Elektrikli Diş Fırçası Kullanmanın Avantajları

14 Nis 2015

Her geçen gün elektrikli diş fırçalarının kullanımı ve popülaritesi artıyor. Giderek daha fazla insan elektrikli diş fırçalarını tercih ediyor. Siz de muhtemelen onlar hakkında birkaç bir şey duymuşsunuzdur. Faydalarının ne olduğunu biliyor musunuz?

Normal Diş Fırçanızdan Daha Hızlı Çalışır

Hepimizin bildiği gibi, normal diş fırçaları 2-3 dakikanızı alır, fakat bir elektrikli diş fırçası aynı işi 30 saniye ile 1 dakika arasında tamamlayabilir. Eğer diş fırçalama konusunda tembelseniz ya da tez canlıysanız elektrikli diş fırçaları sizin için en iyisi olabilir.

 

Normal Diş Fırçanızdan Daha Etkili Çalışır

Manüel bir diş fırçası siz istediğiniz sürece çalışır, fakat elektrikli diş fırçaları kendi istedikleri için çalışır. Bir başka deyişle, işi sizin yerinize yapar – hatta sizden daha iyi yapar! Bu nedenle dişleriniz elektrikli diş fırçası sayesinde daha temiz kalır.

 

Motor Problemi Yaşayan Kişiler İçin En İyisidir

Eklem yangısı, kireçlenme gibi sorunlar yaşayan bireyler dişlerini elektrikli diş fırçasıyla ağrı hissetmeden fırçalayabilir. Standart bir diş fırçası kullananlarsa dişlerini fırçalayabilecek birine ihtiyaç duyarlar.

 

Ortodontik Tedavi Gören (Diş Teli Kullanan) Bireyler İçin Birebir

Elektrikli diş fırçalarının baskı kontrolleri sayesinde baskıyı ayarlayabilir ve dişlerinizi acı hissetmeden rahatlıkla fırçalayabilirsiniz.

 

Daha Çok Plağı Temizler

Vakumları sayesinde, normal bir diş fırçasına göre, daha fazla plak temizler. Manüel diş fırçalarıyla da dişlerinizi temizleyebilirsiniz, fakat kimi zaman kaçırdığınız kısımlar olabilir.

 

Nefesiniz Daha Temiz Kokar

Eğer kötü ağız kokusundan şikayetçiyseniz bu, dilinizi temizlemediğiniz anlamına gelir. Dilinizi temizlemediğiniz takdirde bakteriler yuva yapar, gelişir ve ağız kokusuna sebep olur. Elektrikli diş fırçalarının dil temizleyicileri sayesinde dilinizi mikroplardan arındırabilir ve ağız kokusundan kurtulabilirsiniz.

 

Çocuklarınızın Dişlerini Daha Kolay Fırçalamasını Sağlayabilirsiniz

Herkes, çocukların diş fırçalamaktan nefret ettiğini bilir. Dişlerini fırçalamamak için her türlü oyunu oynayabilirler. Ne var ki, onlara müzikli elektrikli diş fırçası verirseniz bu etkinlik, onlar için bir eğlenceye dönüşür ve böylece diş fırçalamaktan daha fazla keyif almaya başlayıp bunu daha kolay bir şekilde alışkanlık haline getirirler. Ayrıca yeni çıkacak olan uygulamalarla da çocuklarınızın dişlerini nasıl fırçaladığını monitorize edebileceksiniz, bu da doğru fırçalamaları konusunda daha iyi bir şekilde rehber olabilmenizi sağlayacaktır.

Unutulmaması gereken en temel konu ise tüm diş fırçalarının amacı “mekanik olarak ağzımızda biriken yemek artıkları ve bakteri plağını temizlemektir”, bu açıdan bakınca doğru bir şekilde kullanılan manüel diş fırçası da fazlasıyla işimizi görür fakat doğru elektrikli diş fırçası doğru bir şekilde kullanıldığında çok etkilidir.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 2 )

  • TUĞBA

    Hocam merhaba ben daha önce ön dişlerime dolgu yaptırdım çizikler kapatsın diye ama bir süre sonra dolgular düştü sarı lekeler kaldı beyazlatmak istiyorum şimdi nasıl olur acaba!?

    • ezgialtinel

      Tuğba hanım merhabalar, diş beyazlatma işlemi ile diş yüzeyindeki lekelerin çıkartılması ayrı işlemlerdir, eğer bahsettiğiniz renkleşmeler mevcutsa bunlar için elektrikli diş fırçaları doğru çözüm olurlar ama komple dişleriniz daha sarı ise bu durumda diş beyazlatma gerekir, bunlar için dişhekiminize muayene olmanızı tavsiye ederim, iyi günler.

Yorum Yaz

Devamını oku:
Antibiyotik Alırken Nasıl Beslenmeliyiz
Antibiyotik Alırken Nasıl Beslenmeliyiz?

Çocuklarda Ortodonti (Tel) Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.