Ağız Sağlığı: Elektrikli Diş Fırçaları Gerçekten Daha Mı İyi

02 Mar 2015

Diş hekimlerine en çok sorulan sorulardan biri de şudur: Elektrikli diş fırçaları, standart diş fırçalarından daha mı iyi? Elbette, reklamcılık ve pazarlama size elektrikli diş fırçalarının daha iyi olduğunu söyler – çoğu “sonik” ve “titreşimli – rotasyonlu” diş fırçaları 100 – 300 TL arasında değişiyor. Fakat gerçekten de daha iyiler mi?

Bunu öğrenmek için diş fırçası teknolojisinden başlayalım. Aslında böyle bir teknoloji yok; çünkü bu gördüğümüz diş fırçası tasarımlarının tarihi oldukça uzun bir süreye dayanıyor. Eski bir yazımda bu konuya daha detaylı değişmiştim; diş fırçasının tarihi ortalama MÖ 7000’lere dayanıyor, bizim bugün kullandığımız diş fırçaları ortalama olarak 50 – 60 senedir aynılar. Şekilleri biraz değişmiş olsa da veya fırça kılı uzunlukları, özellikleri değişkenlik gösterse de, büyük resime baktığımızda hepsinin aynı olduğunu görüyoruz.

Bütün Elektrikli Diş Fırçaları Aynı İşi Görür Mü?

Aslında üç tip diş fırçası bulunuyor: çoğu bireyin kullandığı standart diş fırçaları, 1950’lerde icat edilen “basit elektrikli diş fırçaları” (sadece rotasyon yapan) ve ilk olarak 1980’lerde geliştirilen yüksek güçlü elektrikli modeller (nam-ı diğer “sonik” ve “titreşimli – rotasyonlu” (oscillating – rotating movement) diş fırçaları). Bu üç tür arasında temel farklılıklar var:

Standart Diş Fırçaları: Bu tip modellerin, birçok farklı şekilleri ve ebatları bulunuyor. Sizin elinizin ya da kolunuzun idaresi ile çalışıyorlar. Bu diş fırçası, plakları ve diğer parçacıkları kazıyarak çıkartma, diş yüzeylerini temizleme ve diş aralarına nüfuz etme konusunda oldukça etkilidirler. Fakat en nihayetinde, sadece fırça tellerinin dokunduğu yerleri temizleyebilir.

Basit Elektrikli Diş Fırçaları: 60 yıl önce hayatımıza giren bu diş fırçaları, başını oynatarak ve titreterek dişleri temizler. Burada iş, bireyin eline değil, diş fırçasının kendisine düşer; çünkü oynar başlık, sizin yerinize tüm temizlik işini halleder. Ne var ki, standart diş fırçaları gibi yalnızca dokundukları bölgeleri temizleyebilirler. Bu nedenle, işi sizin yerine yapması, bir avantaj değildir. Doğru kullanıldıklarında işinizi kolaylaştırırlar sadece. Burada önemli olan konu elektrikli diş fırçasının sadece rotasyon hareketi yapması değildir, sadece rotasyon hareketi yapan elektrikli diş fırçaları genellikle daha basit bir mekanizmaya sahip ve uygun fiyatlıdır, bu sizi aldatmasın bunlar üst düzey elektrikli diş fırçaları ile aynı sonucu vermezler! Ayrıca bu diş fırçalarında çok fazla fırça ucu opsiyonu olmadığı için sert bir uç ile diş etlerinize de zarar verme ihtimaliniz bulunur.

Yüksek Güçlü Elektrikli Diş Fırçaları: Dakikada 30,000 ile 40,000 arasında bir titreşim gösterdiği için temizleme işini daha iyi yaptığı söyleniyor. Gerçekten öyle mi? Daha fazla çalışması onu diğer diş fırçalarından ne kadar ayırabilir? Değişebilir. Size ve ne kadar derin bir biçimde ağız sağlığına dikkat ettiğinize göre değişir.

Yapılan araştırmalara göre, yüksek güçlü diş fırçaları normal diş fırçalarına göre dişleri daha fazla temizliyor; çünkü ekstrem titreşim, önemli miktarda enerji ve hareket üretiyor. Bu enerji ve hareket, ağız sıvılarını güçlendiriyor ve bu sıvıların diş aralarını, diş etlerini temizlemesine yardımcı oluyor. Bu tür bir temizliği diğer diş fırçaları sağlayamıyor. Bu açıdan, özellikle sonik diş fırçalarının daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanında, başka araştırmalara göre, insanlar yüksek güçlü elektrikli diş fırçalarıyla dişlerini daha uzun fırçalıyor. Dişleri daha uzun fırçalamak, her zaman için daha iyidir. Aynı zamanda, bu tür diş fırçalarını kullananlar, dişlerinin daha iyi “hissettiğini” söylüyor.

