01 Tem 2014

Pek çok kişi manuel diş fırçalarından memnun olabilir ve dişlerini temizlemesine yardımcı olması için elektrikli diş fırçası kullanmaya gereksinim duymayabilir ya da bazı kişilerin savunduğu gibi elektrikli diş fırçalarının zararlı olduğunu düşünebilir. En iyisi elektrikli diş fırçalarının artılarını ve eksilerini okuyun ve buna siz karar verin.

Elektrikli Diş Fırçalarının Artıları

Plakları daha iyi çıkarır. Modern diş fırçası tasarımlarıyla ilgili yeterince çalışma olmasa da yapılan bazı çalışmalar, elektrikli diş fırçalarının plak temizleme konusunda daha başarılı olduğunu gösteriyor. Burada unutulmaması gereken nokta şudur: plak temizlemedeki en büyük etken doğru bir şekilde doğru bir sürede dişlerin fırçalanmasıdır, eğer manuel bir fırça ile bunu en doğru şekilde yapıyorsanız aradaki fark göz ardı edilebilir. Elektrikli diş fırçalarının en büyük artısı el yeteneği gelişmemiş veya kısıtlı kişilerde işlemi kolaylaştırması ve normal bir bireyde ise standartize ederek daha kolay hale getirmesidir.
Daha az diş fırçası aşınması oluşur. Elektrikli diş fırçaları, tüm fırçalama hareketlerini sizin yerinize yapar. Böylece diş fırçasının aşınmasına yol açan sert fırçalama ve dikey fırçalama hareketlerinden kaçınılır. Aşırı baskı yapma olayını engellemek içinse baskı sensörleri mevcuttur.
Ekstra özellikler. Dişlerinizi daha iyi fırçalayabilmeniz için fırçalama zamanlayıcısı ve baskı sensörü özellikleri mevcut.

Elektrikli Diş Fırçalarının Eksikleri

Daha pahalı ve önden yatırım istiyor. Elektrikli diş fırçasının başlığını değiştirmek, standart bir manuel diş fırçası almaktan daha pahalıya mal oluyor. Eğer diş sağlığınızı daha ekonomik yollarla korumak istiyorsanız daha ucuz bir alternatif olan dönen fırçayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca dönen fırçaların şarj olurken aşırı ısınmadan kaynaklı birtakım problemleri de artık ortadan kalkmış durumdadır.
Kırılabilirler. Manuel bir diş fırçasıyla yapacağınız en kötü şey, onu yere düşürmek ve bu yüzden yeni bir tane almak zorunda kalmak olacaktır. Elektrikli diş fırçaları ise kırılabilir ya da şarjları bitebilir.

İster manuel diş fırçası ister elektrikli diş fırçası kullanın, önemli olan onları mümkün olduğu kadar temiz tutmaya özen göstermeniz ve en düzgün şekilde kullanmanızdır.

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Dişlerinizi Renkleşmelerden Korumak İçin Bunlara Dikkat Edin

Diş İpi Kullanmayı Nasıl Alışkanlık Haline Getirirsiniz

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.