Diş aralıklarının kapatılması (Ayrık Dişler)

05 Haz 2015

Diastema adı verilen iki diş arasındaki boşluk, yani aralıklı dişler, dişlerin büyüklüğü ile diş arkı uyuşmazlığından kaynaklanabilir. Bu durum, babanın geniş diş arkına ve fiziksel olarak bunun için fazla küçük kalan annenin dişlerine sahip olmaktan meydana gelebilir.


Bazı vakalarda, üst dudağı diş etlerine bağlayan doku bandı ön dişlere çok yakın olabiliyor ve nihayetinde bir boşluğa sebep olabiliyor. Frenektomi verilen kas dokusunun serbestlenmesine dayanan küçük bir operasyonla bu problemin çözülmesi mümkün.

Yutma sırasında dili dışa doğru itme eğilimi de dişler aralıklarına neden olabilir: Eğer yeteri kadar kemik bulunmuyorsa, dişler kıpırdayabilir.
Boşluğu kapatmak için ortodontik tel tedavisi , yaprak porselenler , ya da kompozit dolgular (bonding) yapılabilir; fakat medikal olarak gerekliliğinden çok estetik beklentileri karşılamak için yapılmaktadır.

Bu problemin en kolay çözümü, kompozit dolguyla tek bir seansta diş aralıklarının doldurularak estetik olarak kapatılmasıdır. Dönem dönem tekrarlanması gereken bir prosedür olmasına rağmen bu çözüm yolu, uygulandıktan sonra sabitleyici takmayı gerektirmez. Kompozit reçineler ağız sıvıları ile etkileşime girip renkleşebildikleri için düzenli cilalanmaları ve belli dönemlerde yenilenmeleri gerekir.

Ortodontik tedavi, kalıcı bir çözümdür fakat tedavi süreci uzun sürer, bir yılı aşabilir. Diş aralıkları kapatılmış olsa da tekrar aralık oluşmaması için daha sonra da sabitleyici kullanmak gerekir. Diş gıcırdatan hastalarda sabitleyicilerin sık sık kontrol edilmesi gerekir.

Yaprak porselenler (laminate venerler) düzgün yapıldığında estetik olarak en üst düzey sonuçlardan birisini verir fakat diş etlerinin tepe noktaları ile beraber hem beyaz hem kırmızı estetiğin beraber tamamlanması gerekliliğine dayandığından, yetenekli bir teknisyen ve bilgili bir diş hekimi tarafından yapılması önerilir. Öncesinde yapılacak olan dijital ve mum hazırlığına dayanan bir ön çalışma ve gülüş tasarımı hazırlığı, hem diş hekiminin işini kolaylaştırır hem de hastaya fikir verir. Yaprak porselenler (laminate
venerler) ile diş aralıkları kapatılırken en önemli hususlardan birisi dişlerin en boy oranlarının diş hekimi tarafından iyi ayarlanmasıdır. Bu oranlar doğru ayarlandığı sürece aralıkları kapatmak için genişletilen dişler yüze iri ve rahatsız edici durmaz.
Bunu insan vücudundaki diğer kısımların da kendi içinde oranları ve diğer kısımlara göre oranları olmasına göre kıyaslayabilirsiniz.
Doğal olarak da bu en boy oranının diş ayrıklıklarında doğru ayarlanabilmesi için genellikle diş etlerini uzatmak, gingivektomi veya gingivoplasti ismi verilen diş eti işlemi uygulamak gereklidir. Bu tip diş eti işlemleri ve diş eti uzatmaları yapıldığı zaman dişlerin genellikle genişletilen kısımlarının “tombul” ve “iri” durmamaları için boy kısmındaki dengeleme hayati olacaktır.
En boy oranları gözetilmeden yapılan restorasyonlar genelde mutsuz edici sonuçlara yol açarlar. Dişlerin en boy oranı dışında diş etleri ayrık dişlerin birleşik gözükmesi için düzenlenirken daha ortada şekillenecek şekilde açılandırılması ve sadece diş hekiminin
değil, diş estetiğinde takım oyununun bir parçası olan seramistin (diş teknisyeninin) de insan gözünü yanıltacak bazı küçük estetik formüllere hakim olması gerekir. Bunların başında da insan gözünün dişinin çapını algıladığı dik inen çizgileri belirginleştirmek ve birbirine doğru yaklaştırmak sayılabilir, dişlerin birbirleriyle yaptıkları temaslar yani kontak düzlemleri ise ne kadar geriye (damak hattına doğru) çekilebilirse, aralıklı dişlerin arası kapatıldığında gözümüzün daha dar algıladığı bir görüntü oluşturulur. Bu da diş aralıkları kapatıldığında küçük kısa ve tombul yerine, yüze uyumlu, belki çok hafif dolgun ama doğru oranlarda yapılmış dişlerin yüz ile uyum sağlaması ile sonuçlandırılır.

