20 Mar 2015

Söz konusu dolgu olduğu zaman dişimiz için neyin iyi olup olmadığına karar veremeyiz. Birbirinden farklı dolgu türlerine göz atmadan önce, dolgunun ne demek olduğunu ve neyden kaynaklandığını bilmek gerekir: Dişinizde çürük oluştuğunda, çürük kısım dişin temiz kısmından arındırılır ve temizlenen kısmın yarattığı boşluk bir maddeyle “doldurulur.”

Peki bu madde nedir?

Civa İçeren Amalgam Dolgu

Hepimizin eskiden hatırladığı o meşhur “gümüş” dolguların esas ismi civa amalgamıdır. Yıllarca dolgu için tercih edilmiş en popüler maddedir; çünkü amaca epey iyi hizmet eder ve maliyeti düşüktür. Açıkçası yıllar önce bundan başka bir çaremiz de yoktu.

Bugünlerde popülerliği azaldı: Avantajı ucuz olmasında yatabilir, fakat görüntüde çirkin. Ayrıca uzun dönemde dişinizin rengini değiştirir, çünkü genişlemeye ve büzülmeye yatkın bir karakteri vardır. Aynı zamanda dolgu yapmak ve tutuculuğu sağlamak için sağlam dişten ekstra madde kaldırılır. En büyük dezavantajı ise sağlığınızı etkilemesi. Civa insan vücudunda sürekli taşınması için tartışmalı bir malzemedir, kullanılması bazı ülkelerde yasaklanmıştır. Bu noktada amalgamın hala en avantajlı olduğu alan ağız hijyeninin sağlanmasında çok zorluk yaşanan ağızlardır, yeni malzemeler her ne kadar iyi olsalar da kötü bir ağız bakımında başarısız olabilirler bunun için doktorunuzun önerisinin istediğiniz yönde olması için sizin de gayret etmeniz gerekir.

Kompozit Dolgu

Halk arasında “beyaz dolgu” diye de geçen diş renginde dolgu malzemesidir.
Aşırı büyük olmayan dolgular için birebirdir. Çalışması ve uygulaması bir amalgam kadar kolay değildir, daha maliyetlidir ve devamlılığı için de iyi bir ağız hijyeni ister. Doğru bir şekilde uygulandığında çoğu zaman dişin dolgu olup olmadığı anlaşılmaz.Estetik olarak özellikle ön dişlerde küçük müdehaleler için en ideal çözümdür.
Eğer dolgunuz büyükse o zaman indirekt bir yöntemle yapılan dolgu materyallerinden birisini seçmek daha doğru olur. Bu kararı diş hekiminiz verecektir.

Porselen Dolgu

İnley ve onley dolgu olarak geçen bu dolgu sadece porselen değil kompozit ve bugün için hibrid seramik olarak adlandırılan akıllı seramiklerlerle de yapılmaktadır. Özelliği ağız dışında yapıldığı için indirekt olmasıdır. Büyük madde kayıplı dişler için en iyi çözündür; çünkü porselen güçlüdür, güzel görünür, uzun süre dayanır ve diş lekelenmesine karşı oldukça dirençlidir. Ne var ki, en büyük dezavantajı maliyetidir ve klasik yöntemle en az 2 seans gerektirmesidir.

Bugün teknolojik olarak Cerec vb bir bilgisayar destekli CAD/CAM kullanılıyorsa, onley dolgular aynı gün içerisinde hazırlanıp yapıştırılabilirler.

Dişiniz için en doğru restoratif seçeneğin hangisi olduğuna diş hekiminizle beraber karar vermeniz en doğrusudur.

Yazar

Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 18 )

 • Seda

  Merhaba doktor bey.. benim durum biraz karışık… halk arasinda köpek dışı dediğimiz sağ dişinin dolusu düştü.doktora gittim ıltihap aktığını söyledim ve dolgumun düştüğünü söyledim.filim çekti.dise kanal tedavisi önerdi.. ıltihap akıyor dediğim halde hemen yarım saat içinde kanal tedavisi bitti..ilac hiçbir şey yazmadı.. gece agri hafif hafif sidetlenmeye başladı.hafta sonu agcilse gittim yüzüm un sisdiğini gören doktor disimdeki kanal tedavisini acti temizledi… pazartesi aynı doktora gittim ve bu arada göz torbası resmen sallanıyor sislikten o haldeyim bir antibiyotik yazdı gönderdi… tabiki de hiç ise yaramadı.. kanalı kendim söktüm de ıltihap akti tanıdık bir dış hekimi istanbul da kendisi fotoğraflarımı görünce hemen iğneler. Antibiyotikler.migde koruyucu.bir haftada yüzüm inmeye başladı ağrılarım 3gunde hafifledi.. aradan 6 ay geçti.. pazartesi başka bir hekime gittim maglum dış için 1hafta antibiyotik tedavisi uyguladı.23.01.2017 tarihinde kontrole gittim kanal tedavisi yaptı.. ilac falan vermedi…su an yüzümde şişme burnumun kenarında yüzünü hareket etti edince acı hissediyorum… bana bu yol gösterin lütfen…korkuyorum yüzüm sisicek diye.doktor siserse yüzün dışı çekeriz dedi.ama benim dizinden yana hiç sorunun yok arada zonklama oluyor ve geçiyor başka sıkıntım yok.

