21 Ara 2016

Eğer kanal tedavisi yaptırmanız gerektiği söylendiyse, bu işlemi yaptırmak için yakın zamanda randevu aldıysanız ya da sadece konu ile ilgili genel bilgi sahibi olmak istiyorsanız, bu yazı aklınızdaki soru işaretlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Yazının sonunda şunları biliyor olacaksınız:

• Diş hekiminize tam olarak hangi soruları sormanız gerektiği,
• İşlem sırasında nelerle karşılaşmayı bekleyebileceğiniz,
• Ağrı bakımından neler bekleyebileceğiniz,
• Kanal tedavisine karar vermeden önce diş hekiminizle konuşmanız gereken her şey.

Kanal Tedavisi Nedir?

https://www.youtube.com/watch?v=gYrdeLDlxSY
Kanal tedavisi, ölmüş bir dişi muhafaza etmek için(kurtarmak değil) uygulanan bir işlemdir.
“Kurtarmak” yerine “muhafaza etmek” demek daha doğrudur; çünkü bu işlem mumyalamaya benzer. Mumyalama, ölü bir firavunu alıp içini doldurma işlemidir; bu işlem firavunun hayatını kurtarmaz.
Kanal tedavisine ihtiyaç duyduğunuz anda dişin hayatını kurtarmak için artık çok geç olmuştur; çünkü söz konusu diş hali hazırda iltihaplıdır veya ölmektedir.

Neden sinirleri ölmüş olan dişi çekmiyoruz? Ölmüş olan bir dişi neden mumyalayalım?

Bunu, dişi ağzınızda tutmak için yapmak isteriz. Elbette diş çekilebilir de… Ancak ardından çenenizde oluşan boşluğu doldurmak için çekilen dişin yerine bir implant ve yapay yeni bir diş yapmak gerekecektir. Aslına bakılırsa yeni düşünce akımı, doğrudan implant yapmanın yapılacak en doğru şey olduğu yönündedir.
İmplant yaptırmak yerine kanal tedavisini tercih etmenin en temel sebebi, bu şekilde eski dişinizi -ölmüş de olsa- muhafaza etmenin daha kolay olmasıdır. Ölü diş de muhafaza edilmelidir çünkü ağzınızda bulunması, yemekleri çiğnemenize ve doğru düzgün konuşmanıza yardımcı olması açısından faydalı olacaktır.
Birinin bacağının enfeksiyondan dolayı kesilmek zorunda olduğu bir film gördünüz mü hiç? İşte kanal tedavisi de bunun gibi bir şeydir. Vücudun geri kalanını enfekte etmesini ve size zarar vermesini önlemek için dişin içerisindeki enfekte olmuş dokunun çıkarılması zorunludur.
Ancak bunun da birtakım sonuçları vardır. Kanal tedavisi yaptırmak dişi kırılgan ve çatlaklara eğilimli hale getirir. Mumyalanmış firavun örneğini düşünün. Dişin iç kısmı kazınarak çıkarılmıştır ve bu da dişin dış kabuğunu kuru, hassas ve kırılmaya meyilli bir duruma düşürmüştür.
İşte bundan dolayı kanal tedavisi işleminden kısa bir süre sonra ikinci bir işlem daha yapılması gerekir: Porselen kuron(kaplama) ya da onley dolgu(indirekt dolgu).
Kanal tedavisi görmüş bir dişin korunması gerekir çünkü içerisindeki doku çıkarılmıştır.

Kanal Tedavisinin Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Kanal Tedavisinin Artıları:

• Diş çektirme zorunluluğu ortadan kalkar.
• Dişiniz yerinde kalmış olur.
• Dişin etrafındaki kemiği kaybetmemiş olursunuz.

Kanal Tedavisinin Eksileri:

• Enfeksiyonun, doğru tedavi yapılsa bile uzun dönemde tekrar etme riski vardır. Tedavinin ehil ellerde yapılması gerekir.
• Genellikle büyük bir kavite ile oluşan çürük vs. dokusu kaldırıldıktan sonra dişin direkt iri bir kompozit veya amalgam dolgu ile değil de, porselen dolgu veya kuron(kaplama) ile korunarak restore edilmesi gerekir.
• İşlem için birkaç saat boyunca ağız açık halde oturmak zor olabilir.
kanal tedavisi hakkında bilmeniz gerekenler

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

İşlem süresince diş hekiminiz, iltihaplı ya da enfekte olmuş pulpayı(diş özü; dişin merkezinde yer alan; sinir dokuları ve kan damarlarının bulunduğu yumuşak doku) çıkaracak; dişin içini dikkatle boşaltarak temizleyecek ve şekillendirecek. Ardından da, oluşan boşluğu doldurup sızdırmazlığı sağlayarak dişi enfeksiyona kapalı bir hale getirecek.
Daha sonra, diş hekiminiz dişinizin üzerine onu koruyacak bir porselen dolgu veya kuron(kaplama) oturtmak için yeniden işlem yapacak. Böylelikle dişinizle tekrar çiğneyebilecek ve onu da diğer dişleriniz gibi kullanabileceksiniz.
Tüm bu işlemlerin ardından dişiniz de tıpkı diğer dişleriniz gibi iş görecektir; bu dişi kullanarak ısırabilecek ve çiğneyebileceksiniz.

