20 Mar 2015

Söz konusu diş dolgusu olduğu zaman dişimiz için neyin iyi olup olmadığına karar veremeyiz. Birbirinden farklı dolgu türlerine göz atmadan önce, dolgunun ne demek olduğunu ve neyden kaynaklandığını bilmek gerekir: Çürük diş oluştuğunda, çürük kısım dişin temiz kısmından arındırılır ve temizlenen kısmın yarattığı boşluk bir maddeyle “doldurulur.”

Civa İçeren Amalgam Dolgu

Hepimizin eskiden hatırladığı o meşhur “gümüş” dolguların esas ismi civa amalgamıdır. Yıllarca dolgu için tercih edilmiş en popüler maddedir; çünkü amaca epey iyi hizmet eder ve maliyeti düşüktür. Açıkçası yıllar önce bundan başka bir çaremiz de yoktu.

Bugünlerde popülerliği azaldı: Avantajı ucuz olmasında yatabilir, fakat görüntüde çirkin. Ayrıca uzun dönemde dişinizin rengini değiştirir, çünkü genişlemeye ve büzülmeye yatkın bir karakteri vardır. Aynı zamanda dolgu yapmak ve tutuculuğu sağlamak için sağlam dişten ekstra madde kaldırılır. En büyük dezavantajı ise sağlığınızı etkilemesi. Civa insan vücudunda sürekli taşınması için tartışmalı bir malzemedir, kullanılması bazı ülkelerde yasaklanmıştır. Bu noktada amalgamın hala en avantajlı olduğu alan ağız hijyeninin sağlanmasında çok zorluk yaşanan ağızlardır, yeni malzemeler her ne kadar iyi olsalar da kötü bir ağız bakımında başarısız olabilirler bunun için doktorunuzun önerisinin istediğiniz yönde olması için sizin de gayret etmeniz gerekir.

 

Kompozit Dolgu

Halk arasında “beyaz dolgu” diye de geçen diş renginde dolgu malzemesidir.
Aşırı büyük olmayan dolgular için birebirdir. Çalışması ve uygulaması bir amalgam kadar kolay değildir, daha maliyetlidir ve devamlılığı için de iyi bir ağız hijyeni ister. Doğru bir şekilde uygulandığında çoğu zaman dişin dolgu olup olmadığı anlaşılmaz.Estetik olarak özellikle ön dişlerde küçük müdahaleler için en ideal çözümdür.
Eğer dolgunuz büyükse o zaman indirekt bir yöntemle yapılan dolgu materyallerinden birisini seçmek daha doğru olur. Bu kararı diş hekiminiz verecektir.

 

Porselen Dolgu

İnley ve onley dolgu olarak geçen bu dolgu sadece porselen değil kompozit ve bugün için hibrid seramik olarak adlandırılan akıllı seramiklerlerle de yapılmaktadır. Özelliği ağız dışında yapıldığı için indirekt olmasıdır. Büyük madde kayıplı dişler için en iyi çözümdür; çünkü porselen güçlüdür, güzel görünür, uzun süre dayanır ve diş lekelenmesine karşı oldukça dirençlidir. Ne var ki, en büyük dezavantajı maliyetidir ve klasik yöntemle en az 2 seans gerektirmesidir.

Bugün teknolojik olarak Cerec vb bir bilgisayar destekli CAD/CAM kullanılıyorsa, onley dolgular aynı gün içerisinde hazırlanıp yapıştırılabilirler.

Dişiniz için en doğru restoratif seçeneğin hangisi olduğuna diş hekiminizle beraber karar vermeniz en doğrusudur.

