Diş Tedavilerinde Kullanılan Yatıştırıcı ve Anestezi Çeşitleri

20 Kas 2014

Lokal Aneztezi
Sedasyon
Genel Anestezi
Nitrous Oksit
Hamilelik Döneminde Anestezi
Klinikte Kullanılan Topikal Anesteziler
Ağrısız Diş Hekimliğinde Yenilikler

Diş hekimine giden çoğu insan streslidir ve genelde de aynı şeyden korkarlar: “Acı”.
Günümüzde kullanılan yatıştırıcı ve anestezi çeşitleri her zaman olduğundan daha konforlu bir deneyim sunmaktadırlar. Topikal jeller ve bilgisayar destekli enjeksiyon sistemleri sayesinde uyuşturucu iğnenin acısı bile azaltılabiliyor. Çoğu diş hekimi rahatlamanızı sağlamak için ise anestezi hariç yöntemler sunuyor. Kulaklıkla istediğiniz müziği dinleyebilir veya kişisel sinema sistemlerinde film seyredebilirsiniz.
Hangi acı kontrol sistemini kullanırsanız kullanın, eğer etki etmiyorsa veya etkisi azalıyorsa diş hekimine bildirmeniz gerekmektedir. Anestezinin etkisi insandan insana değişir ve diş hekimi rahatsızlık hissettiğinizi her zaman anlayamayabilir. Bu yüzden anestezi işini tam yapmıyorsa diş hekimine bildirmeniz önemlidir.
Tedaviye başlamandan önce genelde diş hekimi uyuşmuş alanı kontrol ederek anestezinin işe yarayıp yaramadığına bakar. Aynı zamanda diş hekimiyle anlaşarak rahatsızlık hissettiğinizde anlaşabileceğiniz bir işaret bulabilirsiniz ( Elinizi veya parmağınızı kaldırmak gibi ).

Lokal Anestezi

 Bazen diş hekiminiz ağzınızın bir bölümünü uyuşturması gerekir. Bu yüzden yanak içine veya dişetine uyuşturucu ilaç enjekte eder. Buna lokal anestezi denir ve bu durumda sadece enjeksiyon yapılan yerin çevresini uyuşur.
Lidocaine diş hekimlerinin en çok kullandığı lokal anestezidir. Farklı birçok lokal anestezi bulur ve hepsinin sonu “-caine” ile biter. Çoğu insan Novacain’in klasik uyuşturucu bir ilaç olduğunu zanneder fakat Novacain günümüzde kullanılmamaktadır. Diğer ilaçlar Novacain’e göre daha uzun süre etki ederler ve daha etkilidirler. Aynı zamanda bu ilaçların alerjik reaksiyon yaratma şansları da azdır.
Uyuşturucu ilaç enjeksiyonun sadece bir bölümüdür. İğnedeki diğer maddeler;

 • Vasokonstrüktör denilen ilaç kan damarlarını daraltır ve ilacın daha uzun süre etki etmesini sağlar.
 • Vasokonstrüktör uyuşma etkisinin yok olmasını engelleyen bir ilaçtır.
 • Uyuşturucu ilacın işe yaramasını sağlayan Sodyum hidroksit
 • İlaçların kana karışmasını sağlayan Sodyum klorid.

İki çeşit uyuşturucu iğne vardır. Blok enjeksiyon ağzın komple bir bölgesini uyuştururken, infiltrasyon iğnesi ise daha küçük bir alanı uyuşturur.
Eğer çalışılacak bölgeyi uyuşturmak gerekiyorsa, diş hekimi iğne yapılacak bölgeyi bir pamuk parçasıyla kurular ve bölgeyi uyuşturmak için jel kullanır.
Daha sonra, diş hekimi yavaşça anesteziyi yapar. İğne can yakabilir. Fakat çoğu insan iğnenin kendisini hissetmez. Hissedilen şey sıvının doku içine yayılmasından kaynaklanır.
Uyuşturucu iğnenin etkisi bir kaç saat sürebilir. Diş kliniğinden çıktıktan sonra konuşmakta ve yemek yemekte zorluk çekebilirsiniz. Uyuşuk bölgeyi ısırmamaya dikkat edin çünkü fark etmeden kendinize hasar verebilirsiniz. Anestezi yapıldıktan sonra en az 2-3 saat yemek yememeniz gerekir, bunun için doktorunuz aksini tavsiye etmediyse tok gitmeniz daha uygundur.

Lokal Anestezinin Yan Etkileri

Lokal anesteziler diş kliniklerinde en çok kullanılan ilaçlardır ve çok nadir yan etki görülür.
Olası yan etkilerden biri hematomadır. Hematoma kanlı terlemedir ve enjeksiyon kan damarına rastladığında gözlenir ve bir miktar doku şişmesi gözlenir.
Uyuşturucu ilaç bazen hedeflenen alanın dışını da uyuşturur. Eğer bu olursa gözünüz veya ağzınız yamulabilir ve geçici olarak yüz felci olmuşsunuz gibi yüzünüzün bir kısmı anestezi etkisinde kalır. Buna parestezi denir geçici bir durumdur, ilacın etkisi geçtiğinde herşey normale döner.
Bazen, vasokonstrüktör ilaç kalp atışlarını hızlandırır ama bu durum sadece birkaç dakika sürer.
Son olarak iğne sinire zarar verebilir. Bu durumda birkaç hafta veya ay uyuşukluk oluşur ve sinir zamanla iyileşir.

Vücudun Lokal Anesteziye Reaksiyon Göstermesi

Lokal anesteziye reaksiyon gösterilmesi çok nadir rastlanan bir durumdur. Var olan alerjilerinizi diş hekiminizle paylaşın ve aldığınız reçeteli veya reçetesiz ilaçları söyleyin. Bazı ilaçlar lokal anestezi çözeltileriyle etkileşime girebilir.

Sedasyon

Bazı insanlar diş tedavisi için endişelenmezler. Diğerleri ise diş muayenehanesine girmeyi bile zor bulurlar. Diş tedavisinden korkuyorsanız, sakinleştirici kullanımı yardımcı olabilir. Bu tedaviyi daha kolay ve hoş bir hale getirir.
Endişeleriniz için diş hekiminizle konuşun çünkü o sizin kaygınızı bilmediğinden sakinleştirici kullanımını önermeyebilir. Sakinleştirici kullanımını ise bu konuda danışacağınız bir doktor aracılığıyla kullanmanız önemlidir.
Diş hekimiyle korkularınız hakkında konuşmak bile yeterli olabilir. Tedavinin öncesindeki gece sakinleştirici alırsanız sabah sizi kliniğe getirip götürmek için birini ayarlamayı unutmayın.
Diş hekiminde ya da daha teşekküllü bir merkezde bir anestezist yardımıyla çeşitli sakinleştiriciler uygulanabilir.

 • Anxiolysis : Çok hafif bir sakinleştiricidir. Genelde tedavi öncesi hapla verilir. Endişe giderici bir etkisi vardır.
 • Bilinçli Sedasyon : Orta derecede bir sakinleştiricidir. Nitrous oksit veya kana karışan ilaçlarla uygulanır. Refleksler çalışmaya devam eder ve komutları algılayabilirsiniz.
 • Ağır Sakinleştirme : Baygın ve ayık arası bir durumdasınızdır. Reflekslerin bir bölümü kaybolur ve komutları tam algılayamazsınız. Nefes almak için havayolunu da açık tutamayabilirsiniz.
 • Genel Anestezi : Baygınsınızdır. Nefes almak için havayolunu açık tutamazsınız. Komutlara uyamazsınız. Genelde nefes almayı sağlamak için boğaza tüp sokulur.

