Diş Aralıklarının Kapatılması – Ayrık Dişler

diastema
05 Haz 2015

Diastema adı verilen iki diş arasındaki boşluk, yani aralıklı dişler, dişlerin büyüklüğü ile diş arkı uyuşmazlığından kaynaklanabilir. Bu durum, babanın geniş diş arkına ve fiziksel olarak bunun için fazla küçük kalan annenin dişlerine sahip olmaktan meydana gelebilir.


Bazı vakalarda, üst dudağı diş etlerine bağlayan doku bandı ön dişlere çok yakın olabiliyor ve nihayetinde bir boşluğa sebep olabiliyor. Frenektomi verilen kas dokusunun serbestlenmesine dayanan küçük bir operasyonla bu problemin çözülmesi mümkün.

Yutma sırasında dili dışa doğru itme eğilimi de dişler aralıklarına neden olabilir: Eğer yeteri kadar kemik bulunmuyorsa, dişler kıpırdayabilir. Boşluğu kapatmak için ortodontik tel tedavisi, yaprak porselenler ya da kompozit dolgular(bonding) yapılabilir. Ancak medikal gereklilikten çok estetik beklentileri karşılamak için yapılmaktadır.

 

Kompozit Dolgu Tedavisi

Bu problemin en kolay çözümü, kompozit dolguyla tek bir seansta diş aralıklarının doldurularak estetik olarak kapatılmasıdır. Dönem dönem tekrarlanması gereken bir prosedür olmasına rağmen bu çözüm yolu, uygulandıktan sonra sabitleyici takmayı gerektirmez. Kompozit reçineler ağız sıvıları ile etkileşime girip renklenebildikleri için düzenli cilalanmaları ve belli dönemlerde yenilenmeleri gerekir.

 

Ortodontik Tedavi

Ortodontik tedavi, kalıcı bir çözümdür fakat tedavi süreci uzun sürer, bir yılı aşabilir. Diş aralıkları kapatılmış olsa da tekrar aralık oluşmaması için daha sonra da sabitleyici kullanmak gerekir. Diş gıcırdatan hastalarda sabitleyicilerin sık sık kontrol edilmesi gerekir.

 

Yaprak Porselen Uygulaması

Yaprak porselenler (laminate venerler) düzgün yapıldığında estetik olarak en üst düzey sonuçlardan birisini verir fakat diş etlerinin tepe noktaları ile beraber hem beyaz hem kırmızı estetiğin beraber tamamlanması gerekliliğine dayandığından, yetenekli bir teknisyen ve bilgili bir diş hekimi tarafından yapılması önerilir. Öncesinde yapılacak olan dijital ve mum hazırlığına dayanan bir ön çalışma ve gülüş tasarımı hazırlığı, hem diş hekiminin işini kolaylaştırır hem de hastaya fikir verir. Yaprak porselenler (laminate venerler) ile diş aralıkları kapatılırken en önemli hususlardan birisi dişlerin en boy oranlarının diş hekimi tarafından iyi ayarlanmasıdır. Bu oranlar doğru ayarlandığı sürece aralıkları kapatmak için genişletilen dişler yüze iri ve rahatsız edici durmaz. Bunu insan vücudundaki diğer kısımların da kendi içinde oranları ve diğer kısımlara göre oranları olmasına göre kıyaslayabilirsiniz.

Doğal olarak da bu en/boy oranının diş ayrıklıklarında doğru ayarlanabilmesi için genellikle diş etlerini uzatmak, gingivektomi veya gingivoplasti ismi verilen diş eti işlemi uygulamak gereklidir. Bu tip diş eti işlemleri ve diş eti uzatmaları yapıldığı zaman dişlerin genellikle genişletilen kısımlarının “tombul” ve “iri” durmamaları için boy kısmındaki dengeleme hayati olacaktır.

En/boy oranları gözetilmeden yapılan restorasyonlar genelde mutsuz edici sonuçlara yol açarlar. Dişlerin en boy oranı dışında diş etleri ayrık dişlerin birleşik gözükmesi için düzenlenirken daha ortada şekillenecek şekilde açılandırılması ve sadece diş hekiminin değil, diş estetiğinde takım oyununun bir parçası olan seramistin (diş teknisyeninin) de insan gözünü yanıltacak bazı küçük estetik formüllere hakim olması gerekir. Bunların başında da insan gözünün dişinin çapını algıladığı dik inen çizgileri belirginleştirmek ve birbirine doğru yaklaştırmak sayılabilir, dişlerin birbirleriyle yaptıkları temaslar yani kontak düzlemleri ise ne kadar geriye (damak hattına doğru) çekilebilirse, aralıklı dişlerin arası kapatıldığında gözümüzün daha dar algıladığı bir görüntü oluşturulur. Bu da diş aralıkları kapatıldığında küçük kısa ve tombul yerine, yüze uyumlu, belki çok hafif dolgun ama doğru oranlarda yapılmış dişlerin yüz ile uyum sağlaması ile sonuçlandırılır.

Diastema’ya(diş aralıklarına) sebep olan esas sebebin kökten çözülmesi gerekir. İyi bir planlama ile ayrık dişlerden kurtulmak ve düzgün bir gülüşe sahip olmak mümkündür.

Diş Aralıklarının Kapatılması

Tedavilerimizden yararlanmak, detaylı bilgi almak ve Dr. Onur Öztürk ile iletişime geçmek için hemen randevunuzu alın!

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 131 )

 • Veysel baris

  Hocam merhabalar.Benim alt tam orta tabakada ki dislerimin arasinda goze carpan bi bosluk var ve bunu kapattirmayi dusunuyorum ama kapattirma sebebim de harp okulu icin.Harp okulunda dişlere onem veriyorlar çünkü hangi tedavi yöntemini onerirsiniz? ve etkili olurmu harp okulu icin

  • Onur Öztürk

   Veysel merhaba, dişlerin arasındaki boşluğun mutlaka muayene edilerek değerlendirilmesi gerekir. Diastema adını verdiğimiz dişler arasındaki boşluklar ön dişlerin tama arasındaysa buna yol açan dudağa bağlı bir kas dokusu olabilir, bu dokunun öncelikle uzaklaştırılması gerekir bu da frenektomi ismi verilen bir müdehale ile yapılır arkasından, boşluk için ortodontik tel tedavisi, kompozit dolgu ya da laminate vener ismi verilen yaprak porselenler yapılabilir, bunlardan yapılacak olan seçim, dişlerin ve çene yapının durumu sonrasında zaman ve maddi olarak tercihe göre şekillenir. Sonuç için diş hekimine danışmanı tavsiye ederim.