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 46 )

 • Seda

  Merhaba doktor bey.. benim durum biraz karışık… halk arasinda köpek dışı dediğimiz sağ dişinin dolusu düştü.doktora gittim ıltihap aktığını söyledim ve dolgumun düştüğünü söyledim.filim çekti.dise kanal tedavisi önerdi.. ıltihap akıyor dediğim halde hemen yarım saat içinde kanal tedavisi bitti..ilac hiçbir şey yazmadı.. gece agri hafif hafif sidetlenmeye başladı.hafta sonu agcilse gittim yüzüm un sisdiğini gören doktor disimdeki kanal tedavisini acti temizledi… pazartesi aynı doktora gittim ve bu arada göz torbası resmen sallanıyor sislikten o haldeyim bir antibiyotik yazdı gönderdi… tabiki de hiç ise yaramadı.. kanalı kendim söktüm de ıltihap akti tanıdık bir dış hekimi istanbul da kendisi fotoğraflarımı görünce hemen iğneler. Antibiyotikler.migde koruyucu.bir haftada yüzüm inmeye başladı ağrılarım 3gunde hafifledi.. aradan 6 ay geçti.. pazartesi başka bir hekime gittim maglum dış için 1hafta antibiyotik tedavisi uyguladı.23.01.2017 tarihinde kontrole gittim kanal tedavisi yaptı.. ilac falan vermedi…su an yüzümde şişme burnumun kenarında yüzünü hareket etti edince acı hissediyorum… bana bu yol gösterin lütfen…korkuyorum yüzüm sisicek diye.doktor siserse yüzün dışı çekeriz dedi.ama benim dizinden yana hiç sorunun yok arada zonklama oluyor ve geçiyor başka sıkıntım yok.

  • Onur Öztürk

   Tavsiyem bir kanal tedavisi uzmanı (endodontist) diş hekimine danışmanız olur, geçmiş olsun.

  • Bilal

   Dis kanal tedevisi hatali kök kalmis diste agri olmaz ama zonklama kurt var gibi disin dibinde ve sizi halsiz sinus iltabi alerji gibi seyler yapar dis kanal tedevisi ozmanina gidin her önüne kelen dis kanal tedavisi yapiyor insanlarin sagligi ile oynuyor isi bilmez birisi bana yapmis zamaninda 13 senemi hasta gecirdim ve alerjiden tutun bitkinlik yorgunluk kalb sikismasi kas agrisi sinius iltabi hepsi vardi doktorlar iyi arastirmiyor hap veriyor birseyiniz yok piskolojik deyip en sonunda basinda saviyorlardi hayatimi bitirdiler. Taki kendim internetten arastirip dis den gelebilecegini bulana kadar gecmis olsun yasadigim yer almanya umut ediyorum türkiyede saglikta iyi yerlere gelmisizdir 21 yasimdan 33 yasima gecligimi hasta olarak gecirdim tek sebeb kanal tedavisini hafife alan saglikcilar yüzünden ve insanlari hab verip gönderen ayrica iyi arastirmayan kolayina gelen sizinki piskolajik deyip gönderen doktorlarla dolu heryer rabbim insallah milletin sorunlarini bulmak yerine basindan savan dokturlarada ayni aciyi yasatsin gecmis olsun kardesim rabbim tez zamanda şifani verir insallah

   • Diş hekimi Onur Öztürk

    Bilal bey işlerini çok doğru yapan birçok meslektaşımız var, yaşanılan bazı talihsizlikleri herkesin üstüne yığmak doğru olmaz ama genel olarak önerim kanal tedavisi gibi spesifik bir işlemde sorun varsa bir kanal tedavisi uzmanı (endodontist) ‘ten fikir almak tercih edilebilir, geçmiş olsun.

 • Mağdur

  Merhaba, benim yaklaşık 4 yıl önce sağ ön dişim ortadan kırıldı. Doktor dişime amalgam dolgu yaptı. Görüntüsünden çok rahatsızım. İnsanlar çürük sanıyor. Değiştirmek istediğimde 17 yaşında değiştirileceğini söyledi. 14 yaşındayım.