Çocuklara genelde antihistaminik türünde sakinleştiriciler verilir. Bu ilaç birkaç saat ağız kuruluğuna yol açar. Çocuklara boğazları daha iyi hissetsin diye birşeyler içmeleri tavsiye edilir.
Eğer psikolojik sebeplerden dolayı ilaç alıyorsanız, sakinleştiriciyi almadan bunu diş hekiminizle paylaşmanız gerekir.

Genel Anestezi

Eğer genel anestezi aldıysanız, baygınsınızdır. Ses veya dokunmaya tepki veremezsiniz. Havayolunu açık tutamazsınız ve nefes borunuza takılan tüple nefes alırsınız.
Genel anestezi genelde hastanede yapılır. Eğer özel eğitim aldılarsa klinikte diş hekimi veya hemşire tarafından da uygulanabilir.
Genel anestezi için birçok ilaç kullanılır. Bazıları iğneyle bazıları ağız yoluyla alınır. Bazen ise birden çok ilaç kullanılır.
Genel anestezi öncesi diş hekimi veya cerrah aşağıdaki konuları inceler;

 • Tıbbi geçmişiniz
 • Kullandığınız ilaçlar
 • Alerjileriniz
 • Tütün kullanma geçmişiniz
 • Geçmişte aldığınız anesteziler

Diş hekimi genel anestezi öncesi doktorunuzla konuşmak isteyebilir. Bazı insanlarda genel anestezi kullanımını zorlaştıran hastalıklar olabilir.
Diş hekiminize kullandığınız ilaçları söyleyin. Buna aşağıdakiler de dahildir;

 • Doktor tarafından reçeteli ilaçlar
 • Vitamin ve diğer destekler
 • Eczanede satılan ama reçete gerektirmeyen ilaçlar
 • Alkol, uyuşturucu

Ameliyattan birkaç saat önce yemek yememeniz ve birşeyler içmemeniz gerekir. Bunun sebebi ameliyat sırasında midenizin boş kalması gerektiğidir. Eğer mide boş değilse yiyecekler ciğerlere kaçabilir ve bu da ciddi komplikasyonlara yol açar. Eğer ameliyat öncesi birşeyler yediyseniz operasyon iptal edilebilir.
Eğer geceyi hastanede geçirecekseniz kullandığınız bütün ilaçları yanınızda getirin.
Operasyon öncesi damarlarınıza bir tüp sokulur. Yatıştırıcılar ve diğer ilaçlar bu kanalla verilir.
Operasyon sırasında doktorlar oksijen seviyenizi, kalp ritminizi, tansiyonunuzu, ateş ve nefes almanızı kontrol ederler ve bu kontrol taburcu olana kadar sürer. Ameliyat sonrasında başka ilaçlar da verilebilir.
Eve gitmeden diş hekimi size izlenmesi gereken birkaç kural söyler. Bunları dikkatle takip etmeniz gerekir.
Genel anestezi sonrası 24 saat araba kullanmayın veya tehlike arz eden aletleri kullanmayın. Size eve başkası götürmelidir. Bu sürede baş dönmesi, koordinasyon bozukluğu olabilir ve düzgün düşünemezsiniz.
Ameliyat sonrasındaki gün doktorunuz aşağıdakileri kullanmamanızı önerecektir:

 • Alkol
 • Yatıştırıcı
 • Eczanede satılan grip ilaçları
 • Alerji ilaçları
 • Kas gevşeticiler

Bu ilaçlar, genel anestezide kullanılan alanlarla etkileşime girebilirler.

Genel Anestezinin Yan Etkileri

Genel anestezi sonrası bazı insanlarda mide bulantısı ve kusma görülebilir. Diğer yan etkiler:

 • Baş Dönmesi
 • Halsizlik
 • Titreme
 • Nefes tüpü kullanıldıysa ağrıyan boğaz
 • Kas ağrıları
 • Baş ağrısı
 • Görme sorunları

Çoğu yan etki 24 saat içinde kaybolur. Birkaç gün minik yan etkiler olabilir. Eğer bu yan etkiler günlük hayatınıza engel oluyorsa diş hekimi veya doktorunuza danışın.
Genel anestezide ciddi sorun ihtimali çok düşüktür ancak bu, risk olmadığı anlamına gelmez. Eğitimli personel kontrolünde ciddi hasar ihtimali çok düşüktür.

Komplikasyon ihtimali aşağıdaki faktörlere bağlıdır;

 • Yaş
 • Cinsiyet
 • Kilo
 • Alerjiler
 • Rahatsızlıklar
 • Tütün, alkol ve uyuşturucu kullanımı

Anestezide kullanılan bazı ilaçlar malign hipotermiye neden olabilir. Bu hastalık kalıtımsaldır. Belirtileri sıkı kaslar ve yüksek ateştir. Eğer ailenizden birinde bu hastalık bulunuyorsa durumu önceden anestezistinize veya doktorunuza bildirmeniz gerekir.

Nitrous Oksit

Gülme gazı olarak da biline nitrous oksit, 1800’lerden beri ağrı kesici ve ameliyatlarda anksiyete geçirici olarak kullanılan solunabilir bir gazdır. Bu gaz 1793’ten beri bilinmesine rağmen ilk defa 1844 yılında Horace Wells isminde bir diş hekimi kendi diş çekimi sırasında kullanmıştır.
İlk başta, Wells ve diğerleri nitrous oksitin operasyon sırasında hastanın acıyı hissetmesini engelleyeceği zannediliyordu. Günümüzde ise endişeyi atlatmak, rahatlamayı yükseltmek ve diğer ilçaların anestetik özelliklerini arttırmak için kullanılmaktadır.

Nitrous oksit, N20, hafif tatlı ve kokulu renksiz bir gazdır. Nitrous oksiti ağıza takılan parça ile soluruz ve bu parça da nitrous oksit ve oksijen içeren iki tüpole beslenirler. Diş hekimleri 25% – 40% nitrous oksit içeren bir karışım kullanırlar. Gaz beş dakika içinde etkisini göstermeye başlar.

Çoğu insanda, nitrous oksit güvenlik, rahatlık ve havada asılı kalma hissi uyandırır. Aynı zamanda aşağıdakilerin bir bölümünü veya hepsini hissedebilirsiniz:

 • El ve ayaklarda karıncalanma
 • Bacak, baldır, dil veya ellerde uyuşma
 • Hafiflik veya ağırlık hissi
 • Duyuşunuzda değişiklikler (herşey uzakta gibi duyulur).
 • Uyku
 • Euphoria (Herşeyin harika olduğu hissi)
 • Bulantı
 • Terleme

Nitrous oksit solurken uyanık ve bilinciniz yerinde olur. Diş hekiminin isteklerine cevap verebilir ve hala konuşabilirsiniz ama tepkileriniz yavaşlar ve konuşmanız kayar. Genelde daha rahat ve uyumlu olursunuz. İğne yapılırken uyanık olmanıza ve iğneyi hissetmenize rağmen konu sizi endişelendirmez. Nefes almanız, hareket etmeniz ve kalp atışlarınız normaldir.
Nitrous oksit çok güvenlidir. Fakat nitrous oksit kullanan insanların %15’inde kusma, baş ağrısı ve bulantı gibi yan etkiler görülebilir. Diğer yan etkiler titreme ve terlemedir. Nitrous oksit alırken başka rahatsızlıklar hissederseniz diş hekiminize söylemeniz gerekir.
Eğer yan etkiler olursa diş hekimi nitrous oksiti keserek 5 dakika saf oksijen verir. Saf oksijen ciğerlerinizden gazı attıkça etkiler de azalır.
Nitrous oksit sistemden çıktıktan sonra herhangi bir etkisi kalmaz. Maske çıkarıldığında bütün duyularınız yerinde olur. Fakat araştırmalar gazı soluması bittikten 15 dakika sonrasında da dikkat ve motor kabiliyetlerin etkilendiğini göstermiştir. Eğer klinikten hızlı çıkmanız gerekiyorsa, diş hekiminize araba kullanıp kullanamayacağınızı sormanız gerekir. Eğer burnunuz tıkalıysa veya solunum yolu rahatsızlıklarınız varsa nitrous oksit almamalısınız. Gaz ciğerlere burun yoluyla girer bu yüzden bu kanalların açık olması gerekir. Nitrous oksit bronşit amfizem ve kronik obstruktive-pulmonar hastalığı olanlara tavsiye edilmez. Eğer psikiyatrik sorunlar için ilaç kullanıyorsanız yatıştırıcı almadan diş hekiminize danışmanız gerekir.
Nitrous oksit çocuklarda kullanım için uygundur fakat bütün çocuklarda kullanılmamalıdır. Örneğin davranış bozuklukları veya özel ihtiyaçları olan çocuklarda etkili olmayabilir.

