Antibiyotikler ve Diş Enfeksiyonları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

24 Mar 2020

Bir diş enfeksiyonu veya apseli diş, genellikle diş çürümesi ve kötü ağız hijyeni sonucunda oluşur. Bununla birlikte, daha önce yapılmış bir diş operasyonu veya travmatik yaralanma nedeniyle de gelişebilir.

Dişinizde bir enfeksiyon meydana geldiğinde, bakterilerin aşırı çoğalmasının bir sonucu olarak ağızda irin oluşur. Bu enfeksiyon genellikle bölgede şişlik, ağrı ve hassasiyete neden olur. Tedavi olmadan, enfeksiyon çenenin diğer bölgelerine ve hatta beyne yayılabilir.

Dişlerde çürüme çok yaygındır. Bir makalede belirtildiği gibi, 20-64 yaş arasındaki yetişkinlerin %91’inde diş çürükleri vardır. Ayrıca, aynı yaş grubundaki insanların yaklaşık %27’sinde tedavi edilmeyen diş çürüğü vardır. Diş çürümelerini erken tedavi etmek, diş enfeksiyonları gibi komplikasyonları önlemek için önemlidir.

Diş enfeksiyonu yaşayan herkes, enfeksiyonun yayılmasını önlemek için hemen bir diş hekimine başvurmalıdır.

Bir diş hekiminin muhtemelen önereceği ilk şeylerden biri, enfeksiyonu öldürmek için vereceği antibiyotiktir. Bazı antibiyotikler diş enfeksiyonları için diğerlerinden daha iyi etki gösterir. Bunun yanında semptomlara yardımcı olmak için reçetesiz ağrı kesici ilaçlar da kullanılabilir.

 

Diş enfeksiyonu için antibiyotik ne zaman kullanılır?

Diş hekimleri genellikle diş enfeksiyonları için antibiyotik önermektedir. Bununla birlikte, enfekte olmuş tüm dişler antibiyotik gerektirmez!

Bazı durumlarda, bir diş hekimi enfekte olmuş bölgeyi temizleyebilir, enfekte olmuş dişi çıkarabilir veya sorunu tamamen çözmek için kanal tedavisi uygulayabilir.

Enfeksiyonun büyüdüğü ve yayıldığı, kişinin bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlar dışında diş hekiminiz antibiyotik vermeyecektir. Sözün özü; her enfeksiyonda antibiyotik önermiyoruz, enfeksiyon vücudun bağışıklık sisteminin baskılayamayacağı bir durumda ve yayılma, şişme eğilimi gösteriyorsa öneririz.

 

Tür ve dozaj listesi

Her ne kadar antibiyotikler diş enfeksiyonunu temizlemeye yardımcı olsa da her durumda uygun antibiyotiği kullanmak önemlidir.

Diş hekiminizin önerdiği antibiyotik türü, enfeksiyona neden olan bakterilere bağlı olarak değişecektir. Bunun nedeni, farklı antibiyotiklerin farklı bakteri türlerini ortadan kaldırmak için farklı şekillerde çalışmasıdır.

Dentistry Journal dergisinde yapılan bir çalışmada, ağzımızda 150’den fazla farklı bakteri türü vardır. Bu bakterilerin çoğu büyüme ve enfeksiyona neden olma potansiyeline sahiptir.

Tedavi, enfeksiyona neden olan bakterilere bağlı olarak değişebilir, ancak çoğu zaman diş hekimleri birçok türe karşı çalışan bir antibiyotik önerirler.

Penisilin sınıfı: Penisilin tipi ilaçlar, diş enfeksiyonları için yaygın antibiyotik formlarıdır. Buna penisilin ve amoksisilin dahildir. Bazı diş hekimleri, daha inatçı bakterileri ortadan kaldırmaya yardımcı olabileceğinden, klavulanik asit ile amoksisilin kombinasyonunu da önerebilir.

Diş enfeksiyonu için tipik amoksisilin dozajları ya 8 saatte bir 500 miligram (mg) ya da 12 saatte bir 1000 mg’dır.

Klavulanik asit ile tipik amoksisilin dozajları, minimum etkili dozaja bağlı olarak 8 saatte bir yaklaşık 500-2.000 mg veya 12 saatte bir 2.000 mg’dır.

Bununla birlikte, bazı bakteriler bu ilaçlara karşı direnç göstererek daha az etkili olabilir. Aslında, birçok doktor günümüzde ilk tedavi yöntemi olarak diğer antibiyotikleri seçiyor.

Ayrıca, bazı insanların bu ilaçlara alerjisi vardır. Benzer ilaçlara karşı alerjik reaksiyon geçiren herkes, tedavi önerilerini almadan önce diş hekimlerine söylemelidir.

Klindamisin: Klindamisin, çok çeşitli bulaşıcı bakterilere karşı etkilidir. International Dental Journal’ın notlarında yapılan bir çalışma olarak, bazı araştırmacılar, klindamisini diş enfeksiyonlarını tedavi etmek için tercih edilen ilaç olarak önermektedir, çünkü bakterilerin bu ilaca direnç göstermesi penisilin sınıfı ilaçlardan daha az muhtemel olarak gözüküyor.

Tipik bir klindamisin dozu, hangi dozajın etkili olacağına bağlı olarak 8 saatte bir 300 mg veya 600 mg’dır.

