dis-dolgusu-onur-ozturk

Dolgu Gerekip Gerekmediğini Anlamak

   • Diş hekiminizin dişinizde çürük olup olmadığını anlamak için birkaç yöntemi vardır. Bunlar;
   • Gözlem: Hepsi olmasa da dişlerinizdeki bazı renk değiştirmeler çürüme belirtisi olabilir. Diş hekiminiz sond denilen sivri uçlu metal aleti kullanarak olası çürük işaretlerini arar. Sağlıklı diş minesi serttir ve sondun yarattığı baskıya direnç gösterir. Çürük mine ise yumuşaktır ve alet hafifçe içine girer.
   • Çürük Boyası: Bunla dişler çalkalanır. Boya çürük yerlere yapışır ve sağlam yerlerin üstünde kalmaz.
   • Röntgen: Röntgen diş hekiminin yüzeyde olmayan çürükleri görebilmesini sağlar. Ama röntgen küçük çürükleri görmekte çok başarılı değildir. Mevcut dolgular çürüğün görünmesini engelleyebilir.
    Çürüme dolgu için tek sebep değildir. Diğer sebepler;
   • Çatlak veya kırık diş

Normal olmayan kullanımdan dolayı aşınan dişler:

Dolgunun Adımları

Dolgu yaptırmaya diş hekimine gittiğinizde ilk önce çürüğün alınacağı alan lokal anestezi uygulanarak uyuşturulur. Daha sonra diş hekimi el aletleri veya frez yardımıyla çürüğü temizler. Çürüğün alınmasında lazer de kullanılabilir.

İlk başta diş hekimi yüksek hızlı bir aeratör ( tanıdık vınlama sesini çıkaran) yardımıyla sert mine tabakasını aşar. Aeratör hassas bir şekilde çürüğü temizlenerek, dolgunun yerleştirileceği alanı belirlenir. Diş hekimi dişin ikinci tabakası olan dentine ulaştığında daha düşük hızda bir angldruva kullanmaya başlar çünkü dentin tabakası mineye göre daha yumuşaktır. Temizleme aşamasında diş hekimi el aleti kullanarak çürüğün hepsinin temizlendiğinden emin olur. Bütün çürük temizlendiğinde, diş hekimi boşluğu şekillendirerek dolguya hazırlar.

Her değişik dolgu için değişik şekillendirmeler gerekir. Diş hekimi dişin sinirini korumak için baz veya örtücü kullanabilir. Baz veya örtücü kompozit reçine, cam ionomer, çinko oksit, eugenol veya kalsiyum esaslı başka bir maddeden yapılabilir. Bazı materyaller dişi çürükten korumak için fluorid salgılarlar.

Eğer diş hekimi kompozit dolgu yerleştirecekse önce asit jeli kullanarak dişi hazırlaması gerekebilir. Asitleme dişin yüzeyinde (özellikle mine tabakasında) minik gözenekler açar. Bu gözenekler dolgunun dişe sıkıca yapışmasını sağlar. Bugünkü gelişmeler kullanılan fosforik asidin kullanımına gerek bırakmayan tek aşamalı ajanlar çıkartmıştır ama kompozitlerde fosforik asidin oluşturduğu pürüzlenmeyi elde edemedikleri yönünde tartışmalar hala mevcuttur.

Sonrasında kullanılan bonding ismi verilen materyal ise kompozit reçine ile diş dokularının birbirine bağlantısını sağlar, doğru uygulandığında mikro sızıntıya engelleyerek dişin çürümesini de engeller. Bunun üzerine de kompozit dolgu maddesi bir hamur halinde tüplerden çıkartılarak spatül vasitasıyla diş yüzeyine uygulanır ve sertleşmesi için mavi led veya halojen ışık kullanılır, bunlar belirli bir dalga boyunda ışıklardır ve kompozitin içindeki aktivatörleri polimerize ederek süreci başlatırlar.

Dolgu yerleştirildikten sonra diş hekimi gereken düzeltmeleri yapıp yine döner aletlere takılan fırçalar kullanarak dişi cilalar ve diş minesi gibi parlatır.

Dolgu Sonrası

Bazı insanlar dolgu sonrasında hassasiyet hisseder. Diş, basınca, havaya, şekerli yiyeceklere, sıcak ve soğuğa karşı hassas olabilir. Çoğu durumda hassasiyet 1-2 hafta içinde geçer. Bu zamana kadar hassasiyete yol açan şeylerden kaçınmanız gerekir. Eğer hassasiyet çok fazla ve zamanla geçmiyorsa diş hekimine başvurmanız tavsiye edilir.

Hissettiğiniz hassasiyeti diş hekiminin bilmesi önemlidir. Diş hekimi bir sonraki dolgunuzda hassasiyeti azaltmak için daha farklı materyaller kullanabilir. İnsanların değişik maddelere tepkileri farklıdır. Diş hekiminin hastanın hangi maddeye nasıl tepki vereceğini önceden anlaması imkansızdır.

Diş hekimine hassasiyetten bahsederken olabildiği kadar detay verdiğinize emin olun. Bu bilgi daha sonra ne yapılacağının belirlenmesinde yardımcı olabilir. Diş hekimi dolguyu çıkarıp yerine yenisini koyabilir. Aynı zamanda dişe örtücü veya hassasiyet giderici uygulayabilir. Eğer dolgu çok derinse problemin çözülmesi için kanal tedavisi yapılması gerekebilir.

Hassasiyet haricinde, bazı insanlar çiğneme sırasında rahatsızlık hissedebilirler. İki çeşit acı vardır ve ikisinin de sebepleri farklıdır.

 • Birinci tür acı çiğneme sırasında görünür ve zamanla kötüleşir. Bunun sebebi ısırmanızı engelleyen dolgudur. Anestezi geçer geçmez bunu hissedersiniz. Diş hekiminize danışın. Dolgunun şekillendirilmesi veya yüksekliğinin alınması için kliniğe gitmeniz gerekebilir.
 • İkinci tür rahatsızlık dişleriniz birbirine dokunduğunda ortaya çıkan çok keskin bir acıdır. Buna galvanik şok denir. İki metalin (yeni dolgu ve daha önceki bir dolgu) ağız içinde elektrik akımı oluşturmasından kaynaklanır. Bu durum alt dişte amalgam, üst dişte altın kaplama varsa görülebilir.Diş hekimi dolguyu yerleştirdikten sonra cilalar fakat yine de gözden kaçan keskin uçlar kalabilir. Bu durumda herhangi bir yaralanmayı engellemek için en kısa sürede diş hekimine gidip dişi düzeltirmeniz gerekir.

Geçici Dolgular

Geçici dolgu (genelde beyaz, gri veya kirli beyaz olurlar) aşağıdaki durumlarda kullanılır:

 • Tedavi bir seanstan uzun sürecekse.
 • Diş hekimi dişinizin iyileşmesi için bir süre beklemeyi öneriyorsa.
 • Temizlenen bölge derinse ve dişin sinirleri ortaya çıktıysa.
 • Acil diş tedavisi gerekiyorsa.
  Geçici bir dolgu dişinizin daha iyi olmasını sağlayabilir. Çünkü dolgu dişi kapayarak dişin sinirlerini bakterilerden korur ve hassasiyeti azaltır.Geçici dolguların bazıları içlerinde öjenol denilen ağrı kesme özelliği olan karanfil yağı içerebilirler ama sonrasında kompozit dolgu yapılacak dişlerde öjenol içeren geçici dolgular bağlantıyı daha sonradan engelleyebileceği için kullanılmamalıdırlar.Geçici dolgular sonsuza kadar dayanamazlar. Genelde bir süre sonra kırılır, düşer veya yıpranırlar. Geçici dolgunuz varsa değiştirmek için diş hekiminize gitmeniz tavsiye edilir. Eğer yapmazsanız dişiniz enfekte olabilir.Dolgu neden değiştirilir?Dolgular sonsuza dek dayanmazlar. Renkleri kararabilir. Örneğin amalgam (gümüş) dolgularda aşınma ve kararma gözlenir. Kompozit ve diş rengindeki dolgularda lekelenmeler, kararmalar ve sararmalar gözlenebilir. Çiğneme sırasında dişlerin ve dolguların üstüne çok büyük bir basınç biner. Herhangi bir problem olmasa bile bazı dolgular zamanla eskir, aşınır ve değiştirilmeleri gerekir. Eğer dolguda çatlak, sızıntı varsa veya dolgu düştüyse değiştirilmesi gerekir.Yiyecek kalıntısı veya bakteriler dolgudaki çatlaktan dolgunun altına sızabilirler. Bu bölgeyi temizleyemediğinden bakteriler yiyecek kalıntılarıyla beslenerek diş çürümesine yol açan asitleri üretirler. Dolgu altındaki bir çürük çok ciddileşene kadar farkedilmeyebilir. Bu yüzden dolgularınızı düzenli olarak kontrol ettirmeli ve problem varsa değiştirtmelisiniz.

  Düşen Dolgular

  Dolgular birkaç sebepten düşerler:

 • Büyük dolgulu bir dişle sertçe ısırarak dişi veya dolguyu kırarsınız.
 • Kullanılan dolgu malzemesi dişi eski formuna kavuşturamaz. Örneğin, ön dişlerinizden birinin büyük bir parçası kırıldıysa tahminen en iyi çözüm porselen (diş renginde) kuron veya inley/onley restorasyondur (porselen dolgu). Bazı durumlarda diş hekimi kompozit dolgu da kullanabilir. Ama kompozit çok büyükse sert bir ısırış plastik malzemeyi kırabilir.
 • Hazırlanan kavite iyi izole edilemezse dolgu yerleştirilemeden tükürük dolar. Sonuç olarak dolgu dişe iyi yapışmaz ve düşebilir.

  Çatlamış Dolgular

  Hem amalgam hem kompozit dolgular kırılabilir. Eğer dolgu diş yüzeyinden yüksekse ve ısırma baskısının çoğunu alıyorsa çatlaklar oluşur. Çatlaklar aynı zamanda çiğneme ve ısırma olaylarından dolayı da olur.
  Dolgunun çevresinde küçük çatlaklar oluşabilir. Bunlar genelde zamanla olur ve kolayca tedavi edilebilirler.

  Sızıntı Yapan Dolgular

  Eğer dolgunun bir kenarı dişe tam yapışmamışsa dolguda sızıntı olduğu söylenir. Kalıntı ve tükürük buradan dişin içine sızar ve bu da çürüme, renk değiştirme ve hassasiyete yol açar.

  Sızıntı hem amalgam hem de kompozit dolgularda olabilir. Bazen amalgam dolgu yerleştirildikten sonra sızıntı yapar. Bunu soğuğa karşı oluşan hassasiyetle kolayca anlarsınız. Bu hassasiyet takip eden iki – üç haftada azalır ve sonra yok olur. Bu süre zarfında amalgam dolgu doğal olarak aşınır ve bu aşınma dolgunun kenarlarını kapayarak sızıntıyı engeller.

  Kompozit bir dolgu tükürükle dolabilir. Bu, dolgu ve diş arasındaki bağı zayıflatarak sızıntıya yol açar. Diğer durumlarda, diş ile dolgunun birleştiği yerlerde küçük açıklıklar olabilir. Bu boşluklar, dolgu yerleştirildiğindeki çekmeden dolayı oluşur. Kompozit dolgu sonrası oluşan hassasiyet zamanla yok olur. Eğer yok olmazsa dolgunun değiştirilmesi gerekebilir. Dolgular zamanla eskiyerek sızıntı yaparlar ve bu dolguların değiştirilmesi gerekir.

  Eskimiş Dolgular

  Dolguların ortalama ömrü 5-8 sene arasıdır ama bu dişe, dişin durumuna, madde kaybına ve maruz kaldığı kuvvetlere bağlı olarak ciddi bir şekilde fark edebilir. Bazı dolgularınsa ideal şartlarda çok daha uzun ağızda kaldığı gözlenebilir.

  Diş Sıkma ve Gıcırdatma

  Eğer diş gıcırdatıyor veya sıkıyorsanız dolgularınızla problemleriniz olabilir. Dişinize uygulanan ekstra kuvvetler diş hassasiyetine ve dolgularda eskimeye neden olurlar. Diş sıkma ve gıcırdatma dişlerdeki dolguların çatlamasına da yol açar. Bu çatlaklar üzerine ışık tuttuğunuzda görebileceğiniz ince çatlaklardır. Sadece dolguların çatlayıp kırılması değil beraberinde dolguyu taşıyan sağlam ama ince kalmış diş duvarlarının da bu aşırı kuvvet karşısında kırıldığı durumlar sıklıkla gözlenir, bu açıdan diş sıkma ve gıcırdatma rahatsızlığı olan hastalar bunun için tedavi görmeli ya da koruyucu gece plağı vs gibi önlemler almalıdırlar.

  Dolguların Bakımı

  Diş hekimi kontrol ziyaretlerinde dolgularınıza bakar. Diş hekimi dolgunun çatladığını veya sızıntı yaptığını düşünüyorsa röntgen çekilmesi gerekebilir.

  Aşağıdaki durumlarda diş hekiminize görünün;

 • Dişte hassasiyet varsa
 • Çatlak varsa
 • Dolgunun bir parçası düşmüşse
  Dolguların daha uzun süre dayanmaları için temizleme için düzenli doktor ziyareti, dişlerin fluoridli macunla fırçalanması ve günde en az bir kere diş ipi kullanımı gerekmektedir. Fluorid dişleri güçlendirerek olası çürükleri engeller. Diş hekimi aynı zamanda bu dişlerin uçlarına fluorid cilası da sürebilir.

  Dolguların Değişmesi

  Eski dolgunuzu çıkarmadan, diş hekimi tedavi seçeneklerini size anlatır. Eski dolguyu çıkarıp yenisini takmadan tamir etmek genelde mümkündür. Ama bütün dolgu değişecekse, diş hekimi kullanılacak olan malzemeyi yeniden değerlendirir. Diş hekiminize tercih ettiğiniz görünüm, şekil ve işlevselliği anlatın. Böylece diş hekimi de size en uygun malzemeyi seçebilir. Burada önemli olan amalgam dolguların değişmesi gerektiği zaman sökülmeleri esnasında çok fazla açığa çıkan civa buharı ve parçaları hem hasta hem de hekim ve yardımcı personeli için tehlikeli olabilir bunun için ekstra önlem alınması tavsiye edilir.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 367 )

 • Didem

  Mrb bnm on iki disim ayrik ve iki disime dolguyla birlestirmek istiyorum ne kadar tutar?

 • Onur Öztürk

  Merhabalar, ön diş kompozit dolgusu fiyatları için kliniğimizi arayabilirsiniz: 02122317979 ,
  iyi günler.

  • Afsana

   Selam merhaba benim dişime dolqu ilacı koyuldu sonra gecice dolqu yapıldı 2 ay olur o ilac kaldı disim de bi zararı olurmu?

   • Diş hekimi Onur Öztürk

    Merhaba, evet geçici dolgu için çok uzun bir süre beklemişsiniz, bu virüs süreci ile gidememiş olsanız da doktorunuzla iletişime geçerek ilk fırsatta tedavinizi tamamlatmanız gerekir. Geçiciler bir kaç hafta ömrü olan malzemelerdir, sonra sızdırmaya başlarlar.

 • nazarkarademir@gmail.com

  Bir seferde 5 disimi birden dolgu yapmak icin kazidilar dislerde agri yokken ve orta kisimlari sisik oldu sizce ne direce dogru

  • Onur Öztürk

   Aynı gün içerisinde hastanın toleransına bağlı olarak bir çok dolgu aynı anda yapılabilir. Şişlik farklı bir enfeksiyon vb sebepten oluşmuş olabilir vakit kaybetmeden diş hekiminize göstermenizi öneririm.

   • murat yonkuc

    20 yas disimde oldukca derin curuk var dis doktorum cekilmesini onerdi .islem surecinin zor ve zahmetli oldugunu bu nedenle cekmek daha mantilkli. daha once dolgu ile uzun sure 20 lik dismi kullandim bunu surdurmek isterim. sizce bu disimi kurtarma sansim olabilir mi.yas 55

    • Diş hekimi Onur Öztürk

     Merhaba, maalesef 20 ‘lik dişleri dolgu ve kanal tedavisi gibi işlemlere iyi cevap vermeyebiliyorlar hem anatomik yapıları hem de konumları sebebiyle iyi fırçalanamamaları vb gibi durumlarla önlerindeki dişleri riske etmemek için bazen 20’lik dişlerin çekilmesi daha doğru bir seçenek olabiliyor.

 • ddddd

  pardon dişlerimin hepsi teker teker dökülüyor ne yapmam gerek

  • Onur Öztürk

   Diş eti hastalığından dolayı ise bu durumda diş eti tedavisi görmeniz gerekir, zaman kaybetmeden bir diş hekimine giderek detaylı bir tedavi planı çıkartıp buna göre tedavilerinizi yaptırmanızı öneririm.

 • Sevinç

  Slm 24 kasımda dolgu yapıldı dişime rontgende kokte curuk vardı agrım yoktu şuan dolgumun ustu fındık ya da cekırdek cıgnerken agrıyor.neden olur??

  • Onur Öztürk

   Dişinize dolgu yeni yapıldıysa bir süre üzerine fazla basınç uygulamaktan sakınmanız gerekir, bir süre geçtikten sonra hala devam ediyorsa tekrar diş hekiminize danışmanızı öneririm.

 • Ayşenur

  Merhaba bugün alt azı dişime dolgu yaptırdım, ancak dişin üst yüzeyinde siyah lekeler kalmış. Doktora tekrar gidip temizletmeli miyim?

  • Onur Öztürk

   Lekeler, yüksekliği tespit ederken kullandığımız boyayıcı kağıtlardan olabilir ya da diş taşı vb lekelerde. Kontrole gittiğinizde herhangi bir aksilik olmaması için yine de diş hekiminize danışabilirsiniz.

   • SuDe

    Hocam ayse hanimin yasadigi ayni sıkıntı bende de var en son azi disimin rengi çürük gibi karaydi disciye gittim kazidi dolgu yapti ama bakinca hala orda siyahliklar olduğu görünüyor acaba çürük vardida iyice kaziyamadimi ki

 • Ahmet

  Diş hekimi ondan disime geçici dolgu yaptı.Bu 2 3 ay kaldı. 1 kaç gün önce geçici dolguyu normal dolguyla değiştirdi. Fakat geçici dolgu yapılan yerin rengi farklı. Bu benim gözüme batıyor. Ne yapmalıyım?

  • Onur Öztürk

   Dolguda kullanılan materyal ya da dişinizin renkleşmesi malzeme ile arasında kontrast farkı oluşturabilir bunu tedavinizi apan doktora danışabilirsiniz ancak.

 • hakan

  merhaba benim dişim oyuk fakat gözle görülür çok az leke gibi çürük var tedavisi nedir ?

  • Onur Öztürk

   Merhabalar, dişinizdeki oyuk ve leke gibi gözüken kısım muhtemelen diş çürüğü olabilir, dolgu yapılması gerekir bunun için diş hekiminize danışabilirsiniz.

 • Ayşe

  Merhabalar 16 aralıkta dolgum var fakat 22 aralıkta 20 lik diş ameliyatım bir sorun olur mu ? dolgumu yaptırmam

  • Onur Öztürk

   Merhaba yapılacak olan dolgu işlemi ile ilgili net bilgiyi ancak doktorunuz bilebilir ona danışmanınız gerekir fakat teknik olarak birbirlerini etkilememeleri gerekir.

 • Enise

  Iyi akşamlar benim dişim dolguydu agri yapiyordu dr a gittim dolgumun catlamis oldugunu dedi degistirdi ancak çürük derinde dedi.ben agrisina dayanamayip tekrar gittim dişim intihapliymis ve çürük derinde oldugu icin kanal tedavisine basladi siniri öldürdüğü halde 2 gün oldu halen agriyor dişim normalmi Teşekkürler şimdiden

  • Onur Öztürk

   Merhabalar, kanal tedavisinden sonra bir süre ağrı olması normaldir, doktorunuzun da onayıyla bir süre ağrı kesici kullanabilirsiniz sonra zamanla normale dönmesi gerekir, aksi bir durumda tekrar diş hekiminize danışmanız gerekir, iyi günler.