Hamilelik Döneminde Anestezi

hamilelik-doneminde-anestezi
Eğer hamileyseniz veya hamile olduğunuzu düşünüyorsanız konuyla ilgili diş hekiminize danışmanız tavsiye edilir.
İlk üç ay döneminde herhangi bir tedaviden kaçınmak mantıklıdır. Bu noktadan sonra diş hekiminiz veya kadın doğumcuyla en uygun seçeneği bulmak için konuşabilirsiniz.

Hamilelik Döneminde Lokal Anestezi

Hamile kadınlar diş tedavisi için lokal anestezi alabilirler, fakat yine de çoğu diş hekimi tedavinin hamilelik öncesi veya sonrası yapılmasını tavsiye eder. Yeni doğurmuş anneler bebekleri etkilenmeden normal dozlarda anestezi alabilirler.
Eğer mümkünse hamile kadınlar epinephrine içeren lokal anestezilerden kaçınmalıdırlar. Eğer bu anestezi kan damarlarına karışırsa plasentaya giden kan akışını yavaşlatabilir. Aynı zamanda rahmi destekleyen kan damarlarında spazma da yol açabilirler.

Hamilelik Döneminde Sakinleştirici

Hamile kadınlar özellikle ilk üç ayda nitrous oksit kullanımından kaçınmalılardır. Müzik ve akupunktur gibi endişeyi azaltacak başka yöntemler düşünülebilir. Hamile kadınlarda Diazepam ve benzeri ilaçlar kullanılmamalıdır.

Hamilelik Döneminde Genel Anestezi

Genel anestezinin hamile kadınlar ve fetüs üzerindeki etkisi kullanılan ilaçlara göre değişir. Çoğu durumda hamilelik sırasında genel anesteziden kaçınılmalıdır. Eğer hamileyseniz veya hamile olduğunuzu düşünüyorsanız bundan diş hekiminizi haberdar edin.

Klinikte Kullanılan Topikal Anesteziler

Topikal anesteziler iğne, hemoroid, böcek sokması, güneş yanığı, kesikler veya zehirli sarmaşıktan kaynaklanan ağrıyı geçirmek için deriye veya mukus tabakasına uygulanırlar.
Diş hekimlerinin topikal anesteziyi kullanma sebepleri;

 • Anestezik iğnenin acısını engellemek
 • Röntgen çekimi sırasında ağzınıza plaka yerleştiğinde veya fluorid tedavisi sırasında oluşabilecek öğürme refleksini engellemek
 • Diş ve kök yüzeyi temizliği veya dikişlerin alınması sırasında rahatsızlığı azaltmak
 • Diş çekimi sırasında oluşabilen ve alveolit denilen komplikasyonun acısını azaltmak

Topikal anesteziler jel, sprey, yağ veya bant şeklinde uygulanırlar. Bazıları ise kavun, vişne, muz, nane, çilek gibi aromalarla gelirler.
Çoğu topikal anestezi iğneyle uygulanan anesteziyle aynıdır, fakat arada yoğunluk farkı vardır çünkü başka türlü anestezi dokuyu aşamaz.
Topikal anestezi öncesi diş hekiminizin tıbbi geçmişinize bakarak anesteziye alerjiniz olup olmadığını kontrol etmesi gerekir. Ek olarak diş hekimi kalıtımsal methemoglobinemia gibi anestezi kullanımını aşırı zorlaştıran bazı az rastlanan hastalıklar olup olmadığını sormalıdır.

Anesteziyi uygulamak için diş hekimi ilk başta bir parça pamuk veya özel bir bezle o bölgeyi kurular. Daha sonra bir pamuk yumağı ile anesteziyi uyuşturulacak bölgenin üzerine koyarak 2-3 dakika bekletebilir. Diş hekiminiz topikal anesteziyi spreyle de uygulayabilir. Daha sonra bölgeyi siler veya yıkar. Anestezi aynı zamanda yapışkanlı bantla da uygulanabilir.

Topikal anestezi yüzeyin 2-3 mm. altındaki sinirleri uyuşturur. 5 ile 10 dakika arasında etkileri vardır ki bu süre iğne yapılması veya dikişlerin alınması için yeterli bir süredir.
Kliniklerde kullanılan çoğu anestezi eczaneden alınabilen ürünlerdir. Eczanede satılan anesteziler, klinikte kullanılanlardan daha düşük dozajlıdırlar.

Aşağıda çok rastlanan bazı anestezilerin listesini bulabilirsiniz:

Lidocaine

Lidocaine yağ ve anestezik bant şeklinde bulunur ve genelde iğne sırasındaki acıyı azaltmakta kullanılır. Viscous lidocaine (yoğun bir sıvı) diş çekiminde oluşan bir komplikasyon olan dry socket ağrısını geçirmekte kullanılır (alveolitte).
Lidocaine uygulandıktan sonra 3 dakika içinde etkisini gösterir ve uyuşukluk 15 dakika sürer. Lidocaine içeren anestezik solüsyonların sadece kliniklerde ve ağızda kullanımına izin verilmektedir.

Benzocaine

Benzocaine genelde yağ veya sıvı şekilde kullanılır ve 7,5% ila 20% arası anestezi içerir. İğnedeki acıyı azaltmak için kullanılır ve Lidocaine yağına benzer çalışır.

Tetracaine

Tetracaine güçlü bir topikal anestezidir. Suda çözüldüğünden dokulara diğer anestezilerden çok daha hızlı yayılır. Tetracaine röntgen çekilmesinden önceki öğürme refleksini geçirmek için Benzocaine ile birlikte kullanılır. Bir dakika gibi kısa bir sürede yayılır ve yaklaşık 15 dakika etkisini gösterir. Bu anestezik kombinasyon sprey şeklinde kullanılır ve mukus tabakasını aşıp kolayca kana karışabildiği için dikkatlice kullanılmalıdır. Doz aşımı toksik reaksiyonlara neden olabilir.

Dyclonine Hydrochloride

Bu karışım bir çok boğaz pastilinde kullanılır. Aynı zamanda sıvı olarak kiliniklerde de kullanılır. Dyclonine hydrochloride’in etki göstermesi 10 dakika sürer fakat diğer topikal anestezilere alerjisi olanlarda kullanılabilir.

EMLA

EMLA (eutectic lokal anestezi karışımı) sıvı formdaki lidocaine ve prilocaine karışımıdır. Şu anda EMLA’nın sadece deri üstünde kullanımı onaylıdır bu yüzden ağızda kullanılamaz çünkü EMLA ağızda kullanıldığında hızlıca kana karışır. Diş tedavilerindeki dozajlarla ilgili kurallar yoktur. Araştırmalarda ağızda EMLA kullanımının lidocaine yağından %5 daha iyi etki gösterdiği bulunmuştur. Özellikle ağızda kullanılabilecek bir EMLA türü geliştirilmektedir.

