Ünlü Gülüşü Neden Bu Kadar Mükemmel Olmak Zorunda

10 Mar 2015

Hemen hemen tüm ünlülerin, ister film yıldızı olsun ister televizyon sunucusu, ortak tek bir fiziksel özelliği nedir? Boyları, kiloları, vücut yapıları, saç kesimleri veya saç renkleri ya da giyim tarzları değil. Fiziksel yapıları ya da “mükemmel kıvrımları” da değil.

Hepsinde belirgin bir biçimde ortaya çıkan tek özellik, “mükemmel dişleri”. Tüm ünlülerin dişleri düzgün, beyaz ve parlak. Leke yok, çürük yok, solukluk yok – hatta, onların dişlerinde ufacık bile olsa bir kusur yok! Sadece inci gibi bembeyaz dişlerle donanmış bir ağız!

Bu kadar mükemmel gülüşe nasıl sahip olabiliyorlar? Çok basit: Yüksek kaliteli yaprak porselenler (porselen laminate venerler) sayesinde ve her geçen gün daha fazla insan bu yönteme başvuruyor.

Yaprak porselenler 80 yıldır hayatımızda. 1930’larda Californialı bir diş hekimi, Dr. Charles Pincus, keşfediyor. Gülümsemelerini geliştirmek için aslında yalnızca Hollywood aktör ve aktristleri için geliştirilmiş. O zamanda olduğu gibi şimdide de hâla mükemmel çalışıyor – “kırmızı halı” resimlerinde görüldüğü üzere.

Pek çok insan, “film yıldızı gülüşü”nün sadece diş beyazlatmayla gerçekleştiğini düşünür. Bir kaç kişi için geçerli olsa da diş beyazlatma, dişlerin şekline ve gerçek yapısına dokunmaz – şöyle düşünün: pirinç, sadece bir pirinçtir; ne kadar beyazlatırsanız beyazlatın, o hep bir pirinçtir. Yaprak porselen, tüm bunları değiştirir: Dişlerin ön ve yan kısımlarına yapıştırılmış ince porselen dilimi olduklarından ötürü laminate porselenler, her şekilde ve her renkte mükemmel görünür ve böylece ağzınızın “yüzü” olur.

Porselen laminateler, kullandığınız tüm diğer ürün ve hizmetler gibidir – kalite ve işçilik değişkenlik gösterir. Renk de aynı şekilde. Sakız, süt gibi ürünlerin hepsi “beyaz” olsa da gölge anlamında birbirlerinden farklıdırlar. Ucuz porselenler, diş minelerine birebir benzemeyebilir. Bununla birlikte işçilik de önemlidir: Diş minelerine tıpa tıp benzeyen, “doğal görünümlü” porselen laminateler hazırlamak bir sanat işidir.

Bu noktada yaşam tarzıyla ilgili diğer konulara da değinmek gerekiyor – porselen laminatelerin masrafına. Bu tür yaprak porselenler, ne yazık ki, herkese göre değil; çünkü fiyatları diş başına çok yüksektir. Film yıldızı gibi birisi için bu miktar, sıkıntı olmayabilir. Ne var ki, böyle bir gülüşü yalnızca film yıldızları istemiyor. Finansal başarı yakalamış her kesim, gülümsemelerini geliştirmek istiyor ve yaprak porselen yöntemine başvuruyor.

Sonuç olarak, yaprak porselenler (laminate venerler) bir trend ve yaşam tarzıdır – kim olduğunun ya da nereli olduğunun bir önemi yok. Kullandığınız diğer tüm ürün ve servisler gibi, ne kadar karşılayabileceğinize ve neye önem verdiğinize bağlı. Pahalı olabilirler, ancak gerçekten ilgileniyorsanız kendinize uygun bir fiyatta bulabilirsiniz.

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Root Cause Belgeseli Hakkında Diş Hekimi Görüşleri – 2. Kısım

Diş Hassasiyetinin En Büyük 10 Nedeni

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.