21 Ara 2016

Eğer kanal tedavisi yaptırmanız gerektiği söylendiyse, bu işlemi yaptırmak için yakın zamanda randevu aldıysanız ya da sadece konu ile ilgili genel bilgi sahibi olmak istiyorsanız, bu yazı aklınızdaki soru işaretlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Yazının sonunda şunları biliyor olacaksınız:

• Diş hekiminize tam olarak hangi soruları sormanız gerektiği,
• İşlem sırasında nelerle karşılaşmayı bekleyebileceğiniz,
• Ağrı bakımından neler bekleyebileceğiniz,
• Kanal tedavisine karar vermeden önce diş hekiminizle konuşmanız gereken her şey.

 

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi, ölmüş bir dişi muhafaza etmek için(kurtarmak değil) uygulanan bir işlemdir.
“Kurtarmak” yerine “muhafaza etmek” demek daha doğrudur; çünkü bu işlem mumyalamaya benzer. Mumyalama, ölü bir firavunu alıp içini doldurma işlemidir; bu işlem firavunun hayatını kurtarmaz. Kanal tedavisine ihtiyaç duyduğunuz anda dişin hayatını kurtarmak için artık çok geç olmuştur; çünkü söz konusu diş hali hazırda iltihaplıdır veya ölmektedir.

 

Neden sinirleri ölmüş olan dişi çekmiyoruz? Ölmüş olan bir dişi neden mumyalayalım?

Bunu, dişi ağzınızda tutmak için yapmak isteriz. Elbette diş çekilebilir de… Ancak ardından çenenizde oluşan boşluğu doldurmak için çekilen dişin yerine bir implant ve yapay yeni bir diş yapmak gerekecektir. Aslına bakılırsa yeni düşünce akımı, doğrudan implant yapmanın yapılacak en doğru şey olduğu yönündedir.
İmplant yaptırmak yerine kanal tedavisini tercih etmenin en temel sebebi, bu şekilde eski dişinizi -ölmüş de olsa- muhafaza etmenin daha kolay olmasıdır. Ölü diş de muhafaza edilmelidir çünkü ağzınızda bulunması, yemekleri çiğnemenize ve doğru düzgün konuşmanıza yardımcı olması açısından faydalı olacaktır.
Birinin bacağının enfeksiyondan dolayı kesilmek zorunda olduğu bir film gördünüz mü hiç? İşte kanal tedavisi de bunun gibi bir şeydir. Vücudun geri kalanını enfekte etmesini ve size zarar vermesini önlemek için dişin içerisindeki enfekte olmuş dokunun çıkarılması zorunludur.
Ancak bunun da birtakım sonuçları vardır. Kanal tedavisi yaptırmak dişi kırılgan ve çatlaklara eğilimli hale getirir. Mumyalanmış firavun örneğini düşünün. Dişin iç kısmı kazınarak çıkarılmıştır ve bu da dişin dış kabuğunu kuru, hassas ve kırılmaya meyilli bir duruma düşürmüştür.
İşte bundan dolayı kanal tedavisi işleminden kısa bir süre sonra ikinci bir işlem daha yapılması gerekir: Porselen kuron(kaplama) ya da onley dolgu(indirekt dolgu).
Kanal tedavisi görmüş bir dişin korunması gerekir çünkü içerisindeki doku çıkarılmıştır.

 

Kanal Tedavisinin Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Kanal Tedavisinin Artıları:

• Diş çektirme zorunluluğu ortadan kalkar.
• Dişiniz yerinde kalmış olur.
• Dişin etrafındaki kemiği kaybetmemiş olursunuz.

Kanal Tedavisinin Eksileri:

• Enfeksiyonun, doğru tedavi yapılsa bile uzun dönemde tekrar etme riski vardır. Tedavinin ehil ellerde yapılması gerekir.
• Genellikle büyük bir kavite ile oluşan çürük vs. dokusu kaldırıldıktan sonra dişin direkt iri bir kompozit veya amalgam dolgu ile değil de, porselen dolgu veya kuron(kaplama) ile korunarak restore edilmesi gerekir.
• İşlem için birkaç saat boyunca ağız açık halde oturmak zor olabilir.
kanal tedavisi hakkında bilmeniz gerekenler

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

İşlem süresince diş hekiminiz, iltihaplı ya da enfekte olmuş pulpayı(diş özü; dişin merkezinde yer alan; sinir dokuları ve kan damarlarının bulunduğu yumuşak doku) çıkaracak; dişin içini dikkatle boşaltarak temizleyecek ve şekillendirecek. Ardından da, oluşan boşluğu doldurup sızdırmazlığı sağlayarak dişi enfeksiyona kapalı bir hale getirecek.
Daha sonra, diş hekiminiz dişinizin üzerine onu koruyacak bir porselen dolgu veya kuron(kaplama) oturtmak için yeniden işlem yapacak. Böylelikle dişinizle tekrar çiğneyebilecek ve onu da diğer dişleriniz gibi kullanabileceksiniz.
Tüm bu işlemlerin ardından dişiniz de tıpkı diğer dişleriniz gibi iş görecektir; bu dişi kullanarak ısırabilecek ve çiğneyebileceksiniz.

Birkaç saatlik süreç boyunca diş hekimi koltuğunda ağzınız açık olarak oturmanız gerekecek. Birçok insana zor gelen kısım da budur. Dikkatinizi başka bir yere yöneltebilmek için telefonunuzdan müzik dinlemek iyi bir çözüm olabilir.

 

Tedaviyi Kabul Etmeden Önce Diş Hekiminize Sormanız Gereken Sorular

• Kanal tedavisi mutlaka gerekli mi?
• Dişin iyileşmesi ve kanal tedavisine gerek kalmaması mümkün mü?
• Seçeneklerim neler?
• Kanal tedavisini boş verip doğrudan implant mı yaptırmalıyım?
• Enfeksiyon diğer dişlere ya da kemiğime yayılabilir mi?
• Ve belki de en önemlisi: Bunu bir kanal tedavisi uzmanına mı(endodontist) yaptırmalıyım yoksa siz de bir uzman kadar iyi bir kanal tedavisi yapabilir misiniz?

kanal tedavisi hakkında bilmeniz gerekenler

Diş hekimim kanal tedavisine ihtiyacım olduğunu nereden bilir?

Diğer hastalık durumları için diyebiliriz ki doktor sizden bir kan tahlili ister ve sonuç ya pozitif ya da negatif çıkar. Kanal tedavileri için ise böyle bir durum söz konusu değildir. Kanal tedavisine ihtiyacınızın olup olmadığı teşhisi elbette bilimsel bir temele dayanır ancak dişin pulpasının ne kadar hasta olduğunu tespit etmek bir parça sanat gerekebilir.
İşte tam da bu nedenle gerçekten deneyimli birine ihtiyaç duyacaksınız. Kanal tedavisine ihtiyacınız olup olmadığını teşhis etmek için diş hekiminiz, dişin içerisindeki pulpa kısmının ölmüş ya da ölüyor olup olmadığını veya pulpanın iyileşme ihtimalinin bulunup bulunmadığını belirlemek durumundadır.

 

Kanal Tedavisine İhtiyacınız Olup Olmadığına Karar Verirken Diş Hekiminizin Kullandığı Göstergeler

Sürekli devam eden ağrı:

Diş hekiminiz dişinizin sıcak ve soğuğa nasıl yanıt verdiğini soracaktır. Soğuk su içtiğinizde dişinizde hassasiyet meydana geliyor mu? Bu durumda hissettiğiniz ağrı ne kadar sürüyor? Bu, ağrınızın süreğen olup olmadığını tespit etmenin bir yoludur. “Süreğen” uzun zamandır devam eden; geçici olmayan anlamındadır. Süreğen olmayan ağrı geçicidir. Eğer ağrı geçiyorsa dişinizin içindeki pulpa, sıcak ve soğuğun etkisinden kurtulabilecek kadar canlı olabilir. Bu da dokunun iyileşme potansiyeli olduğu anlamına gelir. Soğuk su içtiğinizde dişiniz bir saat ya da daha uzun bir süre boyunca hassasiyetini koruyorsa bu durum, “süreğen” pulpit(diş özü iltihabı) olarak adlandırılır ve dişinizin iyileşmediği; sinirin hemen hemen ölmüş olduğu anlamına gelir.

 

Pozisyonel(konuma bağlı) ağrı:

Uzandığınızda, aniden ayağa kalktığınızda ya da olduğunuz yerde koştuğunuzda ağrınız kötüleşiyor mu? Bu durum, büyük ihtimalle ölmüş bir dişe işaret ediyor olabilir.

 

Kendi kendine ortaya çıkan ağrı:

Eğer ağrının gelişmesine, sıcak ya da soğuk bir içecek gibi bir uyarıcı neden oluyorsa diş özü iltihabının(pulpit) geri döndürülebilir olması mümkündür. Ancak hiçbir şey yapmaksızın öylece otururken bir ağrı dalgası vuruyorsa, bu muhtemelen ölü bir dişe işarettir.

 

Diş eti fistülü:

Fistül, diş etinizde ortaya çıkan küçük; beyaz, sarı ya da kırmızı renkte; kabarcık görünümlü bir oluşumdur. Bunun diş hekiminize ifade ettiği şey, bir enfeksiyon bulunduğudur; çünkü vücudunuzda, dışarı çıkmaya çalışan ve vücudunuzun da dışarıya atmaya çalıştığı belli bir miktar irin, kan ve enfeksiyöz madde bulunmaktadır. Sorun şudur ki fistül her zaman enfekte olmuş olan dişin yanında bulunmayabilir. Bu nedenle fistül, hangi dişin enfekte olduğuna dair diş hekiminizi yanlış yönlendirebilir.Tam teşhis için, dikkatli bir şekilde röntgen eşliğinde muayene olmak gerekir.

 

Apse:

Apse genellikle röntgende görünür. Özünde çene kemiği içerisinde yer alan bir boşluktur ve röntgende siyah bir nokta olarak görünür; çünkü kemik o alana doğru gelişmek istemez. Kemik, enfeksiyonun etrafındaki alanda gelişmeyecektir ve enfeksiyon da genellikle kökün ucundan gelmektedir. Kök ucu, dişin içerisindeki ölü dokudan her şeyin dışarıya döküldüğü noktadır.

 

Yansıyan ağrı:

Biz bu ağrı türüne daha büyük bir ağırlık veriyoruz. Eğer ağrı sadece dişinizde olmuyor; çeneniz, kulağınız ya da etraftaki dişler gibi vücudunuzun başka bir kısmına da yansıyorsa, bu durum apseniz olduğu anlamına gelebilir.

 

Kanal Tedavisi Yaptırmadan Ne Kadar Bekleyebilirim?

Kanal tedavisi yaptırmaya ihtiyacınız olduğu tespit edildikten sonra durum bir saatli bomba gibidir; çünkü enfeksiyon er ya da geç patlak verecektir. Beklediğiniz takdirde ise daha fazla basınç ve şişme oluşacaktır. Ağzınızda kötü bir tat oluşabilir ya da bir uyuşma hissetmeye başlayabilirsiniz. Enfeksiyon kalbiniz gibi daha savunmasız olan dokulara da yayılabilir.
Yüzlerce yıl önce insanların diş enfeksiyonundan ölmelerinin nedeni işte budur.
Diş hekiminiz enfeksiyon için size antibiyotik reçetesi yazacaktır. Antibiyotik almaya başladığınızda, kendinize dört ya da beş hafta satın almışsınız demektir. Kanal tedavisi öncesi antibiyotik tedavisine rastgele karar verilmez. Antibiyotik, diş hekiminizin önerisi ile şiddetli enfeksiyonlarda ya da genel sağlığınızın risk altında olduğu durumlarda tavsiye edilir.

 

Kanal tedavisine ihtiyacınız olduğunu anlar anlamaz hemen antibiyotik tedavisine başlamanız gerekir mi?

Diş hekiminiz önerirse kesinlikle ertelemeyin! Çünkü aksi takdirde bu durum hayatınızı tehdit eden bir duruma dönüşebilir. Evet, bir diş enfeksiyonu sizi öldürebilir! Her yıl belli sayıda insan diş enfeksiyonları sebebiyle ölebiliyor. Burada önemli olan konu ise ilacın kontrolsüz bir şekilde kullanılması olur. Diş hekiminizin gerekli görmesi halinde işlem öncesinde ya da sonrasında önereceği antibiyotiği, kullanım önerilerine uyarak kullanmanız gerekir. Her kanal tedavisi ilaç kullanımını gerektirmez ama ölmüş diş sinirlerine sahip veya enfeksiyon başlangıcı olan dişlerde işlem öncesi veya sonrasında antibiyotik kullanmak uygun olacaktır.

