30 Haz 2013

Yüksek Kalan Dolgunun Neden Olduğu Ağrı Nasıl Olur ve Nasıl Düzeltilir?

Daha önce diş dolgusu yaptırdıysanız, diş hekiminizin ağzınıza renkli bir parça kağıdı koyduğunu ve bunu ısırmanızı söylediğini hatırlayabilirsiniz. Sonrasında muhtemelen şu soruyu sorar ‘yükseklik hissediyor musunuz?’

Dolgu yapılırken genellikle ağız uyuşuk olduğu için, o koltukta otururken dolgunun yüksek olduğunu söylemek genellikle zordur. Aynı zamanda hemen oradan çıkabilmek için genellikle her şeyin yolunda olduğunu söyleriz.

Bazen muayeneden sonraki birkaç gün içinde dolgunun diğer dişlere göre biraz yüksek olduğu dikkatimizi çeker. Bir şeyi ısırdığımız zaman, dolgu ve onun üzerindeki diş ilk olarak birbirine değer ve düzensiz bir ısırık oluşturur. Ama en kötüsü yüksek olan dolgunun hissettirdiği ağrıdır. Alışma süreci olarak da değerlendirebileceğimiz kısa süreli rahatsızlığın olması ve geçmesi durumunda bu problem ortadan kalkar ama devam ediyorsa düzeltilmesi gereklidir.

Yüksek Dolgu Neden Acı ve Ağrı Verir?

Diş, kemikteki periodontal bağ dokusu olarak adlandırılan ince bir doku tarafından desteklenir. Dolgunuz gereğinden fazla yüksek olduğunda, diş daha aşağıya bastırarak bu dokuyu hassaslaştırır.

Vücuttaki tüm dokular stres altındayken hassaslaşır. Mesela bütün gün bahçede çalışırsanız ve eldiven olmadan yabani otları temizlerseniz, elleriniz kızarır ve ödem toplar. Sonuç olarak vücut ellerinize daha fazla miktarda kan gönderir ve iyileşmesine yardım eder. Yüksek dolgudan kaynaklanan karışıklıkta da aynı şey olur.

Bu durumun teknik karşılığı ileri safhaya geçtiğinde semptomatik apikal periodontitis ya da akut apikal periodontitis olarak geçer.

Semptomatik Apikal Periodontisise Bağlı Ağrıları Nasıl Durdurabiliriz?

Acıyı durdurmak için bunun mutlaka çıkartılması veya düzeltilmesi gerekir. Yani diş hekiminizi arayarak dolgunun yüksek olduğunu belirtmelisiniz. Diş hekiminiz aşındırma işleminde dolguyu aşındırarak kapanışınızı yeniden kontrol eder. Bu işlem birkaç dakika sürer.

Ağrının Durması Ne Kadar Sürer?

Diş hekimi işlem yaptıktan sonra , bağ dokusu yine de iyileşmek için biraz zamana ihtiyaç duyar.

İyileşme süreci bir günden iki haftaya kadar değişkenlik gösterebilir. Eğer ağrı iki hafta sonunda hala devam ediyorsa, başka bir sorun olma ihtimaline karşı yeniden diş hekiminize görünmelisiniz.

Doktorunuzu aramaktan çekinmeyin. Bu problemi çözmek için en iyi ve en kısa yoldur ve problemin daha ciddi bir hal almasını engeller.

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 2 )

  • Her sey cok guzel

    Ama doktorlar artik eski doktorlar degil. 5 dakka sonra baskasini almak icin suratlari bir karis kabul ediyorlar kontrole gelen hastayi. Biz de disci gormekten biktik ama dogru duzgun yapilmayinca napsin mahmut? Ozele gidicem bundan sonra en ufak is icin bile. En azindan her hastaya 1 saat ayirir da acele etmeden, saglikla yapar isini….

    • Onur Öztürk

      Merhaba, devlet hastenelerindeki yoğunluk ve doktorların da tamamlamak zorunda oldukları hasta sayısına göre çalıştıklarını göz önünde bulundurmanızı öneririm. Tabii ki yapılan bir işlem için daha fazla ilgi ve hizmet için bir muayenehaneden bu hizmeti almanız bence de daha mantıklı olur.

Yorum Yaz

Devamını oku:
Mükemmel Bir Gülüş İçin 6 Kolay Yöntem

Diş Beyazlatma Nedir
Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.