Dişleri Uzun Süre Daha Beyaz Tutmaya Yardımcı Olan Yiyecekler

22 Tem 2014

Diş minesinin üzerinde bulunan ve ağızdaki tüm dokuların üzerini saran pelikıl ismi verilen yapışkan, şeffaf protein tabakası, yediğimiz içtiğimiz yiyecek ve içeceklerden gelen enzimlerden etkilenerek diş renkleşmelerine sebep olabilir. Eğer bazı yiyecekler diş lekelenmelerine sebep oluyorsa o zaman şu soruyu sormamız gerekiyor; “Hangi yiyecekler diş lekelerinin oluşmasını minimum seviyeye indirir?

Diş Lekelerini Azaltan Yiyecekler

Dişlerden renkleşme ve tabaka birikimini azaltabilen ve dişleri uzun süre daha beyaz tutabilen yiyecekler, mine üzerinde biriken pelikıl tabakasının içindeki lekeleri dağıtma özelliğine sahiptir. Bunlar;

  • Asidik yiyecekler: Leke çıkaran, kalsiyumla birleşme özelliklerine sahip ve sitrik asit içeren turunçgiller en etkili olanlardır. Bunların başında ananas gelir ancak çilek gibi malik asit içeren meyveler de leke oranını azaltmaya, en azından hafifletmeye yardımcı olur.
  • Aşındırıcı yiyecekler: Çok lifli, aşındırıcı yiyecekler mekanik temizleme özellikleriyle lekeleri ve tabakaları uzaklaştırmaya yardım eder (Burada unutulmaması gereken aşındırma ile kast edilen diş minelerini çizen ya da yüzeyin oluşumuna zarar veren abraziv maddeler değildir). Misvak ağacı lifleri ya da diğer köklü lif barındıran yiyecekler bu kategoriye girerler.
  • Protein parçalayıcı enzimler barındıran yiyecekler: Papaya mayası bulunduran papaya/kavun ağacı, zencefil kökü ve bromelayin içeren ananas bu özellikteki yiyeceklerdir.

Bu seçenekler arasındaki en sağlam alternatifler, aşındırıcı ve protein parçalayıcı özelliği nedeniyle zencefil köküdür ya da sitrik asit ve protein parçalayıcı özelliği nedeniyle ananastır.

Unutmayın; dişlerinizi, asitlere ve bakterilere karşı pelikıl denilen mine zarları korur. Bu zarın çözülmesi, dişinizi bakteri birikmesi sebebiyle çürüğe ve asit erozyonuna karşı hassaslaştırır.

Ayrıca leke azaltmanın temel ilkelerine sahip olsalar da bu yiyeceklerin gerçekten lekeleri azaltacağı ya da çıkartacağına dair bilimsel bir kanıt bulunmuyor. Bu konuda kendinize yapabileceğiniz en büyük iyilik, yukarıdaki yiyeceklerden oluşan dengeli bir menüyle lekelenme oranını yavaşlatmak olacaktır. En önemli kısım ise ağız diş bakımının mekanik temizlikten geçtiği bu tip destekleyici beslenmenin ek fayda sağladığı ise unutulmamalıdır.

Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir:

Diş Beyazlatma Tedavisi | Onur Öztürk

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Cerrahisiz Yüz Estetiği, Yaprak Porselenler

Diş Fırçaları Hakkında Daha Önce Duymadığınız 4 Şey

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.