Birkaç saatlik süreç boyunca diş hekimi koltuğunda ağzınız açık olarak oturmanız gerekecek. Birçok insana zor gelen kısım da budur. Dikkatinizi başka bir yere yöneltebilmek için telefonunuzdan müzik dinlemek iyi bir çözüm olabilir.

Tedaviyi Kabul Etmeden Önce Diş Hekiminize Sormanız Gereken Sorular

• Kanal tedavisi mutlaka gerekli mi?
• Dişin iyileşmesi ve kanal tedavisine gerek kalmaması mümkün mü?
• Seçeneklerim neler?
• Kanal tedavisini boş verip doğrudan implant mı yaptırmalıyım?
• Enfeksiyon diğer dişlere ya da kemiğime yayılabilir mi?
• Ve belki de en önemlisi: Bunu bir kanal tedavisi uzmanına mı(endodontist) yaptırmalıyım yoksa siz de bir uzman kadar iyi bir kanal tedavisi yapabilir misiniz?
kanal tedavisi hakkında bilmeniz gerekenler

Diş hekimim kanal tedavisine ihtiyacım olduğunu nereden bilir?

Diğer hastalık durumları için diyebiliriz ki doktor sizden bir kan tahlili ister ve sonuç ya pozitif ya da negatif çıkar. Kanal tedavileri için ise böyle bir durum söz konusu değildir. Kanal tedavisine ihtiyacınızın olup olmadığı teşhisi elbette bilimsel bir temele dayanır ancak dişin pulpasının ne kadar hasta olduğunu tespit etmek bir parça sanat gerekebilir.
İşte tam da bu nedenle gerçekten deneyimli birine ihtiyaç duyacaksınız. Kanal tedavisine ihtiyacınız olup olmadığını teşhis etmek için diş hekiminiz, dişin içerisindeki pulpa kısmının ölmüş ya da ölüyor olup olmadığını veya pulpanın iyileşme ihtimalinin bulunup bulunmadığını belirlemek durumundadır.

Kanal Tedavisine İhtiyacınız Olup Olmadığına Karar Verirken Diş Hekiminizin Kullandığı Göstergeler

Sürekli devam eden ağrı:

Diş hekiminiz dişinizin sıcak ve soğuğa nasıl yanıt verdiğini soracaktır. Soğuk su içtiğinizde dişinizde hassasiyet meydana geliyor mu? Bu durumda hissettiğiniz ağrı ne kadar sürüyor? Bu, ağrınızın süreğen olup olmadığını tespit etmenin bir yoludur. “Süreğen” uzun zamandır devam eden; geçici olmayan anlamındadır. Süreğen olmayan ağrı geçicidir. Eğer ağrı geçiyorsa dişinizin içindeki pulpa, sıcak ve soğuğun etkisinden kurtulabilecek kadar canlı olabilir. Bu da dokunun iyileşme potansiyeli olduğu anlamına gelir. Soğuk su içtiğinizde dişiniz bir saat ya da daha uzun bir süre boyunca hassasiyetini koruyorsa bu durum, “süreğen” pulpit(diş özü iltihabı) olarak adlandırılır ve dişinizin iyileşmediği; sinirin hemen hemen ölmüş olduğu anlamına gelir.

Pozisyonel(konuma bağlı) ağrı:

Uzandığınızda, aniden ayağa kalktığınızda ya da olduğunuz yerde koştuğunuzda ağrınız kötüleşiyor mu? Bu durum, büyük ihtimalle ölmüş bir dişe işaret ediyor olabilir.

Kendi kendine ortaya çıkan ağrı:

Eğer ağrının gelişmesine, sıcak ya da soğuk bir içecek gibi bir uyarıcı neden oluyorsa diş özü iltihabının(pulpit) geri döndürülebilir olması mümkündür. Ancak hiçbir şey yapmaksızın öylece otururken bir ağrı dalgası vuruyorsa, bu muhtemelen ölü bir dişe işarettir.

Diş eti fistülü:

Fistül, diş etinizde ortaya çıkan küçük; beyaz, sarı ya da kırmızı renkte; kabarcık görünümlü bir oluşumdur. Bunun diş hekiminize ifade ettiği şey, bir enfeksiyon bulunduğudur; çünkü vücudunuzda, dışarı çıkmaya çalışan ve vücudunuzun da dışarıya atmaya çalıştığı belli bir miktar irin, kan ve enfeksiyöz madde bulunmaktadır. Sorun şudur ki fistül her zaman enfekte olmuş olan dişin yanında bulunmayabilir. Bu nedenle fistül, hangi dişin enfekte olduğuna dair diş hekiminizi yanlış yönlendirebilir.Tam teşhis için, dikkatli bir şekilde röntgen eşliğinde muayene olmak gerekir.

