Diş Dolgusu Ne Zaman Değiştirilir? Diş Dolgusunun Ömrü Ne Kadardır?

Diş Dolgusu Ne Zaman Değiştirilir
06 Oca 2020

Diş dolgusu bir diğer adıyla “diş restorasyonu” olarak da bilinen işlemde çürümekte olan diş yapısının yerini – diş içerisinde oluşan boşluğa eklenen bir malzemenin – alması amaçlanmaktadır. Diş dolguları uzun yıllar durabilir, ancak sonunda tüm dolguların değiştirilmesi gerekir.

Yediklerimiz, içtiğimiz içecekler ve sıkma veya gıcırdatma nedeniyle yaptığımız hareketler, diş dolgusunun başarısız olmasına neden olabilir. Aşınmış, kırılmış, çatlamış veya düşmüş olan dolgular, diş ile dolgu arasında çürümeye neden olan bakteriler için giriş noktası sağlayabilecek boşluklar bırakabilir.

Bu bakteriler bir diş fırçasıyla veya başka yollarla kolayca uzaklaştırılamaz ve dolgunun kenarı boyunca veya altında çürüme gelişebilir. Teşhis edilmeyen ve tedavi edilmeyen çürük, diş kökünü (dişin sinirini) enfekte etmek için ilerleyebilir, bu da çoğu zaman kanal tedavisine veya muhtemelen diş çekilmesine neden olur.

Düzenli diş muayenesi önemlidir çünkü mevcut dolgular ile ilgili sorunlar genellikle erken aşamada tespit edilebilir. Dolgunuzun yıpranmış olduğunu siz göremeyebilirsiniz, diş hekiminiz düzenli muayeneler sırasında dolgunuzdaki herhangi bir zayıf noktayı tespit edebilir.

Muayene sırasında diş hekimi mevcut dolguların sağlam olup olmadığını; çatlamış veya yıpranmış olup olmadığını tespit eder. Dolgunun kenarındaki aşınmış noktaları nazikçe tespit etmek için sond adı verilen bir araç kullanır. Bu alet, diş hekiminizin diş dolgusunun dişle uyumlu olup olmadığını; yeterince aşınmış ve değiştirilmesi gerekip gerekmediğini belirlemesinde yardımcı olacaktır.

 

Diş Dolgusu Ne Zaman Değiştirilir?

Diş dolgusu

Diş dolguları genellikle uzun yıllar boyunca kullanılabilirler. Ancak diş dolguları, yıllar boyunca süren çiğneme işleminin ardından aşınmaya başlar. Dişlerinizi sıkar veya gıcırdatırsanız, diş dolgularınızı daha erken değiştirmeniz gerekebilir.

Diş dolgularınızda çatlak veya aşınmış alanlar gibi aşınma izleri görüyorsanız, dolgunuzu en kısa sürede değiştirmek için diş hekiminize başvurun. Hasar görmüş bir dolguyla çiğnemeye devam etmek dişin çatlamasına neden olabilir ve basit bir diş dolgusu işleminden daha pahalı ve daha karmaşık olan ek onarımlar gerektirebilir. Dolgunun etrafında ek diş çürümesi oluşursa, dolgunun zarar görüp görmediği zarar görmemişse, diş hekiminiz dişi ikinci boşluk doldurma yerine porselen kuron ile kaplamayı tercih edebilir.

 

Son Kararı Diş Hekiminiz Versin

Nitelikli bir diş hekimi, dolgularınızı incelerken tam olarak ne aradığını bilir. Ayrıca, dolguyu tamamen değiştirmek yerine tamir etmenin mümkün olup olmadığını da size söyleyebilir. Sonuçta, dolgularınızdan herhangi birinin değiştirilmesinin zamanı geldiğinde, kararı diş hekiminize bırakmak en mantıklısıdır. Dişlerinizi yılda en az iki kez kontrol ettirip temizletmeniz, diş hekiminizin çürüme gibi sorunları olabildiğince erken tespit etmesini sağlayacaktır.

