HOLLYWOOD GÜLÜŞÜ ve KRALİYET AİLESİ

21 Şub 2020

Merhaba:) Ben @unlulerindisleri. Bundan sonra her hafta Dr.Onur Öztürk’ün hesabında ünlüler, kraliyet ailesi ve güncel olayları diş ekseninde inceleyen postlar hazırlayacağım. İlk olarak geçtiğimiz haftalarda gündemi oldukça meşgul eden Sussex Düşesi Meghan ve tüm dünyanın sevgilisi asil Prenses Diana ile başlayalım.

Prens Harry geçen aylarda verdiği röportajda Meghan’ın hakkında yapılan haberlerin onu çok üzdüğünü, eşini de annesi gibi medya baskısına kurban etmeyeceğini belirtmişti. Prenses Diana Meghan’ı hiç tanıyamamış olabilir, ancak Meghan annesini 13 yaşında kaybeden Harry’den onun hakkında çok şey dinlemiş olmalı. Belki de onun anısını yaşatmak için arada kıyafet seçimleri ile Diana’ya selam gönderiyor.

Aslına bakarsanız Diana ve Meghan birbirinden çok farklı. Diana evlendiğinde 19 yaşında, daha önce hiç erkek arkadaşı olmamış, utangaç bir genç kızdı. Meghan ise 36 yaşında, Amerikalı, bir dizide oynayan, geçmişte bir evlilik yapmış ve ne istediğini bilen bir kadın. Öyle ki eşinin koskoca kraliyet ailesinden uzaklaşıp başka bir ülkeye taşınmasında etkili oldu.

Bu iki kadının dişlerine baktığımızda karşımıza çok farklı iki görüntü çıkıyor. Bunda elbette zamanla birlikte artan estetik beklenti ve yeni gelişen tedavilerin de payı büyük. Ben bunda biraz da milliyetin etkisi olduğunu düşünüyorum. Amerikalılar her zaman bembeyaz, düzgün dizilmiş dişler isterken Avrupalılar’ın beklentisi daha doğal dişler görmek. Bu yüzdendir ki elinde her türlü imkan bulunmasına rağmen Diana dişlerindeki ufak çapraşıklığı düzeltmek ve sol köpek dişinin arkasındaki boşluğu kapatmak için bir hekime başvurmamış. Meghan ise küçükken arası açık olan dişlerini düzeltmek için tel takmış ve beyazlatma yaptırmış. Böylece dişleri bembeyaz ve oldukça düzgün.

Zaman içerisinde kraliyet kuralları değişiyor, artık magazin baskısına boyun eğmek istemeyen kraliyet üyeleri işlerinden istifa edebiliyor. Diş estetiğinde ise daha beyaz ve mükemmel dişlere doğru bir kayma var. Siz bu değişim konusunda ne düşünüyorsunuz?

….

Bu kısımdan sonra ben Dr. Onur Öztürk olarak bu güzel yazıya ufak bir ek yapmak istiyorum:

Sevgili @unlulerindisleri ‘ni güncel ve eğlenceli konularda önümüzdeki haftalarda bloğumuzda ağırlayacağız, ek olarak bu tespitin ne kadar doğru olduğunu belirtip altta linkini paylaştığım eski bir yazımda üstünde durduğum “Amerikan Gülüşü”nden bahsetmek istiyorum:

Çeşitliliğin çok olduğu ülkelerdeki insanlar, başka bir sebepten ötürü de daha homojen uluslara kıyasla daha fazla gülerler. Daha çok göçmenin bulunduğu ülkelerde insanlar, sosyal bağ kurmak için de gülerler. Daha az çeşitliliğin olduğu ülkelerde gülmenin, daha ziyade birisinin “sizinle yakın arkadaş olmak istediğinin” bir işareti olduğu söylenir. Daha tekdüze ülkelerde ise insanlar daha çok birbirlerine üstün olduklarını göstermek için gülme eğilimdedir.

Gülmek doğal bir reflekstir, insanlar ait olmaya çalıştıkları ortamlarda ilk ve en etkili iletişim metotlarını kullanmaya çalışıyorlar bu da doğal olarak zaman içinde kültürel etkilerini gerçekleştiriyor. Amerikan toplumunda güzel ve düzgün gülebilmek çok önemli bir kriter haline geliyor.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Amerikalılar Niçin Bu Kadar Gülüyor?

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Ağız Kuruluğu (Xerostomia)
Ağız kanseri nedir
Ağız Kanseri Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Durum

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.