 • ayse

  merhaba benim on dislerim iki yaninda bosluk olustu kucuk bir islemle bunu kapatmak mumkunmudur ?

  • Onur Öztürk

   Ayşe hanım merhaba, bu boşluk eskiden yoktu da sonradan mı oluştu? Eğer böyleyse bu boşluğun oluşmasına yol açan sebeplerin incelenmesi gerekir, bir diş eti sorunu veya travmatik bir kapanış buna yol açabilir mi? Varsa bu tip bir durum, buna yönelik olarak koruyucu önlemlerin alınması daha önemlidir, eğer diş arasındaki boşluklar eskiden beri var ve dişleriniz ayrıksa bu durumda boşluğun küçük olduğu düşünülerek kompozit dolgu ya da yaprak porselen ideal çözüm olabilir, bununla ilgili daha fazla bilgi almak için:
   https://www.onurozturk.com/dis-estetigi-icin-yaprak-porselenler/
   inceleyebilirsiniz.

 • Semra

  Hocam merhabalar . Benim üst ön dişlerimde baya bir boşluk var onların yanındaki dişlerde oldukça küçük ayrıca köpek dişlerimden birisi çıkmadan kalmış yani köpek dişlerimin birisi var diğeri yok ben süt disimi çektirirsem gelmeyebilirmis .. ben dişlerimin arasındaki boşluktan oldukça dertliyim sizce ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olun teşekkür ederim

  • Onur Öztürk

   Semra hanım merhaba, öncelikel bu tip durumları detaylı olarak hem görsel hem de röntgen eşliğinde değerlendirmek gerekir, görmeden doğrudan yorum yapmak doğru olmaz ama diş aralıkları için öncelikle genel olarak diğer dişlerinizi işin içine alan bir plan yapılması gerekir bunlar için de bugün bizim kullandığımız en optimal yöntem mümkünse ortodontik tel tedavisi ya da yaprak porselenler olabilir. Burada dişlerinizin en boy oranları ve alt çene kapanışınıza göre mesafeniz hesaplanarak bir plan oluşuturulur, en son olarak bahsettiğiniz köpek dişi bırakılıp üzeri direkt bu malzemelerle uyumlu bir e.max porselenle restore edilebilir mi ya da mümkün değilse çekilip yerine implant vb yapılabilir mi bu hesaplanır. Buna göre de tüm diş aralıklarınızın giderilmesi ve gülüşünüzün restore edilmesi sonuçlandırılabilir ancak.

   • Cennet

    Merhaba benim dişlerim aralıklj doktor bey diş estetiğini tavsiye ediyor ama ben korkuyorum acaba sağlıklı o lur mh düşer mi kötü görünür mü

    • Onur Öztürk

     Diş hekiminizin tavsiye ettiği yöntemin tedavi detaylarını, başarı şansını ve diğer yöntemlere göre avantaj – dezavantajlarını anlatmasını isteyin ve alternatiflerle beraber yapılacak değerlendirmede kararınızı netleştirmeniz daha doğru olur.

 • Selin.

  Merhabalar benim ön dişlerimde yan kesicilerimin doğuştan olmamasından kaynaklanan göze batan bir boşluk var.20 yaş dişleri kapatabilir mi yada ben 20 yaş dişlerinin çıkmasını beklemek istemiyorsam ne yapmalıyım?

 • eliyev

  Onur Hocam Merhaba benim ust dislerim boyle ne yapa bilirim bana whatsaap ve facebook adini verisen fotosunu atarirm nolur yardi m et

  • ezgialtinel

   Merhaba, instagram hesabımızdan (dronurozturk) bizimle iletişime geçebilirsiniz. İyi günler.

 • Sevda

  Öncelikle merhaba benim ön dişimin bir tanesini kırık ve ön dişlerim çok ayrık peltek konuşuyorum sebebini bundan kaynaklastigini sanıyorum kırık olan disime ve ayrık olan dişlerime ne yaptirirsam duzelir ve peltekligim bundan mi kaynaklasir

  • Onur Öztürk

   Sevda hanım merhaba, kırık olan dişinize kompozit dolgu yapılabilir veya porselen laminate uygulanabilir. Diş ayrıklıklarınız da porselen laminate (yaprak porselen) ile kapatılabilir. Bu tedavi hakkında daha fazla bilgi almak için:

   https://www.onurozturk.com/dis-estetigi-icin-yaprak-porselenler/

 • Nesrin

  Merhaba Hocam, ben 17 yaşındayım ve dişlerimin hemen hemen hepsinde boşluk var ve bu çok berbat duruyor en iyi ve uzun vadeli olan yönteminiz hangisidir ne önersiniz acaba ?

  • Onur Öztürk

   Nesrin merhaba, bunun için mutlaka diş hekimine muayene olmanı öneririm, onun tavsiyesi ile ortodontik tedavi görmen ya da restoratif bir işlem yapılması gerkebilir dişlerine.

 • Rukiye

  Hocam iyi günler benim dîslerde baya sıkıntılı ara boşluklar fazla ve küçük dîs yapım war röntgen war size göndersem değerlendirir misiniz

  • Onur Öztürk

   Rukiye hanım merhaba, diş boşluklarınız ve küçük dişlerinizin hem değişik açılardan iyi ışıklandırılmış şekilde bana fotoğraflarını atabilir hem de röntgeninizi gönderebilirsiniz tabii ki:

   info@onurozturk.com

   adresini kullanabilirsiniz, iyi günler.

