Farkında Olmadan Dişlerinize Zarar Veren 5 Şey
12 Ara 2020

Dişlerinizin sağlığı söz konusu olduğunda en basit kurallar günde iki ila üç kez dişinizi fırçalamanız ve düzenli olarak diş ipi ile temizlemenizdir. Birçok insanın bilmediği şey, göz önünde bulundurulması gereken daha çok faktör olduğu. Dişlerimiz her gün çok kirli işler yapar; yiyecek ve içecek seçeneklerimizin bir sonucu olarak, dişlerimiz her gün yeni yeni bakterilerle dolu hale gelir.

Kötü bakteriler karbonhidratlar ve şekerler ile beslenir. Böylece şeker yediğinizde, bakteriler dişlerinizde kalan şeker parçacıklarını tüketir, sindirir ve sonra asit yayar. Bu asitler dişlerinizi kaplar, bu da erozyona ve zamanla diş çürümesine yol açabilir. Ancak dişleriniz üzerinde olumsuz bir etkisi olabilecek sadece şeker değildir. Karbonhidrat bakımından zengin gıdalar ve asidik gıdalar şekerle aynı etkiye sahip olabilir – doğal şekerler ile dolu meyveler gibi doğal, sizin için iyi gıdalar bile sorunlu olabilir. Dişlerinize zarar veren bu beş yiyecek ve içeceğe dikkat edin:

 

1. Narenciye ve diğer asidik gıdalar

Greyfurt

Narenciye içindeki asidik özellikler diş minesini aşındırarak dişleri zamanla çürümeye karşı daha hassas hale getirir. Özellikle greyfurt ve limon oldukça asidiktir. Bu tip asidik gıdaların tüketimine dikkat etmek gerekir, tükettikten sonraysa ağzı su vb ile çalkalamak gerekir, sanılanın aksine asidik gıdalardan sonra dişler fırçalanmamalıdır. Sirke ise bazı youtuberlar tarafından diş beyazlatıcı olarak da önerilsede asidik yapısı sebebiyle dişlerinizi aşırı derecede aşındırabilir.

 

2. Cipsler

Ne kadar severseniz sevin o çıtır, patatesli, tatlı cips nişasta ile doludur. Nişastayı yediğinizde hızla şeker olur ve dişlerinize sıkışır. Daha sonra diş ipi kullanmazsanız, plak birikmesine neden olabilir.

 

3. Şekerli ve şekersiz içecekler

Şekerli yiyecekler yediğinizde veya meyve suyu, şekerli çay veya meyveli soda gibi şekerli içecekleri yudumlarken, plak bakterileri bu şekeri dişinizin sert yüzeyi olan minesine saldıran asitleri üretmek için kullanır. Buna her türlü şeker: yüksek fruktozlu mısır şurubu, bal, hindistancevizi şekeri dahildir. Dahası, sodada bulunan asitler de dişlere şekerden bile daha fazla zarar verir. Aslında, sitrik ve fosforik asit içeren şekersiz diyet sodaları bile zaman içinde diş minesini aşındırabiliyor.

 

4. Alkol (ancak düşündüğünüz nedenden dolayı değil)

Amerikan Diş Hekimleri Birliği (ADA), alkolün sıklıkla unutulan yan etkilerinden birinin dişlerinize zarar verebileceği konusunda uyarıyor: dehidrasyon. Alkol, daha az tükürük akışına ve dolayısıyla diş çürümesine veya diğer oral enfeksiyonlara yol açan dehidrasyona ve ağız kuruluğuna neden olur. Bu nedenle, su ile düzgün bir şekilde nemlendirdiğinizden ve alkol alımınıza dikkat edin – özellikle içeceklerinizi narenciye, soda, kola veya meyve sularıyla karıştırıyorsanız.

 

5. Sporcu içecekleri ve diğer “sağlıklı” içecekler

Hindistan cevizi suyu ve kombucha dahil olmak üzere normalde sağlıklı olarak değerlendireceğiniz içecekler genellikle şekerle doludur ve diş çürümesine neden olabilir. Spor içeceklerine gelince, 2008 yılında Iowa Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, 25 saat boyunca birkaç farklı içecekte dişleri beklettikten sonra yüzey aşınmasını ölçtüler. Limon-kireç karışımı en fazla aşınmaya ve ardından Red Bull en yüksek aşındırıcı oluyor.

Tabii ki, tüm şekerleri ve karbonhidrat bakımından zengin yiyecekleri diyetimizden çıkaramayız, ancak diş sağlığımız için iyi olan su, peynir, yoğurt ve fındık gibi daha fazla yiyecek yemeye çalışabiliriz. Çürüklerden korunmanın en iyi yolu, günde iki kez diş fırçalamak, günde bir kez diş ipi kullanmak ve yılda iki kez diş temizliği yaptırarak da diş hekimimizin kontrolünü atlamamaktır.

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Dişlerinizin Zarar Görmemesi İçin Diş Fırçalama Nasıl Yapılmalıdır

Çocuklar İçin Diş Fırçalama İpuçları

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.