıları sallanıyor acı hisseder miyim

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Elanur merhaba, öncelikle geçmiş olsun, diş çekimlerinde anestezi yaparak uyuşturduğumuz için genellikle işlem esnasında uğraşılması dışında birşey hissetmezsin, iğne şeklinde olan anestezi ise bir kaç sefer sabretmen yeterlidir. Bunun dışında bu yaşta ana dişlerinin çekilecek olması ise maalesef daha büyük bir problem. Hayatın boyunca diş sorunlarından muzdarip olmak istemiyorsan dişlerine çok çok iyi bakman gerekir. Çekilecek dişlerin içinse diş hekiminin önerdiği şekilde şimdi ya da ileride eksiklikleri kapatacak şekilde işlemleri yaptırman gerekir ki başka dişlerinin de yapısı bozulmasın.

 • buse

  Merhaba benim üstte büyük azı dişim çürümüştü kanal tedavisi yaptırmam gerekiyordu. ben yaptırmadım ve dişim kırıldı ortası boş kaldı.kenarından ufak bir diş kökü kaldı yarısı dışarda olacak şekilde. buna ne işlem uygulanması gerekir?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Buse merhaba, muayene edip incelemeden bu tip durumnları değerlendirmemiz zor olur ama çürük üzerine bu kadar kırıkla madde kaybına uğrayan dişin muhtemelen çekilmesi gerekecektir. Çekimi bir çözüm olarak görsek de ikincil problem eksik dişin yerinin doldurulmasıdır, bunun için de sonrasında mutlaka implant veya köprü yaptırarak orayı kapattırmanızı öneririm. Tabii ki bu aşamda doktorunuz muayene ettiğinde dişinizin tedavi edilerek kurtarılma ihtimali varsa bunu değerlendirmenizi öneririm.

 • Devrim

  Birşey sorabilirmiyim benim dişim içi dışı çürük ama yarısının siz anldiniz işte bu dişe kanal tedavisi yapılabilir mi acaba bide dişimin çekilmesini istemiyorum lütfen kanal tedavisi olsun Allah’ım ya.neyse Dr. Onur bey sizce lütfen bir cevap alabilirmiyim lütfen 😭

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Devrim merhaba, kanal tedavisi için röntgenle dişin köküne bakmak ve dişin üst kısmındaki kalan kısmın sağlığını incelemek gerekir, bir endodontist ya da tedavi bölümü bulunan bir hastaneden randevu alıp dişini gösterebilirsin.

 • Devrim

  Hâlâ cevap almadım ?!?!

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Cevap yazdım Devrim, ayrıca burada sizlere faydası olması için bilgilerimi paylaştığım bir platform, bunlar senin doktorunun yapacağı muayene ve teşhisin yerini tutmaz. Hızlı cevap almak için ya doktoruna başvurman gerekir ya da randevu alır gelir muayene olursun.

 • BURAK

  Hocam merhaba 20 yaşındayım; dişe karşı büyük korkum var sağ alt azı dişimde daha önce çürük vardı 4 yıl önce dolgu yapıldı. Şimdi ağrı tekrar başladı ve dişim şişmiş durumda üstelik ağrı çeneme vuruyor. Çektirmem mi lazım çektirirsek uzun süreli ağrı yaşar mıyım ?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Burak merhaba, bu tip enfeksiyonlarda antibiyotik ile durumu önce baskılamak gerekebilir, dişin tedaviye yanıt verecek gibiyse kanal tedavisi değilse çekimi yapılır. Diş çekimi sonrası ağrı genellikle ilaçlarla kontrol edilebilen bir durumdur yine de normal dışı bir ağrın olursa doktoruna ulaşabileceğin bir iletişimin olmasında fayda var.