Diastemaya (diş aralıklarına) sebep olan esas sebebin kökten çözülmesi gerekir. İyi bir planlama ile ayrık dişlerden kurtulmak ve düzgün bir gülüşe sahip olmak mümkündür.

Yazar

Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 8 )

 • Veysel baris

  Hocam merhabalar.Benim alt tam orta tabakada ki dislerimin arasinda goze carpan bi bosluk var ve bunu kapattirmayi dusunuyorum ama kapattirma sebebim de harp okulu icin.Harp okulunda dişlere onem veriyorlar çünkü hangi tedavi yöntemini onerirsiniz? ve etkili olurmu harp okulu icin

  • Onur Öztürk

   Veysel merhaba, dişlerin arasındaki boşluğun mutlaka muayene edilerek değerlendirilmesi gerekir. Diastema adını verdiğimiz dişler arasındaki boşluklar ön dişlerin tama arasındaysa buna yol açan dudağa bağlı bir kas dokusu olabilir, bu dokunun öncelikle uzaklaştırılması gerekir bu da frenektomi ismi verilen bir müdehale ile yapılır arkasından, boşluk için ortodontik tel tedavisi, kompozit dolgu ya da laminate vener ismi verilen yaprak porselenler yapılabilir, bunlardan yapılacak olan seçim, dişlerin ve çene yapının durumu sonrasında zaman ve maddi olarak tercihe göre şekillenir. Sonuç için diş hekimine danışmanı tavsiye ederim.

 • ayse

  merhaba benim on dislerim iki yaninda bosluk olustu kucuk bir islemle bunu kapatmak mumkunmudur ?

  • Onur Öztürk

   Ayşe hanım merhaba, bu boşluk eskiden yoktu da sonradan mı oluştu? Eğer böyleyse bu boşluğun oluşmasına yol açan sebeplerin incelenmesi gerekir, bir diş eti sorunu veya travmatik bir kapanış buna yol açabilir mi? Varsa bu tip bir durum, buna yönelik olarak koruyucu önlemlerin alınması daha önemlidir, eğer diş arasındaki boşluklar eskiden beri var ve dişleriniz ayrıksa bu durumda boşluğun küçük olduğu düşünülerek kompozit dolgu ya da yaprak porselen ideal çözüm olabilir, bununla ilgili daha fazla bilgi almak için:
   https://www.onurozturk.com/dis-estetigi-icin-yaprak-porselenler/
   inceleyebilirsiniz.

 • Semra

  Hocam merhabalar . Benim üst ön dişlerimde baya bir boşluk var onların yanındaki dişlerde oldukça küçük ayrıca köpek dişlerimden birisi çıkmadan kalmış yani köpek dişlerimin birisi var diğeri yok ben süt disimi çektirirsem gelmeyebilirmis .. ben dişlerimin arasındaki boşluktan oldukça dertliyim sizce ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olun teşekkür ederim

  • Onur Öztürk

   Semra hanım merhaba, öncelikel bu tip durumları detaylı olarak hem görsel hem de röntgen eşliğinde değerlendirmek gerekir, görmeden doğrudan yorum yapmak doğru olmaz ama diş aralıkları için öncelikle genel olarak diğer dişlerinizi işin içine alan bir plan yapılması gerekir bunlar için de bugün bizim kullandığımız en optimal yöntem mümkünse ortodontik tel tedavisi ya da yaprak porselenler olabilir. Burada dişlerinizin en boy oranları ve alt çene kapanışınıza göre mesafeniz hesaplanarak bir plan oluşuturulur, en son olarak bahsettiğiniz köpek dişi bırakılıp üzeri direkt bu malzemelerle uyumlu bir e.max porselenle restore edilebilir mi ya da mümkün değilse çekilip yerine implant vb yapılabilir mi bu hesaplanır. Buna göre de tüm diş aralıklarınızın giderilmesi ve gülüşünüzün restore edilmesi sonuçlandırılabilir ancak.

 • eliyev

  Onur Hocam Merhaba benim ust dislerim boyle ne yapa bilirim bana whatsaap ve facebook adini verisen fotosunu atarirm nolur yardi m et

  • ezgialtinel

   Merhaba, instagram hesabımızdan (dronurozturk) bizimle iletişime geçebilirsiniz. İyi günler.

Yorum Yaz

Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.