14 Ara 2020

Gigi Hadid günümüzde dünyanın en çok tercih edilen modellerinden. Kardeşi Bella ile ikisi anneleri tarafından çocukluklarından itibaren ünlü birer model olmaları için hazırlanmış birer proje. İlk olarak bir reality show ile piyasaya çıkan bu aile şimdilerde ortalığı kasıp kavuruyor.

Gigi bu ailenin en estetiksiz güzeli diyebiliriz. Yüzünde ufak botox, dolgu dokunuşları olsa da 16 yaşındayken nasıl görünüyorsa şimdi de öyle. Ancak bu kadar hırs, mükemmel görünme arzusu ve çalışma temposunun bünyeye bazı etkileri oluyor. Bunlardan bir tanesi diş sıkma, yani bruksizm.

Gigi Hadid dişleri

Günümüzde nüfusun büyük bir kısmında karşılaştığımız diş sıkma problemi Gigi’de de var. Bunu anlamak için köpek dişlerine bakmamız yeterli. Normalde sivri olan köpek dişlerinin uçları körelmiş ve düzleşmiş. Ayrıca ön dişlerinin uçlarında da aşınmalar var. Bana kalırsa ilk ünlü olduğu zamanlara göre daha kısa dişleri.

Diş sıkmanın dişler üzerindeki en büyük etkisi aşınma oluyor. Dişlerin boyu kısalıyor, yıllar içinde burun ve çene ucu birbirine yaklaşıyor, dikey boyut dediğimiz alt yüz mesafesi düşüyor. Bu da kişiye yaşlı ve mutsuz bir görüntü veriyor. Çiğneme kasları çok çalıştığı için tıpkı bir sporcunun kasları gibi gelişiyor, yüz gitgide kare bir görüntü alıyor

Gigi Hadid

Gigi’nin dişleri genel olarak gayet güzel, sadece alt çenesinde bir çapraşık dişi var. İsterse onu bir şeffaf plakla (Invisalign) düzelttirebilir.

Gigi’ye bir diş hekimini ziyaret ederek bruksizm tedavi yöntemleri hakkında bilgi almasını öneririm. Yoksa dişleri bu strese daha fazla dayanmayacak. Siz de yaşıyor musunuz bu problemi? Nasıl başa çıkıyorsunuz?

Yazar

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Sjörgen Sendromunun Belirleyici Özelliklerinden Biri: Ağız Kuruluğu

Hangi Diş Dolgusu Daha İyi

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.