Diş Ağrısı Nedir? Neden Olur? Nasıl Giderilir?

Diş Ağrısı Nedir
03 Ara 2019

Diş ağrısı basitçe, dişlerinizde veya çevre yapılarında oluşan rahatsız edici bir his olarak tanımlanabilir. Neredeyse bir şekilde hepimiz hayatımızın bir evresinde diş ağrısı yaşamışızdır ve bu nedenle kişisel deneyiminden onun varlığını biliriz. Diş (diş) enfeksiyonu, çürüme, yaralanma veya diş kaybı, diş ağrısının en sık görülen nedenleridir. Bir diş çekimi sonra da ağrı oluşabilir. Ağrı bazen diğer bölgelerden kaynaklanır ve çeneye yayılır, böylece de diş ağrısı olarak da görülebilir.

Ağzınızın içinde büyüyen bakteriler, her ikisi de ağrıya neden olabilecek diş eti hastalıklarına ve diş çürümelerine katkıda bulunabilir. Çoğu zaman, diş eti hastalığı ilk başta ağrıya neden olmaz, zamanla kemik yıkımını arttırdığı için ilerleyen aşamalarında ağrı yapar.

Diş sorunlarınızın çoğunu diş ipi kullanarak (ara yüz temizliği yaparak), dişlerinizi florürlü diş macunu ile fırçalayarak, doğru bir beslenme şekliyle ve dişlerinizi yılda iki kez profesyonel olarak temizletip, doktorunuzun röntgen eşliğinde kontrolüyle önleyebilirsiniz.

 

Diş ağrısı belirtileri

Genel diş ağrısı belirtileri şunlardır:

 • Sıcak veya soğuğa karşı hassasiyet;
 • Ortodontik uygulamalar – diş telleri, şeffaf plaklar vb. gibi;
 • Diş çürüğü;
 • Tatlı atıştırmalıklar yerken ağrı;
 • Sürekli hassas dişler;
 • Isırma veya çiğneme sırasında ağrı;
 • Uykudan uyandıran şiddetli ağrı;
 • Aniden şimşek çakar gibi gelen şiddetli ve sürekli ağrı.
 • Apse yapan diş;
 • Gömük yirmi yaş dişi;
 • Gebelik;
 • Porselen bir kuron (kaplama) için hazırlık yapıldıktan veya porselen yapıştırıldıktan sonra;
 • Diş eti iltihabı;
 • Diş eti çekilmesi;
 • Diş kırığı;
 • Asit erozyonu;
 • Hasar görmüş veya kırılmış dolgu veya kuronlar;

Yukarıdakilerin tümü veya herhangi bir rahatsızlık hissi, diş hekiminize gitmenizin bir işareti olabilir.

 

Diş ağrısının klinik muayenesi

Diş ağrısının klinik muayenesi

Diş hekiminizi ziyaret ettiğinizde size, ağrınızın doğası hakkında birkaç soru soracaktır:

 • Acı hissetmeye ne zaman başladın?
 • Ağrı saniyeler, dakikalar veya saatler boyunca sürüyor?
 • Sıcak, soğuk veya tatlı yiyeceklere hassasiyetin var mı?
 • Ağrı provoke edilmeden de gün içinde oluyor mu?
 • Acı seni gece uyandırıyor mu?
 • Acıya neden olan diş hangisi?

Bu sorular, diş muayenesi ile birlikte, diş ağrısının sebeplerini tanımlamada yardımcı olur.

 

Diş ağrısı nasıl teşhis edilir?

Diş ağrısına neyin neden olduğunu belirlemek için, diş hekimi aşağıdaki testlerden birini veya birkaçını kullanabilir.

 

Hassas dişler için test

Diş hekimi, dişin hala canlı (canlı) olup olmadığını test etmek için özel bir cihaz kullanır. Bu test farklı randevularda birkaç kez tekrarlanabilir.

 

Soğuk testi

Diş hekimi, söz konusu dişe özel bir soğuk diş materyali uygular. Bu, dişin kök kanalı tedavisi veya dolgusu gerektirip gerektirmediğini teşhis ve karar vermede yardımcı olacaktır.

 

Isı testi

Diş hekimi söz konusu dişe özel bir sıcak diş materyali uygular. Bu, dişin kök kanalı tedavisi veya dolgusu gerektirip gerektirmediğini teşhis ve karar vermede yardımcı olacaktır.

 

Dişlerinizdeki çürükleri bulmak

Belirli muayene araçlarını kullanarak, diş hekimi diş çürüğü aramak için tam bir muayene yapabilir.

 

Dişlere dokunarak teşhis

Diş hekimi söz konusu dişe ve bitişik dişlere dokunmak için diş aynasının tutamacını kullanacaktır. Bu bazen diş ağrısını belirlemeye yardımcı olur.

 

Dişlerin sallanıp sallanmadığının kontrolü

İki dişçi aletinin iki sapını kullanarak veya bir sap ve bir parmağını kullanarak, diş hekimi dişin hareketliliğini kontrol edebilir (ne kadar hareket ettiğini).