Hamilelik ve Emzirme

Kullanılan topikal anesteziler gelişmekte olan bebekleri etkilememekte ve anne sütünde belirgin miktarlarda bulunmamaktadırlar. Eğer hamile veya emziriyor ve topikal anestezi hakkında endişelerinizi diş hekiminize danışın.

Topikal Anestezide Sınırlamalar

Topikal anestezilerde bazı sınırlamalar vardır:

 • Geniş alanda kullanımı toksik olabilir. Bu durum özellikle kana hızla karışan tetracaine için geçerlidir.
 • Bazı insanların ilaçlara, aromalara ve diğer içeriklere alerjileri vardır.
 • Çoğu topikal anestezi bebeklerde ve yaşlılarda test edilmemiştir.

Topikal Anestezinin Riskleri

Topikal anestezinin riskleri çok azdır. Bazıları şunlardır:

Alerjik Reaksiyonlar

Reaksiyonlar genelde az rastlanırlar ve hafiftirler. Hafif alerjik reaksiyonlar kaşındıran kabartı gibi görülürler. Bazı alerjik reaksiyonlar anestezi kullanıldıktan 2 gün sonra da görülebilir.

Fazla Anestezi Kullanımından Kaynaklanan Toksikleşme

Belirtileri;

 • Bulanık görme
 • Normal olmayan sinirlilik veya yorgunluk
 • Baş dönmesi
 • Baş ağrısı
 • Kulaklarda çınlama
 • Titreme
 • Rehavet
 • Nefes almakta zorluk
 • Nöbetler (Daha ciddi zehirlenmelerde)

Aşırı benzocaine kullanımında hemoglobinin oksijen taşımayan inaktif bir forma dönüştüğü methemoglobinemia durumu gözlenebilir. Bu yan etkinin hafif olması durumunda herhangi bir belirti görülmez. Daha ciddi durumlarda ise yorgunluk, nefes almada zorluk gözlenir. Bu, çok nadir rastlanan bir durumdur ve üç durumda gözlenir:

 • Ameliyat odasında doktorların boğaza nefes tüpü veya mideyi görüntülemek için özel bir tüp takmalarından önce boğazın arkasına uyguladıkları aşırı benzocaine veya tetracaine/ benzocaine karışımından kaynaklanabilir. Bu durumda Methemoglobinemia genelde yaşlı hastalarda görülür.
 • Diş çıkaran bebeklerde, eğer ebeveynler üretici kılavuzunu dikkate almayıp bütün ağızda çok fazla sıvı benzocaine kullanırlarsa gözlenir.
 • Kazara zehirleyici miktarda benzocaine yutmuş çocuklarda gözlenir.

Her zaman üreticinin talimatlarına uyun ve ilaçları çocukların ulaşamayacağı bir yerde saklayın. Hafif methemoglobinemia durumunda tek yapılması gereken hastanın yakından izlenmesidir. Ciddi durumlarda ise, damara antidot görevi gören methylene mavi boya enjekte edilir.

Ağrısız Diş Hekimliğinde Yenilikler

Anestezi eskisine göre çok gelişmiştir. Genel anestezi öncesi insanlar, ameliyatta acıdan bayılana kadar ayık kalırlardı. Lokal anestezi için ise meyve kökleri veya alkol kullanılıyordu. Günümüzde ise anestezi yöntemleri çok etkilidir ve azalttıkları kadar çok acı vermezler.
Bazı araştırmalar iğne kullanmadan anestezi uygulanmasına yoğunlaşmışlardır. Bu sistemler henüz çok yaygın değillerdir. Bu yöntemlerin gelecek vaat ettiklerini söyleyebiliriz.
Yöntemlerden biri diş etine uyuşturucu ilaçlı bir bant yapıştırılmasını içerir. İlaç doğrudan deriye etki eder. Bant uygulandıktan sonra doktor acı olmadan iğneyi yapabilir.
Bazı insanlar derinin çok altına inen uyuşturucu iğnelere dayanamazlar. Bu durumda farklı bir enjeksiyon yapılır. Önce diş eti kısmına hafif bir anestezi ile yüzeysel uyuşmanın etkili bir şekilde olması sağlanır sonra asıl anestezi tatbik edilebilir.
Bu tip anestezinin uygulanması zor ve rahatsızlık vericidir. Fakat büyük bir kısım uyuşturur.
Lokal anestezi haricinde bilinçli sedasyon da kullanılabilir. Bu durum korkusu veya anksiyetesi olan insanlar için kullanılabilir. Aynı zamanda kısa dönemli hafıza kaybı yarattıklarından insanlar tedaviyi hatırlamazlar. Bu ilaçlar hap şeklinde alınabilir veya damara enjekte edilebilirler. Bunlar bir anestezist eşliğinde yapılmalıdır.

 

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Yatıştırıcı ve Anestezi Çeşitleri

Tedavilerimizden yararlanmak, detaylı bilgi almak ve Dr. Onur Öztürk ile iletişime geçmek için hemen randevunuzu alın!

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 89 )

 • resul

  merhaba ben iğneden korkuyorum bunun içi sprey falan kullanılıyormu kullanılıyorsa nerde kullanıyorlar.

  • Onur Öztürk

   Merhaba, anestezi işlemi öncesinde lokal anestezik krem veya sprey günümüzde yaygınlıkla kullanılmaktadır.

 • mustafa

  Hocam merhaba,
  Gecende bir dis hekimine gittim disime bir ilac koydu genelde hamilelik donemindeki kadinlara uygulaniyor dedi ve bu ilac birkac gun dis agrimi kesti bu ilac neydi acaba.

  • Onur Öztürk

   Karanfil esaslı bir pat olabilir başka aklıma gelen özel bir şey yok. Hangi sorun için neden konulduğunu, problemi ve çözümü için ne yapılması gerekeceğini öğrenmeniz daha doğru olur bence.

 • uğur

  ben diş hekimlerinin kullandığı aeratör denen cihazın dişimin sinirine dokunmasından korkuyorum böyle bir durum varmıdır

  • Onur Öztürk

   Bu konuda diş hekiminize diş tedavilerinize başlamadan önce anestezi ile dişinizi uyuşturmasını isteyebilirsiniz, bu durumda oluşacak her hangi bir aksiliği hissetmezsiniz.

 • Yağmur gök

  Hocam mrb ben 20lik disimi çektirdim ama çektirdiğim gunden beri yani 5 gündür agzımı acamiyrm yemegi çigniyemiyorum yutkunurken bogazimda sanki kemik var ve konuşurken peltek gibi konusuyorum neden acaba

  • Onur Öztürk

   Merhaba, 20 lik diş çekimi sonrası bu tip boğaz ve yakın dokularda geçici rahatsızlık olabilir normaldir,
   geçmezse doktorunuza tekrar danışınız.

   • Omur baykal

    Merhaba, Ozturk Bey ben 15 yil once ust dislerimekaplama yaptirmistim simdi ise kaplamalar acilmaya basladi sadece birtaraftaki 3 dis var yapisik oyle duruyor bende yapitirmak icin bir doktora gittim bakti olmaz dedi dusen taraftaki disler kopmus ama su anda agzimda duruyor tamamen dusmedi fakat disci yapistirmadi sizce genede yapistirilabilirmi bir muddet daha idare edermi maddi durumdan dolayi su an yaptiramiyorum ve bir de eczanelerde satilan corega yapistiricilar kopru disleri yapistirirmi bilgi veririseniz sevinirim.

    • Onur Öztürk

     Merhaba, diş hekiminin yapıştırmaya bile gerek görmediği dişler muhtemelen çok çürük ya da haraptır , zaman kaybetmeden onları tedavi ettirme yoluna gitmenizi öneririm.

