Diş Beyazlatmada Dikkat Edilmesi Gerekenler

05 Ara 2014

Gelişen diş beyazlatma sektörü sayesinde, göz kamaştırıcı gülümseme artık herkes için daha ulaşılabilir görünüyor. Lekeli veya koyulaşmış dişlerinizi beyazlatmak için, reçetesiz ulaşılabilen beyazlatıcı şeritlerden, diş hekiminizin muayenehanesinde yaptırabileceğiniz tedaviye kadar birçok seçeneğiniz var.

Evde uygulanan diş beyazlatmalarda, yaygın olmasa da, yan etkisi ile karşılaşmanız mümkündür. Bu yüzden dişlerinizi kendi kendinize beyazlatmaya başlamadan önce “Gülüşümü nasıl güvenli tutarım?” sorusunun cevabını öğrenmelisiniz.

Öncelikle Diş Hekiminizi Ziyaret Edin

Evde diş beyazlatma işlemine karar vermişseniz bile öncelikle bu işi diş hekiminizin muayenehanesinde profesyonel olarak tecrübe edin. Gülüşünüzün ışıldaması için beyazlatmadan ziyade, kapsamlı bir temizlik (diş taşı ve lekeler için) yapılması da yeterli olabilir.

Diş hekiminiz muayene esnasında çürüklerinizi ve diş etlerinizin durumunu da kontrol edecektir. Diş beyazlatma işleminden önce herhangi bir problemi tedavi etmek, ağzınız için daha sağlıklı olacaktır.
Diş hekiminize evde diş beyazlatma için hangi uygulamayı kullanmanız gerektiğini ve ne ölçüde bir beyazlık beklemeniz gerektiğini sorunuz. Dişteki koyulaşmalar ve renkleşmeler yaş ile  birlikte, kişiden kişiye değişkenlik gösterir.

Akıllıca Alışveriş Edin

Evde uygulanabilen diş beyazlatıcılar  % 10 ila % 22 arasında değişen miktarlarda karbamid peroksit içerirler. Bu oranların arasında bir diş beyazlatıcı tercih edin. Eğer aldığınız  ürün dişlerinizi rahatsız etmiyor ama beklediğiniz beyazlatmayı da sağlamıyorsa, o zaman peroksit oranı daha yüksek bir ürüne geçebilirsiniz. Eğer kafanızda soru işaretleri oluşursa, diş hekiminizden sizin için en uygun ürünü seçmesi konusunda yardım isteyiniz.

Talimatları Takip Edin

Diş beyazlatma maddesini, dişinizde, önerilen süreden daha uzun süre bekletmeyiniz. Duyarlı diş ve diş etlerinizi uyarabilir veya başka problemlere zemin hazırlayabilirsiniz. Diş beyazlatma işlemi bittikten sonra ilk birkaç saat  içinde soda, gazlı veya diğer asidik içecekleri içmeyiniz.

Dişler Ne Zaman Beyazlatılmamalıdır?

Güvenli tarafta olmak adına, hamile veya emziren kadınların diş beyazlatma işlemini ertelemeleri gerekir. Porselen dişler ve dolgular beyazlamazlar. Bu dişlerin etrafındaki dişleri beyazlatırsanız, ağzınızda eşit renkleri olmayan bir beyazlama oluşabilir. 18 yaşın altında diş beyazlatma işlemi çok özel durumlarda uygulanmalıdır. Sadece kozmetik amaçlı bir beklenti için 18 yaşından sonra uygulanması daha doğrudur.

Hassas Dişleri Koruyun

Dişleriniz beyazlatma işleminden sonra hassas hâle gelebilir ama bu durum çok uzun sürmez. Eğer dişleriniz ve diş etleriniz iyi durumda ise, hassasiyet daha az hissedilir. Eğer hassasiyet sizin için çok büyük bir sorun olursa, diş hekiminize danışın ve diş beyazlatma işlemine ara verin.

Dişlerinizin üzerine yerleştirilen jel dolu kalıplardan kullanıyorsanız ve  eğer bu kalıplar dişlerinize tam oturmuyorsa, kullanmamanız daha doğru olur; çünkü dişlerinize oturmayan kalıplardan sızan fazla beyazlatıcı jel, diş etlerinize zarar verebilir.

Dozunu Kaçırmayın

Beyazlatmanın ne kadarı fazla? Eğer ürünün talimatlarına uydunuz ve güzel bir sonuç elde ettiyseniz, ayda bir defa rötuş yapmak yeterli olacaktır. Dişleriniz istediğiniz beyazlığa ulaştığında ise, bu işlemi 6 ayda bir tekrarlayabilirsiniz. Herkesin diş yapısı farklı olacağı için, sizin için daha özel belirlenmiş tekrar uygulama süresine diş hekiminizin karar vermesi daha doğru olacaktır.

Bu Yazılarımız da Dikkatinizi Çekebilir:

Diş Beyazlatma Tedavisi | Onur Öztürk

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Nisan Ayının “Ağız Kanseri Farkındalık Ayı” Olduğunu Biliyor Muydunuz

Ağız Sağlığı: Elektrikli Diş Fırçaları Gerçekten Daha Mı İyi

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.