Dişlerinizin Zarar Görmemesi İçin Diş Fırçalama Nasıl Yapılmalıdır

09 Oca 2015

Diş fırçalamak kolay görünebilir. Fakat dişler düzgün bir şekilde fırçalanmadığında çeşitli şekillerde zarar görebilir.

Günde iki defa veya daha fazla sayıda dişlerimizi fırçalamak, hepimizin daha henüz çocukken öğrendiği bir şeydir. Bunu biliyoruz ama ne kadar başarılı bir şekilde uyguluyoruz? Bizlere muayeneye ve tedaviye gelen hastalarımızdan görebildiğimiz kadarıyla dişler düzgün fırçalanmıyor, bu nedenle de olması gerektiği kadar sağlıklı değiller.

Sağlıklı dişlere sahip olmanın tek şartının diş fırçalamak olmadığını bilmek gerekir. Pek çok kişi doğru ağız ve diş sağlığı için sadece diş fırçalamanın yeterli olduğunu sanıyor. Ne var ki diş fırçalamak, ağzınızdaki tüm bakterileri ortadan kaldırmıyor. Dişlerinizin arasını temizlemenin yanında dilinizi, yanaklarınızı ve ağzınızın zeminini de temizlemeniz gerekiyor. Ağzınızda dünyadaki insan sayısından daha fazla bakteri bulunabiliyor, o yüzden dişlerinizi iyice temizlemek için onları fırçalamalı, diş ipiyle ara yüzeylerini temizlemeli ve ağzınızı antiseptik bir gargara ile çalkalamalısınız. Ama tabii diş fırçalamak yeterli olmasa da son derece önemli. Peki en doğru şekilde diş fırçalamak için nelere dikkat etmemiz lazım?

Yanlış Tip Diş Fırçası Kullanmak: Diş fırçanızın kılları yumuşak olmalı. Çünkü sert fırça kılları diş eti dokusuna zarar verebilir. Kontrolsüz diş eti çekilmeleri ve diş minesinin de aşınmasıyla açığa çıkan kök yüzeyleri bizi diş hassasiyeti sorunuyla karşı karşıya bırakabilir.

Diş Fırçasını Değiştirmemek: Fırça kılları eskidikçe işlevini yitirdiği için her 2-3 ayda bir diş fırçanızı değiştirmelisiniz.

İleri ve Geri Fırçalamak: Dişlerinizi daireler çizerek, 45 derecelik açıyla fırçalayın. Her seferde bir çift dişe odaklanın ve acele etmeyin. Aynı zamanda diş etinizin altındaki bölgeyi ihmal etmeyin. Zira plakların çoğu oralara yerleşir ve en çok zararı o bölgelere verir. Diş fırçalarken diş etlerinin de fırçalanması sıklıkla atlanılan kısımlardan birisidir.

Her Yerde Dolanmak: Sırayla gidin, gelişi güzel fırçalamaktan kaçının; sistematik bir biçimde fırçalayın. Her dişi fırçalamanız için ağzınızda dört kadran ve üç yüzey bulunur. Tek seferde her kadranın tüm bölgelerini fırçalamayı unutmayın. Bunlar için elektrikli diş fırçalarının bunlar için dijital göstergeleri vardır, bunlar fırçalamanız gereken kadranı size bildirirler, bu da hem çocuklar hem de bir çok yetişkin için çok etkili bir takip araçtır.

Çok Agresif Bir Biçimde Diş Fırçalamak: Diş yüzeylerinizde biriken bakteriler yumuşaktır, bu bakterilerden kurtulmak için dişlerinizi nazikçe fırçalamalısınız. Eğer elektrikli diş fırçası kullanıyorsanız şunu aklınızdan çıkarmayın; o zaten fırçalama görevini sizin yerinize yapıyor, bu sebeple fırçayı bastırmanız dişlerinize fayda sağlamaz, zarar verir. Hafif bir baskı ve ufak bir rotasyon elektrikli diş fırçalarının yeterli temizlik yapabilmesini sağlar.

Diş Fırçalama Süresi: İnsanlar dişlerini genelde 30 saniye kadar fırçalıyor. Halbuki diş fırçalama süresi en az 2 dakika olmalıdır. Unutmayın, ağzınızdaki tüm bölgelere erişebilmeniz ve her dişinizle teker teker ilgilenebilmeniz, bakterileri ortadan kaldırabilmeniz için 30 saniye yeterli bir süre değil!

Çok Fazla Diş Macunu Kullanmak: Diş macunu köpürsün diye hemen hemen herkes bol miktarda diş macunu kullanır. Ama fazla diş macunu dişlere zarar verebilir. Dişlerinizi fırçalamak için çok az miktarda diş macunu tüketin. Yetişkinler için ortalama bir nohut tanesi kadar, çocuklar için de bir mercimek tanesi kadar diş macunu sıkmak yeterlidir. Diş fırçalamadan önce de diş fırçanızı su ile ıslatmak ve gereksiz yere fazla köpürmesini de sağlamak yapılan yanlışlardan birisidir, ayrıca diş macunları içinde faydalandığımız florün faydasını azaltırsınız.

Elektrikli Diş Fırçası Kullanmamak: Detaylı bir fırçalama için elektrikli diş fırçası kullanma vakti geldi de geçiyor. Manuel diş fırçaları, doğru kullanıldıklarında çok etkilidirler ama iyi ve yumuşak uçlu başlıkla kullanacağınız bir elektrikli diş fırçası ile ağzınızdaki plağı daha iyi çıkarır ve daha standardize edilmiş bir ağız bakımı sağlayabilirsiniz. Bu nedenle iyi bir elektrikli diş fırçası kullanmanızı öneririm.

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Laminate Veneer

Dişleriniz Genel Sağlığınızla İlgili Neler Söyler

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.