30 Haz 2013

Yüksek Kalan Dolgunun Neden Olduğu Ağrı Nasıl Olur ve Nasıl Düzeltilir?

Daha önce diş dolgusu yaptırdıysanız, diş hekiminizin ağzınıza renkli bir parça kağıdı koyduğunu ve bunu ısırmanızı söylediğini hatırlayabilirsiniz. Sonrasında muhtemelen şu soruyu sorar ‘yükseklik hissediyor musunuz?’

Dolgu yapılırken genellikle ağız uyuşuk olduğu için, o koltukta otururken dolgunun yüksek olduğunu söylemek genellikle zordur. Aynı zamanda hemen oradan çıkabilmek için genellikle her şeyin yolunda olduğunu söyleriz.

Bazen muayeneden sonraki birkaç gün içinde dolgunun diğer dişlere göre biraz yüksek olduğu dikkatimizi çeker. Bir şeyi ısırdığımız zaman, dolgu ve onun üzerindeki diş ilk olarak birbirine değer ve düzensiz bir ısırık oluşturur. Ama en kötüsü yüksek olan dolgunun hissettirdiği ağrıdır. Alışma süreci olarak da değerlendirebileceğimiz kısa süreli rahatsızlığın olması ve geçmesi durumunda bu problem ortadan kalkar ama devam ediyorsa düzeltilmesi gereklidir.

Yüksek Dolgu Neden Acı ve Ağrı Verir?

Diş, kemikteki periodontal bağ dokusu olarak adlandırılan ince bir doku tarafından desteklenir. Dolgunuz gereğinden fazla yüksek olduğunda, diş daha aşağıya bastırarak bu dokuyu hassaslaştırır.

Vücuttaki tüm dokular stres altındayken hassaslaşır. Mesela bütün gün bahçede çalışırsanız ve eldiven olmadan yabani otları temizlerseniz, elleriniz kızarır ve ödem toplar. Sonuç olarak vücut ellerinize daha fazla miktarda kan gönderir ve iyileşmesine yardım eder. Yüksek dolgudan kaynaklanan karışıklıkta da aynı şey olur.

Bu durumun teknik karşılığı ileri safhaya geçtiğinde semptomatik apikal periodontitis ya da akut apikal periodontitis olarak geçer.

Semptomatik Apikal Periodontisise Bağlı Ağrıları Nasıl Durdurabiliriz?

Acıyı durdurmak için bunun mutlaka çıkartılması veya düzeltilmesi gerekir. Yani diş hekiminizi arayarak dolgunun yüksek olduğunu belirtmelisiniz. Diş hekiminiz aşındırma işleminde dolguyu aşındırarak kapanışınızı yeniden kontrol eder. Bu işlem birkaç dakika sürer.

Ağrının Durması Ne Kadar Sürer?

Diş hekimi işlem yaptıktan sonra , bağ dokusu yine de iyileşmek için biraz zamana ihtiyaç duyar.

İyileşme süreci bir günden iki haftaya kadar değişkenlik gösterebilir. Eğer ağrı iki hafta sonunda hala devam ediyorsa, başka bir sorun olma ihtimaline karşı yeniden diş hekiminize görünmelisiniz.

Doktorunuzu aramaktan çekinmeyin. Bu problemi çözmek için en iyi ve en kısa yoldur ve problemin daha ciddi bir hal almasını engeller.

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 11 )

 • Her sey cok guzel

  Ama doktorlar artik eski doktorlar degil. 5 dakka sonra baskasini almak icin suratlari bir karis kabul ediyorlar kontrole gelen hastayi. Biz de disci gormekten biktik ama dogru duzgun yapilmayinca napsin mahmut? Ozele gidicem bundan sonra en ufak is icin bile. En azindan her hastaya 1 saat ayirir da acele etmeden, saglikla yapar isini….

  • Onur Öztürk

   Merhaba, devlet hastenelerindeki yoğunluk ve doktorların da tamamlamak zorunda oldukları hasta sayısına göre çalıştıklarını göz önünde bulundurmanızı öneririm. Tabii ki yapılan bir işlem için daha fazla ilgi ve hizmet için bir muayenehaneden bu hizmeti almanız bence de daha mantıklı olur.