 

Dişlerin etrafındaki yapıları kontrol edin

Diş etleri ve yanaklardan bir veya iki parmağını geçirerek, diş hekimi ağızda diş ağrısına neden olabilecek diğer anormallikleri kontrol edebilir.

 

Pamuklu veya gazlı bez üzerine ısırma

Diş hekimi söz konusu dişe pamuklu bir rulo yerleştirir ve hastadan ağzı kapatmasını ister. Bu çatlak dişlerin teşhisinde yardımcı olur.

 

Röntgen çekmek

Röntgen diş hekimliğinde önemli bir tanı tekniğidir. Diş hekimi dişlerin görünmeyen alanlarını, dişlerin etrafındaki kemiği, diş çürüklerini ve diğer anormallikleri bu yöntemle kontrol edebilir. Bazı diş ve kemik problemleri sadece röntgenle görüntülenebilir. Doktorunuz gerekli görüyorsa bu prosedürü mutlaka atlamayın veya çözülemeyen bir diş probleminiz, ağrınız varsa röntgen alınmadan yapılan muayenenin eksik olacağını unutmayın.

 

Diş ağrısının tedavisi

Diş hekimi diş ağrısına neyin neden olduğunu tespit ettiğinde, dişlerinizi verimli bir şekilde tedavi edebilir. Aşağıdaki tedavi türlerinden biriyle sorununuzu çözebilir.

 

Diş ağrısının evde tedavisi

 • Birçok insan için, tuzlu su ile durulama etkili bir ilk tedavidir. Tuzlu su doğal bir dezenfektandır ve dişlerinizin arasına sıkışmış olabilecek yiyecek parçacıklarını ve kalıntıları gevşetmeye yardımcı olabilir, diş etlerini rahatlatır.
 • Özellikle herhangi bir travma diş ağrısına neden olmuşsa, yaşadığınız bir ağrıyı hafifletmek için soğuk kompres kullanabilirsiniz.
 • Nane çayı poşetleri ağrıyı hafifletmek ve hassas diş etlerini yatıştırmak için kullanılabilir.
 • Karanfil tarih boyunca diş ağrısını tedavi etmek için kullanılmıştır, çünkü yağı ağrıları etkili bir şekilde uyuşturur ve iltihabı azaltır. Doğal bir antiseptik olan öjenol içerir.
 • Ağrı olan dişin bulunduğu bölgeyi, ılık su ve diş macunun ile fırçalamak, rahatlatmak iyi gelir, ayrıca boşluk hissediyorsanız bir ara yüz fırçası ya da diş ipi de araya sıkışan gıda vb bir etkenin yarattığı basıncı ortadan kaldırıp sizi rahatlatabilir.
 • Modern tıbbın en iyi sunduğu çözümlerden birisi de tabii ki de ağrı kesicilerdir, daha önceden kullandığınız ya da doktorunuzun önerdiği ağrı kesicilere başvurmak en etkili yöntemdir. Tabii burada dişinizin üstüne aspirin koymak gibi halk arasında yanlış bilinen yöntemleri uygulamayın.

 

Diş ağrısının medikal tedavisi

Dr. Onur Öztürk Muayene

Çoğu durumda, diş ağrısı, diş hekimi tarafından incelenmesi ve tedavi edilmesi gereken bir sorunu ifade eder.

Bazı durumlarda, doktor ağrı kontrolü için diş çevresinde bir anestezi yapabilir. Diş etlerinizde veya yüzünüzde şişme varsa veya ateşiniz varsa, antibiyotik verilebilir.

Diş kliniğinde  dolgu, diş çekimi, kanal tedavisi veya diğer işlemler gerektiği şekilde yapılabilir. Kalıcı dişlerde, eğer ağrı ve problem ciddi ise, genellikle kök kanal tedavisi (sinirleri ve kan damarlarını temizlemek ve dişin kök kanallarını kapatmak) ve porselen kuron uygulamaları yapılır.

Çenede ateş veya şişme varsa, genellikle bir antibiyotik verilir. Bu tür işlemler genellikle ağrı ve enfeksiyonun derhal önlenmesi ve daha sonra (haftalar boyunca)tedavi edici işlemler yapılmasıyla aşamalar halinde yapılır. İyileşirken işinize ya da okulunuza dönebilirsiniz.

İlk başta diş ağrılarının doğru teşhis edilmesi çok önemlidir, çözümlerinin teknik işlemler olduğunu unutmayın, diş hekiminizin detaylı değerlendirmesi, gerekirse farklı uzmanlardan destek almaşı gerekebilir, bu aşamada da sabırla, önerilen işlemleri yaptırarak süreci takip etmeniz gerekir.

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Devamını oku:
Çocuklar İçin Flor Kullanımı

Antibiyotik Direnci – Çatışmayı Kazanırken Savaşı Kaybediyor Muyuz

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.