11 Ağu 2014

Pek çok kişi dişlerini yemekten sonra fırçalaması gerektiği bilgisine sahiptir. Ancak dişlerinizi en beyaz haliyle korumak istiyorsanız onları yemekten sonra değil önce fırçalamanız gerekir. Şekerli bir şey yediğiniz ya da içtiğiniz zaman ağzınızdaki bakteriler asit üretmek için bu şekerleri besler. Ağzınızdaki pH (bir çözeltinin asitlik ya da bazlık derecesini tarif eden ölçü birimi) değerinin normal seviyeye düşmesine yol açan bu bakteriyel asitler, diş minenizin aşınmaya karşı daha yumuşak ve daha kırılgan olmasına neden olur. Çoğu insan için diş minesinin mineralini giderdiği pH seviyesi yaklaşık olarak 5,5’tir. Ağız pH’ınızı normale geri getirmek hızlı olmaz, yaklaşık 30 dakika sürer. Bu nedenle bu pH düşüşlerini tersine çevirmek için sadece tükürüğünüze bel bağlamamalısınız.

Yemekten sonra dişlerinizi fırçalamanız halinde, diş fırçası diş minelerinizdeki tabakayı aşındırır -ki bu, dişlerinizin sağlığı için hiç de iyi değildir. Bunun yanı sıra zaten asidik olan ve çok miktarda şeker içeren bir şey yediğiniz veya içtiğiniz zaman dişleriniz daha büyük risk altına girer. Bu nedenlerle her zaman aşındırma seviyesi düşük diş macunları kullanmaya özen gösterin. Ayrıca raf ömrü geçen ya da sonuna yaklaşan diş macunlarından da aşındırma etiklerinin artmasından dolayı uzak durmak gerekir.

Fırçalamaya başlamak için yemek yedikten sonra 30 dakika bekleyebilir ya da ağzınızdaki pH seviyesini tekrar dengelemek için ağzınızı hızlıca alkalik bir ağız çalkalayıcısı ile çalkalayabilirsiniz. Ancak yemeden ya da içmeden önce fırçalamanız daha etkili olacaktır. Çünkü bakterileri “beslemeden” önce mümkün olduğu kadar bakteriyi dişinizden çıkarmanız gerekir. Yatmadan önce fırçalamak önemli bir istisna! Asit üretebilecek bakterilerin sayısını yemek yemeden önce azaltmak, ağız pH’ınızın ne kadar asidik olacağını sınırlar ve bakterilerin dişlerinize vereceği toplam zararı azaltır. Bazı çalışmalar bakterilerin bulunduğu ve birkaç gün fırçalanmamış bölgelerde pH’ın saatlerce asidik kalabileceğini gösteriyor. Bu nedenle dişlerinizi düzenli bir şekilde temizlemeniz oldukça önemli.

Ağzınızda Diş Macunu Tadının Kalmasını İstemiyorsanız

Eğer yemek yerken ağzınızda diş macunu tadının kalmasını sevmiyorsanız diş fırçanızı ıslatın ve diş macunu olmadan fırçalayın. Diş macununa gerçekte yalnızca florür içerik ve bazı temizleyiciler açısından ihtiyacınız olduğunu ve sadece diş fırçasının kıllarıyla mekanik temizliğin dişlerinizi fırçalamada en önemli faktör olduğunu unutmayın.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
DENTAL GRILLZ

Bebeğinizin Dişlerini Fırçalamak: Ne Zaman Başlanır, Nasıl Yapılır ve Daha Fazlası

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.