Antibiyotikler ve Diş Enfeksiyonları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

antibiyotik ve diş enfeksiyonları
24 Mar 2020

Bir diş enfeksiyonu veya apseli diş, genellikle diş çürümesi ve kötü ağız hijyeni sonucunda oluşur. Bununla birlikte, daha önce yapılmış bir diş operasyonu veya travmatik yaralanma nedeniyle de gelişebilir.

Dişinizde bir enfeksiyon meydana geldiğinde, bakterilerin aşırı çoğalmasının bir sonucu olarak ağızda irin oluşur. Bu enfeksiyon genellikle bölgede şişlik, ağrı ve hassasiyete neden olur. Tedavi olmadan, enfeksiyon çenenin diğer bölgelerine ve hatta beyne yayılabilir.

Dişlerde çürüme çok yaygındır. Bir makalede belirtildiği gibi, 20-64 yaş arasındaki yetişkinlerin %91’inde diş çürükleri vardır. Ayrıca, aynı yaş grubundaki insanların yaklaşık %27’sinde tedavi edilmeyen diş çürüğü vardır. Diş çürümelerini erken tedavi etmek, diş enfeksiyonları gibi komplikasyonları önlemek için önemlidir.

Diş enfeksiyonu yaşayan herkes, enfeksiyonun yayılmasını önlemek için hemen bir diş hekimine başvurmalıdır.

Bir diş hekiminin muhtemelen önereceği ilk şeylerden biri, enfeksiyonu öldürmek için vereceği antibiyotiktir. Bazı antibiyotikler diş enfeksiyonları için diğerlerinden daha iyi etki gösterir. Bunun yanında semptomlara yardımcı olmak için reçetesiz ağrı kesici ilaçlar da kullanılabilir.

 

Diş enfeksiyonu için antibiyotik ne zaman kullanılır?

diş enfeksiyonu için antibiyorik ne zaman kullanılır

Diş hekimleri genellikle diş enfeksiyonları için antibiyotik önermektedir. Bununla birlikte, enfekte olmuş tüm dişler antibiyotik gerektirmez!

Bazı durumlarda, bir diş hekimi enfekte olmuş bölgeyi temizleyebilir, enfekte olmuş dişi çıkarabilir veya sorunu tamamen çözmek için kanal tedavisi uygulayabilir.

Enfeksiyonun büyüdüğü ve yayıldığı, kişinin bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlar dışında diş hekiminiz antibiyotik vermeyecektir. Sözün özü; her enfeksiyonda antibiyotik önermiyoruz, enfeksiyon vücudun bağışıklık sisteminin baskılayamayacağı bir durumda ve yayılma, şişme eğilimi gösteriyorsa öneririz.

 

Tür ve dozaj listesi

Her ne kadar antibiyotikler diş enfeksiyonunu temizlemeye yardımcı olsa da her durumda uygun antibiyotiği kullanmak önemlidir.

Diş hekiminizin önerdiği antibiyotik türü, enfeksiyona neden olan bakterilere bağlı olarak değişecektir. Bunun nedeni, farklı antibiyotiklerin farklı bakteri türlerini ortadan kaldırmak için farklı şekillerde çalışmasıdır.

Dentistry Journal dergisinde yapılan bir çalışmada, ağzımızda 150’den fazla farklı bakteri türü vardır. Bu bakterilerin çoğu büyüme ve enfeksiyona neden olma potansiyeline sahiptir.

Tedavi, enfeksiyona neden olan bakterilere bağlı olarak değişebilir, ancak çoğu zaman diş hekimleri birçok türe karşı çalışan bir antibiyotik önerirler.

Penisilin sınıfı: Penisilin tipi ilaçlar, diş enfeksiyonları için yaygın antibiyotik formlarıdır. Buna penisilin ve amoksisilin dahildir. Bazı diş hekimleri, daha inatçı bakterileri ortadan kaldırmaya yardımcı olabileceğinden, klavulanik asit ile amoksisilin kombinasyonunu da önerebilir.

Diş enfeksiyonu için tipik amoksisilin dozajları ya 8 saatte bir 500 miligram (mg) ya da 12 saatte bir 1000 mg’dır.

Klavulanik asit ile tipik amoksisilin dozajları, minimum etkili dozaja bağlı olarak 8 saatte bir yaklaşık 500-2.000 mg veya 12 saatte bir 2.000 mg’dır.

Bununla birlikte, bazı bakteriler bu ilaçlara karşı direnç göstererek daha az etkili olabilir. Aslında, birçok doktor günümüzde ilk tedavi yöntemi olarak diğer antibiyotikleri seçiyor.

Ayrıca, bazı insanların bu ilaçlara alerjisi vardır. Benzer ilaçlara karşı alerjik reaksiyon geçiren herkes, tedavi önerilerini almadan önce diş hekimlerine söylemelidir.