 

Diş Dolgusunu Değiştirme Sebepleri

Hayattaki her şeyde olduğu gibi hiçbir şey sonsuza dek sürmez. Dolgular arabanızın lastikleri gibidir. Çok fazla kilometre veya kullanımdan sonra değiştirilmeleri gerekir. Diş dolgunuzu değiştirmeniz için size uyarı verebilecek bazı sebepler:

 • Çürüme İşaretleri: Etkilenen bölgenizi yakından incelediğinizde, çürüme belirtileri görünür hale gelir ve bu da derhal diş hekiminizi ziyaret etmeniz demektir. Çürüme, uygun şekilde işlem yapılmadığı takdirde daha fazla hasara neden olabilir. Bakteriler, oral sisteminize girmek için bir boşluk bulduklarında, siz daha durduramadan hızla çoğalabilirler.
 • Kırılma veya Çatlama: Birçokları için ciddi bir soruna yol açmasalar da, dolgular çatlama veya kırılma eğilimi gösterdiğinde değiştirilmelidir. Dolgu tamamen düşüp boşluk tehlikesi oluşturabilir. Arızalı bir alet ile çalışmak tehlikelidir ve dolgular da işlevsiz olmaya başladığında, kişinin sağlığına ciddi zarar vermeden değiştirilmelidir.
 • Sızıntı: Sürekli kullanım sırasında dolgunun diş içinde bir boşluk bıraktığı bir durum ortaya çıkabilir. Bu alan tükürük ve bakterilerin serbestçe etkileşime girebileceği ve daha fazla zarara neden olabileceği yerdir. Sızdıran dolguları kontrolü kaybetmeden önce tedavi etmek gerekir.

 

Diş Dolgusunun Ömrü Ne Kadardır?

Diş Dolgusunun Ömrü Ne Kadardır

Diş dolguları uzun uzun yıllar devam eder, ancak dolgularda kullanılan malzemelerin hiçbiri sonsuza kadar dayanmaz. Dolgunuzu çevreleyen dişinizin sağlıklı kaldığını ve dolgunun kendisinin büyük olmadığını varsayarak, dolgunuz yıllarca, hatta on yıllarca dayanabilir:

Altın dolgular en uzun, 15 ile 30 yıl arasında,

Gümüş amalgam dolgular, değiştirilmeden 10 ila 15 yıl dayanabilir.

Kompozit dolgular, estetik olmalarına rağmen genellikle çok uzun ömürlü değildir. Bunları beş ila yedi yılda bir değiştirmeniz gerekebilir.

Bunların ortalama rakamlar olduğunu unutmayın. Sağlıklı ağız hijyeni uygulayarak ve dişlerinize özen göstererek dolgularınızın ömrünü uzatabilirsiniz.

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 6 )

 • Serkan

  Ya hocam ben gecen hafta hastaneye gittim dolgular su anda yapilamaz dediler ne zaman yapilmaya baslanir bilgin varmi

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Serkan bey merhaba, muhtemelen covid-19 pandemi döneminden dolayı acil olmayan diş tedavilerinizi sonra yapılması konusunda tavsiyede bulunmuşlardır, kontrollü bir şekilde bizler diş kliniklerimizde çalışmaya başlamış olsak da yeterli önlem alınamayan büyük hastane vb mekanlarda acil dışındaki tedaviler erteleniyor olabilir bu da sizin sağlığınız için daha önemli tabii. Tekrar randevu verilecek zamanı öğrenebilir ya da tedbirlerle başlayan başka diş hastanesi ya da merkez sorabilirsin.

 • Neslihan

  Hocam merhaba dolgulu dişim 3 4 gündür çok ağrıyor. Randevular 11 ağustosa kadar ertelenmiş. Bugün ağrı iyice şiddetlendi. Dolgumu yaptıralı 2 yil oldu. Korkmaya başladım tedirginim disimi cekerler diye. Heralde dolgu yenilenir değil mi ?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Neslihan hanım merhaba, durumunuzun acil olduğunu belirtirseniz acil bölümüne yönlendirirler sizi

 • ays

  Merhaba hocam benim ön dişimin arası açıktı ve arasına estetik dolgu yaptırdım fakat 1 sene olmasına yakın dişin arasındaki dolgu açıldı bunun sebebini ögrenebilir miyim? Teşekkür ederim.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Ayşe merhaba, ön dişlerinin arasındaki frenulum ismini verdiğimiz kas bağı bazen dişlerin arasının sürekli açılmasına yol açar , eğer böyle bir durum varsa dolgunu yeniletmeden önce bu kas dokusunun ufak bir operasyonla uzaklaştırılmasını isteyebilirsin. Bunun dışında kapanışında bir sorun olabilir ve bu dişlerini arasının daha fazla açılmasına yol açabilir, bu durumda da doktorunun incelemesi gerekir, geçmiş olsun.

Yorum Yaz

Devamını oku:
Bohemian Rhapsody: Rami Malek’in Dişlerinin Arkasındaki Adam

Diş Macunlarındaki Renk Kodları Aldatmaca Mı

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.