18 Ağu 2014

Ön dişlerdeki diş renginde olan kompozit dolgulara zarar vermeden dişleri beyazlatmak mümkün müdür?

Dolgulara zarar vermeden diş beyazlatma işlemi yapmak mümkündür. Beyazlatma jellerinin pH’ı nötre yakındır ve bağlantıda bir hasar yaratmazlar. Ancak burada önemli olan nokta, dolguların kenarlarında açıklık ya da sızıntı yaratacak bir durum olmamasıdır. Böyle bir durum varsa diş hekimi işlem boyunca o bölgeyi izole eder, sonra da diş dolgusunu değiştirir. Doktor kontrolünde olmadan uygulanan ev tipi diş beyazlatma sistemlerinin en büyük risklerinden biri budur.

Dolgulu dişleri beyazlatmada karşılaşılan asıl problem diş ile dolgu arasında meydana gelen renk uyumsuzluğudur. Bu sorun ile karşılaşmamak için diş hekimi ile birlikte karar vermek gerekir. Çünkü beyazlatma sonrası dolgularında “Bukalemun Efekti” adı verilen bir sorun görülebilir.

Sonuç olarak; dolgulu dişlerde beyazlatma sonrasında sonuçlar tam olarak öngörülemez. En kötü ihtimalle dolguları daha açık renk bir dolgu ile değiştirmek gerekebilir. Bunu bilerek işlemlere başlamakta fayda vardır.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Diş Beyazlatma Tedavisi | Onur Öztürk

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 2 )

 • Hasan Keser

  Hocam Dişlerin Dogru Kullanımı Hakkından Bizlere Önerebileceğiniz bir Kitap Varmıdır

  • Dr. Onur Öztürk

   Merhaba Türkçe maalesef böyle bir kaynak yok, web sitemde mümkün olduğu kadar bir çok konuda bilgi vermeye çalışıyorum,
   bunları takip edebilirsiniz, ilerde de belki böyle bir kaynak yazabilirim 🙂

Yorum Yaz

Devamını oku:
Fissür Örtücüler (Fissur Sealant)
Diş İpi En Doğru Nasıl Kullanılır

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.