Gerçekliği Olmayan 9 Diş Beyazlatma Efsanesi

25 Ağu 2014

Piyasada, özellikle internette diş beyazlatma ile ilgili oldukça fazla yanlış bilgilendirme mevcut. İşte benim tecrübe edindiğim 9 tanesi:

Dişlerinizi Kabartma Tozu İle Beyazlatabilirsiniz

Bu kısa bir süre için işe yarayabilir ama uzun dönemde işe yaramaz ve süreklilik kazanması durumunda hem dişlerinizin yüzeyinde hem de ağzınızda yer alan yararlı veya zararlı bakterilerin yaşam alanını bozar.

 

Dişlerinizi Hidrojen Peroksit İle Yıkayarak Beyazlatabilirsiniz

Hidrojen Peroksit, dokularla etkileşime girdiği takdirde serbest radikal tepkimelerine sebep olur. Bu dokuda yaşlanma sürecinde görülen reaksiyonla aynıdır. Hidrojen peroksit veya karbamid peroksit içeren konsantrasyonların yumuşak dokulara değmeden bir profesyonel gözetimi, tavsiyesi ile uygulamak gerekir.

 

Beyazlatıcı Diş Pastası ve Beyazlatıcı Sakız Kullanabilirsiniz

Beyazlatıcı diş pastaları ve sakızlar beyazlatıcı kimyasallar içermelerine rağmen gözle görülür bir etki yaratmakta çok zayıftırlar. Beyazlatıcı kimyasallar dişlerde renk değişimine sebep olabilmek için diş yüzeyiyle en az 20 dakika temas halinde kalmalıdır.

 

Profesyonel Diş Beyazlatma Jelleri ve Marketlerden Alınabilen Beyazlatma Jelleri Aynıdır

Her beyazlatma jeli farklı düzeyde Karbamid Peroksit veya Hidrojen Peroksit içerirler. Bu kimyasallar dişte beyazlamaya sebep olan ana ajanlardır. Profesyonel beyazlatma ajanları evde kullanılanlara oranla daha kuvvetlidir.

 

En Güçlü Beyazlatma Jeli En İyisidir

Kuvvetli beyazlatma ajanları işlemi hızlandırabilirler. Ancak beyazlığın uzun süre kalıcılığı açısından başarılı olamayabilirler, tekrar gerektirebilir. Ayrıca aşırı hızlı uygulama dişlerde ağrıya ve hassasiyete sebep olabilirler. Yüksek konsantrasyonulu jelleri düşük konsantrasyonda beyazlatma jeliyle desteklendiğinde daha güvenli olur ve dişler daha uzun süre beyaz kalır.

 

Bir Kere Beyazlatılan Diş Daima Beyaz Kalacaktır

Renk değişimi kalıcı değildir. Ancak insanların yaşı ilerledikçe dişlerin rengi sarılaşır ve yediklerimizle, içtiklerimiz renkleşmeye yeniden yol açabilirler. Diş beyazlatma işleminin belirli zaman aralıklarında tekrarlanması gerekir.

 

Çilek, Karbonat ve Limon Diş Beyazlatmada Kullanılabilir

İçerdiği asitten dolayı bu tip yiyecekler beyazlatma etkisi gösterebilir ama diş minesinin asit ile etkileşimi sonrası uzun dönemde zarar görme olasılığı vardır.

 

Lazerler Diş Beyazlatma İşlemini Hızlandırır

Hekim tarafından kullanılan lazerin diş beyazlatma işlemini hızlandırdığına veya beyazlatmayı daha iyi yaptığına dair bir kanıt bulunmamaktadır. Tam tersine dişte, gözlerinizde, dudaklarınızda ve hasar da gelişebilir.

 

Porselen Kuronlar ve Lamina Venerler Beyazlatılabilir

Beyazlatmada kullandığımız jeller ancak doğal dişler üzerinde kullanılabilir, porselen yüzeylerde etki göstermezler. Bu sebepten kuronlarınızı diğer dişlerinizle aynı beyazlığa getirmek için onları değiştirmeniz gerekir.

 

Beyazlatma Her Yaşta Yapılabilir

Çocukların dişlerinde yapılan beyazlatma işlemleri dişin içerisinde bulunan canlı dokuda hasara sebep olabilir. Sadece bazı vakalarda çocukların dişi güvenli olacak şekilde beyazlatılabilir. İlerleyen yaşlarda ise diş minesinin özelliğini kaybetmesinden dolayı diş beyazlatma efektifliğini kaybeder.

Bu okuduğunuz yaygın ve yanlış olan bilgilendirmelerin kurbanı olmayın. Gülüşünüz, insanların sizinle ilgili fark edeceği ilk şeydir. Bu yüzden dişlerinize herhangi bir işlem yaptırmadan önce iyice araştırın ve ilk olarak diş hekiminize danışın. Evde diş beyazlatma yöntemleri hakkında bilgi almak için yazımı ziyaret edebilirsiniz.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Diş Beyazlatma Tedavisi | Onur Öztürk

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Gülüş Estetiği Sonrası Bakım

Kron ve Köprü Protez

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.