 

Kanal Tedavisi mi Yaptırmalıyım İmplant mı?

Modern diş hekimliğindeki büyük sorulardan biri de şu: Riskli ya da aşırı madde kayıplı dişlerde kanal tedavisinden daha öngörülebilir olduğu için doğrudan implant mı tercih edilmeli?
Bu kararı verebilmek için diş hekiminizden, kanal tedavisinin başarısının öngörülebilirliği konusunda bilgi almanız gerekir. Bu, durumunuza uyabilecek tüm seçenekleri gözden geçirdikten sonra diş hekiminizle beraber vermeniz gereken bir karardır.

Ayrıca endodontistin tavsiyesinin muhtemelen kanal tedavisi uygulamak, ağız ve çene cerrahının tavsiyesinin ise implant yapmak yönünde olabileceğini de göz önünde bulundurun. Tüm sağlık uzmanları, daha fazla bilgi ve beceri sahibi oldukları ya da daha rahat uygulayabilecekleri yöntemleri tavsiye etme eğilimindedirler. İşin doğasında var olan bu ön yargı eğilimini daima aklınızda tutun.

 

Kök Kanalları Asla “%100 Temiz” Değildir

Kök kanalı kavramı özünde şudur: Dişin içindeki kapalı boşlukta kötü bakterilerle dolu çok sayıda enfekte olmuş doku bulunmaktadır. Dişin içine girip, enfekte olmuş dokunun tamamını çıkarmak diş hekimine kalmış bir şeydir. Gerçekte bir kökün, hepsi kıvrılıp duran birçok kanalı bulunmaktadır ki bu da enfekte olmuş dokunun tamamının mükemmel bir şekilde temizlenmesini bazen olanaksız hale getirir.
Enfekte olmuş doku çıkarıldıktan sonra diş hekiminiz, bakterilerin yeniden oraya giremeyeceğine emin olmak için dişi sızdırmaz bir şekilde kapatmalıdır. Mükemmel bir sızdırmazlık mümkün değildir çünkü ana kanaldan ayrılan çok fazla yan kanal bulunmaktadır.
Bu iki nokta göz önünde bulundurularak kanal tedavisinin %95 etkili olduğu söylenir ki bence bu iyimser bir tahmindir.
İmplant taraftarı olan kişiler bunu kanal tedavisinin bir eksisi olarak görürler çünkü implant yapıldığında enfeksiyonun kaynağından tümüyle kurtulmuş olursunuz. Sızdırmazlık ya da dişin özünün temizlenmesi gibi meseleler yoktur ve çene kemiğine steril bir şey yerleştirmiş olursunuz.
İşte bu nedenle kanal tedavisi yaptırmaya karar verdiğinizde diş hekiminizin işinin ehli olması(veya bir endodontist seçmiş olmanız) ve kanal tedavisinde yüksek bir başarı şansı görmüş olması çok önemlidir; çünkü bu işlem son derece duyarlı bir işlemdir.

 

Randevunuz Sırasında

Randevunuza gittiğinizde diş hekiminiz size dolgu yapmak için gerekenden biraz daha fazla olacak şekilde derin ve tam bir lokal anestezi uygulayacaktır; çünkü siniri çıkarmaktadır.
Araçların enfekte olmuş dokuyu çıkarmak için doğru konumlandırıldığından emin olabilmek için değişik açılardan birçok röntgen çekilecektir.
Diş hekiminiz ağzınıza diş izolasyon lastiği denen lateks(rubber dam) bir plaka yerleştirebilir; böylece diş açıldığında herhangi bir bakteri ağızdan içeri giremez ve kullanılan ilaçları yutmanız gibi bir durum da ortaya çıkmaz.

 

Kanal Tedavisi Randevunuza Giderken Bilmeniz Gerekenler

İşlem standart bir dolgudan daha uzun sürecektir. Lokal anestezi ile çokça uyuşmanız da beklemeniz gereken bir şeydir.
Kanal tedavisi sürecinde zamanın hızlı geçmesi adına, müzik dinlemek için yanınızda kulaklıklarınızı bulundurmanızı öneririm.

 

Bir ya da Birden Fazla Randevu

Bazı diş hekimleri ya da endodontistler, kanal tedavisinin tamamını bir randevuda yaparken bazıları ise bu işlemi iki ya da üç randevuya yayar.
Bu seçeneklerden herhangi biri diğerinden daha iyi diye kesin bir kanı yoktur. Bazı diş hekimleri dişin bir süre kuruması ve boşalması için beklemeyi ve ikinci bir seferde dişi dezenfekte edip doldurmayı tercih ederler.
Biz bugün tek seansta yapılan kanal tedavilerini daha uygun buluyoruz. Uygun şartlar mevcutsa, dişin geçici dolgularla sızdırma yapacak bir şekilde beklemesi yerine tek seferde dış dünya ile ilişkisinin kesilmesini daha doğru buluyoruz.
Kanal tedavisini tek bir randevuda halletmek daha kârlı olacaktır. Ayrıca kanal tedavisinin bir kerede yapılması, hasta olarak size sunulmuş bir kolaylık olarak da görülebilir. Ancak benim önerim, tedaviyi aceleye getirmemeniz yönündedir. Acele etmeye ya da işleri hızlandırmaya çalışmayın; çünkü bu işlem, kullanılan tekniğe son derece duyarlı bir işlemdir. Dişinizde oluşan bir enfeksiyon veya benzer bir akıntı vb sebebiyle diş hekiminiz tedavinizi bir kaç seansta yapmayı öneriyorsa, tavsiyesine uymanız daha doğru olacaktır.

 

Tedaviniz Esnasında Bekleyebilecekleriniz

Hiç ağrı çekmemelisiniz. Eğer diş hekiminiz lokal anestezi uygulama konusunda usta ise hiçbir şey hissetmezsiniz.
Bazen diş hekimi kanal tedaviye başlar ve işler ters gider(aslında bu iyi bir şey de olabilir!) Diş hekiminiz dişin içine girip de tedavinin başarı olasılığını değiştirecek yeni bir tablo ile karşılaşırsa, bunu size söyleyecektir ki başlangıçta beklenenden daha düşük bir başarı olasılığı olan bir kanal tedavisine doğru ilerlemeden önce işleme son verme seçeneğiniz bulunsun.

 

Kanal Tedavisini İptal Etme Gerekçeleri

Kırılan bir alet:

Dişin içinde bir alet kırıldığı zaman gerçekleşen durumdur.

 

Kireçlenmiş(kalsifiye) bir diş kanalı:

Bu, içine girilemediği için doldurulamayan bir kanaldır. Eğer bir kanal, kireçlenmeden ötürü aşılamıyorsa(ki bu aslında dişin kendini koruma çabasıdır) demek oluyor ki bu kanal düzgün bir biçimde doldurulamayacaktır. Dolayısıyla dişe kanal tedavisi uygulanması planı iptal olur.

 

Çatlak:

Diş açıldığında diş hekiminiz, genel olarak röntgende görünmeyen bir çatlakla karşılaşabilir. Diş hekiminiz mükemmel bir kanal tedavisi uygulasa da bir dişte çatlak bulunması, o dişin kötü bir prognoz göstermesine(hastalık seyrinin kötü olmasına) yol açar; çünkü çatlak hattında sızıntı meydana gelebilir; bu da enfeksiyon ve dolayısıyla kemik kaybına neden olabilir. Eğer dişin etrafındaki kemiği kaybederseniz dişin desteğini de kaybetmiş olursunuz. Böyle bir durumda işlemin durdurulması ve implantın tercih edilmesi gerekir.
Halk arasında yaygın yanlış bir kanı da “dişimi gittiği yere kadar kullanayım” düşüncesidir, bu sağlam bir diş için doğru bir yaklaşımken, bu tip ilerisi için risk teşkil eden durumlarda başka tedavileri olumsuz etkileyebileceği sebebiyle tercih edilmemelidir.

 

Kıvrılan bir kök:

Aynı zamanda karmaşık kanal morfolojisi olarak da adlandırılır. Kanallar eğilip bükülürler. Diş hekiminiz ancak kanalın ucuna kadar ulaşabileceğini biliyorsa kanal tedavisi uygulamalıdır. Eğer karmaşık bir kanal anatomisi söz konusu ise – yol almanın zor olduğu çokça girdi çıktılar varsa – bu durumda kanal tedavisinin başarı olasılığı da düşer.
Diş hekiminiz ancak koşullar idealse kanal tedavisi yapmalıdır.

 

Kanal Tedavisi Sonrası

İşlemden sonra diş hekiminize şunları sorabilirsiniz:

• İşlem ne kadar zordu?
• Kanalları aşmak kolay mıydı?
Eğer kanal tedavisi işlemi sırasında herhangi bir şey ters gittiyse diş hekiminizin bunu size söylemesi gerekir. Bazen aletler kanalın içinde kırılabilir ve diş hekiminizin bu konuda sizi aydınlatması gerekir.
Kırılan bir alet eğer dişin kök kanalından çıkartılamıyorsa, dişin kök ucunda bir iltihap yoksa ve alet bulunduğu yeri de iyi kapatıyorsa, iyi bir takiple bir süre gözlemlenebilir ama dişin kök ucunda iltihap varsa ve doğru yere ulaşılması engelleniyorsa bu durumda dişin çekilmesi düşünülebilir.

 

Kanal Tedavisinden Sonra Bekleyebileceğiniz Şeyler

Kanal tedavi gören dişiniz, diş hekiminiz tarafından bir porselen kuronla(kaplamayla) eski haline getirilene kadar bu diş ile ısırmamalı ya da çiğnememelisiniz. Buna çok dikkat etmeniz gerek çünkü kanal tedavisi görmüş bir diş çatlamaya meyillidir. Bu nedenle tedavi görmüş dişin porselen dolgusunu ve kuronunu(kaplamasını) da olabildiğince yakın bir zamanda yaptırmalısınız.
Porselen restorasyonunuzu yaptırana kadar ağız hijyenine dikkat edin ve normal bir şekilde dişlerinizi fırçalayıp diş ipi kullanın.
Yiyeceklerinizi bu dişinizle ısırmaktan ya da çiğnemekten kaçının.
Teknik şartlar da uygunsa, diş hekiminiz, CEREC veya benzeri bir CAD/CAM sistemi kullanarak, tek seansta, aynı gün porselen restorasyonunuzu da yapıp dişinizin tüm işlemlerini bitirebilir. Eğer sadece lokal anestezi aldıysanız eve dönerken araba da kullanabilirsiniz.

 

Kanal Tedavi Sonrası Ağrı

Kanal tedavisi sonrasında biraz ağrınız olmasını bekleyebilirsiniz ama ağrınız olmazsa da şaşırmayın. Ağrınız olmayabilir ve bu olağan dışı bir durum değildir.
Eğer ağrınız varsa, bu ağrı genellikle işlemden 20 ila 24 saat sonrasında en üst düzeye ulaşır ve bu durumda; ilk uyuduğunuzda ya da iki gece boyunca uyku esnasında başınızı yüksek tutmak sizin için en iyisi olacaktır. İhtiyaç olması halinde diş hekiminizin önermiş olduğu herhangi bir ağrı kesiciyi de kullanabilirsiniz.
Tabii ki bir de o dişin üzerine gelecek olan baskı kuvvetini azaltmanız iyi olacaktır.

 

Sızlama

Kanal tedavisi sonrası sızlama hissi olağan bir şey değildir; ancak üzerine konuşmaya değecek kadar sık meydana gelmektedir. İlla ki ağrı olması gerekmez; hassasiyet oluşabilir ve dişiniz sızlayabilir. Porselen restorasyonunuz yapıldıktan sonra bile altı aya kadar dişiniz vurabilir ve çiğnemeye karşı sızlama ve hassasiyet gösterebilir. Bu durumda ortaya koyulabilecek genel düşünce ya da kuram şudur: Dişin içerisindeki enfeksiyon çok güçlü olduğunda, çene kemiğinde bulunan ve dişi çevreleyen bölgeleri de etkiler ve vücudun bu bölgeleri onarması biraz zaman alır.

