28 Kas 2016

“Çocuğumun yetişkin dişleri çıkıyor ama süt dişleri düşmüyor! Şimdi altta iki sıra dişi oldu. Bu konu hakkında ne yapılabilir?”

“Bu acil bir durum mu?”

“Değilse birkaç ay sonraki kontrol randevusuna kadar bekleyebilir miyiz?”

Yukarıdaki sorular, çocuğunun yetişkin dişleri çıkmakta olan pek çok ebeveyn tarafından endişe ile sorulmaktadır. Eğer sizin de kafanızda bu konuyla ilgili sorular varsa, gereken cevapları bu yazıda bulabilirsiniz.

Çocuklarda İki Sıra Diş

Çocuklarda iki sıra diş oluşması, sık görülen bir durumdur. Normalde bir yetişkin dişi, doğrudan süt dişinin kök altından çıkar ve bu da süt dişinin sallanıp düşmesine neden olur. Ancak yetişkin dişi başka bir noktadan çıkacak olursa –ki bu çoğunlukla süt dişinin arkası olur– hem yetişkin dişi hem de süt dişi, biri diğerinin arkasında olacak şekilde aynı anda ağız içinde yer alabilir. Bu durum, köpek balığı dişleri olarak da adlandırılır; çünkü köpek balıklarının da iki sıra dişi vardır.

Ne Yapmalıyım?


Bu durum çoğunlukla endişe verici bir görüntü ortaya çıkarmasına rağmen, yukarıda da bahsettiğim gibi oldukça sık görülür, ve nadiren bir sorun teşkil eder.

Ben, eğer yetişkin dişi gelirken süt dişi de hareket ediyorsa ya da gevşemiş durumdaysa, süt dişinin düşüp düşmeyeceğini bekler ve görürdüm. Eğer süt dişleri gevşek durumda değilse ve hem süt dişleri hem de yetişkin dişleri aynı yükseklikteyse, dişlerin çekilmesinin gerekip gerekmediğini konuşmak üzere diş hekiminizden bir randevu ayarlamanızı tavsiye ederim. Ancak diş hekimi de büyük ihtimalle ne olacağını görmek üzere beklemeyi, yani başlangıçta bu dişleri gözlemlemeyi tercih edecektir.

Bu gibi bir durumla karşılaşırsanız siz de, diş doktorunuzdan randevu ayarlamanın gerekip gerekmediğine karar vermek için dişlerin yüksekliğini ve sallanıp sallanmadıklarını kontrol edebilirsiniz.

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 2 )

  • aleyna

    merhaba, bende de aynı sorun var ve 18 yaşındayım. kendimi bildim bileli dişlerim hep iki sıralı olarak çıkıyordu ve ardından arkasında ya da önünde kalan bir diş düşüyordu. Son dönem çıkan dişlerim düşmeyince ben de geçen 17 yaşındayken bir diş hekimine göründüm. Yanlış hatırlamıyorsam doktor bana iki tane süt dişimin olduğunu ve bunları çekeceğini söyleyip birini çekti, ikincisini çektirmek istemedim çünkü doktorun çektiği o dişin yerinde boşluk kaldı ve köpek balığı dişine benzeyen köpek dişim o boşluğa geçmedi. Sizce ne yapmam gerekiyor? Ağzımda dişlerimin olması gerektiği yerde büyük boşluklar isteiyorum… sizce bu boşluklar diş teliyle düzelir mi? Lütfen görürseniz eğer cevaplar mısınız

    • Diş hekimi Onur Öztürk

      Aleyna merhaba, bazen dişlenmelerde yazıda belirttiğim gibi ya da sende olduğu gibi düzgün bir sıralanma olmayabiliyor, senin durumunu maalesef direkt yorumlamak çok zor. Röntgen eşliğinde bakmak gerekir ve eksik dişlerin olduğu yere senin yaşında çekilen süt dişi yerine kalıcı olanlar geçmeyebilir. Bunları bir ortodontistin değerlendirmesi ve sonrasında da uygunsa ortodontik tel veya plak tedavisi yapmak gerekir.

Yorum Yaz

Devamını oku:
Aft ve Uçuklar

Kanal Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.