 • Ebru

  Merhaba Onur bey.benim sorum şu, 4hafta önce üst dişimin sondan ikincisine dolgu yaptırdım. 3gun ağrıdı sonra geçti.fakat şimdi sıcak ve soğuk birşeyler içtiğim zaman ağrıyor ve birkaç dakika içind e geçiyor.asil sorum gün içind e 1yada 2 kez dişim 1,saat kadar sızlayıp geçiyor. Acaba önemlileridir?doktoruma gitmelimiyim?yoksa bira daha beklemelimiyim. simdiden teşekürler.

  • Ebru

   Unutmadan yemek yerken sıkıntı olmuyor.cevap yazabilirseniz çok sevinirim.

   • Ebru

    Birde dolgum beyaz dolgu.

    • Diş hekimi Onur Öztürk

     Yüksek dolguların verdiği rahatsızlıkta dolgu tipinin önemi yoktur. Amalgam, kompozit tüm materyallerde “yüksek kalan dolgular çene kapanışımızı etkileyip, işlem yapılan dişe de fazla baskı yaptığı için problemdir.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Ebru hanım merhaba, dolgu yapıldıktan kısa bir süre sonra gelişen; şiddetli olmayan ve düzensiz ağrıları dikkatli bir şekilde takip edip gözlemlemenizi öneririm. Bir süre sonra rahatlamazsanız tekrar diş hekiminize başvurmanız gerekir.

 • Ebru

  Merhaba Onur bey,geçen bu süre zarfında,Doktorum dolgumu iki sefer düzeltti.sonrasinda kontrole gittim hafif agrım,ve sıcak soğuğa karşı hassasiyetim vardı. Doktorum dolguda sıkıntı olmadığını,ağrıyınca ağrı kesici almamı gün-de iki tane alıyorsam bire ve daha sonra gecince kullanma dedi.şuan agrım yok ama dişimdeki sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet geçmedi. Doktorum bir süre vermedi zamanla dedi. Acaba ne kadar sürede geçer bu dişimdeki hassasiyet .önceki cevaplarınız için çokk teşekkürler.bu konudada beni aydınlatırsanız çokk sevinirim.teşekürler.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Ebru hanım merhaba, ağrınız eğer bir şeylerle tetikleniyorsa dikkat ederek bir kaç hafta daha sabretmenizi öneririm. Geceleri veya kendi kendi başlayan bir ağrıya döndüyse zaman kaybetmeden kanal tedavisi için başvurmanızı öneririm.

 • Ebru

  Onur bey merhaba yine ben🤗dolgunun üzerinden iki aydan biraz fazla zaman geçmesine rağmen, dolgunun olduğu tarafta sıcak ve soğuk şeyler yiyip içemiyorum birden ağrıyor ve birkaç dakika içinde geçiyor. dolgumu duzeltirmeme rağmen dilimle yada elimle dokunduğunda rahatsız ediyor dolgu olduğunu hissettiriyor.daha önceden iki dolgum vardı onlar öyle hissettirmiyor. Birde ekmek yada et yedigim zaman hafif bir agrima olup geciyor. kısaca ne yapmam gerekiyor psikolojik olarakta beni etkiliyor.görüşünüz benim için çok önemli .simdiden çok teşekürler.iyi çalışmalar.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Ebru hamım merhaba, provoke ağrılarda genellikle röntgen eşliğinde biraz takip edip, hassasiyet giderici diş macunu ve gargaralarla beklemeyi tercih ediyoruz. Hassasiyetleriniz azalmaz ve hayat kalitenizi düşürmeye başlarsa ya da gece uykudan uyandıran veya kendi kendine başlayan spontan ağrılara dönerse de kanal tedavisi yapılmasını öneriyoruz, en doğru kararı doktorunuzla beraber vermeniz gerekir, iyi günler.

Yorum Yaz

Devamını oku:
Ağız ve Diş Sağlığı Konusunda Doğru Bilinen 10 Yanlış

20’lik Dişler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.