Çocukların Dişlerini Beyazlatmak Ne Kadar Güvenli

15 Ağu 2014

Çocuklarınızın dişlerini beyazlatmak güvenli midir? Bu işlemi yaptırabilmemiz için kaç yaşında olması gerekir? Örneğin 11 yaşında olması yeterli midir?

Cevap teknik olarak evet ama dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Diş beyazlatma işleminin kimyasal bir işlem olduğu ve insanların daha güzel görünme ihtiyacından doğduğu asla unutulmamalıdır. Yetişkinler için uygun olduğunu düşündüğümüz diş beyazlatma işlemi, çocuklar için çok özel ve sıkıntılı renkleşme yaşanan durumlarda, özel şartlar altında uygulanabilir. Çünkü çocukların dişleri beyazlatma jeline daha hızlı tepki verir. Çocuklarınızın dişini beyazlattırmadan önce aşağıdaki kriterlere uyduklarından emin olun:

  • Tüm süt dişleri düşmüş olmalı,
  • Tüm daimi dişler sürmüş olmalı, sürme işlemi devam etmemeli,
  • Tüm ortodontik tedavi tamamlanmış olmalı.

(Beyazlatma işlemi, mine kompozisyonunu güçlendirici, takviye edici kalsiyum içeren preparatlarla beraber uygulanmalı.)

Eğer çocuğunuz bu kriterlere uyuyor ise diş beyazlatma işlemi, özel beyazlatma plakları yapılarak diş hekimi kontrolünde dikkatli bir şekilde uygulanabilir. Çok gerekli olmadıkça, canlı dokuya zarar verme riskini de düşünerek agresif tedavilerden uzak durulması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü çocukların dişleri yetişkinlerinkinden daha fazla hassasiyet gösteriyor.

Ebeveynlere sorulması gereken temel soru; diş beyazlatma işlemini çocuğun mu, yoksa ebeveynlerin mi istediğidir? Eğer çocuk istiyorsa, neden böyle bir isteği olduğu üzerinde durulmalıdır. Çünkü bunun sebebi bazen ciddi bir kişilik problemi olabilir. Bu, hafife alınmaması gereken karmaşık bir durum olabilir. Güzel bir gülüş, özgüven sahibi olmada her yaşta önemli bir etkendir.

Diş Beyazlatma Tedavisi | Onur Öztürk

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Diş Hassasiyetine Karşı Çözümler

Horlamak ve Ağız Sağlığı

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.