 • Büşra

  İyi günler,
  Bugün kanal tedavisi yaptırdım. Gülerken, konuşurken, yemek yerken üst dudağımın bir tarafı yamuluyor, yüz felci geçirmiş gibi hissediyorum. Anestezinin yan etkisidir kısa sürede geçer diyorlar fakat üzerinden 8 saat geçmesine rağmen bir değişiklik olmadı. Ne kadar sürede geçer veya kalıcı mıdır?

  • Onur Öztürk

   Merhaba muhtemelen anestezinin yan etkisidir, gereğinden fazla uzun sürmüş olabilir, devam ederse mutlaka doktorunuzu tekrar görün, bir röntgenle o bölgeyi kontrol etmek gerekir.

 • Çiğdem Gönül

  Merhaba hocam bugun saat 1 de lokal anestezi ile sağ taraftaki dişlerime dolu yapıldı. Hala dudağımın sağ tarafı uyuşuk. Yemek yemeye engel mi bu uyuşukluk. Bir de gece ağrı olursa majezik içmemde bir sakınca olur mu. Şimdiden teşekkürler.

  • Onur Öztürk

   Merhaba, bazen anestezinin etkisi beklenenden uzun sürebilir, ağzınız uyuşukken bir şeyler yememenizi öneririm, farkında olmadan yanak ve dilinizi ısırabilirsiniz. Doktorunuz da öneriyorsa majezik diş ağrıları için kullanabileceğiniz etkili bir ağrı kesicidir.

 • Engin

  hocam selamlar

  Yarın kanal tedavisine başlanıcak. Fakat benim mide bulantısı sorunum var ve ağzımı açtığımda dişçiniz ağzımın içine aynayı ve o sivri şeyi değdirmesi benim öğürmeme ve midemin bulanmasına sebep oluyor. Sırf bu yüzden diş röntgeni bile çektiremedim. OPG çekildi. İnternette emedur tablet öneriyorlar. İnanın iğne , acı şu bu önemli değil. Ben sadece tedavi olmak istiyorum ama bu ağzımın içine giren alet edavat yüzünden midemin bulanmasına katlanamıyorum. yarın bunu hekime bu şekilde anlatmayı düşünüyorum. Sizin tavsiyeniz nedir ? Ne yapabilirim… Çok teşekkürler.

  • Onur Öztürk

   Merhaba, evet emadur bu süreç için rahatlatıcı olabiliyor ama bazen tek başına yetmiyor ve ilacı doktorunuzun tavsiyesiyle kullanmanızı öneririm. Sorununuzu doktorunuzla açık bir biçimde paylaşır yardımını isterseniz elinden geleceğini yapacağını tahmin ediyorum, çözümsüz kalınırsa bu durumda bilinçli sedasyon ya da başka uyutma yöntemleri de denenebilir, geçmiş olsun.

 • Sedanur

  Merhaba Onur bey. Geçen gün üst arka dişime ilaçlı dolgu yapıldı fakat uygulama sırasında mide bulantım yüzünden doktorum bir kaç kere durmak zorunda kaldı. Dolgu yapılırken ağzıma verilen su midemi bulandiriyor doktorum bu sekilde islem yapamam dedi midem bulanmaması için ne yapmaliyim?

  • Onur Öztürk

   Sedanur hanım merhaba, geçmiş olsun öncelikle, bu maalesef bizim için de zor ama net bir çözümü olmayan bir durum, bunu rahatlatacak bazı ilaçlar kullanılabilir, çalışırken mümkünse biraz daha dik ve güçlü bir aspirasyon sistemi ile çalışmak gibi bazı ufak önlemler rahatsızlığınızı azaltabilir, bunlar denenebilir, bu konuda doktorunuza danışabilirsiniz, iyi günler.

 • melek

  Hocam merhaba. Ben 5 gun once gomulu yirmilik disimi cektirdim o bolge ve yanak kismi kendine geldi ancak dudagimin sol tarafi hafi ceneye dogru hala uyusuk aci vs hissetmiyorum ne olmus olabilir ne yapilmali yardimci olursaniz sevinirim. Bu kalici bir durum olabilir mi 🙁

  • Onur Öztürk

   Merhaba bazen yirmilik diş çekimlerinden sonra yüz sinirlerinin bir kısmını içeren alveolar sinirin geçici olarak zarar görmüş olması karşılaşabildiğimiz bir durumdur, buna bağlıysa yüzdeki uyuşukluk hissi bir kaç ay boyunca devam edebilir, yine de doktorunuza danışarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz, geçmiş olsun.

   • Serkan

    Merhaba
    Sizin durumunuz gectimi nasilsiniz.Bende 1 hafta once sol alt cene 2 ust cene 1 dolgu ce ust cene 1 kanal tedavisi yapildi hepsi bittikten sonra kuretaj yapildi.sol alt cene ve yanaktan bi uyusukluk karincanlama gibi bir durum var His kaybi yada baska bir durum yok.

 • Özge Yılancı

  3 sene önce ön dişimdeki kırığa doldu yapıldı fakat şuan dişlerimin arasında ince bi açıklık oluştu. Bu durumda tekrar dolgu yapılması mı gerekir?

  • Onur Öztürk

   Özge hanım merhaba,tekrar bunun için diş hekiminize muayene olmanızı tavsıye ederim.

 • Ahmet

  Merhaba benim sorunum dolgu esnasinda disimin acimasi bir bolgesi var oraya gelince aciyor iki defa igne yapti doktor hic bi degisiklik olmadi acaba sebebi ne olabilir oncedende dolgu kanal tedavisi fln oldum boyle bir sorunla karsilasmadim cevabiniz icin simdiden cok tesekur ederim

  • Onur Öztürk

   Bunu görmeden değerlendirmemiz zor olur ama doğru bir anestezi ile bu sorunu yaşamamanız gerekir, iyi günler.

 • serpil

  Merhaba Hocam,benim diş etlerimin tedavi edilmesi lazım fakat doktora gittiğimde uyuşturma ve müdahale sonrası başım çok fena döndü,nefesim daraldı ve titredim,doktor panik atak olduğunu söyledi,ama bazı ilaçlar benim tansiyonumu çok düşürüyor ve böyle sorunlar yaşıyorum,şimdide dişçiye gitmeye korkuyorum,zaten anksiyete hastasıyım ama dişlerimin biran önce tedavi edilmesi gerekiyor biliyorumki ben iğneyi görür görmez yine korkucam,kesinlikle acı korkusu değil,fenalaşma korkusu….bu konuda bana ne tavsiye edebilirsiniz…tansiyonun düşmemesi için birşey yapabilirmiyim ve bu lokal anestezi maddeleri tansiyon düşürürmü? Şimdiden çok teşekkür ederim.saygılarımla

  • Onur Öztürk

   Serpil hanım merhaba, diş hekiminizle konuşarak bilinçli sedasyon yöntemini tercih edebilirsiniz.

 • Aysenur

  Benim ciddi bir dis fobim var ve bu yüzden tedavi olmaya gidemiyorum sürekli ağrı cekiyorum genel anestezi uygulabilir mi acaba benim hic bir sey hissetmemem gerekiyo aksi takdirde o tedaviyi tamamlayamam boyle bir hasta hakkim var midir cevabinizi bekliyorum

  • Onur Öztürk

   Merhaba bunun için bilinçli sedasyon tercih edilebilir, daha kolay ulaşılabilen ve uygulanabilen bir işlemdir, gerekli
   ekipman ve şartlar varsa tabii ki.

 • Dilek

  Merhabalar,
  Daha önce birçok kez diş tedavilerimde anestezi kullanıldı, herhangi bir yan etki oluşmadı. Bu yıl farklı zamanlarda iki tane dolgu işlemi yapıldı. İlkinde işlem sonrası akşam iğne yapılan yerde beyaz pamuğa benzer birşey oluştu ve onu pamukla sildiğimde kanlandı altının yara olduğunu ve oyuk açıldığını gördüm. İkinci dolguda da aynı durumu yaşadım. İğne yapılan yerde beyaz pamuklanma var ve başağrısı sorunu yaşıyorum. Sonradan ortaya çıkan alerjik bir durum olabilir mi?
  Teşekkürler.