 • Hatice

  Merhaba ben bi kac sene once ön dislerime dolgu yaptirdim ancak düstu doktora gittim gecici dolgu takti benm sorum gecici dolgu takilmadan once dis deki çürükler temizleniyormu ??

  • Onur Öztürk

   Merhaba, teknik olarak dolgu geçici de olsa kalıcı da olsa çürüğün temizlenmesi gerekir ancak kanal tedavisi yapılacak olması vb gibi bir durumda çok kısa süre için olduğu gibi kapatılabilir, bunu doktorunuza danışmanız gerekir.

 • hakan

  Merhaba hocam ben 17 yasindayim.Benim dislerim cok kucuk yadtan itibaren curuk simdi bi 6 diste curukler var bu benim asiri moralimi bozuyor.Dolgu yaptirinca eskisinden daha da kotu olacagindan korkuyorum ne yapmaliyim

  • Onur Öztürk

   Dolgu yaptırmazsanız daha kötü hale gelirler, bir an önce diş hekimine başvurarak tedavinizi yaptırın.

 • ayse

  iyi günler ben bugün dolgu yaptırdım ama gri olan dolgudan yapıldığını eve gelince fark ettim ve görüntüsü beni rahatsız ediyor. Acaba görünen kısma beyaz olandan sürülmesi gibi bir sey söz konusu mu yoksa sokturup yeniden mı yaptırmalıyım?

  • Onur Öztürk

   Merhaba ağrınız ya da başka bir sorununuz yoksa yeni yapılmış iyi bir dolguyu söktürmenizi önermem ama amalgam dolgunun içindeki solunan civa kaygı vericidir,
   bunu diş hekiminize tekrar danışabilirsiniz. Maalesef dolgunun üzerini boyayabileceğimiz bir boya mevcut değildir.

   • Aytac

    Merhaba Ben memleketimde onceden dolgu yaptirdim fakat sinirler alinmadi 2 seneye yaklasiyordu dolgu dustu Ve Turkiyeye geldim Ne yazikki dolgum duştu Doktora gittim disim cok az curumus fakat doktor ben cok korktuğum icin curuk disin uzerinden Dolgu yapti ama Lazerle felan degil Once curuk disi Pamukla Kuruttu agri kesici gibi birsey surdu… Sonra kucuk Birseyle disime dolgu yapti dediki ola bilir duşerse alarji yaparsa gumus dolgu yapacağiz cok merak ediyorum acaba gecici dolgumu yapti ? Zaten birdaha o doktorun yanina gitmeyeçegim

    • Admin

     Aytaç merhaba, görmeden yorum yapmamız zor olur ama tahminen geçici bir dolgu yapılmış olabilir, kısa süreli olarak idare etmesi için bazen bu tip uygulamalar yapılabilir, iletişimde atlanmışsa anlaşılmamış olabilir, her iki durumda da tekrar bir dişhekimine giderek o dişini kontrol ettirmeni tavsiye ederim.

 • emine

  merhbalar. benm ön dişlermde 3 adet dolgu var. 3 sene once yaptrdgm dolgum cok agryordu doktora gtmm ılac verdı bır hafta kullandm bana asınmıs dolgun demstı. smdı de kenarları kaanadı dısımı kaybetmekten korkuyrum. gdıcem ama araya hafta snu grdı. sizce dişimi kaybeder mym ?

  • Onur Öztürk

   Dolgunun ve dişinizin durumunu görmeden bunu değerlendiremeyiz maalesef ama çok ciddi bir enfeksiyon ya da madde kaybı yoksa endişelenmeyin modern diş hekimliğindeki tedavi yöntemleriyle dişlerinizin ağızda tutulabileceğini düşünüyorum.

 • TuncayEceMustafaAlkan

  Merhaba be dolgu yaptıralı yaklaşık 1 ay oldu ve dişim yeşermeye başladı ve bu beni çok rahatsız ediyor ne yapmam lazım

  • Onur Öztürk

   Merhaba, renkleşen dolgularınızı işlemi yapan diş hekiminize gösterirseniz muhtemelen tekrar ve ekstra cilalayarak ilk günkü haline getirecektir.

 • rhm

  Merhabalar .Ben bugün azi disime gri dolgu yaptirdim agzimi kapattigimda agriyor normal mi

  • Onur Öztürk

   Merhaba, dolgu sonrası üzerine bastığınızda bir süre ağrınız olabilir bu normaldir, eğer devam ederse diş hekiminize danışabilirsiniz.

 • rhm

  Bu gün azi disime gri dolgu yaptırdım uyusturmadan yaptılar dişlerin birbirine değince ağrı yapıyor normal mi ağrının geçmesi için ne yapabilirim

  • Onur Öztürk

   Doktorunuzun önerdiği bir ağrı kesici kullanabilirsiniz, kısa bir süre için. Dolgu sonrası bir süre hassasiyet normaldir, geçmemesi durumunda tekrar diş hekiminize danışmanızı öneririm, geçmiş olsun.

   • Onur Öztürk

    Merhaba, dolgu yapılan dişinizin kök ucunda enfeksiyon olabilir mi? Tekrar doktorunuza gözükerek bir röntgen çektirmenizi öneririm.

 • ümit

  üst kesici dişimin iki tanesi diş etinin başladığı yerde çürümüş.iki dişin birleştiği yerdede çürük var ama uçları sağlam ve bem beyaz.sigara kullandığım için öyle oldu galiba.dişlerimin kurtarılması mümkün mü.üst kesici dişe dolgu olur mu . yani estetik ve sağlık açısından dolgu ile düzeltilebilir mi…

  • Onur Öztürk

   Merhaba, evet teknik olarak kompozit yani estetik dolgu yapılabilir ama öncesinde muayene edip görmek gerekir. Kliniğimizden randevu almak isterseniz: 02122317979 arayabilirsiniz.

 • akif

  dişime bugun geçiçi dolgu yapıldı ve şu an ağrıyor ne yapmalıyım haftaya randevuya kadar dişlerimi fırçalayabilir miyim asitli içeçek içebilir miyim ağrıyı nasıl keserim

  • Onur Öztürk

   Merhaba, dişlerinizi yumuşak ve nazik bir şekilde mutlaka fırçalamanız gerekir, ağrı için doktorunuzun önereceği bir ağrı kesiciyi kullanabilirsiniz, asitli içecekleri ise genel olarak önermiyorum.

 • Smn

  Merhaba hocam ben 2 ay önce ön iki dişimden birinin dolgu rengi dil rengime uygun olmadığı için tekrar söktürüp diş rengime yakın dolgu yaptırdım fakat sadece soğuk su içerken sızlama yapıyor doktora 1 hafta önce gittim dolgunda sorun yok dedi sadece bonding sürdü bu hassasiyet 6 aya kadar sürermiş ama sanki bana bi boşluk varmış gibi geliyor peki bu sızlama çürük oluşturur mu soğuk su içince

  • Onur Öztürk

   Merhabalar, röntgen çekip dolgunuzu detaylı incelemek gerekir ki bu tip bir durumda yorum yapabilelim. Fakat teknik olarak yapılan işlemler ve alınan önlemler doğru gözüküyor. Sızlamalarınızın rahatlamaması durumunda tekrar diş hekiminizle görüşmenizi öneririm.

 • sema

  Merhaba ben 23 ysindayim 16 aralikta disima dolgu yaptirdim anca hassasiyet var acaba dolguda mi bir sorun var cunku dis fircalarken yada biraz soguk su icsem dolgulu disimde sizlama oluyor anlik sonrasinda olmuyor ne gibi bir problem olabilir acaba yardimci olursaniz sevinirim doktorumada soyledim 1 iki ay surebilir dedi sizlamasi neden ?

  • Onur Öztürk

   Dolgu yapıldıktan sonra dişlerin içindeki canlı kısımda mevcut bulunan sıvı hidrodinamik olarak sıkışabilmektedir bu da diş hassasiyeti dediğimiz duruma yol açar.
   Hassasiyet giderici bir diş macunu kullanabilirsiniz; bulabilirseniz “biorepair” diş macunu ya da “colgate pro-relief” diş macunu ile dişlerinizi fırçalayabilirsiniz,
   doktorunuzla da temas halinde olmanızı öneririm, iyi günler.

 • Yağmur

  Merhabalar
  dişime dolgu yaptırdım ama dökülüyor
  Acaba normal bir durummu
  Rengi Kül Renginde

  • Onur Öztürk

   Geçici dolgu yapılmış olabilir mi dişinize? Diş hekiminize danışın bence.

 • rabia

  Iyi gunler benjm arka disimde bi agri vardi doktora gittim gecici dolgu yapti sonra tekrar gittim bu sefer kalici dolgu yapti ama dolgu yapildiktan sona disimin rengi gittikce koyulasmaya basladi ve o disime doktor bi materyalle hafif bi vurdu ve o dolgu yapilan disim baya renk degistirdi ve temas edince sizliyor ne yapmaliyim?

  • Onur Öztürk

   Merhaba, bahsettiğiniz durum muhtemelen dişin sinirleri öldüğü içi kanal tedavisi gereksinimi duyduğunda ortaya çıkan bir durumdur. Bunun için röntgen çekilerek kanal tedavisi işlemi
   eğer gerekiyorsa yapılmalıdır. Bu tedavi hakkında daha fazla bilgi için: https://www.onurozturk.com/kanal-tedavisi/

 • rabia

  Dislerde sallanma payi var mi

  • Onur Öztürk

   Bazen olabilir ama bunu görmeden yorumlayamayız.

 • Nese

  Merhabalar
  Uzun bir sure once dolgu yaptırdığım üst azı dişim yakın bir sure önce ağrımaya başladı. Başvurduğum diş hekimi dolgunun kenarının kırıldığını yapılabileceğini söyledi fakat doğum iznine ayrıldığı icin başka bir diş hekimine gösterdim ağrımın psikolojik olduğunu soyledi ve en son başvurduğum hekim ise dolgunun altının çürüdüğünü hemen cekilmesi gerektiğini söyledi. Şuan dişim cok siddetli olamamakla birlikte ağrıyor kafam çok karışık dişimi cektirmeden tedavi mümkün müdür ?

  • Onur Öztürk

   Merhabalar, dolgunuzun tekrar altında problem olduysa muhtemelen kanal tedavisi yapılarak bu problem çözülebilir,
   ama mutlaka muayene ve röntgenle değerlendirmek gerekir, kanal tedavisi hakkında daha fazla bilgi icin:

   https://www.onurozturk.com/kanal-tedavisi/

 • ali sahin

  Mrb benim disim 3 gun once dolgu yapildi ama sizliyor kulagim cok kotu agriyor neden olabilir 2 ay oncede yaptrmistim farkli disime hic boyle olmamisti suan kendimi őlduresim geliyor arveles dextay majezik bunlar etki etmiyor :/

  • Onur Öztürk

   Dişinize kanal tedavisi yapılması gerekebilir, bu kadar şiddetli bir basınç ağrısı tekrar dolgu yapılarak çözülemeyebilir.

   • Hilal

    Merhaba Ön orta alt ve üst dişlerime kompozit dolgu yaptırdım çıkartmak zarar verirmi dişlere

    • Onur Öztürk

     Merhaba, tercihen yapılmış dolguları sökmek bir miktar da diş dokusunun beraber aşınmasına yol açacağı için tavsiye etmiyorum.

 • batuhan

  merhaba dişim kırılmıştı kanal tedavisi yaptırdım geçici dolgu işlemi yaptı 2 gün sonra gel dedi tekrar işlem yapıcak fakat en az 1 hafta geçmesi gerekli değil midir ?

  • Onur Öztürk

   Hayır öyle bir standart yoktur, sadece dişte enfeksiyon ya da kanaldan gelen eksüdasyon, akıntı varsa bu durumda iyileştirme özelliği olan kalsiyum hidroksit ismini verdiğimiz patları 2-3 haftaya kadar bekletmek gerekebilir ama bahsettiğiniz şekilde restore etmek aynı gün ya da bir kaç hafta içerisinde tamamlanabilir , burda önemli konu geçicinizin sızdırmaz ve iyi yapılmış olmasıdır, bunda bir sıkıntı yaşarsanız yani kanal tedavisi yapılan dişin geçicisi kırılır vs olursa doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekir.

 • Sümeyra

  Merhabalar ön iki disime dolgu yapildi fakat disimin birinin altinda tumsek var gibi alt dişim sürekli oraya degiyor ve birsey yerken ağzım tam kapanmıyor gibi hissediyorum. Ayrıca ön iki dis arasinda bir bosluk oluşmuş siyah nokta gibi duruyor arada ki boşluk acaba bu boslugun olmasi normal mi zamanla kapanir mi dise zarari varmi

  • Onur Öztürk

   Merhaba, yükseklik hissi bir süre sonra geçmezse gecikmeden doktorunuza tekrar gidin, buraya yapacağı ufak bir düzeltme ile rahat etmenizi sağlar, bu da dişinizin ilerde göreceği bir zararın ya da kanal tedavisi vb bir durumun önüne geçecektir. Siyah lekeyi ise görmeden bir şey diyemeyiz ama daha çok diş etinize doğruysa oraya papil dediğimiz üçgensi diş etinin belirli bir noktaya kadar dolmasını bekleriz. Dolmazsa diş hekiminize danışabilirsiniz.

 • MERVE

  Merhaba Onur bey, dişlerimin diş etine yakın tarafında aşınmalar var yüzey dolguları yapıldı ancak bazıları tutmadı. Yapılan dolgularda da piksel piksel çeşitli kararmalar oldu her gün 2 kez temizleyip ağız suyu ve diş iği kullanmama rağmen. diş sıkma problemimin olabileceğini söylediler ve gece plağı takıldı. Bunu da 2 aydır kullanmaktayım ama hala aşınma devam ediyor ve oraları sararıyor işin kötüsü hassasiyet de bulunmakta. Bu devam eden sorunum beni endişelendiriyor. Sizce piksel kararmalar normal mi ve bu aşınmamın nedeni ne olabilir . Çok teşekkür ederim şimdiden.

  • Onur Öztürk

   Merhaba, dolguda aşınma ve renkleşmenin devam etmesi, koruyucu olarak gece plağı kullansanızda dolgunun mukavemetini kaybettiğini düşündürüyor bana, diş hekiminizin tekrar muayene edip, gerekliyse dolgularınızı revize etmesi daha sağlıklı olacaktır.

 • Müge

  Yaklasık 6 ay önce üst azı dişimde oluşan ağrı ve ğzerinde birşey çiğnediğimde gelen koku sebebiyle diş hekimine basvurdum. Röntken cektırıp diş kökümün iltihap kaptıgını ve ılacla kurutup tekrar tedavi edilcegini söyledi. (Dişlerime çok iyi bakan düzenli fırcalayıp onem veren biriyimdir) dişimin dıstan görünen herhangi bir cürük belirtisi lekesi yoktu. Tedaviden sonra tekrar gittiğimde dolgu yapılcagını soyledı ve yaptı. Ama ne agrım ne koku duzeldı ve dolgu agzıma buyuk geldi. Uyku uyuyamadıgım bıle oldu. Daha sonra baska doltora gittigimde dolgumun cok buyuk oldugu u ve sınıre cok yakın oldugu ıcın agrı yapabılcevı ı soyleyıp dısardan azıcım sekıllendırdı. Sızce bu nekadar dogru uygulamadır. Yok yere dişime dolgu yapılmıs olabılırmı?

  • Onur Öztürk

   Dişinizin öncesinde muayene edip, röntgenini görmeden bu yorumu yapamayız ama büyük yapılan dolgulardan sonra hassasiyet ve kanal tedavisi gereksinimi karşılaştığımız durumlardandır.

 • berat

  ben 18 yaşındayım 1-2 ay evvel kök dolgum düştü ama ben doktora gitmedim 2 gün evvelde 1 dolgum düştü şimdi doktora gidersem tekrar dolgu mu yapar yoksa kanal tedavisi mi? çünkü kanal tedisinden çok korktuğum için doktora gitmiyorum

  • Onur Öztürk

   Merhaba, eğer zaman kaybetmeden giderseniz dolgunuzun düştüğü yerde tekrar çürüme olmadan dolgunun revize edilebilme şansı yükselir, kanal tedavisi de doğru bir anestezi ile rahat geçirmeniz gereken bir süreçtir bunun için doktora gitmeyi ertelemeyin.

 • masal

  merhaba ben bir şey sormak istiyorum diş ipi ile iki diş arasını temizlerken diş ipini çekerken birden ani sızlama oluyır dişimin bir noktasında sizce çürükmüdür ? yada başka hangi nedenlerden olabilir

  • Onur Öztürk

   Merhaba, evet ara yüzde çürük başlangıcı da olabilir ya da sadece diş hassasiyetine yol açan basit bir kök yüzeyi açıklığı vb olabilir, bunun için diş hekimine başvurarak kontrol ettirmenizi ve gerekirse röntgen çektirerek kontrol ettirmenizi öneririm.

 • Zeynep

  Merhaba 10 ay önce benim ön dişime dolgu yapıldı. Bir ay öncesine kadar da dolgunun bittigi yerde sararmalar oldugunu farkettim ne kadar fırçaladıysam da geçmiyor bunun nedeni nedir ve ne yapmalıyım bilgilendirirseniz sevinirim

  • Onur Öztürk

   Doktorunuzun bu kısmı cilalaması ya da revize etmesi gerekebilir. Uzun dönemde bu tüm kompozit dolguların problemidir ama çok erken olduysa tekrar bir elden geçmesi faydalı olabilir.

 • Baran T.

  merhabalar 2 gün önce 9 tane dişime dolgu yaptırdım ve çoğu dolgulu dişin tam altına dilimi sürttüğümde sanki taşın üzerinden çiviyle geçercesine pürüz hissi var çoğu dolguda öyle hissediyorum sizce bu geçermi rahatsızlık veriyor çok pürüzlü mesele diş fırçasını oraya aşağı yukarı yaptığımdada takılıyor gıcırdıyor sanki çok pürüzlü ne yapabilirim üstelik ön dişimede dolgu yaptılar ve eskisi gibi sağlam hissetmiyorum. bu pürüz olayı çok kötü hissettiriyor hiç kaygan değil dilimi sürtüğümde sanki taşın üzeinden çiviyle geçiyormuş gibi bir his var yardım lütfen

  • Onur Öztürk

   Dolgular yapıldıktan sonra cilalanır fakat bazen cilalamıza rağmen özellikle kompozit dolgular ağızda sıvı emiliminden dolayı tekrar pürüzlü bir yüzey oluşturabilirler, dokturunuza tekrar giderseniz basit bir cilalama işlemi ile bunu ortadan kaldıracaktır.

 • selda

  Merhaba. Kizim 3.5 yasinda bugün azi disine gecici dolgu yapildi. Peki neden kalici degil de gecici dolgu yapildi

  • Onur Öztürk

   Bir ilaç vb koyarak diş hekiminiz dişin durumunu gözlemlemek ya da dişin sinirlerini rahatlatmak sonra da kalıcı dolgu yapmak niyetinde olabilir, bunu doktorunuza danışabilirsiniz.

 • Aylin

  Onur Bey

  Dolgu malzemesi için hangi elementler daha sağlıklı ve güvenlidir.
  Amalyam dolguların sağlam olmasına rağmen içerisinde civa olduğu için kullanılmaması gerektiği söyleniyor,
  Kompozit dolgular ise hassas olduğu için (arka dişlerde) tercih edilmemeli şeklinde yazılar okuyoruz.

  Bu durumda arka ve ön dişlerimiz için tercihimiz ne olmalı.

  Teşekkürler

  • Onur Öztürk

   Amalgam dolguyu içerdiği civanın hem yapılması hem de sökülmesi esnasında verdiği zarardan dolayı önermiyorum imkanınız varsa. Doğru yapıldığında kompozit dolgular bir çok diş için ideal çözüm sunarlar, büyük restorasyon gerektiren dişlerde ise direkt dolgu bir alternatif olmamalıdır, bunun yerine indirekt porselen dolgu veya kuronlar en idealidir, bunlarla ilgili daha önceden yazdığım:

   https://www.onurozturk.com/hangi-dis-dolgusu-daha-iyi/

   https://www.onurozturk.com/porselen-dolgu/

   makalelerimi okuyabilirsiniz.