 

Porselen Dolgu(İnley, Onley) veya Porselen Kuronu(Kaplama) Yaptırmak

Ne kadar erken olursa o kadar iyi; çünkü tedavi görmüş dişinizle sert bir şey çiğneyecek olursanız diş çatlayarak kırılabilir. Kanal tedavisi yapıldıktan ve ağrı dindikten sonra dişi bir an önce bir porselen dolgu veya kuronla restore ettirmek akıllıca olacaktır; çünkü kanal tedavisi görmüş bir diş, zayıf düşmüş ve tamamen kurumuş olur. İçi çıkarılmış bu dişi bir porselen restorasyonla kapatmak, bu dişin kırılma ihtimalini hemen hemen sıfıra indirecektir.
Kanal tedavisi sonrası ekstra masraf çıkartmamak adına bazı insanlar bu tip ek porselen restorasyonlarını yaptırmamakta ya da ertelemektedir; ancak bu tehlikeli bir seçim olabilir. Eğer diş kırılırsa kanal tedavisine yapmış olduğunuz yatırımı kaybedip implant ve onun üstüne yine porselen kuron yaptırmak zorunda kalabilirsiniz. Kaybettiğiniz ekstra zaman ve bekleme seansları ise diğer dezavantajlar olacaktır.
Porselen restorasyonunuz yapılana kadar dişinize karşı nazik davranın ve ona fazla yüklenmeyin.
Teknik olarak mümkünse CEREC sistemi ile, yani CAD/CAM sistemleri ile optik bir kamera aracılığıyla aynı gün dişinizin ölçüsü alınıp, tek seansta diş hekimi ofisinde üretilebilen porselen restorasyonunuz dişin üstüne yapıştırılıp tedavi bitirilebilir. Bu hem metropollerde yaşayan hastaların zaman kayıplarını engeller, hem de dişin sızdırmazlığı ve çiğneme performansı en baştan garanti altına alınmış olur.

 

Kanal Tedavisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Soru:

Dişime bir ay önce kanal tedavisi yapıldı ve hâlâ ağrım var. Bu ne anlama geliyor?

Cevap:

Kanal tedavisi yapıldıktan sonra sıcak ve soğuk duyarlılığı ortadan kalkar; çünkü artık dişin içinde pulpa bulunmamaktadır. Ancak zaman zaman kanal tedavisi görmüş olan dişiniz vurmaya ve çiğnemeye karşı hassasiyet gösterebilir ve ara sıra da olsa pozisyonel ağrı meydana gelebilir. Bu ağrı iki farklı anlama gelebilir: Büyük bir olasılıkla, olağan operasyon sonrası ağrıdır ve geçmesi için zaman gereklidir. Ancak aynı zamanda, doldurulamayan veya teknik olarak ilerlenemeyen bir kanal olduğu anlamına da gelebilir. Doğru bir eylem planı üzerinde karar kılmak için ağrınızla ilgili olarak diş hekiminizle irtibat halinde kalın.

Soru:

Kanal tedavileri kansere yol açar mı?

Cevap:

Birçoğunuz kanal tedavisinin kanı enfekte etmek suretiyle kansere yol açabileceğini duymuş olabilirsiniz. Bu ikisi arasındaki bilimsel ilişki, nedensel bir ilişki değil, bağlantılılık ilişkisidir ve bu bağlantıyı kurmak için kullanılan yaklaşım, 1950’lerden kalma yöntem ve teknolojilere dayanmaktadır. Kanal tedavisinde kullanılan yöntemler ve araç gereçler o zamanlardan bu yana defalarca kez evrim geçirmiştir; 1970’lerden beri ise tümüyle farklıdır. Bununla birlikte kötü yapılmış bir kanal tedavisi, vücudun geri kalanının sağlığı üzerinde bir takım etkilere yol açacaktır.
Esas sorun teşkil eden durum, düzgün doldurulmamış, sızdıran bir kök kanalından yayılan uzun süreli enfeksiyondur.
Peki, kanal tedavinizin güvenli olup olmadığını, yani kök kanalının düzgün doldurulup doldurulmadığını nasıl bileceksiniz? Her üç yılda bir dişinizin röntgenini çektirin ve bir endodontiste ya da bir diş hekimine, kök kanalının iyi olmadığına işaret edecek bir kemik kaybı ya da lokal enfeksiyon belirtileri var mı diye kontrol ettirin.

Soru:

Ne sıklıkta kontrole gitmeliyim?

Cevap:

Öncelikle ilk altı ay içerisinde ve ardından yılda bir, kanal tedavinizin yapması gerekeni yaptığından, yani diş içerisinde yeniden bir enfeksiyon gelişmesini önlediğinden emin olmak için kontrole gitmelisiniz.

Terimler:

Pulpa(Diş özü):

Her bir dişin derinliğinde, beyaz diş minesinden oluşan dış tabakanın altında pulpa bulunmaktadır. Pulpa, dişin gelişmesine yardım eden dokudur. Bu doku, aynı zamanda dişe sıcağı, soğuğu ve titreşimi hissetme kabiliyetini de veren dokudur. Pulpa ve sinirler, diş canlı olduğu ve kanal tedavisi görmediği sürece küçük çürükleri onarma konusunda iyidir. Dişlerde var olan derin çürüklerde, tekrarlayan diş işlemlerinde ya da bir çatlak veya küçük bir kırık olması halinde pulpa iltihaplanabilir; enfekte olabilir.

Porselen Kuron(Kaplama):

Kuron, içi boşaltılmış bir dişi güçlendirmeye yarayan bir işlemdir. Kanal tedavisi yapıldıktan ve ölü doku çıkarıldıktan sonra dişi korumak için kaplama yapılması gereklidir. Kanal tedavisi sonrasında, diş, normal bir şekilde kullanılabilmesi için porselen ile restore edilir.

Endodontist (Kanal tedavisi uzmanı):

Enfekte olmuş ya da hastalıklı dişleri korumaya yarayan kanal tedavileri ve usulleri üzerine uzmanlaşmış olan diş hekimi.

Apse:

Özünde çene kemiğindeki bir boşluktur. Enfeksiyonun etrafındaki alanda kemik gelişmeyecektir; dolayısıyla röntgende karanlık bir boşluk olarak görüntülenecektir.

Vurmaya karşı hassasiyet(Perküsyon hassasiyeti):

Dişe hafifçe vurulduğunda meydana gelen diş hassasiyeti, sızlama ya da ağrı.

Sıcak ve soğuk hassasiyeti:

Tümüyle kulağa geldiği gibi yorumlanabilir – dişlerinizin sıcak ya da soğuk içeceklere karşı hassasiyet gösterip göstermediği ile alâkalıdır.

Süreğen ve süreğen olmayan ağrı:

Ağrının süreğen(kalıcı) ya da geçici(süreğen olmayan) oluşu, diş hekiminizin kanal tedavisine ihtiyaç olup olmadığını belirlemek için kullandığı göstergeler arasındadır. Ağrının süreğen olması, dişin iyileşemediği anlamına gelmektedir. Ağrının süreğen olmaması ise dişin iyileşebilme kapasitesi olduğunu gösterir.

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 102 )

 • Huseyin Ner

  Kanal tedavisi için fiyat bilgisi alabilir miyim? Ayrıca kliniğinizde kanal tedavilerini kanal tedavisi uzmanı (endodontist) mi uygulamaktadır? Kaç seans sürer? Bilgileri email ile iletirseniz sevinirim, teşekkürler.

  • Onur Öztürk

   Hüseyin bey merhaba, kanal tedavisi ücretlerini, fiyat bilgilerini email ile ilettik. Evet kliniğimizde kanal tedavilerini “kanal tedavisi
   uzmanı (endodontist)” yapmaktadır. Genellikle kanal tedavilerini tek seansta bitirmekteyiz, hatta mümkünse aynı gün içerisinde CEREC (CAD/CAM) sistemi ile dijital bir ölçü ile dişin ölçüsü alınınp aynı seansta porselen dolgu veya kuronu yapılabilmektedir:

   https://www.onurozturk.com/porselen-dolgu/

   , bu da seans sayısını azaltmakla beraber kanal tedavili dişlerin ağız ortamıyla maruz kalacağı süreyi de yapılan işlemin sağlığı için azaltmaktadır. Randevu için: 02122317979 arayabilirsiniz, iyi günler:

   https://www.onurozturk.com/iletisim/

 • Halil

  Merhaba, öncelikle kanal tedavisi ile ilgili tüm aşamaları çok net ve açık bir şekilde anlattığınız için teşekkür ederim, ben şunu öğrenmek istiyorum; bugüne kadar ağzımda bir çok dişime kanal tedavisi yapıldı fakat ilk başlarda yaptırdığım kanal tedavilerinde hep kötü tecrübeler yaşamama rağmen, son 4-5 kanal tedavimi bir tavsiye üzerine “endodontist” kanal tedavisi uzmanına yaptırdım, bu konuda daha sonradan çekilen röntgenlerimde de sonuçların çok iyi olduğunu başka doktorlar da teyit ettiler.

  Yeni yapılan kanal tedavilerimi yapan kanal uzmanı doktor daha sonrasında dişlerime porselen uygulayarak, bu dişleri kanal tedavisi sonrası oluşan zayıflama ve kırılıganlığa karşı korumamız gerekiyor dedi ve porselen kaplama ve dolgular yapıldı.

  Daha önceden yapılan kanal tedavilerimin röntgen sonuçları şu an bir ağrım olmasa da çok iyi çıkmadı, yani kanal dolgularının bir kısmı kısa yapılmış, kökün ucuna kadar ilerlemiyor ve üstlerinde anladığım kadarıyla çok doğru yapılmayan büyük dolgular bulunuyor.

  Sizce bu eski kanal tedavilerini söktürüp onları yeniletip, arkasından da üstlerine büyük çirkin ve kırılma riski olan dolgulardan kurutlarak yeni porselen kaplama ve porselen dolgular yaptırmalı mıyım? Yoksa bu kanal tedavili dişleri gittiği yere kadar kullanmalı mıyım? Kanal tedavisi tekrarı ilerde de yapılabilir mi? Bu konuda fikriniz ne olur? Teşekkür ederim

  • Onur Öztürk

   Halil bey merhaba, öncelikle teşekkür ederim, kanal tedavisi tek başına bir tedavi olarak değil de bütünüyle bir sistemin doğru bir parçası olarak düşünülmelidir, bunları aşamalarıyla anlatmaya çalıştım faydası olduysa sevindim, sorularınızı ise sırasıyla cevaplamaya çalışacağım.

   Eski kanal tedavilerinizde mevcut bir problem yoksa ve risk içermiyorsa, mevcut halleriyle röntgen eşliğinde kontrol edilerek takip edilebilir.
   Endodontist (kanal uzmanı) bu konudaki değerlendirmenizi yapacaktır.

   Genel bakış açısı olarak, kanal tedavisi yapıldıktan sonra dişler kırılganlaştığı ve kanal tedavisine yol açan çürük ve defektlerden dolayı önceden de zayıfladığı için dişleri büyük ve dişe stre yaratacak dolgularla restoreetmek yerine genellikle indirekt olarak yerleştirilen porselen dolgu veya porselen kuronları tercih ediyoruz. Bu konuda daha fazla bilgi almak için:

   https://www.onurozturk.com/porselen-dolgu/

   adresini ziyaret ederek porselen dolgu materyallerini ve çeşitlerini öğrenebilirsiniz.

   Biraz önceki konuyu birleştirerek; kanal tedavisi uzmanının “eski kanal tedavileriniz” hakkındaki yorumunu, restoratif
   olarak uygulanmış dolgu malzemelerinin mukavemeti konusundaki öngörüsü ile birleştirerek bu kararı vermek daha doğru olacaktır.

 • Salih

  Kanal tedavisi için fiyat bilgisi alabilir miyim? Her şey dahil mi bu fiyatlara?

  • Onur Öztürk

   Salih bey merhaba, kliniğimzide kanal tedavisi ve sonrasına yapılan restoratif işlem ayrı ayrı ücretlendirilmektedir, kanal tedavisini kanal tedavisi uzmanı endodontist gerçekleştirmektedir, üstüne yapılan dolgular da kompozit dolgu ya da porselen dolgu veya kuron olarak ayrı fiyatlandırılır.
   Bilgieri mailinize iletiyoruz ama ayrıca kanal tedavisi fiyatı için 02122317979 dan da bize ulaşabilirsiniz, iyi günler.