 • M.Besen

  Merhaba Sayın Hocam, 20 lik diş çekimim sırasında, diş hekimim, hemen yandaki 4’lü porselen köprümü kırdı. Bu durumda bu porselen köprümü yeniden yapması gerekmektedir değil mi? Şuan kırık porselen, yanağıma ve dilime zarar veriyor. Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim. İyi akşamlar.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Merhaba, öncelikle geçmiş olsun, maalesef çok zorlayıcı çekimlerde yan diş ve dokular zarar görebilir, ayrıca köprünüzün sağlamlığı ya da önceki yapıldığındaki kondisyonunu kimse bilemez. Tavsiyem dilinize zarar veren kısmın öncelikle mutla düzeltilerek yumuşatılması gerekir ondan sonra eğer çiğneme, fonksiyon ve estetiğinizi önemli boyutta bozan bir durum değilse bu, düzeltilip cilalanıp kullanmanızı öneririm, komple sökmek yenilemek farklı komplikasyonları da getirebilir zaten ama köprünüz kullanılmayacak durumdaysa ya da zaten eskimişse de komple yeniletmeniz gerekir.

 • Elid

  Hocam bir de iki tane çekilecek ben kadar sürer ? Çok korkuyorum 🙁

 • Hanife

  Hocam merhabalar, sağ üst 20 lik dişim yamuk çıkmış yanağıma doğru ve yanağımı parçaladı çekilmesi gerekiyor. İşlem sırasında acı hisseder miyim çok korkuyorum diş çektirmekten

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Hanife hanım merhaba, doğru bir anestezi ile modern diş hekimliğinde cerrahi işlemler güvenlidir, yine de dişinizin tam durumu için doktorunuzun yorumu daha önemlidir.

 • Mehmet

  Selam hocam
  Benim dişim ağriyodu önce doktora gittim delik vardi oni kapatti ve şimdi yine ağriyor neden olabilir.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Mehmet merhaba, kanal tedavisi gerekiyor olabilir, ağrı geçmediyse tekrar doktoruna başvurursan ek bir tedavi yapması gerekebilir.

 • Mehmet

  Cözemedim cürük olabilirmi dişim

 • Mehmet

  4 gün den beri dişim ağriyor hocam niye

 • Ömer

  Hocam mrb dun 8 yadindaki oglumun sag ust azi disi cekildi. Fakat cekim esnasinda oglum.cok ací hissetti. Bize hic bir ilac ta yazilmadi.. Cekimden 36 saat gecmesine ragmen 3 saatte bir agri kesici vermek durumunda kaliyoruz. Ayrica gece uykudan uyandiran agri ile kalkiyoruz.. Bu durum normal mi?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Ömer bey merhaba, çekilen dişin olduğu yerde bir enfeksiyon olabilir bazen röntgende bile gözükmeyebiliyor bu durumda bir antibiyotik vs desteği almak gerekir, zaman kaybetmeden diş hekinize başvurmanızı öneririm.

 • Elif

  Merhaba , günlerdir çok ağrı çekiyorum ana dişim çektirirsem yerine diş gelmeyecekmiş daha 17.yaşindayim randevuma 6 gün var haplar da işe yaramıyor yaklaşık 2 haftadır dayanıyorum ama artık dayanışmayacak hal aldı . Ne yapmalıyım acile gitsem hemen yaparlar mı ?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Elif merhaba, geçmiş olsun, tedavi için başvurduğun yere ağrının aciliyetini belirtirsen muhtemelen öncelik vererek acil bir şekilde işleme alabilir ya da yönlendirebilirler.

 • Neşe Aksoy

  Onur Bey merhaba çürük dişim var çekim olması gereken ve periapikal apse sinüs oluşumu olmadan yazıyor teşhiste dişçi fobim var kesinlikle gidemiyorum bu durum beni çok etkiliyor bu konuda ne yapabilirim.Periapikal apse tedavisi zormudur.Tesekkür ederim.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Neşe hanım geçmiş olsun, muhtemelen iltihaplı bir diş kanal tedavisi yapılacaktır eğer tedaviye cevap vermeyeceği düşünülüyorsa çekimi gerekebilir.

Yorum Yaz

Devamını oku:
Gülüş Estetiği Sonrası Bakım

Spor ve Ağız Sağlığı

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.