30 Eki 2014

Elektrikli diş fırçaları son yıllarda daha fazla tercih edilmeye başlandı. Bazı kişiler elektrikli diş fırçası kullanmaktan çok memnun olduğunu söylerken, bazıları da klasik diş fırçasından şaşmıyor. Ben de bir diş hekimi gözüyle durumu değerlendirmek istedim.

Diş fırçasının en temel esprisi plak tabakasını kaldırması ve diş etlerini uyarmasıdır ,çoğu diş fırçası doğru kullanmayı biliyorsanız dişlerinizi temiz tutar. Doğru bir mekanik temizlik diş ve diş etlerimizin asıl ihtiyacı olandır.

Diş Sağlığı İçin Klasik Rota: Klasik Diş Fırçaları

Klasik diş fırçalarının bazı avantajları vardır, bu avantajlar arasında ilk sırada fiyat ve ulaşılabilirliktir. Diş hekimlerinin çoğu bu diş fırçalarını tavsiye ediyor ve bu aksi ispatlansa da bir süre daha değişmeyecek gibi duruyor. Elektrikli diş fırçaları çoğu insan için pahalı bir seçim, bu nedenle klasik diş fırçalarının gayet iyi diş fırçalayabilmesi sevindirici bir durum.

Taşıma kolaylığının klasik diş fırçalarının bir başka önemli artısı olduğunu unutmamak lazım, klasik diş fırçasını yanınıza alıp seyahat etmek gayet kolaydır. Elektrikli diş fırçaları gibi hantal değiller. Yanınızda taşıması hayli güç olan bir diş fırçası ile diş fırçalama alışkanlığınızı sürdürmeniz güçleşir. Bu noktada benim hastalarıma önerim şu oluyor: Elektrikli diş fırçalarının özel taşıma kapları vs. bulunmaktadır bunları taşımak zor gelmiyorsa alıştığınız temizliği yapan fırçayı kendinizle beraber taşıyın, yok eğer taşımak konusunda sıkıntı yaşıyor ya da çok sık seyahat ediyorsanız elektrikli fırçayı en sık kullandığınız yerlerde bulundurun, ev iş yeri gibi, seyahatlerde ise önerdiğimiz ya da konforlu olduğunuz başka bir klasik fırça taşıyın.

Yeni Teknoloji: Elektrikli Diş Fırçalarının Getirdiği Avantajlar

Klasik diş fırçaları artılarına rağmen, elektrikli diş fırçaları bazı durumlarda daha avantajlı ve iyi olduğunu söyleyebiliriz. Klasik diş fırçası ile iyi bir iş çıkartamayan insanlar için elektrikli diş fırçasını tavsiye ediyoruz ilk iş olarak, elektrikli diş fırçalarının avantajları ile ilgili şunu söyleyebiliriz; yaşlı insanlar veya el becerileri güçlü olmayanlar için elektrikli diş fırçasının daha etkili olduğu ortadadır. Amerikan Diş Sağlığı Derneği‘ne göre omuzlarını, dirseklerini ve kollarını kısıtlı olarak hareket ettirebilen kişiler için elektrikli diş fırçalarının sağladığı katkı çok fazla.”

Klasik fırçaların özel yumuşak uçlu bir modelle dişlere ve diş etine daha az baskı uygularlar ama diş fırçanızı tutarken ne kadar baskı uyguladığımızı bazen anlayamayız. Bu sayede ne kadar baskı uyguladığınızı kontrol etmeniz de zorlaşır. Dişlerinize fazla baskı uygulamanız, diş minelerinizin aşınmasına, ağrıya ve diş hassasiyetine yol açar. Bunların yanı sıra diş çürümesi riskine de neden olur. Elektrikli fırçalarda ise yine aynı şekilde yumuşak uçlu başlık kullanmak mümkündür ilk başlarda farklı bir kuvvet uyguladığı için kontrol etmeniz zor gelebilir ama alıştıktan sonra elektrikli fırçaların sensörleri sayesinde fazla baskı yapmanız durumunda cihaz sizi ışıkla uyaracaktır ve bu bir süre sonra alışkanlık kazanmanız, elinizi eğitmeniz konusunda önemli bir adım atmaktadır

Elektrikli Diş Fırçası Nasıl Seçilir?

Günümüzde elektrikli diş fırçaları farklı özelliklere sahip fazla baskı uyguladığınızda sizi uyaran baskı sensörleri ya da ne kadar süre fırçalamanız gerektiğini belirten özellikler diş fırçalamanıza doğrudan bir katkı sağlıyor. Elektrikli diş fırçaları farklı titreşimler aracılığı ile dişlerinizi ve diş etlerinizi temizleyerek uyarmaya çalışır. En ucuz elektrikli diş fırçası modelleri bile dişlerinizi temiz tutmanız için yeterlidir. Ancak bazılarını erişilmesi güç noktalara götürmek için diş fırçasını biraz daha fazla hareket ettirmeniz gerekebilir.

Araştırmalar “Hemen her diş fırçası etkili sonuç verebilir” diyor. Bazı araştırmalar, plak tabakasını kaldırmakta elektrikli diş fırçalarının klasik diş fırçalarından daha etkili olduğunu ve diş eti rahatsızlıklarını engellediği de ortaya koyuyor. Elektrikli diş fırçaları kendi etrafında dönen fırçaları ile bir doğrultuda ilerleyip ardından tam tersi istikamette hareket ederek, sıradan diş fırçalarından ve sadece bir yöne dönen pilli fırçalardan daha etkili olabiliyor. Elektrikli diş fırçası alacaksanız, her iki yöne de dönen fırçaları tercih etmeniz daha doğru bir seçim olacaktır.

Diş Fırçanızı Ne Sıklıkla Değiştirmelisiniz?

İster klasik ister elektrikli olsun, diş fırçanız yumuşak kıllara sahip diş fırçasını seçmeniz en doğrusudur. Yine her iki tür fırça için geçerli olan bir başka kural da, diş fırçasının her iki – üç ayda bir ya da fırçanın kılları dik ve güçlü durmamaya başladığı anda değiştirilmesi gerekir. Dik ve güçlü durmayan kıllara sahip bir fırça dişlerinizi yeteri kadar temizleyemeyecektir.

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Comment ( 1 )

  • rabia

    Merhaba Doktor Bey.Bir sorum olacakti ben ipana pro expert ve listerine kullaniyorum öndeki iki dıs etim şişik ve az kizarmis ben duzenli olarak fircaliyorum kullandigim urunler sizce dogru mu duzenli fircalamayla dis etleri duzelir mi

Yorum Yaz

Devamını oku:
Hastalık Sırasında Diş Fırçası Kullanımı

Neden Kişiselleştirilmiş Ağız Bakımını Tercih Etmeliyiz

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.