  • Onur Öztürk

   Tavsiyem bir kanal tedavisi uzmanı (endodontist) diş hekimine danışmanız olur, geçmiş olsun.

 • Mağdur

  Merhaba, benim yaklaşık 4 yıl önce sağ ön dişim ortadan kırıldı. Doktor dişime amalgam dolgu yaptı. Görüntüsünden çok rahatsızım. İnsanlar çürük sanıyor. Değiştirmek istediğimde 17 yaşında değiştirileceğini söyledi. 14 yaşındayım.

  • Onur Öztürk

   Merhaba, ön dişlere kompozit yani diş renginde dolgulr güvenli bir şekilde yapılabilir, bunun için tekrar doktorunuza başvurabilir ya da bir restoratif tedavi uzmanına danışabilirsiniz, iyi günler.

 • Dilam

  Doktor bey benim de dişine dolgu yapıldı siyah oldu yaptı Doktor ve dişim çok ağrıyor önceden hiç ağrı yoktu dolgu yaptım çok ağrıyor ne yapmalıyım sizce

  • Onur Öztürk

   Dilam hanım merhaba, dişinize siyah yani amalgam dolgu yapıldıysa bu dolgunun içindeki materyalin özelliğidir ama beyaz veya diş renginde yapılan bir dolgu siyaha döndüyse mutlaka problem vardır. Ayrıca her türlü, dişinizde ağrı varsa diş hekiminize tekrar danışmanız gerekir, geçmiş olsun.

 • Eren

  Doktor bey diş dolgusu hakkında size bir sorum olacak.

  Bir yıl önce dişıme büyük bir dolgu yapıldı, Kullanılan dolgu maddesinden olsa gerek Dolgu yapılan dişin yüzeyi çok kuru. Doğal bir dişin yüzey yapısından oldukça farklı.

  Dolgu işlemi uygulandığından bu yana özellikle uyku esnasında çok rahatsız edici ağız kuruluğu, ağız içinde metalik tat ve ağız kokusu problemi gelişti. yemeklerin tadını farklı algılama, su içerken ağızda metalik bir tat duyma gibi şikayetlerim var. ve kalitesiz uyku, kronik yorgunluk gibi problemler eşlik ediyor bunlara. Kan sayımımda ise vücudumda yüksek demir olduğu saptandı.
  Dişime uygulanan beyaz dolgunun bu gibi sorunlar doğurması olası mıdır? Ve diş dolgusu maddesinin doğal diş yüzeyi yapısına benzemeyip aksine kupkuru olması normal midir? Aydınlatırsanız çok teşekkür ederim.

  • Onur Öztürk

   Eren merhaba, bahsettiğin durumun bir kaç açıklaması var, öncelikle dolgularda gerçek diş yüzeyini “direkt” yapılan dolgularda ağız şartlarında çalışmadan ötürü bazen tam olarak oluşturamama gibi durumlar olabiliyor,
   bu durumlarda indirekt dolgular tercih edilebilir, porselen inley veya onley restorasyonlar laboratuar ortamında bir seramist tarafından ya da dişin konturları taklit ederek bilgisayar ortamında kopyalanabilir bu da
   daha gerçekçi ve doğalı takli eden restorasyonlar üretmemizi sağlar.

   Bunun dışında yapılan dolgu yüzeyini “kuru” hissetmenin sebebi cila eksikliği olabilir, mekanik olarak daha fazla parlatıldığı zaman restorasyonlar dişlerimiz gibi daha parlak ve kaygan bir hal alırlar, işlem yaparken bu atlanmış olabilir
   ya da sonradan cilasını kaybetmiş olabilir, bu konuda tekrar doktoruna danışırsan, biraz daha cilalanarak yüzey parlaklığı arttırılabilir.

   Kompozit bir dolguda vücudundaki demir oranının yüksek çıkması gibi bir durum doğrudan ilişkilendirilemez ama çok düşük ihtimal de olsa kompozit dolgularda bpa içeriğe karşı bir hassasiyetin olabilir ya da kompozit dolgu malzemesi tam polimerize
   olmamışsa atık maddeler rahatsız etmiş olabilir ama bunlar çok çok nadir gözüken durumlardır. Yine de bunlardan şüphelenilirse kompozit dolgun, dişin uygunsa porselen dolgu ile değiştirilerek hem biyolojik olarak daha uyumlu bir restorasyon
   yaptırmış hem de yüzey parlaklığı ve gerçek diş dokusunun yüzeyinin taklit edilmesi anlamında daha gerçekçi bir restorasyona sahip olmuş olursun. Bunlar için tekrar dişhekimine danışabilirsin.