  • Onur Öztürk

   Merhaba, ön dişlere kompozit yani diş renginde dolgulr güvenli bir şekilde yapılabilir, bunun için tekrar doktorunuza başvurabilir ya da bir restoratif tedavi uzmanına danışabilirsiniz, iyi günler.

 • Dilam

  Doktor bey benim de dişine dolgu yapıldı siyah oldu yaptı Doktor ve dişim çok ağrıyor önceden hiç ağrı yoktu dolgu yaptım çok ağrıyor ne yapmalıyım sizce

  • Onur Öztürk

   Dilam hanım merhaba, dişinize siyah yani amalgam dolgu yapıldıysa bu dolgunun içindeki materyalin özelliğidir ama beyaz veya diş renginde yapılan bir dolgu siyaha döndüyse mutlaka problem vardır. Ayrıca her türlü, dişinizde ağrı varsa diş hekiminize tekrar danışmanız gerekir, geçmiş olsun.

 • Eren

  Doktor bey diş dolgusu hakkında size bir sorum olacak.

  Bir yıl önce dişıme büyük bir dolgu yapıldı, Kullanılan dolgu maddesinden olsa gerek Dolgu yapılan dişin yüzeyi çok kuru. Doğal bir dişin yüzey yapısından oldukça farklı.

  Dolgu işlemi uygulandığından bu yana özellikle uyku esnasında çok rahatsız edici ağız kuruluğu, ağız içinde metalik tat ve ağız kokusu problemi gelişti. yemeklerin tadını farklı algılama, su içerken ağızda metalik bir tat duyma gibi şikayetlerim var. ve kalitesiz uyku, kronik yorgunluk gibi problemler eşlik ediyor bunlara. Kan sayımımda ise vücudumda yüksek demir olduğu saptandı.
  Dişime uygulanan beyaz dolgunun bu gibi sorunlar doğurması olası mıdır? Ve diş dolgusu maddesinin doğal diş yüzeyi yapısına benzemeyip aksine kupkuru olması normal midir? Aydınlatırsanız çok teşekkür ederim.

  • Onur Öztürk

   Eren merhaba, bahsettiğin durumun bir kaç açıklaması var, öncelikle dolgularda gerçek diş yüzeyini “direkt” yapılan dolgularda ağız şartlarında çalışmadan ötürü bazen tam olarak oluşturamama gibi durumlar olabiliyor,
   bu durumlarda indirekt dolgular tercih edilebilir, porselen inley veya onley restorasyonlar laboratuar ortamında bir seramist tarafından ya da dişin konturları taklit ederek bilgisayar ortamında kopyalanabilir bu da
   daha gerçekçi ve doğalı takli eden restorasyonlar üretmemizi sağlar.

   Bunun dışında yapılan dolgu yüzeyini “kuru” hissetmenin sebebi cila eksikliği olabilir, mekanik olarak daha fazla parlatıldığı zaman restorasyonlar dişlerimiz gibi daha parlak ve kaygan bir hal alırlar, işlem yaparken bu atlanmış olabilir
   ya da sonradan cilasını kaybetmiş olabilir, bu konuda tekrar doktoruna danışırsan, biraz daha cilalanarak yüzey parlaklığı arttırılabilir.

   Kompozit bir dolguda vücudundaki demir oranının yüksek çıkması gibi bir durum doğrudan ilişkilendirilemez ama çok düşük ihtimal de olsa kompozit dolgularda bpa içeriğe karşı bir hassasiyetin olabilir ya da kompozit dolgu malzemesi tam polimerize
   olmamışsa atık maddeler rahatsız etmiş olabilir ama bunlar çok çok nadir gözüken durumlardır. Yine de bunlardan şüphelenilirse kompozit dolgun, dişin uygunsa porselen dolgu ile değiştirilerek hem biyolojik olarak daha uyumlu bir restorasyon
   yaptırmış hem de yüzey parlaklığı ve gerçek diş dokusunun yüzeyinin taklit edilmesi anlamında daha gerçekçi bir restorasyona sahip olmuş olursun. Bunlar için tekrar dişhekimine danışabilirsin.