 • ALİ

  KANAL TEDAVİSİ YAPTIRDIM 1 AY GEÇTİ YEMEK YEDİKTEN SONRA O DİŞİME DİLİMLE DEĞDİĞİM ZAMAN VEYA AĞIZIMI KAPATTIĞIM ZAMAN BİR HİS VAR YANİ HİSSEDİYORUM O DİŞİMİ BU SANKİ OTURMAMIŞ GİBİ DAHA ÖNCE YOKTU BU

  • Onur Öztürk

   Ali bey merhaba, kanal tedavisi bittikten kısa bir süre sonra rahatsızlık normaldir ama aradan 1 ay geçmesine rağmen dişinizin üstüne bastığınızda rahatsızsanız bu durumda sorun yapılan dolgu veya restoratif işlemde olabilir, bunun dişinizin kökünde başka bir soruna yol açmaması için tekrar diş hekiminize danışmanızı tavsiye ederim.

 • Hatice kopuz

  merhaba. Öncelikle aydınlstıcı yazınız için cok tesekkurler. Bir sorum olacaktı. 15 agustos 2017 tarihinde aynı gün biten bir kanal tedavisi yapıldı. Ancak agrı dinmedi. Bir hafta sonra farklı bir yerde kanal tedavisi yaptırdım aynı dişe. Tedaviden sonra problem yokken şuan 4 ay sonra agrım olustu(gece uyutmayacak kadar) sağ tarafımla dişler üst süte geldiğinde, bir sey yedgimde asırı agrı var ve süregen sekilde de agrıdı ıkı gün boyunca. Aynı diş hekimine gidemedigim için farklı bir yere gittim. Röntgende iltihap oldugu kemiğe kadar ilerledigini soyledi. Antibiyotik yazıldı. Tekrar kanal yapılamayabilir ancak deneriz yine denildi. Ben aynı problemi tekrar yasamak istemiyorum. Sizce tekrar cekilmeli mi? Yoksa kanal tedavisi için tekrar denenmeli mi?
  Yardımlarınkz için tesekkurler

  • Onur Öztürk

   Hatice hanım merhaba, öncelikle geçmiş olsun, bazı durumlarda kanal tedavisinin tekrar edilmesi gerekir, tekrar yapılan kanal tedavisi işlemi (retreatment) mevcut kanal dolguları yerinden çıkartılabilir ve dişin kök ucu iyileştirilebilir ise denenebilir, bunu iyi gözlemlemek ve takip etmek koşuluyla pek bir şey kaybetmezsiniz, en kötü olasılıkla dişinizin çekilmesine karar verilir, en baştan yapılması yerine. Benim önerim tekrar yapılması tavsiye edilen kanal tedavisi için bir endodonti yani kanal tedavisi uzmanına danışmanız olacaktır.

 • betül

  merhaba. bi sorum olacaktı size ön dişimin arası lekeli idi ve doktorum çürüğü temizledi ben kanal tedavisi yaptığını sanıyodum dişim mor rengi aldı gittikçe şu sıralar başka bi hastaneye gidiyorum onlar kanal girişi yapıldığını ancak tedavi yapılmamış olduğunu söylediler bu dişe.. bu renk değişikliğinin nedeni ne olabilir kanaldan sonra olan bi şey midir yoksa iyi bi tedavi olmadığı için mi merak ediyorum. bi de kanal sonrası illa kaplama yaptırmak gerekli midir? teşekkürler şimdiden…

  • Onur Öztürk

   Betül merhaba, bir diş canlılığını kaybettiği zaman artık vücut tarafından direkt beslenmediği için zamanla orjinal rengini kaybeder ve gri bir renk almaya başlar, özellikle ön dişlerde bu rahatsız edici bir sorun haline gelebilir. Öncelikle cansız olan dişinin kanal tedavisinin ideal bir şekilde tamamlanması gerekir bundan sonra ise mümkünse diş beyazlatma ile tek dişin rengini açmak bazen mümkünken bazen imkan olmaz, bu durumda da tek dişe estetik bir porselen kuron (kaplama) yaparak çözüm bulmak gerekir, bunda da zirkonya (zirkonyum) veya e.max porselenler estetik olarak renklenmeleri gidermek için ideal çözüm sunarlar.

 • nehir altunhan

  merhaba öncelikle benim dişimde kanal tedavisi var ve bunun yenilenmsi gerekiyor aynı zamanda dişimde apsede var ve ön dişlerim olduğu için estetik olarak çok kötü duruyor bunun için ne yapılabilir dişimi kaybetme durumu vb. varmıdır impalantı önerdiler ama daha 12 yaşındayım bu durumda ne yapılabilir şimdiden teşekkür ederim.

  • Onur Öztürk

   Nehir merhaba, kanal tedavili dişlerde oluşan sorunların, teknik olarak mümkünse tekrar kanal tedavisi (retreatment) ile çözülmesi mümkündür, fakat buna karar verebilmek için mutlaka kanal tedavisi uzmanının röntgen eşliğinde bakması gerekir, ayrıca 12 yaş implant için uygun değildir, imkan varsa dişi kurtarmayı tercih etmek yok çekimi gerekirse de 18 yaşı geçtikten sonra implant yapmak çözüm olabilir, geçmiş olsun.

 • Esra Kent

  Bu bilgilendirici yaziniz icin cok tesekkurler. Bir sorum olacakti. Gecen hafta 10 yil once kaplama yapilan disimin enfecte oldugu ve buz testiyle olu oldugu icin kanal tedavisi uygulamdi. Kanal tedavisi kaplamanin ustunden delinerek yapildi dis oyuldugunda gercekten ciddi bir enfeksiyon vardi doktor tum kanali bosaltti kanali doldurmadan kontrol amacli rontgeni cekilirken kafami cevirdim tekrar yaslarken mesafeyi ayarlayamadim siddetli kafami geri yasladim 30
  Saniye kadar sonra disim catliyormus gibi bir ses hissettim plastik perde icin kelepceler hala disimde idi belki onlar belki kaplama bisey yerinden oynadi dusunmeden edemiyorum kaplamanin altindan disim catlamis olabilirmi olduysa bunu duymam hissetmem mumkun mu? Garip bir soru oldu ancak fikrinizi duymayi cok arzu ederim. Cok tesekkurler!!

  • Onur Öztürk

   Esra hanım merhaba öncelikle geçmiş olsun, porselen kuronlar kanal tedavisi için delindikleri zaman çatlayıp kırılabilirler bu sıklıkla başımıza gelen bir durumdur, eğer dişinizde çürük yok ise ve doktorunuz dişinizin kanal ağızlarına doğru bir şekilde ulaşıysa bu durumda porselen de kırılmazsa üstü doldurulup kullanmaya devam edebilirsiniz ama porselen herhangi bir şekilde zarar görebilir ya da kanal ağızlarına sıhhi ulaşılamazsa bu durumda mutlaka kuronun değişmesi gerekir ve biz aslında tüm hastalarımıza o anda sorun olmasa bile yakın gelecekte porselen kuronlarının değişmesi gerekebilieceğini bildirmeyi daha doğru buluyoruz.

 • Cansu

  Öncellikle yazınız için teşekkür ederim. Ben tel tedavisi görüyorum 1 hafta önce ön dişime darbe aldım. Röntgen çekildi ve endodontist 6 hafta kadar beklemem gerektiğini söylediğini. Hiçbir ağrım, sıcak ve soğuk hassasiyetim yok fakat darbe alan dişimin rengi diğer dişlerden farklı olmaya başladı. Sizce bu dişimin öldüğünü mü gösteriyor yoksa halen iyileşme şansı varmı?

  • ezgialtinel

   Cansu hanım merhabalar, öncelikle geçmiş olsun, genel bilgilerimize dayanarak renkleşen dişinizin nekroz olduğunu ve artık canlı olmadığını söyleyebiliriz ama akut bir travmaya bağlı olarak geçici bir renk değişimi yaşamış olabilir fakat bunu muayene edip, takip etmeden ve röntgen almadan yorumlamak doğru olmaz, önerim tedavinizi takip eden endodontistle beraber süreci takip etmeniz yönünde olacaktır, iyi günler.

 • Gonca

  Merhaba yazilarinizi okudum vermis oldugunuz bilgiler icin Tesekkürler. Ben bugun bir kanal tedavisi yaptirdim ama icinde eve kirilmis eger agri yada enf olursa cekim yapalim dediler.. Eger agri yada enf olmazsa bu icinde kalan parcanin ne gibi sikintilari olur yada icerindeki demir oldugu icin herhangi bir asi yada baska bir sey gerekirmi sizce rontgen de cekildi dolgu yapildiktan sonra herhangi birsey yok dediler. Ama suan solt alt dis etim de yapilan yerde sizlama ve agrilar var.bilgilendirirseniz sevinirim.kolay gelsin

  • ezgialtinel

   Gonca hanım merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Kırılan ve steril bir şekilde kök kanalının sadece içinde duran kanal eğeleri teknik olarak uzun dönemde bir sorun doğurmazlar ama bunu takip etmek ve gözlemlemek gerekir. Ağrınız oradan mı geliyor öncelikle bunun tespit edilmesi gerekir sonrasında, bu dişinizde bir sıkıntı yoksa şu anda , uzun dönem için röntgen ile takiple gözlenmesi en doğru çözüm olacaktır.

 • sema çığır

  çok ayrıntılı ve faydalı bir yazı, baya bilgi edindim. yine de merak ettiğim bir şey var: ölmüş bir diş ağrı yapar mı? kanal tedavisine karar verilmiş olması dişte muhakkak enfeksiyon olduğu anlamına mı gelir? teşekkürler.

  • Onur Öztürk

   Sema hanım merhaba, bizim de günlük hayatta sıklıkla karşılaştığımız kanal tedavisine ilişkin soruların başında yer almır bu tip sualler. Kanal tedavisi ile ilgili sorularınızı sırasıyla cevaplarsam; ölmüş yani nekroz dişler herzaman ağrı yapmaz bazen bu tip nekrozlar steril halde olabilir yani dişin sinirleri herhangibir etkenden dolayı ölmüş, yani o diş yaşamıyor ama dış dünyadan herhangi bir kontaminasyon, bulaşma ile karşılaşmadığı için steril bir nekroz olmuş olabilir, bu da o dişi sorun çıkmadığı sürece kullanabileceğiniz anlamına gelir.
   Diğer sorunuza gelirsek, bazen kanal tedavilerini koruyucu amaçlarla da yapabiliriz, çürük çok aşırı derinse, tedavi edilen hastanın daha ciddi büyük bir ameliyata girme ve arkasından diş tedavisi görememe gibi bir durumu varsa bu tip durumlarda ya da protez (porselen kuron gibi) dişi restore edeceğimiz ama bunu yaparken dişin sinirlerine yaklaşacağımız durumlarda da kanal tedavisini önceden yaparak, dişi korumayı amaçlarız.

 • sema çığır

  çok teşekkür ederim ayrıntılı bilgilendirme için Onur bey…

 • Esra

  Dr Kanal tedavisi sirasinda kullanilan rubber dam climps kaplamanin altindan disi carlatabilir mi?

  • Onur Öztürk

   Esra hanım merhaba, doğru uygulandığında kanal tedavisi için takılan rubber damlar güvenlidir, dişinizin mevcut kırığı ya da öncesinde planlanan kuron vb restoratif bir işleme gerek duyacak kadar madde kaybı varsa sonrasında oluşan kırıklarda etkili olmuş olabilir.

 • Rahime

  Merhaba iyi gunler
  Ben 10 yil kadar once yaptirdigim kanal tedavimde röntgen sonucunda sinuslerde apse yaptigi ortaya cikti.fakat disimde bu sure icin hic agri olamadi .baska dis icin rontgen cekilirken ortaya cikti.doktor cekip yerine implant yapilmasi gerektigini soyluyor fakat ben agri sisme yada hasasiyet hisetmiyorum cekimden baska bir islem uygulanamaz mi
  Simdiden tesekkurler

  • Onur Öztürk

   Rahime hanım merhaba, rötgendeki görüntüye göre bunu yorumlamak daha doğru olur ama genel olarak çoğu enfeksiyonda tekrar kanal tedavisi yapmak (retreatment) opsiyonu sorunlu kanal tedavili dişlerin ağızda kalmaları için bir şans olabilmektedir.

 • Alper Can AY

  Hocam merhaba, aydınlatıcı bilgileriniz için çok teşekkürler. Yaklaşık bir ay ara ile sağ üst ve sol üstte bulunan azı dişlerime kanal tedavisi yaptırdım devlet hastanesinde. tedavileri aynı gün içinde bitirdiler. her iki dişim de kırık vardı. ilk yapılan kanal kanal tedavisi sonrası 1 hafta falan ağrı ve hassasiyet problemi yaşadım. son yaptırdığım kanal tedavisi üzerinden 2 gün geçti aynı şikayetlerim devam etmekte. özellikle çay içerken sanırım sıcaktan dolayı inanilmaz bir ağrı/sızı oluşuyor (ilk yaptırdığım dişte de oluşmuştu fakat daha sonra geçti) bu normal midir?
  kliniğizde bu tedavilerin ücretini ve hafta sonu çalışma saatlerinizi öğrenebilir miyim?