Klindamisin: Klindamisin, çok çeşitli bulaşıcı bakterilere karşı etkilidir. International Dental Journal’ın notlarında yapılan bir çalışma olarak, bazı araştırmacılar, klindamisini diş enfeksiyonlarını tedavi etmek için tercih edilen ilaç olarak önermektedir, çünkü bakterilerin bu ilaca direnç göstermesi penisilin sınıfı ilaçlardan daha az muhtemel olarak gözüküyor.

Tipik bir klindamisin dozu, hangi dozajın etkili olacağına bağlı olarak 8 saatte bir 300 mg veya 600 mg’dır.

Azitromisin: Azitromisin çok çeşitli bakterilere karşı, büyümelerini durdurmak için çalışır. Bazı diş enfeksiyonlarının tedavisinde etkili olabilir, ancak diş hekimleri bunu sadece penisilin sınıfı ilaçlara alerjisi olan veya klindamisin gibi diğer ilaçlara cevap vermeyen kişilere önerir.

Azitromisinin tipik dozu, art arda 3 gün boyunca 24 saatte bir 500 mg’dır.

Metronidazol: Metronidazol, doktorların ve diş hekimlerinin bir dizi enfeksiyonu tedavi etmek için kullandığı bir antibiyotiktir. Bununla birlikte, herkes için uygun olmayabilir ve tipik olarak ilk tedavi seçeneği değildir. Genellikle de geniş spektrumlu bir antibiyotiğe eş olarak destekleyici olarak önerebilmekteyiz.

Metronidazol için dozaj her 8 saatte bir yaklaşık 500–750 mg’dır.

 

Ne kadar sürede etki göstermeye başlar?

Her antibiyotiğin etki süresi, enfeksiyonun şiddeti ve ilacın bulaşıcı bakterileri ne kadar etkili bir şekilde ortadan kaldırdığı gibi birçok faktöre bağlı olarak değişir.

İnsanların, reçete edilen ilaçları tam olarak diş hekiminin almayı söylediği şekilde alarak tam bir antibiyotik tedavisini tamamlamaları önemlidir. Bir kişi birkaç dozdan sonra semptomlarının kaybolduğunu fark etmeye başlasa da antibiyotik tedavisini tamamlamak, enfeksiyonun geri gelmesini veya güçlenmesini önlemeye yardımcı olur. International Dental Journal çalışmasının belirttiği gibi, akut enfeksiyonların çoğu 3-7 gün içinde düzelir.

 

Yan etkiler

Her ne kadar antibiyotikler kişiyi diş tedavisine hazırlamak için enfeksiyonu temizlemeye yardımcı olsa da bu ilaçların bazı olası yan etkileri vardır.

Yan etkiler her ilaç türüne göre değişebilir. Belirli bir tedaviyle ilerlemeden önce alacağınız ilacı olası yan etkileri tartışmak için doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

 

Diğer diş enfeksiyonu tedavileri

Antibiyotikler aktif enfeksiyonu temizlemeye yardımcı olabilir, ancak dişin enfeksiyonu uzak tutmak için çalışması gerekir.

Bu genellikle alanda bir veya daha fazla prosedürün gerçekleştirilmesi anlamına gelir, örneğin:

 • Apsenin temizlenmesi
 • Dolgu yapmak
 • Kanal tedavisi
 • Diş çekimi

Diş enfeksiyonu için antibiyotik tedavisi, çözümün sadece bir parçasıdır. Gerçekte, çoğu diş enfeksiyonunun kökten temizlenebilmesi için gerçek dişin üzerinde işlem yapılması gerekir.

 

Semptomları hafifletmek için doğal ilaçlar

Bazı reçetesiz ilaçlar, insanların enfeksiyonlarının semptomlarını kontrol etmelerine de yardımcı olabilir. Buna ibuprofen (Advil) ve naproksen sodyum (Apranax) gibi reçetesiz ağrı kesiciler dahildir.

Hastanın semptomları hafifletmek için evde deneyebileceği bazı yararlı uygulamalar da olabilir, örneğin:

 • Ağzı ılık tuzlu suyla nazikçe yıkayın
 • Suyun içine karbonat ekleyerek hafifçe durulayın
 • Hassasiyeti önlemek için çok sıcak veya çok soğuk yiyeceklerden kaçının
 • Bölgeye ek yaralanmaları azaltmak için ağzın diğer tarafı ile yemek tüketin
 • Hassas alanın etrafında çok yumuşak bir diş fırçası ile mutlaka nazikçe fırçalayın
 • Hassas bölgeye çarpan veya dişlere yapışabilecek çok keskin, çiğnenmesi zor yiyeceklerden kaçının

Her gün diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak; düzenli kontroller için bir diş hekimi görmek gibi iyi ağız hijyeni uygulamalarını benimsemek, diş enfeksiyonlarını ve komplikasyonlarını önlemeye yardımcı olabilir.