 • esma

  Doktor bey ön dişim aralıklı sizce nasıl sağlıklı bir yöntem izlemeliyim

  • Onur Öztürk

   Esma hanım merhaba ön diş aralıkları (diastema) birden farklı yöntemle kapatılabilir; ortodontik tel tedavisi, kompozit dolgular (bonding) veya porselen laminelerle,
   size uygun yöntem için doktorunuza danışmanız gerekir, fikir sahibi olmak için:

   https://www.onurozturk.com/dis-araliklarinin-kapatilmasi-ayrik-disler/

   ziyaret edebilirsiniz, iyi günler.

 • FATMA

  Onur Bey merhaba, dişlerimde uzun yıllar önce yaptırdığım amalgam dolgularım var bunları ağır metal vb. risklerden dolayı çıkartmak istiyorum ancak okuduğum bazı kaynaklardan yerine yapılan dolgularında çok sağlıklı olmadığını düşünüyorum. Amalgam dolguları çıkardıktan sonra dolgu yeri boş kalsa ne gibi sıkıntılar doğurur. Yada ne yapılabilir. Teşekkür ederim.

  • Onur Öztürk

   Fatma hanım merhaba, dişlerinizdeki dolgular sağlıklı ise bu durumda acil bir şekilde dolgularınızı değiştirmek değilde ömürleri tamamlandıktan sonra yeniletmeyi düşünebilirsiniz. Amalgam dolguların sökülmesi daha özenli bir süreç gerektirir bu doğrudur. Yerlerine ise klasik kompozit dolgular bir çok kavitede yeterli olurken, fazla madde kaybı olan dişlerde kompozit dolgu değilde porselen dolgu (inley, onley) veya porselen kuron yapılması daha uygun olur. Bu yöntemle ilgili daha detaylı bilgiyi ise:

   https://www.onurozturk.com/porselen-dolgu/

   alabilirsiniz.

 • Goncs

  merhaba Onur Bey sağ arka üst dişlerime dolgu yapıldı ancak kireç gibi düşecek gibi hissediyorum bunun nedeni nedir acaba? Bir de bana bir hafta sonraya tekrar randevu verdi kanal dolumu dedi bunun açıklaması nedir acaba yardımcı olur musunuz

  • Onur Öztürk

   Merhaba bahsettiğiniz 1geçici dolgu1 olabilir, doktorunuzla tekrar teyit ederseniz bir daha randevuya gitme sebebiniz de yerine kalıcı dolgunuzun konacak olmasıdır muhtemelen.

 • Yasin

  Merhaba onur bey ön dişimin ortasında delik vardı çürükden kaynaklı sanırım dolgu yapılmıştı. Sonra aşırı hassasiyet olduğu için kanal tedavisi oldu sol ön dişim. Dişimin dibinde renk değişikliği oldu kanal tedavisinden mi kaynaklıdır acaba ? Ve sağ dişimde de hafif hassasiyet oluyor ama pek rahatsız etmiyor kanal tedavisi yapıp dişi öldürmeye gerek yok değil mi ne yapmalıyım bu konu hakkında ?

  • Onur Öztürk

   Yasin bey merhaba, diş çürükleri eğer dişin sinirlerine ulaşıyor ya da çok aşırı derin bir dolgu yapılacaksa en baştan kanal tedavisi tercih edilir. Kanal tedavisi sonrası dişler artık beslenemediği için renk kaybına uğrarlar ve koyulaşırlar, bunlar arka dişlerde problem olmazken, ön dişlerde koyu renkli griye çalan bir görüntüyle rahatsızlık verebilirler, iç beyazlatma işlemi yapılabilir ya da porselen lamina / kuron (kaplama) yapılabilir. Diğer sızı olan dişinizde ise çürük var ve aşırı derin değilse sadece kompozit dolgu yapılarak çözüm bulunabilir, dolgu ile sonuçş alınamaz ya da dolgu sonrası aşırı bir ağrı vb olursa bu durumda o dişte de kanal tedavisi düşünülebilir. Kanal tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için:

   https://www.onurozturk.com/kanal-tedavisi-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/

   okuyabilirsiniz.