Azitromisin: Azitromisin çok çeşitli bakterilere karşı, büyümelerini durdurmak için çalışır. Bazı diş enfeksiyonlarının tedavisinde etkili olabilir, ancak diş hekimleri bunu sadece penisilin sınıfı ilaçlara alerjisi olan veya klindamisin gibi diğer ilaçlara cevap vermeyen kişilere önerir.

Azitromisinin tipik dozu, art arda 3 gün boyunca 24 saatte bir 500 mg’dır.

Metronidazol: Metronidazol, doktorların ve diş hekimlerinin bir dizi enfeksiyonu tedavi etmek için kullandığı bir antibiyotiktir. Bununla birlikte, herkes için uygun olmayabilir ve tipik olarak ilk tedavi seçeneği değildir. Genellikle de geniş spektrumlu bir antibiyotiğe eş olarak destekleyici olarak önerebilmekteyiz.

Metronidazol için dozaj her 8 saatte bir yaklaşık 500–750 mg’dır.

 

Ne kadar sürede etki göstermeye başlar?

Her antibiyotiğin etki süresi, enfeksiyonun şiddeti ve ilacın bulaşıcı bakterileri ne kadar etkili bir şekilde ortadan kaldırdığı gibi birçok faktöre bağlı olarak değişir.

İnsanların, reçete edilen ilaçları tam olarak diş hekiminin almayı söylediği şekilde alarak tam bir antibiyotik tedavisini tamamlamaları önemlidir. Bir kişi birkaç dozdan sonra semptomlarının kaybolduğunu fark etmeye başlasa da antibiyotik tedavisini tamamlamak, enfeksiyonun geri gelmesini veya güçlenmesini önlemeye yardımcı olur. International Dental Journal çalışmasının belirttiği gibi, akut enfeksiyonların çoğu 3-7 gün içinde düzelir.

 

Yan etkiler

Her ne kadar antibiyotikler kişiyi diş tedavisine hazırlamak için enfeksiyonu temizlemeye yardımcı olsa da bu ilaçların bazı olası yan etkileri vardır.

Yan etkiler her ilaç türüne göre değişebilir. Belirli bir tedaviyle ilerlemeden önce alacağınız ilacı olası yan etkileri tartışmak için doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

 

Diğer diş enfeksiyonu tedavileri

Antibiyotikler aktif enfeksiyonu temizlemeye yardımcı olabilir, ancak dişin enfeksiyonu uzak tutmak için çalışması gerekir.

Bu genellikle alanda bir veya daha fazla prosedürün gerçekleştirilmesi anlamına gelir, örneğin:

 • Apsenin temizlenmesi
 • Dolgu yapmak
 • Kanal tedavisi
 • Diş çekimi

Diş enfeksiyonu için antibiyotik tedavisi, çözümün sadece bir parçasıdır. Gerçekte, çoğu diş enfeksiyonunun kökten temizlenebilmesi için gerçek dişin üzerinde işlem yapılması gerekir.

 

Semptomları hafifletmek için doğal ilaçlar

Bazı reçetesiz ilaçlar, insanların enfeksiyonlarının semptomlarını kontrol etmelerine de yardımcı olabilir. Buna ibuprofen (Advil) ve naproksen sodyum (Apranax) gibi reçetesiz ağrı kesiciler dahildir.

Hastanın semptomları hafifletmek için evde deneyebileceği bazı yararlı uygulamalar da olabilir, örneğin:

 • Ağzı ılık tuzlu suyla nazikçe yıkayın
 • Suyun içine karbonat ekleyerek hafifçe durulayın
 • Hassasiyeti önlemek için çok sıcak veya çok soğuk yiyeceklerden kaçının
 • Bölgeye ek yaralanmaları azaltmak için ağzın diğer tarafı ile yemek tüketin
 • Hassas alanın etrafında çok yumuşak bir diş fırçası ile mutlaka nazikçe fırçalayın
 • Hassas bölgeye çarpan veya dişlere yapışabilecek çok keskin, çiğnenmesi zor yiyeceklerden kaçının

Her gün diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak; düzenli kontroller için bir diş hekimi görmek gibi iyi ağız hijyeni uygulamalarını benimsemek, diş enfeksiyonlarını ve komplikasyonlarını önlemeye yardımcı olabilir.

 

Sonuç

Antibiyotikler bir diş enfeksiyonunu temizlemeye yardımcı olsa da çözümün sadece bir parçasıdır. Çoğu diş enfeksiyonu, kökten tedavi için bir kanal tedavisi veya diş çekimi gibi bir diş hekimliği işlemi gerektirir.

Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için acil tedavi önemlidir. Bazı yararlı doğal ilaçlar, antibiyotik alırken ve diş tedavisine hazırlanırken şişliği azaltmaya veya ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Enfeksiyonlar gözden kaçar ya da önemsenmezse hayati sonuçlara mal olabilir ama bunu doktorunuzun gözetiminde değerlendirtmeniz gerekir. Kendi başınıza antibiyotik veya rasgele ilaç kullanımından kaçınmanız gerekir, ya da doktorunuza ilaç kullanımını danışabilirsiniz ama ısrarcı olmanızı önermiyorum.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 74 )

 • Pingback:Antibiyotik Alırken Nasıl Beslenmeliyiz? - Onur Öztürk

 • Pingback:Diş Ağrısı Nedir? Neden Olur? Nasıl Giderilir? - Onur Öztürk

 • Ömer

  Merhaba ben 9 yıl önce yaptırdığım kanal tedavisi olduğum bu dişim bugün şişti doktora gittim röntgen çekildi ve iltihap var bu diş kesinlikle çekilmesi lazım dendi hiçbir şekilde yeniden kanal tedavisi yapamayız dendi bu diş çekilmesi lazm size zarar verebilir dendi tekrardan yenilenemezmi kanal tedavisi ?dişimi kurtaramazmıyım

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Ömer bey merhaba, daha önceden yapılan kanal tedavilerinin bazıları yenilenebilir,bu işlem retreatment’dır,
   retreatment işlemi için benim tavsiyem bir endodontist (kanal tedavisi uzmanı) görüşünü de alın eğer endodontist de umut yok derse bu durumda dişinizin çekilmesi kaçınılmaz olur. Dişinizdeki enfeksiyonunun durumunda göre de öncesinde antibiyotik kullanmanız gerekebilir, her iltihaplı dişe antibiyotik önerilmez.

 • Melike

  Selam hocam. Benim ön alttaki dişim çok ağrıyor onun sağında ya da solunda ki dişler de sıkıntı yok. Fakat sağ üstteki dişim bıçak keser gibi ağrıyo ve başımın sağ tarafı komple ağrıyor. Dayanılacak gibi değil bazan. Alveres kullanıyorum etkisi hemen oluyor ama çok uzun süre kalmıyor. Sağlık ocağı ndaki dr.dan hangi antibiyotik yazmasını isteyeyim. Diş hastanesi nde ki randevum bu ayın 21 nde ve ben bekleyemeyecegim

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Melike merhaba, diş ağrılarında emin olmadan antibiyotik kullanmak fayda getirmeyebilir ve sorununun çözümünde fayda sağlamayabilir. Tavsiyem ağrı kesici ile rahat edemiyorsan zaman kaybetmeden başvurduğun kuruma “acil ve ağrılı” olduğunu belirterek muayenenin erkene alınması olur.

 • Gülsen

  Hocam merhaba bana yardımcı olursanız çok sevinirim.Tatil beldesi deyim,diş etimde enfeksion meydana gelmiş ve apse yapmış.Gece ağrısından duramadığım için acile gittim.Ayrıca çenemi oynatamıyorum ve yemek yemekte zolanıyorum.Acildeki dr Augmentin1000 mg ,dexpass,ve ağız gargarası verdi.İki gün oldu kullanıyorum fakat hiç faydası olmadı.Kullanmaya devam edeyimmi yoksa başka bir dr gideyimmi? Beni bilgilendirirmisiniz lütfen.Teşekkür ederim.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Gülsen hanım merhaba, görmediğimiz bir enfeksiyon, durum için yorum yapmamız doğru olmaz ama antibiyotiklerin etki etmeleri bazen bir kaç gün kullandıktan sonra başlar, bu bilgiyi bilmeniz gerekir ama yine de durumdan rahatsızsanız doktorunuza en azından telefonla da olsa ulaşmanızı ve sormanızı tavsiye ederim.

 • Fatih

  Hocam kolay gelsin hayirli işler 1 haftadir agrim cok nasil yardimci olabilirsiniz antibiyotik kullandim geçmedi agrim cok şiddetli şu an morfin vurdurdum ama geçince etkisi ayni agriyi yaşayacagam icin strese giriyorum dayanilacak gibi degil agrim anlimdan bogazima kadar vuruyo enfeksiyon iltahap belli diş

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Fatih merhaba, diş problemlerinde rasgele antibiyotik kullanmak değil de diş hekimine giderek tedavi olmayı öneriyoruz.

 • İsmail Turgut

  Hocam bugün diş doktoruna muayene oldum kanal tedavisi olmam gerektiğini fakat öncesinde antibiyotik tedavisi olmam gerektiğini söyledi. Biteral 500 mg ve largopen 500mg yazdı, ikisini birlikte kullanırsam ağır gelebilir mi acaba. Onunla ilgili bişey söylemedi eczane de bilgi alamadım

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Merhaba , rutin kanal tedavilerinde kesinlikle antibiyotik önermiyoruz, iki antibiyotiği birden önermesinin arkasında muhtemelen ciddi bir kök enfeksiyonu olabilir ve koruyuc amaçla tavsiye edilmiştir, arzu ederseniz tekrar doktorunuza da sorabilirsiniz.