Apse:

Apse genellikle röntgende görünür. Özünde çene kemiği içerisinde yer alan bir boşluktur ve röntgende siyah bir nokta olarak görünür; çünkü kemik o alana doğru gelişmek istemez. Kemik, enfeksiyonun etrafındaki alanda gelişmeyecektir ve enfeksiyon da genellikle kökün ucundan gelmektedir. Kök ucu, dişin içerisindeki ölü dokudan her şeyin dışarıya döküldüğü noktadır.

Yansıyan ağrı:

Biz bu ağrı türüne daha büyük bir ağırlık veriyoruz. Eğer ağrı sadece dişinizde olmuyor; çeneniz, kulağınız ya da etraftaki dişler gibi vücudunuzun başka bir kısmına da yansıyorsa, bu durum apseniz olduğu anlamına gelebilir.

Kanal Tedavisi Yaptırmadan Ne Kadar Bekleyebilirim?

Kanal tedavisi yaptırmaya ihtiyacınız olduğu tespit edildikten sonra durum bir saatli bomba gibidir; çünkü enfeksiyon er ya da geç patlak verecektir. Beklediğiniz takdirde ise daha fazla basınç ve şişme oluşacaktır. Ağzınızda kötü bir tat oluşabilir ya da bir uyuşma hissetmeye başlayabilirsiniz. Enfeksiyon kalbiniz gibi daha savunmasız olan dokulara da yayılabilir.
Yüzlerce yıl önce insanların diş enfeksiyonundan ölmelerinin nedeni işte budur.
Diş hekiminiz enfeksiyon için size antibiyotik reçetesi yazacaktır. Antibiyotik almaya başladığınızda, kendinize dört ya da beş hafta satın almışsınız demektir. Kanal tedavisi öncesi antibiyotik tedavisine rastgele karar verilmez. Antibiyotik, diş hekiminizin önerisi ile şiddetli enfeksiyonlarda ya da genel sağlığınızın risk altında olduğu durumlarda tavsiye edilir.

Kanal tedavisine ihtiyacınız olduğunu anlar anlamaz hemen antibiyotik tedavisine başlamanız gerekir mi?

Diş hekiminiz önerirse kesinlikle ertelemeyin! Çünkü aksi takdirde bu durum hayatınızı tehdit eden bir duruma dönüşebilir. Evet, bir diş enfeksiyonu sizi öldürebilir! Her yıl belli sayıda insan diş enfeksiyonları sebebiyle ölebiliyor. Burada önemli olan konu ise ilacın kontrolsüz bir şekilde kullanılması olur. Diş hekiminizin gerekli görmesi halinde işlem öncesinde ya da sonrasında önereceği antibiyotiği, kullanım önerilerine uyarak kullanmanız gerekir. Her kanal tedavisi ilaç kullanımını gerektirmez ama ölmüş diş sinirlerine sahip veya enfeksiyon başlangıcı olan dişlerde işlem öncesi veya sonrasında antibiyotik kullanmak uygun olacaktır.

Kanal Tedavisi mi Yaptırmalıyım İmplant mı?

Modern diş hekimliğindeki büyük sorulardan biri de şu: Riskli ya da aşırı madde kayıplı dişlerde kanal tedavisinden daha öngörülebilir olduğu için doğrudan implant mı tercih edilmeli?
Bu kararı verebilmek için diş hekiminizden, kanal tedavisinin başarısının öngörülebilirliği konusunda bilgi almanız gerekir. Bu, durumunuza uyabilecek tüm seçenekleri gözden geçirdikten sonra diş hekiminizle beraber vermeniz gereken bir karardır.

Ayrıca endodontistin tavsiyesinin muhtemelen kanal tedavisi uygulamak, ağız ve çene cerrahının tavsiyesinin ise implant yapmak yönünde olabileceğini de göz önünde bulundurun. Tüm sağlık uzmanları, daha fazla bilgi ve beceri sahibi oldukları ya da daha rahat uygulayabilecekleri yöntemleri tavsiye etme eğilimindedirler. İşin doğasında var olan bu ön yargı eğilimini daima aklınızda tutun.

Kök Kanalları Asla “%100 Temiz” Değildir

Kök kanalı kavramı özünde şudur: Dişin içindeki kapalı boşlukta kötü bakterilerle dolu çok sayıda enfekte olmuş doku bulunmaktadır. Dişin içine girip, enfekte olmuş dokunun tamamını çıkarmak diş hekimine kalmış bir şeydir. Gerçekte bir kökün, hepsi kıvrılıp duran birçok kanalı bulunmaktadır ki bu da enfekte olmuş dokunun tamamının mükemmel bir şekilde temizlenmesini bazen olanaksız hale getirir.
Enfekte olmuş doku çıkarıldıktan sonra diş hekiminiz, bakterilerin yeniden oraya giremeyeceğine emin olmak için dişi sızdırmaz bir şekilde kapatmalıdır. Mükemmel bir sızdırmazlık mümkün değildir çünkü ana kanaldan ayrılan çok fazla yan kanal bulunmaktadır.
Bu iki nokta göz önünde bulundurularak kanal tedavisinin %95 etkili olduğu söylenir ki bence bu iyimser bir tahmindir.
İmplant taraftarı olan kişiler bunu kanal tedavisinin bir eksisi olarak görürler çünkü implant yapıldığında enfeksiyonun kaynağından tümüyle kurtulmuş olursunuz. Sızdırmazlık ya da dişin özünün temizlenmesi gibi meseleler yoktur ve çene kemiğine steril bir şey yerleştirmiş olursunuz.
İşte bu nedenle kanal tedavisi yaptırmaya karar verdiğinizde diş hekiminizin işinin ehli olması(veya bir endodontist seçmiş olmanız) ve kanal tedavisinde yüksek bir başarı şansı görmüş olması çok önemlidir; çünkü bu işlem son derece duyarlı bir işlemdir.