 • Derya

  Merhaba doktor bey, öncelikle verdiğiniz bilgiler ve dilinizin sadeliği için çok teşekkürler, gayet anlaşılır ifade etmişsiniz durumu ?? devlet hastanelerinde porselen dolgu oluyor mu acaba?

  • Onur Öztürk

   Derya hanım merhaba, porselen dolgu (inley, onleyler) daha hassas laboratuar çalışması gerektirdiğinden ve bunlar yapılırken kullanılan empress, e.max gibi materyallerin birim fiyatlarından dolayı devlet hastanelerinde heryerde uygulanamayabilir. Üniversite hastanelerinde bu tip fazla madde kayıplı dişlerin restorasyonları porselen dolgular gibi restoratif malzemelerle yapılırken, imkanların daha kısıtlı olduğu hastanelerde sadece porselen kuron (kaplama) yapılarak çözülebilir.

 • Aziz

  Merhaba hocam ön dişimde küçük bir kırık vardı dolgu yaptırdım daha sonra bu dolgu kırıldı bu yüzden yenilettim aradan 5 sene geçti şuan dişimin dolgusu yine aşınmış durumda her seferinde diş dolgusu değiştiğinde dişimde madde kaybı oluyor acaba ön dişe porselen kaplamadan bahsetmiyorum, porselen dolgu yapılırmı yani inlay dolgu? Araştırdığım kadarıyla genelde arka dişlere uyguluyorlar ve gerçekten bir inlay dolgu 20 sene gibi ömrü varmıdır ? Şimdiden teşekkür ediyorum saygılar

  • Onur Öztürk

   Aziz merhaba, ön dişlerde ufak madde kayıplarında en uygun tedavi daha önceden de yapıldığı gibi kompozit dolgu ile bu kısımların kapatılmasıdır. Porselen inley, onley dolgular arka dişlerdeki büyük madde kayıpları içindir. Ön dişler içinse porselen laminalar kullanılır:
   https://www.onurozturk.com/laminate-veneer/

   Fakat bu tedavi için de daha büyük bir madde kaybı var veya estetik daha büyük bir bozukluk varsa porselen lamina önerilir.

 • Kübra

  Merhaba Onur Bey,
  Hastanede Çektirdiğim pano röntgende sol üst 20 lık dişimin fazla uzadığını söyledi Dr. Ve ameliyat için randevu verdi.
  Özele gittiğimde Dr ameliyatlık bir durum yok normal çekip alacağız dişi dedi.Ama röntgeni görmedi.
  Dişimin bana zararı yok sadece aynı hizadaki dişimde çürük var.
  20 lık dişi yine de çektirmem gerekiyor mu? Ne tavsiye edersiniz?Devlet hastanesi mi?Özeli mi?
  Teşekkür ediyorum.

  • Onur Öztürk

   Kübra merhaba, öncelikle sarkan /uzayan 20 lik dişlerin çekilmesini genellikle öneririz, devlet veya özel olmasından öte işlemi yapacak olan doktorun tecrübesi ya da uzmanlığı daha önemlidir. Röntgene bakmadan yorum yapmak hiç bir zaman doğru olmaz. Uzayan yirmilik dişini çektirmeni tavsiye ederim, şimdiden geçmiş olsun.