  • Onur Öztürk

   Merhaba, muhtemelen lokal bir tahriştir, bir süre geçmezse eğer doktorunuza tekrar başvurmanızı öneririm.

 • ayten yıldırım

  hocam merhaba bana lokal anestezı yapıldığında aşırı kalp çarpıntısı oluyor. ölüyorum zannedıyorum. doktorlarda telaşlanıyor.şımdı dışçıye gıtmeye korkuyorum.

  • Onur Öztürk

   Ayten hanım merhabalar, anestezilerin içinde bulunan ve çarpıntınızı arttırabilecek olan adrenalin içermeyen türde anestezi tercih edilebilir, bunun için doktorunuza danışabilirsiniz.

 • mert

  merhaba 4yaşında oğlumun küçük azı disi çekildi 2ay sürmeden büyük azıda çekilecek durumda aşırı korkuyor antibiyotik ağrı kesici sürekli içmek zorunda kaldı gece ağrıları muazzam ama muayeneyi bile kabul etmiyor öncesinde verip goturebilecegi miz sakinleştirici türü birşey var
  mı? genel anestezi diyorlar ama cesaret edemiyoruz şurupla sedasyon önerir misiniz öncesinde tahlil yapılıyor mu

  • Onur Öztürk

   Evet bu tip yatıştırıcıları tercih edebiliyoruz çocuklarda ama mutlaka öncesinde doktorunuza danışmanızı öneririm.

 • FULYA GÜLMEZ

  MERHABA
  BENİM ÖN TARAFTAKİ DİŞLERİME DOLGU YAPILICAKTI.FAKAT İKİ AŞAMADA DA DİŞİM UYUŞMUYOR.5 TANE İĞNE YAPILAMSINA RAĞMEN İKİ KERE DÖNDÜM DOKTORDAN…İLTİHAP OLABİLİR DEDİ DOKTORUM 11 TANE ANTİBİYOTİK KULLANDIM FAKAT YİNE FAYDASINI GÖREMEDİM.ŞUANDA GİTMEYE KORKUYORUM ÖN DİŞLERİME DOKUNAMIYORUM VE SIZLIYORLAR.NE YAPMAMI ÖNERİRSİNİZ?

  • Onur Öztürk

   Fulya hanım doğru aneztezi tekniği ile bu sorunu yaşamamanız gerekir, uzman bir diş hekimine danışabilirsiniz.

 • Mesut

  Allah rızası için biriniz akıl verin benim 7 tane dişim kırık ve çekilip yapılması lazım ama çenem uyuşmuyor özel muayenanede 8 tane morfin vurdular gene uyuşmadı napmam gerekiyor

  • Onur Öztürk

   Mesut bey geçmiş olsun, uzman bir diş hekimine başvurursanız doğru anestezi yöntemleri ve öncesinde gerekiyorsa ilaç kullanımı ile anestezinin etki etmesi ile ilgili sorun ortadan kaldırılabilir.

 • ûmran

  Slm lokal anestezi alerji yapma riski varmı cokmu ne gibi ihtimali var mi simdiden cv icin tesekkurler.

  • Onur Öztürk

   Tüm diş tedavilerinde lokal anestezi uygulanır standart olarak, anestezik malzeme için allerjiniz varsa risk vardır ama bu ortalama için çok düşüktür, yine de böyle bir riskiniz
   ya da şüpheniz varsa işlemden önce doktorunuzla paylaşmanızı öneririm.

 • İsabel

  Merhaba Hocam.
  Bir kaç dişime kanal tedavisi ve dolgu işlemleri yapılıyor son iki haftadır. Tedavi sırasında ellerim ve bacaklarım titremeğe başlıyor. İlk önce belki stressdendir dedim ama son iki kere dikkat ediyorum lokal anestezi yapıldıkdan sonra başlıyor titremeler ve 1 saata falan geçiyor. Bunun nedeni ne ola bilir?

  • Onur Öztürk

   Merhaba, bu anestezinin içindeki adrenaline bağlı olabilir bu madde çarpıntı hissini arttırabiliyor bazen, bunu başka tedavilerinizde doktorunuza bildirirseniz ya doz ayarlamasını ya da adrenalinsiz olanını tercih etmesini sağlayabilirsiniz, bu da süreci daha rahat geçirmenizi sağlayabilir, iyi günler.

 • Ozden

  Hocam merhaba ,
  Genel anestezi ile dis ameliyati olabilecegim ssk ile anlasmali hastane var mi ?
  Saygilar

 • Oguz

  Merhaba ben biraz sonra kanal tedavisi icin randevu alacagim ve daha once hic disciye gitmedigim icin cok korkuyorum. Internette cok acitiyo diyen de var hic acitmiyo diyen de var. Benim aklima takilan sey acaba uyusturma sirasinda ne gibi islemler yapiliyor ve o bolge uyusturulurken yapilan igne acitiyor mu

  • Onur Öztürk

   Oğuz bey merhaba, ağrı göreceli bir kavram olduğu için bu konuda yorum yapmak kolay olmaz ama öncelikle doğru bir teknikle uygulanan modern anestezi yöntemleri bugün için bir çok kanal tedavisi için yeterli uyuşmayı sağlarlar. Anestezi öncesinde de doktorunuzdan sprey ya da krem şeklinde bölgesel bir anestezi uygulamasını rica edebilirsiniz, iyi günler. Kanal tedavisi işlemi ile ilgili olarak ve kanal tedavisinde anestezi uygulamasıyla ilgili olarak da:
   https://www.onurozturk.com/kanal-tedavisi-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/
   adresini inceleyebilirsiniz, iyi günler.

 • BERFİN

  MERHABA HOCAM BUGUN DİŞ ETTİMDE OLAN CURUGU KÜÇÜK BİİR AMELİYATLA TEMİZLEYEEKLER ACABA HASTANEDE YATILI KALIRMIYIM ? VE HANGİ ANESTEZİYİ KULLANIRLAR

  • Onur Öztürk

   Merhaba bu tip operasyonlar lokal anestezi ile yapıldığı için hastanede yatmanızı gerektirmez, iyi günler.

 • ali koç

  merhaba ben akineton ve leponex 200mg.kullanıyorum psikosomatik ilaç bunlar diş dr.kanal yapamadı uyuşmadı ve akinetonu bıraktım bir hafta sonra tekrar gidecem acaba uyuşmada sıkıntı olurmu akinetonun böyle uyuşmayı önleyici etkisi varmı yada leponexin ben ne yapacam dişimde ara sıra ağrı oluyor

  • Onur Öztürk

   Psikiyatrik tedavi için kullandığınız ilaçların öncesinde diş tedavisi yaptırdınız mı? O zaman diş anestezileri konusundaki tecrübeleriniz ne idi? Bunları doktorunuzla paylaşabilirsiniz, ayrıca psikiyatrınıza diş için yapılacak lokal anesteziden bahsedip onun bilgisine de danışmak isteyebilirsiniz, iyi günler.

 • ali koç

  merhaba ben akineton ve leponex 200mg.kullanıyorum psikosomatik ilaç bunlar diş dr.kanal yapamadı uyuşmadı ve akinetonu bıraktım bir hafta sonra tekrar gidecem acaba uyuşmada sıkıntı olurmu akinetonun böyle uyuşmayı önleyici etkisi varmı yada leponexin ben ne yapacam dişimde ara sıra ağrı oluyor

 • Tugba

  Merhaba hocam. Benim 20lik dişim yanagima batıyor ve yara yapıyor. Bunun dışında hiç bir sorun yapmıyor. Çekme yapmadan tedavi olabilir mi. Emziriyorum çünkü

  • Onur Öztürk

   Tuğba merhaba, geçici olarak batan kısmı düzeltilebilir belki yirmilik dişinin ama uzun dönemde çekilmesi daha sağlıklı olacaktır.