Randevunuz Sırasında

Randevunuza gittiğinizde diş hekiminiz size dolgu yapmak için gerekenden biraz daha fazla olacak şekilde derin ve tam bir lokal anestezi uygulayacaktır; çünkü siniri çıkarmaktadır.
Araçların enfekte olmuş dokuyu çıkarmak için doğru konumlandırıldığından emin olabilmek için değişik açılardan birçok röntgen çekilecektir.
Diş hekiminiz ağzınıza diş izolasyon lastiği denen lateks(rubber dam) bir plaka yerleştirebilir; böylece diş açıldığında herhangi bir bakteri ağızdan içeri giremez ve kullanılan ilaçları yutmanız gibi bir durum da ortaya çıkmaz.

Kanal Tedavisi Randevunuza Giderken Bilmeniz Gerekenler

İşlem standart bir dolgudan daha uzun sürecektir. Lokal anestezi ile çokça uyuşmanız da beklemeniz gereken bir şeydir.
Kanal tedavisi sürecinde zamanın hızlı geçmesi adına, müzik dinlemek için yanınızda kulaklıklarınızı bulundurmanızı öneririm.

Bir ya da Birden Fazla Randevu

Bazı diş hekimleri ya da endodontistler, kanal tedavisinin tamamını bir randevuda yaparken bazıları ise bu işlemi iki ya da üç randevuya yayar.
Bu seçeneklerden herhangi biri diğerinden daha iyi diye kesin bir kanı yoktur. Bazı diş hekimleri dişin bir süre kuruması ve boşalması için beklemeyi ve ikinci bir seferde dişi dezenfekte edip doldurmayı tercih ederler.
Biz bugün tek seansta yapılan kanal tedavilerini daha uygun buluyoruz. Uygun şartlar mevcutsa, dişin geçici dolgularla sızdırma yapacak bir şekilde beklemesi yerine tek seferde dış dünya ile ilişkisinin kesilmesini daha doğru buluyoruz.
Kanal tedavisini tek bir randevuda halletmek daha kârlı olacaktır. Ayrıca kanal tedavisinin bir kerede yapılması, hasta olarak size sunulmuş bir kolaylık olarak da görülebilir. Ancak benim önerim, tedaviyi aceleye getirmemeniz yönündedir. Acele etmeye ya da işleri hızlandırmaya çalışmayın; çünkü bu işlem, kullanılan tekniğe son derece duyarlı bir işlemdir. Dişinizde oluşan bir enfeksiyon veya benzer bir akıntı vb sebebiyle diş hekiminiz tedavinizi bir kaç seansta yapmayı öneriyorsa, tavsiyesine uymanız daha doğru olacaktır.

Tedaviniz Esnasında Bekleyebilecekleriniz

Hiç ağrı çekmemelisiniz. Eğer diş hekiminiz lokal anestezi uygulama konusunda usta ise hiçbir şey hissetmezsiniz.
Bazen diş hekimi kanal tedaviye başlar ve işler ters gider(aslında bu iyi bir şey de olabilir!) Diş hekiminiz dişin içine girip de tedavinin başarı olasılığını değiştirecek yeni bir tablo ile karşılaşırsa, bunu size söyleyecektir ki başlangıçta beklenenden daha düşük bir başarı olasılığı olan bir kanal tedavisine doğru ilerlemeden önce işleme son verme seçeneğiniz bulunsun.

Kanal Tedavisini İptal Etme Gerekçeleri

Kırılan bir alet:

Dişin içinde bir alet kırıldığı zaman gerçekleşen durumdur.

Kireçlenmiş(kalsifiye) bir diş kanalı:

Bu, içine girilemediği için doldurulamayan bir kanaldır. Eğer bir kanal, kireçlenmeden ötürü aşılamıyorsa(ki bu aslında dişin kendini koruma çabasıdır) demek oluyor ki bu kanal düzgün bir biçimde doldurulamayacaktır. Dolayısıyla dişe kanal tedavisi uygulanması planı iptal olur.