 • Burcu

  Merhaba, bir soru soracaktım yardımcı olursanız çok sevinirim. 4 hafta önce arka 3 dişimi altlı üstlü olarak oluşan fiksür çürüklerimi temizleterek dolgu yaptırdım doktorum çürüklerin derin olduğunu söylemişti fakat baskı uyguladığımda yani yemek yerken sızı hassasiyet oluyor sol tarafımla basamıyorum özellikle sert yiyecekleri hiç çiğneyemiyorum sızı oluyor. Dolgu yaptırdigim bütün dişlerimde problem var doktorum kanal tedavisi dedi ama biraz bekle belki kendiliginden geçebilir gerek kalmaz dedi acaba dolgu yapısından dolayı oluyor olabilir mi ? değişse düzelir mi yoksa kanal tedavisi zorunlu mu

  • Onur Öztürk

   Burcu merhaba bu tipm durumlarda muayene etmeden net bir bilgi vermemiz doğru olmaz ama genel olarak fissür dolguları küçük ve yüzeyel dolgulardır, bunlarla bahsettiğin tarzda ağrılarla pek karşılaşmayız. Sadece çiğneme yüzeyini kapsayan dolgu işleminde C faktör ismini verdiğimiz, kompozit dolguların polimerizasyonuna bağlı diş hassasiyetleri oluşabilir ve bunlar çoğunlukla geçici bir hassasiyet yaratır. Bu diş hassasiyetinin geçmesi için hassasiyet giderici diş macunu vb kullanılabilir, özellikle baskı yapınca ağrı hissediyorsan dolgularda yükseklik olabilir, yüksek kalan diş dolguları için diş doktorun ufak bir aşındırma yapabilir ama tüm bu önlemlere rağmen diş hassasiyetlerin / ağrıların geçmiyorsa eğer bu durumda kanal tedavisi yapılması gerekebilir.

 • Burak KAYA

  Hocam benim dişim kırıldı. Dış hekimi kanal tedavisi olması gerektiğini söyledi. Kanal tedavisine gidince de çürüğün çok büyük olduğunu kırılabilecegini söylediler. Neyse şükür kanal tedavisinde daha fazla kırılmadan atlattım. Fakat dişimin çok büyük bir kısmını kaybettim çünkü dış içten çürümüş su an dişimin 3/2 de yok diyebilirim. Hatta o kadar içten oyulmuş ki dişim yanındaki diş bile neredeyse kanal tedavisi olacak duruma gelmiş. Normalde iki dişim de dışarıdan bembeyaz gözüküyorlardı. Neyse diğer dişimi beyaz dolguyla hallettiler. Bu kanal tedavisi olan çok büyük kısmını kaybettiğim dişe ne tür bir dolgu yapılacak ya da yapılmalı. Diğer dişe dolgu yapan hekim buna beyaz dolgu olmaz demişti. Bu konu da bilgi verirseniz çok memnun olurum. Teşekkürler.

  • Onur Öztürk

   MErhaba, öncelikle geçmiş olsun, çok fazla madde kaybı olan ve kanal tedavisi görmüş olan dişlerde kompozit dolgular yeterli dayanıklılığı gösteremeyebilirler, onları daha iyi koruyabilmek için indirekt bir restorasyon tercih etmek daha doğru olur. Porselen onley ya da porselen kuron seçmek daha doğru olur. Bunlarla ilgili daha detaylı bilgi için:

   https://www.onurozturk.com/dolgu/

   yazımı okuyabilirsiniz.

 • Elif

  Merhabalar hocam diş teli sonrasında dişlerim büyük bir hızla çürüğü ön üst iki kesici Dişim ve ön alt kesici Dişim çürüğü ne yapmalıyım ve kompozit dolgu belli olur mu (15 yaşındayım :'()

  • Onur Öztürk

   Elif merhaba, zaman kaybetmeden kompozit (beyaz) dolgu yaptırman lazım, bazen çok az belli olabilir ama yapılmazsa dişlerini kaybedebilirsin bu daha vahim bir sonuç olur.

 • Zeynep

  Merhaba benim küçükken ön dişimin kenarı kırıldı. Devlette beyaz dolgu yapıldı. 7 yıl oldu. Diş rengim ile dolgu beyazlığı çok farklı. Bu nedenle konuşurken rahazsızlık duyuyorum. Bu süreçte renk eşitsizliği için ne yapılabilir?

