20 Mar 2015

Söz konusu dolgu olduğu zaman dişimiz için neyin iyi olup olmadığına karar veremeyiz. Birbirinden farklı dolgu türlerine göz atmadan önce, dolgunun ne demek olduğunu ve neyden kaynaklandığını bilmek gerekir: Dişinizde çürük oluştuğunda, çürük kısım dişin temiz kısmından arındırılır ve temizlenen kısmın yarattığı boşluk bir maddeyle “doldurulur.”

Peki bu madde nedir?

Civa İçeren Amalgam Dolgu

Hepimizin eskiden hatırladığı o meşhur “gümüş” dolguların esas ismi civa amalgamıdır. Yıllarca dolgu için tercih edilmiş en popüler maddedir; çünkü amaca epey iyi hizmet eder ve maliyeti düşüktür. Açıkçası yıllar önce bundan başka bir çaremiz de yoktu.

Bugünlerde popülerliği azaldı: Avantajı ucuz olmasında yatabilir, fakat görüntüde çirkin. Ayrıca uzun dönemde dişinizin rengini değiştirir, çünkü genişlemeye ve büzülmeye yatkın bir karakteri vardır. Aynı zamanda dolgu yapmak ve tutuculuğu sağlamak için sağlam dişten ekstra madde kaldırılır. En büyük dezavantajı ise sağlığınızı etkilemesi. Civa insan vücudunda sürekli taşınması için tartışmalı bir malzemedir, kullanılması bazı ülkelerde yasaklanmıştır. Bu noktada amalgamın hala en avantajlı olduğu alan ağız hijyeninin sağlanmasında çok zorluk yaşanan ağızlardır, yeni malzemeler her ne kadar iyi olsalar da kötü bir ağız bakımında başarısız olabilirler bunun için doktorunuzun önerisinin istediğiniz yönde olması için sizin de gayret etmeniz gerekir.

Kompozit Dolgu

Halk arasında “beyaz dolgu” diye de geçen diş renginde dolgu malzemesidir.
Aşırı büyük olmayan dolgular için birebirdir. Çalışması ve uygulaması bir amalgam kadar kolay değildir, daha maliyetlidir ve devamlılığı için de iyi bir ağız hijyeni ister. Doğru bir şekilde uygulandığında çoğu zaman dişin dolgu olup olmadığı anlaşılmaz.Estetik olarak özellikle ön dişlerde küçük müdehaleler için en ideal çözümdür.
Eğer dolgunuz büyükse o zaman indirekt bir yöntemle yapılan dolgu materyallerinden birisini seçmek daha doğru olur. Bu kararı diş hekiminiz verecektir.

Porselen Dolgu

İnley ve onley dolgu olarak geçen bu dolgu sadece porselen değil kompozit ve bugün için hibrid seramik olarak adlandırılan akıllı seramiklerlerle de yapılmaktadır. Özelliği ağız dışında yapıldığı için indirekt olmasıdır. Büyük madde kayıplı dişler için en iyi çözündür; çünkü porselen güçlüdür, güzel görünür, uzun süre dayanır ve diş lekelenmesine karşı oldukça dirençlidir. Ne var ki, en büyük dezavantajı maliyetidir ve klasik yöntemle en az 2 seans gerektirmesidir.

Bugün teknolojik olarak Cerec vb bir bilgisayar destekli CAD/CAM kullanılıyorsa, onley dolgular aynı gün içerisinde hazırlanıp yapıştırılabilirler.

Dişiniz için en doğru restoratif seçeneğin hangisi olduğuna diş hekiminizle beraber karar vermeniz en doğrusudur.

Yazar

Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 2 )

  • Seda

    Merhaba doktor bey.. benim durum biraz karışık… halk arasinda köpek dışı dediğimiz sağ dişinin dolusu düştü.doktora gittim ıltihap aktığını söyledim ve dolgumun düştüğünü söyledim.filim çekti.dise kanal tedavisi önerdi.. ıltihap akıyor dediğim halde hemen yarım saat içinde kanal tedavisi bitti..ilac hiçbir şey yazmadı.. gece agri hafif hafif sidetlenmeye başladı.hafta sonu agcilse gittim yüzüm un sisdiğini gören doktor disimdeki kanal tedavisini acti temizledi… pazartesi aynı doktora gittim ve bu arada göz torbası resmen sallanıyor sislikten o haldeyim bir antibiyotik yazdı gönderdi… tabiki de hiç ise yaramadı.. kanalı kendim söktüm de ıltihap akti tanıdık bir dış hekimi istanbul da kendisi fotoğraflarımı görünce hemen iğneler. Antibiyotikler.migde koruyucu.bir haftada yüzüm inmeye başladı ağrılarım 3gunde hafifledi.. aradan 6 ay geçti.. pazartesi başka bir hekime gittim maglum dış için 1hafta antibiyotik tedavisi uyguladı.23.01.2017 tarihinde kontrole gittim kanal tedavisi yaptı.. ilac falan vermedi…su an yüzümde şişme burnumun kenarında yüzünü hareket etti edince acı hissediyorum… bana bu yol gösterin lütfen…korkuyorum yüzüm sisicek diye.doktor siserse yüzün dışı çekeriz dedi.ama benim dizinden yana hiç sorunun yok arada zonklama oluyor ve geçiyor başka sıkıntım yok.

    • Onur Öztürk

      Tavsiyem bir kanal tedavisi uzmanı (endodontist) diş hekimine danışmanız olur, geçmiş olsun.

Yorum Yaz

Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.