Çatlak:

Diş açıldığında diş hekiminiz, genel olarak röntgende görünmeyen bir çatlakla karşılaşabilir. Diş hekiminiz mükemmel bir kanal tedavisi uygulasa da bir dişte çatlak bulunması, o dişin kötü bir prognoz göstermesine(hastalık seyrinin kötü olmasına) yol açar; çünkü çatlak hattında sızıntı meydana gelebilir; bu da enfeksiyon ve dolayısıyla kemik kaybına neden olabilir. Eğer dişin etrafındaki kemiği kaybederseniz dişin desteğini de kaybetmiş olursunuz. Böyle bir durumda işlemin durdurulması ve implantın tercih edilmesi gerekir.
Halk arasında yaygın yanlış bir kanı da “dişimi gittiği yere kadar kullanayım” düşüncesidir, bu sağlam bir diş için doğru bir yaklaşımken, bu tip ilerisi için risk teşkil eden durumlarda başka tedavileri olumsuz etkileyebileceği sebebiyle tercih edilmemelidir.

Kıvrılan bir kök:

Aynı zamanda karmaşık kanal morfolojisi olarak da adlandırılır. Kanallar eğilip bükülürler. Diş hekiminiz ancak kanalın ucuna kadar ulaşabileceğini biliyorsa kanal tedavisi uygulamalıdır. Eğer karmaşık bir kanal anatomisi söz konusu ise – yol almanın zor olduğu çokça girdi çıktılar varsa – bu durumda kanal tedavisinin başarı olasılığı da düşer.
Diş hekiminiz ancak koşullar idealse kanal tedavisi yapmalıdır.

Kanal Tedavisi Sonrası

İşlemden sonra diş hekiminize şunları sorabilirsiniz:

• İşlem ne kadar zordu?
• Kanalları aşmak kolay mıydı?
Eğer kanal tedavisi işlemi sırasında herhangi bir şey ters gittiyse diş hekiminizin bunu size söylemesi gerekir. Bazen aletler kanalın içinde kırılabilir ve diş hekiminizin bu konuda sizi aydınlatması gerekir.
Kırılan bir alet eğer dişin kök kanalından çıkartılamıyorsa, dişin kök ucunda bir iltihap yoksa ve alet bulunduğu yeri de iyi kapatıyorsa, iyi bir takiple bir süre gözlemlenebilir ama dişin kök ucunda iltihap varsa ve doğru yere ulaşılması engelleniyorsa bu durumda dişin çekilmesi düşünülebilir.

Kanal Tedavisinden Sonra Bekleyebileceğiniz Şeyler

Kanal tedavi gören dişiniz, diş hekiminiz tarafından bir porselen kuronla(kaplamayla) eski haline getirilene kadar bu diş ile ısırmamalı ya da çiğnememelisiniz. Buna çok dikkat etmeniz gerek çünkü kanal tedavisi görmüş bir diş çatlamaya meyillidir. Bu nedenle tedavi görmüş dişin porselen dolgusunu ve kuronunu(kaplamasını) da olabildiğince yakın bir zamanda yaptırmalısınız.
Porselen restorasyonunuzu yaptırana kadar ağız hijyenine dikkat edin ve normal bir şekilde dişlerinizi fırçalayıp diş ipi kullanın.
Yiyeceklerinizi bu dişinizle ısırmaktan ya da çiğnemekten kaçının.
Teknik şartlar da uygunsa, diş hekiminiz, CEREC veya benzeri bir CAD/CAM sistemi kullanarak, tek seansta, aynı gün porselen restorasyonunuzu da yapıp dişinizin tüm işlemlerini bitirebilir. Eğer sadece lokal anestezi aldıysanız eve dönerken araba da kullanabilirsiniz.

Kanal Tedavi Sonrası Ağrı

Kanal tedavisi sonrasında biraz ağrınız olmasını bekleyebilirsiniz ama ağrınız olmazsa da şaşırmayın. Ağrınız olmayabilir ve bu olağan dışı bir durum değildir.
Eğer ağrınız varsa, bu ağrı genellikle işlemden 20 ila 24 saat sonrasında en üst düzeye ulaşır ve bu durumda; ilk uyuduğunuzda ya da iki gece boyunca uyku esnasında başınızı yüksek tutmak sizin için en iyisi olacaktır. İhtiyaç olması halinde diş hekiminizin önermiş olduğu herhangi bir ağrı kesiciyi de kullanabilirsiniz.
Tabii ki bir de o dişin üzerine gelecek olan baskı kuvvetini azaltmanız iyi olacaktır.

Sızlama

Kanal tedavisi sonrası sızlama hissi olağan bir şey değildir; ancak üzerine konuşmaya değecek kadar sık meydana gelmektedir. İlla ki ağrı olması gerekmez; hassasiyet oluşabilir ve dişiniz sızlayabilir. Porselen restorasyonunuz yapıldıktan sonra bile altı aya kadar dişiniz vurabilir ve çiğnemeye karşı sızlama ve hassasiyet gösterebilir. Bu durumda ortaya koyulabilecek genel düşünce ya da kuram şudur: Dişin içerisindeki enfeksiyon çok güçlü olduğunda, çene kemiğinde bulunan ve dişi çevreleyen bölgeleri de etkiler ve vücudun bu bölgeleri onarması biraz zaman alır.