  • Onur Öztürk

   Zeynep merhaba, kompozit dolgular belli bir süre sonra dişimize göre daha fazla renklenebilir ve kendi diş rengimiz de değişebilir,
   7 yıl uzun bir zaman, dolgunun tekrar yenilenmesini öneririm.

 • Fatma öztürk

  Onur bey merhaba kızım 10 yaşında ön dişinde uç kısmında kırılma yaşadık faxla belli değil bunun için birşey yaptırmalımıyımbirde arka azılarında cürük var hangi dolgoyu tercih etmeliyiz teşekkürler

  • Onur Öztürk

   Fatma hanım merhaba, ön dişindeki kırık ufak da olsa o bölgede renklenme yaşanabilir ya da estetik olarak mutsuz olabilir dişinden, bu açılardan doktoruna gösterip uygunsa ufak bir kompozit dolgu yaptırmanızı öneririm, arka dişleri için de uygunsa eğer kompozit dolgu iyi olur, tabii ki diş hekiminin değerlendirmesi şartıyla.

 • Nur

  Merhaba Onu Bey benim sol üst dişlerimden birinde amalgam dolgu vardı daha sonra tekrar çürümesiyle doktora gittim ve dış etimin çürüğün oyuk kısmına doğru büyüdüğünü söyledi ilk seansta dış etini kesip geçici dolgu yaptı (diş etim çok kanadığı için) 2. seansa gittiğimde yine dolgu yaptı ama hangi malzemeden yaptığını bilmiyorum. Zamanla bu malzemenin florür açı çıkardığını ve dışın çürümesini engellediğini söyledi .florür sağlığım için zararlı olur mu? Bununla ilgili bi şeyler yazarsanız çok mutlu olurum. Teşekkürler

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Nur hanım merhaba, diş etinin çalışmamıza engel olduğu durumlarda genellikle benzer prosedürler takip ederiz, ayrıca nemden koruyarak dolgu yapma şansımızın zor olduğu alanlarda ise cam ionomer ve benzeri dolgu maddeleri kullanarak daha dayanıklı bir dolgu yapmak da doğru olur, bu malzemenin üzerineyse kompozit dolgu tekrardan yapıladabilir. Evet bu materyallerden florür salınımı olur ama bu eser miktardadır ve bundan daha çok yapıştığı diş yüzeyi etkilenir ve çürük açısındn daha dirençli olur. Diş minelerimizin çürüğe karşı direnç kazanması için lokal florür ihtiyacı olan bir elementtir.

 • Merve

  Merhabalar alt arka azı dişimin yanak içinden alt köşeden çürüme yaptı yukarı dogru buyuyor çürük bugün diş hekimine gittim kötü biryerden çürümüş çürük bölgeyi temizleyip dolgu yapıcam, fakat kompozit dolgu degil amalgam daha dogru ve uygun dedi sebebi nedir? Hiç estetik durmucak ve amalgam zararlı diye anlatılıyor nasıl bir yol izlemeliyim?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Merve hanım merhaba, günümüzde amalgam dolgular bahsettiğiniz bir durum için muhtemelen diş etinin altında kalan, “nem”in izole edilemeyeceği bir alan için önermiştir, tükürük ve kan engellenemeyecek derinlikte bir dolgu yapılacaksa ve orası ideal olarak izole edilemiyorsa kompozit dolgu ideal bir seçenek olmayabilir. Bunun için alternatif olarak rubberdam ismini verdiğimiz izole edilebilen örtülerle porselen dolgular (inley, onley) dişinize uygulanabilir ya da bunlar biraz daha ekstra maliyetli olacağı için porselen kuron (kaplama) yaptırarak daha estetik bir çözüme ulaşabilirsiniz ama bütün bu bahsettiklerimiz dişinizin durumu, kapanışınız vb bir çok faktöre bağlı olarak doktorunuzun sizin için en uygun / ideal çözüm konusunda bilgi vermesiyle daha anlamlı olacaktır.