 • esma

  Doktor bey ön dişim aralıklı sizce nasıl sağlıklı bir yöntem izlemeliyim

  • Onur Öztürk

   Esma hanım merhaba ön diş aralıkları (diastema) birden farklı yöntemle kapatılabilir; ortodontik tel tedavisi, kompozit dolgular (bonding) veya porselen laminelerle,
   size uygun yöntem için doktorunuza danışmanız gerekir, fikir sahibi olmak için:

   https://www.onurozturk.com/dis-araliklarinin-kapatilmasi-ayrik-disler/

   ziyaret edebilirsiniz, iyi günler.

 • FATMA

  Onur Bey merhaba, dişlerimde uzun yıllar önce yaptırdığım amalgam dolgularım var bunları ağır metal vb. risklerden dolayı çıkartmak istiyorum ancak okuduğum bazı kaynaklardan yerine yapılan dolgularında çok sağlıklı olmadığını düşünüyorum. Amalgam dolguları çıkardıktan sonra dolgu yeri boş kalsa ne gibi sıkıntılar doğurur. Yada ne yapılabilir. Teşekkür ederim.

  • Onur Öztürk

   Fatma hanım merhaba, dişlerinizdeki dolgular sağlıklı ise bu durumda acil bir şekilde dolgularınızı değiştirmek değilde ömürleri tamamlandıktan sonra yeniletmeyi düşünebilirsiniz. Amalgam dolguların sökülmesi daha özenli bir süreç gerektirir bu doğrudur. Yerlerine ise klasik kompozit dolgular bir çok kavitede yeterli olurken, fazla madde kaybı olan dişlerde kompozit dolgu değilde porselen dolgu (inley, onley) veya porselen kuron yapılması daha uygun olur. Bu yöntemle ilgili daha detaylı bilgiyi ise:

   https://www.onurozturk.com/porselen-dolgu/

   alabilirsiniz.

 • Goncs

  merhaba Onur Bey sağ arka üst dişlerime dolgu yapıldı ancak kireç gibi düşecek gibi hissediyorum bunun nedeni nedir acaba? Bir de bana bir hafta sonraya tekrar randevu verdi kanal dolumu dedi bunun açıklaması nedir acaba yardımcı olur musunuz

  • Onur Öztürk

   Merhaba bahsettiğiniz 1geçici dolgu1 olabilir, doktorunuzla tekrar teyit ederseniz bir daha randevuya gitme sebebiniz de yerine kalıcı dolgunuzun konacak olmasıdır muhtemelen.

 • Yasin

  Merhaba onur bey ön dişimin ortasında delik vardı çürükden kaynaklı sanırım dolgu yapılmıştı. Sonra aşırı hassasiyet olduğu için kanal tedavisi oldu sol ön dişim. Dişimin dibinde renk değişikliği oldu kanal tedavisinden mi kaynaklıdır acaba ? Ve sağ dişimde de hafif hassasiyet oluyor ama pek rahatsız etmiyor kanal tedavisi yapıp dişi öldürmeye gerek yok değil mi ne yapmalıyım bu konu hakkında ?

  • Onur Öztürk

   Yasin bey merhaba, diş çürükleri eğer dişin sinirlerine ulaşıyor ya da çok aşırı derin bir dolgu yapılacaksa en baştan kanal tedavisi tercih edilir. Kanal tedavisi sonrası dişler artık beslenemediği için renk kaybına uğrarlar ve koyulaşırlar, bunlar arka dişlerde problem olmazken, ön dişlerde koyu renkli griye çalan bir görüntüyle rahatsızlık verebilirler, iç beyazlatma işlemi yapılabilir ya da porselen lamina / kuron (kaplama) yapılabilir. Diğer sızı olan dişinizde ise çürük var ve aşırı derin değilse sadece kompozit dolgu yapılarak çözüm bulunabilir, dolgu ile sonuçş alınamaz ya da dolgu sonrası aşırı bir ağrı vb olursa bu durumda o dişte de kanal tedavisi düşünülebilir. Kanal tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için:

   https://www.onurozturk.com/kanal-tedavisi-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/

   okuyabilirsiniz.

 • Derya

  Merhaba doktor bey, öncelikle verdiğiniz bilgiler ve dilinizin sadeliği için çok teşekkürler, gayet anlaşılır ifade etmişsiniz durumu 🙏🏼 devlet hastanelerinde porselen dolgu oluyor mu acaba?

  • Onur Öztürk

   Derya hanım merhaba, porselen dolgu (inley, onleyler) daha hassas laboratuar çalışması gerektirdiğinden ve bunlar yapılırken kullanılan empress, e.max gibi materyallerin birim fiyatlarından dolayı devlet hastanelerinde heryerde uygulanamayabilir. Üniversite hastanelerinde bu tip fazla madde kayıplı dişlerin restorasyonları porselen dolgular gibi restoratif malzemelerle yapılırken, imkanların daha kısıtlı olduğu hastanelerde sadece porselen kuron (kaplama) yapılarak çözülebilir.

Yorum Yaz

Devamını oku:
Öğünler Arasında Dişlerimi Nasıl Temiz Tutarım?

Fissür Örtücüler (Fıssur Sealant)

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.