Parlak Bir Gülüş İçin 6 Pratik Yöntem

19 Oca 2015

Daha genç görünmek istiyorsanız yapmanız gereken çok kolay: Berlin’deki Max Planck Enstitüsü’nün yaptığı bir araştırma, genç görünmek için sadece gülmemiz gerektiğini söylüyor. Araştırmacılar, yabancıların, karşısındaki kişi gülümsediği sürece o kişinin yaşına çok dikkat etmediğini iddia ediyor. Ne var ki, the American Academy of Cosmetic Dentistry’ye (AACD) göre, sarı dişler ya da kötü bir gülüşün, bunun tam tersi bir etki yarattığını, kişiyi daha yaşlı gösterdiğini söylüyor. Neyse ki, meyvelerden bazı rujlara kadar, güzel ve beyaz bir gülüşe sahip olmanın pek çok yolu var:

1. Diş İpine Odaklanın

Parlak ve beyaz bir gülümseme için ağız hijyeninin olmazsa olmazı iki şeyi yapın; her gün en az 2 defa dişlerinizi fırçalayın (öğle arası yemeğinden sonra dişlerinizi fırçalayabilmek için yanınızda küçük bir diş fırçası taşıyabilirsiniz) ve diş ipiyle temizleyin. Ağzınızda diş fırçalarının ulaşamadığı yerler olabileceği için diş ipi bu noktada önemlidir. Diş ipi, dişlerinizin arasında herhangi bir bakterinin kalmadığından emin olmanızı sağlar.

2. Kalsiyum ve C Vitamini Takviyenizi Arttırın

Ağzınızın sağlıklı olmasının yanı sıra, bembeyaz bir gülüş için dişlerinizin de sağlıklı, güçlü olması gerekir. Dişlerinizi kuvvetlendirmenize yarayacak, diş minelerinin aşınmasına, diş çürümelerine ve periyodik hastalıklara engel olacak yiyecekler tüketmeniz bu konuda size çok yardımcı olacak. Hem bebekler hem de yetişkinler için oldukça gerekli olan kalsiyum, çene kemiklerinizi güçlendirir. Bu sebeple az yağlı ya da yağsız süt, peynir, turpgillerden olan sebzeler, brokoli, karnıbahar, lahana, kahvaltıda yenen gevrekler, soya ürünleri ya da ekmek gibi kalsiyum oranı yüksek ürünler tüketin.

Kalsiyum gibi C vitamini de dişlerinizi kuvvetlendirir; dokularınızı iyileştirir, hastalık saçan bakterilerin diş etlerinize nüfuz etmesini engeller. Bu yüzden turpgiller -özellikle de brokoli- hem kalsiyum hem de C vitamini içerdiğinden, her iki işlevi birden yerine getirir.

Bunun yanı sıra, elma, havuç gibi “sert” meyveler ve benzer özellikteki sebzeler de aynı işlevi görür. Bu tür yiyecekleri çiğnerken salgıladığınız tükürükler sayesinde dişleriniz plaklardan temizler ve bakterilerin yaşam alanı kurması engellenir. Su da aynı işlevi görür. Bu nedenle ağzınızı mikroplardan temizlemek, dişlerinizin lekelenmesini önlemek ve dişlerinizi asitlerden korumak için bol bol su için. Bunların yanı sıra şekersiz sakız çiğnemek de tükürük salgılamanıza yardımcı olur.

3. Düşman Yiyecek ve İçecekleri Unutun

Parlak ve beyaz gülüşünüzü tehlikeye sokabilecek bir takım ürünler olduğunu asla unutmayın! Sodadan (fazlasından), asitli içeceklerin her türlüsünden, şekerli yiyeceklerden (hele hele sert, yapışkan, sakızımsı şekerlerden) uzak durun. Sağlıklı olsalar bile asidik yiyeceklerin dişlerinize iyi gelmediğini aklınızdan çıkarmayın. Bu tür yiyecekler diş minelerinizi zayıflatabilir ve diş çürüklerine sebep olan bakterilerin üremesine yardımcı olabilir. Bunun sonucunda da dişlerinizin çürüme olasılığı artacaktır.

Ayrıca leke yapan içecekleri aşırı tüketmekten kaçının! Kırmızı şarap, kahve ve çay bu konuda oldukça ünlüdür. Bunların yanı sıra tütünden uzak durun.

4. Profesyonel Diş Beyazlatma Yöntemini Deneyin

Alanında başarılı bir diş hekiminin yapacağı diş beyazlatmayla daha kısa bir sürede ve daha kolay bir biçimde istediğiniz gülüşe sahip olabilirsiniz. Diş hekimi muayenehanesinde yapılabilen ofis tipi diş beyazlatma işlemi sayesinde 1 saatte, etkili, derin ve bembeyaz bir gülüşe sahip olabilirsiniz. Ancak bu yöntemi uyguladıktan sonra bazen beyazlatma yöntemlerine evde de devam etmeniz gerektiğini unutmayın.

5. Kendi Başınıza Uygulayabileceğiniz Beyazlatma Yöntemlerini Tercih Edin

Dişlerinizi evde kendiniz de belli bir oranda beyazlatabilirsiniz. Bunun için beyazlatıcı etkisi olan diş macunlarını ve beyazlatma bantlarını ya da ev tipi diş beyazlatma sistemlerini kullanabilirsiniz fakat bu ürünlerin kontrolsüz kullanımı dişlerinizde kalıcı hasara yol açabileceği için mutlaka bir diş hekimi kontrolü ya da tavsiyesi almanızı öneririm.

6. Makyajla Kandırın

Arzuladığınız gülümsemeye daha hızlı bir şekilde sahip olmak istiyorsanız yeni makyaj teknikleri kullanın. Örneğin gölgeli ve altında mavi tonları bulunan rujlar ve bronzlaştırıcılar, dişleri daha beyaz gösterir. Unutmayın!

Diş Beyazlatma Tedavisi

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Dişleriniz Gelinliğiniz Kadar Beyaz Olsun

Diş İpi En Doğru Nasıl Kullanılır

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.