28 Kas 2016

“Çocuğumun yetişkin dişleri çıkıyor ama süt dişleri düşmüyor! Şimdi altta iki sıra dişi oldu. Bu konu hakkında ne yapılabilir?”

“Bu acil bir durum mu?”

“Değilse birkaç ay sonraki kontrol randevusuna kadar bekleyebilir miyiz?”

Yukarıdaki sorular, çocuğunun yetişkin dişleri çıkmakta olan pek çok ebeveyn tarafından endişe ile sorulmaktadır. Eğer sizin de kafanızda bu konuyla ilgili sorular varsa, gereken cevapları bu yazıda bulabilirsiniz.

Çocuklarda İki Sıra Diş

Çocuklarda iki sıra diş oluşması, sık görülen bir durumdur. Normalde bir yetişkin dişi, doğrudan süt dişinin kök altından çıkar ve bu da süt dişinin sallanıp düşmesine neden olur. Ancak yetişkin dişi başka bir noktadan çıkacak olursa –ki bu çoğunlukla süt dişinin arkası olur– hem yetişkin dişi hem de süt dişi, biri diğerinin arkasında olacak şekilde aynı anda ağız içinde yer alabilir. Bu durum, köpek balığı dişleri olarak da adlandırılır; çünkü köpek balıklarının da iki sıra dişi vardır.

Ne Yapmalıyım?


Bu durum çoğunlukla endişe verici bir görüntü ortaya çıkarmasına rağmen, yukarıda da bahsettiğim gibi oldukça sık görülür, ve nadiren bir sorun teşkil eder.

Ben, eğer yetişkin dişi gelirken süt dişi de hareket ediyorsa ya da gevşemiş durumdaysa, süt dişinin düşüp düşmeyeceğini bekler ve görürdüm. Eğer süt dişleri gevşek durumda değilse ve hem süt dişleri hem de yetişkin dişleri aynı yükseklikteyse, dişlerin çekilmesinin gerekip gerekmediğini konuşmak üzere diş hekiminizden bir randevu ayarlamanızı tavsiye ederim. Ancak diş hekimi de büyük ihtimalle ne olacağını görmek üzere beklemeyi, yani başlangıçta bu dişleri gözlemlemeyi tercih edecektir.

Bu gibi bir durumla karşılaşırsanız siz de, diş doktorunuzdan randevu ayarlamanın gerekip gerekmediğine karar vermek için dişlerin yüksekliğini ve sallanıp sallanmadıklarını kontrol edebilirsiniz.

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Yaz Mevsimi Dişleriniz İçin Ne İfade Ediyor

Yaşlılıkta ağız ve diş sağlığı
Yaşlandıkça Edinmeniz Gereken 8 Ağız Sağlığı Alışkanlığı

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.