 • Derya

  Doktor bey merhaba. Benim ön dişlerim arasındaki boşluk büyük. Diğer dişlerim oldukça normal ve gayet düz tek sıkıntı ön dişlerim. Aradaki boşluk büyük olduğu için kaplama, lamine gibi tedaviler yapılırsa çok büyük dişler olacağını söylediler boyut genişlik falan büyük olurmuş. Ne yapacağımı bilmiyorum. Bu durumdan rahatsızım. Tel taktırmak da istemiyorum. Ne yapılabilir

  • Onur Öztürk

   Derya hanım merhaba, eğer ideal tedaviniz ortodontik tel tedavisi ise onu görmenizi öneririm ama yaprak porselenler doğru planlandıkları ve açıları ayarlandığı zaman harmonik ve dengeli bir görünümü ayrık dişlerde de verebilir, bununla ilgili alttaki yazımı da okuyabilirsiniz:

   https://www.onurozturk.com/dis-estetigi-icin-yaprak-porselenler/

 • nazlı

  onur hocam merhabalar ;
  öncelikle benim üst çenede daralma var öndeki iki dişim düz ama sağ ve soldaki dişlerim arkada mevcut dış teli mevcut ama iki yıl oldu cekılen dişlerimin yeri dolmadı ve yer açılmadı doktor sağlık nedeni ile bıraktı yeni gelen doktor bişi yapmıyor napacagımı bilmiyorum

  • Onur Öztürk

   Nazlı hanım merhaba, bu konuda başka bir ortodontiste de danışarak muayene olduktan sonra durum hakkında bilgi alabilirsiniz, iyi günler.

 • Ekrem

  Meraba alt dişlerimde tartar var fırçalarsam boşluk daha fazla olurmu veya boşluğu kapatmak için bir öneriniz var mı

  • Onur Öztürk

   Dişlerinizi fırçalamanızı öneririm, diş taşı veya tartar sağlığınız için zararlıdır! Diş aralıkları için yaprak porselen veya kompozit dolgular çözüm olabilir.

 • Reyhan Aydoğdu

  Merhabalar. Benim ön iki dişim de son 5 yıl içerisinde açıklık oluştu. Bu açıklığı kapatmak istiyorum. Fakat dişlerim de herhangi bir kesilme de istemiyorum. İlerde de herhangi bir sararma olmayacak şekilde ve bakıldığında çok dikkat çekmeyecek. Bu durumda nasıl bir uygulama yaptırmam gerekiyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • ezgialtinel

   Reyhan hanım merhabalar, görmeden yorum yapmam zor olur ama genel olarak bu estetik beklentinizi karşılayacak en ideal çözüm laminate vener ya da yaprak porselenler olabilir,
   bununla ilgili olarak da aşağıdaki sayfadan bilgi alabilirsiniz:

   https://www.onurozturk.com/dis-estetigi-icin-yaprak-porselenler/

   Tedavi ve ücret bilgisi için: 02122317979 arayabilirsiniz.

 • betül

  merhabalar benim de ön dişlerim ayrık ve ben küçükken süt dişlerim dökülmemiş yani tel taktırmam uygun mu ? ayrıca ayrık dişlere sahibim yani ben olur da tel taktırırsam ortalama maliyeti ne kadar olur acaba?? cevaplarsanız sevinirim 🙂

  • Onur Öztürk

   Betül hanım merhaba, diş aralıklarının kapatılması için çene yapınız uygunsa ortodontik tel tedavisi en ideal yöntem olabilir ama süt dişlerinizle ilgili durum için mutlaka röntgenle değerlendirmek gerekir. Ayrık dişler için ortodontik tel tedavisi ücreti için: 02122317979 ‘dan bize ulaşabilirsiniz.
   Ortodonti hakkında daha fazla bilgi almak içinse:

   https://www.onurozturk.com/ortodonti/

 • Aysenur

  Günaydın hocam benim disim ayrık

  • Onur Öztürk

   Ayşenur hanım günaydın 🙂 bir diş hekimine başvurarak ayrık dişleriniz için tedavi opsiyonlarını değerlendirebilirsiniz.

 • Serdar

  Hocam Merhaba, benim ön dişlerimde boşluk var bu boşluğu en kusa sürede ve en uygun fiyata yaptıra bilirmiyiz. En kısa ve en uygun yöntem hangisi ve maliyeti nekadar olur bilgi alanilirmiyim ?

  • Onur Öztürk

   Serdar merhabalar, eğer diş aralıkların ya da dişlerin arasındaki boşluklar ufak ve diş yapın (kapanışın) kompozit dolgu malzemesi için uygunsa bizim diastema olarak adlandırdığımız diş aralıklarının kapatılması için en uygun fiyatlı tedavi yöntemi kompozit dolgular ya da bonding olarak geçen işlemdir.
   Kompozit dolgu ve bonding fiyatı için 02122317979 dan kliniğimizi arayarak bilgi alabilirsin, iyi günler.

 • Nurcan

  Hocam iyi günler. 20 yaşında bir bayanım üst ön dişlerim biraz önde ve ayriklar var doktora gittim alt çene kemiğimi kesip uzatacaklarini söylediler onu istemiyorum. Sadece üst ön dişlerimin arasını doldurta bilir mıyım

  • ezgialtinel

   Nurcan hanım merhaba, teknik olarak alt çene ile kapanışınızda mani bir durum yok ve dişlerin en boy oranları bu kapatma için bir engel oluşturmuyorsa evet olabilir,
   bunun için mutlaka muayene etmemiz gerekir, iyi günler.

 • Elif

  Merhaba onur bey
  Benim üst dislerimde gün geçtikçe boşluk oluşuyor ve bu beni aşırı derecede rahatsız ediyor… Aynalara küstüm resmen … Maddi olarakta pek bütçem yok acaba ne yapabilirim lütfen bana yardımcı olun ☹️

  • Onur Öztürk

   Elif hanım merhaba, eğer diş boşluklarınız artıyorsa diş eti hastalığı vb bir rahatsızlık sebebiyle olabilir, en başta zaman kaybetmeden diş hekimine giderek dişlerinizin neden ayrıldığı konusunda detaylı bir muayene olmanızı öneririm.