 • ilknur

  Merhaba hocam. Ilk kez dolgu yaptirdigimda, disimde herhangi bir agri yoktu yalnizca agizda koku vardi ve 21 yasinda idim. 28 yasinda ayni disten muthis bir agri ile doktora gittim..ozelden yaptirdim ve kanal tedavi bir turlu iyi gelmedi. 9 ay sonra cektirmek zorunda kaldim. (Sag ustte sondan bi ondeki 3 ayakli dis)Simdi 29 yasindayim.o cektirdigim disin hemen altindaki diste kirilma oldu.ve cektirdigim disin karsi caprazi ayni dis simdi sizliyr. Kanala yakin dolgu yaptirmistim. Apranax hic fayda etmiyr augmentin verdi doktor. Ama saolsun devletimiz, sanki bu korona dan once hic kanser agrisi vs ile ölüm yokmus gbi her yeri kapattirdigi icin aypardir agri yasiyorum. Iki ozele gitrim disimi cektiler.oysa ben daha once dis agrisi bipe cekmemistim.son 2 yildir hayat burnumdan geldi.ALLAH ASKINA BANA YARDIM EDIN BEN NE YAPAYIM.ADANA DA IKAMET EDIYRM. UCRETLI OGRETMENDIM. OKULLAR KAPANDI VE BU YUZDE AYLARDIR DA ISSIZIM…

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   İlknur hanım, öncelikle geçmiş olsun. Adana özelinde bilmiyorum ama bir çok özel ve devlet kurumu ilk baştaki kapanmadan sonra şu an nerdeyse hepsi hasta kabul ediyor ve bir çok diş hekimi kurunmlarında çalışıyor zaman kaybetmeden kanal tedavisi, dolgu ve gereken tedavileri tam olarak yaptırmanız olur, eksik olan tedaviler yapılmazsa diğer dişlerinizde yaşadığınız gibi zaman içinde diğerleri de kırılarak sorunlarla karşılaşırsınız.

 • ilknur

  Hocam tekrar merhaba,
  Yeme icme, irsi durumlar disinda genel olarak, saglikli bir insanin disleri kac yasina kadar dolgusuz saglam bir sekilde gider.
  (25ten sonra curur diye bi algi var halk arasinda digruluk payi varmidir) tesekkur ederim

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Dişlerinizi fırçalar, diş ipi kullanır ve yılda iki defa dişhekiminize giderseniz dişlerinizi sağlıklı bir şekilde koruyabilirsiniz, halk arasındaki algılara inanmayın 🙂

 • Leyla

  alt çene 20’lik yaş dişim çürümüş ve ağrı yapınca farkettim dişeti dibinde bayağı bir oyuk var, çok ağrı başladı Antibiotiksiz çekim yapılmaz dendi ve benim penisilin alerjim var bazen vücudum penisilin türevi antibiotiklere reaksiyon gösteriyor. Ne yapmalıyım. kanal tedavisi için 20’lik dişin işlevi yok boşuna uğraşma diyorlar. Selam ve saygılarımla.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Leyla hanım doktorunuza tekrar danışarak penisilin allerjinizi bildirin ve penisilin dışında önerebildiğimiz alternatif antibiyotiklerden birisini kullanın ve diş çekiminizi beklemeden gerçekleştirin, geçmiş olsun.

 • Mehmet Sıddık ektiren

  Merhaba hocam son 4,5 ay dır eşimin diş ağrıyor bu arda kaç defa diş aciline gittik ilaç yazdılar covid vürüsü nedeniyle diş çekimi yapmadılar son 1 haftada iki defa oldu acil gidiyoruz antibiyotik yazdı kulandı alerji yaptı tekrar gittik farklı antibiyotik yazdı yine alerji yaptı yüzünün ağırken diş tarafı bayağı şişmiş ve dönebiliyor ağrı daha öncekilerde bir çok defa antibiyotik kullanırdı herhengi bir alerji yapmazdı hocam önerinize ihtiyacımız var

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Mehmet bey merhaba, öncelikle geçmiş olsun, evet covid döneminde kliniklerin kapalı olduğu bir süreç yaşandı ama şu anda çoğu diş kliniği veya hastanesi önlemlerle çalışmaya başladı. Sürekli antibiyotik kullanarak enfeksiyonlu bir dişi ağızda tutmanızı önermiyorum, diş çekimi yapacak başka bir klinik, muayenehane veya hastaneye başvurarak antibiyotik kullanımınızın üzerinden çok zaman geçmeden diş çekimini yaptırmanızı öneririm, geçmiş olsun.

 • Nur. Orakcıoglu

  Hocam. Merhaba ben 3haftadir antibiyotik kullanıyorum. Bugün uyandığımda disim abse yapmıştı ve inanılmaz şişmiş doktorum clindamin 600 mg ıgne yazmış 10 tane günde 2 defa sizce etki gösterir mi ıgne vuruldum yarım saat önce bu kadar hissettiğim. Bi agrı yoktu bunun nedeni ne olabilir.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Nur hanım merhaba, geçmiş olsun, dişinizde şiddetli bir enfeksiyon var, iğne formundaki antibiyotikler ağızdan alınan hap versiyonlarına göre çok daha etkilidirler. Enfeksiyon biraz rahatlayınca doktorunuzla da istişare edip gecikmeden o dişi çektirmenizi öneririm, çok uzun süre antibiyotik kullanmak vücut floranızı da olumsuz etkiler. Sonrasında probiyotik takviyesi yapmanızı ve dietinizi buna yönelik zengin bir beslenmeyle desteklemenizi öneririm. Ağız florası için de:

   http://armoral.com.tr/

   armoral probiyotik gargarayı tavsiye ederim.