 • Gonca

  Merhaba!!

  Ben dün eski dolgumun yerine yeni dolgu yaptırdım!! Eskisi amalgan yenisi beyaz!! Ama zonklama be agrı hissediyorum bu normalmidir! Bu arada kanal tedavisi yapılmadı!! Sadece siyah dolgu biraz törpilenip üzerine beyaz yapıldı!! Lütfen acil cevap

  • Onur Öztürk

   Gonca hanım merhaba , mümkünse dolgu yenilerken özellikle civa içeren amalgamları revize ederken tamamen sökmeyi tercih ediyoruz ancak aksi bir durum varsa bu konuda doktorunuz sizi bilgilendirecektir. Dolgu işleminden hemen sonra bir süre hassasiyet olabilir, doktorunuzun da önerisiyle bir süre ağrı kesici kullanabilirsiniz, hassasiyet diş ağrısına dönerse tekrar vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanızı öneririm, iyi günler.

 • Sıla

  Merhaba benim ön dişimdeki dolgumun üzerinde siyah bir leke çıktı acaba neden olmuştur? Ne yapmam gerekiyo? Dolgunun değişmesi işlemi çok acılı mıdır?

  • Onur Öztürk

   Dişinize yapılan dolgunun renkleşen kısmı ufak bir cila işlemi ile düzeltilebilir, bununla giderilemiyorsa sızıntı olma ihtimali vardır bu durumda da diş dolgusunu yenilemek gerekir.

 • Ayşegül

  7 numaralı dişim çürüdü doktora gittiğimde kanal tedavisi yapılması gerektiği söylendi tel taktığım için pek uygun görmedi doktor ve kanal tedavisi uygulamadan dolgu yaptı. Şimdi birşey yiyince sinirler atıyor çenemde sanki. Daha dün yapıldı napmalıyım sizce?

  • Onur Öztürk

   Bazen dolgu ile süreci ertelemeyi tercih edebiliyoruz ama bu dişin durumuna göre başarılı olmayadabilir, böyle bir durumda kanal tedavisinin yapılması gerekir, doktorunuz gittiğinizde gereken müdahaleyi yapacaktır muhtemelen.

 • Sümeyye

  Merhaba Onur Bey
  1 gün önce(cuma) sol alt ve üstten arkadaki 2 disime amalgam dolgu yapıldı ancak cilalanması için pazartesi günü verildi.Başka bir doktora cilalama işlemini yaptırmak istiyorum.Dolgularımı cilalatmak için ne kadar süre bekletebilirim maximum?

  • Onur Öztürk

   Amalgam dolguların cilalanmasında üst sınır konusunda çok sıkıntı olmaz.

 • Demet

  Merhaba doktorbey.kasim 24 de sime kanal tedavisi yaptirmak icin gittim.disi temizledi kanallari felan acti köklere indi 1 hafta sonra gel islemi bitirelim dedi.brn o tarihten beri maddi yetersizlikten dolayi gidemedim .gecici dolgum gayet ii durumda dokulme felan yok.ama artik ufaktan sizlamalar basladi.simdi gitsem kanal islenine devam edilir dimi.tesekkurler..

  • Onur Öztürk

   Beklediğiniz süre çok uzun, dişinizi kaybedebilirsiniz, vakit kaybetmeden tekrar başvurmanızı ya da bir üniversite hastanesi vb endodonti (kanal tedavisi) bölümüne gitmenizi öneririm.

 • bahar

  Disimde dolgu vardi. Agriyordu.dolguyu temizledi .kanal tedavisi icin gecici dolgu yapti. Fakat. Uyusukluk gecince agrimaya basladi..normalmi acaba..kanal tedavisi icinde 1 hafta soraya randevu verdi .bu agriyi bir hafta cekecekmiyim boyle.agri kesici ictim 1 saat agrimadi.simdi tekrar basladi..napmaliyim.

  • Onur Öztürk

   Merhaba geçici aşamasında bazen iş ağrısı olabilir, ağrı kesici ile geçiyorsa problem yok, geçmezse doktorunuz danışmanızı öneririm.

 • elif

  Dişime dolgu yapıldı ama dolgu düştü dolgunun tekrar yapılması nasıl olur iğne vurulurmu

  • Onur Öztürk

   Elif hanım merhabalar anestezi uygulaması dişinizde oluşan hassasiyete bağlı olarak gerekebilir.

 • Busra

  Merhaba benim kanal tedavim bitti doktorum dolgumun üstüne kaplama yapacağını söyledi randevu verdi kaplama yaptırmam şartmı

  • Onur Öztürk

   Evet çünkü kanal tedavisi gören dişler daha fazla madde kaybına uğrayarak kırılgan hale gelir, kuronlanarak
   korunması önemlidir.

 • Ayda

  Ben dişime bugün dolgu yaptırdım çok hassas bişeyleri ne zaman çiğnemeye başlayabilirim

  • Onur Öztürk

   Merhaba bir kaç saat beklemeniz gerekir, hassasiyet tek başına bir kaç hafta da devam edebilir.

   • Eylül ışık

    Merhaba Onur bey
    Ben bir hafta önce üst taraftaki sağ arka dişlerimden birine kompozit dolgu yaptırdım ancak bir hafta geçmeden dolgumun kenarı karardı bu sizce neden olmuş olabilir

 • Nazli

  Merhabalr onur hocam, dun Alt sag disime dolgu yaptrdim ancak hemen yanindaki disim ile arasinda aciklik var ne yersem oraya giriyor. Dolgu yapmadan once eski dolgum dustu bir hafta filan dolgusuz kaldim doktorda dis etin ice kaydigi icin dolgu esnasinda kestim dedi bana ondan mi
  oldu acaba aciklik, nasil gecer bu durum rahatsiz ediyor fazlasiyla. Simdiden tskler

 • muhammed

  Iyi gunler. Kucuklugumden beri on disimde kirik mevcut. Kirik cok kucuk boyutta ve disimin ucunda. Ayrica curuk yok. On disime kanal tedavi yapilmasi gerekiyormus. Dolgu yapilmasi yeterli degil midir? Disimin cekilmesi gibi bi durum soz konusu mu?

  • Onur Öztürk

   Muhammed bey merhaba,dişinizin kırığı küçükse esnetik dolgu veya lamine tedavisi olabilir,iyi günler.

 • menduha

  Mrhb Dr bey bugün dolgu yaptirdim griy de beyaza döndü fakat sanki orada bişey varmış gibi oluyor agzimi açıp kapatinca fakat dolgudan sonra dış kagiti ile baktığında yükseklik yok demişti Dr fakat ben rahatsızlık hissediyorum bu zamanla grcermi normalmidir birde anestesi yapmadı onunda etkisi varmıdır

  • Onur Öztürk

   Menduna hanım merhaba,rahatsız hissediyorsanız diş hekiminize başvurmanızı tavsiye ederim.

 • Ayse

  Merhaba dolgularim yapilali 10 yil oldu. hic bir sorunum da yok.daha uzun sure dayanabilir mi omurleri dolmus mudur

  • Onur Öztürk

   Merhaba Ayşe hanım, dişinizde herhangi bir sıkıntınız yoksa herşey yolunda demektir. İyi günler.

 • Abdullah Oğuz

  Merhaba benim dolgum düştü ne yapmam gerek ve sadece o yere bidaha mı dolgu yapılacak.

  • Onur Öztürk

   Merhaba Abdullah bey,dişinize tekrar dolgu yaptırmanız gerekiraynı dişinizin yerine yapılacak iyigünler

 • Mustafa

  İyi günler benim dolgum kırıldı kenar parçası artık bisey yerken acıyo Ağrı hissediyorum bunun tedavi yöntemi nedir acaba

  • Onur Öztürk

   Merhaba Mustafa bey dişinize tekrar dolgu yaptırmanız gerekir iyi günler.

 • Dilek

  Merhaba Onur Bey yaklasik 3 hafta önce azı dişimde kısa süreli acıma hissi basınç gibi sebeblerle dolgu yapıldı .çürük iki diş arasındaymış şikayetlerim dolgu yapildiktan bir hafta daha devam etti sonradinda azaldi ve iki hafta bir rahatsizlik hissetmedm fakat simd yine diş arasinda kisa sureli basincla karisik agri hissediyorum ve dis ipini sorunlu bolgede dolgu oldugu icin kullanamiyorm.Acaba diste çürük unutulmuş olabilir mi ne önerirsiniz. .Toplum yararına yaptığınız hizmetten dolayı ayrıca teşekkürler..

 • Didem

  Merhabalar, 8-9 senelik 2 dolgum var. Renkleri diş etimle aynı olsaydı zamanla dolgu farklı bir renk aldı ve hoşnut değilim. 2 ay önce dişlerimi temizlettiğimde doktorum, dolgunun temizleme yöntemi ile biraz açılacağını ama istediğim kıvama gelmesi için önce o dolgunun alınması gerektiğini söyledi. Ben o dolguların alınıp tekrar yapılmasını istiyorum. Normal dolgu işleminden farklı olarak bir acı hisseder miyim ve süresinde bir değişme var mıdır işlemde ?

  • Onur Öztürk

   Merhaba bunu görmeden yorumlamak zor olur ama anestezi ile rahat olacağınız bir şekilde revize edilebilir,
   02122317979 dan randevu alabilirsiniz, iyi günler.

 • Esengül

  Merhaba benim ön dişlerimden birinde aşırı gerileme var uzaktan boşluk gibi dişim yokmuş gibi görünüyor dolgu mümkün müdür acaba?

  • Onur Öztürk

   Olabilir ama genelde bu tip durumlarda ortodontik tel tedavisi gerekli olabilir.

 • Cinare

  Merhaba Onur hocam ben 26 eylulde dolgu yaptirdim ayni gece agridan hic uyumadim ve agridan olsa gerek ayikken ruya goruyordum o derece guclu agrim vardi su an kat kat az agrim ama dibi sisti disimin ve dolgum gri reng cok cirkin duruyor , kanal tedavisi yaptirmak istiyorum ama özele durumum yok devletde de cok agri oluyormus gercekten agri olurmu ? Ve birden cok iyne vurmasini istemeye hakkim varmidir ?

  • Onur Öztürk

   Merhaba, öncelikle geçmiş olsun, anlattıklarınızdan dişinize (mümkünse) kanal tedavisi yapılması en iyi çözüm gibi gözüküyor, ağrı konusundaki hassasiyetinizi bildirirseniz ve anestezinin yoğun olması konusunda ricada bulunursanız, doktorun yardımcı olacağını tahmin ediyorum, geçmiş olsun.

 • Elif

  İyi günler hocam benim sorum dişlerimde seyreklik vardı çürük yoktu onun giderilmesi için estetik dolgu yaptırdım ön iki dişime bu dolgu çıkarılsa kendi dişlerimi kullanabilirmiyim yoksa artık sürekli dolgu yaptırmammı gerekiyor dişlerimde kısaltma ve kazıma işlemleri yapılmadı asit sürüp dolgu yapıldı şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Onur Öztürk

   Bunu görmeden yorum yapmamız zor olur ama çok iyi cilalanırsa teknik olarak mümkündür.

 • aycan

  Merhaba doktor bey, birkaç ay önce ön-üst dört dişime kompozit dolgu yapıldı. Bir aydır ağzımda bir koku olduğunu fark ettim ve incelediğimde gördüm ki bu dolguların olduğu dişlerde dişle diş etinin birleştiği bölgede koku mevcut.. Ne yapmam gerekiyor? Dolguları yeniletmek bir çözüm müdür? Teşekkürler.

  • Onur Öztürk

   Bu konuda doktorunuza danışmanızı öneririm, dolguların diş eti çıkış profilinde düzeltilebilir bir hata varsa bu düzeltme veya cilalama ile giderilebilir, değil başka bir kaynağı varsa ona göre doktorunuzun önerisini dinlemenizi öneririm, iyi günler.

 • esra

  Mhb onur bey..iki gun once dolgu yaptirdim.ustune bastirip bisey yiyemiyorum agriyor.bu normalmi yeni oldugu icin.bide dolgudan sonraki agrilar ortalama kac gun surer.tsk

  • Onur Öztürk

   Esra Hanım merhaba dolgu sonrası üzerine bastığınızda bir süre ağrınız olabilir,bu normaldir,eğer devam ederse diş hekiminize danışabilirsiniz.

 • Enes

  Merhabalar. Benim dolgulu dişim bir şey yiyip ictigim zaman agriyordu. Bu sikayetle doktora gittim. Doktor dolguyu cikarip yeni bir dolgu yaptı. 4 gün oldu. Ilk gun biraz agri vardi. 2 ve 3.gun bir sey yoktu ama 4.gun dişim cok hassaslasti. Bir sey yiyip ictigimde cok fena bir agri giriyor 10 15 saniye sonra geciyor. Agzimi actigimda da agri hissediyorum. Sebebi ne olabilir. Ne yapmaliyim

  • Onur Öztürk

   Merhaba, tekrar röntgen çekilerek kontrol edilmesini öneririm, kompozit veya amalgam dolguların üstüne bastığınızda ağrı
   bir süre için normalken ağzınızı açtığınız zaman oluşan ağrı alt tarafta oluşan dişte ayrı bir kırık veya çatlağın olabileceği
   anlamına gelebilir.

 • Enes

  Peki ben yarın doktora gitsem randevu alınmadan beni kayıt yaparlar mı. 1 hafta olucak çünkü gideli. Malesef bir şey yiyip içtiğim zaman kısa süreli ağrı girmeye devam ediyor dişimde. Benim aklıma takılan ilk bi kaç gün sorun yokken neden bir anda böyle oldu. Dolgu yapılan dişin bir şey yiyip içmeye bu kadar ağrıması normal mi yani. teşekkürler

 • Zübeyde Aydın

  Merhaba,doktorum geçici dolgu yaptı bana dişlerimi fırçalarsam sorun olur mu ? Dolgu yumuşak olduğu için sorma gereği duydum.

  • Onur Öztürk

   Zübeyde hanım merhaba, geçici dolgu taşıyan dişlerin özellikle diş ve diş eti birleşim yerlerini güzel ama dikkatli bir şekilde nazikçe yumuşak uçlu bir diş fırçası ile temizleyebilirsiniz, doktorunuz aksini belirtmediyse, iyi günler.

 • ibrahim

  merhaba onur bey ben beş gün önce dolgu yaptırdım 7 tane dişime fakat dişimde çok küçük çürük var gibi eski hali çok iy hatırlıyorum dişimin ağız içine taraf olan kısmında orta kısmın devamı seklinde bir çürük vardı ve ha duruyo doktor dikkatsiz davranmıs olabılırmı yedı tane dişime dolgu yaptırınca bıraz endıselendım.yardımcı olursanız sevinirim

  • Onur Öztürk

   Bazen diş çürüğü ile dişler üzerindeki lekelenmeler karıştırılabilir ya da çürük olmayan bazı lekelere dokunmayabiliriz
   diş hekimleri olarak. Sizdeki durumu görmeden değerlendirmek doğru olmaz ama içinize sinmiyorsa diş hekiminize dolgunuz
   için tekrar görünebilir ya da bir başka diş hekimine de muayene olabilirsiniz.

 • Zsami

  Merhabalar, ben 19 yaşımdayım yaklaşk 5-6 yıl önce alt ve üst çenemin 2 azı dişlerine kanal tedavisi yaptırdım üst azı dişimde bir ağrı yok lakin sanırım tedavi yapılırken dişim çok inceltildiğinden bir kısmı kırıldı. Alt azı dişimde ise ağrı var ve o dişim de büyük oranda kırıldı ama dolguları duruyor. Kurtarılabilme şansı var mı yoksa çekmem mi gerekiyor ?

  • Onur Öztürk

   Merhaba, dişinizin durumunu görmeden yorum yapmak doğru olmaz ama genel olarak çok fazla madde kaybına uğramış dişlerin özellikle kanal tedavili dişlerin dolgu ile restorasyonlarında “porselen dolgu” (inley, onley) seçmek gerekir, bu tip indirekt dolgular dişin kalan kısımlarını koruduğu için bahsettiğiniz gibi kırıklara ekseriyetle sebebiyet vermezler. Mevcut dişlerinizde ise kanal tedavileri sağlıklıysa ve üstte kalan diş duvarlarının tutuculuk şansı varsa porselen dolgu yapmak doğru bir çözüm olabilir. Porselen dolgu hakkında daha fazlasını öğrenmek için:

   https://www.onurozturk.com/porselen-dolgu/

   adresini inceleyebilirsiniz.

 • İlhan

  Merhaba hocam. 13 Şubat günü 2 dişime kanal tedavisinin ardından geçici dolgu yapıldı. Bugün ise bir dişimdeki geçici dolgu alınıp metal dolgu yapıldı. Doktor Bey bana 2 saat boyunca hiçbir şey yiyip içmememi, ondan sonra ise normal beslenmeme dönebileceğimi söyledi. Ben de 2 buçuk saat bekledikten sonra yemek yedim fakat yemek yerken yeni takılan metal dolgudan birkaç parçanın ağzıma geldiğini fark ettim. Bu normal midir? Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

  • Onur Öztürk

   Amalagam dolgular yerleştirildek bir süre sonra ufak kopmalar olabilir ama bunun normal olup olmadığndan emin olmak için tekrar doktorunuza danışabilirsiniz.

 • elif

  Merhabalar, 1 hafta once daha once amalgam dolgu larin yerine beyaz dolgu yapildi. Bugun agzimin icinde aci bir tad var bu normalmidir?yardimlarinizi rica ederim. Saygilar..

  • Onur Öztürk

   Diş tedavilerinden sonra bir süre boyunca ağzınızda acı tat vb hissedebilirsiniz, geçmezse tekrar diş hekiminize başvurmanızı tavsiye ederim.

 • Sena

  Merhaba, ben 1 sene önce öndeki 2 dişime dolgu yaptırdım. İlk başlarda sürekli dolgum düşüyordu ben de doktorumu değiştirdim. Bu doktorumun yaptıgı dolgu çok sağlam çok da güzel yaptı. Zaten o yaptıgından beri sadece geçen hafta dolgu yerinden oynadıgı için dolguyu değiştirdi. Ama sorun şu ki dolgum düşecek diye yumuşak yiyecekleri bile yiyemiyorum. Dolgum, bir yiyecek çok sert olmadıktan sonra dayanabilir mi onu merak ettim.

  • Onur Öztürk

   Sena hanım merhaba, dolgunun sürekli düşmesi normal bir durum değil, son olan durumu tekrar doktorunuzla konuşarak değerlendirmenizi eğer tutuculuğunda problem olacaksa gerekirse yaprak porselen veya kuron vb ile revize edilmesini öneririm.

 • remzi

  selam.12 sene önce kontrol için diş doktoruna gidince,sol arka alt dişimde dolgu gerekiyor dedi ve beyaz renkli dolgu yaptı.dolgudan sonra dişimde soğuğa ve sıcağa karşı hassasiyet oluştu . kendisine yine bavurduğumda dolguyu söküp yeni dolgu yaptı,fakat yine sorunuma çare olamadı.başka doktora gittim ve dişimdeki hassasiyeti beyaz dolgu ile değil gümüş renkli dolgu ile çözebileceğimizi söyleyince bende yapalım dedim ve dişime üçüncü defa dolgu yapıldı.dişimde hiç bir sorun kalmadı ve sorunsuz şimdiye kadar kullandım.son zamanlarda gümüş renkli dolgularada civa olabileceği yazıları okuyunca dolguyu değiştirip beyaz dolgu yaptırmaya karar verdim.gittiğim doktora dişimin hikayesini anlattım ve kendisi sorun olmayacağını beyaz dolgu ilede diş hassasiyeti olmayacağını söyleyip dolguyu değiştirdi.dolgu yapıldıktan sonra dişimde yine 12 sene önceki sorunlar nüksetti şöyleki dişin alt kısmındada,üst kısmındada sıcak ve soğükta sızlama oluşuyor,ayrıca çıtır ekmek kabuğu ve elma kabuğu gibi şeyleri çiğnerken ani acılar hissetmeye başladım.dolgunun ilk 2 haftası neredeyse hiç birşey çiğneyemedim çünkü ciddi ağrı hissediyordum.alııştırmak için sakız çiğnemeye başladım ve artık çiğneme esnasındaki ağrılar minimuma indi fakat sızlama devam ediyordu.doktoruma tekrar gittim ve bundan sonra dişe 2 defa daha dolgu yaptı fakat sorunum devam ediyor.dişe dolgu yapmak için oyarken diş kökünü zedelediğini düşünüyorum.her gittigimde dişimi uyarken belli bölgelerde çok ciddi ağrılar hissediyordum.sanırım birşeyleri bozdu dişimde ve şu an kanal tedavisinden bahsediyor..sizce ne olabilir ve bundan sonra dişimi kanal tedavisi yaptırmadan nasıl kurtarırım.