 • Dilay Şansal

  Hocam merhabalar, altta sol arka dişlerimden biri çekildi ve sonrasında alt orta iki dişimin arasında boşluk oluştu. Bunun yanı sıra sağ arka iki dişim çürük, çekilecek. 4 adet 20 lik dişim kendini göstermeye başladı ikisi gömülüymüş. İki de üstte dolguluk dişim varmış. Panik halindeyim. Nasıl yemek yiyeceğim, nasıl bir işlem göreceğim, dişlerimin arası daha fazla açılırsa ne yapacağım.. Buna nasıl engel olacağım..

  • ezgialtinel

   Dilay hanım geçmiş olsun, tavsiyem bir an önce gereken tedavileri yaptırmanız sonrasında da gerekli işlemlere başlandığında bunlar ayarlanacaktır, diş aralıklarını geçici bir süre yaşarsınız bu durumda, iyi günler.

 • Sevgi

  Merhaba onur bey benim sorunum soyle yogun dis tasim var ve temizlettigim zaman dis aralari aciliyo ve konusurken tukurugumu tutmakta zorlaniyorum bunun icin ne yapmam gerekiyor simdiden tesekkurler

  • ezgialtinel

   Sevgi hanım merhabalar, sizdeki diş aralıklar maalesef periodontal bir sorundan kaynaklanır ve estetik olarak dolgu tarzındaki restorasyonlarla kapatmak efektif olmayabilir,
   aralıklar çok büyük değilse de yaprak porselenler yine çok doğru çözüm olmayabilir ya da diş eti rahatsızlığından dolayı uygun bir aday olmayabilirsiniz,
   bunun için bir muayene olarak değerlendirilmesini tavsiye ederim, iyi günler.

 • Suna

  Hocam merhaba. Benim üst ön iki dişim arasında büyük bir boşluk var ve dişlerim de iri. Bikaç yakınım dişlerime bonding yaptırırsam çok büyük olacağını kötü duracağını söylüyor. Tel taktırmamı tavsiye ediyorlar ama ben istemiyorum. Sizce nasıl bir tedavi ile düzelebilir dişlerim.

  • Onur Öztürk

   Suna merhaba, eğer ortodontik tedavi opsiyonu varsa ve dişlerinin yapısı uygunsa önerim, bu tedaviyi yaptırman olur.

 • Adem özer

  Ön dişleri min yanında bır diş büyüklüğünde açık meydana geldi ne yapabilirim

  • Onur Öztürk

   Sonradan böyle bir diş boşluğu , ayrıklık olduysa bir diş eti hastalığı vb eşlik ediyor olabilir tavsiyem diş hekiminize girmeniz olur.

 • Eslem

  Merhaba benim ön dişlerin baya ayrık ve yaptırmak istiyorum 12 yaşındayım yaptırmam mümkün mü? Yani herhangi bir yaş sınırı var mıdır

 • melike albayrak

  hocam merabalar 17 yaşındayım benim ön dislerimin ortasında ayrılığı kapatmak için lamine yöntemini kullanmak istiyorum acaba yaşım sıkıntı olur mu bide fiyatlari nelerdir bilgi verirmisiniz

  • Onur Öztürk

   Melik merhaba, eğer ortodontik tel tedavisi uygun değil ya da opsiyon değilse bu durumda laminae venerler (yaprak porselenler) diş aralıklarını (diastemaları) kapatmak için en ideal çözüm seçenekleridir. Tercihen 18 yaşın altına uygulamıyoruz laminate venerleri. Tabii 18 yaşını geçmiş olman da tek başına bir kriter değil, diş yapın uygunsa genç yaşlarda tercihimiz mümkünse hiç aşındırmasız (prepless) laminate venerler uygulayarak diş boşluklarını hem dengeli ve doğal bir şekilde hem de diş yapını koruyarak kapatmak olacaktır. Aşındırma gerekli ise, tavsiyem daha ilerili yıllarda yapmak olacaktır. Bunlarla ilgili örnekler ve daha fazla bilgi için:

   https://www.onurozturk.com/agiz-sagligi-cerrahisiz-yuz-estetigi-yaprak-porselenler/

   https://www.instagram.com/dronurozturk/

  • Onur Öztürk

   Ayrıca porselen laminate (yaprak porselen) fiyatları için +9 02122317979 dan bize ulaşabilirsiniz, iyi günler.

 • Demet

  Merhaba doktor bey on yasindaki kızımın ust ön iki dişi fazlaca seyrek ve arasında bir bağ var devlet hastanesi o bağı almak için yaşı küçük diyor fakat klinikler hemen alırız diyorlar şimdi aldirsam tel takılana kadar bı sorun oluşur mu

  • Onur Öztürk

   Demet hanım merhaba, ön kesici dişlerin arasında oluşan bu kas bağı frenulumdur ve alınma işlemi de frenektomi’dir, bu operasyonun uygun yaşı ve kızınızın ağzında uygulanabilirliği ile ilgili olarak tercihen bir diş eti hastalıkları uzmanına danışmanızı ve onun yönlendirmesine göre hareket etmenizi tavsiye ederim, muayene etmediğim bir durum için net bir yorum yapamam.

 • Merve

  Merhabalar. Ben yaklaşik 3 yildir yıldır ortodonti tedavisi görüyorum suan 27 yasindayim. Ustteki kopek dislerimin arkalarindaki iki diş cekilmişti ama sag taraftaki köpek dişim 1 senedir ilerlemiyor bir türlü 1 cm kadar boşluk var hep orda. doktorum 10’lu kapali adinda bi lastik takip gönderiyor 2 haftada bir.o da sinir oldu bu işe bende:) Yaşimdan ya da diş yapisindan dolayi mi bu yavaş ilerleme acaba yoksa doktor yanlış birsey yapiyor olabilir mi sizce.?

  • Onur Öztürk

   Merve hanım merhaba, genel olarak yetişkinlkerde ortodontik tedavi biraz yavaş ilerleyebilir ve süreç sabır gerektirir, tedavinizi görmeden yorumlayamam ama bazen harekette sıkıntı yaşanırsa sabırla beklemek gereklidir ortodontik tel tedavisinde.
   Diş aralıklarının kapatılması ise dişin komple kökü ile beraber hareketine dayanır ortodontik tedavide, aslında hareket tahmin ettiğimizden hızlı da olsa, diş aralıklarının kapanması için ve o hareket eden dişin geri gitmemesi için ek bir süre gerkebilir sabitlemek açısından.