 • birsen yılmaz

  Selam Merhaba Hocam Alt Soldakı 2’0 lik Dişim Yandan kokden curumus 2 kutu amoksisilin kulandım geçmedi dr.aradım rovamcin verdi oda cok mıdemı bulnadırıyor sitenizde flagly okudum onumu kullansam acaba agrısı gçemiyor bir turlu tsk ederım

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Birsen hanım merhaba, antibiyotikler diş ağrısını direkt geçirmez maalesef, bunun için ağrı kesici kullanmanız gerekir yine de ağrınız devam ederse doktorunuzun geçici olarak bir müdehale ederek ağrınızı rahatlatabilir. Antibiyotik değişimi ancak enfeksiyon için yeterli etkiyi alamazsak tavsiye ettiğimiz , belli mikroorganizmaların kapsanması için tavsiye ettiğimiz özel bir durumdur, rasgele antibiyotik kullanmanızı önermem, tekrar doktorunuza başvurmanız gerekir.

 • Ahmetcan

  Merhaba hocam sol en arkadaki azı dişim içten çürümüş çok ağrı yapıyo acile gittim bi antibiyotik ve ağrı kesici verdi ama pek etkisini göremedim kanal tedavisi yaptırmak istiyorum sürekli tuzlu su ile gargara yaparak ağrıyı azaltmaya çalışıyprum antibiyotikde fazla kullanmak istemiyorum ama sanırım mecburum sizin önerebiliceğiniz başka bir yol var mıdır acaba ağrıyı azaltmak için veya antibiyotikler etkisini 3 4 günden sonra mı gösterir teşekkürler şimdiden

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Ahmetcan merhaba, ağrılı dişler için enfeksiyon varsa antibiyotik verilmiştir ama oun etki etmesi biraz zaman alabilir, bu sürece kadar en etkili yöntem ağrı kesici kullanıp ağrı yapan dişinin üzerinde tatlı, soğuk, sıcak vb etkenlerin yaratacağı etkileri uzak tutmak ve o bölgeyi ılık su, diş macunu ile güzel fırçalamaktır. Bunlara rağmen şiddetli ağrın varsa diş hekiminin bakması gerekir, tedaviden önce basit bir şekilde rahatlatacak müdehale yapması gerekir.

 • Raife Topçu

  Dişim çok agrıyordı be kanıyordı covitten dolayı dil hastenemiz tedavi yapmıyor artık iltihaptan çok kokuda yapıyordu klamaksin vardı 3 tane içtim çok şükür ağrom çok azaldı içinde 10 tane var acaba 5-6 tane sonra keseyim mi içmeyi şimdidem teşekkürler

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Raife hanım geçmiş olsun, antibiyotiği doktor tavsiyesi olmadan kafanıza göre kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Gittiğiniz hastane olmasa da herhangi bir diş hekimi vb giderek uygun ilacı yazdırmanızı ve ilaç önerildiği süre kadar kullanmanızı öneriyorum, yarım kalması sorununuzu büyütebilir.

 • Ayten guzel

  Doktora disimi cektirmeye gittim ve doktor hapse oldugu icin antibiyotik verdi bana 6 gun oldu disim cekilirmi ilac bitmeden

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Ayten hanım enfeksiyon durumunda antibiyotiğe başladıktan bir süre sonra diş çekimi yapılabilir, doktorunuz uygun görmesi gerekir.

 • Berati

  Hocam merhaba benim ön alt dişlerim deşişkinlik var hafiften agrıyor vede kötū kokuyor sebebi nedir hocam

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Merhaba, diş etinden kaynaklanan ve dişlerinin temizlenmesini gerektiren bir durum da olabilir ya da diş köklerinin dahil olduğu bir enfeksiyon vb de olabilir, tavsiyem zaman kaybetmeden diş hekimine gitmen ve tedavi olman olur.

 • Asel

  Merhabalar doktor ben 23 yaşındayım 5 yok önce sol alt azı dişime kanal tedavisi yapıldı 6 gün önce dişim çekildi 3. günden sonra çok şiddetli ağrım başladı tekrardan doktora gittim iltihaplandığını söyledi amuklavin ve ağrı kesici verdi arveles 3 gündür antibiyotik kullanıyorum hala ağrım çok şiddetli günde 3 defa ağrı kesici alıyorum dolorex tek iyi geliyor diğerleri hiç kesmiyor (bu arada sivilce tedavisi görüyorum Rakutan kullanıyorum bunun da bir etkisi var mı ağrının geçmemesinde) alveolit olabilir mi tekrardan doktora gitmelimiyim yoksa 2 gün daha bekleyip antibiyotik bitikten sonra mi gitmeliyim

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Merhaba geçmiş olsun, eğer ağrınız geçmiyorsa ve çok şiddetli ise doktorunuza başvurmanızda fayda var, antibiyotik kullanıyor olsanız da alveolit dediğimiz durumda kuru bir çekim soketi oluşuyor ve sadece enfeksiyon değil doğru kanlanamama sebebiyle de iyileşmiyor size ağrı veriyor olabilir. Hızlı bir şekilde doktorunuza başvurun.

 • Haluk coşkun

  Hocam iyi günler
  1 haftadır çok yoğun bir şekilde dolgulu dişim ağrıyor 3 defasında
  Doktora gittim antibiyotik ağrı kesici
  Ve inne kullandım hafifledi ama tekrar ağrılarım oluyor iltahap kaç günde kurur öneriniz varmı teşekkürler.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Haluk merhaba teknik olarak 1 hafta yeterlidir zaman kaybetmeden tekrar doktoruna başvurursan gereken tedavi için başlanabilir.

