Beyaz Diş, Sağlık Diş Demek Değildir!
25 Oca 2021

Neden beyaz dişler sağlıklı dişler demek değildir ?

Çoğumuz Hollywood aktörlerinin sahip olduğu gibi eksiksiz, parlak bir gülüşe sahip olmak isteriz. Araştırmalara göre, insanların %18-52’si dişlerinin renginden memnun değiller.

Amerika gibi ülkelerde, İngilizlerin dişlerinin sarı olduğu yönünde bir efsane olduğu için, diş beyazlatma en çok uygulanan diş hekimliği prosedürlerindendir. Mükemmel dişlere sahip olma arzusunun en büyük nedeni dünyada baskın olan magazin ve sinema yüzlerinin sahip oldukları kusursuz dişlerdir ve medya aracılığıyla bu görsellere sürekli maruz kalmamız da bu algıyı güçlendiriyor.

Bu yüzden de beyaz dişlerin güzel göründükleri kadar sağlıklı da olduklarına inanıyor olmamız şaşırtıcı değil. Dişlerin temel rengi genlere ve yaşa göre değişiklik gösterirken, aynı zamanda sigara kullanımı, bazı ilaçlar ve bazı yiyecek ve içecekler nedeniyle de zamanla değişir. Siz yaşlandıkça, diş minesinin aşınmasıyla hem koruyucu tabaka azaldığı için dişlerimiz daha çabuk sararır, dişlerinizin iç kısmındaki dentini daha çok görmemiz daha sarı bir görüntü yaratır.

 

 

Yeşil doku

Domatesli vb boyayabilen soslar, kahve gibi içeceklerin içlerinde kromojen olarak adlandırılan boyar maddeler bulundururlar. Bakteri ya da mantarla bu yapıların birleşmesi yeşil, grimsi ya da dokulu görünen lekelere neden olur.

Laboratuar test tüplerinde yapılan diş rengiyle ilgili birçok deneyde insan dişlerinden çok inek dişleri kullanılır. Çünkü bu dişler yüzeyin genişliği açısından daha rahat çalışılmasını sağlar. Fakat bazen çekilmiş insan dişleri de kullanılır.

Şaşırtıcı bir şekilde, beyaz şarap dişlerde siyah çaydan daha fazla lekeye neden oluyor. New York Üniversite’sinden Mark Wollf’un yaptığı bir çalışmada, üç inek dişinden birini siyah çaya, birini kırmızı şaraba, bir diğeriniyse beyaz şaraba batırdı ve bir saat bekletti. Kırmızı şarabın diş üzerinde ciddi bir lekelenmeye neden olması şaşırtıcı değildi. Fakat ilginç bir şekilde siyah çay dişi beyaz şaraptan daha az lekeledi. Görünen o ki, şarabın içindeki asit, diş minesi üzerinde gözenekler açılmasına neden oluyor.

Bu yiyecek ve içecekler dişlerin lekelenmesine neden olabilirler fakat bu dişlerin tamamen sağlıksız olduğunu göstermez. İnci gibi parlayan dişlere sahip olabilirsiniz ama bu diş etlerinizde enfeksiyon veya dişlerinizde çürük olamayacağı anlamına gelmez. Aksine, beyaz olmayan, sararmış, lekeli hatta kahverengileşmiş ama son derece sağlıklı olan dişlere sahip olabilirsiniz. Renkten mutsuz olanlar içinse diş yapısı uygunsa diş beyazlatma ile rengi açılabilir.

 

 

Siyah lekeler

Bazı araştırmalara göre çürük belirtisi olan bir leke türü vardır. Bu genelde diş köşelerinin diş etleriyle birleştiği kenarlarda görebileceğiniz koyu renkli lekelerdir. Birçok koyu renkli noktanın birleşmesi gibi görünebilir. Bunlar “siyah lekeler” olarak bilinirler.

İnsanlar bu lekeleri fark ettiklerinde, akıllarına gelen en son şey bu lekelerin, siyah renge neden olan demir, kalsiyum, fosfat ve çeşitli bakterilerin birleşimlerinden oluşan farklı bir çeşit diş plağı olma ihtimalidir.

İlginçtir ki bazı araştırmalar – fakat hepsi değil- bu siyah lekelere sahip olan çocuklarda çürüğün çok nadir görüldüğünü gösteriyor. Bu lekelere neden olan bakterilerin neredeyse koruyucu olduğu düşünülebilir.

Tabii ki bazı durumlarda dişlerdeki renklenme çürüğe ya da başka hastalıklara neden olabilir, yani dişlerinizde lekelenme varsa diş hekiminize görünmenizde yarar var fakat yine de beyaz dişler her zaman sağlıklı dişler olmadığı gibi, beyaz olmayan dişler de kesinlikle sağlıksız dişler demek değildir. Diş rengiyle sağlığı doğrudan ilişkili değildir.

Peki ya dişlerinizin ağız sağlığınız hakkında ne dediğini umursamadan, yine de parlak, beyaz dişler istiyorsanız ? Bu konuda diş macunlarından, beyazlatma bantlarından, ev tipi diş beyazlatma sistemlerinden doktorunuzun önerisiyle faydalanabilirsiniz. Bunlardan en etkili olanları, ev tipi ve klinik ortamında yapılan diş beyazlatma işlemidir. Klinik ortamında yapılan beyazlatmada, sararmanın ve lekelerin gitmesini sağlayan için led veya halojeni ışık kullanılır. Bu ışık sayesinde daha hızlı bir şekilde beyaz bir sonuca ulaşılır.

Profesyoneller, klinik tipi beyazlatmada, ev tipi beyazlatmada kullanabileceğinizden daha güçlü ajanlar kullanırlar. Fakat yapılan tedavilere bakıldığında, kullanılan ajanların gücü arttıkça, dişlerde yarattığı hassasiyetin de geçici de olsa artabileceğini biliyoruz. Doktorunuzun tavsiyesi üzerine hareket ederek doğru işlemi veya kombinasyonu seçmekte fayda vardır.

En azından bilmelisiniz ki, Hollywood gülüşündeki beyazlığa sahip olmamanız, sağlıksız dişleriniz olduğu anlamına gelmez.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Daha Etkili Bir Ağız Bakımı İçin 4 İpucu

Root Cause Belgeseli Hakkında Diş Hekimi Görüşleri

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.