 • Hatice

  Merhaba hocam. Ben bir hafta önce dişlerime tel taktırdım. Dişlerimde çok büyük bir problem yoktu. sadece ön dişlerim – çok fazla olmamakla – biraz ayrık. Doktorum bir buçuk yıl bir tedavi öngördü. Ama benim okulum yeni bitti. Ve çalışmayı düşünüyorum. Bu arada yaşım 27. Üç ay teli taktıktan sonra teli dişin iç kısmına taktırmak istiyorum. Doktoruma gitmeden sizin de düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim…

  • ezgialtinel

   Merhaba diş aralıkları için ortodontik tel tedavisi hangi yöntem ile başlandıysa onunla devam edilmesini tavsiye ederim.
   Lingual ortodonti yarım bir tedavide sürece dahil edilmesi zor olur.

 • Fatma

  Merhaba,benim ön üst dislerim ayrık ve 2 disim eksik tel tedavisine başladım 2,5 sene oldu ve fazla uzadı dis etlerim çok zarar gördü diş eti iltihabı oldu ve diş etimi kesip düzelttiler ama tekrardan aşağıya düşüyorlar ve diş taşı oluştu dişlerimi kaybetmekten korkuyorum zaman olarak da fazla değil mi birde doktor gülüş tasarımı yapalım diyor şimdi hem tel tedavisi hem de lamine tedavisi veya o tarz birşey yapmaya gerek varmı zaten tel tedavisi var bitmesi gerekirken şimdiden teşekkürler.

  • Onur Öztürk

   Fatma hanım merhaba, ortodontik tedaviler bazen uzun sürebilirler ama porselen lamine vb tedavi için planlamaları genellikle en baştan yaparız.

 • Selen

  Merhaba. Ben 15 yaşındayım . Ön üst dişlerim bebek dişi kadar küçük . Bazı dişlerimde oldukça küçük. Dişlerimin arası çok açık hocam. Ben bundan rahatsız oluyorum. Hoş olmayan bir durum . Ne yapabilirim ki ben buna yani hangi çözüm iyi gelir. Lütfen yardımcı olun

  • ezgialtinel

   Selen hanım merhaba, eğer dişleriniz çok ufaksa porselen laminateler (yaprak porselenler) uygun bir çözüm olabilir ya da kompozit dolgularla kapatılabilirler, tabii bunu görmeden yorumlamamız kolay olmaz, önerim muayene ederek değerlendirilmesi ve dişlerin genişletilmesi, aralıkların kapatılması için porselen laminate mi kompozit dolgu mu daha uygun olur karar verilebilsin.

 • Derya

  Mrblar onur bey benim ön dişlerimin ayrık ve birbirine yetişmiyor tabi buna ek olarakta dişlerin boyu ekleniyor yani hem çok kısa hem ayrık diş teli ile bunları düzeltmek mümkün olur mu nasıl bir tedavi yöntemi tavsiye edersiniz…

  • ezgialtinel

   Derya hanım merhaba, eğer diş aralıklarınız dişler birbirlerine yaklaştırıldığında kapatılabiliyorsa bu durumda ortdontik tel tedavisi yok diş yapınız daha dar ve küçükse bu durumda da yaprak porselen (porselen laminate venerlerle) diş aralıklarının, boşluklarının kapatılması daha doğru olur.

 • Leyla ERBAŞ

  Hocam merhaba benim 7 yaşında oğlum var üst ön dişleri ayrık doğuştan şimdi yeni dislerde ayrık geliyor bunun icin hangi tedavi uygulanmali. Tesekkurler

  • Onur Öztürk

   Leyla hanım merhaba, genellikle çocuklarda karışık dişlenme döneminde diş ayrıklıkları problem değildir , kalıcı dişler geldikçe yerlerine yerleşirler ama yine de başka bir ortodontik problem, kalıcı diş eksikliği veya ön dişler arasındaki kas bağı (frenulum) sebebiyle oluşan bir diş aralığı ise müdehale gerekebilir, bu durumda da bir dişhekimine başvurarak göstermenizi öneririm.

 • Mine

  Hocam hayirli geceler benim on iki disim aralik hocam diğer turlu disimle sorunum da yok ben diş teli taktirsam aceba ne kadr sureli kalir ay mi yıl mi hocam bana bu konuda bilgi verseniz çok sevinirim tsk edrim ??

  • Onur Öztürk

   Mine hanım merhaba, ortodontik tedavi yetişkinlerde ortalama 1-1.5 yıl arası sürer ama bu bilgiyi muayene etmeden vermek doğru olmaz, mutlaka bu konuda bir ortodontistin diş aralığınız için muayene etmesi ve ardından süre ile ilgili bilgi almanız daha doğru olur.

 • Sümeyra

  Merhaba benim dişim küçük lüğümden beri seyrek üst dislerim üst ön dış ve yanındaki dişlerde seyrek bu nasıl düzeltilir düzeltilmesi ihtimali varmıdır acaba teşekürler.

  • ezgialtinel

   Merhaba, yaprak porselen (laminate vener) veya kompozit dolgularla kapatılabilir. İnstagram sayfamdan örneklere bakabilirsiniz.

 • Seyma

  Benim on 2 disim arasinda bosluk varannem 20 lik disin cikinca bu araligin kapanabilecegini soyledi dogrumu acaba bu arada 15 yasindayim

  • Onur Öztürk

   Genellikle o kadar düzgün bir şekilde diş aralıkları kapanmaz, bir ortodontiste muayene olabilirsiniz.

 • Reşat tekyıldız

  İyi günler Hocam benim ön iki dişimin arasında belirgin bir şekilde boşluk var yani dogdumdan beri var bunu bir tedavisi varmıdır ve ücreti ne kadar bilgilendirirseniz sevinirim

  • Onur Öztürk

   https://www.instagram.com/dronurozturk/

   Reşat bey merhaba, diş aralıklarının (diş boşluklarının) kapatılması için birden fazla yöntem mevcuttur, dişlerinizin yapısına göre ortodontik tel tedavisi, kompozit dolgular veya porselen laminateler (yaprak porselenler) yapılabilir.
   Bunlarla ilgili olarak instagram sayfamı inceleyebilirsiniz, iyi günler.