 • Vedat

  Merhaba benim üç tane dişim çürük sıcak ve soğuk suyla çok Ağrı yapıyor yemek yediğim de içi boş olduğu için aniden ağrı giriyor basınç yapıldığı zaman da bu gün doktura gittim kanal yapmalısın dedi bende dedim porselen dolgu varmı diye adam bana dedi porselen dolgu diye bir şey yok porselen kaplama var bende dedim nasıl yok arkadaşim porselen dolgu yapmış kanal tedavisindekine hangi dolgu yapmamı önerirsin porselen mi yoksa kompozito mu

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Vedat merhaba, bu tip restoratif işlemlere ancak dişin durumuna yani madde kaybına bakarak karar verilebilir. Porselen onley ya da inley olarak geçer tıbbi terimi. Bu tip indirekt porselen adeziv restorasyon ismini verdiğimiz materyaller ile dişlerin tamamı kesilip küçültülmeden hem sağlam hem de kaplama gibi dişi komple küçültmediğimiz çözümler üretilebilr. Doktoruna tekrar sorabilir ya da farklı bir kaç görüş daha alabilirsin ama genel bilgi olarak çok madde kaybı varsa direkt kompozit dolgu yaptırman riskli olur, geçmiş olsun.

 • Rıdvana

  merhabalar hocam benim dişime dolgu yapıldı ama yapılan dolgular yerinden oynamaya başladı ve her dolgu yaptığımda dolgu kısa bir sürede düşüyor sorun nedir acaba cevaplarsanız sevinirim

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Dolgu normalde çok zor düşer, sürekli düşüyorsa dişin dolgu için uygun değildir, porselen vb ile restore etmek gerekebilir.

 • Nur

  Hocam merhabalar, 6 yıl önce dişimin çürümesi sebebiyle sol üstten arka dişime dolgu yapıldı. Dolgu olan tarafımla çikolata yerken falan sızlanma oluyordu dişimde. Geçen gün mısır yerken dişimin az bir kısmı kırıldı.Dilimde hocam arada ağrı oluyor kısa süreli. Devlet hastanesinde Hekime gösterdiğimde kanal tedavi uygulanmalı dedi. Şu an pandemi sebebiyle devlet hastanesi kanal tedavisi yapmıyor. Bir hekime daha danıştım tekrar dolgu yaparım dedi. Hocam sizce tekrar dolgu yapılması ne kadar uygun olur? Bilgilendirirseniz memnun kalırım. Özel de kanal için de baya fiyat veriyorlar. Tekrar dolgu yapılsa dişime zararı olabilir mi?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Nur hanım merhaba, bu tip bir durum detaylı muayene etmeden karar vermesi zor bir durum. Tavsiyem içinize siniyorsa doldu öneren doktorunuzla işlem yapıp, takip ettirmek olabilir. Bu durumda bir sıkıntı olduğunda biraz zaman kazanmış olur, ilerde süreç rahatlayınca devlet hastanesinde tekrar kanal tedavisi yaptırabilirsiniz.

 • Halil

  Hocam merhaba beyaz diş dolgusu yaptırdım dolgu etrafı ince siyah cizgiler oluştu bunun sebibi nedir hocam

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   İlerleyen zamanlarda olabilir ama hemen yapıldıktan sonra olduysa tükettiğiniz bir gıda ile tepkimeye girmiş ya da dolgu malzemesi polimerize olmamış olabilir, yine de en doğru değerlendirmeyi doktorunuz yapacaktır, basit bir problemse ufak bir cila vb gibi bir düzeltme ile de gidebilir.

Yorum Yaz

Devamını oku:
Dişlerimi Beyazlatmanın En İyi Yolu Nedir

Çocuğunuza Diş Fırçalamayı Sevdirmenin Yolları

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.