 • Eda

  Hocam merhaba sağ alt dişime kanal tedavisi yapıldı 3 ay önce ağrı yoktu o dişimde ama arada sırada dişimin alt kısmında iltihaplanmalar bir doluluk olup geçiyordu kanal tedavisi yapıldı o yüzden ve 4 gün önce ağrımaya başladı antibiyotik verildi hala geçmedi diş altında kemikte mi artık tam tarif edemiyorum hocam orada bi ağrı var iltihap devam mı ediyor dişim ağrıyor ayrıca hafifte sallanıyor dişim ne ararsanız var hocam dayanamıyorum artık işlem yapılır mı çekilir mi dişim yoksa kanal tedavisi tekrarlanır mı iltihap varsa ne gibi bir işlem görür teşekkürler

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Eda merhaba, muayene etmeden bunu yorumlayamayız ama genel bilgi olarak sorunu geçmeyen dişte mümkünse kanal tedavisi tekrarlanır cevap vermiyorsa ya da tedavi yapılamıyorsa bu durumda çekilmesi gerekir.

 • Kenan

  Hocam dişlerime kaplama yaptırdım üç dişime kanal tedavisi yapıldıktan sonra porselen kaplama yapıldı fakat dilimde yanma sızı oluştu bir yıldır geçmiyor sabah kalktığımda normal ama akşama doğru yanma sızı daha fazlalısıyor kulak burun bogaz a gittim dış hekimime gittim bir sonuç alamadım öneriniz ne olabilir

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Merhaba, metal altyapılı porselen kullanıldıysa belki içindeki materyale karşı allerjiniz oluşmuş olabilir bir ona baktırmak için doktorunuza danışabilirsiniz, ayrıca bir üniversite hastanesine de başvurarak daha detaylı bir değerlendirme talep edebilirsiniz, geçmiş olsun.

 • Nesrin durmaz

  İyi geceler Ömer bey 4gün önce diş doktoruna gittim agumetin 1000 lik antibiyotik ve agrı kesici verdi fakat dün agrım kesildi yanak ve dudagım şişti acile gittim acıl doktoru 250mg lık antibiyotik daha ekleme yaptı ilaç yetersiz gelmiş bu yüzden şişlik var dedi fakat burun yanındada şişlk ve acı var hap agır geldi bu akşam yüzüm kızarıklık oluştugözlerimde yanma oldu ne yapabilirim şimdiden teşekkür ederim

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Nesrin hanım öncelikle geçmiş olsun. Bazen şiddetli enfeksiyonlarda ağızdan alınan antibiyotikler yeterli gelmeyebilir enjeksiyonla yapılan antibiyotiklere geçmek gerekebilir ya da enfeksiyonun bir miktar rahatlatılması gerekebilir. Bununla ilgili tekrar doktorunuza danışırsanız sizi yönlendirecektir bu tip durumlarda ihmal etmek olumsuz sonuçlara yol açabilir. İsmim de Onur bu arada 🙂

 • Ebru

  Hocam ben bundan 16yil önce platin köprü diş yaptırdım ve 2gundur iltihabı var ve köprü altında dişim ağrıyor sallanıyor napmaliyim

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Merhaba, alttaki dişlerinizden birisnde enfeksiyon olabilir, bunun için de protezin çıkartılıp kanal tedavisi veya diş çekimi yapılması gerekebilir.

 • gamze

  merhaba ben bundan 20 gün önce 20lik diş aģrısıyla doktora gittim doktor bana sol 20lik dişlerimin alt ve üst olmak üzere iltihaplı olduğunu söyledi ve alt degilde üst 20lik disimi çekti fakat çekimi yaptığı gün bir sorun yoktu aģrı haricinde ama ertesi gün ağzımj açamamaya başladım 2 kere daha gittim bana antibiyotik verdi daha sonra baska doktora gittigimde ise benden röntgen istedi ve alt 20lik disimin kikunde iltihap oldugunu ve bunun kaslari zorladigini o yuzden acamadigimi soyledi oda antibiyotik verdi 3 kutuma basliycam hala daha bindegisiklik yok bunun sebebi nedir ağzimi acmaya calisirken 20lil disimin orda.sanki bir sertlik.hissediyor ve engelliyor benindisime de agri yapiyor

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Gamze hanım merhaba, bu durumu maalesef röntgen eşliğinde değerlendirmeden yorumlayamam. Size tavsiyem doktorunuza tekrar danışmak ya da bir “çene cerrahisi uzmanına” görünerek ek görüş almak olur.

 • Büşra

  Hocam merhabalar 5 gün önce diş ağrısıyla hastaneye gittim 1mg amoklavin Bıd ve dikloron iğnesi yazıldı sabah akşam iğne oluyorum sol kök dişimde apse oluşumundan dolayı yüzümün 4/3 ü şişti ve ağrı gözüme beynime kulağıma vuruyordu bugün 5 inci günüm ağrım olmadı şişin bi kısmı boğazıma indi fakat çok korkuyorum hocam geceleri tekrardan ağrır mı diye diş apsesi tam olarak kaç günde geçer size danışmak istedim şimdiden teşekkür ederim 🙏

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Büşra merhaba, bu bilgileri doktorunla da paylaşarak tekrar diş hekimine başvurmanı öneririm, çünkü
   antibiyotik yetersiz gelmiş olabilir belki doktorunun bir üst grup antibiyotik yazması gerekebilir.