  • Onur Öztürk

   Merhaba, öncelikle bu kadar açılıp kapatılan bir dokunun kendini sağlıklı bir şekilde koruyabileceğini tahmin etmiyorum,
   önerim daha fazla gecikmeden doktorunuzun da önerdiği şekilde kanal tedavisini yaptırmanız ve bu kadar dolgu yapılmış
   bir dişe tercihen kırılmaması için porselen kuron yaptırmanızdır, kanal tedavisi için daha fazla bilgi almak için:
   https://www.onurozturk.com/kanal-tedavisi-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/

 • Funda

  HoCam Merhaba
  Benim sağ üst arka iki dışımde ağrı vardı üzerine basamiyordum çok fazla çürük yoktu Dr dolgu yaptı her ikisinde fakat dolğudan sonra tek dış üzerine yine basamadim tekrar açıp geçici dolgu yaptı benim ağrım yine Azda olsa devam etti Dr geçer dedi gerçek dolguyu yaptı toplam süre 3 hafta oldu suan dizimi üstüne basamiyorum ama bu sefer hangisinin ağrı yaptığını bilmiyorum başımı duvarlara vurucu bir ağrım yok ama sürekli inceden bir ağrı var çok bıktım normal mi alt dişlerimde dolgulu birbirine degdirince Şimşek Çakır gibi dolgulu beyaz

  • Onur Öztürk

   Funda hanım merhabalar, bunun cevabını muayene etmeden bilemeyiz ama bahsettiğiniz şikayetler dişinize kanal tedavisi gereksinimini
   düşündürmektedir, bu konuda doktorunuza danışmanız gerekir tekrar, kanal tedavisi için daha fazla bilgi almak isterseniz:

   https://www.onurozturk.com/kanal-tedavisi-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/

 • Funda

  Peki hocam bir dise kac kere kanal yapilabilir ve kanal fiyatlari ne kadar acaba

 • salıh

  benım azı dıslerimim 2sıde gumus dolgu yapıldı ancak sagdakını n yarısı kırıılıp çıkmoışneedem ya acıllll

  • Onur Öztürk

   Yazarak acil cevap vermemiz sorununuzu çözmez, her sağlık sorununda olduğu gibi işlemi yapan doktorunuza acil olarak gitmeniz gerekir. Ayrıca muayene etmediğimiz bir dişin dolgusunun neden düştüğünü bilemeyiz, mümkünse yenilenir değilse başka bir tedavi süreci için tavsiye verilecektir.

 • Ünzile

  Merhaba doktor bey
  Ben dolgumu yaptirali tam 1,5 yıl oldu siyah renkte hem zonklama var hemde üstüne bastırınca ağrı var . 33 haftalık hamileyim bunun agrisini nasıl gecirebilirim .

  • Onur Öztürk

   Ünzile hanım merhaba, bahsettiğiniz durum bize diş sinirlerini etkileyen iltihabi bir durum olabileceğini düşündürtüyor , bu aşamada rçntgen çekilerek ideal bir tedavi gerçekleştirilemez ama en azından ağrınızı azaltacak bir kanal tedavisi başlangıcı yapılabilir fakat bunun öncesinde tedavi için mutlaka kadın doğum uzmanı doktorunuzdan onay almanızı öneririm, geçmiş olsun.

 • Zahide akgül

  5 yasindaki kızına kanal tedavisi ve dolgu yapıldı.doktoru dolgu sonrası dişini fırcalamam için JEL verdi.fakat nezaman fırcalamam gerektiğini unuttum.dolgunun yapıldığı gün mu yoksa ertesi gunmu fırcalamam lazim.bilgi alabilirmiyim

  • Onur Öztürk

   Merhaba jelin içeriğini tam olarak bilemediğim için bunu doktorunuza danışmanızı öneririm ama florürlü özel bir vernik vb ise
   tercihen diş fırçalama sonrası akşam uyumadan kullanmanız daha uygun olur.

 • mağdur

  Ben bir ay önce ilk defa devlet hastanesine gittim diş doktoruna bana sağ iki azı dişime kanal tedavi yaptı ama dolguyu amalgam doldurmuş haberim yoktu çürük arada olduğu için gülerken köşeden görünüyor ve hiç hoşlanmıyorum şimdi sorum şu ben bunu kaldırtıp beyaz dolgu kaplatabilir miyim yaptıran var mı bana bir yardımcı olsanız

  • Onur Öztürk

   Merhaba, kompozit (beyaz) dolgu bazı durumlarda çok derin ve büyük kaviteli dişlere uygulanamayabilir, bu durumda büyük restorasyonlar için en idali porselen dolgudur (inley, onleydir):
   https://www.onurozturk.com/porselen-dolgu/

   Fakat porselen dolgu maliyeti çok yüksek olan bir işlemdir, devlet hastanesinde bunun farkı devlet tarafından ödenmeyeceği için muhtemelen, baz standartta uygun olan restorasyon yapilmistir. Bu durumda görüntü olarak sizi gerçekten rahatsız ediyorsa, özel bir diş kliniği/ hekiminden randevu alarak alternatif restorasyon önerilerini almanız olacaktır.

 • Serap

  Merhaba ben 26 yaşındayım dördüncü hamileliğim her hamilelik döneminde dişlerimde sorunlar çıkıyor .ilk hamilelikte çürük temizlenip dolgu yapıldı. geçici dolgu sürecinde dişim kırıldı ve kaplama da yaptırdım mecburen , şimdi dört senesi oldu şimdi hamileyim ve aynı diş azar azar hepsı kırıldı çok küçür parçalar var sadece ve dolgusu da düştü .onun dışında 8 sene önce dişime dolgu yaptırmıştım siyah renkli ama hamilelik döneminde dişim kırıldı ve dolgu az az dökülüyor.kaplama yaptığım bir dişim var beş sene önce ilk yaptığımdan beri diş etim karardı normal dedi doktor ve şimdi dişimi sıkınca şişkinlik ve ağrı hissediyorum ,soğuk yada sıcak yiyecek içecek temasında çok kötü sızlıyor.bu diş üstte onun tamaltında dişlerimde ağrı hissediyorum uyuyamıyorum bazen ağrıdan ama bişey görünmüyor ,çenemde ağrı hissediyprum hangi diş bilmiyorum . Lütfen yardımcı olur musunuz .bu sorunların tedavisi ne kadar tutar acaba bide hamilelikten dolayı tedaviden korkuyorum ne yapmalıyım

  • Onur Öztürk

   Serap hanım merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Bu tip kompleks bir durum için görmeden ve muayene etmeden vereceğimiz tüm cevapların afaki olduğunu unutmayın. Dolgularınızın, dişlerinizin hatta diş etlerinizin hamilelik sürecinde bazı sorunlar çıkartması normaldir ama bahsettiğiniz tarzda ciddi ağrılar ve şişmeler oluyorsa bu durumda enfeksiyondan şüpheleniriz ve bu durumlarda oluyorsa kanal tedavisi ,yapılamıyorsa diş çekimi uygulanması gerekir. Kanal tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için:

   https://www.onurozturk.com/kanal-tedavisi-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/

   syafasını inceleyebilirsinz fakat başta belirttiğimiz gibi bunu görmeden değerlendirmek olmaz, en kısa zamanda diş hekiminize başvurup önereceği tedavileri görmeniz gerekir.

 • Emine

  5 ay önce on iki disimin ortasina dolgu yaptirmistim bugun dolgum dusmus tekrar dolgu yaptirmayi dusunuyorum sorum dolgumun dusmemesi icin ne yapmaliyim

  • Onur Öztürk

   Dolgunuzun düşmesine sebep olan etkenler için doktorunuza danışabilirsiniz, özel bir uyarısı olmazsa aşırı sert gıdaları koparma konusunda dikkat etmeniz gerekir.

 • Edanur

  Ön dişlerim kırılmıştı dolgu yaptırdım. Fakat doktorum ön dişlerimle asla bir şey çiğnemem gerektiğini söyledi. Ama böyle olunca da yemekleri rahat yiyemiyorum. Korka korka yiyorum. Sizce de ön dişlerimle hiçbir şey ısırmamalı mıyım?

 • Başak

  Merhaba, ben Başak.
  Size gerçekten çok ihtiyacım var. Ve bana yardım edebileceğinizi umuyorum.
  Ağabimin dolgusu düştü ve çok ağrısı vardı. İşinden izin alabildiği bir ara (çok geçmeden) doktora gitti. Dolgusu düşüş, diş çürükmüş ve ya kanal tedavisi yapılacak ya da çekilecekmiş. Bazı sebeplerden ötürü ertesi güne kaldı randevu ve şu an ağabim anlatılamaz bir ağrı içinde.
  Diş kökünden başlayıp, kanal boyunca devam eden sinir ağını alınan nefes bile uyarıyor, bunu biliyorum. Bu yüzden doktor en iyi ilaç oluyor.
  Ama ağabimi böyle görmek beni çok üzüyor.
  İnternette çok fazla şey gördüm. Fakat dişi daha kötü hale getirmemek ve tamamen öldürmemek için hiçbirini denemedik.
  Sakız, alkol, karanfil, aspirin, gargaralar…

  Isı seviyesinin çok üst veya alçakta olmadığı yiyecekleri içip, yemeğe çalışıyor. Fakat ara ara zonklayan ve oyuluyormuş hissi veren bu acıyı bunlar geçirmiyor.

  Gerçekten bu tür bir durum için ağrıyı hafifletecek bir yöntem yok mudur? Yoksa sadece geçen sefer iyi gelen ağrı kesiciden içip, uyumalı ve doktora mı görünmelidir?
  Yanıtınızı merak ve tüm güvenimle bekliyorum.

  Şimdiden teşekkür ederim. 🙂

  • Onur Öztürk

   Başak merhaba, öncelike geçmiş olsun, bu tip bir durumda aynen senin de belirttiğin gibi zarar verebilecek şekilde dişin üstüne alkol basmak, aspirin kırıp koymak gibi işlemler yerine en doğrusu daha önceden de iyi gelen ve dokunmayan bir ağrı kesici kullanarak ağrıyı azaltmak olacaktır, bir de bu tip çok acil durumlarda tüm diş hekimleri mümkün şartlarda acil işlem yapmaya çalışırlar, yani böyle bir durumda doktorunuza bu durumu açık bir şekilde anlatırsanız en azından acil rahatlatacak bir işem yapabilir.

 • havvva

  acil yardımınıza ihtiyacım var doktor bey diş üzerindeki siyahlekeler füsür çürüklerimi lütfen cevap veri dişimde bana danışılmadan dolgu yapıldı 🙁

 • Salih Gürkan

  merhabalar…
  2,5 ay önce kanal tedavisi yaptırdım sonrasında sızlama yaptığı için zaman zaman tekrar gittim. Yükseklik ayarından olabilir dendi ve biraz dişte düzeltmeler yapıldı… şu an halen sızlama devam ediyor özellikle sabah kalktığımda ve geceleyin, ama sürekli değil röntgen çekildi hiç bir şey yok deniliyor, mesala diğer dişlere göre hafifçe dişe vurduğunda bu tedavi yapılan dişte hassasiyet var diğer dişlere göre
  diş sıkma var mı denilince tam olarak bilemiyorum belki olabilirde
  sizce ne yapmam gerekiyor hep böyle mi devam edicek
  sonuç olarak kanal tedavisi yapılan diş neden bu zamandan sonra hastayı rahatsız etsin ki diye düşünüyorum
  teşekkürler…

  • Onur Öztürk

   Salih bey merhaba, kanal tedavisi yapılan dişinize röntgen çekilerek bakılması gerekir, eğer sorun varsa kanal tedavisinin tercihen tekrarı, yoksa dişin çekilmesi gerekebilir hassasiyet geçmezse,
   bu konuda daha detaylı bilgi almak için:

   https://www.onurozturk.com/kanal-tedavisi-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/

   okuyabilirsiniz, iyi günler.

 • Mertcan

  Hocam dislerimin dolgu kenarinda sefaflamalar var ortasi beyaz yabi sefaf dun yaptirdim azda sizi var siķıntı olurmu

  • Onur Öztürk

   Mertcan merhaba kullanılan materyalin teknik özelliği olabilir, aklında soru işareti kaldıysa doktoruna tekrar danışabilirsin iyi günler.

 • deniz

  Merhaba hocam
  Benim dişimde 15 senelik dolgu var ve bu zamana kadar sıkıntı yaşamadım ama kontöre gittim doktor değiştirelim dedi hepsini sizce dolgularin değişmesi şart mı sıkıntı yoksa da?

  • Onur Öztürk

   Deniz hanım merhaba, genele dolguların 8-10 yıl en fazla kullanılmasını öneriyoruz, daha uzun ömürlü de olabiliyorlar ama teknik özelliklerini kaybetmeye başlayıp, mukavemeti bozulan bir dolgu malzemesini olması gerekenden çok uzun bir süre ağzınızda tutmayı önermiyoruz.

 • Sevim Yıldız

  Mrb bana 6 ay önce dolgu yapıldı ama üzerine fazla baskı uygulandığında ağrı oluyo neden acaba..?

  • Onur Öztürk

   Dişinizde kanal tedavisi gerektiren ya da diş etinize baskı yapan bir problem olabilir, işlemi yapan dişhekiminize giderek röntgenle kontrol ettirmenizi öneririm, iyi günler.

 • Kadriye

  Merhaba bir sorum olacaktı benim yakın zamanda ön dişlerime dolgu yapıldı ilk etapta çok fazlalık hissettim dişlerimde sanki dolgu maddesi disimin arka kisminda biraz fazla yayilarak yapilmisti yemek yedigim esnada disimin saglam kisimlarinin üzerindene gelen dolgu kirildi şuan yavaş yavaş alışmış gibiyim ve sanki kırıldığı iyi oldu gibi hissesiyorum benim bilmedigim gozlemleyemedigim bi zarari olurmu doktoruma basvurmadan size yazmak istedim simdiden teşekkürler.

  • Onur Öztürk

   Kadriye hanım kapanışınızda taşkınlık yapan kısmı kırmışsınız gibi duruyor ama yine de dolgunuzun kenarlarının zarar görmüş olmaması için doktorunuza tekrar göstermenizi öneririm.

 • elif muaz

  bende disime yaklasik 2 hfta once dolgu yaptirdim yani eski dolgusu dusmustu yeniledik az once sakiz cignerken bi hassasiyet olustu acaba gecermi

  • Onur Öztürk

   Dişinizdeki hassasiyet devam ederse doktorunuza danışmanızı öneririm.

 • Eda

  Dişimde ki dolguyu kendim çıkardmı koku oluştu bu koku nasıl giderilir

  • Onur Öztürk

   Dolguyu tekrar yaptırmanız gerekir.

 • Eda

  Ve kendim çikardigim için bir sıkıntı oluşurmu

 • Ilyas

  Merhabalar hocam.
  Merak ettiğim bir husus var. Dişteki çürüğün temizlenmesini anlıyorum. Çok ilerlememiş seviye de bi şekilde çürük çıkarılıyor. Ama üzerine neden çeşitli maddelerle dolgu yapılıyor ? Bu dolgu yapılmazsa ne gibi bir zarar olabilir o bölge de ki ?
  Teşekkürler

  • Onur Öztürk

   Dişinizin açık bölgesi daha fazla çürür bu durumda.

 • ömer faruk

  merabalar 10 yaşındaki oğluma kanal tedavisi gerektiği söylendi. çürük temizlendi ve doktor tedavi sırasında çürük sinirlere ulaşmadığı için şuan dişin yenilemesini sağlayan bi ilaç sürüldüğü ve altı ay bir sıkıntı olmazsa kanal tedavisine gerek kalmadan kalıcı dolgu yapılabileleceği söyledi. şuan beklemedeyiz ,kalıcı dişi olduğu içinve 6 ay sonra kanal tedavisi ile bile kurtarılamaz hale gelir mi diye
  endişeliyim şimdiden teşekkürler

  • Onur Öztürk

   Düzenli takip ettiererek o dişte sıkıntı veren bir sorun oluşmadan önlem aldırabilirsiniz, düzenli takip yeterli olacaktır.

 • Gizem

  1 sene önce ön dişlerime dolgu yaptırdım ve şimdi dayanılmaz bir ağrı başladı. Ağrının sebebi dolgunun eskimesi midir ?

 • Hulya

  Merhabalar dişimde geçici dolgu vardı ama dolguda çökme oldu zararlı mıdır acaba ??

  • Onur Öztürk

   Hülya hanım merhaba, tamamen çıkmadıysa geçici dolgunuz muhtemelen sorun olmaz ama yine de kendi diş hekiminize danışmanızı tavsiye ederim.

 • Meryem

  3 hafta önce sağ alt 2 dişime dolgu yaptırdım. 3 hafta sızlama olmadi. 2 gün fırçalamadım. Bugün sızlamaya başladı. Sadece soğuk şeyler de sızlama oluyor. Normal mi acaba ?

  • Onur Öztürk

   Soğuk sızlaması dolgu sonrası gelişen post operatif hassasiyet ismini verdiğimiz bir işleme bağlı olarak da gelişebilir, başka dişlerinizin diş hassasiyetinin yansıması da olabilir, ilk aşamda diş hassasiyeti için uygun bir diş macunu kullanıp:

   https://www.colgate.com/tr-tr/products/sensitive-pro-relief?

   daha sonra geçmezse de doktorunuza başvurmanızı öneririm.

 • Ayca

  Merhaba ben bugun ust disime dolgu yaptirdim ama 4 sene once yaptirdigim altta kalan dolgu agzimi kapatinca birbirine deydiginde elektriklenme yapiyo hep boylemi olacak yoksa gecici bi durummu bu☹

  • Onur Öztürk

   Ayça hanım merhaba, öncelikle geçmiş olsun, eski dolgunuz amalgam (metalik dolgu) yeni dolgunuz kompozit dolgu ise ısırmada bu tip bir durum yaşayabilirsiniz, bununla ilgili bir durum değilse önceden bu tip bir probleme sahip olmadığınızı düşünerek, yeni yapılan diş dolgunuzun oluşturduğu hassasiyet sebebiyle rahatsızlık yaşadığınızı tahmin edebiliriz, bu da eğer devam ederse diş hekiminize tekrar danışarak dolgunuzu revize ettirebilirsiniz, iyi günler.

 • Tahir

  Merhabalar ben 2 saat önce dolgu yaptırdım.Fakat ağzımda gri parçalar çıkıyor ve dişim ağrıyor.Ne yapmalıyım.

  • Onur Öztürk

   Tahir merhaba, yeni, yapılan amalgam (gümüş) dolgulardan artan parçalar ağzına düşüyor olabilir bu da bir süre için normaldir, diş ağrının da bir süre sonra geçmesini bekleriz, eğer diş ağrın devam ederse doktoruna tekrar danışman gerekir.

 • Canser

  Merhaba
  2 ocak günü alt azı dişime amalgam dolgu yapıldı. Dolgum derinmiş. Arada sızlamalar oluyor sizce normal mi ve normalse bu ne zamana kadar sürer?

  • Onur Öztürk

   Merhaba, evet derin dolgulardan sonra dişler bir süre sızlar bu da normaldir, eğer diş hassasiyetleriniz artarsa doktorunuza başvurabilirsiniz.

