19 Eki 2015

Diş hekiminiz her ziyaretinizde size daha sık diş ipi kullanmanız gerektiğine dair nutuklar mı atıyor? Diş hekiminiz aslında haklı; diş ipi kullanmak önemli bir detay ve kötü kokan nefese, çürüklere, diş kaybına ve hatta bir çok hastalıklara neden olabilir.

Ancak diş hekiminizin yanıldığı bir şey var: size diş ipi kullanmanızı sürekli söylemesi işe yaramayacak. Eğer evinizde gelişim çağında gençler varsa bir şeyi sürekli söylemenin alışkanlıklarını değiştirmeyeceğini bilirsiniz. Hatta belki de tam tersi işe yarayacak!

Bunun nedeni ise alışkanlık edinmenin iki temele dayanmasından kaynaklanıyor: bir hatırlatıcı ve bir ödül. Diş fırçalamayı atladığınız veya unuttuğunuz bir gün dişlerinizde fark ettiğiniz o iğrenç hissi bilirsiniz. Aslında bu, sizin diş fırçalamanızı kesinlikle hatırlatacak olan çağrışım. İşte size bir hatırlatıcı (ağzınızdaki o iğrenç his) ve bir ödül (naneli bir diş macunu tadı ve temiz hissi veren kaygan dişler).

Ancak eğer daha önceden de diş ipi kullanmamışsanız, diş hekiminizde olacağınız diş temizliğine kadar rahatlıkla haftalarca veya belki de aylarca diş ipi ile temizlik ihtiyacı duymayabilirsiniz. Bunun nedeni ise diş ipi kullanımını size hatırlatan bir çağrışımın olmamasından kaynaklanıyor.

Neden Dişimizi Fırçalıyor Ama Diş İpi Kullanmıyoruz?

Bunun için bir reklama teşekkür(!) edebilirsiniz. 1900’lü yılların başında Amerikalıların diş sağlığı o kadar kötü bir haldeydi ki, bu durum ulusal güvenlik riski olarak kabul ediliyordu. Kimse dişlerini fırçalamıyordu.

Pepsodent adlı diş macunu firması bir reklam kampanyası yürüttü. Bu reklamda söyle diyordu: “Dilinizi dişleriniz üzerinde gezdirin. Bir film tabakası hissedeceksiniz. İşte bu film dişinizi farklı renkte gösteriyor ve çürümeye yol açıyor. Neden dişinizin üzerinde rengi atmış bir film tabakası bırakasınız? Diş macunumuz bu filmi ortadan kaldırıyor!”

Bu yeterliydi. İnsanlar artık dişlerini ne zaman fırçalayacaklarına dair bir bilgiye sahiptiler. Bu onların hatırlatıcısı oldu.
İşte bu nedenle, günümüzde insanlar diş fırçalama konusunda genellikle sorun yaşamıyorlar. İçlerinden çok azı diş ipi kullanan gruba dahil bulunuyor. Ve bunun nedeni ise basit, bize ne zaman diş ipi kullanmamız gerektiğini söyleyecek bir hatırlatıcımız yok.

Diş İpi Kullanımını Portakallar İle Alışkanlık Haline Getirmek!

Eğer daha çok diş ipi kullanmanız gerektiği söylenirse bir de şunu deneyin: Dişlerinizin arasına kaçabilecek nitelikte ama çok sevdiğiniz bir yiyecek seçin. Portakal, greyfurt, ahududu gibi müthiş seçenekler mevcut ancak, önemli olan dişlerinizin arasına kaçacağını bildiğiniz ve ip kullanarak çıkaramayacağınız bir tanesini seçmek.

Diş ipi kullanmayı yadırgamayana kadar bu yöntemi deneyin. Alıştığınızda, inanın bana, diş ipi kullanmadan yatağa yatamayacaksınız. Sanki dişinizi fırçalamadan yatağa yatıyormuşsunuz gibi hissedeceksiniz.

Sizin favori “diş ipi yiyeceğiniz” in ne olduğunu aşağıdaki yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Florürün Diş Sağlığımız Açısından Önemi

Hassas Dişler (Diş Hassasiyeti)

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.