  • Onur Öztürk

   Alper merhaba, kanal tedavisi sonrasında bir süre dişin üzerine basınca ağrı olabilir ve bu genellikle normaldir, bunun için doktoruna danışabilirsin ayrıca önerisi çerçevesinde bir süre ağrı kesici kullanman da gerekebilir.
   Kliniğimizde kanal tedavisi fiyatları için 02122317979 ‘dan bilgi alabilirsin, iyi günler.

 • Yeliz

  Merhaba, dişimde normal şartlarda bir ağrı yok yan tarafina tirnagimla bastirdigimda ağrı oluşuyor kanal yaptırmalı miyim?

  • Onur Öztürk

   Yeliz hanım herhangi bir semptomu olmayan bir dişin bu tip tepkisi kanal tedavisi değil de diş hassasiyeti olabilir ama yine de bir dişhekimine gösterip röntgen çektirerek muayene olmanızı öneririm.

 • Sümeyye

  Merhaba, kanal tedavisiyle dişin iç kısmı sözüm ona temizlensede diş tamamen katı bi yapı değil, bir sürü tübülleri ulaşılamayacak temizlenemeyecek kısımları var, ve kanal tedavili diş canlılığını yitirdiği için en kötü bakterilerin yuvası haline gelip vücuda daimi olarak toksin salğılıyor, bu konudaki son çalışmaları takip etmenizi öneririm, “toxic tooth” adlı bi kitap çıktı bu konuda, ayrıca Hal Huggins’in ve pekçok başka diş doktorunun da bu konudaki konuşmalarını dinleyebilirsiniz

  • Onur Öztürk

   Sümeyye hanım merhaba, maalesef bahsettiğiniz konsept bir mitten öteye geçemeyecek kadar zayıf bir bilimsel desteğe ve altyapıya sahiptir.
   Dr.Hal Huggins ve Dr. Mercola bu akımın öncüleridir, fakat detaya inmeden önce altta verdiğim linkleri incelemenizi tavsiye edeceğim.
   Bunları savunan doktorların “çalışma” olarak bahsettiğiniz şeyler “iddia” dır, bunlar bilimsel çalışmalarla desteklenmediği sürece iddia olmaktan öteye geçmezler. Bunun dışında altta bahsettiğim linklerde bu doktorların “sattığı” ürünlerin sayfaları mevcut (!) Burda sizce de yanlış bir durum yok mu?

   https://www.hugginsappliedhealing.com/shop/

   https://shop.mercola.com/

   Biz bu konuda ürününü satan doktorların iddialarını değil, bilimsel dernekleri ve bilimsel çalışmaları takip ederiz. Tüm tıbbi tedavilerde olduğu gibi kanal tedavilerinin de riskleri ve bazı negatif etkileri mevcuttur ama emin olun ki kendi dişinizi kullanmanın hiç bir daha iyi alternatifi yoktur, implant dahil olmak üzere. İmplant artık tedavi şansımızın kalmadığı dişler için “en iyi alternatif”tir unutmayın ve çok daha maliyetlidir. İmkan varsa hem biz hem de ürün satan doktorların değil de akademisyenlerin kurduğu Kanal Tedavisi dernekleri bunları birer “mit” olarak adlandırır:

   https://www.aae.org/patients/root-canal-treatment/myths-root-canals/

   Tavsiyem, dişinizin kanal tedavisi yapılması gerekiyorsa bunu konusunda ehil bir diş hekimi veya endodontiste (kanal tedavisi uzmanına) devretmek ve mümkünse dişinizi kurtararak arkasından kullanmaya devam etmeniz yönünde olur.

 • Zeynep

  Merhaba kanal tedavili dişim 2 yıl kadar önce çatlamıştı fakat ben pek aldırış etmedim malesef. Şimdi dolgunun çatlak yerinin altında siyahlık görebiliyorum ve çok şiddetli olmasa da 2 gündür dişimde ağrı hissediyorum. Bu dişim çekilmek zorunda kalır mı kalmaz ise ne olabilir? Teşekkür ederim

  • Onur Öztürk

   Zeynep hanım merhaba, bu renkleşme basit bir renkleşme mi yoksa çürük veya kırık sebebiyle mi buna bakmak gerekir, ufak bir şeyse tamir edilebilir değilse dik ve derin bir kırık ise dişin çekilmesi de gerekebilir.

 • kadir

  merhaba, detaylı bilgilendirmeleriniz için teşekkürler..

  benim bir sorum olacaktı.. 5-6 ay önce beyaz dolgulu bir kanal tedavisi yaptırmıştım. geçen gün hafif sert bişey ısırırken birden dolgunun çöktüğünü hissettim. tahminimce diş baskıya dayanamayıp çatladı. üzerinde bişey yerken de sanki heran kırılacakmış gibi bir his oluyor aynı zamanda ağrı oluyor. diş çatlaması varsa tedavi edilebilir mi, edilebiliyorsa fiyatını da mail adresime yazabilir misiniz?

  çok teşekkürler..

  • Onur Öztürk

   Kadir bey merhaba, kanal tedavisi sonrası dişler zayıfladığı ve mevcut çürükleri sebebiyle de çok fazla madde kaybına uğradığı için, kanal tedavisi sonrası dolgu kırılması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.
   Fazla madde kaybı olan dişlede direkt dolgu yerine indirekt porselen dolgu (inley, onley) veya porselen kuron yapılmasını öneriyoruz, bu şekilde yapılan restorasyondan çok asıl dişiniz korunmuş olacaktır, geçmiş olsun.

 • Fatmanur

  Merhabalar hocam. Dişim kırılmıştı doktorum kanal tedavisi önerdi. Birkaç seansta yapacağını söyledi ancak hiç röntgen çekmedi ve canimi çok yaktı bir kere daha gitmem gerekiyor ama ben ona gitmek istemiyorum. Başka hekimde devam etmeli miyim?

  • Onur Öztürk

   Merhaba, röntgen çekilmeden kanal tedavisi yapılması doğru olmaz, ya başka bir tedavi yapılıyor ya da hamilelik vb durumunuz varsa röntgen çekilmemiş olabilir, bunu doktorunuza danışarak ilerlemenizi öneririm.

 • Gizem

  Merhabalar onur bey. Ben küçük yüzeyel bir dolgu yaptırmıştım dolgudan iki hafta sonra ağrım başladı ve diş kanala gitti. Kanal tedavim tamamlandı 2 hafta iyiydim 16. Gününde dişin dibinde yanma ve basınç hissi oluştu. Çakma şeklinde bir ağrı yok dişin dibinde yanma ve dişte sıkışma hissi mevcut. İltihap başlangıcı olabilir diye antibiyotik başladık ama hala devam ediyor sorun. röntgende de bir sorun yok dediler. Bu normal bir durum mudur üzeri kapanalı 20 21 gün oluyor dişin. Sıcak soğuk hassasiyetim yok. Dişin dibinde yanma hafif ağrı ve basınç hissi mevcut. Trigeminal nevralji filan bahsettiler ama bende çakma şeklinde bir ağrı mevcut değil sürekli orada olan bir ağrı var. Bilgilendirebilirseniz çok sevinirim bu dişle uğraşmaktan çok yoruldum.

  • Onur Öztürk

   Gizem hanım merhaba , eğer kanal tedavisi sonrası oluşan bu tip bir problem yaşadıysanız post operatif bir sıkıntıdır ve antibiyotik kontrolünde takip edilmesinde fayda vardır. Eğer geçmezse sıkıntıınız başka bir kök kırığı vb den şüphelenmek gerkebilir ama bir süre için bazen olabilir, takip edilmesi en uygunudur, biraz da sabretmek gerekir.

   • Gizem

    Merhabalar onur bey cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim dediğiniz gibi kanal tedavi sonrası yaşadığım bir sızlama durumu mevcuttu antibiyotik kullanımıyla birlikte diş takip edildi antibiyotikten sonra sızlamalar kesildi ama hala ara ara bu sızlamalar meydana gelip sonra geçiyor kanallar kontrol edildiğinde kanal tedavimin mükemmel olmadığı ama sorun da çıkartcak bir tedavi olmadığı söylendi kökler uçlara kadar doldurulduğunu söylediler. Fakat bu hala devam eden sızlamalar beni rahatsız ediyor bugün de aynı şekilde dişte sızlama ve hafif sıkışıklık hissi mevcut diş beni rahatsız ediyor. Kanal tedavim tamamlanalı 1 ay 2 hafta oldu. Tekrar görünmeli miyim sizce yoksa dişin kendini onarma süreci devam mı ediyor hala? Ne zamana kadar bu sızlamalar sürecek ve bu durumu normal olarak kabul edebiliriz? Şimdiden cevabınız için çok teşekkürler.

    • Onur Öztürk

     Gizem hanım merhaba, kanal tedavili dişinizi muayene etmeden vereceğimiz tüm cevaplar afaki olacaktır ama kanal tedavisi sonrası atipik ağrılar bir süre daha devam edebilir bunu normal kabul ediyoruz. Siz olması gereken en iyi işlemi yapmış ve tekrar muayene edilerek gözlemlenmesini sağlamışsınız, bence o dişi bir süre daha dikkatli kullanrak takip edin. Tahminde bulunmak zor ama ortalama 6 ay sonra kanal tedavili dişinizde hala aynı sorunlar varsa tekrar gözükerek, muayene olmak ve röntgen çektirmek gerekebilir bazen röntgende bile gözükmeyen kökte oluşabilen sıradışı çatlak veya kırıklar ileriki dönemlerde ortaya çıkarlar ama bunları netleştirebilmek için mutlaka beklemek gerekir.

     Bence kanal tedavili dişinizde geçmeyen rahatsızlık için asıl öneli kısım, ya da atlanmaması gereken nokta şudur; ağrılar bazen yansır. Yani kanal tedaviisi yapılan dişinizin büyük bir çürüğü vb net bir sorunu vardır bu yüzden tedavi hiç düşünmeden uygulanır, tedavi %100 doğru olsa bile bazen sadece kanal tedavisi yapılan dişte değilde bir ön, bir arka hatta bazen karşıt çenede olan dişin ağrısı da bu dişin üzerine yansıyabilir. Biz buna yansıyan ağrı deriz. Eğer böyle bir durum varsa bunun değerlendirmesi, hem kanal tedavili dişin hem de kanal tedavisi yapılan dişin ön -arka ve karşıt çenedeki diş komşuluklarını görecek şekilde röntgenler çekilerek diş hekiminiz (endodontist) tarafından kontrol edilmesi olabilir.

 • Bilal

  Onur Bey ben yaklaşık 3 hafta önce kanal tedavisi yaptırdım ilk başlarda ağrım yoktu kendimi iyi hissediyodum fakat ağrılarım tekrar başladı sıcak soğuk hassasiyetim yok doktorum bana tedavi bittikten sonra 1 saat kadar bekleyin ve sonrasında dişinizi eskisi gibi kullanabilirsiniz dedi acaba yanlış tedavi yapmış olabilir mi?

  • Onur Öztürk

   Bilal bey merhaba, muayene etmeden ve dişinizin röntgenini görmeden yorum yapmamız doğru olmaz ama tarifiniz üzerine sanki 1 saat sonra dişinizi eskisi gibi kullanma önerisi kanal tedavisi değil de dişinize dolgu tedavisi yapılmış olabileceğini düşündürüyor. Bu konuda iletişim aksaklığı yaşanmış olabilir doktorunuza tekrar danışmanızı öneririm. Ayrıca her iki durumda da tedavi bittikten sonra rahatken ilerki bir zamanda ağrılarınızın tekrar oluşması dişinizde kanal tedavisi yapılmış da olsa, yapılmasa da her iki durumda da tekrar muayene etmeyi gerektirir. Kanal tedavileri sonrasında genellikle ilk günler üzerine basında ve basınçla hafif – orta arası hassasiyetler olur sonra normale dönmeye başlarsınız. Uzun dönemde ise kanal tedavili dişlerde garip ufak rahatsızlıklar olabilir ama bunlar sizi diş hekiminizi ziyaret etmeye götürecek boyutta olmamalıdır. Ayrıca bazen sorunsuz gözüken ve iyi tamamlanmış bir kanal tedavisinde ileriki dönemde gelişen (tedaviden bağımsız) kök ucu iltihapları (lezyonlar) gelişebilir, bunlar da bazen garip semptomlar verebilir bu açıdan kanal tedavisi yapılmış dişlerin “şikayet” varsa mutlaka röntgeninin çekilerek bakılmasını öneriyoruz ki, görünürde sorun gözükmeyen durumlarda bile röntgen bize gizli kalmış problemleri gösterecektir.

