Eski İmplantların Arkasındaki Gerçek Ortaya Çıkıyor

03 Eki 2014

İmplant teknolojileri bugün için uzay teknolojisiyle üretilip modern tıp sayesinde bize sunulan bir imkanda olsa diş yerine yabancı bir materyal koyma işlemi M.Ö. 400’lü yıllara uzanıyor.

Mısır, Güney Amerika ve Çin’deki uygarlıkların ağızlarındaki boşlukları doldurmak için taş, fildişi, ahşap, deniz kabuğu, hayvan, kadavra dişleri ve altın gibi malzemeleri kullandıkları biliniyor. Dünyanın her tarafından arkeologlar insanların tarih boyunca ilkel diş hekimliği uyguladıklarına dair örnekler bulmakta. Fransa’nın La Chene kentinde bir Keltik mezarında gömülü 2300 yıllık iskeletin çenesinde demir bir vidaya rastlanmıştır. Bilim adamları bu iğne ya da pimlerin estetik amaçlı mı yoksa fonksiyonel amaçlı mı uygulandıkları konusunda henüz hemfikir değiller fakat bu kadar karmaşık diş hekimliği girişimlerinin bu derece eskiye uzanması oldukça şaşırtıcı.

implantin-tarihi

En önemli gözlemlerden biri de o dönemlerde uygulanan bazı implantların çevresinin diş taşıyla kaplı olması. Bu durum implantların ağız içerisinde belli bir süre hatta hastanın ölümüne kadar kaldıklarını göstermekte. Hastaya ağrı verip vermedikleri hakkında ise henüz bir bilgi bulunmamakta.

Daha modern çağlarda, kurşun, iridyum, tantal, paslanmaz çelik, titanyum gibi metaller kaybedilen dişlerin yerine konması amacıyla kullanılmıştır. 1960’larda P.I. Branemark osseointegrasyonu keşfetmiş ve bununla beraber “İmplantoloji’nin Babası” sıfatını kazanmıştır. Günümüzün en popüler implant dizaynı diş kökü formunda titanyum malzemeden yapılmış vidalardır. Standart uygulama iki cerrahi ve bir protetik aşamadan oluşmaktadır. Hiçbir zaman eski insanların dental implantları neden ve nasıl yerleştirdiklerini bilemeyecek olsak da, ilkel çabalarının şimdiki zamanlara dek uzandığını bilselerdi kesinlikle oldukça şaşırırlardı.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Flor ve Dişleriniz

Dişleriniz Genel Sağlığınızla İlgili Neler Söyler

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.