 • Özge

  Merhabalar, alt çenemde sağ sol olmak üzere iki tane hafif yan duran yirmilik gömülü dişim var kemiğin içinde diyorlar ama dilimle dişi etin altında hissedebiliyorum. yaşım 25 biraz beklesem bunlar çıkmaz mı çünkü çok yatık değiller? Doktorum aşırı korkum nedeniyle sedasyon veya genel anestezi önerdi aksi halde işlem yaptıramayacak şekilde kendimi kaybediyorum. Yalnız tek tek değil ikisini bir alırım dedi. Sağ ve sol dikişli yemek yerken veya ilaçlarımı alırken çok zorlanırmıyım çok kanamam ve ağrım olur mu? Nasıl bir iyileşme süreci olur? Birde sedasyonda kendimde mi olacağım? İşleme dair kesme diş çıkarken baskı dikme vb şeyleri acı olmasada hissetmek görmek hatırlamak istemiyorum kesinlikle.

  • Onur Öztürk

   Özge merhaba geçmiş olsun, bilinçli sedasyon işlemi doğru bir uzman eşiliğinde yapılırsa güvenli bir uygulamadır ve doktorunun seninle iletişime geçebildiği koltukta oturur halde olduğun ama senin bu ilaç uygulandığında bu aradaki süreci tamamen hatırlamadığın bir süreçtir. İki tarafında aynı anda ameliyat edilmesi, sonrasında bazı güçlükler getirir ama bunları doktorunla değerlendirmeniz gerekir, ağır gelecekse, sedasyon da iki sefer yapılarak işlem bölünebilir.

 • mustafa

  diş hekimliginde kullanılan lokal Anesteziler nelerdir ?

  hangi durumlarda hangisi kullanılır ne şekilde uygulanırlar?

  hocam busoruları uzun bir şekilde cevaplarsanız sevinirim internette araştırdım bulamadım ödevime yardım edin hocam saolun

  • Onur Öztürk

   Mustafa merhaba eğer üşenmezsen sorularının tamamının cevapları sayfamda mevcut, arama zahmetine girmeden sadece metni kopyalayıp, anestezi maddelerini başlıklara ve uygulandığı noktalara ayırabilirsin, çok zor değil bence 🙂

 • Onur Öztürk

  Doğrudan bir ilaç önermemiz mümkün değil ama doktorunuzla konuşursanız, işlem esnasında öğürme refleksini azaltan işlemler uygulanabilir.

 • can

  merhaba hocam, dişimdeki çürük derin oldugu için kanala girmemek için önce gecici dolgu yapıldı sonrasında bir agrım olmadı ve 1 hafta sonra amalgam dolgu yapıldı ve bu dolgudan sonra hafif sancı basladı sanki emanetmiş gibi diş orda hissi uyandırdı, dişin üstüne bastırıyorum, ağrımın geldigi yer ise üst cene ve yanagın kesim noktası sanırım iğneyi yaptıgı yer burası zaten iğneyi vururken de hafif bir irkilmem olmuşdu dolgu bittikten sonrada parmagımla kontrol ettigimde de oranın acısını alıyordum gecer diye düşünmüşdüm şuan elmacık kemign de hafif bir şişlik var ağrım yok ama o şişlige bastırdıgımda hafif bir ağrı hissediyorum 15 günü gecti sizin düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum tşk ederim.

  • Onur Öztürk

   Can merhaba, bazen anestezi yapılan yerde iğnenin battığı yerien acısı ve oluşan şişlik/ rahatsızlık bir süre daha devam edebilir, bunu hissediyor olabilirsin. Başka bir enfeksiyon vb sebebiyle oluşan bir şişlikse, bunun sorun yaratmaması için doktoruna tekrar giderek kontrol ettirmeni öneririm.

 • Ecrin

  Hocam benimde azi disimde kok ameliyati olacagim Fakat Anlik aritmim oluyordu arasira ama 1.5 senedir yaklasik rahatsiz degilim sadece en son sezaryan ameliyatim sirasinda epidural olmustum kalbimde duzensiz bir atim oldugunu soylediler.ama sonrasinda hic rahatsiz olamadim kalbimden.sonra bende doktaruma bu durumu soyledim oda kardiyolaga yonlendirdi.dis ameliyatindan 2 saat oncesi belok atip gelmemi soylediler.ama normalde hic kalp ilaci kullanmiyorum.ve daha oncede kanal tedavisi Dolgu falan yaptirdim sizce belogu icip mi gitmeliyim.yoksa icmeden mi ama rahatsiz degilim simdi herhangi bi durum olur mu tereddutteyim cvplarsaniz sevinirim.

  • Onur Öztürk

   Merhabai bazı rahatsızlıklar sonradan gelişebilir ya da farklı hal alabilir, mesela allerji gibi; eskiden allerjinizin olmadığı için yaptırabildiğiniz anestezi, ilerde allerjiniz gelişirse sıkıntılı hal alabilir , bunun için kalp doktorunuzun güncel önerisine uymanızı öneririm.

 • Hakan

  Selamlar,

  Bugün ara yüz çürüğü tedavisi için 2 tüp lokal anestezi iğnesi yapıldı. Fakat şuan üzerinden yaklaşık 6 saat geçti ve yaklaşık 3 saattir uyku isteğim artmış durumda. Bu normal midir ? İyi çalışmalar dilerim.

 • Elif

  Dolgumun ucu kırıldı yeni dolgu için eskisini çıkarma işleminde 3iğne vurulmama rağmen acı hissettim ve doktor bu şekilde devam edemedi buzamana kadar yapılan dolgularımda böyle acı olmamıştı sizce neden olur birdahaki tedavide yine aynı acı olurmu nasıl bir yol izlenir

  • Onur Öztürk

   Elif merhaba, kullanılan anestezik madde değiştirilebilir ya da dişinde bir enfeksiyon olabilir, bunları doktorunla beraber değerlendirmenizi öneririm, modern anestezi malzemeleri ve teknikleri ağız içinde yapacağımız tüm işlemler için yeterlidir.

 • Esra

  Merhabalar onur bey .
  Kızım 6.5 yaşında dişlerinin çoğunda sorun var doktorumuz genel anestezi öneriyor fakat ben çok endişeliyim bu konuda kilosu 21 çok zayıf bir cocuk ve allerjik bir yapısı var sizce ne yapmalı yım bir çok didi çekilmeli ve ter tutucu konulmali diyor doktorumuz bunlar illa anestezi altindami yapılması lazım normal olmazmi sizin fikrinizide alabilirmiyim şimdiden çok teşekkür ederim iyi çalışmalar…

  • Onur Öztürk

   Esra hanım merhaba, bazen çok detaylı diş tedavileri yapmamız gerektiğinde çocuklarda genel anestezi ile uyutmak gerekir ama bunun şart olup olmadığını isterseniz çocuğunuzu bir kaç pedodontist (çocuk diş hekimine) daha gösterip fikir alabilirsiniz.

 • filiz

  merhaba 2 gün önce dolgu yaptırdım saat 12 de anestezi yapıldı uyuşuklugu akşam 5 te anca geçti ve ertesi sabah dil kökünde acı ve ağrıyla uyandım iki gündür geçmiyor kulağım ve çenem de ağrıyor çiğneme hareketinde dil kökü ve boğazım ağrıyor neden olabilir teşekkürler

  • Onur Öztürk

   Fiziksel bir tahriş olabilir, bir kaç güne geçer, geçmezse tekrar doktorunuza başvurmanızı öneririm.