 • Hazal

  Merhaba onur bey. Ben 3 sene önce bir dişime kanal tedavisi yaptırdım. Dişimde bazı zamanlarda bastırınca ya da vurunca ağrı oluyor. Bir süre sonra geçiyor. Bir kaç doktora gidip röntgen cektirdim. Kanal tedavimde herhangi bir sorun yokmuş. Beni rahatsız ediyor bu durum. Sizce neden oluyor ve ne yapmam gerekiyor?

  • Onur Öztürk

   Hazal merhaba, röntgende ve fiziksel muayenede herşey iyi gözüken kanal tedavili bir diş için takip etmek dışında bir şey yapma şansımız olmaz. Takip edilerek izlenmesini öneririm.

 • Cansel

  Merhabalar onur bey. Dolgulu bir dişim de kullanmadığım zamanlarda sızı oluyor genellikle. Doktora gidip röntgen çektirdim. Bana dişimin kanalı kıvrımlı olduğu için kanal tedaviyi yapamayacağını eğer yaparsa da büyük ihtimal başarılı olamayacağını söyledi. Başarısız olursa da çekileceğini ve çekmek istemediğini ve bu yüzden kanal tedavisi uzmanına gitmem gerektiğini söyledi. Kıvrımlı kanala sahip diş başarılı bir şekilde kanal tedavisi olabilir mi? Dişim önlerde olduğu için ( köpek dişimin yanındaki) çekilcek diye çok korkuyorum.

  • Onur Öztürk

   Cansel merhaba, eğri köklere sahip dişlerin kanal tedavileri normalden daha zordur . Bu tip kökler tabii ki doldurulabilir ama bu konuda daha yetkin bir uzman diş hekiminin yapmasını tavsiye ediyoruz, endodontist (kanal tedavisi uzmanı) ‘na başvurmanı tavsiye ederim.

 • Hamide

  Merhaba Onur Bey, devlet hastanesinde gittiğim doktor röntgenime bakıp sol alt arkadan 2. dişime dolgu yapacaktı. Yarım saatlik bir işlemden sonra kanal tedavisi yaptığını söyledi. 24 yaşındayım ve şimdiye kadar dişlerimde hiç ağrı sızım olmamıştı tamamen kontrol amaçlı gitmiştim ve bana sormadan kanal tedavisi yapılmış. İşlem sırasında en arka iki dişimin arasını açmış bir lokma yemek yesem araya doluyor ve hemen iple temizleme ihtiyacı duyuyorum. Sizce dişime kanal yapılması doğru mu? Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

  • Onur Öztürk

   Hamide merhaba, evet bazen çürük derinse dolgu yerine kanal tedavisi yapmak zorunda kalabiliyoruz fakat öncesini görmediğim bir diş için kesin konuşma şansım olamaz tabii. Dişin kanal tedavisi sonrasında arasına yemek kaçması olayı ise üstüne yapılan dolgu ile ilgilidir bunun için tekrar doktoruna danışarak o bölgenin kontrol edilmesi eğer dolgu ile düzeltmek doğru deüilse gerekiyorsa porselen kuron yapılmasını öneririm.

 • Selvi

  Merhaba Doktor bey ben ön dişim ağrıdığı için doktora gitmiştim çürük yoktu ama ön dişimin darbe almış olabileceğini zaten ölmüş olduğunu bu yüzden kanal tedavisi olmam gerektiğini söylediler bende yaptırdım.Tedavimi üniversite hastanesinde son sınıf stajer yaptı ama tedavimi özenerek yaptı aslında.6 ayı geçti yaptıralı ama tedavinin başından beri hafif ama genel olarak bir ağrı durumum vardı yani sızı gibi zonklama gibi şeyler var ve ayrıca dişimde biraz sarardı başlarda doktor kanal tedavin güzel ağrımaması lazım dedi bekledim bende. En son gittiğimde beni endodontiste yönlendirdi endodontist kanalımın güzel doldurulduğunu ama dişimin iyileşmediğini söyledi sanırım köke yakın bi yerde iltihap varmış oraya girilememiş.Kanalımın yenilenmesi gerektiğini o iltihabı temizlemeye çalışacağını ama temizleyemeyebileceğinide söyledi yinede kesin iyileşir demedi deneyelim dedi . Ama benim bu sıralar dişlerime tel takılamak üzere ikinci kanal tedavisinden sonra dişteki kırılganlık artar dedi doktor bu teller o dişime zarar verirmi kırılır mı mesela dişim köke daha çok zarar verirmi ? Bu konuda ne yapmam gerektiğini hiç bilmiyorum sizce dişim kanal yenilemeyle iyileşebilir mi bilgi verebilir misiniz ? Çok sağ olun şimdiden

  • Onur Öztürk

   Selvi hanım merhaba, bazen (nadiren de olsa) iyi yapılmış kanal tedavilerinde de başarısızlık görülebilir bunların sebepleri arasında yıkama seanslarında atlanılan aşamalardan , röntgende gözükmeyen yan kanallara kadar bir çok sebep olabilir.
   Sonuç olarak iyileşme ihtimali olan dişlerde tekrar kanal tedavisi (retreatment) en mantıklı çözümdür. Bu işlemler içinse tercihen bu konuda tedavi yapmaya hakim bir dişhekimi veya bir endodontist (kanal tedavisi uzmanı) en iyi çözümü sunacaktır.
   Eğer bu tedavi işe yaramazsa diş çekimi daha sonra düşünülmelidir. Her ihtimalde bu tedaviyi ehil bir elde yaptırmak (ya da denenmesi) en mantıklı çözümdür.

   Kanal tedavisi sonrası dişler daha kırılgan hale gelir, bundan dolayı kanal tedavisi görmüş fazla madde kayıplı dişleri direkt dolgu değilde , indirekt yapılan onley tarzı restorasyonlar ya da porselen kuronlarla korumak en doğru çözümdür.
   Eğer ortodontik tel tedavisi görecekseniz bu durumda tedaviyi kolaylaştırması ve tedavideki hareket işlemi bittikten sonra restorasyonun rahat değiştirilebilmesi için uzun dönemli geçici kuron (kaplama) olarak kullanılabilecek bir materyalle dişhekiminiz
   size bir çözüm sunabilir. Porselen kuron (kaplama) ilk sefer yerine ikinci seferde tedavi sonrasında uyumlandırılmış dişler ve çeneye göre yapılabilir, ilk yapılan uzun dönemli geçici kuron (kaplama) ise tedavinizi tamamlatır.

   Ortodontik tel tedavisi ile kök ucunda problem olan bir dişin hareket ettirilip ettirilmeyeceği ise ortodontist – endodontistin birlikte karar vermesi gereken bir durumdur, röntgenini görüp muayene etmeden net bir teşhiste bulunamayız.

 • Zehra

  İyi günler ben geçen sene kanal tedavi yaptırmıştım ve bu sene dişin üzerine yapılan şey çıktı ne yapmalıyım üzeri o şekilde açık kalsa zararlı olur mu?

  • Onur Öztürk

   Merhaba, en hızlı şekilde dişin üstündeki restorasyonu yeniletmenizi hatta mümkünse porselen kuron gibi daha stabil ve koruyucu bir restoasyon yaptırmanızı öneririm. Diş kanalları iyi bir dolgu veya kuron (kaplama) ile kapatılmazsa, oluşan mikro sızıntı kanal tedavinizin başarısız olmasını, muhtemelen de iltihaplanmasını sağlar.

 • Selvi

  İyi günler Doktor Bey , ben daha öncede bu konu hakkında yazmıştım.Ön dişime yapılan kanal tedavisi sonrasında diş kökünde iltihaba bağlı bir lezyon oluştuğunu ikinci kez kanal yaptırmamı söylediler.Yaptırdım ve geçici dolgu yapıldı 10 gün sonra gittiğimde yine olumsuz olduğunu dişin yine iltihap yaptığını söyledi doktorum .Zaten ilk kanal tedavimdeki gibi biraz ağrımda var.Şimdi apikal rezeksiyon yapılmalı deniyor. Ama dişimde hala geçici dolgu var doktor bu şekilde apikal rezeksiyonu yapalım dedi ama bu geçici dolgunun bu işleme bir zararı olur mu ? Önce geçici dolgumu çıkartıp normal dolguyu yaptırıp sonra apikal rezeksiyonu yaptırmam daha mı doğru olur? Rica etsen bilgi verebilir misiniz

  • Onur Öztürk

   Selvi merhaba, görmediğimiz bir durum için net yorum yapmamız doğru olmaz ama rezeksiyon esnasında veya öncesinde de dolgu işlemi tamamlanabilir sadece rezeksiyondan sonraki iyileşme döneminde dişe baskı yapacak bir işlem yapmayı tercih etmiyoruz. Ayrıca kalıcı dolgunun mutlaka yapılması gerekir tabii, bunun önemli olması ise kuronal dediğimiz dişin üst kısmındaki sızdırmazlık için çok önemlidir.

 • Yasemin

  Kırık disime kanal tedavisi yapıldı işlem sırasında uygulanan ilaç boğazıma geldi ve istifraa etmeye başladım bu yüzden boğazım tahriş oldu işlem sırasında iğne sokarken sanki gözüme beynime sokuluyordu o iğneler dehşet bi sancı hissettim ve hala ağrım gcmedi yemek yiyemiyorum disime degdigim an dehşet ağrıyor ne yapmalıyım ?

  • Onur Öztürk

   Merhaba, kanal tedavisinde kullanılan sodyum hipoklorit veya edta ismi verillen solusyonlar yüksek aspirasyon güçlü bir cihazla çekilmeli ya da koruyucu lastik örtü rubber-dam takılmalıdır ama her ne kadar önlem alınsa da bu tip kontaminasyonlar bazen olabilir, bu durumda bol su ile çalkalamak bunları yutmamak en iyi çözümdür, yarattıkları tahrişler bir süre sonra geçer. Dişinize yapılan işlemden dolayı hassasiyet bir süre için normaldir, geçici olarak doktorunuzun önerdiği bir ağrı kesiciyi alabilir ve o dişi biraz dikkatli kullanabilirsiniz, geçmiş olsun.

 • Burcu

  Onur bey merhaba. Çenemde anlık sızı (günde birkaç kez) hissetmem sebebiyle araştırma hastanesine gittim. Röntgende görünmemesine rağmen bir hekim diş etinden şüphenelerek dişi(en arkanın bir önü) açmaya karar verdi. Diş zaten dolguluydu. Hekim dişin neredeyse köke kadar çürüdüğünü söyledi. Dişe tekrar dolgu yaptı. Çenemdeki sızı bir süre daha devam etti. 10 gün sonra periodontolojiye yönlendirdi beni ve diş taşlarım temizlendi. O sıkıntılı dişte cep oluşmuş diş eti kötü durumdaymış. Taş temizliğinden sonra o sızılar tamamen geçti. 2-3 hafta sonra simit yerken o dişte hassasiyet oldu hekime gittim tekrar. Bana dişin kenarının kırıldığını söyledi be kırılan yere dolgu yaptı. O günden beri (neredeyse 1 ayı geçiyor) o dişle eskisi gibi çiğneyemiyorum. Ama başka türlü bir ağrı yok. Çiğnerken baskıyla beraber hafif bir acı oluyor. Ne yapmamı önerirsiniz? Çenemdeki sızlama geri gelecek diye dişi açtırmaya korkuyorum. O küçük kırığa dolgı yaptığında o sızı kısa süreliğine de olsa geri geldi çünkü. Bu arada başka bir hekime daha göründüm. Filme göre bir sıkıntı yok gibi görünüyor dedi. Siz ne önerirsiniz?

  • Onur Öztürk

   Burcu merhaba öncelikle geçmiş olsun. Bazen dişhekimliğinde yansıyan ağrı ya da nevraljik ağrı gibi başka ağrıların farklı bölgelerdeki diş ağrılarıyla karıştırılamsı sıklıkla rastlanılan bir durumdur. Direkt olarak buradan bir teşhiste bulunmam çok zor tahmin edersin. Bulunduğun yerde bir endodontistten (kanal tedavisi uzmanından) randevu alarak röntgen eşliğinde detaylı bir muayene olmanı öneririm, ya da arzu edersen klinik endodontistimizden de randevu alabilirsin: 02122317979 , iyi günler.