 • Eyüp yaşa

  Merhaba hocam yaklaşık 3 hafta önce dolgu yaptırdım gece dolgu yaptığım dişimin tarafına uyuyunca rahatsız ediyor ağırlıyor ne yapmam lazım doktorumun yaptığı işlemler;(kanal tedavisi tek kanal üst dolgu hariç–arkadiş ışınlı kompozit dolgu iki yüzlü K02.0) bide bu dişin yanında yaklaşık 1 sene önce kompozit dolgulu dişim var onda hiç sıkıntı çekmedim.görüşlerinizi bekliyorum.

  • Onur Öztürk

   Eyüp merhaba yapılan işlemleri görmeden yorum yapamayız ama genel olarak gece ağrı yapan dolguların kanal tedavisi riski taşıdığı yorumunu yapabiliriz, bu durumda da doktorunun tekrar muayene etmesi ve röntgen eşliğinde dişini değerlendirmesini öneririm.

 • Melek

  Onur bey merhaba. İki gün önce üst tarafta en arkadaki iki dişime kırık oldugu için dolgu yaptırdım. En arkdaki kırık büyüktü digeri küçük. Suan en arkdaki dişimden çok sızı yaşıyorum. Yemek çiğneyemiyorum. Bu durum geçiçi mi yoksa birşeyler yapmam gerekiyor mu? Teşekkür ederim.

  • Onur Öztürk

   Merhaba, dolgulardan sonra bu tip geçici hassasiyetler normaldir ama yine de gözden kaçan bir durum olmaması için tavsiyem diş doktorunza danışarak kontrol ettirmeniz olur.

 • Sedat

  Ben arka dişime dolgu yaptım eskisi gibi dişlerim oturmuyor yerine ne yapmam gerek…

  • Onur Öztürk

   Sedat merhaba, tekrar diş hekimine başvurarak dolgu sonrası yükseklik ayarlaması vb işlemler yaparak dişlerinin kapanışını dengelemesini isteyebilirsin.

 • ahmet

  Merhaba, çürük olan dişim kırıldı. Sadece kökü kalacak derecede bir kırık değil ama sadece kenarları kaldı orta kısmı tamamen oyuk diyebilirim. Bu dişin kesinlikle çekilmesi ve implant yapılması mı gereklidir?

  • Onur Öztürk

   Ahmet merhaba görmeden buna yorum yapmamız zor olur ama çok madde kaybına uğrayan dişleri ağızda tutmakta zorlanabiliyoruz, çiğneme mesafen yeterli ve kalan diş duvarlarının mukavemeti kafi ise, bu durumda kanal tedavisi ve porselen kuron vb düşünülebilir.

 • Seher

  Merhaba ben 1 sene kadar önce dolgu yaptırmıştım betaz renkte ve hiçbir sorun yoktu ama bir süredir soğuga karşı hassasiyet duymaya başladım sizce neden olabilir şimdiden teşekkürler

  • Onur Öztürk

   Merhaba, beyaz (kompozit) dolgunuz büyükse bu hassasiyet yaratabilir, bunu da dönem dönem hissetmeniz normal olabilir ama yine de bir anda dolgu altında başlayan diş hassasiyeti için önerim, işlemi yapan doktorunuza tekrar başvurarak röntgen eşliğinde dişinizin değerlendirilmesi olur.

 • Her Şeyi Blogluyorum

  Benim dolgu da sızıntı yapan cinsten sanırım .ikinci dolgu da başarısız. Tekrar yaptıracağım sanırım.

  • Onur Öztürk

   Merhaba dolgunuzdaki sorunların sızıntı yapan bir cins olduğunu anlamamız bazen bizim bile zordur, tavsiyem röntgen eşliğinde dişhekiminiizn değerlendirmesi olur.

 • seda

  bana 1 ay önce geçici dolgu yaptılar 2 hafta sonraya randevu verdiler o gün işimiz vardı gidemedik 1 hafta sonra gittik dr. diş dolgusu yapılan yerin üstü diş eti ile kaplanmış ne yaparlar

  • Onur Öztürk

   Seda merhaba eğer mümkünse sadece diş eti o bölgeden ufak bir işlemle uzaklaştırılabilir sonra da diş dolgun yapılır ama görmeden net yorumlamam doğru olmaz tabii ki.

 • Nur

  Merhaba iki gün önce ön disime estetik dolgu yaptırdım fakat alt dişim sürekli dolgulu disime çarpıyor dolgunun zarar görmesinden endişeleniyorum sebebi nedir acaba

  • Onur Öztürk

   Nur hanım merhaba, bazen diş dolgusu yaparken hastaların bazen anestezi altında olması sebebiyle, işlem bittikten sonra yaptığımız ısırtma işleminde tam hissetmeyerek ısırmaları sebebiyle, kapanışta yükseklik kalabilir. Bunun çözümü ise diş hekiminize tekrar uğramanız ve doktorunuzun yüksek kalan kısmı aşındırarak düzeltmesidir. Yüksek kalan dolgunuzun kendisinden çok, onu taşıyan diş dokusu veya alttaki dişiniz zarar görebilir, zaman kaybetmeden diş hekiminize başvurmanızı öneririm.

 • Gaye

  Hocam merhaba ben 4-5 yıl önce üst ön dişimin oyuk gibi kırılmasıyla doktora gittim üzerine dolgu yapıldı. Ilk zamanlar iyiydi daha sonra sanki dolgu degilde bi tutam alçı kapatılmış gibi oldu, umursamamış zamanla gecer sanmıştım. Tabiki zaman geçti yaşım büyüdü dolgu tükettilerimden dolayı baya koyu bu sarıya döndü bu durumdan çok çok rahatsız olmaya başladım. Doktora gittim temizlenip duzeltilmesi için, ama hassas oldugu ve dolgu çıkarıldığında dişimde kararma olacağı için hiç bu tedavi yapılmadan geri gönderildim. Napabilirim bu rahatsız ve çirkin görüntüden nasıl kurtulabilirim. Yapılıcak hicbirsey yok mu ?

  • Onur Öztürk

   Gaye merhaba, fiziksel olarak dolgundan rahatsızsan bu tabii ki değişebilir, bazı derin dolgularda hassasiyet veya başka riskler ortaya çıkabilir ama bu riskleri doktorunuzla beraber tartışabilir ve olası sonuçlarını değerlendirebilirsiniz.

 • Kübta

  Diş dolgusu diş tedavisi ile ilgili hangi bölüme girer acaba?

 • Rahime

  Merhaba bugün ön dişime bir dolgu yaptırdım ama eve geldikten sonra fark ettim ki dolgum gereğinden büyük yapılmış diğer ön dişim küçük dolgu yapılan dış ise daha büyük duruyor bu da estetik açıdan beni rahatsız ediyor. Bu dolgunun olması gereken bir boyutta düzeltilmesi imkanı var mıdır?

  • Onur Öztürk

   Rahime hanım merhaba, dişinize yapılan dolgunun teknik olarak küçültülüp tekrar cilalanması mümkündür ama sizin dişlerinizin yapısına göre buna engel bir durum olup olmadığını ancak dişhekiminiz tekrar muayene ederek değerlendirebilir.

 • Ertan

  Hocam benim üst ön dişimde çürük vardı dolgu yapıldı onun yanında da kırık var ve çok sızlama yapıyo acaba kırık olduğu içinmi böyle yoksa dolgu yaptırdığım diştenmi kaynaklanıyo

  • Onur Öztürk

   Ertan merhaba her ikisi de olabilir , tavsiyem hızlıca tekrar doktoruna başvurman olur. Bu arada sorunun tedavili dişinde ve bekleyince çözüldüyse bile kırık olan dişini o şekilde bekletmeden acil tedavi ettirmeni öneririm, onda bir şekilde ağrı olmaması idare ettiği anlamına gelmez.

 • Bahar

  Merhabalar ben 16 yaşındayım 2 kanal ve 6 tanede dolgu yaptırdım ama sağ alt ve üst çok ağrıyor özelliklede iki dişin arası çok ağrıyor acı kulağıma başıma falan atıyor uyuyamıyorum ne yapmalıyım?

  • Onur Öztürk

   Bahar merhaba, tedavileri yeni yapıldı ise ağrı normaldir ama bu kadar şiddetli olmaması gerekir, belki de dolgu yapılan dişlerinden birinin veya bazılarının da kanal tedavisine ihtiyacı olabilir ya da kanal tedavisi yapılan dişinde işlem sonrası gelişen (post operatif) flare up dediğimiz bir alevlenen bir enfeksiyon gelişiyor olabilir bu durumda da buna özel bir antibiyotik kullanman gerekir. Bunların tümü ve kanal tedavili dişlerin ağrı durumları ile ilgili olarak:

   https://www.onurozturk.com/kanal-tedavisi-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/
   sayfasından bilgi alabilirsin, geçmiş olsun.

 • Merve

  Merhaba onur bey. Röntgende görünen çürük sebebiyke dolgu yaptırmak için hekime gittim. 3 anestezide diş uyuşmadi. Doktor cürüğun derin olduğunu söyledi. 1 saat beklemesine ragmen uyuşma olmadığı için devam edemedik. Karanfillu bi madde ile dişi kapattı. Suan ağrım yok bu şekilde en fazla ne kadar dayanır

  • Onur Öztürk

   Merve merhaba, karanfilli geçici dolgu maddesi çinko oksit öjenoldur ve çok uzun süre ağızda dayanıklılığı yoktur, bu konuda dişin durumuna göre doktorunun tavsiyesine uymanı öneririm ama yine genel bilgi olarak 1 haftayı geçirmemen uygun olur.

 • Zeynep

  Meraba dolgun yaklaşık 5 senelik hiç agrım olmadı 5 sene çok memnundum fakat iki gün önce çok ağrı yapmaya başladı sinirler öldürülüyor diye biliyordum neden acaba bu arada dis dolgumun rengide karardı

  • Onur Öztürk

   Zeynep merhaba, muayene edip röntgenlerini çekmediğimiz bir diş için direkt yorum yapmamız doğru olmak ama eski bir dolgunda ağrı var ve rengi de karardı ise bu belirtiler dişinin sinirlerinin öldüğünü , muhtemelen de bir enfekksiyon başladığını gösterir bu durumda da mutlaka kanal tedavisi yapılması ve bu tedavi sonrasında uygunsa tekrar yeni dolgu yapılması ya da aşırı madde kaybı oluşacaksa porselen kuron vb bir işlem yapılması gerekir, kanal tedavisi ile ilgili daha fazla bilgi almak için:

   https://www.onurozturk.com/kanal-tedavisi-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/

   okuyabilirsin.

 • Tarık

  2 dış veya daha çoğuna dolgu yaptırmak mümkünmü yoksa tek tek mi dişe dolgu yapılır ?

  • Onur Öztürk

   Tarık bey merhaba özel bir durum yoksa aynı seansta birden fazla dişe dolgu yapılabilir.

 • Yasin

  İyi günler hocam sol kok dişimin önündeki Disimde dolgu var aşırı derecede sararma ve şişkinlik başladı ilaçlarımi kullanıyorum düzenli ilk başta fayda etmedi dozunu arttıdılar ama ne fayda ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler:)

  • Onur Öztürk

   Merhaba dolgulu dişinizde ağrılar ve şişlik başladı, bunları da ancak ilaçla durdurabiliyorsanız, hızlı bir şekilde diş hekiminize başvurarak göstermeniz gerekir. Bu belirtiler dişinizin kanal tedavisi sürecine girmesi gerektiğini göstermektedir.
   Kanal tedavisi ile ilgili daha fazla bilgi almak içinse:

   https://www.onurozturk.com/kanal-tedavisi-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/

   okuyabilirsiniz, iyi günler.

 • İrem

  Merhaba ön dişe yapılan kompozit dolgudan memnun kalınmassa çıkarttımak mümkün mü?

  • Onur Öztürk

   Merhaba, kompozit dolgular tekrar sökülebilir hatta sökülmesine gerek kalmadan tamir edilebilir veya revize edilebilir dişe göre, bunun için tekrar doktorunuza danışabilirsiniz, iyi günler.

 • Aysun Celik

  Merhaba on disimin bir kisminin kirilmasi sonucu kompozit dolgu yapildi fakat bu diste kanal tedavisi oldugu icin asiri sari oldugu soyleniyor bu durumdan asiri rahatsizim yardimci olursaniz cok sevinirim ne gibi yontemler uygulanabilir

  • Onur Öztürk

   Aysun hanım merhaba , kanal tedavisi bir dişi çürük vb bir etkenin oluşturduğu sonuçların, dişi çekime götürmesinin önüne geçebilmemiz için başvurulacak son çaredir. Kanal tedavisi kurtarıcı bir tedavi de olsa getirdiği bazı handikaplar vardır. Ön dişlerde ise bu handikapların en büyüğü dişin renklenerek, dolgularla bu rengin kapatılamasıdır. Bu durumda dişinizin durumuna ve kanal tedavinize bağlı olarak; imkan varsa ilk aşamda iç beyazlatma tercih edilebilir, bu işlemle eski dolgunuz sökülür ,dişinizin iç (kuron) kısmına bir süre boyunca diş beyazlatıcı ajan yerleştirilir ve dişinizin rengi açılır sonrasında tekrar yeniden kompozit dolgu yapılarak dişiniz kapatılır. Bu yöntem her zaman %100 sonuç vermez , böyle olursa bu durumda artık kompozit dolgu değil de daha ileri restoratif bir tedavi yöntemi olan porselen restorasyon tercih edilebilir, estetik diş hekimliğinin uygulama alanlarından birisi olan porselen uygulamaları içinse:

   https://www.onurozturk.com/estetik-dis-hekimligi-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/

   detaylı bilgileri alabilirsin, iyi günler.

 • ışıldar

  merhaba. amalgam dolgularımdan rahatsız olduğum için 1.5 hafta önce ara yüz dolgularımı,estetik dolgu ile değiştirdim. ağrı veya sızı yoksadece soğuk içeceklerde hassasiyet yaşıyorum ve o zaman sızlama oluyor . herhangi bir basınç uygulamadım. dolgum çatlamış vb olabilir mi ?

  • Onur Öztürk

   Merhaba yeni yapılan tüm dolgularda bir süre için diş hassasiyeti olur normaldir, bir süre zaman tanımanız gerekir ama yine de normal dışı bir rahatsızlık hiisederseniz dişhekiminize tekrar görünerek yeni yapılan restorasyonlarınızı kontrol ettirmeniz hatta röntgen çektirmeniz gerekebilir.

 • Özge

  Mrb hocam ben 1 ay önce diş dolgusu yaptım sürekli ağrıdığı için doktora tekrar başvurduk dolgular çıkarılıp tekrardan yapıldı fakat birşeyler yiyip içince ve geceleri durmadan ağrıdığı için doktora sorduk çekilmesi gerektiğini söyledi fakat dişte boşluk olduğunu fark ediyorum başka bi doktora başvurduk oda dişin sağlam olduğunu çekilmeye bi gerek olmadığını röntgen çekilip kanal tedavisi yapılması gerektiğini öneriyor ne yapmalıyım?

  • Onur Öztürk

   Özge merhaba, teknik olarak dolgu sonrası ağrı olan ve ağrısı geçmeyen dişe kanal tedavisi yapılmalıdır, bu şekilde hem dişin kurtarılır hem de diş eksikliğinde yerini doldurmak için daha pahalı ve alternatif tedavilerle çözüm bulma yoluna gidilmez. Dişin tedavi edilmeye müsaitse önerim mutlaka kanal tedavisi yaptırman yönünde olur, kanal tedavisi ile ilgili olarak da:

   https://www.onurozturk.com/kanal-tedavisi-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/

   ‘dan bilgi alabilirsin, geçmiş olsun.

 • Ümit dagci

  Mrb bu gün disim ağrıyordu hastaneye gitim bana dolgu ve kanal tedavi yapılacak dediler ama kac seans sürücek dediler ama sonra tm dedim oturdum yaptılar ne zamn gelim dedim tm dir dediler sıkıntı olurmu acba dişte dolgu siyah teşekürler

  • Onur Öztürk

   Merhaba, muhtemelen kanal tedavisine dönmesi beklenen bir dişinizdeki çürük, sadece dolgu yapılarak kurtarıldı. Onun için de tek seansta çözülmüş olmuş olabilir. Yine de doktorunuza danışmanızı öneririm.

 • Ayse

  Ben yaklasik 2 gun once disime dolgu yaptim ama dolgu yaptiktan sonra dolgulu disimin ust yanlari sivrilesmis ve dilimi rahatsiz ediyor bunun nedeni ve ne yapmaliyim yada gecer mi?

  • Onur Öztürk

   Ayşe hanım merhaba dolgu sonrası bazen ufak çapaklar kalabilir, onlar muhtemelen geçer ama dilinize verdiği rahatsızlık 2-3 güne geçmiyorsa doktorunuzu tekrar görmeniz iyi olur.

 • Tülay

  Mrb doktor bey bugun disime dolgu yaptirdum ama disim temizlenmedi yani aynada bakinca aynen curukler duruyor ve bende doktorun temizledigini hissetmedim 2 dakikada sadece disime bakti agrin var mi dedi yok dedim direk dolguyu yapti birdaha gel demedi ama bende sizlama sicak bir sey icince yada soguk birsey sizliyor hava alincada sizliyor bu normal mi

  • Onur Öztürk

   Merhaba , maalesef göremediğimiz bir durum için net bir yorum yapmamız doğru olmaz ama genellikle hastaların yapılan tedavinin alt yapısını göremedikleri için ,işlem sonrasında da sürece bağlı olarak hassasiyet olabileceği için ,tedavi edilen dişlerine gerekli işlemlerin yapılmadığını düşünebiliyorlar. Bu konuda aklınızda soru işareti varsa doktorunuzla veya başka bir yerde röntgen yardımıyla bu kontrolü sağlayabilirsiniz.

 • Naz

  Merhabalar, ön iki disime cocukken dolgu yapilmisti. 2 ay oncesine kadar cok fazla kararmis durumdaydilar. 2 ay once yenilendiler fakat su anda tekrar arasinda bir kararma mevcut, ne yapilmasi gerekiyor?

  • Onur Öztürk

   Naz hanım merhaba, dolgu dışında dişlerinizin iç kısmında kanal tedavisi de yapılmış olabilir, buna bağlı olarak da dişlerde koyu bir renklenme içerden gelir , bunun çözümü iç beyazlatma ya da porselen bir kuronla o dişin restore edilmesi olabilir, doktorunuza danışmanızı öneririm.

 • Zehra

  Iyi günler 1 hafta önce altta yan yana iki azı dişimdeki amalgam dolguların kompozit dolguya değişimi yapıldı.  Ama sıcak soğuk hassasiyeti var. Birşey yiyip içtikten sonrada sızlama devam ediyor. Normal mi, dis etiyle alakalı bir durum olabilir mi.

  • Onur Öztürk

   Zehra merhaba, dolgu değişimi sonrası bir süre için soğuk / sıcak hassasiyeti olabilir, normaldir. Diş hassasiyeti geçmez veya artış gösterirse tekrar doktorunuza danışmanı öneririm.

 • Aysun

  Mehaba hocam, bugün kırılan dolgunu tekrar yaptırmak için hastahaneye gittim. Dolgun yapıldı fakat eve gelince köpek dişimde (sağ taraftaki) oyuklar meydana gelmiş. Benim dişimde böyle bir şey yoktu. Nasıl oldu anlamadım. Ağzımdaki uyuşukluk geçince fark ettim. Dilimi sürekli oyuk olan kısma değdiriyorum. Bu oyuk neden olmuş olabilir? Önceden yoktu ve dolgu yapılırken bugün meydana geldi. Açıkçası bu durumdan korkuyorum. Internette araştırdım ama pek bir seý çıkmadı.sonrs sıkıntı olur disim çekilmek zorunda kalırsa?

  • Onur Öztürk

   Aysun hanım merhaba, dolgu ile beraber diş taşlarınız temizlenmiş olabilir mi? Diş taşı temizliği sonrasında da diş diplerinizde ve diş aralarında boşluklar oluşabilir, hastalar bunları maalesef diş hassasiyeti ile beraber seyredince çürükle sıklıkla karıştırabiliyor. Tavsiyem, işlemleri yapan doktorunuza tekrar giderek danışmak olur.