 • Seher

  İyi günler hocam. Ön dişlerimden birisi 6 yaşımda iken kırılmıştı ve ucuna dolgu yapıldı şu an 20 yaşındayım ve dolgu yapılan dişimin rengi değişti diğerine göre daha sarı, aynı zamanda ön dişlerimin arasında da boşluk var bu durumda her ikisi için de ne yaptırmam gerekir? Bilgilendirirseniz çok sevinirim

  • Onur Öztürk

   Seher merhaba, küçük yaşlarda yapılan dolguların uyumu zamanla bozulur ve renklenmeler görülür, bundan dolayı dolgunuzun değiştirilmesi en basit anlamda sorunu çözecektir, daha kalıcı bir çözüm için kırılan dişinize ve ayrıklık olan diğer dişinize estetik anlamda doğru bir görünüm için porselen lamina (yaprak porselen yapılarak estetiğiniz düzeltilebilir.

 • XXX

  Ayrık diş tedavisi için bir yaş sınırı var mıdır?

  • Onur Öztürk

   Merhaba, küçük yaşlarda ortodontik tel tedavisi veya kompozit dolgular (bonding) yapılabilir, porselen laminate (yaprak porselen) gibi uygulamalar ise 18 yaşından sonra yapılmasını öneriyoruz, diş aralıkları (ayrıklıkları) için.

 • Melihcan çakir

  Merhaba ben 17 yasimdayim 1 ay sonra 18 olucam benim ust dislerimin arasi cok belli bir sekilde bosluk nasil duzeltilecek

  • Onur Öztürk

   Melihcan merhaba, dişlerinin yapısında göre diş aralıkları için ortodontik tel tedavisi ya da bu yaşın için kompozit dolgular (bonding) bir seçenek olabilir, doktorunuza danışmanı öneririm.

 • gizli ismim

  hocam merhabalar 16 yaşındayım ve fotoğraftaki çocuk gibi dişlerimin hepsinin arasında boşluk var hayatımı çok etkiliyor peltek konuşma da var sanırsam bundan kaynaklı bu durum tel taktırsam düzelir mi acaba ayriyeten alt çenemdeki dişlerimin arasında süt dişim kalmış ve ordan kalkmıyor nasıl bir tedavi uygulanabilir bu durumu erkenden çözmem gerek lütfen yardımcı olun.

  • Onur Öztürk

   Merhaba, tavsiyem bir diş hekimine başvurarak sana uygun tedavi opsiyonları konusunda bilgi alman olur. Özellikle ortodontik tedavi ile başlamak gerekebilir.

 • Neslihan

  Hocam benim ön dişlerim bayağı aralık doktorum yaparsak çok geniş olacağını ve güzel durmayabilir diyor sizce çokmu kötü olur ayrıca kesmeden dolguyla doldurabilirim diyor ama bende çok geniş olur da güzel olmaz diye korkuyorum

  • Onur Öztürk

   Evet dişlerin en ve boy oranları bozulursa aşırı iri dişleriniz olabilir, bunun için çok iyi planlama yaparak doğru oranlarda olacaksa ona göre diş estetiğine başlamak daha doğru olur . Öncesinde bir dijital gülüş tasarımı ya da model üzerinde maket uygulaması ile fikir sahibi olunması sağlanabilir.

 • battal coşkun

  iyi günler hocam.ön üst diş ayrıklığı nedeniyle komposit dolgu ile boşluk kapatıldı.kafama takılan bu dolguyu tekrar çıkarmak istersek eski haline gelmesini istersek ana dişe zarar vermeden çıkarılabilir mi.ikinci sorumda bu dolgunun miadı ne kadardır zamanla alt tabakada gizli çürük vs oluşur mu.şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar

  • Onur Öztürk

   Merhaba, tam olarak dolguyu dişe hiç dokunmadan sökmek mümkün değildir, böyle bir şey isterseniz aşınan kısımlar cilalanarak olabildiğince orjinale yakın hale getirilebilir. Ortalama 5 sene civrıdır, iyi yapılan bir ön bölge kompozitinde çok nadir görülür ama yine de problem yaşamamak için iyi bakım ve diş hekiminize kontrol ettirmeniz gerekir.

 • Ayşez

  Merhaba benim on 6 disim kaplama 3 er sekilde ayri ayri ve ortasi acildi cok rahatsizim bu durumdan kaplamalarda orta aciklik kapatilabiliyormu? yada komple butun olarak yenidenmi yaptirmam gerek ?

  • Onur Öztürk

   Ayşe hanım muhtemelen komple tüm porselen dişlerin yenilenmesi gerekir, burada dişlerin tekrar aralarının açılmasının altındaki sebebi bulmak gerekir (kapanış şekliniz vb) , buna yönelik bir çözüm bulunmazsa tekrar aynı sorunla karşılaşabilirsiniz.

 • Onur Öztürk

  Kübra merhaba bazen ortodontide diş çaplarının yetersizliğinden dolayı ortodontik tedavi bitirilirken boşluklar kompozit dolgu veya porselen laminate (yaprak porselen) ile restore edilebilir. Bu normal bir süreçtir, sana uygun estetilk tedaviyi doktorunuzla beraber seçebilirsiniz.

 • Erdem

  Onur bey merhaba benim üst dişlerimde boşluklar var alt disimdede var birde sizin açıklamaya yazdığınız gibi üst dudağım da diş etlerine bağlı doku bandı var üst dişlerime yakın

  • Onur Öztürk

   Merhaba porselen laminateler (yaprak porselenler) ile diş aralıklarınız kapatılabilir, doğal ve güzel bir estetik yakalanabilir. Dudağınıza bağlı kas bağı (frenulum) sıkıntı olabilir, bunun alınması gerekebilir.

 • Kübra

  Merhabalar hocam,benim diş eti çekilmekten dolayı oluşan ön iki dişimde aralıklar oluştu görüntü olarak beni çok rahatsız ediyor,bunun için yapılabilecek bişey varmıdır?