 • S.Yılmaz

  Merhaba,
  15 yıl önce kanal tedavisi görmüş olan 21 nolu dişimin renklenmesi sebebi ile protez yaptırmak için bir üniversitenin diş hekimliği fakültesine gittim. Panoramik ve perikapikal röntgende lezyon görüldü ve yapılan kanalın kısa kaldığı, tekrar kanal tedavisi ile mevcut kanalın uzatılması gerektiği söylendi. Protez öncesi ideal olanın bu olduğu ifade edildi. Fakat benim dişimde his, ağrı,sızı herhangi bir sorun yok. Sadece %70 oranında dolgudan ibaret, kalan dişin kendisi de pembe renkte. Teşhiste yanılma payı olabilir mi? Tekrar kanal tedavisi yapılmalı mı , yoksa farklı bir hekime gitmeli miyim ?

  • Onur Öztürk

   Saime hanım merhaba, görmediğimiz bir durum için net bir yorumda bulunmamız çok doğru olmaz ama genel bilgi olarak , kanal tedaviniz tam doldurulmadı ve bunu tekrar tam doldurma imkanı varsa bu durumda retreatment denilen tekrar yapılan kanal tedavisi işlemini öneriyoruz. Sonrasında porselen kuron da yapılacağı için sızdırmazlığı da garanti altına alınmış olacaktır.

 • Yasin

  Merhaba, Azı dişim de derin bir çürük vardı ve dolgu yapılmıştı. 4-5 sene sonra dolgum düştü. Tekrar yaptırdım ve 1 ay olmadan yine düştü. Geçen tekrar gittim ve dişin artık kanal tedavisi bile olamayacağını gerek olmadığını kanal tedavisi ve kaplama yaparız ama garanti veremeyiz dediler. Ve üzerine dolgu yapıp gittiği yere kadar kullan dediler ne yapmalıyım ? Pek kararlı konuşmadı doktorum.

  • Onur Öztürk

   Yasin merhaba, görmediğimiz bir durum için direkt yorum yapmamız doğru olmaz ama tavsiyem bir endodontist (kanal tedavisi uzmanına) da göstererek ek bir fikir almanı öneririm çünkü bazen standart yöntemler yerine sadece kanal tedavisi konusunda çok daha tecrübeli bir uzmanın yorumu ya da işlemi fark ettirebilir ama durumu çok kötü hale gelen bir diş içinse mucize de beklememk gerekir, geçmiş olsun.

 • Onur Öztürk

  Beyza hanım merhaba, kanal tedavisi ve dolgu tedavileri için ücret bilgilerini mail ile ilettik, iyi günler. Ayrıca 02122317979 dan güncel tedavi bilgilerimizi de öğrenebilirsiniz.

 • Gamze T.

  Merhabalar ben 4 yıl evvel kanal tedavisi yaptırmıştım bu zaman zarfında ara ara o dişimde ağrılar meydana geldi doktora gittiğimdeyse kanalın düzgün yapıldığı söylendi.Son zamanlarda şikayet olarak gözümden kulağıma dişime kadar stabil bir ağrım oluşmaktaydı ve bugün doktora gittiğimde kanal yapılan büyük azı dişin arka kısmında çürümenin meydana geldiği ve enfeksiyon oluştuğu söylendi herhangi bir şişlik meydana gelmedi.Doktor sinirin birinin tam ölmediğinden bahsetti sizce de kanal tedavisi yapılan bir dişin çürüme yapması ve enfeksiyon kapması bu sebepten mi kaynaklı?

  • Onur Öztürk

   Merhaba, kanal tedavisi yapılan dişlerin sinirleri artık olmadığı için diş cansızdır. Bundan dolayı da bildiğimiz diş ağrısı (pulpitis) ile sıkıntı çıkartma ihitmali ortadan kalkmıştır fakat bu dişin çürümeyeceği ve enfeksiyon olmayacağı anlamına gelmez. Sinirleri alınan diş artık dış etkenlere karşı koruyucu savunmasını kaybetmiştir, bunun için kök kanallarının çok iyi doldurulması çok önemlidir, bir o kadar da doldurulan kanalların üstünün iyi bir restoratif bir işlemle kapanması gerekir. Bu da genellikle büyük kompozit dolgularla ideal olmayabilir, porselen kuron ya da porselen dolgu (inley, onley dolgularla) ile restore edilmesini tavsiye ediyoruz ki, sızıntı olup tekrar kök kanalları enfekte olmasın ve dişte yeniden çürük görmeyelim diye. Porselen dolgularla (inley, onley restorasyonlarla ilgili olarak) aşağıdaki yazımı inceleyebilirsiniz:

   https://www.onurozturk.com/porselen-dolgu/

 • Selvi

  İyi günler doktor bey benin ön dişlerimden birinde ağrı var ve bu ağrı gün içerisinde hep var. Ama uykudan uyandırmıyor.Uyuduğum zaman hissetmiyorum.Uyandıktan 1 saat kadar sınra yine başlıyor.Ben bu ağrı için ege üniversitesinde endodonti uzamanlarına dişimi gösterdim röntgen çektiler.Hiçbirşey olmadığını dişin canlı olduğunu ağrımsınında normal olmadığını söylediler.Ama bu ağrı 3 aydır var ve aynı devam ediyor sizce ne den kaynaklanabilir. Ben bu dişe kanal tedavisi yaptırırsam ağrımın geçme ihtimali var mıdır? Rica etsem bilgi verebilir misiniz

  • Onur Öztürk

   Selvi hanım merhaba, gece uykudan uyandırmayan tarzda, sadece provoke ağrılar için dişlere kanal tedavisi yapmak çok doğru bir işlem olmaz. Diş ağrınız sürekli hale gelmiş, spontan başlıyor ve gece uykudan uyandırıyorsa bu durumda kanal tedavisi yaparız. Bunun dışında 2 ayı geçen ve hayat konforunuzu düşüren dişlere de kanal tedavisi yapılabilir ama özellikle ön dişinizde kanal tedavisi sonrası koyu renklenmeler olabilir ilerde, bu da çirkin bir görüntü yaratır ve ayrıca iç beyazlatma veya porselen laminate tarzında protetik çözümler gerektirebilir, bunlarla uğraşmamak için dişinizin canlı kalması daha mühimdir. Dişinizde aşırı hassasiyet olabilir bunun için diş fırçalama şekliniz, kullandığınız diş fırçası, diş macunu önemli olabilir ya da diş sıkıyor ve bu bölgeye aşırı baskı da yapıyor olabilirsiniz, bunu yine dişhekiminiz eşliğinde gözlemlemenizi öneririm.

 • Sena

  İyi günler doktor bey . Ben bugün kanal tedavisi yaptırdım tek seansta bitti işlemden birkaç saat sonra ağzıma yapılan dolgunun kırıkları gelmeye başladı ve bir süre sonra biraz daha büyük parçalar geldi . Normal midir ? (tedavi yapılan dişim ile birşey yemedim)

  • Onur Öztürk

   Sena merhaba, kanal tedavisi sonrası geçici dolgu konulmuş olabilir mi? Öyleyse o değişecektir, endişe etmene gerek yok, sadece doktorunla paylaş. Değilse kalıcı restorasyon yapıldıysa ve biraz büyükse o dolgunun veya dişin bir kısmı kırılmış olabilir bu durumda da tercihen porselen onley veya porselen kuron gibi bir uygulama ile dişi koruyacak bir protez yapmak daha doğru olur.

 • Ahmet şinasi

  Hocam benim kanal tedavisiyle disimin kurtarilacagi soylendi yalniz bende nefes darligi oldugu icin tedavi yaptiramiyorum onun icin mecbur cektirip implant yaptirmam daha mi uygun olur hocam

  • Onur Öztürk

   Ahmet bey merhaba, sağlıklı dişinizi klurtarmak mümkünse bunu tercih etmenizi öneririm, doktorunuzla bilinçli sedasyon yöntemini değerlendirebilirsiniz.

 • Muhammet

  Kanal tedavili dişimi kırıldı ve çürüdü tekrar dolgu yaplanılır mı ?

  • Onur Öztürk

   Muhammet merhaba, çürüğün ve kırığın hacmina bağlı olarak değişir, görmek gerekir ama büyük bir defekt ise ve kurtarılabilecekse dolgu yerine porselen kuron yapmak daha doğru olur dişi korumak için

 • Can

  Kanal tedavisi gören dişim kırıldı ve baya bi çürüme oldu dişe tekrar dolgu yapılabilir mı ?

  • Onur Öztürk

   Can merhaba, kanal tedavisi görmüş dişlere yamalar şeklinde dolgu yapmak yerine porselen onley veya porselen kuron (kaplama) yapmayı daha doğru buluyoruz, bununla ilgili vakit kaybetmeden doktoruna danışmanı öneririm.

 • cetin

  iyi günler, yaklaşık 15 sene önce yapılmış ve hiç bir şikayetim olmayan kanal tedavili bir dişim var. bu diş amalgam dolgu ile kapatılmış. yeni çekilmiş röntgeninde herhangi bir enfeksiyon vs bulunmamaktadır. fakat röntgende kök kanallarındak dolgu malzemesi net çıkmıyor bunun sebebi amalgam dolgunun zamanla kanal dolgusunun rengini değiştirmesi olabilir mi?

  • Onur Öztürk

   Çetin bey merhaba, amalgam dolgular zamanla korozyona uğrayarak dişin sert dokularının bir kısmına geçiş yapabilirler. Röntgen görüntüsünde önemli olan bu kanal dolgusunun taşmış ve reaksiyon yaratıp yaratmamış olmasıdır. Olumsuz bir durum yoksa, sizin de ağrını yoksa tavsiyem röntgenle takip etmek yönünde olur, geçmiş olsun.

 • Elif

  Hocam merhaba bilgilendirici yazınız için teşekkürler.. Bir sorum olacaktı. 1.5 ay önce devlet hastanesinde kanal tedavisi yaptırdım, diş tedavi edildi ve içine ilaç konulup kapatıldı 1 ay sonra da kontrole gelmem söylenildi fakat okul için farklı bi şehre geldim dolayısıyla kontrole gidemedim. Tedaviye devlet hastanesinde başladığım için kendi doktorum dışında bi doktor ilgilenmiyormuş. Merak ettiğim ise bu dişin bakteri üretip üretmediği ve de ilacın etkisini kaybedip kaybetmediği.. Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar..

  • Onur Öztürk

   Elif hanım merhaba, bu tip durumları muayene etmeden yorumlamamız doğru olmaz ama tahminim “kanal tedavisi sonrası ilaç konulduysa” bu genelde kalsiyum hidroksit ismini verdiğimiz antiseptik bir pat (ilaç)tır, bunun genelde ömrü bir kaç haftadır, doktorunuzun gözetiminde daha uzun kalabilir ama 1.5 ay çok uzun bir zaman, kendi dişhekiminize ulaşamıyorsanız bile bir dişhekiminde gerekirse sıfırdan başlayarak kanal tedavinizi yaptırın yoksa dişinizi kaybetme sürecine girebilirsiniz, geçmiş olsun.

 • Nur

  Merhaba, bir sorum olacaktı Ben yakın zamanda kanal tedavisi yaptırmıştım alt çenemde bir dişime. İşlem sırasında her hangi bir acı hissettiğimi hatırlamıyorum. Geçtiğimiz bugünlerde ise üst çenemde sağlı sollu iki dişime kanal tedavisi başlandı. Kanalların boşaltılmasında değil de doldurmak için herhangi birşeyle dokunulduğu an sanki o acı kafamın içinde inanın. Anlık acılar hissediyorum saniyelik sürüyor. 2 anesteziyle ancak bu şekilde. Daha önce de ilaç konup kapatıldığı halde üstelik. Doktorum kemiğe dokunulduğunda normal olduğunu söylüyor Ve hassasiyetimin olduğunu söyledi üst çene dokularımda. İşlemler tamamlandı ama bana sorun o kanal doldurma işlemini. Neden bu şekilde hissettim Neyin ters gittiğini merak ediyorum gerçekten.