 • Bengü

  Hocam merhabalar …Ben bu ayın 22’sinde sol taraftaki küçük azı dişime kompozit dolgu yaptırdım (doktorum dolgu malzemesini kendi isteğine göre yerleştirmiş bana da estetik dolgu yaptığını işlem bitince söyledi ) ancak bu dişe bitişik daha önceden yapılmış bir amalgam dolgulu büyük azı dişim vardı …İşlemi iki dolgunun arasında açık bırakmadan ve ikisinide aynı yükseklikte olacak şekilde sanırım birazda amalgam dolguyu düzelterek bitirmiş… Sorun şu ki bu iki farklı dolgu yan yana geldiği için mi yoksa ağzım kompozit dolguya alışamadığı için mi bilmiyorum ağzımın o kısmında bir gariplik oluştu adını koyamıyorum … Çekilen tüm filmlerde amalgam dolgunun yapıldığı dişte herhangi bir sorun olmadığı tüm diş köklerimin gayet sağlıklı olduğu söylendi … Size sorum bu geçici bir sorun mudur , ne yapmalıyım ? Teşekkürler …

  • Onur Öztürk

   Bengü merhaba, dolgular yeni yapıldığı zaman bazı hassasiyetler yaratabilir ve bir süre sonra geçebilir. Yine de rahatsızlığınız devam ederse işlemi yapan doktorunuza göstermek ve röntgen eşliğinde dolgularınızı kontrol ettirmenizi öneririm.

 • Gül

  Mrb hocam benim sag ust azi dişimin bir yani çurumustu resmen içi oyulmuştu bugun doktora gittim ve kanal tedavisi yapti ardindan ne oldugunu bilmiyorum sanirsam dolgu yapti beyaz di boyle birdaha ki seansda kaplama yapicak sanirsam ama bugun eve geldigimden beri alt daki dişim usteki yapilan yere temas ediyor ve ben bundan acayip derecede rahatsiz oluyorum kapansin istiyorum ama degiyor ve agriyor ne yapmaliyim?

  • Onur Öztürk

   Gül hanım merhaba, dolgu vb işlemlerden hemen sonra dişler daha hassas olurlar normaldir fakat gözden kaçan bir yükseklik ciddi rahatsızlık verebilir. Yüksek kalan dolguların yarattığı problemlerle ilgili şu yazımı da okuyabilirsiniz, geçmiş olsun:

   https://www.onurozturk.com/yuksek-kalan-dolgu-neden-agri-verir/

 • Hüseyin

  Merhabalar .
  Ön dişimde düşmeden kaynaklı bir kırılma olmuştu . yaklasık 10 senedir 3-4 defa dolgu yaptırdım. Fakat her dolgu yaptırdıktan 2 ila 3 ay sonra dolgu yapılan kısımda kararma oluşuyor. Diğer dişlerimin beyazlığından rahat bir şekilde ayırt edilebilecek seviyede bir kararma . Bu kullanılan malzeme ile alakalı ya da farklı bir sıkıntıdan kaynaklı bir durum mu yoksa önüne geçilemeyen bir durum mu diye sormak istiyordum .
  Teşekkür ederim

  • Onur Öztürk

   Hüseyin merhaba, bugün kullandığımız dolgu malzemelerinde nano esaslı materyallerle ve ekstra cilalarla yüzey parlaklığı sağlanabilir. Bu konuda doktorunuz tarafından gerekenler zaten yapıldıysa kompozit dolgu için ağız yapınız uygun olmayabilir, porselen laminate (yaprak porselen) tarzında bir restorasyon daha uygun olabilir.

 • nermin

  Hocam iyi akşamlar bugün azı dişim hiç bir şey yokken kırıldı ve içi boşaldı hemen Dr gittim çürüğü temizledi ve dolgu yapacakken dişeti kanaması var dedi ve dolgu yapamadan geçici dolgu ile kapattı üstünden 5 saat geçti.su an çok ağrım var bu normalmi ağrı olursa bekleme ara dedi kanal tedavisi olabilir dedi beklesemmi yarın arasam gitsemmi bilemedim lütfen yardımcı olurmusnz bu ağrı distemi yoksa dişetine yapılan iğnelerin ağrısımi cozemedm

  • Onur Öztürk

   Nermin hanım merhaba, muayene etmeden teşhis edemeyiz maalesef, şiddetli diş ağrısı ise kanal tedavisine giden dişin habercisi olabilr, doktorunuza haber vermenizi öneririm.

 • Gülnur

  Merhabalar ben bir şey öğrenmek istiyorm gömülü olmayan 20 lik dişler ortodonti tedavisi ile yan tarafa kaydırıldığında bu dişlerde büyüme gelişme devam eder mi biz bu dişimizi azi disi yerine kullanabilir miyiz

  • Onur Öztürk

   Gülnur hanımm merhaba, ortodontik tedavi ile 20’lik dişleri azı dişi yerine kaydırıp kullanabiliriz duruma göre, bu durumda sürmeye devam etmesi için bir sebep kalmaz ama her yirmilik dişi azı diş yerine kaydırılamayabilir bu zor bir süreçtir, doktorunuz / ortodontistiniz sizi bilgilendirecektir, ortodontik tedavi ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz:

   https://www.onurozturk.com/ortodonti/

   sayfasına danışabilirsiniz.

 • Sevtap

  Merhaba. Ben Almanya’da yaşamaktayım. Çocukluğumda yani bundan 25-30 sene önce takılan amalgam dolgularımdan biri dün kırıldı. Estetik durmadığını ve tümünü değiştirmeyi uzun zamandır düşünüyordum zaten. Öncelikle kırılan amalgam dolgu yerine hangi dolguyu tavsiye edersiniz. Degişim Türkiye’de ne kadar tutar diş başına, keramik fiyatları ve daha ucuz dolguları kıyaslarsanız sevinirim. Saygılar ve selamlar

  • Onur Öztürk

   Sevtap hanım merhaba, bu tip bir durum için hem diş yapınızı muayene etmek hem de röntgen eşliğinde değerlendirmek gerekir.
   Sadece genel bilgi olarak büyük madde kayıplı dişlerde porselen dolgular (inley ya da onleyler) en iyi alternatifler olarak değerlendirebiliriz. Madde kaybı kabul edilebilir miktardaysa kompozit (beyaz) dolgular da alternatif olmaktadır. Dolgu ücretleri için: +902122317979 dan bize ulaşabilirsiniz. Dolgu seçimi ve dolgu malzemeleri hakkında ise:

   https://www.onurozturk.com/hangi-dis-dolgusu-daha-iyi/

   başlıklı yazıma göz atmak isteyebilirsiniz.

 • Havvanur TORAMAN

  Hocam Merhabalar 22 yaşındayım. Benim uüniversite hastanesinde 29 nisanda kanal tedavisi olan dişimin amalgam dolgusu taşkın oldugundan değiştirildi. Beyaz kompozit beyaz dolgu yapildi bugün 1 mayıs ve dişimde kahverengi cizik şeklinde lekeler fark ettim. Endişelenmeli miyim?.
  Aynı zamanda 9 nisanda sol en arka iki dişime ve sağ en arka dişime ilk kez kompozit beyaz dolgu yapıldı ve yaklasik 15 gün sonra sol en arka dişimin kesici yüzeyinde çürüme fark ettim. Gün içerisinde 3 4 defa misvak kullanıyorum ve yatmadan once mutlaka dişlerimi kuralına göre fircaliyorum. Sizce bu durumun sebebi ne olabilir ve ne yapmalıyım?
  Kolaylıklar dilerim.

  • Onur Öztürk

   Havvanur hanım merhaba, kompozit dolgularda bazı renklenmeler kısa süre içinde de olsa görülebilir, bunların kalan bir çürük ya da kötü bir kontak yüzeyinden vb olduğunu söyleyemeyiz, bu tip sizin endişelenmeniz gereken bir durum olmadığına emin olmak için doktorunuzun tekrar muayene etmesini tavsiye ederim. Diş fırçalamanızı günde en az 2 dakika ve 2 sefer yapmanızı öneririm, destekleyici olarak dişlerinize misvak ile gün içinde ayrıca mekanik bir bakım yapabilirsiniz tabii.

 • Şule

  Merhaba ben 4 ay önce çürük ve ağrısı olmayan sadece lekelenme olan azı dişime kompozit dolgu yaptırdım fakat çiğneme esnasında ağrılar oluştu ve aylarca geçmediği için çıkarılıp geçici dolgu yapıldı geçici dolgu ile ağrısı geçtiği için tekrar farklı malzemeler içeren kompozit dolgu yapıldı 2 ay oluyor ama nefes alırken bile çok sızlıyor çiğnerken ve sıcak soğukta çok zorlanıyorum sizce neden olabilir

  • Onur Öztürk

   Şule hanım merhaba geçmiş olsun, bu tip durumlarda maalesef muayane edip detaylı incelemeden yorumumuz afaki olabilir ama bahsettiğiniz rahatsızlıklar dişinizin kanal tedavisi işlemi gerektirdiğini düşündürüyor, bunun için doktorunuza tekrar danışabilirsiniz ayrıca kanal tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için:

   https://www.onurozturk.com/kanal-tedavisi-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/

   okuyabilirsiniz, iyi günler.

 • Elif

  Dislerimde ufak çürük olduğu söylendi ağrım yok yaptırmadan fırçalamayla çürügün ilerlemesini engelleywbilirmiyim?

  • Onur Öztürk

   Elif merhaba, çok ufak çürükler, destekleyici flor uygulamaları ve doğru bakımla gerileyebilir ama mutlaka diş hekiminin buna karar vermesi gerekir, belli bir seviyeyi geçtiyse de dolgu yapılması şarttır.

 • Tuğba

  Merhaba ıyi günler 10 senelik dolgum renginden dolayı değiştirmek istedim bugün doktora gittim ve dış etinde kanama var yapamıyorum die işlemi yarıda bıraktı ne yapmam lazım lütfen yardım

  • Onur Öztürk

   Tuğba merhaba, bazen dolgu işlemi yaparken diş eti kanayabilir, bunu durdurmak için bir çok yöntem olsa da çok sağlıksız bir diş etine zorlayarak dolgu yapmak çok sağlıklı olmayabilir, bu durumda orayı rahatlatacak bir geçici dolgu ile bir süre bekleyip, hastanın da bu süre.te diş ve diş etlerine iyi bakması sağlanıp sonra dolgu işlemine daha sağlıklı bir şekilde devam edilebilir.

 • Çağrı Yılmaz

  Hocam benim ön iki dişim kırıkdı oraya dolgu yapıldı bu dolgu istediğim zaman sökülebliyormu kompozit dolgu bu arada

  • Onur Öztürk

   Çağrı merhaba, bunu önermiyoruz, eğer dolguda bir sıkıntı varsa tabii ki değiştirilebilir ama yoksa onu sökmeyi önermiyoruz.

 • Elif

  Dolgumun üstü aşınmış görünüyor bu durumda dolgu onarılabilirmi yoksa yeni bir dolgumu yapılır teşekkürler.

  • Onur Öztürk

   Elif merhaba, duruma göre dolgunun üst yüzeyinİn sadece cilalanması, duruma göre de tamir veya yenileme gerekir ama dişin ve restorasyonun durumuna göre bu kararı doktorunun vermesi gerekir.

 • Elif

  Dolgumun ortasında aşınma oldu ortasında yuvarlak şekilde aşınmaya başladı dolgu sağlam ama üstü açılmış görünüyor tedavisi nasıl olur üstüne dolgu yapılıp kapatılır mı yoksa çıkarılıp yeniden dolgu mu yapılır.

 • Esma

  Mrb. 1 yıl önce üstteki 3 tane ön dişime dolgu yaptırdım. Birinin dolgusu büyük olduğu için kanal tedavi gerekti kanal tedavi oldum. Şimdiye kadar bir sorun yoktu ama son bir haftadır üst ve alt dişlerim sızlıyor hangisinin ağrıdığını bile bilmiyorum. Kanal tedavili olan dışımın yanındakine dokundugumda biraz ağrı yapıyor. Sizce neyden kaynaklanıyor olabilir. O dokunduğum diste dolgulu acaba kanal tedavi mi gerekiyor. Ama eğer dolgu sinire denk gelmiş olsaydı kendini erkenden belli etmez miydi yani 1 yıl sonra geç bir süre. Ya da çürümüş müdür ama dıştan birşey gözükmüyor.

  • Onur Öztürk

   Esma hanım merhaba, evet kanal tedavili dişinizin yanındaki büyük dolgulu dişinizin kanal tedavisi gerektiren bir ağrı yapması muhtemeldir ya da başka bir dişinizdeki oluşan ağrının bu bölgeye ağrı olarak yansıması da mümkündür ve genellikle bu tip içerden oluşan çürükler ya da gizli çürükler dışardan belli olmazlar, tavsiyem diş hekiminize giderek kontrol ettirmeniz ve röntgen eşliğinde bakılarak sorununuzun tespit edilmesi olur.

 • Esma

  Bide diş etlerimde biraz kanama var bu aralar.

 • Güneş

  Merhaba ben 3 ay önce on disime kanal tedavisi yaptırdım ön iki tavsan disimden birine diğer yanindaki iki disimde 6 7 sene once dolgu yaptirmistim o dolgular buyuk yapılmış disardan curumeye başlamış az renklendi ve beni rahatsiz ediyor doktorum iceriden curumemis dedi ama kanal tedavisi gerekbilir açarsam dolguyu risk olur yani dedi. Ben bu durumda endişelendim cunku tekrar dolguylada yenilyebilirmisiz veya kanal tedavisi olurmus bi kanal tedavisi daha olmak istemedigim icin yaptirmadim su an hicbir sey. Birde kanal tedavili dişim biraz daha alcak yapilmis eskidolguma gore o dolgum alt dislerime cok daha temas ediyor kanal tedavili on disim ise daha rahat alt dislerime cok az temas ediyor daha rahat kullaniyorum diyebilirim ancak dilim cok bosluga degiyor gibi hissediyorum anliyacagnz rahat edemedim. Doktorum simetrik yapamam diyip gonderdi ilgilenmedi. Dilimle degdirdgimde biri daha buyuk yani yüksek, kanal tedavili disim ise daha bosluga geliyor sizce eski dolgumun fazlasını aldirip esitlesemmi biraz da olsa napmaliyim tesekkur ediyorum.

  • Onur Öztürk

   Güneş merhaba, röntgen eşliğinde muayene ederek, dişlerin fiziksel durumlarını, kalan sağlam madde miktarlarını ve kapanışını beraber değerlendirmek gerekir.

 • ebru

  Merhaba, yaklaşık 10 yıl önce arka çene dişlerimden birisine kanal tedavisi uygulanmıştı, dolgum 3 kez düştü ve son düştüğünde dolgu yaptırmayı uzun bir süre erteledim bu sürede kırık dişimin üzerini diş eti kapladı, büyük ihtimalle kırık dişim çekilecek fakat üzeri kapandığından dişçiye gitmeye korktuğum için erteliyorum, böyle bir durumda nasıl bir işlem uygulanır acaba?

  • Onur Öztürk

   Ebru merhaba, dişini bu şekilde bekletmeye devam edersen hem enfeksiyon riski artar hem de yanındaki dişleri de riske edebilirsin, tavsiyem çok gecikmeden diş hekimine gitmen olur, muhtemelen o diş çekilecektir, güzel bir anestezi ile konforlu geçirirsin, zaman kaybetmemeni öneririm, geçmiş olsun.

 • Pingback:Dolgulu Diş Beyazlatılır Mı - Onur Öztürk

 • Pingback:Estetik Diş Hekimliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler - Onur Öztürk

 • Burak KAYA

  Onur bey size bir sorum olacak. Ben 6 ay önce ağzımda 1 kanal tedavisi 2 dolgu 1 dolgu yenileme yaptırdım. Dolgu yenileme yaptırdığım dişimi yenileme yaparken eski halinden daha fazla oydular ve üzerine çok ince bir dolgu yapıldı ve bu yüzden çene yapım bozuldu. Çiğneme görevini yapan alttaki sondan bir önceki azı dişim bu dediğim. Şu an Çiğnemek için eskisinden daha fazla bastırmam gerekiyor hem eski performansını alamıyorum. Hem de bu ve önündeki 3 dişte köpek dişine kadar oda dahil hatta ön koparma dişimde bile üst dişlerin izleri oluşmaya başladı. Aşınma oluşuyor alt dişlerimin hepsinde neredeyse. Diğer zıt taraftaki azı en son azı dişime sürekli bastırıyormusum gibi oluyor hayat dişim ağrıyor bile yeri gelince. Sebebi de bu dolgu yenileme yapılan azı dişimden dolayı önceden ilk o diş temas ediyordu ağzımda o düşük kalınca diğerlerinde sıkıntı yaşamaya başladım. Sizce ne yapmalıyım. Bir de tedirginim her dolgu da dişimi daha fazla oyuyorlar diş kalmadı neredeyse. Bu dişi kaybetmek istemiyorum çünkü diğer tarafta aynı dişimin simetrigi yok orayla düzgün çiğneyemiyorum. Bu tarafı da kaybetmek istemiyorum. Çok hassas dolgu yapacak hekim arıyorum. Bir de e nabız da dolgudan önceki hali var röntgen orijinal şeklinin yapılmasına yardımcı olur mu acaba? O kadar kafayı taktım ki diş mevzusuna bu saatlere kadar araştırma yapıyorum. Artık psikolojimi bozmaya başladı. Yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Onur Öztürk

   Burak merhaba öncelikle geçmiş olsun, evet bahsettiğin sorun aslında mükemmel olarak çalışan bir bütünün bir parçasının bozulmasından sonra gördüğümüz bir durum olabiliyor bazen. Oklüzyon çok ince temeller üzerine kuruluyor bazen, bir dişin bile konumunu/ pozisyonunu kaybetmesi tüm dişleri ve çiğneme sistemini etkiliyor. Bahsettiğin durum için tabii ki detaylı inceleme ve muayene gerekir. Mümkünse doğru analiz edilerek dolgunun yenilenmesi seni rahatlatabilir ama bunun tek başına yeteceğini düşünmüyorum ; diğer taraftaki eksik dişini de tamamlatmanı şiddetle tavsiye ederim. Röntgene bakarak eski dişinin şekli verilemez maalesef. Bu işlemler için de arzu edersen bir tedavi uzmanı vb tercih edebilirsin. Geçmiş olsun.

 • nurullah

  hocam merhaba benım ön dişlerimde kompozit dolgu var ama renklenme olmuş kontrol ettirdim dolgularım saglam çürüme aşınma vs yok ama sarılaşmış böyle değiştirmekte istemiyorum cünkü dolgu değişikliği yapınca dişten madde kaybı oluyor diş zarar görüyor nasıl düzeltebilirim.

  • Onur Öztürk

   Nurullah merhaba, dolguların mümkünse tekrar cilalanabilir, cilalandığında rengi eski haline kavuşursa kurtulmuş olursunuz eğer değişmezse dolgularınızı yeniletmenizi öneririm.

 • ummahan

  Merhaba 1 yıl önce dolgu yaptırmıstım dolgunun rengı beyaz dişimde bi problem yok ama sanki dolgunun altı kararmış gibi görnünüyor neden olabilir teşekkurler sımdıden

  • Onur Öztürk

   Ümmühan hanım merhaba, dişinizde kalan bir renklenme de olabilir ya da bir çürük vb de, tavsiyem tekrar doktorunuzu görmeniz olur.