 • kader

  iyi günler kaplama ve köprü altındaki diş hava alıyor devletin diş hastanesine gittim doktor altaki diş az çürük olduğu için dolgu yaptı kaplama dişleri yapıştırdı cok ağrı zonklama ağrısı var yeniden gittim dolgu alalım dedi tekrar hava alır dedi istemedim agumentin agrı kesici verdi 2 gün dür geçmedi ağrı ilaç nezaman etkisini gösterir kaplama köprü dişler süresi bitti hastane covid-19 dolayı henüz protez bazı tedavileri yapmıyor nasıl geçer ağrı dolgu alınsa nasıl olur agumentin alves etkisini ne zaman gösterir acil cevap yeniden gitmelimiyim hastaneye

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Kader geçmiş olsun, en acil tedavini ilaç devam da etse başvurup; kanal tedavisi veya diş çekimi olarak gerçekleştirt, protez için covid sürecinin rahatlamasını bekleyebilirsin.

 • Vijdan

  Merhaba 20 dışım çürudu ve apse yaptı 4 dün oldu augumentin- bid 1000 mg kulanıyorum ve bozda şişkinlim ve yutkunamıyorum sadece çorba ve yoğurt yıyorum yarın antibiyotik son günü ne yapmalıyım

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Vijdan hanım merhaba, doktorunuza vakit kaybetmeden görmenizi öneririm, iki durum olabilir; ilaç yetersiz gelmişse başka bir grup antibiyotiğe zaman kaybetmeden geçmeniz gerekir, diğeri ise dişiniz çekim için uygun hale gelince de zaman kaybetmeden o dişin alınması gerekir.

 • İnci

  Hocam merhaba. Benim 20 lik ve azı dişlerimde sorun var. Apsede yaptı. Covidden dolayı dişçiye gitmeye korkuyorum. Gerekli önlemler alınıyor mu emin olamıyorum. Apseli dişi bir süre daha idare etsem acana ne gibi zararları olur?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   İnci merhaba, acil diş tedavilerini ertelemek daha büyük problemlere yol açar, tavsiyem zaman kaybetmeden doktoruna başvurman olur. Covid, pandemi döneminde birçok diş hekimi ve klinik aldıkları önlemlerle birçok ortamdan daha güvenli olduklarını yapılan çalışmalar sebebiyle de biliyoruz. Bu konuda yine de diş hekiminize danışarak aldıkları önlemleri sorabilirsiniz, geçmiş olsun.

 • Hümeyra

  Merhaba hocam benim kanal tedavili olan dişim de iltihap var dediler ve agumentin100 mg sabah akşam ve apranax içiyorum ama iki saat sonra ağrısı tekrar yeniliyor dayanilmayacak bir ağrıya dönüşüyor ilaç kullanali üç gün olacak ama hala bir gerileme görmedim ne yapmaliyim Sİzce?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Hümeyra hanım enfeksiyonun azalması için bekleniyordur muhtemelen, dişiniz uygunsa tedaviye başlanıp başlanamayacağını doktorunuza danışabilirsiniz, beklemek gerekiyorsa da apranax fort ağızdan alınabilecek en etkili ağrı kesiciler arasındadır ama yeterli gelmediği durumlarda enjeksiyon şeklinde ağrı kesiciler düşünülebilir yine bunun kararını doktorunuz verecektir.

 • Demet

  İyi geceler hocam 2 hafta önce dişim ağrımaya başladı antibiyotik kılavut kullandım bide apranaks ama geçmedi discim bana Novalgin iğne bide Lincocin verdi 5 tane vuruldum ama hiç ağrısını kesmedi kulağıma beynime vuruyor ağrısı hiç kesilmedi başka bir dişçiye gittim hafif iltahap var dedi bana 8 tana Kılından 600mg enjeksiyon ve Dikloron enjeksiyon verdi bu akşam 5 enjeksiyonu vuruldum ama ağrıdan duramıyorum uykuda bile bu ağrı beni uyandırıyor kulağım da sesler olmaya başladı dayanilacak gibi değil 9 ay önce yaptırmıştım dişlerimi 6 yıldır her sene bu ay aynı yerden aynı şekilde ağrım oluyor her sene aynı iğneleri kullanıyorum sonra geçiyor 20 yakın iğne kullandıktan sonra Aile hekimim K.B.B. hastalıklarına gorunmemi istedi ve ultrason çekildi lenf nodülleri izlendi ikikere biyopsi yapıldı 27mm lenf nodu lenfoid hücreleri izlendi ağrım bundan olabilirmi bu ağrıyı dindirmek için doğal yollarda denedim ama 2 dakika geciyo 3 saat devam ediyo tekrardan 2 dakika kesiliyo ve ağrılar devam ediyor neyapmam gerekli hocam

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Demet hanım geçmiş olsun, maalesef internet üzerinden teşhis koyma şansımız olmaz, bir üniversite hastanesine başvurmanızı öneririm.