  • Onur Öztürk

   Nur hanım merhaba, anesteziye rağmen sadece kanal dolumu esnasında ağrı duymanız bir garip bir durum, kök kanallarınızın dışına çıkılarak taşılmış olsa, muhtemelen temizlenirken de bu ağrıyı hissetmeniz gerekir. Yine de her ihtimale karşı tavsiyem 3 ay ve 6 aylık sürelerde dişinizi kontrol ettirip röntgen çektirmeniz olur.

 • suat

  hocam merhaba ben kanal tedavisi yaptırdım şuan geçiçi dolgu ve ilitihap oldugundan dolayı diş doktorum içine ilaç bıraktı 15 gün sonra gelme mi söyledi diş tedaviye cevap vermez ise dişin çekileceğini belirtti sizce bu süreçte geçici dolgumun şişmemesi ağriyan dişimin ağrımaması önemli bir etken değilmidir diş kayıpları bu tip durumlarda yüzde kaç tedaviye cevap alabiliyoruz ?şimdiden teşekkürler

  • Onur Öztürk

   Suat merhaba, bahsettiğin tepkilerin olması dişin durumunun akutlaşması anlamında gelir ama başka belirtiler de olursa bunlar da bir dişi çekime götürebilir. Bunları tedaviyi yapan doktorunun kontrolünde değerlendirebilirsiniz, iyi günler.

 • mert

  hocam merhaba benim 3 yıl önce üst sivri dişimde bir çürük ve delik oluştu fakat çok az rahatsız etmyecek kadar bi ara ara sızlama dışında herhangibir ağrı veya şişlik yoktu
  diş hekimi kanal olacağını söyledi birazda ısrar ile kanal yapıldı ve şuan diş karardı ve sızlıyor
  sorum şu ağrımayan bir dişe kanal yapılır mı ve bu dişi nasıl düzeltebiliriz

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Mert merhaba, evet maalesef çürüyen ve sessizce ilerleyen bazı kaviteler kanal tedavisi gerektirir, bunun oranı da yüksektir. Bu işlem yapılmazsa dişi kaybedebiliriz, maalesef her ağrımayan diş sorunsuz olduğu ya da basit bir çözümle halledilebileceği anlamına gelmez. Tekrar röntgen çektirerek kontrol ettirmenizi öneririm.

 • Salih Peker

  Onur Bey merhaba
  Oncelikle ozen ve dikkatle verdiginiz tum bilgiler icin ictenlikle tesekkur ediyorum.

  Ben yaklasik 5 ay once yerinden cikan 2 adet koprum, ust on disilerimden birinin digerlerinden kisa olmasi , alt on dislerimin 2 tanesinin ust uste binmis olmasi ve de ozellikle kopek dislerimin her iki sag ve sol taraflarindaki olmak uzere tum dislerimde sicak soguk hsssasiyetlerinin olmasi sikayetleri ile ozel bir dis klinigine gittim.Hicbir disimde surekli agrim yoktu.
  Rontgen cekimi ve muayene sonrasi
  koprulerin oldugu yerlere 3 adet implant 5 dise kanal tedavisi sonrasi tum dislerime (28 adet) kaplama onerdi dis hekimi.Uzun donemde en saglikli ve kalici cozumun bu oldugu soylendi.Tum dislerimin mevcut durumuna gore en uygun tedavi bu olurmus.
  Implantlar takildi,5 dise kanal tedavisi yapildi ve kaplamalar icin dislerimin tumu kesilerek geciciler takildi.Agrili bir disim ve ust uste binen 2 on disim dis duvari zayif diye cekildi.
  Sonrasinda kalicilar takildi.Aradan bi hafta gecmemisken tum dislerimde agrilar,sizlamalar ve sicak soguk hassasiyetleri sikeyeti ile tekrar klinige gittim.
  Alt kaplamalarin tumunu soktuler
  Ustte kaplama ustunden 2 adet altta 3 adet dise daha kanal yaotilar.
  2 kanalda eğe bir kanal yenilemede kok disinda guta kaldi.cikaramadilar ve bu sekikde kapattilar.
  10 gun icin agri sizi devam edecek mi izleme suresi verdiler.Surekli agrilar gecti sizlamalar ve sicak soguk hassasiyeti siddetle devam ediyor.
  Sikayetlerim tamamen gecerse implantlar dahil tum dislerime yeniden kalici kaplama yapacaklar.
  Gecmezse sizlayan ve hassaiyet olan dislerimi cekip kopru yapacaklarini soykediler.Su an baski ve sert isirma disinda kendiliginden olusan surekli agrim yok.On dislerimde ve 3 adet eğe ve guta kalan kanal yapilan dislerimde sizlama ve sicak soguk hassasiyeti devam ediyor.
  10 gun sonra tekrar gidecegim hekime
  Hen is hem aile hayatim 5 aydir alt ust olmus durumda
  Tum bu tedavi islem ve surecleri hakkindaki ve bundan sonra hayatimini ve dis sagligimin normale donmesi icin yapilmasi gerenler hakkindaki goruslerinizi alabilir miyim.
  Simdiden tesekkurler

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Salih bey merhaba, öncelikle çok geçmiş olsun. Genellikle bu tip tedaviler planlanırken ihtiyacı olan dişler dışındaki dişlere dokunmamaya gayret ederiz, eğer tüm dişlerinizin kaplanması ve protez yapılması önerildiyse bu durumda gerçekten çok ciddi bir kapanış problemi ya da diş minelerinizde kayıp, çürük riski vb bir durum olduğunu düşünüyorum.

   Böyle bir durumda en ideal protezler yapılsa bile sizin dişlerinizde yaşadığınız problemleri yaşamanıza yol açan etkenler protezlerinizde de sıkıntılara yol açabilir, bunların iyi değerlendirilmesi gerekir. Süpriz kanal tedavileri ve diş çekimleri her tedavi süreci boyunca ne kadar planlasak, öngörsek de hepimizin başına gelebilen aksiliklerdendir ama bunların sayısı biraz fazla olduğunu düşündüm anlattıklarınızdan, bu durumda nacizane olarak bir veya bir kaç protez uzmanı’ndan röntgen eşliğinde ek bir görüş almanızı önerebilirim.

   Alt yapılarda kanal tedavilerinizdeki eksikliklerin tamamlanması, pulpitis olan yani kanal tedavisi gerektiren dişlerin kanal tedavilerinin yapılması ve protezlerinizin yenilenmesi gündeme gelecekse altlarındaki bu ön tedavilerin iyi planlanarak halledilmesini mutlaka tavsiye ederim. Ayrıca ek olarak da doktorunuzdan kapanışınızı iyi değerlendirmesini hatta gerekirse bu konuda uzman bir diş teknisyenine bu işlemleri yaptırmasını rica edebilirsiniz. Oklüzyon doğru planlanırsa ısırma ile oluşan sıkıntılar ve dişlerinize binen gereksiz yükler de azaltılabilir.

   Diş hekimliğinde protetik bir tedavi yaptırdığınızda bir protez siklüsüne girmiş oluyorsunuz yani ortalama 10-15 yıl içinde bunları değiştirmek, süreç boyunca dikkatli kullanmak, sürekli kontrol ettirmek durumundasınız. En baştan bu aksilikleri yaşasanız da, önerim üşenmeden en rahat ettiğiniz konumda işlemleri hallettirip kullanmaya başlamanız yönünde olur yoksa ilerleyen yıllarda süpriz diş kayıpları ve yeni süreçlere girmeniz gerekebilir, tekrar geçmiş olsun.

 • Ilke

  Onur Bey merhaba. Ben iki gün önce 2 dişime kanal tedavisi yaptırdım. Önce hafif denebilecek ağrı ve sizlamalarim oldu. 2. Gün akşamı ağrı aşırı derecede arttı, ağrı kesiciler hiç fayda etmiyor. Ağrıdan duramıyorum. Sizce ne yapmalıyım. Neden bu kadar çok ağrı oldu. Ben daha öncede başka dişime kanal tedavisi yatırmıştım hiç böyle olmamıştım.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Öngörmek zor ama akut bir enfeksiyon vb olabilir, doktorunuza danışmanızı öneririm, tekrar dişinizin açılıp bir pansuman yapılması ve az beklenmesi gerekebilir. Belki bir ilaç takviyesi de gerekli olabilir, zaman kaybetmemeninizi öneririm.

 • kübra teke

  Merhabalar,
  yaklaşık bir ay önce kanal tedavili dişimin arka tarafının bir kısmı kırıldı ve kırılan kısmı çektirdim. şuan dişimin rengi gitmeye başladı gibi, diş kurtarılabilir mi? yoksa tamamen çeklmesi mi gerekir. bilgi rica ederim.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Kübra merhaba kanal tedavili dişlerin madde kaybı fazla ise yaşadığın gibi bir aksilik yaşanmaması için o dişlerin porselen onley dediğimiz porselen dolgu ile restore edilmesi ya da porselen kuron yapılarak sağlamlaştırılması gerekir. Senin dişin ise eğer hala şansı varsa dişinin zaman kaybetmeden doktoruna gözükmen mümkünse porselen kuron vb yapılması gerekir.

 • Selin

  Merhaba ben dün kanal tedavisi yaptırdım sağ üst dişimin birisine ve sağ yanağımda gamze vardı fakat şuan yok bu neden olabilir? Gamzem geri gelir mi?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Merhaba, diş tedavisi gamzenize etki etmez, anestezi veya ödemden kaynaklı geçici bir durumdur, doktorunuza danışabilirsiniz.

 • Ayşe

  Merhaba ben dün kanal tedavisi yaptırdım dişim de suanlik bir ağrım yok çok şükür fakat dilimin alti çok tahriş olmuş beyazimsi neden oldu acaba nasıl geçer hemen geçer mi birşey yiyemiyor konuşmakta zorlanıyorum 😔😔

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Ayşe hanım merhaba, geçmiş olsun, bazen yorucu diş tedavileri sonrasında çalıştığımız bölgelerde kullandığımız aletlerin geçici olarak yarattığı mekanik irritasyonlar sonucu aftlar ve ağız yaraları sıklıkla görülür. Bunların doğrudan çözümü olmamasına rağmen, B12 vitamini almak, folik asidi eksik etmemek, probiyotik kullanmak, ağız hijyenini düzgün tutmak ve “protefix” gibi ağız yaraları için olan doğal iyileştirici jelleri kullanmak, son olarak da “kötü karbonhidratlardan uzak durmak” iyileşmeleri için olumlu bir zemin oluştururlar ama çoğunlukla 5-10 gün sıkıntıları sürer. Çenenizin altında geçici şişlikler oluşabilir. Yine de bunlar varsayıma dayanarak yaptığımız yorumlar tabii ki 🙂 doktorunuza danışmanız onun teşhisi de aynı yönde olursa, dediklerine ve önerilerimize uyarak süreci daha rahat atlatabilirsiniz.

 • Salih

  Merhaba iyi günler Lütfen bu soruma cevap verin.Ben 2 defa kanal tedavisi yaptım ön ana üst dişim 1.de yaptım 2 yıl kaldı sonra diş düştü,doktor tedavi yaptı,içindeki apseyi temizledi tekrar kanal yaptı 2 ay sürdü,şuan 7 aydır kullanıyordum ucu kırıldı yine,Ben şuan Kaplama yaptırmayı düşünüyorum ,Yurtdışında yaşıyorum, o yüzden doktora anlatmak sorun olacak,sizce doktara direk zirkonyum kaplama yapmak mı istyprum demeliyim

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Salih bey merhaba, kanal tedavisi görerek zayıflamış ve madde kaybetmiş dişleri dolgu yapmak yerine indirekt restorasyonlarla tamamlamayı tavsiye ediyoruz. Porselen kuron hatta diş dokuları müsaitse porselen inley / onley (porselen dolgu) kalan diş dokusunu korumak için daha ideal restorasyonlar olabiliyor.

 • mihriban

  merhaba doktor bey. kanal tedavisi yaptıralı 5 gün oldu daha yeni farkındayım ama yinede aklıma çok takıldı sormak istedim. normalde dişimde ağrı yok ama bir şeyler yerken yada kanal tedavisi yapılan kırık dişimin üzerine basamıyorum ağrıyor. ne kadar süre daha beklemeliyim ?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Kanal tedavisi yapılan dişinizin kalıcı restorasyonunu geciktirmeyin ve o bölgeyi şimdilik dikkatli kullanın ama doktorunuza danışın lütfen

Yorum Yaz

Devamını oku:
Dişleri Uzun Süre Daha Beyaz Tutmaya Yardımcı Olan Yiyecekler

Dişlerinizi Gıcırdattığınızı Nasıl Anlarsınız

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.