 • Hasan

  S.a hoca hayırlı günler bende gogirne refleksi mide bulantisi var aşırı derece bugün gittim iğne vurdum uyusturdum dişi ama dolguyu yapamadim midem bulandiaz kalsın kafayı yiyecektim bu gogirne mide bulanmasini nasıl engelliye biliriz nolur bir çözüm bulun söyleyin bana sizinn duaciniz olurum

  • Onur Öztürk

   Hasan geçmiş olsun, doktorundan bilinçli sedasyon ile diş tedavisi yapılmasını isteyebilirsin. Bu şekilde yarı bilinçli bir hale getirildiğinde işlemleri hatırlamazsın.

 • Merve

  İyi günler 3 iğneyle bütün yanak bölgem uyuştu fakat işlem yapılan dişte işlem sırasında acı hissedildi tedavi tamamlanamadı sebebi ne olabilir teşekkürler.

  • Onur Öztürk

   Merve merhaba, dişinde bir enfeksiyon olabilir ve bu da anestezinin etki etmemesinini sağlayabilir.

 • Miraç

  Merhaba oğlum 4 yaşında ve 5 adet dolgu yapılması gereken çürükleri var fakat doktoru uyutularak dolgu yapılması gerektiğini belirtiyor lokal ve genel anestezi dışında 3.bir yol varmı acaba cevabınızı bekliyorum teşekkürler

  • Onur Öztürk

   Merhaba bir pedodontiste danışabilirsiniz.

 • Sema Erdem

  Hocam merhaba ben 3 hafta önce diş kanal tedavisi yaptırdım ancak yüzümde inanılmaz derecede şişlik oluştu ve birfe hissizlik var sol alt dudağımın ve alt çenemin yarısında yarısında his kaybı var.bir çene cerrahına muayene oldum iğnenin sinire denk geldiğini söyledi bunun için b12 ve kas gevşetici verdi bu his kaybı kalıcımıdır geçicimi.birde bir aydır antibiyotik kullanıyorum şişlik hala geçmedi.bu sinirler tadavi olabilirmi şişlik için dişimi kaybedermiyim lütfen bi bilgi verirmisiniz cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Sema hanım merhaba, geçmiş olsun, anestezi dışında enfeksiyon da bu duruma yol açabilir, ilaçlarınızı düzenli kullanıp işlemi yapan doktorunuza ekstradan bir endodontiste (kanal tedavisi uzmanına da) görünerek kontrol ettirebilirsiniz. Genellikle bu tip uyuşukluklara yol açan paresteziler 6 aya kadar sürer ve geçerler, özel bir durum varsa bunu yine doktorunuzun değerlendirmesi gerekir tabi ki.

 • Bahar

  Merhaba hocam berşembe günü kızımın derin çürü vardı Dolgu yapıldı farkındayım şişlik ve uyumadan çok oynuyo ama yanak ve gıdık kısmında şişlik var ve nefesdarlı oldu sestelleri iltahaplanmış ilaç verdiler antibiyotik alerji agrı kesici şurup 1 ci sorum alerjidenmi şişiyor 2 cisi ilaç kullanmaya başladık problem olurmu 2 hafta öncede Dolgu yapıldı sadece şişlik olmuştu nolur yardım edin korkuyorum

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Bahar hanım merhaba, maalesef muayene etmeden şişmenin allerji kaynaklı mı yoksa enfeksiyon kaynaklı mı bilemeyiz, zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanızı öneririm.

 • Neslihan

  Mrb ben ikidir dis tedavisinden sora atesleniyorum dun yaptrdim dunden beri bogazim atesim kas agrilari halsizlik yasiyorum ayaga kalkamiyorum alerjim var 4 mevsim levmot kullanıyorum kronik buna bağlı olabilirmi

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Neslihan hanım merhaba, evet allerjiniz anestezi allerjisiyle benzerlik gösterebilir, tavsiyem doktorunuza da danışarak diş hekimliğinde yaopılan anestezi maddelerine karşı bir allerji testi yaptırabilirsiniz.

 • lina

  merhaba iki gun once dislerimin dolgusu dusmustu.Doktor dolgumu cikardi ve kanal tedavisi uyguladi.fakat kanal tedavisi uygularken disimin agrisindan dolayi ikinci tefa igne vurdu igneden sonra tam 6 saat boyunca agzimi acamadim.Hala yuzumde ignenin etkilerinin oldugunu dusunuyorum yuzumde uyusmalar var bu durym normalmi

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Merhaba, bazen geçici olarak uyuşmanın böyle yan etkisi olur, kısa bir süre sonra geçmesi gerekir tahriş olmuştur, toparlamazsa doktorunuza uğramanızı öneririm, iyi günler.

 • Duru turan

  Merhabalar. Disimde olan 4tane çürüğü iğne istemediğim için ignesiz yaptırdım ve derin cürükler olmadıgı icin agrı sızı hissetmedim. Simdi ön dislerime kaplama yaptırmak istiyorum fakat igneden cok tedirginim,bogazıma kadar uyusup nefes alamayacagım gibi bir hisse kapılıyorum. Ön dise yapılan igne ağzın hangi bölgesini uyusturur?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Duru hanım merhaba, ön dişler için yapılan işlemlerde sadece ön dişler uyuşur, allerjiniz varsa bunu doktorunuzla paylaşın yoksa eğer teknik olarak ön bölgeye yapılan anestezi yutma hissinizi etkilemez normal şartlarda ama mutlaka kaygılarınızı ve sağlık durumunuzu doktorunuzla paylaşmayı ihmal etmeyin.

 • Gülşah

  Hocam merhaba,
  Benim 20lik diş sorunum var yarısı dişarda yatık ve aylardir agrisini cekiyorum surekli apranax kullanarak agriyi durduruyordum ve migrenimde oldugu icin ara ara boyle agir migren ilaclarinkullandigim oluyor.dun kemik kaldirma operasyonuyla alincakti fakat 4 doz anestezi yapilmasina ragmen dişin orta kismi uyusmuyor etrafina uygulanan baskida cok acı yok ama orta kısmına uygulama yapildigi anda dayanamiyorum ve bi kac kesikle islemi yarim birakmak zorunda kaldik.20lik disin önündeki distede kanal tedavili disim var.Bu islemi yapan doktor sinirlerimin cok yayilmis oldugunu onyuzden hepsini alamadigini soylemisti ve suan o disimdede apse varmis doktor kontrolunde 1bucuk haftadir antibiyotik kullaniyorum ama herhangi bir duzelme yok.Onceligim 20lik dis bu disin uyusmama nedeni sizce ondeki apseli disimmidir yoksa agri kesiciler nedeniyle anestezi etkisini gostermiyormu?
  Gittigim doktor bu konuda bi aciklama yapamadi ilk defa basina geliyormus sanirim bende baya tedirgin oldum

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Gülşah hanım merhaba bazen akut enfeksiyonlar cerrahi işlemlere engel olabilirler, bu durumlarda antibiyotik profilaksisiyle orayı rahatlatmak genellikle çözüme ulaştırır. Diğer kanal tedavili dişinizin ise ayrıca değerlendirilip, tekrar kanal tedavisi (retreatment) yapılması gerekir.

 • Songül koç

  Mrb hocam ben daha yeni hamileliğimde elim kesilmişti ve acile gittim dikiş yapıldı ozmnlar hamile olduğumu bilmiyodum uyuşturucu iğne kullanıldı bunun bebeğe Bir yan etkisi olabilirmi acaba?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Songül hanım merhaba, bir sıkıntı olacağını tahmin etmiyorum ama yine de bunu sizi takip eden kadın doğum uzmanı ile paylaşmanızı öneririm.

Yorum Yaz

Devamını oku:
Antibiyotik Direnci – Çatışmayı Kazanırken Savaşı Kaybediyor Muyuz

Tam Seramik Kuronlar

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.