 • Doğan

  ,Hocam merhabalar.Yaşım 22. 10-12 gün önce alt çene azı dişimin sol tarafındaki 2 çürük dişe dolgu yapıldı, yapılmadan önce gram ağrım sızım yoktu. Ve o dolgu olan diş tarafıyla asla sert yiyecekler yemedim çünkü yukardaki 20lik diş çekilmişti. 6 gün önce şiddetli ağrılarım olmuştu. Sol kulağımdan beynime kadar neredeyse uyutmuyordu beni geceleri. 4 gün önce doktuma gittim şikayetimi anlattım bu diş çekilcek dedi ve çekti.Çekerken o çektiğim acıyı anlatamam. Eve gittim ertesi gün sallandığını farkettim tekrar gittiğimde böyle sallanması normal değil bunu da çekebiliriz büyük ihtimal dedi. Sallanan dişimin üstüne basamıyorum ve yemek yiyemiyorum ne zaman bassam ağrı hissediyorum. Lütfen yardımcı olurmusunuz? Sallanan dişimden de olmak istemiyorum

  • Doğan

   Yazmayı unutmuşum.Çekilen azı dişimin arkasındaki diş sallanıyor

  • Onur Öztürk

   Doğan geçmiş olsun, görmeden tam olarak değerlendiremeyiz bu tip durumları, tavsiyem bir çene cerrahından randevu alarak röntgen eşliğinde ikinci bir görüş alabilirsin.

 • esra

  hocam merhaba , 06.12.19 tarıhınde dıs kontrolune gıttım ve ust azımın yanındakı dişimin dolgu yapılması gerektıgını soyledı doktum ve yaptı. dolgum agrı yapıyor ve dış etım kanadıgı için bugun tekrar gittim , agrım fazlalasırsa kanal yapacagını soyledı . Dişim ağrımıyordu bıle sadece kontrole gıtmıstım , kanal tedavısı olması doktorumun bır hatasımıdır ? sice bıraz daha beklemelmıyım . Birde amalgam kullanmış estetik olarak guzel durmuyor , ve agzıma amalgam kokusu gelıyor sureklı ne yapmalıyım ?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Esra merhaba, bazı diş çürükleri sessiz bir şekilde ilerler, belli bir seviyeye geldiğinde ise ağrı yapar, önceden tespit edilmiş olması senin şansınadır. Derin çürüklerde maalesef kanal tedavisi bir ihtimaldir ama çürük dişine dolgu yapılması ve bunun sonucunda gerekmesi doktorunun hatası olarak algılanmamalı, normaldir. Dolgu tipinden rahatsızsan bunu doktorunla paylaşabilirsin, neden gerektiğini daha doğru ifade edecektir veya alternatiflerini değerlendirebilirsiniz.

 • Ceylan

  Dolguda amalgam ve kompozit yan yana olan dişlere yapılır mı

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Ceylan merhaba, eğer kontak yani arayüz uyumları iyiyse iki farklı dolgu türü birlikte uygulanabilir tabii ki.

 • Ferhat

  Onur Bey merhaba. 38 yaşında erkek hastayım. 37 numaralı dişim lise zamanında çekilmişti. Henüz 9-10 ay önce 36 numaralı dişimin üst kısmına “u” şeklinde çok küçük, minik bir amalgam dolgu yapılmıştı. 4 gün önce rutin muayene sırasında devlet hastanesi doktoru dolgumun eskidiği gerekçesiyle eski dolguyu çıkarıp, kocaman bir amalgam dolgu koydu. Dişi oynarken diş duvarından birini de komple törpülemiş ve incecik kalmış diş. Eskisi tam ortalı ve oldukça sağlam bir dişti, diş ve dolgu birbirini muazzam şekilde bütünlemişti. 4 gündür ağrıyor, nefes alınca dişin tam ortası naneli şeker yemişim gibi etkileniyor ve o dişimle çiğneme yapamıyorum çünkü bastırınca çok ağrıyor. Bugün aynı doktora gittim ve dolguyu çıkarıp alta hassasiyet giderici koyalım dedi. Çünkü sinire yakınlaşacak kadar oymuş eskiyi çıkarırken. O da olmazsa kanal tedavisinden başka çözüm olmadığını söyledi. Yani sapasağlam dişimi kaybetmeyle karşı karşıyayım. Ağrıya dayanırım da, ağzımda ömürlük kalmasını istediğim bir diş o. Çiğnemeyi sadece orasıyla yapıyorum çünkü. Bu aşamada bana herhangi bir tavsiyeniz olur mu acaba? Saygılarımla

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Ferhat bey merhaba, maalesef bazen ufak gözüken sıkıntıların altında büyük çürükler ve sorunlar çıkabiliyor, bunlar size ağrı ve sızı vermeden ilerleyebilen gizli çürükler olabilir yoksa hiçbir doktor sağlam dişinizi açıp dolgu yapmayı tercih etmez ve bunlar genellikle sadece röntgende vb detaylı teşhislerde görülürler.

   Dolgu yapılırken çürük sonrası bazı diş duvarları çok incelebilir bu da normaldir ve işlem sonrası diş hassasiyeti bazen de haftalarca devam eder, eğer bu hassasiyet geçmez kötüleşirse bu durumda ancak kanal tedavisi yapmak gerekir, mümkünse bir süre sabredip gözlemlemenizi tavsiye ederim, kanal tedavisi süreci ile de ilgili olarak ek bilgi almak için alttaki linkini verdiğim sayfamı inceleyebilirsiniz:

   https://www.onurozturk.com/kanal-tedavisi-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/

   Kanal tedavisi yapılırsa da önerim bu dişinizi uzun süre taşıyacak bir porselen dolgu veya kuron (kaplama) yaptırmanız olur, çünkü anladığım kadarıyla o dişin arkasındaki dişi de çektirttiğiniz için o bölgede tek esas çiğneyici dişiniz bu diş ve üzerine çok fazla yük geliyor, bu sorunların o dişte artmasının sebeplerinden birisi de bu olabilir.

   Orta uzun vadede sağlıklı bir yatırım yapmak için arkadaki eksik dişinizin yerine mümkünse bir implant ve porselen kuron yapılıp öndeki dişinizle kuvvetleri paylaşmasını öneririm, öndeki işlem gören dişinizin ise dolgu ile zayıflayarak ileriki yıllarda kırılmadan ağzınızda size hizmet etmesi için onu koruyacak porselen bir restorasyon daha mantıklı bir çözüm olacaktır, geçmiş olsun.

 • Dursune

  Hocam 23 yaşındayım ve bundan 12 yıl önce dişime amalgam dolgu yapılmıştı ara ara dökülmeler olduğunu görüyordum ama diş muayenesine gittiğimde dolgumun değişmesi gerektiğini doktor söylemediginden bende üzerinde durmamıştım ancak son zamanlarda dişimde ağrıyı cok hisseder oldum bu durum göz şişmesine yansır mı acaba ve de siz dolgunun ne çeşidini öneriyorsunuz? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Dursune hanım merhaba eğer dişinizde ağrı varsa artık değişmesi gerekiyordur, dolgu tipine ancak muayene ile doktorunuz karar verebilir, normal dişlerde kompozit dolgu, fazla madde kayıplı olanlarda ise porselen dolgu efektif olurlar. Gözünüzün şişmesi dişinizdense ancak köpek dişinizin sorun çıkartmasıyla oluşur, bu durumda sadece dolgu değil, kanal tedavisi de gerekir.

 • Rabia

  Merhaba dr bey bişey soracaktım aceba her dolgu yaptırmamızda öncesinde geçici yapılıp 1 hafta sonra falan mı normal dolguyu yapıyorlar yoksa tedavi durumuna göre mi yapılıyor

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Rabia merhaba, günümüzde en yoğun uyguladığumız kompozit dolgular ve adeziv restorasyonlar eskisi gibi geçici dolgu yapmayı çoğunlukla geçici yapmayı gereksiz kılmaktadır. Yine de bazı durumlarda geçici koymak gerekir.

 • Rabia

  Birde benim süt dişim çıkmamış ve kararma oldu dolgu yaptırmaya gidince drum söyledi diğer süt dişimin biride çıkmış yerine yenisi gelmemişti röntgen istedi bazen altta kalmış çıkmamış oluyo dedi röntgende eğer çıkarsa ne tedavisi yapılacak o dişlerin yerine sürmesi için

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Rabia merhaba, ortodontik bir tel tedavisi gerekebilir çene yapında dişlerin daha doğru yerleşmesi için.

 • Emre

  Hocam iyi günler kolay gelsin benim ön üst dişlerimden birisi dolgu oldu olduktan sonra yanındaki dişe baskı yapiyo gibi bir his veriyordu diş bir süre geçtikten sonra dolgunun yanındaki diş alta geçti yani estetiklik iyice kayboldu hocam bu yanlış dolgu uygulamasından mı

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Emre merhaba, dolgu yapıldıktan kısa bir süre içinde bu sıkışma ve baskı hissini yaşayabilirsin normaldir. Bunun zamanla kaybolması gerekir, eğer hala böyle bir rahatsızlık hissediyorsan, zaman kaybetmeden doktoruna başvurmanı öneririm.

 • Nurcan

  Hocam merhaba ben yaklaşık 1 ay önce arka dişlerimden birine dolgu yaptırdım ilk haftalarda ağrı yoktu ancak 1 haftadır çok ağrıyor ağrısı kulağıma vurdu çeneme ve boğazıma kadar indi dişimin ağrısından artık duramayacak haldeyim 1 haftadır sabah aksam agumentin ve dolarex kullaniyorum ama bu ilaclar sadece 4-5 saat kadar ağrıyı geçiyor sonra tekrar çok şiddetli ağrıyor virüsten dolayı evden dışarıya da çıkamıyorum ne yapmam gerekir yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Nurcan hanım merhaba, eğer antibiyotik ya da ağrı kesici kullandığınızda çözüm bulamıyorsanız acil bölümü açık olan bir dişkliniğine başvurarak dişinize işlem yaptırmanızı öneririm.

 • Pingback:Diş Dolgusu Ne Zaman Değiştirilir? Diş Dolgusunun Ömrü Ne Kadardır? - Onur Öztürk

 • Senanur

  Merhaba hocam benim sağ üst dişim bir ay öncesi kanal tedavi yaptırmak için dişçiye gittim içini temizlediler geçici dolgu yapıldı ve corona virüs dolayısı ile dişçim kapattı ve şuan dişimin üstünde bişeyler çiğnemeyi bile geçtim alttaki dişimle deydiği zaman bile aşırı ağrı yapıyor ne olmuş olabilir yada ne yapmam gerekir?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Senanur hanım merhaba, dişhekiminize ulaşabiliyorsanız onunla devam etmeniz daha doğru olur değilse acil bölümü açık bir diş kliniğinde kanal tedavinize pansuman yaptırıp bir sonraki sürece (covid-19) kadar idare edecek geçici yapılabilir.

 • Sümeyra Nur

  Hocam merhaba benim dolgum çok ağrıdı hastaneye gittim kanal tedavisi için ama covid 19 sebebiyle geçici dolgu yapıldı sinirler alındı salgın bitince normal dolgu yapabiliriz dediler 3 hafta iyiydim ama dolgu eridi açılmalar oldu çok ağrıyor eriyen yer şu an ne yapmam lazım her yıpranıp eriyip kırıldığında tekrar gidip geçici dolgu mu yaptırmam gerekiyor. Teşşekkür ederim

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Sümeyra merhaba, eğer ağrın varsa yine işlem yaptırdığın yere giderek dişine müdehale ettirmen gerekir, sinirleri alındıktan sonra dişler direkt ağrı yapmazlar ama geçici dolgun düştüyse içine sıkışan bir şeyler ya da diş etini ezen gıda artıkları rahatsızlık verebilir. Ağrın düzenli olarak artıyorsa aşırı şiddetlenmeden doktoruna uğramanı, sabredebiliyorsan da biraz daha beklemeni öneririm.

 • Nisa

  Merhaba. Ağzımda sadece 1 dişimde dolgu bir de kanal tedavi var. Kanal tedavi yaptıralı birkaç ay oldu genelde ağrı sızı yok ama bastırınca hafif ağrı normal mi? Bir de dolgu olan dişim için doktor dişin kendisinin küçük kaldığını söylemişti. Dolguyu yenilemem gerekir mi bu ne anlama geliyor. Açıkçası dişlerimi kaybetmekten çok korkuyorum.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Nisa hanım , kanal tedavisinden sonra bazen aylarca o bölgede garip bir his ve rahatsızlık oluşabilir, geçmez ve şiddeti artarsa doktorunuza tekrar gösterip bir röntgen eşliğinde kontrol ettirebilirsiniz. Dolgunuz içinse dişinizin küçük kalması bir sorun doğurmaz normal şartlarda, bununla ilgili tam olarak doktorunuzdan size olası yan etkileri için danışabilirsiniz.

 • Zehra

  Merhaba,
  Dişimde küçük bir boşluk hissettim.(aynı gün içinde)2 gün sonra ağrı yaptı ve ertesi gun ise hekime başvurdum.Dolgu yaptı ve sınırda dedi.Röntgen çekmedi.Ardından ağrılar işleme rağmen devam ediyor.İslemden sonraki 2.gün.Ama ağri sadece diş değil aynı zman da işlemeden onceki gibi boğaz,kafa ve kulağım da ağrıyor.Tabi hassasiyetler de mevcut.Yüzüm hafif şişti.Ağrı kesiciler bile tam olarak gecirmiyor.Karantina var 2 gun boyunca doktoruma tekrar gidecegim.Bu sure icerisinde bilgi berirseniz cok sevinirim.Tesekkürler.
  Iyi gunler..

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Zehra hanım muhtemelen dişiniz nekroz, ölü bir diştir, dolgu tedavisine cevap vermez, mutlaka kanal tedavisi yapmak gerekir, zaman kaybetmeden doktorunuzla görüşmeniz gerekir, bu süreçte size bazı ilaçlar önerebilir, geçmiş olsun.

 • Sümeyye

  Hocam merhaba. Dolgum düştüğü için doktorum covid 19 sebebiyle geçici dolgu yaptı. Dişimde geçici dolgunun kalması uzun sürerse kanal tedavisi yapılmak zorunda kalınabilir mi? Geçici dolgu dişimin daha fazla çürümesini engeller mi?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Sümeyye hanım merhaba, bunu öngörme maalesef çok zor, tavsiyem dişhekiminizle de temasta olarak kliniklerin ve muayenehanelerin açıldığı şu dönemde dolgunuzu tamamlatmak için program yapabilirsiniz. Covid 19 süreci tam bitmeyeceği için bir süre, fazla uzatmamanızı öneririm, bu arada ise geçici dolgunuzun üzerinde çok sert besinler çiğnemeyin ve günlük bakımınızı aksatmayın, o bölgede de diş ipi şimdilik kullanmayın.

 • Leyla

  Merhaba,hocam benim dişime 3 gün önce dolgu yapıldı dolgudan bir gün önce de kanal tedavisi ancak sol yanağımdaki gamze dolgudan sonra kayboldu oysaki kanal tedavisinde böyle bir durumla karşılaşmamıştım gamzem geri gelir mi

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Leyla hanım merhaba, diş dolgularının yanaktaki gamzeye etki ettiği bir durumla bugüne kadar karşılaşmadım, dişlerde yapılan restorasyonlar dudak ve yanağı desteklerler ama doğrudan gamzenin kaybolmasını duymadım, doktorunla değerlendirmenizi öneririm, başka bir sebebi olabilir.

 • Sevda

  Merhaba, corona virüs başlamadan hemen önce birden fazla dişime, diş Eti dolgusu yaptırmıştım. Dolgudan sonra dişlerimin üzerinde pütürlük oluştu. Dilim devamlı o pütürlüklere gidiyor. Yemek yedikten sonra hemen fırçalama ihtiyacı duyuyorum. Bu pürüzlük, pütürlü durum neden kaynaklı oluyor. Doktorum yanlış bir uygulamamı yaptı acaba? Bu gibi uygulamalarda bu doğal mı. Doktoruma telefon ettim, cila yaparız düzelir dedi. Cila işlemi dişlere zarar verir mi ? Teşekkür ederim.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Diş etine değil de dişinize diş eti kısmına yakın yere dolgu yaptırmışsınızdır sanırım, kompozit dolgular su emme potansiyeline sahip oldukları için bazen dolgu sonrasında yüzey pürüzlülüğüne sahip olabiliyorlar, bunların tekrar cilalanması gerekir hatta belli aralıklarla dolgu cilalanmasını bile öneririm, cila işlemi doğru ekipmanlarla yapıldığında güvenlidir.

 • Sevda

  Onur Bey merhaba, fazla ve sert fırçalamadan kaynaklı diş erlerinde aşınma vardı, bu sebeple o kısımlara kompozit dolgu yapıldı, evet. Yalnız pürüzlükler dolgu yapılan kısımlardan ziyade dişlerin diplerine yakın yerlerde değil de, orta kısımlarda…Bütün dolgu çalışmalarında böyle pürüzlükler olur mu, yoksa temiz çalışılmadığının bir göstergesi mi.? Diyelim ki cila işlemi iyi yapılmaz ise dişe ne gibi zararlar verir. Cevap verdiğiniz için Teşekkür ederim. Sevgiler.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Sevda hanım merhaba, ağızdaki tüm dolguların pürüzsüz ve cilalı olması gerekir ki mekanik retansiyona dolayısıyla da bakteri ve plak birikimine yol açmasın, diğer türlü hem renklenir hem de altındaki, yakınındaki bölgelere zarar verirler. Her dolgu sonrası cila yapılır rutin bir işlemdir ama bazen gözden kaçan bir kısım olabilir, ya da o anda bir kanama vb olduysa engel olmuş olabilir bunun yanı sıra kompozit reçineler ağız sıvıları ile temasa geçtikten bir süre sonra su emerek şişebilir ve cilalarını kaybedebilirler bunun için işlem hakkında hüküm vermek doğru olmaz. Bu sorunu fark ettiyseniz vakit kaybetmeden doktorunuza başvurup dolgunuzu tekrar cilalatmanızı öneririm.

 • Zehra

  Merhaba Onur Bey.
  Ben yaklaşık 2 sene lösemi tedavisi gördüm.Aldığım ilaçlardan dolayı ağzımda bir çok yara çıktı ve bu nedenden dolayı bir süre ağız bakımı yapamadım.Tedavim bittikten sonra dişlerimin çoğunda ufak ufak kırılmalar oldu ve çürükler oluştu.Dolayısıyla bu çürüklere kanal tedavisi ve dolgu yaptırmak zorunda kaldım.Ancak 3 tanesine amalgam dolgu yapıldı.şu an görüntü olarak dolgulu dişlerim beni çok rahatsız ediyor.daha 18 yaşındayım.Dişlerimi uzun süreler kullanabilmek istiyorum.Hem estetik olarak hem de sağlık açısından dişlerime nasıl bir işlem yaptırabilirim.Şimdiden teşekkür ederim.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Zehra merhabalar, öncelikle hem geçmiş olsun hem de bol şifa diliyorum sana. Evet maalesef bu tip tedavilerden sonra bazen dişlerde bazı hasarlar oluşabiliyor. Kanal tedavisi gibi fazla madde kayıplı durumlarda dişin üstündeki kalan dokuyu koruyabilmek için ve dip kısımlardaki çürüklerden korunmak için amalgam dolgu tercih edilmiş olabilir. Eğer diş yapın uygunsa porselen dolgu ya da porselen kuron buna alternatif olarak görüntü açısından daha iyidir ve dişi yine amalgam dolgu gibi de korurlar ama bunların uygulama süreçleri biraz daha uzun ve maliyetlidir haliyle. Tabii ki dişlerinin fiziksel durumuna göre bu konuda en iyi kararı doktorun verebilir. Tavsiyem bu seçeneklerin ya da başka alternatiflerin dişlerin için uygun olup olmadığına dair doktoruna danışman olur. Sağlıklı günler dilerim.

   • Zehra

    Iyi dilekleriniz için ve vakit ayırdığınız için çok teşekkür ediyorum.

 • Ayşe durgun

  Merhabalar.17 yaşındayım.öndeki üst dişlerimden birine dolgu yapıldı.şu an için bir sorun yok fakat sonraki yıllarda daha estetik durması için nasıl bir işlem yaptırılabilir?Doktorum zirkonyum kaplama olabileceğini,dişlere daha az zarar verdiğini ve estetik durduğunu ancak 18 yaşından sonra yapılabileceğini söyledi.Sizce en iyisi zirkonyum kaplama mıdır?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Ayşe merhaba, kompozit dolgular günümüzde çok gelişti, dolgunun tekrar yenilenmesi bir opsiyon olabilir bunun dışında yaşından dolayı zirkonya (zirkonum dioksit) porselen kuron (kaplama) önermiyorum! Zirkonya (zirkonyum) bir kuron yani kaplama maddesidir ve dişinin küçültülmesi ile yapılabilir ancak ve ömür boyu protez hastası olursun, mümkünse porselen lamina (yaprak porselen) daha doğru bir çözüm olabilir ama yine de ilk tercih senin yaşın için dolgudan yana kullanımalıdır 🙂

   Bu konuların hepsini kapsayan yazılarım için:

   https://www.onurozturk.com/estetik-dis-hekimligi-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/

   https://www.onurozturk.com/dis-estetigi-icin-yaprak-porselenler/

   • Ayşe durgun

    Değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim.