Porselen Dolgu(inley, onley) veya Porselen Kuronu(Kaplama) Yaptırmak

Ne kadar erken olursa o kadar iyi; çünkü tedavi görmüş dişinizle sert bir şey çiğneyecek olursanız diş çatlayarak kırılabilir. Kanal tedavisi yapıldıktan ve ağrı dindikten sonra dişi bir an önce bir porselen dolgu veya kuronla restore ettirmek akıllıca olacaktır; çünkü kanal tedavisi görmüş bir diş, zayıf düşmüş ve tamamen kurumuş olur. İçi çıkarılmış bu dişi bir porselen restorasyonla kapatmak, bu dişin kırılma ihtimalini hemen hemen sıfıra indirecektir.
Kanal tedavisi sonrası ekstra masraf çıkartmamak adına bazı insanlar bu tip ek porselen restorasyonlarını yaptırmamakta ya da ertelemektedir; ancak bu tehlikeli bir seçim olabilir. Eğer diş kırılırsa kanal tedavisine yapmış olduğunuz yatırımı kaybedip implant ve onun üstüne yine porselen kuron yaptırmak zorunda kalabilirsiniz. Kaybettiğiniz ekstra zaman ve bekleme seansları ise diğer dezavantajlar olacaktır.
Porselen restorasyonunuz yapılana kadar dişinize karşı nazik davranın ve ona fazla yüklenmeyin.
Teknik olarak mümkünse CEREC sistemi ile, yani CAD/CAM sistemleri ile optik bir kamera aracılığıyla aynı gün dişinizin ölçüsü alınıp, tek seansta diş hekimi ofisinde üretilebilen porselen restorasyonunuz dişin üstüne yapıştırılıp tedavi bitirilebilir. Bu hem metropollerde yaşayan hastaların zaman kayıplarını engeller, hem de dişin sızdırmazlığı ve çiğneme performansı en baştan garanti altına alınmış olur.

Kanal Tedavisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Soru:

Dişime bir ay önce kanal tedavisi yapıldı ve hâlâ ağrım var. Bu ne anlama geliyor?

Cevap:

Kanal tedavisi yapıldıktan sonra sıcak ve soğuk duyarlılığı ortadan kalkar; çünkü artık dişin içinde pulpa bulunmamaktadır. Ancak zaman zaman kanal tedavisi görmüş olan dişiniz vurmaya ve çiğnemeye karşı hassasiyet gösterebilir ve ara sıra da olsa pozisyonel ağrı meydana gelebilir. Bu ağrı iki farklı anlama gelebilir: Büyük bir olasılıkla, olağan operasyon sonrası ağrıdır ve geçmesi için zaman gereklidir. Ancak aynı zamanda, doldurulamayan veya teknik olarak ilerlenemeyen bir kanal olduğu anlamına da gelebilir. Doğru bir eylem planı üzerinde karar kılmak için ağrınızla ilgili olarak diş hekiminizle irtibat halinde kalın.

Soru:

Kanal tedavileri kansere yol açar mı?

Cevap:

Birçoğunuz kanal tedavisinin kanı enfekte etmek suretiyle kansere yol açabileceğini duymuş olabilirsiniz. Bu ikisi arasındaki bilimsel ilişki, nedensel bir ilişki değil, bağlantılılık ilişkisidir ve bu bağlantıyı kurmak için kullanılan yaklaşım, 1950’lerden kalma yöntem ve teknolojilere dayanmaktadır. Kanal tedavisinde kullanılan yöntemler ve araç gereçler o zamanlardan bu yana defalarca kez evrim geçirmiştir; 1970’lerden beri ise tümüyle farklıdır. Bununla birlikte kötü yapılmış bir kanal tedavisi, vücudun geri kalanının sağlığı üzerinde bir takım etkilere yol açacaktır.
Esas sorun teşkil eden durum, düzgün doldurulmamış, sızdıran bir kök kanalından yayılan uzun süreli enfeksiyondur.
Peki, kanal tedavinizin güvenli olup olmadığını, yani kök kanalının düzgün doldurulup doldurulmadığını nasıl bileceksiniz? Her üç yılda bir dişinizin röntgenini çektirin ve bir endodontiste ya da bir diş hekimine, kök kanalının iyi olmadığına işaret edecek bir kemik kaybı ya da lokal enfeksiyon belirtileri var mı diye kontrol ettirin.

Soru:

Ne sıklıkta kontrole gitmeliyim?

Cevap:

Öncelikle ilk altı ay içerisinde ve ardından yılda bir, kanal tedavinizin yapması gerekeni yaptığından, yani diş içerisinde yeniden bir enfeksiyon gelişmesini önlediğinden emin olmak için kontrole gitmelisiniz.

Terimler:

Pulpa(Diş özü):

Her bir dişin derinliğinde, beyaz diş minesinden oluşan dış tabakanın altında pulpa bulunmaktadır. Pulpa, dişin gelişmesine yardım eden dokudur. Bu doku, aynı zamanda dişe sıcağı, soğuğu ve titreşimi hissetme kabiliyetini de veren dokudur. Pulpa ve sinirler, diş canlı olduğu ve kanal tedavisi görmediği sürece küçük çürükleri onarma konusunda iyidir. Dişlerde var olan derin çürüklerde, tekrarlayan diş işlemlerinde ya da bir çatlak veya küçük bir kırık olması halinde pulpa iltihaplanabilir; enfekte olabilir.

