Çocuğunuza Diş Fırçalamayı Sevdirmenin Yolları

02 Oca 2015

Pek çok diş hekimi, çocuklarınızın dişlerini 7 yaşına kadar sizin fırçalamanızı önerir. Bu sorumluluğu bırakmanın ve çocuğunuza dişlerini fırçalamaya izin vermenin zamanı geldiğinde, kendinizi gergin hissedebilirsiniz. Ya bir noktayı kaçırdıysa? Ya diş macununu yuttuysa? Ya da diş fırçalamayı sevmiyorsa?

Dişlerini fırçalamayan bir çocukla uğraşmak, yatma vakitlerini kâbusa çevirebilir. Panik yapmanıza gerek yok. Çocuğunuza diş fırçalamayı sevdirmenin birtakım yolları var!

İyi Bir Örnek Oluşturun

Çocuğunuz için siz bir rol modelsiniz. Konuşma tarzınızı, kullandığınız kelimeleri taklit ettiğine şahit olabilirsiniz. Masada oturma biçiminizi ya da ellerinizi nasıl konumlandırdığınızı bile taklit edebilir.

Çocuğunuz için iyi bir rol model olun ve her gün onun önünde dişlerinizi fırçalayın. Bunun bir gereklilik olduğunu söyleme gereği duymadan önce bunu yapmaya başlayın.

Bu rutini daha eğlenceli bir hale getirmek için dişlerinizi fırçalarken saçma bir şarkı söyleyebilir ya da bu esnada özel bir dans yapabilirsiniz. Her türlü eğlenceli aktivite, çocuğunuzun dişlerini fırçalaması için heyecanlanmasını sağlayacaktır.

Tüm Aile Bireylerini İşin İçine Katın

Çocuklar, her gün anne ve babalarının eğlenceli bir şekilde dişlerini fırçaladıklarına şahit olursa bu eğlenceye daha çok katılmak isteyecektir. Eşinizin de bu aktiviteye katılmasını sağlayın ve bunu bir aile rutinine çevirin.

Bu aktiviteye, çocuğunuzun kendi kendine dişlerini fırçalayamadığı dönemde başlayın.

Diş Macununun Araya Girmesine Engel Olun

Kimi çocuklar sırf diş macununu çok sevdiklerinden dişlerini fırçalıyor olabilir. Sizin çocuğunuz da bunlardan biri ise bunun olmasına izin vermeyin. Diş macununu kullanmayı eninde sonunda öğrenmesi gerekecek. Ancak önceliğiniz her sabah diş fırçasını eline alması olmalı.

Eğer diş macunu bir problem ise çocuğunuzun dişlerini ıslak bir fırçayla fırçalamasına izin verin. Tabii ki diş macununun yarattığı etkiyi yaratamaz ama hiç fırçalamamasından daha iyidir.

Pozitif Olun

Bazı ebeveynler, sinirlerinin araya girmesine izin verir. Eğer çocuğunuz bu alışkanlığı hemen edinmiyorsa umutsuzluğa kapılmayın. Çocuğunuza bu alışkanlığı yine de aşılayabilirsiniz.

Diş hekimini bir ceza biçimi olarak sakın kullanmayın. Çocuğunuzu “Eğer dişlerini fırçalamazsan dişlerin çürür ve diş hekimine gitmek zorunda kalırsın” gibi cümlelerle korkutmayın. O zaman çocuğunuzda bir diş hekimi fobisi yaratırsınız. Kışkırtıcı bir taktik olsa da bunu kesinlikle denemeyin.

Bunun yerine olumlu yaklaşın. Dişlerini fırçalarken onu izleyin ve haftanın sonunda ona küçük bir ödül verin. Ya da her günkü diş fırçalama aktivitelerinden sonra bir etiket vb. yapıştıracağı bir karton olabilir bu onu daha fazla motive edecektir.

Çocuğunuza diş fırçalamayı sevdirmenin yolunun, bunu eğlenceli bir rutin haline getirmekten geçtiğini unutmayın. Diş fırçalamanın, onun dört gözle beklediği bir aktiviteye dönüşmesini sağlamak için elinizden geleni yapın. Eğer bunu başarırsanız, çocuğunuz gelecekte dişleri konusunda daha olumlu kararlar verebilir.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: 

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Diş Hekimi Randevunuzda Ne Beklemelisiniz?

Diş eti apnesi
Diş Apsesi: Teşhis, Tedavi ve Alınacak Önlemler

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.