Akıllı diş fırçası
10 Mar 2021

Diş fırçalama alışkanlıklarınız hakkında hiç olmadığı kadar bilgi edinin.

 Oral-B ve Colgate, bu yıl yeni akıllı diş fırçaları olan Oral-B iO ve Colgate Plaqless Pro ürünlerini piyasaya sürüyor.

Oral-B, diş fırçalarken özellikle nerelere dikkat edilmesine gerektiğine dair yönlendirmede bulunmak için sensör verileri ve “Al algoritması”nı kullanan 220 dolar fiyatında Oral-B Genius X gibi birkaç akıllı diş fırçasını piyasaya sürdü. Oral-B iO ise, yapay zeka olarak Al algoritması kullanılarak, üstün ağız sağlığı için 16 bölgenin hepsinde mükemmel fırçalama sonuçları elde etmenin kolaylaştırılabileceğini iddia ediyor. Ayrıca, bu akıllı diş fırçasına mikro titreşimlerden sorumlu olan yeni bir manyetik sensör eklendi. iO’da yedi farklı fırçalama modu var. Bu fırçayı Bluetooth üzerinden mobil Oral-B uygulamasına bağlayarak, diş fırçalama performansınız hakkında geri bildirimler alabiliyorsunuz. Tam olarak şarj olması sadece üç saat sürüyor ve 12.5 günlük pil ömrüne ve 145Hz hareket hızına sahip.

Colgate, ilk akıllı diş fırçası E1’i şaşırtıcı olarak Apple Store’a özel olarak piyasaya sürdü. Yeni çıkaracakları akıllı diş fırçasının, dişlere yapışan plak ve diğer bakteriyel filmleri tespit edeceğini ve her kullanıcıya özel gerçek zamanlı kesin bilgiler vererek fırçalamanın geliştirilmesine yardımcı olacağını iddia ediyor. Bu akıllı diş fırçasının plak ve bakteriyel birikintileri nasıl algıladığına veya bu bilgilerin fırça tarafından nasıl kullanılacağına dair net bir bilgi yok.

Her iki diş fırçası için de henüz bir fiyatlandırma ya da sürüm bilgisi yok. Bu nedenle şimdilik Oral-B genius piyasada olan en akıllı fırça şu anda.

Yazılımsal özelliklerinin diş fırçalarını bir sonraki dönemde daha ayrıcalıklı kılacağını söylemek yanlış olmaz ama bununla beraber Philips’in Sonicare diş fırçalarının ultrasonik hareketlerle çalıştığını ve bunların klasik diş fırçası tecrübesine daha yakın bir sonuç verdiğini söylemem gerekir. Yazılım anlamında şu anda daha “az” gelişmiş olsa da Philips Sonicare’ler mekanik olarak bence çok daha iyi bir diş fırçalama tecrübesi veriyorlar günün sonunda.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Daha Sağlıklı ve Zinde Bir Yaşam İçin 13 Faydalı Alışkanlık
Daha Sağlıklı ve Zinde Bir Yaşam İçin 13 Faydalı Alışkanlık

Şekerin Rakibi Ksilitol Müdür

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.