Porselen Kuron(Kaplama):

Kuron, içi boşaltılmış bir dişi güçlendirmeye yarayan bir işlemdir. Kanal tedavisi yapıldıktan ve ölü doku çıkarıldıktan sonra dişi korumak için kaplama yapılması gereklidir. Kanal tedavisi sonrasında, diş, normal bir şekilde kullanılabilmesi için porselen ile restore edilir.

Endodontist (Kanal tedavisi uzmanı):

Enfekte olmuş ya da hastalıklı dişleri korumaya yarayan kanal tedavileri ve usulleri üzerine uzmanlaşmış olan diş hekimi.

Apse:

Özünde çene kemiğindeki bir boşluktur. Enfeksiyonun etrafındaki alanda kemik gelişmeyecektir; dolayısıyla röntgende karanlık bir boşluk olarak görüntülenecektir.

Vurmaya karşı hassasiyet(Perküsyon hassasiyeti):

Dişe hafifçe vurulduğunda meydana gelen diş hassasiyeti, sızlama ya da ağrı.

Sıcak ve soğuk hassasiyeti:

Tümüyle kulağa geldiği gibi yorumlanabilir – dişlerinizin sıcak ya da soğuk içeceklere karşı hassasiyet gösterip göstermediği ile alâkalıdır.

Süreğen ve süreğen olmayan ağrı:

Ağrının süreğen(kalıcı) ya da geçici(süreğen olmayan) oluşu, diş hekiminizin kanal tedavisine ihtiyaç olup olmadığını belirlemek için kullandığı göstergeler arasındadır. Ağrının süreğen olması, dişin iyileşemediği anlamına gelmektedir. Ağrının süreğen olmaması ise dişin iyileşebilme kapasitesi olduğunu gösterir.

Yazar

Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 10 )

 • Huseyin Ner

  Kanal tedavisi için fiyat bilgisi alabilir miyim? Ayrıca kliniğinizde kanal tedavilerini kanal tedavisi uzmanı (endodontist) mi uygulamaktadır? Kaç seans sürer? Bilgileri email ile iletirseniz sevinirim, teşekkürler.

  • Onur Öztürk

   Hüseyin bey merhaba, kanal tedavisi ücretlerini, fiyat bilgilerini email ile ilettik. Evet kliniğimizde kanal tedavilerini “kanal tedavisi
   uzmanı (endodontist)” yapmaktadır. Genellikle kanal tedavilerini tek seansta bitirmekteyiz, hatta mümkünse aynı gün içerisinde CEREC (CAD/CAM) sistemi ile dijital bir ölçü ile dişin ölçüsü alınınp aynı seansta porselen dolgu veya kuronu yapılabilmektedir:

   http://www.onurozturk.com/porselen-dolgu/

   , bu da seans sayısını azaltmakla beraber kanal tedavili dişlerin ağız ortamıyla maruz kalacağı süreyi de yapılan işlemin sağlığı için azaltmaktadır. Randevu için: 02122317979 arayabilirsiniz, iyi günler:

   http://www.onurozturk.com/iletisim/

 • Halil

  Merhaba, öncelikle kanal tedavisi ile ilgili tüm aşamaları çok net ve açık bir şekilde anlattığınız için teşekkür ederim, ben şunu öğrenmek istiyorum; bugüne kadar ağzımda bir çok dişime kanal tedavisi yapıldı fakat ilk başlarda yaptırdığım kanal tedavilerinde hep kötü tecrübeler yaşamama rağmen, son 4-5 kanal tedavimi bir tavsiye üzerine “endodontist” kanal tedavisi uzmanına yaptırdım, bu konuda daha sonradan çekilen röntgenlerimde de sonuçların çok iyi olduğunu başka doktorlar da teyit ettiler.

  Yeni yapılan kanal tedavilerimi yapan kanal uzmanı doktor daha sonrasında dişlerime porselen uygulayarak, bu dişleri kanal tedavisi sonrası oluşan zayıflama ve kırılıganlığa karşı korumamız gerekiyor dedi ve porselen kaplama ve dolgular yapıldı.

  Daha önceden yapılan kanal tedavilerimin röntgen sonuçları şu an bir ağrım olmasa da çok iyi çıkmadı, yani kanal dolgularının bir kısmı kısa yapılmış, kökün ucuna kadar ilerlemiyor ve üstlerinde anladığım kadarıyla çok doğru yapılmayan büyük dolgular bulunuyor.

  Sizce bu eski kanal tedavilerini söktürüp onları yeniletip, arkasından da üstlerine büyük çirkin ve kırılma riski olan dolgulardan kurutlarak yeni porselen kaplama ve porselen dolgular yaptırmalı mıyım? Yoksa bu kanal tedavili dişleri gittiği yere kadar kullanmalı mıyım? Kanal tedavisi tekrarı ilerde de yapılabilir mi? Bu konuda fikriniz ne olur? Teşekkür ederim

  • Onur Öztürk

   Halil bey merhaba, öncelikle teşekkür ederim, kanal tedavisi tek başına bir tedavi olarak değil de bütünüyle bir sistemin doğru bir parçası olarak düşünülmelidir, bunları aşamalarıyla anlatmaya çalıştım faydası olduysa sevindim, sorularınızı ise sırasıyla cevaplamaya çalışacağım.