 • S.A

  Problemim şu, bir sene önce dolgu olan bi dişimde sızlıyor şikayeti ile dişçiye gittim var olan eski dolgumu alıp yeni bir dolgu yaptı dişime . Ama sanırım ağzımdaki aftlar nedeniyle ben sızladığını sanıp boş yere dolgumla oynattım şimdi ise bi sene geçmesine rağmen ara ara o dolgulu dişimin bi noktasında yemek yerken çiğneme esnasında sızı hissediyorum Sorun ne olabilir hocam ?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Selam, görmeden yorum yapmak zor ama iki ihtimal olabilir; ya dolgu ile dişin birleştiği bi yer az açık veya aşınmıştır temasta ve termal bi etkende sızlar ya da hiç ilgisiz dişin dip kısmı (kolesi) hafif açıktır ve sızlayan yer orasıdır, ona da yapacak birşey yok, önerim bi ara baktırman ama çok da mühim olduğunu düşünmüyorum.

 • Mustafa

  Merhaba hocam 5-6 yıl önce dolgu yaptırmıştım gayette memnundum ama bir an diş ağrısıyla uyandım sadece dolgu yapılan yer ağrıyor bunun sebebini öğrenebilir miyim rica etsem

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Mustafa bey merhaba, diş dolgunuz derin olabilir ve artık dişin içindeki canlı yapı etkilenmiş ve artık kanal tedavisi yapılması gereken bir duruma gelmiş olabilir, bunun dışında bu tip dişlerde röntgen aracılığıyla değerlendirmek en doğru seçenek olacaktır çünkü bazen “yansıyan ağrı ” dediğimiz aynı kadranda başka bir dişin yq da karşı çenedeki bir dişin ağrısı da oraya yansıyor olabilir. Doktorunuz röntgen eşliğinde muayene ederek en doğru kararı verecektir.

 • Burcu

  Merhabalar Yaşım 24 beş sene önce diş muayenesinde doktorum dişlerim de ki kararmalara dolgu yapmazsak zamanla çürür dedi ve bütün dişlerim dolgu ve o an fark etmedim gri renk dolguyu sanırım 9 tane biride kanal kanal tedavili dişim iltihap oldu gittim dayanamaz san çekeriz dediler tekrar kanal tedavisi olmaz mı çektirmek şart mı ve bu gri dolguları beyaza değiştirmek istiyorum önerilerinizi bekliyorum teşekkürler.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Burcu merhaba, tekrar kanal tedavisi ( retreatment ) ismini verdiğimiz bu işlem teknik olarak hassas bir süreçtir, bir çok dişe uygulanabilir ama bazen de çaresiz kaldığımız durumlar da olabilir. Benim tavsiyem bir endodontist ‘ten (kanal tedavisi uzmanından) de fikir alarak dişinin tedavi imkanı olup olmadığını araştırman olabilir. Amalgam dolguların ise beyaz / estetik olacak şekilde kompozit / porselen dolgularla değiştirilebilir bu konuda da doktoruna danışmanı öneririm.

 • Kader

  Merhabalar Onur Bey,
  Öncelikle herkese özenle verdiğiniz yanıtlar beni çok memnun etti.. 12 yaşındaki kızımın 3 hafta önce ağzından asetona benzer ağır bir koku gelmeye başladı…1.5 yıl önce düşen azı dişinin dolgusunun yerine hiç ağrı olmadığını söylemesi üzerine vede razı edemediğimiz için tekrar dolgu yapdirmadık ne de olsa yeni diş gelecek düşünceside vardı…diyabette belirti olarak aseton kokusu olduğunu biliyorum ama diş dolguları düşüncede buna benzer bir koku ortaya çıkar mı onu merak ettim.şu da var 3 hafta önce kızım bir kaç gün boyunca 3-4 tane sakızı bı anda gün içinde saatlerce çiğnedi o günlerde başladı bu koku ..dolgusu düşen yere kanal tedavisi yapılıp üstüne dolgu yapılmış olabilir diye hatırlıyorum..bu günlerde kulagina da ağrı vurduğunu söylüyor o dişinden.acaba çiğnediği sakızlardan dolayı tedavi yapılan yerden tedavide kullanılan maddelerden biri sakiza yapışıp çıkmış olabilirmi?1.5 yıldan beri ancak ağrı yapıyor dolgusu düşen dişi.Dolgu yaptırdıktan iki hafta sonra dolgusu düşmüştü diye hatırlıyorum ..eğer diş tedavisinde kullanılan bir maddeden kaynaklanmıyorsa koku diyabetten suphelenmeliyiz sanırım .malum Corona dan dolayida evden dışarı çıkmıyoruz market alışverişi hariç .cevabınız için şimdiden teşekkürler..

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Kader hanım merhaba, çocuk dişi de olsa düşen hiç bir dolguyu 1.5 sene gibi bekletmemeniz gerekir. Dişin düşecek olması sebebiyle yaptırmamak çok yanlış. Muhtemelen anlattığınızdan anladığım daha derin bir çürük oluştu ve kökte vb enfeksiyona yol açtı ki kulağa vuran ağrı da buradan kaynaklanabilir. Görmeden yorum yapıp değerlendiremem tabii ki ama zaman kaybetmeden diş hekiminize gidip röntgen eşliğinde kontrol ettirin, geçmiş olsun.

 • Ceyhan

  Merhaba Hocam 20 senelik üst azı dişimin dolgusu düştü 3- 4 ay ihmal ettim ve acısına dayanamadım özel bir diş hastanesinde kanal tefavisi gerekebilir dediler, uyuşturup yarım saat kadar eski dolgudan kalan ve çürükleri kazıması sürdü ve geçici dolgu yaptı 3 hafta sonra kanal mı dolgumu karar vericez dedi ama şiddetli ağrıdan duramıyorum boğazım kulağım gözüm başım heryere vuruyor tehlike arz edermi , sağolun

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Ceyhan hanım merhaba, muhtemelen şu anki belirtiler dişinizin kanal tedavisi gerektirdiğini gösteriyor, zaman kaybetmeden diş hekiminize giderek kanal tedavinizi bir an önce yaptırın eğer daha da gecikirseniz ağrınız şiddetlenebilir.

 • Asude

  Merhaba ön iki dişimin yarıalrı dolgu 1 buçuk ay kadar önce bir taneisnin üstü temizlendi ve yeni dolgu eklendi çok geçmeden ucunda hafif çatlak oluştu ve bugüm dişlerimi fırçalayacağım zaman o yapılan dişimde bir kahrengilik farkettim ucunda fakat sabah fırçalarken bir şey yoktu oje sandım asetonla temzilemeye çalıştım ama çıkmadı dişlerimi fırçalayınca biraz geçti ama hala ne olduğunu çözemedim briaz bilgilendirebilir misiniz korkuyorum çünkü.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Asude merhaba, dolgu ile dişin arasındaki geçiş hattı belli olmuştur, dolgu yaparken kullandığımız yapıştırıcı reçine maddeleri artık olarak kalırsa bu şekilde o hatlarda renklenmeye yol açabilir. Doktoruna tekrar başvurursan; o kısmı temizleyip tekrar cilalayacaktır.

 • Burcu

  Merhabalar
  Benim ön dört dişim ayrık yan kesici dişlerim doğustan eksik olduğu için bende yakın zamanda estetik dolguyla boşlukları kapattırdım fakat hiç güzel durmadı çok büyük oldular bu dolguları çıkarttırıp tel tedavisi yaptırabilirmiyim bu dolgular çıkartılabiliyoru mu

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Burcu merhaba bunun için bir ortodontiste danışman gerekir ,bazen dişler olması gerekenden fazla küçükse ortodontik tedavi yeterli gelmeyebilir. Bu durumds dolgularının daha doğru en boy oranında restore edilmelerini talep edebilirsin ya da düzgün bir şekilde porselen lamina (vener) yapılabilir ve daha doğal oranlı bir gülüş elde edilebilir.

 • İlaydanur

  Hocam merhaba dün dolgu yaptırdım ama eve gelince fark ettim ki dolgunun üstünde siyah bir nokta var ne yapmalıyım çürük kalmış olabilir mi

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   İlaydanur merhaba, dolgunun üstündeki lekenin çürük olduğunu düşünmüyorum, çürük kalacak olursa yapılan dolgunun altında kalır onu da göremezsin, cila, kullandığımız boyama işlevi olan kağıtlara bağlı bir leke olabilir, diş fırçalama ile bir kaç güne geçmezse doktoruna danışabilirsin.

 • Eylem büyükdoğan

  Merhaba buraya çok üzülerek ve çağresizlik duyarak bu yorumu yazıyorum… öncelikle bir dişimi kaybetmem sonucunda implant yapıldı ve belli bir süre bekledikten sonra diş takıldı. Bir hafta sonra kontrole gittiğimde implant yapılan dişimin bir yanına sürekli yiyecek gitmesinden muzdarip olduğumu söyledim. Ve bu normal boşluğa göre büyük bir boşluktu bunu fark etmiştim. Diş ipiyle temizlediğim zaman ancak rahat edebildiğimi dile getirdim. Bunun üzerine kendisi diş ipiyle bakıp aaaaa evet senin yandaki dişinin üstü boşmuş ufak bir dolguyla hallederim diyip dolgu yaptı ve şuan o kadar üzgünüm ki çürük olmayan dişime dolgu yapıldı bilemem belki de doğrusu buydu diye düşünüp sesimi çıkartamadım o an . Ama 11 gün oldu dolgu ve yapılan dişim agrıyor. Arayıp söylediğimde böyle bir şeyin imkansız olacağını söyledi. Oraya estetik için küçük bir şey yaptım dedi ama her üzerine basmamda bir hassasiyet var sürekli bir agrı değil ama en ufak kraker yerken dahi sanki bir şey beynime sinyal gönderiyor. Eylemcim bu diş agrıyor diye… o kadar üzgünüm ki sebebini de bilmiyorum hevesle kendi dişim gibi konfor sağlaması için implant yaptırırken başka dişimden oldum

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Eylem hanım merhaba, öncelikle geçmiş olsun, sorununuz için doktorunuza tekrar giderek röntgen eşliğinde değerlendirilmesini talep edebilirsiniz. Bahsedildiği gibi ufak bir dolgu basınç ağrısı genellikle yapmaz, implantınızda ya da başka bir dişinize bir sorun olabilir ya da besin gömülmesi ise probleminiz bu durumda diş etinizde bu baskıyı rahatlatacak bir önlem alınabilir. Doktorunuzla röntgen eşliğinde onun yönlendirmesi ile tekrar değerlendirmenizi öneririm.

 • Nur

  Merhaba hocam dişime 3 kere dolgu 1 kere geçici dolgu yapıldı ama dişimin arası ve diş etine yakın kısmı soğukta sızlıyor oraya birşeyle baskı yapınca sızlıyor ağrı hiç yok sadece bastırırsam sızlıyor sizce neden çürük müdür?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Nur merhaba, dolgularının arasındaki kontakta, yani birleşim yerinde bir problem olabilir bu da besin gömülmesine yol açabilir. Bu çözüldüğü zaman hem baskı ağrısı hem de soğuk vb ağrısı rahatlayacaktır ama mutlaka röntgen eşliğinde değerlendirilmesi gerekir.

 • Elif Yıldırım

  Merhaba bir sene önce ayrık ön dişimin arasını dolgu ile kapattırdım ama çok pişman oldum ve hala rahatsızlık hissi yasıyorum.Pandemiden dolayı da gidemedim dolgu dişe zarar vermeden ve eski yapısını bozmadan çıkartılabiliyor mu ve nasıl çıkarılıyor acaba? Şimdiden teşekkürler

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Elif merhaba, bence dolgunu çıkarttırmak yerine doğru bir şekilde revize ettirebilirsin, bir sürü yöntem var. Eğer dişin uygun değilse bu durumda çıkartılabilir ama dolgunun yapıştığı yerlerde renklenme olabilir ilerde, onun için tavsiyem revize edilmesi olur, bunun için de ilk olarak doktoruna danışmanı öneririm.

 • Onur Alp

  İyi günler hocam dişimin diger dişle birleşim yerinde leke var kahverengi gibi siyaha yakın belkide siyahtır doktoruma sordum çürük olmadığını diş lekesi olduğunu önemli bişey olmadığını söyledi sizce sorun olur mu beni rahatsız etmiyor?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Onur merhaba, görmeden bunu yorumlayamam 🙂 ama teknik olarak evet her renklenme çürük değildir, iyi bakımla sıkıntı çıkartmazla, takip edilmesinde fayda var.

 • Ayşegül

  Hocam iyi günler
  Yaklaşık 5-6 yıl önce ön dişimde kırık olduğu için dolgu yaptırdım düştü bu sefer doktorum ön iki dişimin tamamını dolguyla kapladı 2 gün önce yemek yerken dolgumun bir kısmı kırıldı ve çok kötü duruyor diş hastanesi pandemi olduğu için 1-2 hafta sonra açılırsa yapabileceklerini söyledi (5-6 aydır herkese böyle söyleniyormuş) sizce böyle boş durması bi çürüme yapar mı şimdiden hassasiyet oluşmaya başladı ama ağrı yok 1-2 hafta hatta daha fazla beklemek bi problem yapar mı
  Birde düşen dolgu parçasını yerine takmak dişe ya da diş etine zarar verir mi yoksa boş durması daha mı iyi (bazı günler takıyorum)

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Ayşegül hanım merhaba, dolgunuz kırık ve dişinizin bir kısmı boş gezmenizi önermiyorum, estetik problem bir yana oluşacak sızıntı ile dişinize kanal tedavisi vb gerekebilir, zaman kaybetmeden acile değilse özel veya başka kuruma başvurmanızı tavsiye ederim.

 • Rana

  Merhaba ben 4 gün önce arka alt dişime dolgu yaptırdım. Çürük çok derinde değildi. Fakat sürekli sızlama oluyo sanki üst dişlerimde sızlıyo.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Rana hanım merhaba, dolgu sonrası bir süre hassasiyet ve ağrı normaldir, o bölgeyi dikkatli kullanmak düzenli bakımını yapmak dışında takip edin, rahatsızlıklarınız azalmaz artarsa tekrar diş hekiminizle haberleşmenizi öneririm.

 • Zeynep

  Merhabalar sayın hocam 8 gün önce dişimin arayüzüne dolgu yapıldı ama çok küçük bir çürük vardı o dolgunun olduğu tarafla sert bisey çiğnediğimde tam ağrı değilde sızı oluyor gıcık bir sızı doğudan önce yoktu hocam geçer mi bu durum zamanla

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Zeynep merhaba, dolgun yeni olduğu için olabilir ama bir süre daha rahatlamazsa tekrar kontrol ettirmeni öneririm. Yeni dolgularda bir süre daha devam edebilir diş hassasiyeti, bu da normaldir. Bazen başka bir dişten kaynaklanan hassasiyet yansıyabilir, bunun için röntgenle kontrol gerekir, ya da dolguda yükseklik vb rahatsızlık verebilir, bu durumda da yine doktorunun görmesi gerekir.

 • Cemile

  Merhaba Onur bey ben bir yıldır çektiğim diş ağrısı sonucu gittiğim doktor dişlerimin içinin çürükten tamamen boşalmış olduğunu söyledi ve 1 kanal tedavisi 4 tanede dolgu yaptı ancak dolguların amalgam olduğunu eve gelince farkettim ikinci gidişimde neden amalgam yapıldığını sordugumda içine ilaç koyduğunu kompozit dolguların bu ilacı tutmayıp düştüğünü söyledi koyduğu ilaç karanfil kokuyodu ve dolgunun üstü dilimi degdirdiğimde sanki tartar varmış gibi pürüzlü hissediyorum hiç cilalama işlemi yapılmadı sizce doğru bi işlem mi yapıldı biraz tedirginim

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Cemile hanım merhaba, günümüzde amalgamın birçok alternatifi olmasına rağmen bazen aşırı büyük madde kaybı olan dişlerin direkt kompozit dolgu ile restore edilmesi mümkün olmayabiliyor, bu durumda da porselen kuron ya da indirekt porselen dolgu gibi restorasyonlar yapmak gerekebiliyor ama bunlar da daha pahalı ve bazı devlet kurumlarında uygulanmayabiliyor, bu tip bir durumda dişinizi kurtarmak için tercih edilmiş olabilir, pürüzlülük gitmezse dolgunuz ve diş geçişiniz cilalanabilir.

 • Kerem

  Onur bey dolgunun altında çürük unutulmuşsa hangi belirtileri verir

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Kerem bey çürüğün dış dünya ile ilişikisi komple kesilmişse bazen ekstra hiçbir şeye gerek olmayabilir ama dolgu altındaki aktif bir çürük genellikle şiddetli soğuk, sıcak, tatlı hassasiyeti gösterebilir, bu durumlarda doktorunuza danışmanız gerekir.

 • Kerem

  Onur hocam kafam çok karıştı yazacağım biraz uzun okursanız çok sevinirim dolgulu dişimde hassasiyet vardı hekime gittim röntgen çekip dolgunun altında çürük unutulduğunu söyledi bi tane daha dolgu vardı onuda sordum onda bişey var mı diye bana ona göre iyi dedi sonra ona göre iyi dediği dişi yapan hekimin yanına gittim rvg ile bakıp buna çürük diyen gelsin para vericem dedi daha sonra başka bir hekime daha gittim oda rvg ile baktı dolgunun altında çürük yok dedi ilk anlattığım doktorun ona göre iyi lafı beni 2 arada bıraktı yani çürükse soyleseydi yada sağlam deseydi direk o an da ben sormadım simdi başka şehirdeyim yani hocam sizce ona göre iyi derken sağlam mı demek istedi siz olsanız ne çıkarırdınız bu diyaloglardan şüphe düştü içime

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Kerem merhaba, görmeden maalesef yorumlayamam ama bir tedavi uzmanına muayene olup, röntgen eşliğinde kontrol ettirebilirsin, yorum farkı ya da farklı değerlendirme olabilir.

 • Kerem

  Hocam bugün başka hekime gittim oda rvg çekti baktı çürük yok dedi

 • Ruken taş

  Merhaba, diş etlerim çok hassas 3 tane doktora göründüm, diş etin sorunlu diş ipi kullan dediler. Diş ipi kullandikca daha da dişlerim agriyor.
  Ayni dişime 3 defa dolgu yapildi. 2 gun once yapildigi halde kucuk 2 parca kenardan dustu diş ipi kullanirken. Parca dusmesi normal mi. (Diş arasi kismindan)
  Ve dis etim icin ne yapmaliyim. Doktorlar birsey demiyor.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Ruken merhaba, dolgular yeterli mukavemeti gösteremiyor olabilir bazen, bu durumda da porselen restorasyon yapmak gerekebilir. Başka bir diş hekiminden de fikir almayı deneyebilirsin.

 • Melis

  Merhabalar Onur hocam diş dolgum 5 yıl önce yapıldı kompozit dolgu hiçbir rahatsızlık sorun yapmıyor değiştirmem gerekli mi yinede yapıldığı günden beri gitmedim ama normal dişlerim gibi sağlam

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Melis merhaba kompozit dolgular 7-8 sene veya çok daha uzun kullanılabilirler ama dolgunun kendi mukavemetinden bağımsız olarak yılda en az 1-2 defa diş hekimine gitmeni ve röntgen eşliğinde muayene olmanı öneririm.

Yorum Yaz

Devamını oku:
Düşen Porselen Kuronumu Kendim Yapıştırabilir Miyim

Diş İpi Kullanımı

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.