Ne var ki bu, gerçekten “daha iyi” oldukları anlamına gelmez. Daha iyi olmaları, size ve ağız sağlığıyla ilgili yaptıklarınıza göre değişir. Eğer her gün dişlerinizi normal diş fırçasıyla 2 dakika fırçalıyor ve diş ipiyle temizliyorsanız, yüksek güçlü elektrikli diş fırçasının yapacağından daha fazlasını yapıyorsunuz demektir. Bu yüzden, en nihayetinde, her şey sizde bitiyor: Eğer diş ipi kullanmıyorsanız, sonik diş fırçaları sizin için daha uygun olabilir (her ne kadar bunlar bire bir diş ipi kullanımının yerine geçmese de). Ancak, eğer diş fırçası ve diş ipi kullanıyorsanız o zaman yüksek güçlü elektrikli diş fırçası kullanmak o kadar da gerekli olmayabilir.

Tabii, üçünü bir arada kullanıp kombo yapmak istiyorsanız bu size kalmış. Daha iyi bir teknoloji gelene kadar bu üçlü kombodan daha iyisini bulamazsınız.

Neden Akıllı Diş Fırçası Deniliyor?

Yüksek güçlü elektrikli diş fırçaları:
• Basit bir dijital gösterge ile sizin ağız bölgenizin neresini temizlemeniz gerektiğini gösteriyor,
• Diş fırçalama sürenizi size gösteriyor ya da bildiriyor,
• Bence bir diş hekimi olarak en önemlisi fazla kuvvet uyguladığınızda sensörler aracılığıyla mekanizma yavaşlıyor ve ışık, ses yardımıyla sizi uyarıyor, bu da aslında elinizi eğitmenizi sağlıyor,
• Farklı fırçalama modları ile hangi hızda fırçalamak sizi daha rahat ettiriyorsa onu tercih etmeniz mümkündür
• Çok yakın bir gelecekte bluetooth ve gyro sensörleriyle yeni gelen yüksek güçlü elektrikli diş fırçaları ile diş fırçalamanızı siz ve diş hekiminiz monitorize edebilecek ve iyi fırçalanmayan, ya da efektif fırçalayamadığınız bölgeleri size bildirebilecek. Bu teknolojinin en efektif kullanım alanı ise özellikle çocukların diş fırçalamalarını takip etmek için olacak.

Oral-B Truimph Serisi ve Philips Sonicare Modelleri

Yüksek güçlü elektrikli diş fırçalarında bu konuda pazarda en hakim iki firma Philips ve Oral-B (Braun) (bugün için) ürünleridir. Kısaca modellerin özelliklerine ve farklarına bakmak gerekirse:

Oral-B Truimph Serisi:

Temelde rotasyonlu – titreşim hareketi yapan Truimph 1000, 3000, 5000, 6000 ve 7000 modelleri (bugün için)bulunmaktadır. 1000 ve 3000 serisi en basit ama bu hareketleri en temel yapan modellerdir, 5000 ile 7000 serisi temelde aynı olup renk ve dizayn farklılıkları vardır, hareketleri diğer modellerle aynı olsa da “akıllı diş fırçası” özelliklerini daha fazla taşıyan dijital göstergeleri ve modları mevcuttur bu da fırçalamayı daha keyifli bir hale getirmektedir. 6000 serisi ise bluetooth entegre edilmiş modelidir. Şarj etme ünitesinde kullanılabilen bu ürünlerin tatil vs için şarj olmadan ortalama dayanma süreleri 10 gündür. Ülkemizde maalesef 1000 ve 6000 serisi bulunmamaktadır, diğerleri satılmaktadır.

Philips Sonicare Serisi:

Ülkemizde maalesef satışı olmayan, yurt dışında alabileceğiniz ya da getirtebileceğiniz bir üründür. Sonik titreşimlerle diş fırçalama etkinliğini gerçekleştirmektedir, temelinde yüksek vektörel lateral titreşimlerle temizleme işlemini gerçekleştirir. İlk kez elektrikli diş fırçası kullanacaklar için oral-b serisine göre daha kolay ve basit bir geçiş yapılmasını sağlar ama temelde temizlik etkinlikleri arasında çok bir fark yoktur. Şarj olmadan ortalama 3 hafta kullanılabilirler.

Sonuç Olarak Hangi Diş Fırçasını Seçmemiz Gerekir?

Klasik ya da elektrikli diş fırçası seçsek de günde 2 defa en az dişlerimizi fırçalamamız, ortalama 2 dakika fırçalama süresinin altına düşmememiz ve ara yüz bakımımızı ihmal etmemiz bu işin özüdür. Bunları doğru yaptıktan ve diyetimize dikkat edip, yılda 2 defa diş hekiminizi ziyaret ettikten sonra ne kullandığınızın önemi azdır.

Uzay çağına girdiğimiz şu dönemde, teknolojilerin hayatımızı kolaylaştırdığı bir zamanda imkan dahilindeyse “daha keyifli ve etkili” ayrıca daha “standartize edilmiş” bir ağız bakımına sahip olmak için benim Diş Hekimi Onur Öztürk olarak tavsiyem aile boyu özellikle de çocuklarınızın kullanması için yüksek güçlü elektrikli diş fırçalarına geçmeniz yönündedir. Sizin için hangi ürünün daha iyi olduğuna diş hekiminizle beraber karar verebilirsiniz.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Diş Fırçası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ünlü Gülüşü Neden Bu Kadar Mükemmel Olmak Zorunda

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.