   Eski kanal tedavilerinizde mevcut bir problem yoksa ve risk içermiyorsa, mevcut halleriyle röntgen eşliğinde kontrol edilerek takip edilebilir.
   Endodontist (kanal uzmanı) bu konudaki değerlendirmenizi yapacaktır.

   Genel bakış açısı olarak, kanal tedavisi yapıldıktan sonra dişler kırılganlaştığı ve kanal tedavisine yol açan çürük ve defektlerden dolayı önceden de zayıfladığı için dişleri büyük ve dişe stre yaratacak dolgularla restoreetmek yerine genellikle indirekt olarak yerleştirilen porselen dolgu veya porselen kuronları tercih ediyoruz. Bu konuda daha fazla bilgi almak için:

   http://www.onurozturk.com/porselen-dolgu/

   adresini ziyaret ederek porselen dolgu materyallerini ve çeşitlerini öğrenebilirsiniz.

   Biraz önceki konuyu birleştirerek; kanal tedavisi uzmanının “eski kanal tedavileriniz” hakkındaki yorumunu, restoratif
   olarak uygulanmış dolgu malzemelerinin mukavemeti konusundaki öngörüsü ile birleştirerek bu kararı vermek daha doğru olacaktır.

 • Salih

  Kanal tedavisi için fiyat bilgisi alabilir miyim? Her şey dahil mi bu fiyatlara?

  • Onur Öztürk

   Salih bey merhaba, kliniğimzide kanal tedavisi ve sonrasına yapılan restoratif işlem ayrı ayrı ücretlendirilmektedir, kanal tedavisini kanal tedavisi uzmanı endodontist gerçekleştirmektedir, üstüne yapılan dolgular da kompozit dolgu ya da porselen dolgu veya kuron olarak ayrı fiyatlandırılır.
   Bilgieri mailinize iletiyoruz ama ayrıca kanal tedavisi fiyatı için 02122317979 dan da bize ulaşabilirsiniz, iyi günler.

 • ALİ

  KANAL TEDAVİSİ YAPTIRDIM 1 AY GEÇTİ YEMEK YEDİKTEN SONRA O DİŞİME DİLİMLE DEĞDİĞİM ZAMAN VEYA AĞIZIMI KAPATTIĞIM ZAMAN BİR HİS VAR YANİ HİSSEDİYORUM O DİŞİMİ BU SANKİ OTURMAMIŞ GİBİ DAHA ÖNCE YOKTU BU

  • Onur Öztürk

   Ali bey merhaba, kanal tedavisi bittikten kısa bir süre sonra rahatsızlık normaldir ama aradan 1 ay geçmesine rağmen dişinizin üstüne bastığınızda rahatsızsanız bu durumda sorun yapılan dolgu veya restoratif işlemde olabilir, bunun dişinizin kökünde başka bir soruna yol açmaması için tekrar diş hekiminize danışmanızı tavsiye ederim.

 • Hatice kopuz

  merhaba. Öncelikle aydınlstıcı yazınız için cok tesekkurler. Bir sorum olacaktı. 15 agustos 2017 tarihinde aynı gün biten bir kanal tedavisi yapıldı. Ancak agrı dinmedi. Bir hafta sonra farklı bir yerde kanal tedavisi yaptırdım aynı dişe. Tedaviden sonra problem yokken şuan 4 ay sonra agrım olustu(gece uyutmayacak kadar) sağ tarafımla dişler üst süte geldiğinde, bir sey yedgimde asırı agrı var ve süregen sekilde de agrıdı ıkı gün boyunca. Aynı diş hekimine gidemedigim için farklı bir yere gittim. Röntgende iltihap oldugu kemiğe kadar ilerledigini soyledi. Antibiyotik yazıldı. Tekrar kanal yapılamayabilir ancak deneriz yine denildi. Ben aynı problemi tekrar yasamak istemiyorum. Sizce tekrar cekilmeli mi? Yoksa kanal tedavisi için tekrar denenmeli mi?
  Yardımlarınkz için tesekkurler

  • Onur Öztürk

   Hatice hanım merhaba, öncelikle geçmiş olsun, bazı durumlarda kanal tedavisinin tekrar edilmesi gerekir, tekrar yapılan kanal tedavisi işlemi (retreatment) mevcut kanal dolguları yerinden çıkartılabilir ve dişin kök ucu iyileştirilebilir ise denenebilir, bunu iyi gözlemlemek ve takip etmek koşuluyla pek bir şey kaybetmezsiniz, en kötü olasılıkla dişinizin çekilmesine karar verilir, en baştan yapılması yerine. Benim önerim tekrar yapılması tavsiye edilen kanal tedavisi için bir endodonti yani kanal tedavisi uzmanına danışmanız olacaktır.

Yorum Yaz

Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.