 • Demet

  Hocam sağ alt tarafta kulağımın altında şişlik var hocam ağrısı çok kötü beynim kulağım damarıma vuruyor ağrı iğneler bile ağrıyı dindirmiyor hocam

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Demet hanım merhaba, 20’lik dişiniz ağrıyor olabilir ama görmeden değerlendirmek doğru olmaz, diş hekimi ve/veya KBB uzmanına görünmenizi tavsiye ederim.

 • Burcu

  Merhaba 6 aylık hamileyim sol alt dişim apse yaptı diş doktorum antibiyotik tedavisine başladı şuan 6. Gunumdeyim geceleri çok siddetli ağrı ve yüzümde 5 gündür şişlik var saat başı ağrı kesici alıyorum gecmiyor ne yapmam lazım dayanamıyorum artık teşekkürler

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Burcu hanım, antibiyotik kullandıysanız, kadın doğum doktorunuzdan onay alarak dişinizi çektirebilirsiniz (diş hekiminizin de uygun bulması durumunda)

 • Demet

  Teşekkürler hocam çok sağolun

 • Ahmet

  Merhaba hocam tüm yorumları okumadim ağrı kesici antibiyotik hepsini kullanıyorum dişim apse şişik kabakulak gibiyim boğazım şiş yeme içme çorba ama bunlar için değil öncelikle Allah razı olsun sizden hiç bıkmadan yapılan tüm yorumlara tek tek cevap verdiğiniz için Allah yolunuzu bahtinizi açık etsin inşallah

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Ben teşekkür ederim, öncelikle ilaçlarınızı düzenli olarak aksatmadan kullanın aksi giden bir durum olursa da doktorunuzla tekrar irtibata geçin.

 • Ayşegül

  Hocam merhaba, alt dişime kanal tedavisi uygulanacak fakat enfeksiyon nedeniyle doktor antibiyotik ve ağrı kesici verdi. Şiddetli ilaç alerjisi olan biriyim. O nedenle ağrı kesici olarak vermidon ve antibiyotik olarak rovalgyn yazdı doktor. İlk gün ağrılarım çok şiddetliydi, abtibiyotiğin üçüncü gününde ağrım tamamen geçmişti. Fakat antibiyotik dayanılmaz bir mide ağrısı yapmaya başladığı için bir dozunu içmedim. ve bir kaç saat sonra ağrılarım tekrar başladı. Mecburen antibiyotiği aldım ve kabus gibi bir mide ağrısı ve diş ağrısıyla kıvranıyorum.Midemde ki ağrı nedeniyle ağrı kesici almaktan çekiniyorum. Sizce ne yapmalıyım?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Ayşegül hanım doktorunuza danışırsanız ilaçlarınızı değiştirip daha az dokunacak farklı alternatifler önerebilir ya da enjeksiyon şeklinde uygulamayı tavsiye edebilir.

 • Beyza

  Merhabalar onur bey 3 gündür diş ağrısı cekiyorum ve sağ alt 20lik dişimin yanındaki diş etimde şişlik var çenemin ağrısıyla başımı öne eğdigimde elime ufak bi top geldi bunun sebebi diş enfeksiyonundan dolayı büyüyen lenf bezi olabilir mi cünkü daha önce yoktu

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Beyza merhaba, muhtemelen lenf bezini hissediyorsundur ama gecikmeden bir diş hekimine muayene olmanı öneririm.

 • Özgül

  Onur bey;sol üst dış kökümde bir şişlik var.Sanırım iltihabik bir durum.Yaklaşık bir aydan beri dönemsel olarak belirginleşip azalıyor.Hastane randevusu da alamıyorum.Bugün yine şişlik oluştu.Evdeki ilaçları karıştırıp klyacid 500 mg buldum ve çaresizlikten başladım.Ilacın üzerinde 12 saatte bir yazıyor fakat internette biraz araştırdığımda 500 mg için 8 saatte bir kullanılması gerektiği yazıyor.Çok korkuyorum.Ne yapmam gerekiyor ? Lütfen yardımcı olurmusunuz 😔

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Özgül merhaba, ne olduğunu bilmediğimiz bir durum için kafana göre antibiyotik kullanmanı önermiyorum. Ağrı kesici, süreci biraz rahatlatmak için kullanılabilir ama randevu alamıyorsan da başka kurum(lar)a başvurmanı tavsiye edebilirim.

 • Esen

  Merhaba dolgulu olan dişim bir gün boyunca ağrıdı beni sabaha kadar uyutmadi ertesi günü sabah hemen bir uzmana gittim intihaplanmis ve şişti bana augmentin 1000 mg lik antibiyotik verdi bugün yedinci antibiyotigimi içtim ve hala sızlıyor acile gidip ağrı kesici iğne vuruldum bunun yanı sıra da geçen o dört gün boyunca inanılmaz ağrı kesici içtim neden antibiyotiğin faydasını göremiyorum antibiyotik bitince intihap kurursa tabi dişimin çekilmesi gerektiğini söyledi doktor peki neden hala acı çekiyorum bu kadar ilaca 🙁

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Esen hanım ilaç bitmeden etkisi vücutta koruyucu hale geleceği için doktorunuz uygun görürse çekim veya tedavisi yapılabilir.

Yorum Yaz

Devamını oku:
Sjörgen Sendromunun Belirleyici Özelliklerinden Biri: Ağız Kuruluğu

Gömük Diş

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.