  • Onur Öztürk

   Merhaba, öncelikle diş etiniz için tedavi görmeniz ve bunun düzeltilmesi gerekir, bu düzeltildikten sonra porselen laminate veya kompozit dolgu ile kapatılabilir.

 • Elif

  İyi günler benim alt ön 6 dişimden tartar temizliği yapıldı tatar cok yoğun olduğu için diş etlerim normal seviyesinin altına düştü çok fazla boşluk oluştu tükürüğümu yutmakta zorlaniyorum ayni zamanda dislerimin arka kısmında hassaiyet oluştu kökü ortaya çıktı dişlerimin bu konuda nasıl bi tedavi olmam lazim diş eti mi yoksa kaplama mı yapmam daha doğru olur

  • Onur Öztürk

   Elif hanım merhaba, muhtemelen uzun süredir diş ve diş eti bakımını ihmal ettiğiniz için diş aralıklarınızı komple kapatacak kadar diş taşı biriktiğini tahmin ediyorum. Bunlar temizlenip uzaklaştırıldığında, bu kısımların boş kalması rahatsızlık vermesi ve hassasiyetinizin olması normaldir. Böyle bir durum için dişler kaplanmaz ya da tavsiye etmiyoruz. Diş taşları diş eti hastalığı yaptığı ve hijyenij açıdan sağlıksız, kötü oldukları için de temizlenmeleri gerekir, bu temizlikleri düzenli yaptırdığınızda diş etleriniz daha düzgün konumlanabilir zaman içinde, hassasiyetler için de doktorunuza danışırsanız buna uygun ürünler size tavsiye edecektir, iyi günler.

 • Defne

  Hocam merhaba benim ust iki disimde ayrlik var cok goze carpiyo ben iki disimin ortasina dolgu yaptirip kapatmayi dusunuyorum ne dersiniz yani bi tavsiyeye ihtiyacim var ve kisitli bi param var

  • Onur Öztürk

   Defne merhaba, diş aralıklarında en ekonomik ve rasyonel çözüm kompozit dolgular ile kapatmak olur. Bunun alternatifi porselen laminate (yaprak porselenler) dir ama bunların maliyeti daha yüksektir. Doktorunla değerlendirerek ortak bir çözümü öneririm, geçmiş olsun.

 • Seval

  Merhaba benim üst ön dislerimde boşluk var diş doktoruna gittim diş teli hariç hiç birşeyi tavsiye etmedi benim 5 ay sonra düğünüm var bunları o zamana kadar nasıl doldurabilirsiniz

  • Onur Öztürk

   Seval merhaba, kompozit dolgu veya porselen laminate (yaprak porselen) çözüm olabilir, ortodontinin alternatifi olarak ama görmediğimiz bir durum için yorum yapmamız doğru olmaz.

 • ŞERİFE

  Merhabalar benim ön 2 dişim birbirinden ayrı diğerleri birleşik ve görünüş bakımından rahatsız oluyorum sizce ne uygulanarak düzelir?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Şerife hanım merhaba, ayrık olan dişlerin değerlendirilmesi gerekir, mümkünse önce ortodontik tel tedavisi, yok eğer bu tip bir tedavi uygun değilse basit kompozit dolgu ya da porselen laminate (yaprak porselen) uygulanabilir.

 • Şilan

  Merhaba Doktor Bey benim 2 ön dişim geniş ayrık ve biraz da uzun dişlerimin çoğu ayrık, ön dişimin yanındaki dişimin arkasında yeni bir diş daha çıkıyor bunun için hangi tedavi gerekiyor acaba

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Şilan merhaba, ortodontik tedavi ve/ veya porselen laminateler ile kombinlenmesi olabilir,

   https://www.instagram.com/dronurozturk/

   adresinden detaylı inceleyebilirsin

 • Elif

  Merhaba doktor bey.Benim kanal tedavi yapilan disim kırılmaya başlamıştı.Doktora gittim doktor temizleyip dolgu yaptı.Disinin bi kenarı boş kaldı.Protez olacak orası yada boş kalacak karar ver dedi.Neden boşluk bırakmış olabilir sorabilirmiyim.?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Elif merhaba, kanal tedavisi olan dişlerde madde kaybı çok fazlaysa eğer bu durumda artık dolgu değilde porselen kuron (kaplama) ya da porselen dolgu yapılmasını öneriyoruz; dişi korumak için. Normal kompozit dolgu ile yapabileceklerimiz sınırlı olabiliyor. Tavsiyem doktorunun önerdiği restorasyonu tercih etmen olur, iyi günler.

 • Rabia

  Hocam merhaba benim dişlerim fırçalamaya rağmen sarı ayrık ve küçükler yaptırmak gereken işlem nedir

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Rabia merhaba, dişlerinin rengi diş beyazlatma ile açılabilir, aralıklar da estetik kompozit dolgular ya da porselen lamina venerlerle tamamlanabilirler. Bunlarla ilgili en doğru yönlendirmeyi; diş yapın, yaşın, beklentilerin vb değerlendirerek diş hekimin yapacaktır.

 • gül

  hocam merhaba, benim üst dişlerim aralıklı, alt dişlerim sıkışık, 20 yaşındayım 20 yaş dişlerim çıkınca üst dişlerimdeki boşluk kapanırmı tel takmak istemiyorum sizce hangi tedavi daha uygun olur? şimdiden teşekkürler😊

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Gül merhaba, bunun için dişhekimine muayene olman gerekir, 20 lik dişler çıkınca dişleri sıkıştırır gibi bir düz mantık doğru olmaz, ortodontik tedavi için şeffaf plaklar da var eğer uygun tedavi ortodonti ise bu yaşta protez yaptırmamanı öneririm.

 • Salih

  Merhaba benim alt on dişimin üstü açık çok hafif ama dış etine doğru olan kısımda açıklık yok nedeni nedir sizce? Birde bir ön dişimin üst yan kenarında sarı leke gibi bişey var ve orası sanki çok küçük aşınmış o 1 senedir vardı. Şimdi dokununca kaşınıyor.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Salih merhaba, bahsettiğin sıkıntılar seni rahatsız ediyorsa kompozit dolgularla düzeltilebilirler, diş hekimine danışarak tedavi için planlayabilirsiniz.

