Diş çekimi acıtır mı
04 Mar 2020

Evet, diş çekilmesi uyuşturulmazsa ağrılı bir işlemdir. Bununla birlikte, diş hekiminiz genellikle ağrıyı ortadan kaldırma prosedürü sırasında size lokal anestezi verecektir. Ayrıca, çekme işlemini takiben, diş hekimleri ağrıyı yönetmenize yardımcı olmak için genellikle reçetesiz veya reçeteli ağrı kesici ilaç önermektedir. Diş çekimi sırasında ve sonrasında ağrının nasıl yönetildiğini ve işlem sırasında neler olacağını öğrenmek için okumaya devam edin.

 

Diş çekimi sırasında acı

Diş çekimi sırasında acı

Konfor seviyenize ve diş çekiminizin zorluk derecesine bağlı olarak, diş hekiminiz veya çene cerrahınız bir veya daha fazla tip anestezi kullanabilir.

Lokal anestezi: Lokal anestezi için, diş hekiminiz veya çene cerrahınız, çekilecek olan dişe yakın bölgedeki damak kısımlarınıza uyuşturucu madde uygulayacaktır. Daha sonra çekim bölgesinin yakınındaki bir veya daha fazla yere enjeksiyon yoluyla lokal bir anestezi uygularlar.

Anestezi tüm hisleri ortadan kaldırmaz. Hareket ve baskı hissedebilirsiniz, ancak acı veya keskinlik yaşamazsınız. Lokal anestezi tipik olarak basit bir çekim için kullanılır ve işlem sırasında uyanık olursunuz.

Sedasyon anestezisi: Sedasyon için birkaç seçenek vardır. İşlem sırasında hafızanız sınırlı olacaktır. Damar yoluyla verilen sedasyon daha derin bir sedasyon seviyesi sağlar. Her durumda, diş çekimi bölgesindeki ağrıyı uyuşturmak için lokal anestezi verilecektir.

Sedasyon anestezisi daha karmaşık çekimler ve cerrahi işlemler için kullanılır. Sedasyon türü diş çekimi kaygınıza ve prosedürün karmaşıklığına bağlıdır.

Sedasyon sonrasında uyandırıldığınızda tamamen bu süreç ile herhangi bir anıya sahip olmazsınız. Süreç boyunca bilinçli ama sürecin sonunda bu kısmı unutmuş olursunuz. Sedasyon daha özel bir işlem olduğu için doktorunuz bu konuda uzman başka bir doktorla çalışmak isteyecektir ve ayrı bir ekipman donanım gerekir, ya da ayrı bir merkeze yönlendirilebilirsiniz.

Genel anestezi: Genel anestezi genellikle sadece özel durumlarda sunulur. Burnunuzdan solunduğunuz bir hava veya kolunuzdaki bir damar yolu ile uygulanır. Bazen ikisi de aynı anda kullanılır.

Genel anestezi ile bilincinizi tamamen kaybedecek ve uyuyacaksınız. Diş çekimi sırasında solunum, kan basıncı ve sıcaklık gibi hayati belirtileriniz izlenecektir. Acı hissetmez veya işlemle ilgili bir hafızaya sahip olmazsınız.

 

Diş çekimi sonrası ağrı

Operasyon sonrası hızlı iyileşme için size büyük olasılıkla ağrı kesici verilecektir. Diş hekiminiz, postoperatif rahatsızlığı yönetmenize yardımcı olmak için naproksen sodyum (Apranax) veya ibuprofen (Advil) gibi bir reçetesiz ağrı kesici önerebilir.

Diş çekimi karmaşık veya diş eti ve kemik cerrahisi gerektiriyorsa, diş hekiminiz daha güçlü bir ağrı kesici ilaç reçete edebilir.

Ağrı kesicilerin midemiz üzerinde bazen yan etklileri olabilir, eğer mideniz hassas ise bunu diş hekiminize en baştan belirtirseniz ona göre ilaç tercihi yapabilir.

 

Kişisel Bakım

Ağrı yönetimine yardımcı olmak için, işlem sonrası kişisel bakım önerileri de verilebilir, örneğin:

  • Yanağınıza buz torbası koyun
  • Dinlenme
  • Uzanırken başınızı bir yastıkla destekleyin
  • Yumuşak, ılık yiyecekler yiyin
  • Ameliyattan 1 gün sonra ağzınızı tuzlu suyla durulayın
  • Dişlerinizi bir gün sonra yumuşak bir diş fırçası ile nazikçe fırçalamayı ihmal etmeyin.

 

Diş çekimi esnasında beni neler bekliyor?

Basit diş çekimi: Lokal anestezi uygulandıktan sonra diş hekiminiz veya ağız cerrahınız dişetindeki dişi gevşetmek için elevatör adı verilen bir araç kullanacaktır. Sonra dişi tutmak ve diş etinden çekmek için forseps kullanırlar.

Baskı hissedebilirsiniz, ancak herhangi bir acı hissetmemelisiniz. Ağrınız varsa diş hekiminize söyleyebilirsiniz ve bölgeyi uyuşturmak için daha fazla lokal anestezi uygularlar.

Cerrahi diş çekimi: Lokal anestezi uygulandıktan sonra doktorunuz veya çene cerrahınız diş etinize bir kesi yapar.

Kemik dişin köküne erişimi engelliyorsa, onu alacaktır. Sonra diş çekilir. Bazen daha kolay çıkarılması için parça parça çekerler.

Hem basit hem de cerrahi diş çekimleri için, gerçek çekimden sonra diş hekiminiz veya çene cerrahınız alanı temizler ve yarayı kapatmak için dikiş atabilir.

Son olarak, kanamayı kontrol etmek ve kan pıhtısı formuna yardımcı olmak için genellikle gazlı bez alanın üzerine yerleştirilir. Diş çekiminden sonra 20-30 dakika boyunca bu gazlı bezi ısırmanız istenecektir.

 

Diş çekimi sonrası iyileşme süreci

Diş çekimi sonrası iyileşme süreci

Farklı insanlar farklı hızlarda iyileşse de büyük olasılıkla 1-3 gün boyunca diş çekilen alanında hassasiyet ve ağrı, acı hissedersiniz. Bunlar ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir, ilaçlarınızı yazdırdığınızdan emin olun. İşlem sırasında ağzınızı açık tutmanız nedeniyle çenenizde ve ekleminizde sıkışma ve sertlik yaşayabilirsiniz.

Ağrı 3. gün civarında devam ederse veya daha şiddetli hale gelirse, iyileşmeyen diş çekim soketi (alveolit) durumu oluşmuş olabilir.

İyileşmeyen diş yuvası, çekim sonrası oluşan yuvada kan pıhtısı oluşmadığında veya yerinden oynandığında oluşur ve yuva duvarlarının kemiği açığa çıkar.

İyileşmeyen diş yuvası tipik olarak diş hekiminizin yuvayı örtmek için yuva içerisine yerleştirdiği bir jel ile ya da bazı pansumanlar ile tedavi edilir. Bu durumda zaman kaybetmeden diş hekiminize başvurmanız önemlidir.

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Devamını oku:
Kahve ya da Çayın Diş Lekesi Yapmaması İçin Ne Yapmak Gerekir

Diş Fırçalama Önerileri Her Yerde Aynı Mıdır

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.