 

Sonuç

Antibiyotikler bir diş enfeksiyonunu temizlemeye yardımcı olsa da çözümün sadece bir parçasıdır. Çoğu diş enfeksiyonu, kökten tedavi için bir kanal tedavisi veya diş çekimi gibi bir diş hekimliği işlemi gerektirir.

Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için acil tedavi önemlidir. Bazı yararlı doğal ilaçlar, antibiyotik alırken ve diş tedavisine hazırlanırken şişliği azaltmaya veya ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Enfeksiyonlar gözden kaçar ya da önemsenmezse hayati sonuçlara mal olabilir ama bunu doktorunuzun gözetiminde değerlendirtmeniz gerekir. Kendi başınıza antibiyotik veya rasgele ilaç kullanımından kaçınmanız gerekir, ya da doktorunuza ilaç kullanımını danışabilirsiniz ama ısrarcı olmanızı önermiyorum.

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 10 )

 • Pingback:Antibiyotik Alırken Nasıl Beslenmeliyiz? - Onur Öztürk

 • Pingback:Diş Ağrısı Nedir? Neden Olur? Nasıl Giderilir? - Onur Öztürk

 • Ömer

  Merhaba ben 9 yıl önce yaptırdığım kanal tedavisi olduğum bu dişim bugün şişti doktora gittim röntgen çekildi ve iltihap var bu diş kesinlikle çekilmesi lazım dendi hiçbir şekilde yeniden kanal tedavisi yapamayız dendi bu diş çekilmesi lazm size zarar verebilir dendi tekrardan yenilenemezmi kanal tedavisi ?dişimi kurtaramazmıyım

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Ömer bey merhaba, daha önceden yapılan kanal tedavilerinin bazıları yenilenebilir,bu işlem retreatment’dır,
   retreatment işlemi için benim tavsiyem bir endodontist (kanal tedavisi uzmanı) görüşünü de alın eğer endodontist de umut yok derse bu durumda dişinizin çekilmesi kaçınılmaz olur. Dişinizdeki enfeksiyonunun durumunda göre de öncesinde antibiyotik kullanmanız gerekebilir, her iltihaplı dişe antibiyotik önerilmez.

 • Melike

  Selam hocam. Benim ön alttaki dişim çok ağrıyor onun sağında ya da solunda ki dişler de sıkıntı yok. Fakat sağ üstteki dişim bıçak keser gibi ağrıyo ve başımın sağ tarafı komple ağrıyor. Dayanılacak gibi değil bazan. Alveres kullanıyorum etkisi hemen oluyor ama çok uzun süre kalmıyor. Sağlık ocağı ndaki dr.dan hangi antibiyotik yazmasını isteyeyim. Diş hastanesi nde ki randevum bu ayın 21 nde ve ben bekleyemeyecegim

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Melike merhaba, diş ağrılarında emin olmadan antibiyotik kullanmak fayda getirmeyebilir ve sorununun çözümünde fayda sağlamayabilir. Tavsiyem ağrı kesici ile rahat edemiyorsan zaman kaybetmeden başvurduğun kuruma “acil ve ağrılı” olduğunu belirterek muayenenin erkene alınması olur.

 • Gülsen

  Hocam merhaba bana yardımcı olursanız çok sevinirim.Tatil beldesi deyim,diş etimde enfeksion meydana gelmiş ve apse yapmış.Gece ağrısından duramadığım için acile gittim.Ayrıca çenemi oynatamıyorum ve yemek yemekte zolanıyorum.Acildeki dr Augmentin1000 mg ,dexpass,ve ağız gargarası verdi.İki gün oldu kullanıyorum fakat hiç faydası olmadı.Kullanmaya devam edeyimmi yoksa başka bir dr gideyimmi? Beni bilgilendirirmisiniz lütfen.Teşekkür ederim.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Gülsen hanım merhaba, görmediğimiz bir enfeksiyon, durum için yorum yapmamız doğru olmaz ama antibiyotiklerin etki etmeleri bazen bir kaç gün kullandıktan sonra başlar, bu bilgiyi bilmeniz gerekir ama yine de durumdan rahatsızsanız doktorunuza en azından telefonla da olsa ulaşmanızı ve sormanızı tavsiye ederim.

 • Fatih

  Hocam kolay gelsin hayirli işler 1 haftadir agrim cok nasil yardimci olabilirsiniz antibiyotik kullandim geçmedi agrim cok şiddetli şu an morfin vurdurdum ama geçince etkisi ayni agriyi yaşayacagam icin strese giriyorum dayanilacak gibi degil agrim anlimdan bogazima kadar vuruyo enfeksiyon iltahap belli diş

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Fatih merhaba, diş problemlerinde rasgele antibiyotik kullanmak değil de diş hekimine giderek tedavi olmayı öneriyoruz.

Yorum Yaz

Devamını oku:
Dişleri Uzun Süre Daha Beyaz Tutmaya Yardımcı Olan Yiyecekler

Çene Eklemi Rahatsızlığı
Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.