 • Semiye

  Hocam merhaba,
  Arka dişlerde oluşan ve besinlerin sıkışması ile de ağrıya neden olan diş arası boşluklara uygulanabilecek bir tedavi ya da dolgu işlemi var mıdır?

  Teşekkürler…

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Semiye hanım merhaba, evet diş arasına besin girmesi ve sıkışması önemli bir durumdur, yapılan restorasyonlar ya da anatomik düzensizlikler bazı işlemlerle düzeltilebilir ya da ara yüz fırçası, diş ipi kullanımı sağlayarak bu bölgeleri kontrol edebilirsiniz.

 • Aslı

  Merhabalar hocam.Benim ön iki dişimin arasında bir anda boşluk diye de adlandıramayacağım delik tarzı bir şey oluştu. Yaklaşık 2 3 hafta önce oluştu ve sanki diş arasını kalemle çizmişim gibi bir görüntü var. Fakat çok büyük değil küçük bir şey olamasına rağmen beni rahatsız ediyor. Bu durumda napılabilir?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Aslı merhaba muhtemelen bir ara yüz çürüğü olabilir ve diş dolgusu yapılması gerekir, zaman kaybetmeden diş hekimine giderek diş arasına dolgu yaptırmanı öneririm.

 • Can

  Merhaba Onur Bey,16 yaşındayım. iki çenemdeki dişler de ayrık
  Ne önerirsiniz ?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Can merhaba, diş hekimine danışabilirsin ya da bir ortodontiste başvurabilirsin, ortodontik tedavi ile düzeltilmesi uygun olur, ağız yapın da uygunsa.

 • Mustaga

  Merhabalar on disimde boşluk var süt dişim düştükten sonra gelen ana dişte çıktığından itibaren olan bişey nasıl kapanır bilgi verirmisiniz birde güzel bir gülüş için sık ve aynı izada dişler istiyorum neye maal olur

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Mustafa merhaba, süt dişin düştüyse yaşının küçük olduğunu düşünüyorum 🙂 bunun için diş hekimine danışman ve diş yapın eğer tedavi gerektiriyorsa seni ortodontik tel tedavisine yönlendirmesi gerekebilir.

 • Havva

  Hocam merhabalar öndeki iki disimin arası ayrık ve bu beni çok rahatsız ediyo dolgu yapmayı oneriyomusunuz

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Havva hanım merhaba, evet eğer kompozit dolgu ile kapatılmasında bir mahsur yoksa en uygun ve basit çözüm olarak dolgu ile kapatılmasını öneririm.

 • Muhammed

  Hocam merhaba bende üst iki dişimi Yanyana olan dişleri dolgu yaptım diş eti boşluğu oldu yaptıktan sonra zamanla diş eti dolar falan dedi ama hiç dolmuyor gibi ne yapmayalım

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Muhammed bey merhaba, bazı restoratif işlemlerden sonra diş etinin tepesindeki papil ismini verdiğimiz üçgensi boşluğun dolması biraz zaman alabiliyor, orayı güzel fırçalayıp zedelemeden dolacağı yönde fırçalama hareketleri yaparak stimüle edebilir süreci kolaylaştırabilirsiniz. 4-5 ay içinde değişiklik olmazsa bu durumda doktorunuza tekrar göstermenizi öneririm.

 • Hande

  Hocam iyi günler.. Ben 2 senedir diş teli tedavisi görüyorum üst ön dişlerim biraz öndeydi şimdi baya düzeldi ama bir boşlul kapanırken baska bir boşluk oluşuyor. Bu normal mi sizce?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Hande merhaba, ortodontik tel tedavisi sürecince boşlukların oluşması normaldir bunların doktorunun kontrolünde olduğunu düşünürüz, yine de aklına takılan kısımlardaki diş aralıklarını ortodontistine danışırsan seni daha net bilgilendirir.

 • azra

  merhaba benim ön dişlerim aralıklı ama alt dişlerimde herhangi bir problem yok gayet düzgünler ne önerirsiniz 15 yaşındayım bu arada

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Azra merhaba, bir ortodontiste göstererek tedavi önerisi alabilirsin.

 • Sudem

  Doktorum merhaba benim ön dişlerimde ikisi düz ikisi ise çok sivri ve iki tane de köpek dişim çıkmadı boşluklu size fotoğrafını atsam hangi işlem olduğunu ve fiyatını söyleyebilir misiniz acaba ?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Merhaba Sudem, evet 05443536646 tlf no iletirsen estetik açıdan diş aralıklarını nasıl kapatacağımızın bilgisini veririz sana

 • Pınar

  Hocam merhaba. Üst dört dişime kompozit dolgu yaptırdım 3 ay önce arasında boşluk vardı.
  Dişlerimin zamanla tekrar ayrılması söz konusumudur?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Pınar hanım kapanışınızı etkileyen bir durum yoksa olmaz ama bu riskten doktorunuz bahsettiyse önlem amaçlı bir gece plağı vb kullanabilir, düzenli olarak da kontrol ettirebilirsiniz.

 • ece

  merhaba ben 16 yaşındayım ve tel tedavisi gördüm 1 yıla yakın ama dişlerimin arasında hala küçük boşluklar var ve hoş durmuyor gittiğim başka bir hekim bana diş t3eli tedavisinin başarılı olmadığını söyledi ne yapabilrim

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Ece merhaba, bu konuda görmeden yorum yapamam ama bunun ortodontini yapan doktor ya da başka bir ortodontiste danışmanı öneririm, ikinci bir fikir olarak. Bazı ortodontik tedavilerinden sonra dişlerin mevcut hacimlerine bağlı olarak aralıklar tam olarak kapatılamayabilir hatta buna bolton sendromu da denir ama senin durumun bu tip bir durum ve ek olarak restoratif bir işlem mi gerektiriyor yoksa tedavi sonrası oluşan bir problem mi ek bir görüşle netleşebilir.

Yorum Yaz

Devamını oku:
Sigara: Sağlıklı Bir Ağız İçin Ciddi Bir Tehlike

Ağız Kokusu (Halitozis)

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.